Industriebond FNVGeen bevoordeling allochtonen aaddonor houdt voor gezien Oud-werknemers DAF: We zijn gewoon belazerd Binnenland Stedenfusie van de baan Universiteit Ohio ontrafelt Nijmeegs bombardement Hoogleraar: Baby ys lijden ook aan stress Lente begint op 20 maart [NSDAG23 FEBRUARI 1994 5 ugs in Nederlandse vrachtwagen iT_» De Marokkaanse douane heeft in Tanger drie ton verdo- middelen ontdekt in een Nederlandse vrachtwagen. De geconcentreerde hasj was verborgen onder 22 ton verse met bestemming Nederland. De Nederlandse chauf- is aangehouden. De Marokkanse autoriteiten voeren een tegen de kweek van hennep in afgelegen berggebie- in het noorden. Er zijn tonnen hasj in beslag genomen, die werden gevonden in vrachtwagens op weg naar opa. ■ijwilligerswerk kost te veel haag Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft genoeg geld om het vrijwilligerswerk in de gezondheidszorg nancieren. Formeel zou vrijwilligerswerk niets mogen kos- maar er is wel geld nodig voor training en begeleiding, huis- administratie, activiteiten, reiskosten, verzekeringen, en publiciteit. Dat geld is er onvoldoende, aldus Si Hij wil snel een oplossing vinden, omdat bijvoorbeeld de veel professionele hulp overbodig maken. >t drie jaar cel voor overvallers aar De Alkmaarse rechtbank heeft drie overvallers uit Alk- tr en Heerhugowaard veroordeeld tot celstraffen van drie tot dertig maanden. Het drietal van begin twintig bedreigde g jaar maart personeel en klanten van een RABO-Filiaal in irhugowaard met luchtdrukpistolen en een stok. Ze maakten le overval 98.000 gulden buit. De officier verweet het drietal „slapjanussen-houding. Drie niet-criminele, hasjrokende en lligente jongeren die de weg van de minste weerstand kozen lan lager wal raakten". De mannen verbrasten de hele buit iuitenlandse vakanties. 'Positieve actie bevordert intolerantie De Industriebond FNV vindt dat allochtonen op de ar beidsmarkt niet bevoordeeld moeten worden boven werkzoekenden van Nederlandse afkomst. Gelijke kan sen en mogelijkheden op de arbeidsmarkt zijn volgens voorzitter Van der Weg 'de basis voor een effectieve be strijding van intolerantie in onze samenleving'. Dat bete kent in zijn ogen dat allochtonen 'eigenlijk niet moeten worden voorgetrokken ten koste van andere zwakke groepen in de samenleving'. den haag anp-npaop glad ijs waagt. „Het is een moeilijke discussie. We blijven In een nadere toelichting op de wel vinden dat de achterstand uitspraken van Van der Weg van allochtonen moet worden laat een woordvoerder van de aangepakt, maar dan in een Industriebond weten zich te re- eerder stadium. We moeten er- aliseren dat de voorzitter zich voor proberen te zorgen dat zij voldoende gekwalificeerd zijn om voor een baan in aanmer king te komen." De Industriebond FNV wil ook de CAO-afspraken die al lochtonen positief discrimine ren ten koste van andere zwak ke groepen in de samenleving nog eens tegen het licht hou den. Een aantal CAO's bevat na melijk bepalingen om allochto nen voorrang te geven bij ba nen of werkervaringsplaatsen. De werkgevers spreekt de be nadering van Van der Weg wel aan, zegt VNO-woordvoerder Rijkhoff. „Begeleiding en meer onderwijsfaciliteiten ten behoe ve van allochtonen, dat is pre cies wat wij onderschrijven". Volgens Rijkhoff is het aan werk helpen van allochtonen een taak waar werkgevers en werk nemers zich gezamenlijk aan moeten zetten. Naar zijn me ning houdt dat ook in dat de CAO's die zij met elkaar afslui ten niet moeten worden ont daan van afspraken over al lochtonen. „Die route zouden wij niet willen afkappen." De vakcentrale FNV is zeer te rughoudend. Discutabel, luidt daar de reactie. Op een verder gaand commentaar wil men zich eerst grondig bezinnen. enschede/hengelo npa De fusie van Enschede en Hengelo is voorlopig van de baan. De volkspeiling die op 3 mei ovor de fusie zou worden gehouden, gaat niet door. Dat hebben de gemeentebesturen van de twee steden gister avond na spoedberaad be kendgemaakt. Reden voor hun besluit is het uitblijven van een harde toezegging uit Den Haag over extra geld. ,\ls voorwaarde voor een fu sie hadden Enschede en Hen gelo het kabinet om een extra bijdrage van 45 miljoen gul den per jaar gevraagd. Welis waar is het kabinet bereid over de brug te komen, maar staatssecretaris De Graaff- Nauta kon gisteren nog niet precies zeggen hoe hoog die blijvende bijdrage zou wor den. Hengelo en Enschede houden de deur voor een fusie voorlopig nog wel open en blijven ook gewoon samen werken. ieffing anonimiteit mist uitwerking niet lantal zaaddonoren loopt Jerug omdat ze hun anoni- dreigen te verliezen. Het "lat een met hun zaad ver- ind na een aantal jaren stoep kan staan, houdt luis. Gevolg van de terug dat de wachtlijsten voor natige inseminatie (KI) in en dat ziekenhuizen be- categoriën zoals lesbi- in alleenstaande vrouwen iten. itsvoorstel waarin wordt _:ld dat KI-kinderen mo- Seten wie hun biologische lis. ligt op dit moment bij Ireede Kamer. Het wordt verwachting niet voor de zingen behandeld. Toch t het Academisch Medisch jm (AMC) in Amsterdam is gyneacoloog Hogerzeil net de gevolgen. g jaar dienden zich dertig |e zaaddonoren bij het „Aan. Slechts vier bleken als te willen optreden nadat ren gewezen op het wets- ;el dat de anonimiteit wil ,,Op dit moment vin- nneente laat (in bedrijf is liggen vg npa-anp ib: n$ weinig gemeenten laten iets gelegen liggen aan bfe ondernemingen. On- tners in het midden- en edrijf worden nauwelijks deen bij plannen van ge- 'ebesturen. Ze horen al pas achteraf wat er is J/pn, zo blijkt uit een on- ■jrfk van het christelijk on- ■mersverbond NCOV. ft één op de drie gemeen ten een actief beleid naar met tot pakweg rd werknemers, nuplossing voor de proble- 2tussen het midden- en (MKB) en gemeen- di^emt het NCOV een for- n%verlegcircuit. „Het MKB motor van de econo- n"^noemd, maar dan moet yjel blijven lopen", stelt ^-voorzitter Ten Hoopen. grf er sprake van een stief- i^lijke benadering en on- bureaucratie. Vooral in is de situatie zor- jiDaar is zelfs sprake van van be- xppelangenvereniging vindt n KB, waartoe 98 procent rapt aantal bedrijven be ige zich moet verenigen en lablitiek actief moet opstel- ïdernemers zijn vaak zeer 'tolualistisch ingesteld, ter- 1 t beter zou zijn als zij met le functionaris of afdeling waarbij onderne- lerecht kunnen met vra- problemen. verbond heeft overigens i-^derzocht in hoeverre de ?nheid van de onderne- amenhangt met de poli- leur van het gemeentebe- Volgens de onderzoekers et beeld in de diverse ge- fn over het algemeen ^?rk af. Uit het onderzoek 5St^aar voren dat 28 procent i ondernemers zich het stoort aan het parkeerbe- procent aan de toestand e winkelcentra, twintig yyt aan de bereikbaarheid, procent an criminaliteit procent aan de gemeen- leffingen. den zij het vrijgeven van hun naam en gegevens geen pro bleem, maar ze zijn bang dat ze daar over achttien jaar heel an ders over denken", aldus Ho gerzeil. Het AMC is door de terugloop volgens de gynaecoloog ge noodzaakt de leverantie van sperma aan andere centra, waaronder Groningen en Alk maar, te staken. De wachttijd is in het AMC opgelopen van zes tot acht maanden. Het feministische maandblad Opzij signaleert deze maand dat het Academisch Ziekenhuis Maastricht (AZM) wegens het teruglopende aanbod heeft be sloten lesbische en alleenstaan de vrouwen uit te sluiten van de Kl-behandeling. Tegenover het COC, belangenbehartiger van homo's en lesbiennes, verklaar de het ziekenhuis dat zij kiest voor vrouwen met een puur medisch probleem. Vrouwen met een vrouwelijke partner moeten andere wegen vinden om hun niet-medische pro bleem op te lossen, vindt het AZM. Minister Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Si mons van volksgezondheid kwamen bijna twee jaar geleden met het voorstel dat het einde van de anonimiteit inluidde. Kl- kinderen vanaf twaalf jaar kun nen bij een stichting die alle ge gevens over de donoren gaat beheren vragen hoe hun vader eruit ziet en wat hij voor per soon is. Vanaf hun zestiende kunnen ze ook zijn persoonlijke gegevens krijgen, zodat ze hem kunnen opzoeken. De bewinds lieden hebben besloten tot deze verandering van de wet omdat het niet-kennen van hun oor sprong voor een aantal KI-kin deren later tot grote psychische problemen leidt. Jongere langer en zwaarder den haag anpnen komen van keuringen voor dienstplichtige militairen. Wees de weegschaal voor vrouwen van 20 in 1981 gemid deld 59 kilo. in 1992 is het vier kilo meer. Hun mannelijke leef tijdsgenoten zijn van 73 naar bijna 76 kilo gestegen. Uit de CBS-enquête blijkt een sterke samenhang tussen leng te, gewicht en eventueel overge wicht van ouders en hun kinde ren. Langere, zwaardere en dik kere ouders hebben namelijk achtereenvolgens langere, zwaardere en dikkere kinderen. Kinderen van hoger opgeleide ouders en kinderen uit gezin nen met een hoger jaarinkomen dan gemiddeld, zijn gemiddeld langer en slanker dan kinderen wiens ouders minder opleiding hebben genoten en minder geld verdienen. Verweij wijt dit onder meer aan sociaal-economische ver schillen. „Hoger opgeleide mensen besteden vaak meer aandacht aan goede voeding, wonen beter en leven gezon der", aldus de Verweij. Dat kan ook verklaren waarom mensen gemiddeld langer zijn gewor den: de welstand anno 1994 is onvergelijkbaar met die van be gin deze eeuw. Een troost voor de kleintjes: de levensverwachting van lange mensen is niet langer dan die van kortere mensen. Nederlanders worden nog steeds langer. Was rond de eeuwwisseling de gemiddelde lengte van een man 169 centi meter, de huidige volwassen man meet gemiddeld 183,3 centimeter, zo blijkt uit de gis teren verschenen gezondheids enquête van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Onderzoeker Verweij ver wacht dat de groei er nog niet uit is. „Het gaat waarschijnlijk goed zolang het hart het bloed kan rondpompen", zegt de on derzoeker. Wanneer de rek eruit is, weet hij overigens niet. De recente gezondheidsen quête beslaat de groei van jon gens en meisjes tussen 1981 en 1992. Jongeren van twintig zijn tegenwoordig langer en zwaar der dan hun leeftijdsgenoten in 1981. Jongens zijn. gekeken naar de verhouding lengte-ge wicht, nauwelijks dikker gewor den. Meisjes wel. Jongens van 20 jaar maten in 1992 gemiddeld 2,1 centimeter langer dan hun leeftijdsgenoten in 1981. Die kwamen tot 181,1 centimeter. Meisjes reiken ge middeld tot 170,4 centimeteren dat is 2,2 meer dan elf jaar daar voor. In 1955 was dit nog 163 centimeter. Hoeveel dit aan het begin van de eeuw was, is niet bekend. De gegevens van man- Honderden mensen herdachten gisteren bij het gevleugelde beeld van Mari Andriessen het geallieerde bombardement op Nijmegen vijftig jaar ge leden. FOTO ANP groningen anp numegen anp Op het moment dat Nijmegen op 22 febru ari 1944 bij vergissing werd gebombardeerd door hoogvliegende toestellen van de gealli eerden, vloog een Duitse oefengroep van de Luftwaffe aanzienlijk lager ook over Nijme gen. Deze Duitse toestellen zijn totaal on verwacht in de bommenregen terecht geko men. Omdat dé bezetters alleen de Duitse toestellen konden zien, is geen luchtalarm gegeven. Dat kostte honderden mensen het leven. Tot die conclusie komen onderzoekers van de Universiteit van Ohio (VS). De Ame rikaanse universiteit heeft onderzoek ge daan naar het 'spooksquadron' dat honder den ooggetuigen hebben waargenomen op het moment dat het centrum van Nijmegen werd weggevaagd door 144 brisantbommen en een aantal splinterbommen. Het onder zoek is uitgevoerd samen met de afdeling voorlichting van de gemeente Nijmegen en schrijver Brinkmhuis van het boek De fatale aanval over de gebeurtenissen vijftig jaar geleden. De conclusies van het onderzoek werden tijdens de herdenking van het bom bardement gisteren in Nijmegen gepresen teerd. Het is, zegt Brinkhuis, vijftig jaar lang een raadsel gebleven hoe het mogelijk was dat zoveel mensen bommenwerpers gezien hebben terwijl het luchtafweergeschut van de Duitsers niet werkte en er ook geen luchtalarm gegeven werd. Door het ontbre ken van luchtalarm kwamen meer dan achthonderd Nijmegenaren om bij het bombardement dat even tevoren ook Am- hem, Deventer en Enschede trof. Uit het Amerikaanse onderzoek is vast komen te staan, dat de Amerikaanse bom menwerpers op vijf kilometer hoogte gevlo gen moeten hebben. Verschillende piloten uit het eskader van destijds hebben ver klaard dat zij zestien onbekende toestellen beneden zich hebben zien vliegen. Brink huis stelt dat deze toestellen Duits geweest moeten zijn. „Zij konden de Amerikanen, zo dicht achter en boven hen, niet zien. Zij konden zelf gerust zo laag over bezet gebied vlie gen. Omdat zij vermoedelijk een aanvals- vlucht oefenden hebben zij hun bomluiken geopend en daar nepbommen uitgegooid, wat door veel ooggetuigen ook gezien is. Dit verklaart waarom noch het Duitse luchtaf weergeschut, noch het luchtalarm gewerkt heeft: de bezetters op de grond wisten dat er een simulatievlucht aan zou komen", al dus Brinkhuis. De ontwikkeling van baby's gaat gepaard met een forse psycho sociale belasting, die vergelijk baar is met stress bij volwasse nen. De tien 'sprongen' van ba by's in hun eerste twintig maanden hebben dezelfde be tekenis als grote gebeurtenissen in het leven van volwassenen, zoals het verlies van een partner of baan. Aldus professor Plooij gisteren in een rede bij zijn aan treden als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Groningen. De sprongen in de ontwikke ling van baby's zijn volgens Plooij een goed aanknopings punt voor een studie naar stress bij baby's, omdat er ziektepie- ken mee gepaard gaan. Baby's lopen volgens hem grotere kans ziek te worden aan het einde van zo'n moeilijke periode. Hij vermoedt dat dit een gevolg is van stress en wil dit toetsen via een aantal studies. De professor verwacht dat een aantal veranderingen in het zenuwstelsel de wereld van een baby op de kop zet en stress tot gevolg heeft. En dit kan volgens hem gevolgen hebben voor de gezondheid van de baby. „Het is niet ondenkbaar dat verande ringen in het zenuwstelsel hun weerslag hebben op het im muunsysteem". aldus Plooij. Hij wil het verband tussen moeilij ke perioden en lichamelijke stressverschijnselen aantonen door speeksel van baby's te ver zamelen. Pas als bekend is welk ver band er precies bestaat tussen stress en hersenveranderingen. kan worden nagegaan wat de rol van externe stressfactoren is. 'Niemand realiseert zich dat we als een vuilniszak zijn buitengezet eindhoven joop van dalfsen Een jaar nadat ze te horen kre gen dat er voor hen geen plaats meer was bij DAF, hebben ze nog steeds het gevoel dat ze door alles en iedereen zijn bela zerd. En in toenemende mate voelen ze zich in de steek gela ten. Ton van de Meerakker (56) werkte 34 jaar bij de Eindho- vense vrachtwagenproducent, •het laatst als hoofd van de tech nische administratie. Rien Ver- sleijnen (57) maakte 31 dienst jaren vol, onder andere als co ördinator van de opleidingen. Ze zijn er door hun leeftijd niet in geslaagd ander werk te vinden en geloven er niet meer in dat dat nog lukt. Een vergelij king dringt zich op met het lot dat binnenkort wellicht ook honderden werknemers van Fokker te wachten staat. „Nee", zegen ze resoluut, „Voor die mensen komt er ongetwijfeld een goede afvloeiingsregeling. Wij kregen na het faillissement helemaal niets. Wij zijn volledig aangewezen op een uitkering." „Ik heb het afgelopen jaar de ene klap na de andere gehad," zegt Van de Meerakker. Hij is bang, dat het de komende tijd nog erger wordt. „De laatste twee maanden durf ik niet meer rustig op een stoel te gaan zit ten. Ik schaam me kapot, dat ik mijn hand moet ophouden. Ik ben geen mens om thuis te blij ven zitten. Ik wil werken, ik ben pas 56", zegt hij wanhopig. En dan stokt het gesprek. Versteijnen verbreekt even la ter de stilte. Hij wil zover niet gaan. „Wat er is gebeurt, lag niet aan mij. Wat wel aan me vreet, is dat de personen, die DAF naar het faillissement heb ben geleid, daar nog steeds aan de touwtjes trekken." De manier waarop de teloor gang van het Eindhovense be drijf is ingeluid, kan het tweetal nog steeds niet verkroppen. Wat hen vooral steekt, is dat ze nu worden vergeten. „Er wordt nergens meer over ons gespro ken, ook niet bij de vakbond. We worden doodgezwegen. Niemand realiseert zich, dat we zonder sociaal plan op straat zijn gesmeten, als een vuilnis zak zijn buitengezet. Zelfs hier in Eindhoven denken de men sen - ook sommige vrienden en kenissen - dat er voor ons een fraaie afvloeiingsregeling is ge troffen. Het tegendeel is waar, we zijn zonder sociaal plan op straat gezet", aldus een verbit terde Van de Meerakker. Op zaterdagmorgen 27 febru ari 1993 Kregen 2.500 werkne mers van DAF Trucks te horen, dat er na het faillissement voor hen geen werk meer was bij het nieuwe bedrijf dat de activitei ten op een lager pitje zou voort zetten. Daarvan woonden er ongeveer 1.400 in de regio Eind hoven. Een jaar na dato zijn 300 overwegend oudere ex-DAF'ers er nog steeds niet in geslaagd Ton van de Meerakker (I) en Rien Versteijnen komen nog wekelijks met oud-collega's bijeen: 'Ik wil werken, ik ben pas 56' FOTO •AN, ander werk te vinden. Vorige zou komen. Mijn eerste stap week liet het arbeidsbureau we- was dan ook naar het arbeids- ten dat zij ook niet meer op een bureau. Daar vertelden ze me andere baan hoeven te rekenen, meteen dat ik het wel kon ver- Van de Meerakker: geten." Versteijnen vult aan: „Ik „Aanvankelijk dacht ik écht dat heb zelfs moeten bidden en ik best wel elders aan de bak smeken om te worden inge schreven. Het arbeidsbureau heeft niets voor ons gedaan." .De oud-werknemers van DAF, die niet meer aan de bak kwamen, zijn er gemiddeld 650 gulden per maand op achteruit gegaan, zo leert een rekensom van het Komitee van ex-DA- F'ers, in het leven geroepen om de krachten te bundelen en de belangen zoveel mogelijk te be hartigen. Rien Versteijnen: „Daar komt straks nog een ge weldige dreun bij. Wanneer ik 62 word kom ik uit op bij standsniveau; 1.760 gulden net to voor twee personen. Daar heb ik dan veertig jaar voor ge werkt en premies betaald." Alsof het allemaal nog niet genoeg is, worden de ontslagen werknemers van DAF ook nog geconfronteerd met het feit dat het pensioen niet verder wordt opgebouwd. Van de Meerakker heeft uitgerekend dat hem dat straks jaariljks 10.000 gulden kost. Ze kennen allebei de ver halen van oud-collega's die aan de drank zijn geraakt, hun huis hebben moeten verkopen of in scheiding liggen. Zelf weten ze zich op de been gehouden door het tnuisfront: een vrouw die veel opvangt. Daar komt bij. dat het Komitee ex-DAF'ers de nodige steun ver leent, al was het alleen maar door het vele werk dat uit de betrokkenheid daarmee voort vloeit. Desondanks overheerst, zo zeggen ze, voortdurend een gevoel van frustratie: volstrekt onpersoonlijk afgedankt en aan de kant gezet, zonder bedankje of blijk van waardering. En dat gevoel, vrezen ze, gaat nooit meer over. In Plc t)ij s ratie kwamen vier van deze stressveroorzakers aan de orde: langdurige ziekenhuis opname, inentingen, wel of niet de borst geven en onzekerheid in de opvoeding. Volgens de hoogleraar is een aantal ziekenhuisopnamen te voorkomen als de leefgewoon ten worden veranderd. „Zo is aangetoond dat kinderen in een kinderdagverblijf 4.5 keer zo vaak in een ziekenhuis worden opgenomen als kinderen in een andere vorm van zorg", aldus Plooij. Voorts heeft hij aanwij zingen dat inentingen vóór de leeftijd van twee jaar biolo gische processen kunnen hein vloeden als het voor de eerste keer optreden van menstruatie of de volwassen lichaamslengte. Hij pleit daarom voor een plan ning van inentingen die is afge stemd op de moeilijke perio den. utrecht anp De lente begint dit jaar zondag avond 20 maart even voor half tien. Om precies 21.28 uur doet het nieuwe seizoen zijn intrede. Of dan ook het lentezonnetje gaat schijnen, is volgens weer kundigen nog lang niet zeker Maart is een typische over- gangsmaand. Mooie dagen kunnen worden gevolgd door akelige stormen. De lente begint op het mo ment dat het middelpunt van de zonneschijf de evenaar pas seert. De dag is dan precies even lang als de nacht. Voor ons in het noorden houdt dit in dat vanaf dat moment de dagen langer worden dan de nachten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5