'Er is een enorme golf van liefde over me heen gekomen' Kouwe drukte in Le Garage rond echte Meta' s Willy Nap voelt; zich thuis bij EO» Lieverdjes neemt jongeren serieus V Rtv show VRIJDAG 25 FEBRUAR11994 IIJi De meneer met de ultra moderne geblokte win terjas: „Een snééuw, zeg, in Sankt Moritz. Geweldig. Ge-wel- dig." De dame met het Bianca Castafio- re- figuur, waaromheen achteloos een bovenmodaal jaarsalaris aan bont bungelt: „We hebben gisteren toch zó voortreffelijk geluncht in Pa rijs. We hebben alléén maar cham pagne gedronken. Uit 1924." De snelle boy met de Porsche-bril: „Verdomd vervelend, die vorst. Het zwembad valt bijna niet warm te stoken. Ha. daar hebben we Natasja Fröger. Toedeloe, Natasj! Kom erbij, meid. Join the club. Hahaha." De complete vaderlandse beau el riche is weer eens bijeen. In een ga rage uiteraard, want dat is momen teel dè hotspot, waar de niet te mis sen culturele evenementen plaats hebben. Joop Braakhekke introdu ceerde het fenomeen: wie aange naam wil tafelen en daarbij niet on opgemerkt wil blijven, prikt een vorkje in Le Garage. Coming star Jacinta Heijmans ex poseerde in een autoshowroom te Hoorn. En deze avond is het de beurt aan Citroën Nederland, die in haar Amsterdamse vestiging de au tomobielen aan de kant schoof om plaats te maken voor een modeshow van Neerlands jongste loot aan de couture-tak, Meta Struycken. Waar om doet Citroën Nederland dat? Welnu, het is een doordachte policy. Er zijn namelijk mensen die niet zo even een-twee-drie een garage bin nenlopen. Drempelvrees, zeg maar. Door nu eens iets heel anders te showen dan hydropneumatisch verende vierwieligen. hoopt men deze twijfelaars alsnog op elegante wijze binnen te halen. En ja, het ge beurt zelfs wel dat op een avond als deze een autootje wordt verkocht. Draagbaarheid Leuk trouwens, zo'n modeshow van Meta. De couturière, die in de Am sterdamse Paulus Potterstraat een salon de couture voert, adequaat ge naamd Le Salon, kan steeds meer promi- elientèle rekenen. Schilderes Patty Har- penau bijvoorbeeld, hult zich bij voorkeur in een echte Meta. De kleding is gericht op draagbaarheid en comfort. „Het moet niet alleen mooi staan op de manne quins. maar ook op de draagster met 'wat gewonere' ma ten. En die moet er zich lekker in voe len", luidt de filoso fie van de ontwerp ster. Klanten van Meta hoever Het Wereldje elke nieuwe collectie hij gend bij de Weight Watchers te melden. Een loffelijk streven. Voor de naderende zomer heeft ze zich laten inspireren door het boek Blowers van fotograaf Irving Penn: tinten van rozen en van lelies, al dan niet gecombineerd met de basis- kleuren inktblauw, zwart, wit en bei ge. Warme kleuren voor een seizoen waar alle aanwezigen, inclusief een bibberend Wereldje, steeds heviger naar staan te verlangen. Want een garage kent ook een nadeel: het is er koud. De ultramoderne geblokte winter jas: „Zou die piepel van Citroën de kachel niet aan kunnen zetten?" Het zwaargewicht trekt rillend haar dode dieren nog wat steviger om de weke delen. „Ik wou dat ze begonnen." De Porsche-bril: „En dat doen ze dan ook. Showtime jongens. 1 lahaha." Op de gebronsde schouders van twee zeer weinig om het lijf hebben de Chippendales wordt de gastheer PANDA DE L'ISLE van vanavond binnengedragen: ga ragist Joop Braakhekke. Voor de ge legenheid gekleed als deftige spreekstalmees- ter nodigt hij de aanwe zigen uit Meta's zomer collectie '94 te gaan be wonderen. Licht uit, spot aan, de show be gint. De dames verga pen zich aan de fraaie tailleurs, aan de broek- pakken, de bustiers en de strand-complets. Er wordt gediscussieerd over de functionele kleurvlakken, de queue effecten en de karakte ristieke lus-sluitingen. De heren lijken vooral gecharmeerd van de badkleding en van de toiletjes waar op ele- gant-pikante wijze hier en daar stukjes kanten ondergoed onderuit piepen. Dan volgt de avondkleding korte rokken, met lange jar- retel-loze kousen eronder die op passende wijze door Braakhekke aan de vleugel wordt begeleid. Iztdy be good to me, zingt hij jazzy. De da me in dierenvel: „Als het ooit mis gaat met zijn restaurant, kan joop altijd nog entertainer worden." De ultramoderne geblokte winterjas: „Pfff. Holiday Inn liftmuziek." Tot slot schrijdt de bruid in wit mini over het plankier. Droge Klaterend applaus voor Meta Struy- ken. confetti komt naar beneden ge dwarreld en gastheer Joop nodigt de aanwezigen uit voor een heerlijk glas champagne. Belangrijkste ge spreksonderwerp tijdens het rijkelijk innemen van de Moët Chandon (niet uit 1924) is uiteraard de zojuist genoten couture, ('zeer draagbaar', 'prachtige stoffen' en 'die corsetten zulen wel niet zo lekker zitten'.) Niet minder aandacht krijgt de als van ouds achter de verzamelde society opduikende Gert-Jan Droge. Hoera! G-J is back Voor zijn nieuwe pro gramma De wereld volgens G.B.J. Dröge, een soort Glamourland maar dan met een heel nieuwe formule, bespringt hij onverdroten de aanwe zige beroemdheden. Ik geef hem een welkom-terug-klopje op de de cent donkerblauwe borst, hetgeen een rare metalen klank tot gevolg heeft. Wat is dat, G-J, heb jij een pa cemaker? „Nee, kind, nog niet. Dat is mijn zender. O, daar staat Frans Molenaar." En weg sprint hij weer. Er is nóg een collega van Meta naar de show gekomen: Frank Govers in hoogstei gen persoon. Net hersteld van een zware longontsteking waar een nor maal mens beslist op treurige wijze aan was overleden, maar Robijntje is niet klein te krijgen en straalt als im mer boven zijn groene kroko-laar- zen. Wat vindt de kleurexpert van de couture van zijn jongste concurren te? „Ik vind de tailleurs erg mooi. Dat is Meta's kracht. Al die tennis- jurkjes en badkleding vind ik min der. Als je pretendeert mode te ma ken, beantwoordt dit niet helemaal aan de verwachtingen. En de avond kleding vind ik wat magertjes. Dat is natuurlijk een financiële kwestie, zo iets kost zó veel geld. Maar ik vind het al héél knap dat ze zich zo goed kan handhaven. Dat is echt een prestatie." Bianca Castafiore: „Ik neem twee van die strand-complets, zo'n glit- ter-bustier en een paar van die jas jes. Morgen even naar Le Salon. De ultramodern geblokte winter jas: „Zeg, ik ben gefilmd door die piepel van Dröge. Aardig, nietwaar? Wanneer komt dat programma?" De snelle boy: „Óp 19 maart. Well friends, de champagne is op. The part}' is over. Hahaha. Nog even een afzakkertje in barretje H.?" Wereldsterren zijn verlamd geraakte Curtis Mayfield niet vergeten Hij leefde nog, maar daarmee had je het goede nieuws wel gehad. Soulzanger en -gitarist Curtis Mayfield werkte 's mid dags routinematig de sound check af. Die avond, het was 13 augustus 1990, zou hij een open-luchtconcert geven in Brooklyn Er stond wat wind, een lichtbak liet los en landde precies bovenop de nietsver moedende zanger. Al snel bleek dat Curtis May field de muziek verder vergeten kon. Meer dan 35 jaar had hij mede het gezicht van de zwarte muziek bepaald en met zijn maatschappij-kritische teksten bijgedragen aan de bewustwor ding van de zwarte bevolking in de Verenigde Staten. Hij had hits gescoord met Superfly, Freddie's dead en If there's a hell below (we're all gonna go). Hij had conceptplaten gemaakt over het leven in het getto en had collega's als The Staple Sin gers en Aretha Franklin tot mooie daden geïnspireerd. Hij had een opmerkelijk hoge stem en een heel eigen geluid in zijn gitaar. Maar het was over en uit. Ten gevolge van het ongeval raakte hij verlamd vanaf zijn schou ders en kwam in een rolstoel te recht. Maar vergeten werd hij niet. „Ik zal nooit die avond ver geten dat mijn oude vriend Hon Weisner opbelde om to horen hoe hel ging. Ik ken hem al ruim twintig jaar, nog uit de tijd dat ik bij The Impressions speel de. Hij werkte bij mijn toenma lige platenmaatschappij en is nu manager van Steve Win- wood en John Mellencamp. Hon maakte uit het gesprek op dat ik me nogal down voelde en blijk baar is hij zo op het idee geko men een tribute-CD voor mij te maken." Geen half werk Die plaat is er nu: All Men are Brothers. En Hon Weisner lever de geen half werk. De lijst met artiesten die nummers van en voor Curtis Mayfield opnamen, is lang en imposant. Zelden zul len zo veel sterren van wereld formaat aan een tribute-CD hebben meegewerkt als aan All Men are Brothers. In willekeurige volgorde: Bru ce Springsteen, Lenny Kravitz, Elton John, Gladys Knight, Whitney Houston, Public Ene my, Eric Clapton, Phil Collins, Steve Winwood, Aretha Fran klin, levin Campbell, Rod Ste wart, Narada Michael Walden, B.B. King, Isley Brothers, The Re percussions, John Mellencamp en Branford Marsalis voeren de bekende songs van Mayfield uit. Logisch dat hij meer dan ge roerd is. Zijn rustige stem gloeit van emotie als hij zijn gevoelens over zo veel eer, liefde en erken ning onder woorden probeert te brengen. Curtis Mayfeild (51): „Ik heb me nooit gerealiseerd dat ik zo veel invloed op deze mensen had gehad. Ik heb na tuurlijk een heel leven lang ei genlijk al muziek gemaakt. Maar ik heb nooit kunnen ver- zich aangesproken voelden door mijn muziek. Deze plaat bewijst dat ik me daarin ver schrikkelijk heb vergist. De ma nier waarop ze de muziek heb ben aangepakt, bewijst dal on danks de vele negatieve aspec ten van de hedendaagse wereld, de mensheid nog steeds de win naar is. Ron Weiser kwam met het idee voor All Men are Bro thers. Wat de titel betreft ben ik, afgaande op het resultaat, ge neigd hem te geloven." Een objectief oordeel kun je van hem uiteraard niet verlan gen. „Als ik mijn vooroordelen aan de kant zet - het zijn mijn dierbare nummers, die ik jaren heb heb gespeeld -, vind ik de uitvoeringen prachtig. Er zit zo veel liefde in. De nummers ko men uit hun hart, waar ze blijk baar al die tijd al gezeten had den. Ze hebben zich ware fans getoond. Het zijn Sterren. Bo vendien heeft iedereen precies het lied gekozen dat het best bij hun past. Ik vermoed dat toen ze gevraagd werden meteen al lemaal het nummer al in ge dachten hadden." Overigens is Mayfield zelf ook op het album te horen. The Re percussions namen l£t's do it again op. Producer Gary Katz, bekend van zijn werk voor Steely Dan en recentelijk Laura Nyro, vond dat een vocale bij drage van Curtis Mayfield zelf op zijn plaats was. Good gevoel „Om genoeg kracht te hebben moest ik op de vloer gaan lig gen. Drie opnames waren vol doende, wat natuurlijk een on gelooflijk goed gevoel gaf. Ik was in geen jaren in een studio geweest. Een enorme opsteker." Mayfield zegt de schok van het ongeval verwerkt te hebben. Maar zonder slag of stoot is dat natuurlijk niet gegaan, getuige ook Weisners gevoelens na het telefoontje. Mayfield: „Ik moet accepteren dat ik verlamd blijf, maar in vergelijking met heel veel andere mensen mag ik ge woon niet klagen. Misschien kan ik met behulp van high-tech en computers toch weer schrij ven. Mijn geest is intact en ik wil dus doorgaan. Dat ik nooit meer gitaar zal spelen, is hard. Mijn gitaar is een familielid, meer dan een kennis. Mijn gi taar was zelfs apart gestemd. Dat specifieke geluid is dus vooral verdwenen. Maar ik heb de gedachte dat ik nooit meer zou kunnen zingen en in de vergetelheid zou raken altijd verre van me gehouden. Het ongeluk gebeurde, terwijl ik aan het werk was. Terwijl ik dét deed wat ik al 35 jaar aan het doen was. Er kwam zo'n enor me golf van liefde over me heen. De reacties waren zo meelevend, van fans, van colle ga's, van onbekenden, dat ik er simpelweg niet bitter van mócht worden. Mag ik langs de ze weg ook even mijn vrienden in Nederland bedanken? Ook daar kwamen veel reacties van daan. Mag ik al die fantastische Nederlanders bedanken?" All Men are Brothers trekt veel aandacht door de grote namen die er aan meewerken, maar richt tevens de schijnwerper op het muzikale oeuvre van een man zonder wiens inspannin- Curtis Mayfield: „Dat ik nooit meer gitaar zal spelen, is hard." 'FOTO NPA gen de zwarte muziek er bedui dend armer uitgezien zou heb ben. Curtis Mayfield kun je een wegbereider noemen. Iemand die de zwarte muziek smoel gaf en de zwarten liet zien dat mu ziek prima als vehikel kan die nen voor sociale en politieke boodschappen. Zo bezien is de rap-beweging Mayfield enige dank verschuldigd. „Tja, rap." Hij zucht. „Je luis tert naar een groep mensen die op zoek zijn naar iets om in te geloven. Geen wonder, want er zitten zo veel tegenstrijdighe den in de maatschappij van te genwoordig. Veel tegenstellin gen ook, en onrecht. Niet alleen onder zwarten, maar ook onder blanken en andere groepen. Voor veel mensen is er geen an dere uitlaatklep of andere ma nier van geld verdienen dan de rap. In plaats van anderen de kop in te slaan of te beroven, grijpen ze naar de microfoon en praten de frustraties van zich af. Dat ze zich bedienen van lage instincten en halve waarheden, is jammer. Maar ze verdienen hun geld. Het is niet mijn ma nier van werken. Maar ik ben natuurlijk van een totaal andere generatie. Ondanks alle tegen strijdigheden en onrecht geloof ik nog in de mensheid. Niet meer of minder dan vroeger. Ik heb ooit een song geschreven." Curtis Mayfield draagt voor uit eigen werk: There's no flowers without sweet bees. There's no shade without big trees. You can't laugh without having cried. „Aan alles kleeft een slechte kant. Dat hebben we altijd en overal gezien. In dat opzicht is er niets veranderd, en zal er ook wel nooit iets veranderen. Ik be doel maar: zonder de duivel heb je ook geen God nodig." KRO maakt jeugdmagazine voor ouders Een jongerenprogramma dat geen jonge renprogramma is. Althans, niet volgens Ton Verlind, hoofd informatieve programma's van de KRO. Lieverdjes heet het en het wordt vanavond voor het eerst uitgezon den. Lieverdjes zou geen jongerenprogramma zijn omdat het ook ruimschoots aandacht schenkt aan de ouders van de geportret teerde 'lieverdjes'. Maar het heeft alle ken merken van een jongerenmagazine: onder werpen als seks, relaties, drugs en alleen zijn, een snelheid die neigt naar MTV en een vlotte presentator die de rode draad in het programma vormt. Die presentator is Sybrand Niessen (32 en vader van drie kinderen), hij presenteerde afgelopen najaar Backstage. Prettig noncha lant banjert hij nu door de straten van een willekeurige plaats in Nederland, op zoek naar een ouder en een puber om hun een spiegel voor te houden. Afzonderlijk wor den zij geïnterviewd over elkaar. In de eerste aflevering zijn de antwoor den van een vader en dochter naast elkaar gemonteerd. De dochter is even daarvoor door haar vader uit haar kamer gehaald. Na lang aandringen komt zij uit haar domein; vader vertelt later in het interview dat haar vriendje boven is. In haar pyjamajasje geeft zijn dochter antwoord op de hamvraag van Niessen: „Heb je je ouders verteld dat je met hem naar bed gaat?" Opmerkelijk onderdeel in Lieverdjes is Tussen eten en afwas. De formule van het voormalige IKON-programma is hetzelfde gebleven. In de eerste aflevering onder vraagt een dochter haar moeder over het opvoeden zonder vader. De vragen zijn zorgvuldig voorbereid en komen daardoor wat krampachtig uit de mond van de doch ter die onwennig de rol van journaliste óp zich neemt. De antwoorden zijn er niet minder opmerkelijk door. De moeder legt haar dochter bijvoorbeeld uit waarom zij soms wel eens denkt dat je beter weduwe kunt worden dan te scheiden. De rechtstreeks van jongerenbladen afge leide rubrieken Tien tips en De brief moeten het programma een luchtig einde geven. In het programma wordt veel gepraat. De leef tijdsgroep die zich normaal gesproken het liefst tegen haar ouders afzet, wordt nu voor de camera gedwongen met hen te praten. Hoewel het volgens de programmama kers ideaal zou zijn wanneer de beoogde kijkers, jongeren én hun ouders, na het pro gramma nog even door zouden praten, her bergt Lieverdjes niet de pretentie moralise rend zijn. „Er komen dan ook geen strop dassen, geen pedagogen in beeld", vertelt Niessen. „Jongeren zijn als doelgroep moei lijk te bereiken. Voorwaarde is in eik geval dat je ze serieus moet nemen." (Nederland 1, vanavond om 19.28 uur) M W leden een screentest m J voor het jeugdpro gramma Klokhuis van de NOS. En ze werd aangenomen als presentatrice. Maar na een paar proefopnames stopte ze er al mee. Op advies van haar ou ders. die haar liever 'gewoon' een diploma zagen halen, be sloot ze eerst haar opleiding voor onderwijzeres af te maken. Tot op de dag van vandaag heeft ze spijt van deze keuze. Maar Willy Nap (26) kreeg een tweede kans. Twee jaar terug presenteerde ze samen met Jo- chem van Gelder en Mike Sta rink NCRV's Disneyclub en nu wordt ze het gezicht van het kinderprogramma Het Zevende Venster dat de EO met ingang van 5 maar elke zaterdagmid dag gaat uitzenden. Willy Nap groeide op in Woerden. Niets wees destijds op een televisiecarrière of een grote sprong in de theaterwe reld. Weliswaar liet ze geen ta lentenjacht of bonte avond aan haar neus voorbijgaan, ge plaatst voor de keuze van een vervolgopleiding na de middel bare school dacht ze niet seri eus aan de toneelschool of het conservatorium. „Ik kom niet uit een artistieke familie, dus van huis uit werd zo'n opleiding niet gestimuleerd. Daarom heb ik geen audities gedaan." Spijt Pas tijdens het eerste jaar van de pedagogische academie diende zich de mogelijkheid aan om bij Klokhuis te werken. „Wat heb ik een spijt dat ik daar nee tegen heb gezegd." Na haar opleiding kreeg ze een tweede kans: de Disneyclub. „Ik was zo groen als gras toen ik daar kwam. Er kwam zoveel te gelijk op mij af. Toch heb ik het een ontzettend leuke tijd ge vonden, vooral vanwege al die reisjes naar de Disneyparken. Ik heb nooit zoveel gevlogen als in dat jaar en dan aJ die luxe ho tels...! Maar als ik moet kiezen tussen Disney of een program ma als Het Zevende Venster, heeft het laatste mijn voorkeur. Ik hield niet zo van dat show element van de Disne)'club. Het Zevende Venster heeft meer diepgang, je kunt ingaan op wat de kinderen zeggen. Dat trekt mij." De Disneyclub ging ter ziele en Willy stond een jaar lang twee dagen per week voor de klas. Daarnaast bleef ze fanatiek zang- en pianolessen aan het conservatorium in Utrecht vol gen, waar ze in de Disney-tijd mee begonnen was. Toch bleef de televisie haar lokken. „Lesge ven is voor mij niet uitdagend genoeg. Steeds dezelfde werktij- Joop Braakhekke wordt binnengedragen door twee Chippendales; wordt het toch nog gezellig in Le Garage. FOTO FRANK Sybrand Niessen, presentator van Lieverdjes. Willy Nap: „Ik hoop nog lang b?4 de EO te kunnen doorgaan." FOTO i den. het is zo georganiseerd] voel me meer een artiest." Ze begon bij de EO te lobjg en, bezocht open dagen, meer dan eens blijken wel programma te willen preserrj ren. Met het gevolg dat ze wj uitgenodigd voor een screent| voor Het Zevende Vend Waarom zo bewust op zj naar een baan bij de EO? ,J de hamvraag", lacht Willy. ,J EO werkt vanuit een duideli identiteit en dat spreekt aan. Bovendien voel ik me li ker in de sfeer van deze qg roep. De Pabo waar ik aan 3 deerde was ook gebaseerd christelijke grondslag en di heb ik me altijd heel goed h voeld." In Het Zevende Venster het woord God zeer regelmd Willy Nap praat in het progra ma heel open over het gelij „Waarom ook niet? De kindei geven zelf aan dat als we items in het programma hg ben, we ook wel duidelijk xq gen zeggen waar het op staat Het bevalt Willy prima bij Zevende Venster. „Ik prob naast het presenteren ook veel mogelijk bij de produM van een aflevering betrokken- zijn. Ik krijg ook alle ruimte \j)Al mijn eigen inbreng in het iLc gramma en zo kan ik lekker f rr atief bezig zijn. Ik hoop f>w. lang bij de F.Ó door te kunp^ gaan. Het liefst zou ik iets wi|cas doen, waarin ik muziek en t( visie kan verenigen. Als t soort zingende presentatfnp een duet met een bekende F1"'1 zingen." gov (Het Zevende Venster. Vfroi 5 maart is het program 2 weer iedere zaterdag tot aar, -mmor to vi,.,, Mort 9 1 fi®'101

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10