Geen quota Noorse vis Buitenland egereenheden Jemen irug naar hun stellingen NAVO dicht bij eerste ingrijpen in Bosnië VS voelen zich door Russen bedrogen vanwege Cl A-spion Minister: 'Blokkade Macedonië lost niets op' 'Zwitserland neemt, maar geeft niets terug' 3ENSDAG 23 FEBRUARI 1994 Loffie op de hoek taboe Een dampende espresso of cappuccino in het café op de is er niet meer bij voor de Italiaanse ambtenaar. De rege- heeft besloten voor iedere ongeoorloofde pauze buiten het intoor functionarissen te korten op hun salaris. De strenge aatregel is volgens de minister van burgerzaken noodzakelijk de openbare diensten aan te passen aan die in de rest van Europese Unie'. 'ogo betwist zege oppositie De Togolese regering betwist de geldigheid van de uit- van de zondag gehouden tweede ronde van de parlements- nadat uit voorlopige uitslagen duidelijk is gewor- ;n dat de oppositie op winst staat. Volgens de regering zijn de trkiezingen in vier kiesdistricten "verstoord door daden van sa a ge'. )nrust door protesten in Gabon Groepen demonstranten hebhen gisteren barricades in volkswijken van de Gabonese hoofdstad Librevil le protesteren tegen de afkondiging van de noodtoestand de tevoren. Die houdt onder meer een avondklok en een ver- Dd op demonstraties in. Aanleiding tot de maatregelen is de al- jmene staking uit protest tegen de devaluatie van de lokale lunteenheid, de CFA-franc. geweld Haïti eiste al 3.000 levens jNÊVEHet 'algemene klimaat van angst en terreur' dat in de aribische eilandstaat Haïti heerst sinds het leger in september de macht greep, zijn ongeveer 3.000 mensen door moord !n het leven gekomen. Dat staat in een rapport dat gisteren in door VN-onderzoeker Celli aan de VN-mensenrechten- ^mmissie is voorgelegd. londerden arrestaties in Egypte ïjiRO» Bij razzia's in Egypte zijn de afgelopen 24 uur zeker 850 <ensen opgepakt, onder wie een groot aantal moslim-funda- Ongeveer 700 personen zijn gearresteerd 'op poli- en criminele gronden'. De anderen zijn 'extremisten uit tven-Egypte', aldus het Egyptische staatspersbureau. Jgerije laat 2 fundamentalisten vrij I ciers Algerije heeft gisteren twee leiders van het verboden Is- mitisch Heils (FIS) vrijgelaten. De vrijlating is kennelijk be leid om het FIS er toe over te halen deel te nemen aan verzoe- ipgsbesprekingen. De FIS-leiders Ali Djeddi en Abdelkader 3ukhamkham werden vrijgelaten uit een militaire gevangenis jBlida. Daar zitten nog vijf leiders van het FIS gevangen. I linke straffen Peruaanse militairen Een militair tribunaal in Peru heeft maandag een aantal jlitairen schuldig bevonden aan ontvoering en moord op een jjep studenten en een professor in 1992 en gevangenisstraffen 4 twintig jaar tegen hen uitgesproken. Het waren de zwaarste faffen die ooit door een militaire rechtbank zijn uitgesproken 'een mensenrechtenzaak, maar critici blijven erbij dat de zaak lor de militairen is verdoezeld en dat de ware schuldigen bui- i schot zijn gebleven. i' waarschuwen rivaliserende partijen liANRtr-AFPter nog groot. Zondag hadden de noordelijke president Ali Ab- dallah Saleh en de zuidelijke vice-president Ali Salem al- Beidh in de Jordaanse hoofd stad Amman een overeenkomst ondertekend, die een einde moest maken aan een conflict dat al ruim een half jaar duurt. Ze werden het eens over her vormingen van het staatsbestel, maar troffen nog geen maatre gelen over de uitvoering. De cri sis doet de vrees toenemen voor het opnieuw uiteenvallen van Jemen en een burgeroorlog. herenigde Staten hebben de ïjen in het noorden en zui- van Jemen gewaarschuwd' Zij geen oorlog aan de stra- 5ch belangrijke doorgang de Rode Zee naar de Indi- i Oceaan zullen dulden. De rdelijke en zuidelijke leger beden die maandag met el- 1 slaags waren geraakt, zijn hun stellingen terugge- •d. De spanning in het land, F de leiders van Noord en I nog geen vier jaar geleden oten tot hereniging, is ech- wanda is de spanning giste- opgelopen na moorden op ?rs van de Hutu- en Tutsi- ijlkingsgroepen. Gevreesd ^t dat er een nieuwe stam- (strijd zal uitbreken in het traalafrikaanseland. fnister Félicien Gatabazi jnbare werken) werd maan- Ivond met twee lijfwachten je hoofdstad Kigali doodge- iten toen hij terugkeerde zijn woning in het zuidelij- {ebied Mbazi. De minister een kabinetsvergadering twoond over het verzoe- ^proces tussen de regering, bestaat uit Hutu's, en op- ;stand rond ibul verlengd Ifghaanse premier Hekma- heeft gisteren ingestemd een verlenging van een be- tl in de strijd om de Af- jise hoofdstad Kabul. Hek- stelde echter dat een ade van de stad, waardoor leen voedsel kan worden ievoerd, blijft gehandhaafd, llporganisaties zeggen dat stad dringend voedsel van ïn nodig is om de meer dan >00 mensen te voeden die de strijd uit hun huizen verdreven. Hekmatyar zei lij de VN en het Internatio- Rode Kruis zal toestaan selvoorraden naar de door troepen beheerste buiten- In van Kabul te brengen, •ners van de stad zouden oedsel daar kunnen opha- Voedselkonvooien worden }r niet toegelaten. Nederland blokkeert onderhandelingen uitbreiding Europese Unie Jeltsin stelt topconferentie voor De uitbreidingsonderhandelingen tussen de EU en de vier kandidaat-lidstaten Noorwegen. Zweden, Finland en Oostenrijk zijn gisteren opnieuw vastgelopen. Nederland blokkeerde een voorstel om de Noren voor een over gangsperiode slechts een beperkte afzet toe te staan van zijn visserijprodukten. Den Haag vreest dat de Noren dan op hun beurt omgekeerd beperkingen op willen leggen aan (Nederlandse) tuinbouwprodukten. op vrijdag kan beginnen. Die dag zal nog worden benut om onderling op een lijn te komen. Zaterdag, zondag en maandag moeten de feitelijke onderhan delingen worden gevoerd om nog voor 1 maart een akkoord te sluiten. De deadline van 1 maart is in het tijdschema van groot belang om behandeling in het Euro pees Parlement voor de Europe- BRUSSEL NPA-ANP Met name Frankrijk de rellen met Bretonse vissers nog vers in het geheugen en Ierland hechten groot belang aan de beperkingen om de eigen vis sers te beschermen. De verdeeldheid in de Eu ropese Unie leidt ertoe dat de marathonzitting met de kandi daat-leden niet, zoals voorzien, se verkiezingen mogelijk te ma ken. In Brussel werden gisteren gisteren feitelijk maar twee randproblemen opgelost. Voor de arctische gebieden in Scan dinavië en Finland werd een nieuw fonds in het leven geroe pen, waardoor gebieden met maar acht bewoners per vier kante kilometer een extra bij drage uit de Europese pot krij gen. Bovendien mogen allerlei speciale regelingen die in Noor wegen zijn ontworpen voor het Sami-volk in het uiterste noor den nomaden die met ren dieren rondtrekken blijven bestaan. Volgens staatssecretaris Piet Dankert (Europese zaken) zijn de problemen met Zweden, af gezien van de budgettaire bij drage van Stockholm, door het fonds voor de arctische gebie den zo goed als opgelost. Fin land wil nog een poging doen er meer uit te halen. Met Oosten rijk blijft het struikelblok van het iTEmsitverkeer door de ber gen bestaan, dat na het referen dum in Zwitserland van afgelo pen zondag alleen nog maar nijpender is geworden. Alle vier kandidaten hikken nog tegen het landbouwdossier aan. In alle landen zullen door de toetreding tot de EU de land bouwprijzen fors gaan zakken wat zowel voor de boeren als voor de voedselverwerkende in dustrie grote problemen ople vert. NEW YORK MOSKOU-ZAGREB Rtr-AFP I)e Russische president leltsin wil de leiders van de VS, Frankrijk, Duitsland en Groot- Brittannië uitnodigen voor een eendaagse top om de oorlog in het voormalige Joegoslavië op te lossen. Dat is vanmorgen in Moskou bekendgemaakt. Een datum voor zo'n ontmoeting werd niet genoemd. Londen reageerde positief op het Rus sische voorstel. De NAVO is gisteren heel dicht gekomen bij uitvoeren van luchtaanvallen op Servische doelen. Dat gebeurde na een aanval op Zweedse blauwhel men bij Tuzla in het noordoos ten van Bosnië. Hoewel vliegtui gen van het bondgenootschap WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Amerikaanse regering heeft gisteren meer boos dan verrast gereageerd op de onthulling dat een hoge ambtenaar van de geheime dienst CIA jaren lang in ruil voor veel geld voor de Russen heeft gespioneerd. In Washington overheerst vooral het gevoel 'bedrogen' te zijn door de vroegere vijand, die een bondgenoot was ge worden en zo afhankelijk is van Amerikaanse hulp. De Amerikanen verwachten van de Russen een gebaar. Bijvoor beeld door uit eigen beweging de ambassadefunctionarissen terug te roepen die de afgelo pen jaren het contact met de 51-jarige Aldrich Hazen Ames hebben onderhouden. Volgens president Clintons woordvoer ster Dee Dee Myers 'wordt on derzocht welke gevolgen dit kan hebben voor de relaties tussen de VS en Rusland'. De gearresteerde Ames en diens 41-jarige vrouw Maria, die ook voor de CIA werkte, blijken niet alleen informatie over CIA- operaties aan de Russen te heb ben verkocht, maar ook de na men van Russen die voor de CIA werken. Hij kreeg daarvoor bijna drie miljoen gulden. Vol gens de voormalige CLA-direc- teur Gates een voor de door gaans zuinige Russen zeer hoog bedrag. Ames besteedde het geld aan een duur huis, een snelle auto en aan beleggingen in aandelen. Hij kan tot levens lange gevangenisstraf en een boete van 250.000 dollar wor den veroordeeld. Ames, die in Fotografen hebben zich geposteerd voor het huis van de familie Ames in Arlington. totaal 31 jaar voor de CLA heeft gewerkt, begon zijn spionage voor de Russen in 1985 toen de Koude Oorlog nog in volle gang was. Hij was hoofd van de afde ling contraspionage voor Rus land van de CIA en werkte tege lijk voor de KGB, de Sovjet-te genhanger van de CIA. De laatste twee jaar werkte hij voor de SVRR, de opvolger van de KGB Er bestond al jaren het ver moeden dat bij de CIA een Rus sische 'mol' werkzaam was. De federale politie FBI hield Ames al twee jaar in de gaten. Zij ging daarbij zover dat zelfs zijn huis afval werd doorzocht op moge lijke aanwijzingen. Daarbij werd een typemachinelint gevonden, waarop nog sporen van aan de Russen gerichte boodschappen waren te lezen. De buren van de familie Ames in Arlington (Virginia) hebben stomverbaasd gereageerd over )anning in Rwanda na moord Hutu- en Tutsi-leiders standelingen van het Rwandese Patriottische Front (RPF), dat voornamelijk bestaat uit Tutsi's. Een woedende menigte aan hangers van Gatabazi nam gis teren wraak en doodde de voor zitter van de radicale Hutu-par- tij Coalitie voor de Verdediging van de Republiek. Deze partij wijst deelneming van Tutsi's in de regering fel af. President Habyarimana heeft na de moord de veiligheids maatregelen in de hoofdstad verscherpt. De moorden vor men een ernstige bedreiging van het vredesproces onder lei ding van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) en de Verenigde Naties. Griekse grenswachten houden het vrachtverkeer met bestemming Macedonië in de gaten bij de grensover gang Eyzones. De meeste van de tientallen vrachtwagens die vaststaan mogen vandaag alsnog doorrijden. Dit heeft de verladersorganisatie EVO gisteren meegedeeld. De regeling geldt alleen voor de Nederlandse vrachtwagens die al op weg waren toen het handelsembargo van kracht werd. De Griekse handelsboycot van Macedonië blijft verder gewoon van kracht. foto era fotis filarciropoulos DEN HAAG-ANKARA NPA-AFP „Economische pressie lost niets op en maakt de situatie alleen maar moeilijker". Dat is het standpunt van de Macedoni sche minister Stevo Cr- venskovski (buitenlandse za ken) over het Griekse handels embargo tegen zijn land. De enige manier om het Grieks- Macedonische conflict op te lossen, is aan tafel gaan zitten en onderhandelen, aldus de mi nistergisteren in Den Haag. Crvenskovski was twee dagen in Nederland om te praten over bilaterale betrekkingen tussen Nederland en Macedonië. Vol gens Crvenkovski een bezoek 'van groot belang': „Zonder de sterke steun van Nederland en de Wereldbank zou de Macedo nische positie nog moeilijker, zo niet onmogelijk zijn". Crvenkovski liet zich niet ver leiden tot uitspraken over con cessies aan Griekenland. Geven en nemen is niet aan de orde, zei hij. Regulering van de bilate rale betrekkingen, dat moet het doel zijn van een eventuele voortzetting van de onderhan delingen met Griekenland. De Turkse president Demirel heeft Macedonië het gebruik aangeboden van de Turkse ha vens. Op die manier kan Mace donië de gevolgen omzeilen van de Griekse blokkade. Voorzitter Delors van de Eu ropese Commissie heeft de Griekse premier Papandreou gisteren geschreven dat hij zich 'ernstig zorgen' maakt over de wettelijkheid van de handels boycot tegen Macedonië. Vol gens een woordvoerder heeft de Commissie hiermee een eerste stap gezet om Griekenland voor het Hof van Justitie in Luxem burg te slepen. Volgens Delors staan de sancties op gespannen voet met de bepalingen uit het Europese verdrag. Uitslag referendum zorgt ook in Bern voor veel beroering CORRESPONDENT Het onverwachte besluit van het Zwitserse kiezersvolk het afgelopen weekeinde met een kleine meerderheid tot stand gekomen tijdens een referendum om over tien jaar het doorgaande Europese vrachtverkeer van de weg op de trein te dwingen, heeft ook in Zwitserland veel beroering veroor zaakt. De onthutste federale regering in Bern beschouwt de uitslag van het referen dum als een dolkstoot in de rug bij de toch al moeilijke onderhandelingen met de Eu ropese Unie. De merendeels pro-Europese Franstalige minderheid uit de westelijke kantons is woedend op de conservatieve Duits-Zwit sers, het 'Heidi-volkje'. Het schrikbeeld van een mogelijke 'Belgische' scheuring in de 700-jarige Helvetische bondsstaat wordt in de media opnieuw breed uitgemeten. Daar bij wordt nogal eens vergeten dat slechts 41 procent van de kiesgerechtigden de moeite nam te stemmen. De 'zwijgende meerder heid' had nooit verwacht dat het door milieugroepen gesteunde initiatief van het bergkanton Uri het zou halen. Bovendien had regering zowel als parlement geadvi seerd het initiatief af te wijzen. Dat dit tegenwoordig niet meer de doorslag geeft, bleek ook al uit het referendum van 6 december 1992, toen een kleine meerder heid van het Zwitserse volk aansluiting bij Europa de Europese Economische Ruim te afwees, ondanks warme aanbevelin gen uit Bern. De federale regering vreest nu dat de EU, onder druk van Duitse, Neder landse en Deense wegvervoersorganisaties, maatregelen zal nemen tegen Zwitserse truckers en. erger nog. tegen Swissair, dat hoopt op deelname in het nieuwe Europese luchtverkeersbestel. „De uitslag van de volksstemming getuigt van een ajatollah mentaliteitaldus de ver bitterde minister van economische zaken Jean-Pascal Delamuraz. „Een stel gebor neerde lieden legt zijn wil op aan het pro gressieve deel van de bevolking aldus de bewindsman die is belast met de contacten met Brussel. De reacties op Delamuraz' uitspraak lieten overigens niet op zich wachten. „Absoluut onwaardig voor een minister", luidde het commentaar van de Duits-Zwitserse Chris ten-Democratische Unie. „Het volk heeft altijd gelijk". Maar de Franstalige minister was niet van zijn stuk gebracht. „Bepaalde groepen hebben geen idee van onze proble men in Europa", pareerde Delamuraz. „Men verwacht wonderen van ons in ons overleg met Brussel. Maar je kunt geen Grand Prix-race winnen met een Lelijke Eend". Zwitserland heeft een miljardenproject op stapel staan voor de doorboring van de Al pen met kilometers nieuwe spoortunnels ten behoeve van het Europese transito-ver- keer. De Zwitserse zware vrachtwagens mo gen overigens gewoon op de weg blijven. De capaciteit van de autoweg door de Got- hard. die dagelijks door 1.000 Europese vrachtwagens wordt bereden, wordt in ie der geval niet vergroot. Vandaag beraadt de federale ministerraad zich over de betrekkingen met de rest van Europa. Met name de uitspraak van de Ita liaanse regering, dat 'Zwitserland in het Eu ropese bestel alleen maar neemt en niets teruggeeft', zal ongetwijfeld ter sprake ko men. naar het gebied waren gestuurd, klaar om toe te slaan, bliezen VN-functionarissen ter plaatse de actie uiteindelijk af. De Zweedse VN-militairen kwa men onder vuur te liggen terwijl ze ten zuiden van Tuzla een voedselkonvooi begeleidden. Vijf van hen raakten gewond. Hun commandant, kolonel Alf Goorsjo. riep daarop de hulp van NAVO-vliegtuigen in. Om dat niemand de daders kon ont dekken. was een aanval op hen onmogelijk, zei Goorsjo later. De VN vroegen de NAVO gis teren ook onmiddellijk vliegtui gen in te zetten om rebelleren de Serviërs te intimideren die een militaire VN-post barrica deren aan de grens van Kroatië met Bosnië. foto ap dennis cook de illegale activiteiten van het tweetal. Het was ,een bijzonder aardig stel'. Het was de buurt wel opgevallen dat het echtpaar goed in de slappe was zat. Ze betaalden een groot huis con tant en kochten kort na hun komst in de wijk een snelle au- 'Rusland kan inzet Oekraïnse kernwapens niet voorkomen' MOSKOU AP Rusland kan niet langer de veiligheid garanderen van de Oekraïnse kernwapens of voorkomen dat ze worden ingezet. Dat schrijft de commandant van de Russische nucleaire strijdkrachten, Igor Sor- gejev, in een open brief aan minister van defensie, Gratsjov. Sergejev beschuldigt Oekraïne er in een gisteren in de krant lzvestia gepubliceerde brief van het onlangs door Oekraïne, Rus land en de VS ondertekende kemwapenakkoord te schenden. Ook zou Oekraïne hebben geprobeerd onder Russisch bevel staande of ficieren op straffe van ontslag te dwingen hun trouw aan Oekraïne te zweren. Oekraïne heeft beloofd zijn 1.800 kernkoppen, een erfenis van de voormalige Sovjetunie, voor de eeuwwisseling te hebben verwij derd. in ruil voor veiligheidsgaranties en financiële hulp van Rus land en de VS. De voormalige Sovjetrepubliek heeft op Rusland en de VS na het grootste kernwapenarsenaal ter wereld. De Oekraïnse kernwapens staan nog altijd onder Russisch be heer. Sergejev stelt echter als gevolg van recente Oekraïnse stappen zijn taak niet meer naar behoren te kunnen uitvoeren. Oekraïnse functionarissen toonden zich onaangenaam verrast door Sergejevs brief. „Het artikel kan de situatie alleen maar verer geren en ik begrijp niet wie daar behoefte aan heeft", aldus onder minister Ivan Bi/jan (defensie). Onderminister Boris Tarasjoek (buitenlandse zaken) zei dat de brief aantoonde dat er krachten in Rusland zijn 'die niet willen dat de betrekkingen tussen Rusland en Oekraïne worden genormaliseerd'. Vikingen gingen slordig om met milieu Groenland NEW YORK DPA Het verdwijnen van de ne derzettingen van de Vikin gen in Groenland in de late Middeleeuwen is niet te wij ten aan de toenemende kou, zoals tot dusver is aangeno men. Volgens de Ameri kaanse antropoloog (volkenkundige) Thomas McGovcrn gingen de kolo nisten ten onder aan hun geringe milieubewustzijn. I)e wetenschapper presen teerde gisteren op de jaar vergadering van de Ameri kaanse Bond voor de Bevor dering van de Wetenschap de resultaten van zijn Groenland-Hsprojcct. Volgens de onderzoeker was de eerste vestiging in Groenland al in 1350 goed deels verdwenen, terwijl de klimaatsveranderingen nog maar veertig jaar eerder wa ren begonnen. De toene mende kou was slechts één factor, de andere was de wijze waarop de Vikingen met het milieu omgingen. Deze Groenlanders hadden vanuit Europa runderen en schapen meegenomen die al snel het beetje vegetatie op het eiland opvraten. De ero sie die volgde, maakte de bodem uiteindelijk on vruchtbaar. Israël: medio mei uit Jericho en Gazastrook IERUZAIEM AFP De terugtrekking van Israëlische militairen uit de Gazastrook en jericho zal in de derde week van mei zijn voltooid. Israël heeft PLO-leider Yassei \rafat hlei van op de hoogte gesteld. I Iet gaat er ook mee akkoord dat de Palestijnse politie 8.500 man zal tellen. Dit meldde de Israëlische radio vanmorgen onder aanha ling van hoge regeringsfunctio- Volgens het akkoord over be perkte autonomie in jericho en de Gazastrook, dat op 13 sep tember door de joodse staat en de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie in Washington werd ge tekend, zou de terugtrekking op 13 april moeten zijn voltooid. De stafchef van het Israëlische leger Ehud Barak had gisteren verklaard dat het leger bereid is tot een versnelde terugtrekking om zich aan deze afspraak te houden. Rode Kruis wil bemiddelen in Sierra Leone FREETOWN IPS Het Internationale Gomité van het Rode Kruis heeft aangebo den te bemiddelen in het con flict in het Westafrikaanse Sierra U'one. De strijd tussen de rege ring en de verzetsbeweging Ver enigd Revolutionair l'ront (RUF), die al bijna drie jaar duurt en aan 50.000 mensen het leven heeft gekost, lijkt weer op te laaien. De regering heeft nog niet of ficieel gereageerd op net aan bod, maar betrouwbare bron nen melden dat er waarschijn lijk een positieve reactie zal ko men. Bevolking en militairen zijn het voortslepende conflict meer dan beu. Eind vorig jaar kondigde de Nationale Voorlopige Rege ringsraad eenzijdig een staakt- het-vuren af. Dit liep echter op niets uit omdat de rebellen van het RUF niet aan de onderhan delingstafel verschenen. In plaats daarvan begonnen ze een nieuw offensief.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7