Drugbaas regelt zaken vanuit cel 'Maffia handelt in valse verblijfspapieren' Binnenland roupier mag van directie -akkers niet beschermen ipothekers geloven niet t bezuinigingsvoorstel Blokkade Avebe heeft effect Twaalf jaar geëist voor moordpoging op agent VVD, D66 en PvdA strijden om 'zilver' DENSDAG 23 FEBRUARI 1994 3 "ien jaar cel geëist tegen handelaar gda» Officier van justitie mr. j. Gras heeft gisteren voor de chtbank in Breda tien jaar cel geëist tegen een 48-jarige var- jnshandelaar uit Hooge en Lage Mierde. Volgens de officier ps de man een van de leiders van een internationale drugben- Hij zou drugtransporten naar Zweden hebben geregeld en Jtrokken zijn geweest bij het vervoer van 1.500 kilo hasj en 180 (o amfetamine naar Engeland. Verder zou hij te maken hebben lhad met de produktie van XTC. Met het oprollen van de ben- is volgens mr. Gras de amfetaminehandel in Zweden een Ain 't slag toegebracht. leen vervolging adjunct-directeur Ustricht» De adjunct-directeur van het voogdij-instituut in ►t Zuidlimburgse Cadier en Keer wordt niet strafrechtelijk ver- llgd voor de dood van twee pupillen van zestien en zeventien ar. Die verdwenen op 6 augustus verleden jaar en werden rintig dagen later dood aangetroffen in een onderaards gan- Insteisel vlakbij het instituut. Dat heeft de Maastrichtse persof- ïier van justitie mr. J. Nabben gisteren meegedeeld. Er zijn on- jldoende bewijzen dat de adjunct-directeur nalatig zou zijn ge- B6t. N 4VD-infiltrant wordt niet vervolgd ft Bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 36-ja- ;e man die voor de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) had Snfiltreerd in de Vredesbeweging, vrijgesproken. Hij wordt niet jrder vervolgd voor de vernielingen die hij in 1990 samen met n 'echte' actievoerder aanrichtte in de Lunettenkazerne in light. Ook de actievoerder wordt niet verder vervolgd. De efhtbank vindt dat hun berechting veel te lang op zich heeft la- ti wachten. 1mond anp rg een croupier gokkers waar- avven als ze te veel geld ver- 3pn? Dat was de vraag giste- vjaan de Roermondse kan- hechter van een 37-jarige Kjpier van het Holland Casi- aJn Valkenburg. De man is plagen omdat hij zich te 'be llend' tegenover gokkers ge- ic?g- ept casino heeft speciaal jvoor opgeleide deskundi- g,opgedragen om gokversla- k{ tegen te gaan. Het gaat te u<lat een croupier dat op ei- riJhoutje doet, meent de di- ^e. „De man viel klanten las- epet de vraag of ze zich der- "Thekers en groothandelaren jven er niets van dat een an- distributiesysteem van me nen jaarlijks een miljard Jlen aan kosten scheelt. Als "lesmiddelen voortaan niet *3n bij de apotheker maar iorbeeld ook bij de super- :t en de verzekeraar te koop stijgt het aanbod en zullen list meer medicijnen wor- jverkocht. En dat leidt niet bezuinigingen, menen apo- ■\jers en groothandelaren apothekersorganisatie TJlP reageert met gemengde lelens op het rapport van itenaren van de ministeries [WVC, economische zaken, zaken en financiën in wordt voorgesteld de ibutie van medicijnen te limen. Nu hebben de apo- •rs bijna het alleenrecht: zij ipen de meeste medicij- Maar als voortaan ook an- (zoals supermarkten) ge- iddelen mogen verkopen, it de concurrentie sterker [alen de kosten van de me nen, zo verwachten de itenaren. van Zijl, Ptaris/penningmeester van [NMP: „Daar geloof ik niets Dat bleek een paar jaar ge- n met de distributie van in- inentie-materiaal. Toen I besloten dat dit niet meer Uitend door de apotheker Justitie tijdens strafzaak tegen topcrimineel De baas van een drugbende heeft zijn criminele activitei ten tot drie maanden na zijn arrestatie gewoon voortge zet vanuit de strafinrichting De Marwei in Leeuwarden. Vanuit zijn cel pleegde hij 14.300 telefoontjes naar ben deleden. De man wordt verdacht van het jarenlang im porteuren en distribueren van duizenden kilo's Marok kaanse hasj. Daarmee verdiende hij een slordige zestig miljoen gulden. Dat zei de Amsterdamse officier van jus titie mr. J. Valente gisteren voor de rechtbank in Amster dam. Amsterdam ANPvergrijp uitzat. Het bleek dat hij vanuit zijn cel zijn criminele De crimineel, tevens autocou- imperium zonder problemen reur, werd op 12 september vo- telefonisch leidde. Geld was rig jaar aangehouden in De geen probleem. Marwei, waar hij op dat mo- Volgens Justitie is de man ook ment een straf voor een ander na zijn laatste arrestatie gewoon doorgegaan met zijn criminele gedrag. Het dossier in de strafzaak is tientallen ordners dik. De politie werd destijds getipt dat de auto coureur zich bezighield met de handel in drugs 'in al zijn facet ten'. Behalve in hasj werd er ook gehandeld in coke en )CTC. De winst werd witgewassen en gëinvesteerd in onroerend goed en (dekmantel)bedrijven. De verdachte deed veelvuldig een beroep op transportbedrij ven die financieel klem zaten. Hij bood deze bedrijven een uitweg die geen uitweg was. want wie eenmaal voor de ben de werkte, kwam daar nooit meer weg. Afhakers werden kei hard aangepakt, onder meer met lichamelijk geweld. Volgens Justitie kwamen ie dere week tonnen hasj Neder land binnen. In Groot-Brittan- nië en Duitsland had de bende rechtstreekse afzetpunten voor de waar. De verdachte verdiende ook geld met de autohandel en de autoracerij. Hij bestierde de be drijven Investment Cars BV en Euroracing en importeerde dure auto's uit de Verenigde Staten. De wagens werden gebruikt als betaling aan bendeleden. Drug geld werden met sporttassen te gelijk witgewassen, vooral bij de Amsterdamse ING-Bank. De man had een speciale band met die instelling. Een bankmede werker zou hem tippen als de politie lucht zou krijgen van de zaak. De verdachte woonde in een kapitale villa in Blaricum die hij inrichtte met meubels van lan des Bouvrie voor 77.000 gulden, terwijl de tuin voor 330.000 gul den werd opgeknapt. Onder de villa zat een kelder waar met behulp van een telmachine de winsten in kaart werden ge bracht. Ook had hij in Monaco een jacht van vijf miljoen gul den. gelijk grote verliezen wel kon den permitterenaldus raads man mr. H. Knijff. De croupier beweert negen jaar ongehinderd zijn „aposto- laatswerk in het belang van de gokverslaafden" te hebben ver richt. Zijn raadsman, mr. M. Moszkowicz, maakte de verge lijking met een verantwoordelijk caféhouder. Van hem wordt im mers ook algemeen verwacht dat hij optreedt tegen drank misbruik. Mr. Moszkowicz claimde een schade van 350.000 gulden voor het geval het ontslag van zijn cliënt gehandhaafd blijft. De kantonrechter doet op 8 maart uitspraak. mocht worden verkocht. Incon- tinentie-produkten zijn inmid dels bijna overal verkrijgbaar. De prijs is gedaald, maar de ver koop ervan is enorm gestegen. Een eenvoudig economisch re kensommetje: als het aanbod stijgt, neemt ook de vraag toe". Th. van Hemert, farmaceu tisch adviseur van de Vereni ging van Nederlandse Zorgver zekeraars (VNZ), noemt echter een heel andere oorzaak van de gestegen verkoop van inconti- nentie-materiaal: „Het taboe op incontinentie is verdwenen en daarom zijn er meer luiers ver kocht. Dat heeft niets te maken met de distributie". H. Suykerbuyk, hoofd con cern-strategie van OPG, de grootste groothandel van medi cijnen in Nederland, vindt de bezuiniging van een miljard per jaar 'irreëel'. Suykerbuyk: „Groothandelaren verdienen helemaal niet zoveel geld met het distribueren van medicij nen. De prijs van een genees middel wordt als volgt opge bouwd: 57,2 procent gaat naar de industrie, 10,9 procent naar de groothandel, 26,2 procent naar de apotheker en 5,7 pro cent naar de overheid. Als wij worden uitgeschakeld, wat ik mij overigens niet kan voorstel len, zullen de nieuwe verkopers van medicijnen de prijs zelf ver hogen. Zij willen immers toch ook geld verdienen?" veendam De komende twee jaar vallen er geen gedwongen ontslagen bij de Avebe vestigingen (aardappelzetmeel) in Gronin gen en Drenthe. In ruil daarvoor laten de vakbonden hun eis tot loonsverhoging val len. Bonden en directie hebben gistermid dag een principe-akkoord voor een nieuwe CAO bereikt, nadat die ochtend zo'n 150 utrecht anp Twaalf jaar cel voor poging tot moord op een politieman. Dat eiste officier van justitie mr. W. Koreman gisteren voor de rechtbank in Utrecht tegen een 23-jarige man uit Barneveld. De man was betrokken bij een inci dent vorig jaar in een motel in Bunnik waarbij een 33-jarige agent werd neergeschoten. Samen met een collega voer de de politieman op 7 septem ber 1993 's nachts een routine controle uit van het motelregis- ter. Een van de gasten, een 32- jarige man uit Barneveld, bleek te worden gezocht voor een wo ninginbraak in Beek. Op zijn ka mer vToegen de agenten naar zijn legitimatie. Op dat moment haalden hij en zijn gast. de 23- jarige verdachte, vanonder hun hoofdkussens pistolen tevoor schijn. Toen de agent de kamer wilde verlaten, schoot de 32-ja- rige hem in zijn bil. De man liep een geperforeerde dunne en dikke darm op. Hoewel de jongere verdachte niet had geschoten, vond de of ficier toch dat hij medeverant woordelijk is voor poging tot moord. „Jullie reageerden het zelfde en trokken op het zelfde moment een pistoolaldus de officier. In zijn eis liet hij de ernst van het feit zwaarder we gen dan het psychiatrisch rap- Gladheid legt zuiden lam den haag anp werknemers de toegang tot het hoofdkan- zouden hervatten en 's middags met resul- toor van het concern in Veendam hadden taat zouden komen. Zo geschiedde. Op de geblokkeerd. Ze eisten dat de bonden en de foto spreekt bondsbestuurder R. Kedde de directie de CAO-onderhandelingen direct werknemers in Veendam toe. foto anp port, volgens welke de jongen sterk verminderd toerekenings vatbaar is. De zaak tegen de oudere Bar nevelder werd aangehouden om nog meer getuigen, onder wie het slachtoffer, te kunnen horen. Uitspraak is op 7 maart. Door gladheid op de wegen hebben zich sinds gister avond tientallen ongelukken voorgedaan. Vooral in het zuiden van het land was het ook vanochtend op veel plaatsen spiegelglad, aldus het korps landelijke politie diensten in Driebergen. Daardoor werd het verkeer in Noord-Brabant en Limburg vandaag in de ochtendspits grotendeels verlamd. Rond half negen stonden er in het hele land totaal clertig files met een gezamenlijke lengte van 160 kilometer. Op tal van plaatsen is al leen op de rechterrijstrook van de doorgaande wegen gestrooid. Op tal van plekken werden gisteravond en van ochtend aanrijdingen ge meld. Daarbij is voor zover bekend alleen materiële schade is ontstaan. Weinig animo bedrijven voor industriefonds DEN HAAG NPA De industrie heeft weinig be langstelling voor financiële steun uit het vorig jaar novem ber opgezette industriefonds. Het fonds was een initiatief van minister Andriessen (economi sche zaken). Er zit 890 miljoen gulden in, bijeengebracht door overheid, banken, verzekeraars en pensioenfondsen. Er zijn tot nu toe vijf aanvra gen voor steun binnengeko men. Volgens zegslieden bij de Nationale Investeringsbank, die het fonds beheert, kijkt de indu strie de kat uit de boom. Bij de pensioenfondsen die geld in het fonds hebben gestoken, is ver baasd gereageerd op de gang van zaken. Datzelde geldt voor de vakcentrale FNV. Bij de on dernemersorganisatie VNO vindt men het. net als minister Andriessen, te vroeg om conclu sies te trekken. Amsterdam eist geen stappen tegen Wiarda amsterdam anp Het gemeentebestuur van Am sterdam zal bij de minister van justitie niet aandringen op dis ciplinaire maatregelen tegen de Utrechtse hoofdcommissaris van politie Wiarda en de voor zitter van de Nederlandse Poli tie Bond (NPB) Van Duyn. Groen Links en de PvdA in de hoofdstad hadden daar eerder wel om gevraagd in verband met de beschuldigingen die Wi arda en Van Duyn enkele weken geleden hebben geuit over cor ruptie in de leiding van het Am sterdamse korps. Corruptie was volgens hen de reden om het Interregionale Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht op te heffen. IJit onderzoek van de rijksre cherche is van corruptie in de top niets gebleken, zo hebben de ministers Hirsch Ballin van justitie en Van Ihijn van bin nenlandse zaken de Tweede Ka mer maandag laten weten, maar de rijksrecherche stuitte tijdens het onderzoek wel op in formatie over mogelijke andere corruptiegevallen bij de Amster damse politie. Daar wordt nu nieuw onderzoek naar gedaan, aldus Hirsch Ballin. Afhandeling iielverzoeken irs vertraagd' nieuwe Vreemdelingen- 1 heeft niet gezorgd voor njjllere afhandeling van i. Mverzoeken. De procedu- sjpjhebben juist grote vertra- :icB opgelopen. Dit stellen rt bureaus voor rechtshulp de Vereniging Vluchtelin- t dwerk. Volgens deze orga- t ftties leidt de nieuwe wet, i, arin de mogelijkheden n-lr hoger beroep voor afge- jnten asielzoekers worden lerkt, niet tot snellere pro- [1- lures. Bovendien wordt gens hen vertraging ver- g.fciaakt door de reorganisa- ?r van het ministerie van n Ne. 1Cjen woordvoerster van het ta^artement ziet daarente- >ei1 ..vooralsnog geen enkel ?n dat de procedures gzamer verlopen". Ze U er op dat in januari vijf- kend mensen asiel heh- i aangevraagd, tweedui- d meer dan een jaar gele- Dat is volgens haar eer een reden van vertraging. Honderden illegalen in de Randstad zouden zijn opgelicht den haag jolande van der graaf Steeds vaker beschikken kansloze asielzoekers in de Randstad over valse verblijfspapieren. Advocaten spre ken al van een 'netwerk van malafide organisaties' dat valse verblijfsstempels, paspoorten en zelfs hele ge boorteakten verkoopt aan honderden illegalen. De poli tie heeft onlangs een paar verdachten opgepakt, maar dat zijn volgens de advocaten slechts stromannen. De top van deze maffia blijft onaangetast. Hoeveel lieden zich met deze zeer lucratieve handel bezighouden, is niet bekend omdat gedupeerden niet durven praten te gen de politie. Justitie stelde na twee arrestaties in Den Haag en in vallen in Rotterdam en het dorp Mijnsherenland in de Hoekse Waard een onderzoek in, maar houdt de kaken op elkaar. Officier van Justitie mr. F.C. Berserik van de rechtbank in Dordrecht laat slechts doorschemeren 'dat de mogelijkheid op vertakkingen naar verschillen de delen in de Randstad groot is." Volgens Berserik gaat het om een 'complex en omvangrijk' onderzoek. Advocaten schatten dat in Nederland honderden ille gale vreemdelingen met valse papieren rondlopen. De Haagse advocaat G. Jairam kreeg de afgelopen tijd ze ker zes mensen met vervalste verblijfsstempels onder ogen. Het waren Surinamers die met toeristenvisa naar Nederland kwamen. Sommigen werden via familie in contact gebracht met 'bemiddelaars'. Anderen werden aangetrokken door veelbelovende spotjes van 'juridi sche adviesbureaus' op migrantenzenders. „Na beta ling aan de contactpersonen hadden ze binnen enkele weken een vals stempel in hun paspoortzegt Jairam. Hij typeert de zes als jonge mannen die geen enkele kans op een verblijfsvergunning maakten. De contactpersonen werpen zich op als medewerkers van politie of justitie of zeggen dat ze zijn aangesloten bij stichtingen en adviesbureaus. Ze spiegelen buiten landers voor dat ze de vergunningprocedure probleem loos kunnen regelen omdat ze Nederlandse ambtena ren omkopen. Voor hun diensten vragen de contactper sonen forse bedragen. De prijs voor een verblijfsstem- pel varieert van vijf- tot twintigduizend gulden. „Maar iedereen loopt een keer tegen de lamp. Iedere politie agent kan zien dat de stempels vals zijn. Dat kan ge beuren bij een aanhouding of als de verblijfvergunning bij de vreemdelingenpolitie moet worden verlengd. Er staan vaak zelfs taalfouten in de vervalste vergunning. De vervalsers zijn alleen uit op snel geld verdienen en lichten hun slachtoffers op", zegt Jairam. Bewijsbaar zijn de praktijken nauwelijks omdat de gedupeerden volledig in de macht van de organisaties zijn en niet durven praten. Naar de politie stappen doet niemand want dan word je meteen het land uit gezet. De meeste slachtoffers laten het ook wel uit hun hoofd een advocaat in te schakelen, want de vervalsers drei gen bij onheil adressen en andere vertrouwelijke gege vens aan de politie door te spelen. Verder ontbreken al tijd betalingsbewijzen, zodat zelfs niet kan worden aan getoond dat geld aan de contactpersonen is betaald. Jairam heeft kritiek op politie en justitie omdat bui tenlanders met valse papieren meteen het land uit wor den gezet zonder dat er naar hun verhaal wordt geluis terd. „Terwijl deze mensen juist precies kunnen vertel len hoe de vork in de steel zit. Alleen op die manier kunnen Justitie en politie de handel oprollen." Ook de Rotterdamse advocaat R.J. Duttenhofer denkt dat de politie met de recente aanhoudingen en invallen niet veel verder komt. 'Het topje van de ijsberg' noemt Duttenhofer het inrekenen van de Haagse verdachten. „Dit is internationale handel: een grote baas met om zich heen een enorm circuit van zetbazen en loopjon gens, die zich soms voordoen als juridisch adviseur en soms als politieagent." Duttenhofer wordt in zijn praktijk ook vaak gecon fronteerd met valse paspoorten. „Dat is ander werk," licht hij toe, „want met een vals Nederlands paspoort houdt iemand het langer uit en is onbekommerd rond reizen mogelijk. Ik heb een cliënt gehad die honderd Surinamers voor een vals paspoort hij een organisatie heeft aangebracht. Iedereen betaalde 5 000 gulden voor het document. Tel uit je winst: een half miljoen gulden. Lucratieve handel, die je niet zomaar oprolt." De maffia richt zich ook op Marokkanen, Turken. Ghanezen. Indiërs. Palcistanen enzovoorts. Jairam: ..In veel landen is de wanhoop groot en doen mensen alles om weg te komen." In 1991 werden er zevenhonderd vervalste verblijfspapieren geteld door de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI), maar die houdt dat niet langer centraal bij dus hoeveel gedupeerden hierbij rondlopen is niet bekend. CDA haalt veertig zetels in peiling den haag npa Het CDA staat op de eerste plaats maar voor de tweede plaats bij de kamerverkiezingen van 3 mei zullen JVdA. WD en D66 een nek-aan-nek-race lo pen. Dat blijkt uit de gisteren bekendgemaakte Politieke Ba rometer van onderzoeksbureau Interview. Het ([DA dat een paar weken geleden nog op 37 zetels stond, staat nu weer op veertig. Dat zijn er veertien minder dan nu. De vreugde bij de grootste oppositiepartij WD over de 34 zetels die haar vorige week in het vooruitzicht werden gesteld, was voorbarig. De liberalen staan nu weer op 29 zetels. De PvdA haalt dertig zetels, negen tien minder dan nu. maar weer iets beter dan in vorige peilin gen. D66 haalt dertig zetels, achttien meer dan nu. De PvdA heeft de aanval ge opend op CDA en WD. Volgens de tweede man en huidig staatssecretaris Wallage (sociale zaken) zijn de verkiezingspro gramma's van CDA en WD 'maatschappelijk onaanvaard baar' want ze laten de inko mens van uitkeringsgerechtig den te sterk dalen. Volgens Wal lage is het aantal schuldsanerin gen bij mensen met lage uitke ringen vorig jaar gestegen van 15.000 naar 22 (HK). Het CPB be cijferde dat de bijstandsuitke ringen in de programma's van CDA en WD de Komende vier jaar met nog eens acht procent zullen dalen. „Velen kunnen die korting niet dragen. Ze dreigen financieel te verzuipen", aldus Wallage In de Politieke Barometer stijgt Groen Links van zes naar n€*gen zetels. Van de kleine christelijke partijen SGP. GPV en RPF handhaaft de eerste zich op drie. klimt het GPV van twee naar drie en verdubbelt de RPF haar aantal zetels tot twee. De CD van Janmaat zijn nu goed voor drie zetels, vorig jaar de cember waren dat er zeven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3