Predikante vecht 'losmaking' aan Kerk Samenleving Anglicaanse priesters stappen uit het ambt Bidden voor bekering van 'zondige' homo's 'Degenen die de kerk trouw blijven, beleven 'Het verhaal' toch intenser' VRIJDAG 25 FEBRUARI 1994 BUITENLAND KORT Klokken De kerken in het Zwitserse kanton Thursau bij het Bo- denmeer luiden tot Pasen ie dere vrijdagmiddag de klok ken c her i de oorlog in Bosnië-1 lerzegovi- naren. Tijdens het klokgelui, van kwart voor zes tot zes uur, hebben er korte dien sten en stille marsen plaats. In Nederland heeft de Raad van Kerken de plaatselijke kerken opgeroepen in de vastentijd elke zaterdag om twaalf uur 's middags de noodklokken voor Bosnië te luiden. De Evangelische Alli antie ondersteunt het initia tief. Brazilië (1) In Brazilië is een nieuwe vorm van bevrijdingstheolo gie in opkomst, de zoge noemde theologie van de ge marginaliseerden. Zij wil een antwoord zijn op de proble men van de 32 miljoen ar men in hel land. De theolo gie ontstond enkele maan den geleden tijdens een in ternationale bijeenkomst van jezuïeten in Bogota. De pro gramma's van het Internatio nale Monetaire Fonds en de Wereldbank betekenen voor de armen geen einde van de armoede of verbetering van hun levenssituatie. „Toen er nog weinig waren, sloeg de wereld geen acht op hen. Nu is het aantal mensen dat geen waardigheid kent, niet meer te overzien", zei bis schop Mendes de Almeida, voorzitter van de Braziliaan- se bisschoppenconferentie. Brazilië (2) De bisschop noemde de nieuwe theologie een gema tigde versie van de bevrij dingstheologie, die voor een deel gebruik maakte van de marxistische maatschappij- analyse. „De bevrijdings theologie ging uit van de klassen tegenstellingen, maar volgens deze theologie is het juist de hele maatschappij die de opdracht heeft de ge marginaliseerden te redden." De Rooms-Katholieke Kerk in Brazilië, met ongeveer honderd miljoen gelovigen de grootste katholieke kerk in de wereld, verliest de laatste jaren veel leden aan Pink- stergroepen en Afro-Ameri kaanse religies, die een beter antwoord op de sociale en economische nood hebben. Vluchtelingen De Deense minister voor kerkzaken A. Andersen heeft lutherse predikanten die uit gewezen vluchtelingen in hun kerk verstoppen, ge dreigd met uitzetting uit het ambt. De predikanten in de lutherse volkskerk - ambte naren in overheidsdienst - hebben de afgelopen tijd ge protesteerd tegen de wel die verbiedt Servische dienstwei geraars onderdak te bieden. Alleen in de Deense hoofstad Kopenhagen hebben zich al vijftien lutherse predikanten bereid verklaard de met uit zetting bedreigde Serviërs in hun kerk op te vangen. Servië Er zijn volgens Pax Christi- secretaris j. ter Laak geen aanwijzingen dat er mensen zijn overleden als gevolg van de VN-sancties tegen Servië. De secretaris van de rk-vre- desbeweging baseert zich op getuigenissen van functiona rissen van hulporganisaties, die hij tijdens een bezoek aan het vroegere Joegoslavië heeft gesproken. Ter Laak kwam gisteren terug uit Bel grado. Priesters van de Ser visch-Orthodoxe Kerk had den tegen Ter Laak de boycot volkerenmoord 'genocide') genoemd. Honderden kinde ren en ongeboren levens zouden zijn omgekomen. HET WEER Tot dusver hebben 121 angli caanse priesters laten weten dat zij opstappen wegens de toela ting van vrouwen tot hel pries terambt. Dit heeft de Anglicaan se Kerk gisteren bekendge maakt in een reactie op een ver klaring van een groep tegen standers van vrouwen wijding. In de verklaring suggereren zij dat vijf bisschoppen en 570 priesters naar de Rooms-Kalho- lieke Kerk overstappen. De groep Forward in Faith (Voor waarts in het geloof) liet weten dat alleen de Rooms-Katholieke Kerk het ware geloof verbreidt. Waarnemers wijzen erop dat zo Ti bekentenis bij lange na niet betekent dat de onderteke naars daadwerkelijk de Angli caanse Kerk zullen verlaten. Soortgelijke blijken van loyali teit aan Rome zijn de afgelopen honderd jaar bij herhaling uit gegeven zonder dat daaraan ook maar enige consequentie werd verbonden. De groep heeft alleen de na men vrijgegeven van drie voor malige bisschoppen die de ver klaring hebben ondertekend. De drie zijn Graham Leonard, oud-bisschop van Londen, en de oud-bisschoppen van Lei- cester en Dorcester, Richard Rutt en Conrad Meyer. De groep houdt de namen van de overigen, twee bisschoppen en 570 priesters, geheim. AMSTERDAM» Op de zondag voor de Roze Week moet er in kerken gebe den worden voor de 'bekering' van homo's, vindt het bureau Evangelische Hulp aan Homo fielen (EHAH) te Amsterdam. Samen met andere Europese hulpverleningsbureaus voor homo's heeft het zondag 12 juni uitgeroepen tot Zondag voor Seksuele Eenheid. Zo'n zondag is in de Vere nigde Staten al jaren traditie, zegt J. van de Sluis van EHAH. Zijn bureau probeert vanaf 1975 homoseksuelen van hun 'zondige prakrijken' af te hel pen. Dat lukt bij een kwart van de ongeveer vijftig cliënten die jaarlijks begeleid worden. Van de Sluis zelf is ook een bekeer de homo; hij schreef over zijn ervaringen het boek 'Ik ben niet meer zo'. De kerkelijke homobewe ging moet niks hebben van initiatieven als dat van de EHAH. „Het voorstel is eigen lijk te belachelijk om op te rea geren", zegt P. van der Linden van het Landelijk Koördinarie- punt voor groepen rond kerk en homoseksualiteit (LKP). De EHAH ('een kleine club van mensen die niet met hun seksualiteit kunnen omgaan') moet echter 'vooral doen wat zeniet laten kan'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Giessendam-Neder-Har- dmxveld: F Hoek te Goedereede. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Hilversum: A. Bac te Bodegraven; te Aagtekerke: R. Kat- tenberg te Arnhem; te Rotterdam- Zuidwijk/Pendrecht/LombardijemC. Sonneveit te Krimpen aan den IJssei Bedankt: voor Benthuizen: C A. van Dieren te Stolwijk. OUDGEREF. GEM. in NED. Beroepen: te Stavenisse: T. Klok te Radboudleerstoel Dr. A.J. Leijen is vanwege de Radboudstichting benoemd tot bijzonder hoogleraar in de rela tie tussen Christendom en wijs begeerte bij de Universiteit van Amsterdam. Hij volgt dr. A.Th.B. Peperzak óp. De 32-jarige predikante van de Samen op Weg-gemeente Biddinghuizen heeft de Gereformeerde Kerk Biddinghui zen/Swifterbant voor de rechter gesleept. Zij is het niet eens met de beslissing van de kerkeraad die haar uit haar functie heeft gezet. lelystad«ANPze alsnog een eerlijke kans zich tegen de aantijgingen van de kerkeraad te verweren. Drs. H. van der Zwaag werd in september 1989 als predikan- r te in Biddinghuizen bevestigd. De vrouw eiste gisteren in kort geding voor de rechtbank in Le lystad dat de losmaking wordt teruggedraaid. Daardoor krijgt In de afgelopen jaren ontstond binnen de gemeente een on werkbare situatie, vooral omdat de nieuwe predikante niet over weg kon met de andere predi kant van de gemeente. Boven dien was er een hardnekkig me ningsverschil over enkele ver goedingen. Begin 1992 besloot de kerkeraad tot losmaking van de predikant omdat er geen goed overleg met haar mogelijk De predikante vindt dat de plaatselijke gemeente en de classis zeer onzorgvuldig heb ben gehandeld. Zij wil welis waar niet meer terug naar Bid dinghuizen, maar ziet een even tuele intrekking van de losma king als een rehabilitatie. Als de beëindiging van haar dienstver band wordt doorgezet, vreest zij nergens meer als predikant aan de slag te kunnen. Zij eist tevens een bedrag van 25.000 gulden, als voorschot op een nader te bepalen materiële en immateriële schadevergoe- ding. De president van de recht bank doet 4 maart uitspraak. DE OEPING Het doorvertellen van 'Het verhaal' van de ontmoeting tussen God en mensen. Dat is voor Godfried Claassen (57) - pastor van de parochie van de Heilige Michael en de Heilige Bernardus in Hazerswoude- Rijndijk - de belangrijkste drijfveer in zijn priesterschap. Met woorden, maar de laatste twintig jaar ook met schilderijen en beelden verwoordt hij het bestaan van God. Als lid van de Orde van de paters der ongeschoeide Karmelieten staat Claassen in een geloofstraditie van zoeken en bidden. Spiritualiteit zit voor hem in tal van dingen, zelfs in de muziek van Bruce Springsteen, van wie hij als hartstochtelijk fan twee jaar geleden een concert bezocht in de Rotterdamse Kuip. De in 1969 gefuseerde parochie van de H. Michael en de H. Bernardus viert dit jaar het zilveren jubileum. Samen met collega-pastor M. van den Winkel is Claassen vanaf het begin bij deze geloofsgemeenschap betrokken. „Het toenemende tekort aan pastores heeft er ook in onze parochie toe geleid dat vrijwilli gers steeds meer taken voor hun rekening gingen nemen. Maar zo langzamerhand krijg je de situatie dat ook de ouderen van deze groep zich gaan afvra gen: wie zal ons opvolgen als we niet meer in staat zijn om dit werk te doen? Want degenen die nu actief zijn in dat vrijwilli gerswerk komen toch vooral uit de generatie die van oudsher gewend is om de schouders on der de kerk te zetten. Ons streven is nu om de groep van 18 tot 25 jaar, die in deze gefuseerde parochie is ge doopt en opgegroeid, meer bij de activiteiten te betrekken. Wc doen dat aan de hand geschiedenis van de E gangers, die bij onze jubileum viering centraal staat. Met het beeld van iemand die met je meetrekt, geef je aan dat 'Het verhaal' toekomst heeft. Het is spannend genoeg om het aan elkaar ellen. Over de toekomst van de kerk ben ik niet pessimistisch maar realistisch. Er zitten ook voorde len in de huidige ontwikkeling. Degenen die blijven volgen, be leven Het verhaal' toch inten ser. We moeten dan ook niet kijken naar de lege plaatsen in de kerk, maar naar de mensen die er wèl zijn. Het zal in de toe komst niet zozeer in de grote getallen zitten. Cijfers zijn ten slotte maar één kant van de zaak. We moeten niet uitgaan van de kwantiteit, maar van de kwaliteit. En dan gebeurt er plaatselijk, in de parochies, wel degelijk meer dan vroeger. De negentiger jaren zijn voor mij de periode van de versobe ring. De mensen gaan weer op zoek naar het wezenlijke, naar de kern van hun geloof Er heeft een stuk verinnerlijking plaats. Het gevaar daarvan is wel dat dit proces de individualisering en daarmee de vereenzaming van mensen in de hand werkt. Als kerk moeten we de gelovi gen duidelijk maken dat we el kaar nodig hebben, dat we el kaar niet uit het oog moeten verliezen. De kerk hoort te spo ren bij het lief en leed van men sen. We moeten elkaar bemoe digen en in de gaten houden. In die ontmoeting met elkaar hoop ik als pastor een creatieve rol te vervullen. Ik wil overdra gen wat mij interesseert in de verhouding tussen God en mensen en probeer het bestaan van God te verwoorden. Op mijn 37-ste jaar heb ik daarvoor ook de beeldende kunst ont dekt. Het besef dat ik 'Het ver haal' niet alleen met woorden, kleuren en lijnen kon vertellen, heeft mij heel veel geluk gebracht. Als priester wil ik ook over de grenzen van mijn eigen geloofs- groepering heen te kijken. Plaatselijk probeer ik mijn steentje bij te dragen aan de oe cumene. Ik ben verder bijzon der geïnteresseerd in boeddhis me en hindoeïsme. Tijdens spreekbeurten grijp ik altijd de mogelijkheid aan om te bena drukken dat er meer is dan het christendom. Het is voor mij van groot belang dat de religies met elkaar in gesprek komen, de handen ineen slaan. Ik zie geen andere oplossing om we reldvrede te bereiken." Dooimissie Sneeuw 'S een schaars goedje in Nederland. In de serie van vijf war me jaren die achter ons liggen, wa ren de winters vrijwel geheel ver stoken van een sneeuwlaagje op de grond. Vooral onze regio, onder de nadelige invloed van het nabije warme Noordzeewater, bleef in sommige jaargangen - op één of twee dagen na - sneeuwvrij. Dit sei zoen doet het wat dit betreft goed, vanmorgen kon de zevende sneeuwdekdag van deze winter worden genoteerd. Naast de onge makken voor het verkeer leverde de drie centimeter verse sneeuw mooie plaatjes op bij een zwaarbe wolkte hemel. Overdag dooide het niet noemenswaardig (0 tot 1 graad), althans in de noordelijke helft van het land. Zuidelijk van de grote rivieren was de winterlucht tijdelijk verdreven en Limburg proefde met +8 graden al een beetje voorjaar. In de afgelopen nacht vroor het nauwelijks: alleen in het Groningen werd nog -5 graden gehaald. Een nieuwe golf zachte lucht gaat het wintergebied te lijf; de derde dooi- aanval van deze week, maar ook de kansrijkste. Dat merken we van- HET WEER IN EUROPA avond al; eerst steekt een koude L zuidoostenwind op. In de loop van* de nacht komt de neerslagzone v binnen. Bij een temperatuur van dichtbij of iets onder nul, kan even wat sneeuw vallen of onderkoelde regen met kans op gladheid. Al spoedig begint dan warmere luchtfv binnen te stromen. n In de loop van zaterdag lijkt de ij dooimissie voltooid. Ons land ligt dan helemaal in de zachte lucht uf Frankrijk met temperaturen van 1)( graden in Zuid-Nederland, verder naar het noorden iets minder hoog Begin volgende week zwakt de zuigi delijke stroming af. Het blijf som-' ber met mist of wat regen. Nu hetv voorjaar boven West- en Centraal-. Europa staat te dringen, wordt de J! kou in het noorden weer aange- scherpt. Daarbij onstaat op een lijP van het midden van de Noordzee naar Polen een markant front. De re temperatuurverschillen aan beide zijden bedragen dan 15 tot 20 gr£~ den. Het barre weer op het front blijft nu op veilige afstand van oni land. Een tegenoffensief van de I winter, als die nog komt, wordt m# voor dinsdagv KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag Noorwegen: In het zuiden droog en langs de kusten wolken velden. in het binnenland opklaringen. Naar het king en vandaag plaatse- Dinnenland overdag t lichte vorst. Het in het Olympisch ge- lets lager, 's Nachts stren- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel be wolking en perioden met regen, in het noorden van Engeland en Schotland voorafgegaan door sneeuw. In de omgeving van Londen eerst nog droog Ma> lopend naar ongeveer 8 graden. België en Luxemburg; Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Middagtemperatuur verder op lopend tot ongeveer 7 graden morgen Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag meest droog en geregeld gen. Plaatselijk dichte mist. Maxima eerst ongeveer 10 graden, morgen uit eenlopend van 10 in het uiterste noor den tot tegen de 20 bij Clermont-Fer- Vandaag in het noorden bewolkt en nu en dan regen. In de Algarve flink wat zon en droog. Morgen ook in het zuiden re gen. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Madeira; Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtemper; Spanje: Vandaag overwegend zonnig. In het noordwesten vrij veel wolkenvelden en kans op regen. Morgen toenemende be wolking en op de meeste plaatsen nu en dan regen. Warmer met morgen maxima langs de Middellandse Zee van ongeveer 20graden. Canarische Eilanden: Eerst vrij zonnig. Morgen in het noorden toenemende bewolking en kans op een bui, aan de zuidstranden droog e lager WEERRAPPORTEN ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 Zon op 07 .31 Zon onder 18 Maan op 19 17 Maan onder07 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.14 15.29 Laag water 11.37 Weerrapporten 24 fi i 19 u 0 jn Middagtemperatuur vj buurt van Tanger tot r< bij Agadir. FJmke zonnige period* dagtemperatuur aan 1 regen. Barcelona halfbew. jroog. Morgen king, in het uiterste westen gevolgd door regen. In de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden, aan de voet van de Pyrenee- en enkele graden hoger. Morgen nog iets warmer. Temperatuur op 2000 meter in de Franse Alpen snel oplopend naar on geveer plus 5 graden. In de Pyreneeën droog en eerst vrij zonnig. Het wordt bij zonder zacht met temperatuur op 2000 Mallorca en Ibiza: Droog en perioden met zon. Maxima on geveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: Beide dagen veranderlijk be wolkt en enkele buien, mogelijk met on- 12 graden i Pastoor Godfried Claassen: „Over de toekomst van de kerk ben ik niet pessimistisch maar realistisch. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14