Sarajevo-formule geen garantie voor succes Japanse passie voor vis bedreigt milieu Feiten &Meningen Ouderen kunnen best inleveren Amerikanen geven nieuwe wending aan vredesproces Pestepidemie bedreigt Zaïre door laksheid regering WOENSDAG 23 FEBRUARI 1994 Ik heb een weekje doorgebracht aan de Al- garve, de goudkust van Portugal. Ie waant je er in Nederland. Vele grijze hoofden. De da mes voorzien van een blauwspoeling, de heren uitgedost met een welvaartsbuikje. Mier brengt welvarend bejaard Nederland de winter door. Ik voegde mij met mijn zie ke lijf in dit welgedane gezelschap. De mensen stralen een tevreden soort verveling uit. De dag bestaat uit winkelen, slenteren en het nemen van een zonnebad, /onder uitzondering zijn de bejaarden goed gekleed, wat overigens niet hetzelfde is als smaakvol gekleed. Kortom, men jnist er het volle leven. Alles is hetzelfde, iedereen wil hetzelfde en ziel er hetzelfde uit. Tegen deze achtergrond doet het gejere mieer over onze zielige bejaarden die zou den worden gepakt door Brinkman wel vreemd aan. Bejaarden worden voorgesteld als een weerloze groep die de speelbal is van de politiek. Natuurlijk, er is somtijds flink gekort op de bejaardenoorden en als je alleen van de AOW moet rondkomen is dat bepaald geen vetpot. We zouden met elkaar moeten afspreken dat we niet korten op de bejaardenoorden en dat we de AOW niet bevriezen voor hen die daarvan moeten rondkomen, maar daarmee dient het basta te zijn. Er zijn heel veel bejaarden die heel riant zitten. Zij hebben naast hun AOW een uit stekend pensioen en bezitten daarnaast nog eens een riante woning, gekocht in de goedkope tijd. Kortom, Nederland telt een grote groep welvarende bejaarden. Aan de ze mensen valt niets zieligs te ontdekken of het zou die grenzeloze verveling moeten zijn die voortvloeit uit een zeer welvarend bejaardenleven. Hen leven 's winters aan de kusten van de Algarve, 's zomers in een of ander exotisch oord en daartussen in het goede vaderland waar met overdreven aan dacht de verrichtingen van kinderen en kleinkinderen worden gevolgd. Dat is inder daad erg en heel leeg, maar valt niet te ver helpen met goed bedoelde en kostbare zorg. De Nederlandse politiek is zich rot ge schrokken toen het CDA de moed had de bejaarden een bijdrage te vragen in de strijd tegen de werkloosheid die als een tornado over ons land gaat. De WD heeft deze alge hele afkeer genadeloos geëxploiteerd door het beeld van de zielige bejaarde die heeft gewerkt aan de wederopbouw van ons land eindeloos uit te vergroten. Een smakeloze karikatuur die moet verbergen dat de poli tiek geen keuze durft te maken. Er is niets, maar dan ook niets op tegen dat de bejaarden die dal kunnen hun steen tje bijdragen aan de strijd tegen de werk loosheid, door mee te helpen de collec tieve lastendruk- te rug te dringen. Wat is dat voor maat schappij waarin ou den ben. eten heb- PIM FORTUYN a' dl" geploeter MEDEWERKER val' het, overigens ook wel mee. De huidige bejaarden hebben ten volle geprofiteerd van de wei- vaartsexplosie in de jaren zestig en zeventig. Zij waren de eersten die en masse op win tersport gingen en het vliegtuig voor vakan tie ontdekten. Zij waren de eersten die de zegeningen van koelkast, 'IV, auto en ka- merbreedtapijt leerden kennen. Kortom, onze bejaardengeneratie heeft het over het algemeen aan niets ontbroken, zeker niet wat de materiële kant van het le ven betreft. Elk jaar was weer beter dan het voorgaande jaar. Dat leverde een aange naam perspect ief op voor het leven van me nigeen. Veel jongeren kunnen daar nu slechts van dromen. I let tij dient ie worden gekeerd, ledereen dient daar zijn schouders onder te zetten. Ook de bejaarden of wel licht juist de bejaarden. Men mag immers verwachten dat zij met minder toekunnen na een leven vol materiële genietingen. Dat geldt al helemaal indien de bejaarde een wijs persoon is geworden. Dan immers is het leven verinnerlijkt en is de ware rijk dom geen materiële rijkdom, maar de rijk dom van de geest. I Iet ware te wensen dat de politiek de moed heeft dit eens tegen on ze verwende bejaarden te zeggen en dat Brinkman stopt met die laffe visites aan die oorden vol met klagende bejaarden. De Westeuropese landen lijken het succes van het NAVO-ultimatum tegen de strijdende partijen rond Sarajevo te willen aangrijpen om ook andere belegerde steden te ontzetten. Frankrijk en Italië stellen dat 'de Sarajevo-formule moet wor den uitgebreid naar heel Bosnië'. Minister Kooijmans (buitenlandse zaken) ziet in een verdere toepassing een mogelijkheid ook andere plaatsen in Bosnië te la ten ontsnappen aan de wurggreep van de oorlog. De Verenigde Staten hebben hun eigen vredes proces voor Bosnië in gang gezet, en volgens waarnemers verschilt deze wezenlijk van de be nadering die Europa heeft gekozen. In tegen stelling tot Lord Owen van de Europese Unie concentreert Charles Redman, speciale afge zant van de VS, zich op het vinden van ge meenschappelijke doelen van Kroaten en mos lims. De Amerikanen hebben het proces op zijn kop gezet in hun poging een akkoord te bereiken tussen moslims en Kroaten, dat ze de Serviërs willen voorschotelen aan de onderhandelings tafel in Genève. Lord Owen daarentegen ge bruikte een Servische kaart voor de opdeling van Bosnië als basis voor onderhandelingen met de moslims en Kroaten. Redman ontmoette de Kroatische president Tudjman en zijn Bosnische collega Izetbegovic maandag in Zagreb. Na afloop verklaarde hij dat beiden er op uit zijn de confrontatie tussen hun legers in Midden-Bosnië te beëindigen. I Iet bondgenootschap tussen Kroaten en mos lims ontaardde vorig jaar in een bloedige strijd om grondgebied in het hart van de republiek. Tijdens gesprekken met de Amerikaanse minis ter Christopher (buitenlandse zaken) legde de Bosnische premier Silajdzic een plan op tafel voor een mogelijke overeenkomst met de Bosnische Kroaten. Silajdzic gaf Christopher verschillende ideeën mee, waaronder ,,een nauwere verbintenis met de Kroaten als een |o c mogelijkheid die zou moeten worden onder- »ha zocht". >is Volgens de Amerikaanse regeringswoordvoer-fslt der McCurry worden 'nieuwe plannen' beke- i ken. ,,lk denk dat het basisidee een confederal tie van de drie belangrijkste groeperingen zal blijven, maar binnen die confederatie zou spri^. ke kunnen zijn van een nauwere alliantie tus-^ sen de Bosnische moslims en Bosnische Kroaten." De Amerikaanse regering beschouwt al gerui—n, me tijd de door moslims geleide regering van ,ns| Bosnië als de partij die onrecht is aangedaan. j-er Christopher sprak maandag opnieuw over de behoefte om te kijken naar wat hij noemde 'd^es redelijke verlangens' van de moslims. Het herstellen van de contacten tussen de mo lims en de Kroaten, toegang tot de zee voor d<tV moslims, de bescherming van de Kroatische kust en bescherming van de rechten van de tüL' Kroaten in Bosnië zijn enkele van de punten je1 waarover beide partijen overeenstemming ïnf moeten zien te bereiken. Brigade-generaal Jo-J"d< van Divjak, onderbevelhebber van het Bosni- n 'i sche leger, zei vorige week dat zijn regering aligh enige tijd overlegt over een mogelijke confedecht ratie met Kroatië. „Wij snakken naar een fr v\ staakt-het-vuren tussen het Kroatische en het. Bosnische leger." WASHINGTON Rtr Voor de VN-vredesmacht in voormalig Joegoslavië (Unprofor) is het stellen van deadlines zeker niet zaligma kend. „Het zou dom zijn om, na hetgeen we in Sarajevo hebben bereikt, niet te kijken of ook elders in Bosnië met ul timatums resultaten kunnen boeken", erkende een VN- functionaris in Zagreb. „Maar we moeten realistisch blijven, iedere situatie is anders. Bo vendien hoeft wat in Sarajevo heeft gewerkt niet per definitie te werken in bijvoorbeeld Midden-Bosnië." M. van den Doel van Instituut Clingendael sluit zich bij deze mening aan. „In zijn alge meenheid heeft Sarajevo aan getoond dat je het drukmiddel niet moet schuwen om uit een impasse te raken. Maar het is de vraag of dat altijd succesvol is." Met name bij het toepas sen van de deadline-formule op Mostar, waar minister Kooijmans een voorstander van is, heeft hij zijn twijfels. Zo verschilt de situatie rond de hoofdstad van Hercegovina volgens Van den Doel zo sterk van die rond Sarajevo dat van een soortgelijk ultimatum nauwelijks sprake kan zijn. „In Mostar is sprake van man-tot man gevechten en wordt bijna geen artillerie ingezet. De mo gelijkheid om bijvoorbeeld luchtaanvallen op vaste stel lingen uit te voeren, valt om deze reden al weg." DeClingendael-medewerker waarschuwt ook voor tegen maatregelen vanuit Zagreb als het Westen de Kroaten in Bos nië te zeer de duimschroeven aandraait. Hij wijst op de Kroatische havenstad Split, die een centrale rol speelt bij de doorvoer van VN-hulpgoe- deren. De stad fungeert voorts als springplank voor Unpro- for-eenheden die naar Bosnië gaan. Zo wacht het Neder landse luchtmobiele bataljon momenteel in Split om naar Oost-Bosnië te vertrekken. Een Kroatische afsluiting van de Dalmatische kust zou ver strekkende gevolgen hebben. Voorts kan Zagreb dreigen de honderdduizenden vluchte lingen die momenteel in Kroatië verblijven door te stu ren naar West-Europa. Van den Doel vertrouwt met be trekking tot Kroatië en de Bosnische Kroaten liever op sancties dan op geweld. Een ultimatum aan Mostar vereist bovendien een nieuwe resolutie van de VN-Veilig heidsraad. De stad kan niet op basis van resolutie 836 wor den ontzet, zoals bij Sarajevo wel mogelijk is. Mostar is geen zogeheten 'veilig gebied' waarvan de omsingeling moet worden opgeheven. Deze ty peringvan Sarajevo in resolu tie 836 vormde uiteindelijk de grondslag voor het NAVO-ul timatum. Een ander punt dat niet uit het oog mag worden verloren, is de belangrijke rol die Rus land in het Bosnische conflict is gaan innemen. De kans op een nieuw NAVO-ultimatum zonder instemming van Mos kou is gezien de recente ge beurtenissen haast ondenk baar en daardoor bijzonder klein. Minister Kozyrev (bui tenlandse zaken) waarschuw de al voor het afkondigen van een ultimatum zonder goed keuring van Rusland. Hij voegde eraan toe dat Moskou geen voorstander is van een herhaling van de 'Sarajevo- formule'. Van den Doel verwacht dat Moskou al dwars gaat liggen bij het streven naar een demi litarisering van 'veilige gebie den' zoals Srebrenica en Zepa. „Aangezien het hier alleen maar kan gaan om een Ser sche terugtrekking, zullen Russen een ultimatum als puur anti-Servisch interpré e< ren." nvv Overigens is net als bij MoPn? voor een demilitarisering V a£ de gebieden een nieuwe VIec resolutie nodig, beklemtoofP' Van den Doel. Sarajevo na/11 binnen de safe areas een af'al te positie in. In resolutie 8?'e plaatste de Veiligheidsraad^- leen bij Sarajevo de kantteP1 ning dat een einde moest den gemaakt aan de belegt0! ring. De NAVO en de VN kl den bij het legitimeren varf*a hun ultimatum hierop terih< vallen. Resolutie 836 gaat \ie- de overige 'veilige gebiedef10 Srebrenica, Zepa, Goraz Tuzla en Bihac niet zo v als de Bosnische hoofdstac "r De VN kunnen op basis va^ deze resolutie dan ook nie verder gaan dan het verstrl ken van luchtsteun aan de* gen VN-manschappen. DEN HAAG WIM COENRAADTS De zwarte dood is terug. De builenpest, een van kwaadaar- disgte ziekten in de wereld, is uitgebroken in oostelijk Zaïre en zal zich snel kunnen ver spreiden. De regering van Zaï re ontkent dat er sprake is van een epidemie en de Wereldge zondheidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) kan niets doen zolang niet om hulp wordt gevraagd. Volgens cijfers van de VN zijn in de afgelopen twee jaar zeker 200 Zaïrezen aan de builenpest overleden. Het aantal gerappor teerde gevallen is opgelopen van 394 in 1992 tot 636 in het afgelopen jaar, maar volgens doktoren worden veel gevallen nooit gemeld. Vanuit de regio rond Bunia (Noordoost-Zaïre) zal de epidemie zich gemakke lijk naar andere steden kunnen verspreiden, waaronder ook door de veelvuldige handels contacten de hoofdstad Kins hasa. Maurice Lendunga, hoofd van het pestbestrijdingsprogramma in oostelijk Zaïre, zegt dat qua rantaine van de besmette regio de enige spreiding van de ziekte te voor komen. Maar de regering van president Mobutu Sese Seko weigert het prohleem te onder kennen, laat staan actie te on dernemen. De builenpest, die in de Middel eeuwen de bevolking van Euro pa halveerde, wordt verspreid door ratte- en mensenvlooien, maar kan in een gevorderd sta dium ook via de adem worden overgedragen. Wie zich in de zelfde kamer bevindt als ie mand met door de builenpest aangetaste longen wordt vrijwel zeker geïnfecteerd. De ziekte kan binnen 48 uur dodelijk zijn. Er bestaat een vaccin en de ziekte kan bij tijdige diagnose met krachtige antibiotica wor den bestreden, maar Zaïre heeft geen georganiseerde gezond heidsdienst meer. De regio rond Bunia telt slechts elf doktoren voor drie miljoen HOGE KOORTS Toen de oude meneer Paul in september van het vorig jaar overleed, dachten ze dat hij aan malaria was bezweken. Maar binnen enkele dagen kregen twee leden van zijn familie de zelfde symptomen: hoge koorts, rillingen, duizeligheid en pijn. Vervolgens kregen ze bijzonder pijnlijke zwellingen in hun lies, nek en oksels. Ze gingen naar het ziekenhuis, waar de dokto ren tot hun grote schrik consta teerden dat de aloude, gevrees de builenpest weer de kop had opgestoken. Gewapend met lange witte jassen, rubberen handschoenen en maskers trok ken gezondheidswerkers er op uit om de hut waarin Paul was overleden met insecticiden te bespuiten in een poging de be smette rattevlooien te doden. Deze aanpak heeft echter wei nig kans van slagen, aangezien heel Bunia wemelt van de rat ten. Inmiddels zijn elf van de twaalf districten van Bunia be smet en is de builenpest niet meer beperkt tot de armere wij ken van de stad. De plaatselijke begrafenisritue len bevorderen de verspreiding van de ziekte. Wanneer iemand is gestorven, wordt het lichaam twee dagen opgebaard zodat ie dereen afscheid kan nemen. Hierbij wordt de overledene veelvuldig aangeraakt, waar door de besmetting wordt over gedragen. En wanneer het li chaam van de overledene af koelt, zoeken vlooien en luizen nieuwe gastheren, die zich in groten getale aandienen in de vorm van rouwende familiele den en vrienden. VERVAL De builenpest kan rampzalige gevolgen hebben voor Bunia. De ziekte werd door de Belgi sche kolonisten geïntroduceerd, maar na een uitbraak in de ja ren twintig wisten de koloniale autoriteiten de ziekte onder controle te krijgen. Na de onaf hankelijkheid in 1960 zijn de gezondheidsvoorzieningen en medische onderzoekscentra in het land langzaam in verval ge raakt. Dorpelingen aarzelen om de ziekte aan de autoriteiten te melden, omdat de regering in veel gevallen haar toevlucht neemt tot het platbranden van besmette hutten of dorpen. In de afgelopen tientallen jaren is de ziekte sporadisch op het platteland uitgebroken, maar dit is de eerste keer dat de bui lenpest in een belangrijk han delscentrum toeslaat. Bunia telt ongeveer 130.000 in woners, maar trekt dagelijks duizenden mensen uit de om liggende gebieden aan. Boven dien levert Bunia voedsel aan de hoofdstad Kinshasa. De met builenpest geïnfecteerde vlooi en kunnen zich gemakkelijk via de handelsroutes naar de hoofdstad of andere steden ver spreiden. Tegenwoordig zou een dergelij ke ramp in de meeste landen redelijk kunnen worden bestre den, maar de regering van Zaïre functioneert nauwelijks. De economie van het land is inge stort, 70 procent van de toch al niet dicht gezaaide gezond heidscentra is gesloten en het salaris van medisch geschool den is een lachertje. De slechte economische situatie versnelt de verspreiding van de builenpest. Hoge inflatie en len chaos brengen met zich mee dat de Zaïrezen het geld dat ze in handen krijgen onmiddellijk uitgeven aan voedsel, dat vervolgens wordt opgeslagen. Deze voedselvoor raden vormen een vruchtbare broedplaats voor ratten. En wanneer de mensen ziek wor den, hebben ze geen geld meer voor medicijnen. BUNIA RICHARD DOWDEN VERTALING: MARGREET HESLINGA De stijgende welvaart zorgt e door bedreigd. In de sobere jaren vijftig, toen Japan in het teken stond van de wederopbouw, was vis een zeld zame luxe op het menu van de gemiddelde Japanner. Inmid dels consumeert Japan zo'n 15 procent van alle vis en schaal dieren die wereldwijd per jaar worden gevangen. Door deze niet te stillen honger wordt het maritieme milieu ernstig be dreigd. „Toen ik klein was, aten we elke dag natto", vertelt Keiko Na- kayama uit Tokyo. Dit gerecht van gefermenteerde sojabonen was goedkope en voedzame kost, en men was niet anders gewend. „Mijn moeder serveer de alleen op hoogtijdagen een beetje vlees of vis. Inmiddels beb ik zelf een gezin, en mijn kinderen weigeren gewoon nat to te eten. Ze halen hun neus ervoor op. Ze willen elke dag vis, bij voorkeur sushi frauwe vis met rijst) of een of andere exoti sche schaaldiersoort. Dat natto inmiddels in westerse natuurvoedingszaken een ge liefd en duur produkt is, veran dert daar niets aan. Hoe rijker de Japanners in de afgelopen decennia geworden zijn, hoe meer vis ze zijn gaan consume ren. En ook de huidige recessie houdt die ontwikkeling niet te gen. Het enige zichtbare effect daarvan is dat de burgers wat minder naar dure restaurants gaan, maar thuis verwennen ze zichzelf des te vaker met exqui se vishapjes. In 1991 vingen Japanse vissers ruim negentig miljoen ton vis, en het land importeerde boven dien nog eens drie miljoen ton. Volgens de FAO, de Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN, loopt de Japanse visvangst al sinds 1988 terug door overbe- vissing. Het valt te verwachten dat de Japanners steeds meer zullen gaan importeren, zodat ook in andere gebieden overbe- vissing een feit zal worden. Ook in Japan gaan stemmen op die voor dit gevaar waarschu wen. „De Japanse vraatzucht is een van de hoofdoorzaken van de teruglopende visvangsten van de laatste jaren", aldus acti viste Naoko Kakuta. Ook de voortschrijdende ont bossing in Indonesië en Thai land is toe te schrijven aan de Japanse gourmets. Mangrove- bossen verdwijnen in snel tem po om plaats te maken voor gamalenkwekerijen. Bovendien vervuilen deze kwekerijen het grondwater, zodat ook in nabij gelegen gebieden de landbouw onmogelijk wordt gemaakt. Plaatselijke zakenlieden hebben de afgelopen jaren garen ge sponnen bij de Japanse vraag naar de exclusieve zwarte tijger garnalen en naar kreeft, maar nu komen ook de nadelen aan het licht. Doordat deze zaken lieden zich exclusief toeleggen op de produktie voor de Japan se markt, maken zij het de an dere vissers erg moeilijk. De gamalenkwekerijen hebben na melijk ook een einde gemaakt aan de rijke variëteit aan vis in de mangrovegebieden. Boven dien is de prijs van schaaldieren gedaald, en gaat de vangst al weer achteruit door de vervui ling van het water. Ook in India, Bangladesh en de Filipijnen merken vissers dat ze minder vangen. Hun vis wordt voor ze weggekaapt door de grootschalige Japanse en Tai- Milieu-activisten maken zich in het bijzonder zorgen over de blauwvintonijn. Deze vissoort is voor de Japanse consument een speciale delicatesse. Van de to tale hoeveelheid blauwvintonijn die per jaar in de netten ver dwijnt. gaat 90 procent naar Ja pan. Het land moest vorig jaar 1 I de helft van de eigen consump"e tie (262.000 ton) importeren. Mv Het Wereldnatuurfonds (WNRh< vreest dat als de Japanners zicp niet inhouden, deze diersoort binnenkort is uitgestorven, pe Flet lijkt er echter niet op dat o™ Japanners zich in dit opzicht Mj om het milieu bekommeren. zegt Naoko Kakuta. „De men-|r sen hebben volstrekt geen zin om bun dieet aan te passen." ier De visgekte gaat voorlopig al- l°r leen maar verder. De laatste p trend is het nuttigen van oog- p3 bollen van de tonijn. Sinds er |v; onlangs diverse artikelen zijn N verschenen over het vitamine^ gehalte van deze organen. staéai de Japanners in de rij voor eed >i tonijne-oogje. Fn F TOKYO SUVENDRINI KAKUCHI ft 1 ïps fe

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2