Leiden Stationstunnel komt er 'Als je werkt hoor je er bij' Leidse verkrachter hoort twee jaar eisen 'Voorrang allochtonen wakkert racisme aan' Kinderboerderij heeft er een paalwoning bij Winters tafereel LVC-bezoekers zijn dol op GroenLinks LD-Singelloop start bij EWR op de Maresingel VRIJDAG 25 FEBRUARI 1994 13 chef hennyvan egmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Kiezersbedrog /i s~ De gemeente I O Oegstgeest pleegt kiezersbedrog, vindt Leef baar Oegstgeest De partij wil voor de verkiezingen duidelijkheid over het raadhuis. Valkenburg /i Voor de Tweede I Kamerfractie van het CDA is bebouwing van vliegveld Valkenburg voorlopig 'geen reële op tie'. den haag/leiden ruud sep „Ik ben een respectabel man, geen flikker. Ik heb een vrouw en kinderen.'' De 28-jarige Lei- denaar haalde gisteren alles uit de kast om de Haagse recht bank ervan te overtuigen dat hij geen verkrachter was. Hij stond terecht op beschuldiging van de verkrachting van een 44-jarige plaatsgenote in de nacht van 21 op 22 november vorig jaar. Offï cier van justitie H. Renckens eiste twee jaar cel. De Leidenaar l ontkende bij hoog en bij laag dat er sprake zou zijn geweest van een verkrachting. Over wat er nu wel was ge beurd, had hij in de loop der tijd verschillende verhalen verteld. In eerste instantie ontkende hij dat hij de vrouw ooit had ge zien. Daarna gaf hij toe dat er seksueel contact was geweest, maar dan wel op aandringen van haar. De vrouw zou hem na de daad bovendien hebben be roofd. Nog later zouden de twee ruim een jaar een verhouding hebben gehad, en zou de vrouw naar de politie zijn gestapt na dat hij haar aan de dijk had ge- Welk verhaal was nu de waar heid, wilde rechtbankpresident J. de Vries weten. ..Het laatste", was het antwoord. Dat hij eer der een ander verhaal had ver teld, kon de verdachte eenvou dig verklaren. ..Zij heeft geen waarheid verteld, daarom ik ook niet." Maar dat de twee elkaar al langer kenden, bleek gisteren nergens uit. De officier van jus titie ging er dan ook van uit dat de verklaring van het slachtoffer de enig juiste was. De verdachte had haar s nachts op straat aangesproken, haar onder dwang meegenomen naar zijn kelderbox en haar daar ver kracht. Maar waarom had de vrouw zich niet verzet, vroeg de advo caat van de man. Ze was 250 meter met haar belager meege gaan. Nadat hij haar oneerbare voorstellen had gedaan deed zij geen poging zich uit de voeten Ondernemers halen bakzeil bij Raad van State Ondernemers van het stationsgebied en de Leidse bin nenstad zijn er niet in geslaagd de verkeerstunnel bij het centraal station tegen te houden. Tevergeefs hebben ze dat gisteren geprobeerd bij de Raad van State. De ge meente Leiden kan nu ongestoord beginnen met de aan leg. De provincie Zuid-Holland heeft namelijk het be stemmingplan voor het nieuwe staionsgebied keurd. den haag/leiden persbureau cerberus Twee belangenorganisaties wa ren gisteren aanwezig in Den Haag, De Stichting I.eids Sta tionsgebied en de Samenwer kende Ondernemers Leiden (SOL). Zij maakten ernstig be zwaar tegen de tunnel omdat er geen ondergrondse afslag komt richting Schuttersveld. Auto's moeten straks aan het einde van de tunnel via een verkeers- lus terugdraaien richting Schut tersveld. De SOL, die vele onderne mers uit de binnenstad verte genwoordigt, meent dat de stad daardoor voor automobilisten Dronken mannen vallen agent aan leiden Twee dronken mannen uit Utrecht hebben gisteravond op NS-station Leiden tot twee keer toe geprobeerd een agent die hen tot rede wilde brengen omver te gooien. De twee, die vol gens een conducteur over het spoor het perron op waren gelo pen, zaten in de trein een biertje te drinken. Maar de conduc teur wilde het agressieve tweetal, dat geen kaartjes en ook geen geld had, niet meenemen. Toen zij weigerden de trein te verla ten waarschuwde hij de politie. De agenten pakten het tweetal beet en zette het uit de trein. Maar ook buiten kwamen zij niet tot rust. Daarop heeft de politie hen meegenomen en ter ont nuchtering in een cel gezet. Stapper tikt ruit vriend in leiden» Een avondje stappen in Leiden is vannacht voor een 43- jarige man uit Benthuizen geëindigd in een politiecel. Om kwart voor één bedacht de toen al flink beschonken man dat hij niet meer naar huis wilde. Hij ging op zoek naar een slaapplaats bij een vriend die aan het Pioenhof woont. De man bonkte op de ramen, sloeg er zelfs een in, maar er werd niet opengedaan. Hij maakte alleen de buren wakker. Die waarschuwden de politie. De agenten vonden het verstandig hem maar even mee te ne men om de alcohol te laten zakken. Later belde de politie zijn vriend. Die wilde hem wel voor de rest van de nacht in huis ne men, mits hij de schade zou vergoeden. Portemonnees gestolen leiden Van twee vrouwen werden gisteren in Leiden de porte monnees uit hun tas gestolen. Een 18-jarige vrouw die rond kwart voor twaalf in de bibliotheek aan de Nieuwstraat even haar tas neerzette om een foldertje van de balie te halen was bij terugkomst haar portemonnee met 35 gulden en pasjes kwijt. Een 35-jarige Leidse overkwam in een sportzaak in winkelcen trum De Kopermolen hetzelfde. Zij had 50 gulden en wat pasjes in haar portemonnee. Politie zoekt aanranders leiden Een 16-jarige meisje uit Leiden heeft gisteren aangifte gedaan van het feit, dat zij dinsdagavond op de Klipperwerf in de Merenwijk is aangerand. Het meisje werd door twee mannen van achteren vastgegrepen en onzedelijk betast. Zij wist zich echter aan de greep van de twee te ontworstelen en jaagde met schoppen en slaan de aanranders op de vlucht. De politie is op zoek naar mensen die mogelijk getuige zijn geweest van het voorval, dat dinsdagavond om kwart over negen plaatsvond. leiden erna straatsma Allochtonen moeten geen voor keur krijgen bij sollicitaties, vindt het leidse kandidaat raadslid H. Kukler (CDA). Posi tieve discriminatie zou een voe dingsbodem voor racisme zijn-. De CDA'er zei dat gisteravond tijdens een verkiezingsbijeen komst in het Leids Vrijetijds Centrum. De aspirant-politicus vverd gesteund door de Leidse politicoloog I. van Holsteyn: ..De intenties van een voorrans- gebeleid zijn goed, maar het pakt wellicht verkeerd uit." „Positieve discriminatie is -discriminatie", zei Kukler. die op de kandidatenlijst voor het CDA een zevende plaats bezet. Ik ben tegen een voorkeursbe- eid omdat je dan een sfeer schept waarin Nederlanders lenken dat ze niet aan de bak tomen." Van Holsteyn stelde dat posi tieve discriminatie van allochto on 'een van dé oorzaken' is ran het toenemend racisme in Nederland. „Dat beleid valt minder goed bereikbaar wordt. Ze is bang dat ze daardoor vooral klanten uit Katwijk en Valkenburg kwijtraakt. De Stichting Leids Stationsgebied, die 82 bedrijven rond de Schip- holweg vertegenwoordigt, vreest dat de verkeerslus een chaos voor hun kantoren geeft. De ondernemers vroegen aan rechter C. van Zeeben van de Raad van State om de bouwver gunning voor de tunnel te schorsen. Hun advocaat, mr. J. Hinnen, wees erop dat er voor de reconstructie van het station nog steeds geen definitief be stemmingsplan is. Hij vindt dat. gezien de grote belangen die op het spel staan, op het plan moet worden gewacht. leiden erna straatsma Woningbouwvereniging Leiden (WBL) wil een huurstop afkon digen voor haar complex wo ningen aan de Van Hogendorp straat. De huurverhoging, per 1 juli 1994, gaat niet door omdat de huizen jaren slecht zijn on derhouden in afwachting van een besluit over eventuele sloop. sommige autochtonen volstrekt in het verkeerde keelgat. Als je het om wat voor reden dan ook wilt handhaven, leg dan goed uit aan de bevolking waarom je het doet. Maar mochten de bij effecten groot zijn, dan moet je je doelstellingen wellicht op een andere manier nastreven." Kandidaat-raadslid R. van der Sande (WD) pleitte eveneens voor afschaffing van voorkeurs beleid ('of het nou gaat om al lochtonen, vrouwen of gehandi capten, dat maakt niet uit'), omdat dit een 'geforceerde ma nier' is om je personeel een af spiegeling van de bevolking te laten worden. Op den duur ko men minderheden vanzelf op allerlei arbeidsplekken terecht. „Het zal zonder voorkeursbe leid langer duren, maar is min der geforceerd." Emancipatie-wethouder H. Koek (PvdA) zei dat je als politi cus 'verkeerd bezig bent' als je 'positief actiebeleid afschaft om racistische ideeën tegen te gaan.' Verder klom wethouder I. aurier (GroenLinks) van milieu niet. Maar voor het bereiken van een paalwoning moet je dan ook acrobaat zijn en geen bestuur der. Gelukkig zijn andere 'bewoners' van Leiden wel blij met deze nieuwe aanwinst van de kinderboerderij in de Meren wijk. Ooievaars maken er wat graag hun nest op. De kans dat de nieuwe paalwoning wordt uitgekozen door een paar ui- vers. is groot. De afgelopen herfst zijn twaalf ooievaars ge signaleerd ten noorden van de Merenwijk. Ter gelegenheid van de nieuwe broedpaal is in de kinderboerderij een expositie over ooievaars ingericht, die dit weekeinde te bezichtigen is. te maken. De man zou haar hebben gedwongen om mee te komen, maar deed dat terwijl hij aan één hand zijn fiets mee voerde. „Waarom liep mevrouw niet weg? En waarom gilde ze niet?" Op grond van de twijfel aan het verhaal van het slachtoffer vroeg de advocaat om vrij spraak en onmiddellijke invrij heidstelling. De advocaat straal de echter niet al te veel vertrou wen uit in dit deel van zijn ver haal. waarvan hij zich ook na drukkelijk distantieerde. Daar naast vToeg hij de rechtbank re kening te houden met de cul tuur van de verdachte. „Hij staat als werkloos buitenlander volledig buiten de Nederlandse maatschappij. Zijn enige bin ding met Nederland is via zijn vrouw, die in Nederland is op gevoed en met wie hij een gear rangeerd huwelijk heeft", aldus de advocaat. Bovendien wees hij er op dat de verdachte wan neer hij voor meer dan zes maanden achter de tralies ver dwijnt een goede kans loopt het land te worden uitgezet. „Dat betekent een gebroken gezin, want het huwelijk blijft in stand. Dan treft u niet alleen mijn cliënt, maar ook zijn vrouw en kinderen." De officier van justitie kon geen medelijden krijgen met de verdachte. „Hij loopt inderdaad het gevaar uitgezet te worden. Dat is dan eigen schuld, dikke bult", vond zij. De rechtbank doet op 10 maart uitspraak. Inbreker sticht brand Een inbreker heeft vanmorgen vroeg brand gesticht in het Groene Kruisgebouw op de hoek van de Burggravenlaan en de Van Vollenhovenkade. Toen de brandweer arriveerde, kwam er rook uit alle kanten van het gebouw. Binnen vond de brandweer een opengebroken leeg geldkistje. l.aden van bu reaus waren opengetrokken en injectiespuiten lagen over de grond. Het kostte de brandweer ruim anderhalf uur om de brand te bedwingen. De gemeente Leiden wil geen ondergrondse afslag in de tun nel maken omdat dit te kost baar is. Wethouder T. van Rij schat de kosten daarvan op on geveer twaalf miljoen gulden. De wethouder vindt uitstel van de tunnelaanleg onaanvaard baar. De nieuwbouw van het station, die gelijk oploopt met de aanleg van de tunnel, zal ernstige vertraging oplopen. Ook bestaat het risico dat het ministerie van verkeer en wa terstaat haar subsidie van 81 miljoen voor de tunnel intrekt. Verder kan volgens de wethou der niet langer gewacht worden met de verbetering van de ge vaarlijke kruising bij de Rijns- burgerweg. Huurstop Van Hogendorpstraat Een besluit over sloop van de verzakte huizen is nog niet ge vallen. De WBL wil volgende maand de knoop doorhakken als het gaat om de keuze tussen slopen of opknappen. Bepalend voor die keuze is een technisch onderzoek in een van de be trokken huizen. Dat onderzoek moet uitwijzen of de slechte fundering onder het complex nog kan worden gerepareerd. leiden De omgeving van de brug die de Kaiserstraat verbindt met de Witte Singel, leverde de afgelopen dagen dit winterse tafereeltje op. De schaatsen zijn inmiddels weer opgeborgden en dus hebben de vogels het waterrijk weer voor zich alleen, foto loekzuyderdi/in Gehandicapten willen aan de slag leiden »aad rietveld Gehandicapten moeten beter worden begeleid naar een plaats op de arbeidsmarkt. Om dat doel te bereiken, gaan orga nisaties in Leiden en regio die zich met lichamelijk en verstan delijk gehandicapten bezighou den samenwerken in de vereni ging Stimulering Arbeidsinte gratie Gehandicapten (STAG). Voor verstandelijk gehandi capten en ex-psychiatrische pa tiënten wordt het hebben van een baan steeds belangrijker, weet Renée van Aken van de so ciaal pedagogische dienst (SPD), een van de deelnemers aan STAG. De arbeidsmoraal is veranderd. „Arbeid wordt weer heel positief beoordeeld en daarmee veel belangrijker. In de jaren zeventig was het hebben van een baan voor gehandicap ten niet van belang. Tegen woordig hoor je er weer veel meer bij als je werk hebt." Maar het krijgen van een baan is voor gehandicapten na genoeg onmogelijk, aldus Van Aken. „Met de slechte economi sche omstandigheden van dit moment vragen werkgevers heel hoge kwalificaties. Voor kassawerk heb je al MAVO no- leiden erna straatsma Als het aan de bezoekers van het Leids Vrijetijds Centrum (LVQ ligt, krijgt GroenLinks straks veruit de meeste zetels in de gemeenteraad. Tijdens gis teravond gehouden 'schaduw verkiezingen' onder bezoekers van het LVC behaalde deze par tij een glorieuze overwinning, met bijna veertig procent van de stemmen. GroenLinks zou daarmee groeien van 4 naar 15 zetels. Met ruime achterstand be haalde D66 de tweede plaats, kort gevolgd door de PvdA. Bei de partijen kwamen terecht op 6 zetels. Voor de PvdA betekent dit een verlies van drie plaatsen; D66 zou er twee zetels op ach teruit gaan. WD en CDA zou den er eveneens op achteruit gaan: de WD van 4 naar 6 en het CDA van 4 naar 2 zetels. De SP en de Groenen/Leiden Weer Gezellig (G/LWG) kwamen als winnaars uit de bus. G/LWG kreeg van de LVC-bezoekers 3 zetels toegewezen. De SP groei de van 2 naar 3 zetels. Burgemeester Goekoop die de uitslag bracht, sprak de hoQp uit dat een 'aantal 0 zetels op 2 maart daadwerkelijk wordt ge realiseerd'. Hij doelde hiermee op de CD en CP'86 die van de LVC-stemmers geen enkele stem kregen. Ook de Stadspartij viel buiten de boot. „Voor het overige is het LVC een bijzonde re club, en dat moet het vooral blijven." dig. Om gehandicapten aan het werk te krijgen, moeten we dus als organisaties een vuist ma ken." Over de bemiddeling door het arbeidsbureau is Van Aken niet echt te spreken. „Het arbeids bureau gaat bijna uitsluitend uit van de vraag van de werkgever. Terwijl je bij gehandicapten juist moet uitgaan van hiin ca paciteiten. En hem of haar ei genlijk bij de werkgever moet introduceren. Want die zijn in de regel best wel bereid gehan dicapten aan te nemen, als ze maar iemand voor zich zien. En gehandicapten hebben als werkgever ook hun meerwaar de. Ze vinden die baan heel be langrijk en zijn dus heel trouw Omdat het arbeidsbureau het niet doet, hebben tal van ge handicaptenorganisaties zich op de arbeidsbemiddeling ge stort. Van Aken: „Maar het mag eigenlijk niet en we hebben ont dekt. dat het ook niet onze sterkste kant is. Veel beter is het samen contact te leggen met het arbeidsbureau en de ge meenschappelijke medische dienst en te zorgen, dat die meer voor gehandicapten gaan doen." De STAG wordt morgen in het Ix*idse stadhuis gepresen teerd. Naast de SPD hebben De Zijl Bedrijven, het project Bege leid Werken voor mensen met een verstandelijke handicap, het Provinciaal Samenwerkings orgaan Cïehandicapten, het Dagactiviteitencentrum I-eiden, het Riaggen het Regionaal Edu catief Centrum zitting in die vereniging. FREEWAVE organiseert VANAVOND OP T.V. Verkiezingsdebat van 18.00-20.00 uur. Kijk naar Uw regionale Kabelkrant KANAAL 2 PvdA 'er verwijt eigen partij 'CD-ideeën Aspirant-raadslid P. Hen driks haalde gisteravond fel uit naar zijn eigen partij, de PvdA. Tijdens een forumdis cussie in het LVC over de op komst van extreem-rechts beschuldigde hij zijn partij ervan 'CD-idceën' over te ne men. „Ik vind het heel goed koop van de PvdA om dat te doen en betreur dat dat ge beurt. In plaats daarvan kun nen politici beter de proble men aanpakken waar ze zit ten. in oude wijken zelf." Hendriks doelde onder meer op uitspraken van partijvoor zitter F. Rottenberg en staatssecretaris A. Kosto over het uitzetten van illegalen. „Als PvdA-lid wil ik me toch distantiëren van dat soort uitspraken." leiden loman leefmans De I>eidsch Dagblad Singelloop. die vrijdag 29 april wordt ge houden, start en eindigt dit jaar op de Maresingel bij de (achter ingang van het energiebedrijf Rijnland. Een ander nieuwtje is. dat wedstrijdlopers een start - nummer krijgen en de route ditmaal weer 'rechtsom', met de klok mee, is. Traditioneel startte de Singel loop bij het gebouw van het I.eirisch Dagblad aan de Witte Singel. Maar sinds de krant naar de Rooseveltstraat is verhuisd, was dat niet meer mogelijk en moest er naar een nieuwe loca tie worden uitgezien. „We heb ben voor het EWR-terrein geko zen vanwege de goede facilitei ten. Bij de hoofdingang aan de langegracht is een grote par keerplaats. er zijn toiletten en een garderobe", aldus M. van Schaik van de organisatie. Het is voor de achttiende keer dat de Leidsch Dagblad Singel loop, in samenwerking met de Leidse Politie Sportvereniging wordt gehouden. Vanaf de Ma resingel gaat het dit jaar Ga de Herensingel. Zijlsingel. Zoeter- woudsesingel. Witte Singel, Morspoort, Morssingel en Rijns burgersingel weer terug. Af stand: bijna zeven kilometer. Voor het lossen van het start schot, om 19.30 uur, wordt een prominente I>eidenaar uitgeno dW De deelnemerskaarten, die vijf gulden kosten, gaan vanaf de eerste week in april in de voorverkoop. „Vorig jaar Gel de Singelloop samen met konin ginnedag. Daardoor was de op komst van rond de tweeduizend deelnemers iets aan de lage kant. Dit jaar moeten het er ze ker weer 2500 worden", meent Van Schaik. De opbrengt van de loop gaat naar een goea doel. De paalwoning bij de kinderboerderij. foto hol vast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13