Sicco Mansholt: 'In Brussel wordt niet meer nagedacht' Feiten &Meningen I Prijzen rijzen pan uit in Franstalig Afrika Franse jagers blijven op bres staan voor behoud van traditionele jacht DONDERDAG 24 FEBRUAR11994 i HZ37NATUU(2.LU<....! /±S Z£ IN P£ a .superna r /wePlcwNEN moqw l'lri VERKOPEN ZE eu p& f Vr-, APOTHÊEK 'M l£/£I«- Wêi HET EEN ^-S-rj /WIELEN POEN" A MILi&i&W /HEEK ZlJH ?RT. r'jWEE' OP^N PKIEMAAL PAtéó glJ WET ETEW OPINIE Van der Weg slaat de plank mis Vier jaar geleden spraken werkgevers en vakbeweging af dat het bedrijfsleven in vijf jaar tijd 60.000 allochtonen in dienst zou nemen om de extreme werkloosheid van 30 tot 40 procent onder deze groep te vermin deren. bij een onderzoek van de loontech- nische dienst vorig jaar onder zevenhon derd bedrijven bleek dal ondanks de forse banengroei de afgelopen jaren die zeven honderd bedrijven bij elkaar welgeteld hon derd allochtonen hadden aangenomen. De enig mogelijke onclusie: werkgevers willen liever geen allochtonen. Onderzoek heeft dat trouwens bevestigd. Bij een keuze tussen twee verder geheel gelijkwaardige kandidaten krijgt een blanke vrijwel altijd de voorkeur boven een allochtoon. Vorig jaar besloot daarom de Tweede Ka- nemen die bedrijven met meer dan 35 werknemers verplicht om jaarlijks aan de Kamers van Koophandel te rapporteren wat ze hebben gedaan om meer allochtonen in hun bedrijf te krijgen. Doen ze niets, dan staat daar verder geen sanctie op. Maar de Kamer hoopt dal van zo'n openbare rap portage genoeg indirecte druk uitgaat om meer allochtonen aan de slag te helpen. Dat is geen overbodige luxe, want het verband tussen (hoge) werkloosheid en cri minaliteit wordt zo langzamerhand door bijna niemand meer ontkend. De enorme oververtegenwoordiging van culturele min derheden in de Nederlandse cellen is daar voor méér dan een teken aan de wand: wie door de maatschappij aan de kant wordt gezet, heeft aan die maatschappij ook ver der weinig boodschap meer. Des te curieuzer doet daarom de oproep van vakbondsvoorman Van der Weg aan om het voorrangsbeleid voor allochtonen te schrappen. Natuurlijk, als eerste man van de Industriebond l'NV is hij de laatste maanden als weinig anderen geconfron teerd met de huidige ontslaggolf, die vooral de industrie treft. Op het eerste gezicht is zijn redenering ook niet onlogisch: ook voor blanke laaggeschoolde werknemers wordt de toekomst steeds minder rooskleurig. En als je dan bij de schaarse banen aan de on derkant van de arbeidsmarkt allochtonen voorrang geeft, schep je alleen maar een vruchtbare voedingsbodem voor de Cen trumdemocraten en aanverwante extreem rechtse clubs. Maar wat Van der Weg zich daarbij wel licht onvoldoende realiseert, is dat bij met zijn opstelling juist dat CD-verhaal beves tigt: inderdaad, die allochtonen pikken jul lie banen in. En wij, de bonden, doen daar nog aan mee óók met een voorrangsbeleid in de CAO's. Daarmee legitimeert Van der Weg in feite de stem op de Centrumdemo craten die hij juist wil voorkomen. Er zit nog een ander, kwalijker aspect aan de zaak. Stel dat de werkloosheid onder vrouwen tien keer zo hoog was als onder mannen (zoals bij allochtonen-autochto nen), zou Van der Weg zich dan ook verzet ten tegen een voorrangsbeleid voor vrou wen? En zo niet, waarom doet hij dat dan wèl bij allochtonen? De enig mogelijke ver klaring is dat allochtonen hoe dan ook min der meetellen dan autochtonen. En dat is nu precies wat de CD al jaren uitdraagt. Niemand kan en zal ontkennen dat de toenemende intolerantie een groot pro bleem vormt in onze maatschappij. In een tijd van turbulente veranderingen worden vgel mensen van hun zekerheden nor men en waarden, inkomen en/of werk beroofd. Hun angst is een vruchtbare voe dingsbodem voor obscure clubjes die daar op inspelen. Maar die clubs moeten worden bestreden met kracht van argumenten, niet door ben indirect gelijk te geven. SJAAK SMAKMAN „De Franse jagers hebben het geweer in de aan slag", zei Georges Riboulet, voorvechter voor het jagen op duiven enkele weken geleden. Hij rea geerde op de commissie voor milieuzaken in het Europees Parlement, die onlangs unaniem be sloot een einde te maken aan de 'traditionele jacht' op een aantal beschermde vogelsoorten. De jacht is in Frankrijk een bijna niet aan te tasten grondrecht, verkregen tijdens de revolutie aan het einde van de 18de eeuw. Tot die tijd was het alleen aan de adel om te jagen en vuurwapens in bezit te hebben. De jacht was een luxe. en de gewone Fransen zagen de gewassen op hun lan derijen met de nodige regelmaat doorkruist door horden paarden met schietende lieden, gevolgd en omringd dooreen meute honden. De Franse Revolutie bracht gelijkheid, vrijheid en broederschap en daarmee dus het recht voor ie dereen om te jagen. Tot op de dag van vandaag geldt dat als een verworven recht, dat niet mag worden aangetast. Frankrijk telt 4,5 miljoen gere gistreerde jagers en hun grootste plezier is zon dagochtend vroeg met twintig man tegelijk wei den en korenvelden uit te kammen en zich uit te leven op het konijn dat niet op tijd weg is. De traditionele jacht dateert van vóór de Franse Revolutie en heeft het meeste weg van stropers praktijken. Aangezien het de burgerij was verbo den wapens te bezitten, kwam die aan zijn trek ken door groot wild te vangen met klemmen en vallen. Voor vogels waren er netten en lokdieren. Die zijn er nog, vooral in Les Landes, ten zuiden van Bordeaux. Een andere streek waar de traditie hoogtij viert, is de monding van de Somme in noord-Frankrijk. In dit natuurgebied is het in zwang om bij nacht en ontij in kleine bootjes het ochtendgloren af te wachten, en bij zonsopgang de nog halfslapende, op het water dobberende vogels af te schieten. Voor de gegoede Parijzenaar is er niets mooiers dan een weekeinde jagen in de Sologne. een ge bied even ten zuiden van de Franse hoofdstad. Tot voor kort was het een geweldige eer te wor den uitgenodigd vooreen 'presidentiële jachtpar tij' op herten op het kasteel van Chambord. Maar president Mitterrand heeft die traditie afgeschaft. Met de opkomst van de milieubewegingen heb ben ook de jagers in Frankrijk zich verenigd in een politieke beweging. Bij de regionale verkie zingen van maart 1992 haalde hun partij, de CPNT (Chasse Pêche Nature Tradition) drie pro cent van de stemmen. Hun belangrijkste doelstel ling is ageren tegen Europa, dat poogt Frankrijk op één lijn te brengen met natuurbeschermende maatregelen elders in de gemeenschap. De jagers van de CPNT geven zich overigens uit als natuurbeschermers die zorg dragen voor het op peil houden van het natuurlijke evenwicht. Eén van hun argumenten is dat zij ook fokken. Een voorbeeld: fazanten, die vrijwel tam zijn grootgebracht, worden vlak voor het jachtseizoen bij karrevrachten uit hun hokken gejaagd. Als zij dan halfversuft over het land hollen, worden ze neergeknald. In Frankrijk zijn naar schatting ne gen miljoen vuurwapens in omloop. Veel Fransen vinden het niet meer dan norïnaal op eigen ter rein met een geweer recht te doen. Twee weken geleden zijn zo in Normandië twee mannen neer geschoten bij het stelen van kroppen sla. Met eni ge regelmaat gebeurt het ook dat een boer zijn karabijn pakt als hij 's nachts aan de deur hoort morrelen, en dwars door die deur schiet. Dat pakt soms beroerd uit als het zijn zoon blijkt te zijn, die na een avondje stappen zachtjes probeert binnen te komen. BORDEAUX JAN VAN ETTEN Landen die de CFA-franc gebruiken Voormalig EG-landbouwcommissaris wil naar vrije prijzen WIM STEVENHAGEN Het huidige Europese landbouwbeleid? „Vergeet het maar", zegt de 84-jarige dr. Sicco Mansholt. „In Brussel wordt niet meer nagedacht." Als het aan Mansholt ligt, moet het hele gehate stelsel van heffingen, restituties, braakleggingen en quota worden afgeschaft. Daarvoor in de plaats moet een simpel systeem komen van hectaretoeslagen, gekoppeld aan het volledig vrijlaten van de prij zen. Sicco Mansholt: „Zolang de subsidies door Brussel worden verstrekt en de controle op nationale basis plaats heeft, heb je een conflict." FOTO NPA NIELS VAN DER HOEVEN Juist nu de Europese Unie aan de vooravond staat van de uitbreiding met vier nieuwe lidstaten (Finland, Noorwegen, Zweden en Oostenrijk) zou Brussel aan iets nieuws moeten beginnen. Maar Mansholt heeft zich er al bij neergelegd dat het nog zeker vier, vijf jaar zal duren voordat Brus sel de wijsheid zal inzien van een an der beleid. „Brussel heeft geen poli tiek meer", zegt hij en houdt daarbij een hand voor zijn gezicht, een ge baar dat een 'bord voor de kop' moet symboliseren. Flet heeft de socialist en voormalige EG-landbouwcommissaris Mansholt een jaar of twee gekost om zich het standpunt van volkomen vrije prijzen eigen te maken, maar hij is er nu van overtuigd dat het nodig is. Eén prijs niveau in de Europese Unie 'is als een eiland in de wereld'. Het kan niet meer. Daarom bepleit hij tegenwoor dig 'een absolute vrijhandel van de Atlantische Oceaan tot de Oeral, zon der enige grenscontrole, zonder inter venties, zonder gegarandeerde prij- Hoewel Mansholt al twintig jaar gele den met pensioen ging en Brussel verruilde voor een rietbedekte boer derij die uitkijkt over de platte, verre velden van het Overijsselse Wapser- veen, Mi|ii de 'uitvindei en aartsva der' van het Europese landbouwbe leid met passie alle ontwikkelingen volgen. Maar veel vreugde beleeft hij daar niet aan. De huidige Europese prijspolitiek is volgens hem oncontroleerbaar ge worden. Dat wordt alleen maar erger als de EU verder wordt uitgebreid, eerst tot zestien lidstaten, maar mo gelijk in de komende jaren zelfs tot 20 of 24 landen. Mansholt: „Als je dat zou willen controleren, dan heb je bij na een communistisch regime no dig." „Toen wij omstreeks 1958 met resti tuties en dergelijke begonnen, hoef den we alleen maar de havens van de Zes te controleren, Genua, Brest, Ant werpen, Rotterdam, Hamburg. In de Gemeenschap van de Twaalf is zo'n controle al niet meer doenlijk. Maar bovendien is nog eens de muur weg gevallen tussen de Sovjetunie en West-Europa. Je kunt straks niet van het noorden van Finland tot de Mid dellandse Zee je grenzen controleren. Bovendien willen we om politieke re denen geen nieuwe muur tussen Rus land en Europa optrekken. Dat laatste is voor mij overigens de belangrijkste reden geweest om 'om' te gaan." Samen met de drie Nederlandse pro fessoren J. de Veer, C. P. Veerman en G. van Dijk heeft Mansholt daarom een nieuwe Europese landbouwaan- pak ontwikkeld. Kort gezegd komt het plan neer op de totale afschaffing van alle ingewikkelde, bureaucratische en geldverslindende maatregelen, waar door de Europese landbouwproduktie nu wordt gekenmerkt. Daarvoor in de plaats moet een algemene hectare toeslag voor de boer komen, ongeacht wat hij verbouwt of welke dieren hij houdt. Zijn produkten kunnen vervolgens vrij de markt op en moeten op den duur tot een aanvaardbare en stabiele wereldmarktprijs leiden, samen met de produkten uit de landen in de Der de Wereld en het voormalige Oost blok. die zo langzamerhand ook eens een eerlijke kans op de wereldmarkt moeten krijgen. De hectaretoeslag geldt ook als een boer besluit een deel van zijn land voor 'nieuwe produkten' te bestemmen, zoals bosbouw of re creatiemogelijkheden. Juist de kandidaat-lidstaten met hun uitzonderlijke arctische landbouw bo ven de Poolcirkel en de bergboeren in Oostenrijk zouden naar de mening van Mansholt kunnen profiteren van deze ideeën. In de komende dagen beginnen de onderhandelingen over de landbouw in de vier nieuwe EU-landen en nu al staat vast dat dit de moeilijkste ge sprekken tot nu toe zullen worden. Andere kwesties, die in de laatste maanden hoog zijn opgelopen, zullen daarbij volkomen verbleken. Bij de onderhandelingen met de Scandinavische landen en Oostenrijk zal het moeilijk blijken om het huidi ge beleid, dat door de Ierse EG-com- missaris MacSharry werd ontwikkeld, overeind te houden en men verwacht dan ook dat het geplande schema niet wordt gehaald. De Oostenrijkers willen hun land bouw in de bergen behouden en de Scandinavische landen willen hun arctische boeren niet in de kou laten staan. Oslo, Stockholm en Helsinki willen hen in strijd met 'MacSharry' blijvend (nationale) subsidies toezeg gen om hen, zo wordt letterlijk ge zegd, 'te beschermen tegen de over- produktie in de rest van de EU'. Men is in het Scandinavische noor den, waar gemiddeld maar twee men sen per vierkante kilometer wonen, bang voor een nog grotere ontvolking van het platteland als de Europese landbouwwals over hen heen komt denderen. Een angst die onder meer door 'veiligheid' is ingegeven. Fin land, maar ook nog een klein stukje Noorwegen, grenst aan Rusland. Een verdere leegloop zou enorme gebie den in woeste, oncontroleerbare leeg- tes veranderen en daar voelt Helsinki niets voor. Volgens Mansholt is dat met het nieu we plan ook helemaal niet nodig. Met een hectaretoeslag zouden de boeren in deze gebieden hun onrendabele landbouw deels kunnen inruilen voor toeristische en recreatieve doelein den, zonder dat ze hun land hoeven te verlaten. En duurder dan 'MacSharry' hoeft het allemaal niet te worden. Enigszins schertsend zegt Mansholt dat een systeem van hectaretoesla gen, dat gemakkelijk via het kadaster te controleren is, op z'n minst 70 pro cent van de landbouwambtenaren in Brussel en in de lidstaten overbodig zou maken. Maar iets serieuzer voegt hij eraan toe dat het in ieder geval de thans zeer kostbare landbouwfraude zou kunnen uitsluiten. „Er gaan miljarden ECU's verloren door fraude", aldus Mansholt. „Ik schat dat er net als bij de drughandel maar een kleine tien procent van bo ven water komt. De fraude is naar mijn gevoel bijzonder wijd verbreid, in de handel, in de restitutie, in de ex port, de her-export. Je moet toe naar een heel eenvoudig systeem, dat ge makkelijk is te controleren. Zolang de subsidies door Brussel worden ver strekt en de controle op nationale ba sis plaats heeft, heb je een conflict." BRUSSEL ALV KNOL CORRESPONDENT Senegal Burkina Ivoorkust Togo Benin Kameroen Equatoriaal Guinea Gabon Centraal-Afrikaans gebied met centrale bank in Yaoundé Twaalf Fransspre kende landen in West- en Midden- Afrika plus de voormalige Spaanse kolonie Equatoriaal Guinea gebruiken de zoge noemde CFA-franc. De munt van de Comoren, een eilanden groep in de Indische oceaan, is er nauw mee verbonden al werd daar de devaluatie beperkt tot 33 procent. Deze Commu- nauté Financière Africaine werd al ingesteld voordat Frankrijk zijn Afrikaanse gebiedsdelen onafhankelijkheid verleende. Door een koppeling aan de Franse franc hoopte Parijs de economieën stabiel te houden. De wisselkoers voor de devalua tie was 50 CFA=1 FF. „Het gaat om pure armoede", verzekert een lid van de Senega lese oppositie. „Prijzen rijzen de pan uit en salarissen blijven on veranderd laag. Vanwege hoge re brandstofprijzen is het open baar vervoer veel duurder ge worden, waardoor de meerder heid van de nog werkende ste delijke bevolking is getroffen. De kans op werk neemt tegelij kertijd af Het is daarom vooral de jeugd die uiterst wanhopig en opstandig wordt. Voor Senegal kwam de devalua tie van de CFA wel op een heel ongelukkig moment. Het land zat namelijk middenin een pe riode van economische hervor mingen die onder de burgers hun tol al hadden geëist. Diouf besloot in augustus vorig jaar 15 procent te korten op de salaris sen van 's lands 66.000 ambte naren, de BTW aan te passen, de invoerrechten te verhogen en van iedere werknemer in de privé-sector per maand een dag salaris in te houden. De over heid hoopte op die manier het begrotingstekort te halveren. Ook elders in Franstalig Afrika wordt de bevolking getroffen door ongekende ontberingen. Men kan zich nauwelijks nog de eerste levensbehoeften veroor loven en regeringen zien met le de ogen aan hoe onbetaalbaar de import wordt van genees middelen, auto- en machineon derdelen en brandstof. Direct na de devaluatie waar schuwde in Benin de belang rijkste vakbondsleider. Pasca Todjinou, al voor deze nare consequenties. „De structurele aanpassingsprogramma's van IMF en Wereldbank hebben al tot enorme moeilijkheden voor veel landen geleid. Nu wordt de Comoren heeft een eigen franc maar hoort wel bij de Tanden die de CFA-franc gebruiken Na de devaluatie vorige maand dertien voormalige Franse Afrikaanse koloniën in Afrika is het in veel van deze landen onrus tig. Na bloedige on lusten in Senegal is het nu mis in Gabon. Daar heb ben de vakbonden tot protesten opge roepen en wegver sperringen opge richt waarop de re gering reageerde met het instellen van een avondklok. Deskundigen waar schuwen voor hon gersnood en andere misère. In het Franse dagblad Le Monde werd zelfs gesproken van een 'holocaust' omdat de arme bevolking door de devaluatie met 50 procent geen medicijnen meer kan kopen. De devaluatie van de CFA-franc heeft het leven voor veel Afrika nen duurder gemaakt. Veel le- I vensmiddelen zijn nu te duur. FOTO't^ nationale munt aangevallen en a wordt de situatie nog problema n tischer. Als onze leiders beter et S realistischer waren omgespron 0 gen met onze economieën, dar d had het nooit zover hoeven ko v men. Nu het vooral de arbeidei 1 en jeugd zijn die opnieuw wor- a den getroffen, is sociale onrust b onvermijdelijk". JJ Andere landen in de regio waar L het al enige tijd rommelt, zijn Congo. Togo, Tsjaad en Ka- ij! meroen. Niet direct vanwege dt devaluatie maar om redenen van politieke, etnische en reli gieuze aard. Toch blijven economen erbij dat de devaluatie van de CFA onontkoombaar was. De stabili teit van de munt heeft de on derlinge handel steeds enorm gestimuleerd, met name ten voordele van Frankrijk. Volgen' de Wereldbank en het IMF was de munt echter tussen de 20 er. 60 procent overgewaardeerd. Frankrijk hoopte zo de sterkte van de eigen franc te consolide ren. maar zorgde tevens voor een sterke inflatie in zijn Afri kaanse achtertuin. Uiteindelijk zijn de leiders van alleCFA-landen akkoord ge gaan met de 50 procent devalu atie, maar niet dan nadat zij na drukkelijk hadden aangedron gen bij het IMF en de Wereld bank op financiële compensa tie. Flet eerste land dat hier nof geen maand later al van profi teert, is Ivoorkust. Het krijgt de komende drie jaar 650 miljoen gulden, als het zich tenminste aan een reeks voorwaarden houdt. Zoals het terugdringen van de overheidsuitgaven en het beschermen van de zwak- sten. Dat laatste heeft Ivoorkust, evenals Niger, Benin en Burkin Faso, direct na de devaluatie al getracht door middel van divef se prijscontrolerende maatregf len. Van sociale onrust zal voor lopig daarom wel geen sprake zijn, verwacht de Nederlandse afgezant in Ivoorkust.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2