Velden weg aan Kade Winnink 'geniet' van verlies tegen Hlasek Sport Zandstra en Ritsma lagen een deuk Van Breukelen biedt zich aan voor bank (OENSDAC 23 FEBRUARI 1994 IllEM SPIERDUK. 071-356464 Pi' pen» rob van der zanden \iel voor de olympische heg in Hamar tot op heden jg niet zo gek veel te lachen, ear op die donderdagavond, tige week in Hamar, vloeiden tranen rijkelijk bij Falko (idstra. Rintje Ritsma en chef I mission Ard Schenk. Ze la- n in een deuk tijdens het op- jden van een paar Leidse jon- Rs- (tob Kamphues en Hans Rie- |ns uit Leiden vormen samen k Hans Paulides het cabaret- >epje De Types. Ze werden riaagd om de Oranje-ploeg in lorwegen te komen vermaken fr een avondje. Net als die nar die de beteuterde koning (er aan het lachen moet krij- gen. Immers: zo vrolijk stonden de gezichten van Zandstra en de anderen natuurlijk niet na de scheve schaatsen die zij in het Vikingschip vorige week reden. Het werd een avondje vol vreugde en jolijt. Laat dat maar aan De Types, die in '86 het Leids Cabaretfestival wonnen, over. Kamphues: „Toen we op kwamen, zag ik de eerste rij in een oogopslag. Daar zaten Zandstra. Ritsma, Verkerk. Schenk en prins Willem Alexan der. Zo'n rij heb je ook niet elke week. Dat zat wel goed. Toen we na dertig minuten klaar wa ren, wilde de zaal nog een half uur. Ze waren dolenthousiast. We hebben toen het uur volge- maakt, het was een groot suc ces." De Types traden eerder op tij dens een sportcongres van het ministerie van wvc. „Toen heb ben we die ambtenaren ver schrikkelijk af zitten zeiken. Dat vonden ze prachtig", zegt Kamphues. „Via wvc kregen we nu het verzoek naar Hamar te gaan. Dat gebeurde op het laatste moment, we moesten er een paar try-outs voor onze' nieuwe show voor afzeggen. Tij dens de reis hebben we het op treden voor de olympiërs in el kaar gedraaid." De cabaretiers werden als VIP's behandeld (Kamphues: „Wat een decadentie zeg. die Spelen") en dat was weer prima stof voor de show in Lilleham- mer. „We hebben daar weer en kele typetjes neergezet en dat ging erin als koek. Later hoor den we dat Rintje Ritsma in de kleedkamer ons voortdurend nabootste. Dat is natuurlijk leuk." De Types doen in hun nieuwe show - die 'Naakt' heet en in november in De Kleine Kome die in première gaat - ook een beetje sport, maar nu maakten ze er hun specialisme van. Als Fred Racké op Eurosport tijdens de 1500 meter van Koss spreekt van een belabberde race en ver volgens met aarzelende stem moet erkennen dat er sprake is van een wereldrecord, dan kan hij op een imitatie door De Ty pes rekenen. Bij de sporters zelf gaat dat er wel in natuurlijk. Kamphues: „Na afloop hebben we nog wat gedronken met Ritsma en Zandstra. Heel gezel lig. Ze vonden vooral onze imi tatie van een persconferentie heel mooi. Ze zien dat zelf im mers ook vaak als een rollen spel." Kamphues kwam in het weekeinde thuis met een heus olympisch schaatspak van de Nederlandse ploeg. „Daar ben ik de Wijde Aa mee opgegaan, want ik ben schaatsgek. Had je die mensen moeten zien kijken. Ze dachten dat er een olympiër op het ijs stond." Kamphues sluit niet uit dat wvc De Types nu uitnodigt na mens de KNVB voor het WK- voetbal in Amerika. Aan stof voor die show hebben ze geen gebrek. /an Basten op 3 maart bij Martens pLAAN Marco van Basten meldt zich op 3 maart bij de kliniek an de Belgische professor Martens om zijn geblesseerde rechte- tnkel te laten onderzoeken. Van Basten hoopt na enkele maan- en absolute rust van de Belgische arts uitsluitsel te krijgen of (pvoetbal met de zwakke enkel nog tot de mogelijkheden be- port. Van Basten speelde zijn laatste wedstrijd in mei 1993, jen AC Milan het in de Finale van de Europa Cup voor lands- tmpioenen aflegde tegen de Franse kampioen Olympique jarseille. In die wedstrijd maakte de Nederlandse spits 85 mi- jiten vol. iieuwe voorzitter LZ 1886 |pen« Tijdens de algemene ledenvergadering van zwem- en bloclub LZ 1886 is bekend gemaakt dat voorzitter Eduard jasen na viereneenhalf jaar aftreedt. Opvolger van Klasen is >ormalig eerste-teamspeler Joop Siera (42). Vice-voorzitter van fidens oudste vereniging wordt Jan Breedeveld. Klasen kreeg idens de vergadering het predikaat erelid opgespeld. >e Jong veldtrainer bij Willem II ,burg Theo de Jong gaat volgend seizoen bij Willem II aan »t werk als veldtrainer. Met trainer/coach Jan Reker neemt j de verantwoordelijkheid voor het eerste elftal op zich. De i-jarige De Jong tekende gisteren een contract voor een ar. Het gaat 1 juli in. De Jongh was tot voor enkele maan- tn trainer van Cambuur. Daarvoor was hij oefenmeester bij Zwolle en FC Den Boch. Als actief voetballer kwam hij jftien maal voor het Nederlands elftal uit. De Jong kwam bij Sllem II in beeld, nadat onderhandelingen met Frank Arne- n en Eric Gerets op niets waren uitgelopen. lob Alflen moet stoppen den Rob Alflen zet een punt achter zijn betaald voetbal-carri- e. De 25-jarige Ajacied besloot daartoe na een laatste medisch iderzoek bij professor Van Alphen, rreurochirurg aan de Am- jrdamse VU. Om zijn profloopbaan te kunnen verlengen, zou 1 Utrechter een tweede herniaoperatie moeten ondergaan, aar daar ziet hij vanaf. Alflen, die in mei van het vorige jaar al ior Van Alphen aan zijn rug werd geopereerd, stuurt aan op n afkeuring. Hij is van plan weer te gaan voetballen bij zijn rste liefde, de Utrechtse amateurclub Sporting'70. Alflen ram zeven jaar uit voor FC Utrecht en is bezig aan zijn derde izoen in dienst van Ajax, dat hem medio 1991 voor één mil- tn gulden aantrok. In totaal speelde Alflen 26 competitiewed- njden voor Ajax. arcelona wint weer iDRipBarcelona is weer aan de winnende hand. Gisteren ver leg de ploeg van Johan Cru ij ff in de uitwedstrijd Valladolid ?t 3-1door twee treffers van Ronald Koeman en één van de Bziliaan Romario. Barcelona beëindigde het duel met tien spe- s en met Cruijff op de tribune. Scheidsrechter Navarrete lurde doelman Zubizarreta van het veld en liet Cruijff verwij- ren nadat deze zich enkele minachtende gebaren had veroor- >fd. Gemeente wil deel complex bebouwen Het sportcomplex aan de Boshuizerkade wordt mo gelijk fors ingekrompen. De gemeente Leiden wil een einde maken aan de onderbezetting van de voetbalvelden. Een aantal velden wordt daarom be stemd voor woningbouw. Het betekent niet dat de clubs worden gedwongen om te fuseren. leiden willem spierduk De gemeente wil kantines ver plaatsen zodat de clubs hun ei gen identiteit kunnen behou den. Met de opbrengst van wo ningbouw op de velden die vrij komen, kan de overkapping van het buitenbad van zwembad De Zijl worden betaald. Het hoofd van de afdeling Sport en Recreatie van de ge meente Leiden, Jan Duivesteijn, denkt dat de vier clubs aan de Boshuizerkade genoeg hebben aan drie velden. Er zijn nu vijf velden en een trainingsveld. Voor LFC en Leidse Boys zou één veld volstaan. VNA en UDWS kunnen samen een veld delen. Een van de drie overblijvende velden zou ook nog als trai ningsveld kunnen dienen. „Het derde veld zou een kunstgras veld kunnen zijn; of een combi natie van kunstgras en natuur- gras. In Den Bosch wordt daar mee geëxperimenteerd, dat vol gen we op de voet", zegt Dui vesteijn. De velden die voor het voet bal beschikbaar blijven, zijn die van LFC (twee velden) en UDWS. Daar is de meeste ruim te om de kantines te plaatsen van de verenigingen die moeten verhuizen. Of een dergelijke Er blijven nog drie velden over aan de Boshuizerkade. foto henk bouwman verhuizing mogelijk is, is nog maar de vraag. De gemeente wil de clubs een vergoeding geven voor hun clubgebouw. Of die vergoeding voldoende is voor de oprichting van een nieuwe kantine is nog niet duidelijk Sport en Recreatie wil nog dit voorjaar met de clubs om tafel gaan zitten om het probleem van de onderbespeling te be spreken. Duivesteijn: „In een stad als Leiden kunnen we ons niet permitteren om de grond niet effectief te gebruiken. In het westelijk deel van Leiden liggen 17 voetbalvelden. Dat is helaas wat te veel." Duivesteijn benadrukt dat de beslissing over verplaatsing van clubs uiteindelijk bij de ge meenteraad ligt. „De politiek moet beslissen over de verplaat sing van clubs. Dit onderwerp komt ongetwijfeld ter sprake als de financiering van zwembad De Zijl wordt behandeld. De ge meenteraad heeft indertijd be sloten dat er geen gedwongen fusies komen. Over verplaatsin gen is toen geen besluit geno men", stelt Duivesteijn. Vanavond is er een discussie-bijeen komst over sport en plaatselijke poli tiek in de kantine van VCL aan de Voorschoterweg in loeiden. Aanvang: 20.00 uur. SCHAATSKALENDER WEDSTRIJDEN Lekkerkerk: Kortebaan, vrouwen en neo senioren, gewestelijk kampioen schap. 19 30 uur, tel. 01805-3092 Ammerstol: Achtervolging op tijd 5 ronden, 19.30 uur, tel. 01825-3434 DONDERDAG Ter Aar: Supersprint vrouwen en mannen C, 19.00 uur. tel. 01720- 30808. ZONDAG Westerland: De Amstelmeer mara thon (mannen 100 km, vrouwen/vet 60 km). 11.00 uur. tel 02279- 2435. TOERTOCHTEN Ter Aar Plassentocht 10.00-16.00 uur (10. 20.40.60. 90 km). rotterdam rob van der zanden Winni -it verstopt zich voor het publiek. De tennisser verloor van Jacob Hlasek. Voor een tennisser die al zes jaar niet verder is ge komen dan de kelder van het proftennis is het ABN/Amro-wereldtennistoernooi het paradijs op aarde. Het eten is goed en gratis, er staat een masseur voor je klaar en je geeft na de wedstrijd een heuse persconferentie. En ook al word je door de grote jongens op de baan afgeserveerd in de eerste de beste wedstrijd, je krijgt als troost prijs toch nog even 12.000 gulden toegestopt. Het is eigenlijk wel een mooi vak dat tennis. Joost Winnink knikt bedachtzaam. Het is zeker een mooi beroep, maar voor iemand die al die ja ren alleen maar de andere kant van de medaille heeft gezien, ligt het toch iets anders, meent hij. Natuurlijk genoot hij gisteren met volle teugen van zijn optreden in Ahoy'. Zijn nederlaag tegen Jakob Hlasek (7-6, 7-6) was in alle opzichten eer vol en zijn debuut in een ATP-toernooi was be vredigend verlopen, ondanks het verlies. Maar de 22-jarige speler van De Metselaars uit Scheveningen beseft heel goed dat hij straks weer in zijn eigen vertrouwde omgeving staat te spe len. De toernooitjes die de krant niet halen. Op achterafbaantjes, voor lege tribunes en soms zelfs zonder een umpire op de stoel. En de bedien wor den niet ververst na negen games, zoals bij de grote toernooien. De tweede garnituur van het proftennis noemt dat geen tennissen, maar klunen. Het is de fase die voorafgaat aan het ech te werk. dat voor velen nooit begint. Winnink: „Het was een mooie ervaring en ik zou het best over willen doen. maar na Rotter dam zoek ik weer gewoon de lager gekwalificeer de toernooitjes op, de Challengers en de Satellite- circuits. In feite ben ik daartoe gedwongen omdat ik toch geld moet verdienen om rond te komen." Het is de tragiek van de tennisprof die te groot is voor het servet en te klein voor het tafellaken. Joost Winnink staat op de wereldranglijst op nummer 258. Met die ranking komt hij op een toernooi als Rotterdam niet binnen, daarvoor zal hij eerst kwalificatiewedstrijden moeten spelen. Dat ging afgelopen weekeinde toevallig goed. Winnink won drie wedstrijden op rij in het slo pende voortoernooi. Maar vaak loopt het ver keerd af (Winnink slaagde nog nooit eerder in een ATP-kwalificatietoernooi) en dan staat de speler zonder geld en zonder punten. „In een week waarin ik de kwalificaties niet overleef moet ik inleveren. Daarom kies ik het he le jaar de kleinere toernooien. Daar win ik altijd wat geld en-punten en houd ik mijn ranking op niveau. Stel dat ik in een seizoen alleen zou pro beren de grote kwalificaties door te komen. Dat moet me dan tien keer lukken wil ik op de we reldranglijst niet duikelen. Dat is een te groot risi co." In feite vertraagt Winnink, die wel op zoek is naar een coach die hem hogerop brengt, op deze manier zijn eigen doorbraak. Dat is jammer want tegen de geslepen en geroutineerde Jakob Hlasek (winnaar van het toernooi in '89) bewees hij over sterke slagen en een goede mentalitieit te be schikken. Als het moest gingen de ballen dwars door het lijf van de Zwitser heen en tegenslagen ving Winnink opvallend gemakkelijk op. Dat hij twee keer een barrage verloor (7-1, 7-5) noemde hij zelf een kwestie van routine, niet van zenu wen. Maar alle potentie ten spijt, hij zal voorlopig niet kiezen voor het grote werk, hoe zeer hij ook genoot van die ene dag in Ahoy'. Er ging een we reld voor hem open. Toen hij aankwam hoorde hij dat zijn duel met de 29-jarige Hlasek (79 op de wcreldlijst) rechtstreeks op tv zou komen. „Toen was het al te laat om de video thuis aan te zet ten." „Ik was niet onder de indruk van de ambiance, ook al heb ik nog nooit in de schijnwerpers ge staan voor zo veel publiek en voor camera's. Voor mijn gevoel heb ik goed gespeeld. Het smaakt in derdaad naar meer. maar ik weet dat het niet zo gemaJdcelijk is om dit te bereiken. Ik ben all round. maar heb geen pats-boem-service zoals de meeste jongens. Bondscoach Stanley Franker is enthousiast over de man die zich even aan het front meldde. De directeur-sportief van de KNLTB zat gisteren de hele partij uit. Franker neemt Winnink zelfs op in het Davis Cup-team dat eind maart thuis tegen Belgie speelt. Door de afzegging van de gebles seerde Richard Krajicek en de enorme terugval van Mark Koevermans moet de bondscoach so wieso goochelen met zijn selectie. Hij riep naast Haarhuis, Siemerink en Eltingh de vergeten Tom Nijssen op als vierde man. Winnink wordt de vijf de speler in het team. Hij zal dus niet aan spelen toekomen, rtiaar het is toch een bewijs van waar dering. Franker vindt Winnink een speler die hem in positief opzicht heeft verbaasd. „Hij heeft een oorspronkelijke kijk op het spel en dat bevalt me. Winnink speelt elk punt om te winnen. Hij denkt voortdurend aan scoren. Voorlopig tegen de mindere'goden, dat wel. Je kan er af en toe je voordeel van hebben als iemand als Kees Jansma lid is van je club. Al- phense Boys was dan ook bij zonder verguld. toen de baas van Studio Sport meldde dat Saudi-Arabië van zins was om naar De Bijlen te komen. Jansma had al eerder beloofd dat Real Madrid naar het veld van de hoofdklasser zou ko men. Dat was nog in de tijd dat Don Leo de scepter zwaaide in de Spaanse hoofd stad. Maar we weten allemaal hoe het met Beenhakker bij Real Madrid is afgelopen Dag Real. Vervolgens kwam Jansma met de nationale selectie van Por tugal op de proppen. Dat was al helemaal rondgemaakt met Arthur Jorge, de trainer van Portugal. Maar raad eens? Vlak voor het moment sur- preme krijgt Arthur Jorge de zak. Dag Portugal. Saudi-Arabië dan maar. De contacten tussen Don l.eo en Kees Jansma waren nog steeds goed. En aangezien Beenhakker van plan was om een trainingskamp in Neder land te beleggen, kwam AI- phense Boys als tegenstander uit de koker rollen. Trainer Paul Bahlmann: „Alles was al rond. In maart of april zon liet gaan plaatsvin- den. Bij Alpheuse Boys keken we er al helemaal naar uit, want zo vaak komt er geen WK-ploeg naar Alphen. En voor de derde keer keerde het noodlot zich tegen Al- phense Boys. Afgelopen zon dag kreeg Leo Beenhakker zijn congé. En zag Paul Bahl mann de bui hangen. „We hebben nog niks gehoord, maar ik weet onderhand wel hoe de vlieger er voor staat. Ze hebben nu een trainer van wie ik de naam niet eens kan uit spreken. Die komt van z'n le ven natuurlijk niet naar Ne derland om een oefen wed strijdje tegen Alplwnse Boys te spelen." ven wat open deu- r ren intrappen. Bij een middelgrote stad als leiden horen voUloende mo gelijkheden voor sport en re creatie, zowel in de stad als in de regio. En: „Naast sport in verenigings verband zijn er ook steeds meer mensen die aan indivi duele sportbeoefening doen zoals hardlofH'n op straat of in park lopen of fietsen. Deze leerzame passages over sport en recreatie zijn te lezen in het verkiezingsprogramma van de PvdA voor de komen de gemeenteraadsverkiezin gen. Nu hebben andere poli tieke partijen evenmin iets verstandigs te melden over dit onderwerp. Maar wie staat er op de 26ste plaats van lijst 1, die van de PvdA. Juist. Jan Duivesteijn, hoofd van de sector Sport en Recreatie in lx*iden. Dan hadden we in het verkie- zingsprogramma van die par tij toch verstandiger taal ver wacht over sport. Duivesteijn: Jan Duivesteijn. foto archiff „Ik heb me niet met de inhoud van het partijprogramma be moeid. Maar kan Duivesteijn zich nu wel achter dat programma scharen, nu het zulke magere passages over sport bevat? „Nou. het partijprogramma van de PvdA is niet mijn be leid op het gebied van sport. Maar dat komt omdat je het geld maar een kóór kan verde len. Ach. het hele programma is eigenlijk nietszeggend. Zo heb ik het in jaren van de PvdA niet meegemaakt. Ik vind overigens de program ma's van andere partijen ook weinig worstellen. Maar toch staat Duivesteijn op nummer 26 van lijst 1 „Ach, elke partij heeft eigenlijk een soort eregalerij op de lijst Bij het CDA staat Jan van Zijp er bijvoorbeeld op. Ik denk dal ik nog best een functie kan hebben op de lijst. Ik heb het idee dat ik via de sport en via de u •oningbouu 'i 'ereniging toch dichtbij de mensen sta. Wellicht dat mensen die zoe kendezijn. op mij stemmen in plaats van op de CD. Of de SP wat mij betreft. Maar als Duivesteijn nu via voorkeurstemmen lot raads lid wordt gekozen? „Dan ga ik er niet in. Ik heb een gezin te onderhouden. Dat kan niet van de vergoeding van 20.000 gulden die een raadslid ontvangt. Binnen de gemeente schijnt de kandidatuur van Duives teijn overigens niet bij ieder een in goede aarde te zijn ge vallen. .Ach, als ambtenaar mag ik toch wel een persoonlijke me ning hebben. Ilij 1)66 staan er zoveel ambtenaren op de lijst. Die werken dan toevallig niet bij de gemeente Lelden. Het is niet bekend wat de po litieke baas van Duivesteijn. wethouder Van Bochove. van de kandidatuur van het hoofd van Sport en Recreatie vindt Nu maar hopen dat beiden de gelegenheid krijgen om tij dens een politiek forum in de stad. hun standpunten op het gebied van sport en recreatie uit te wisselen. «rob onderwater willem spierduk eindhoven henri van der steen npa-verslaggever Na tien seizoenen en ruim 300 competitiewedstrijden voor PSV is de pijp leeg. Gisteren maakte Hans van Breukelen bekend na dit seizoen te stoppen als eerste keeper. Hij is wel beschikbaar om zijn opvolger in te werken en volgend seizoen op de bank te gaan zitten. Of PSV van dat aanbod ge bruik maakt, is nog maar de vraag. De verhouding tussen Van Breukelen en PSV is niet meer wat zij geweest is. Het is ook mede de reden dat Van Breukelen stopt; hij ziet het niet meer zitten. Enkele dagen geleden was hij daar nog heel duidelijk over: „Het voetbal is slecht', de sfeer is slecht, de resultaten zijn slecht. Ik sc haam me op het ogenblik voor PSV te spelen." Zijn bedankje kwam toch al niet als een verrassing. Van Breukelen wilde begin dit jaar nog wel doorgaan als hij snel in de gaten zou krijgen dat er ten minste volgend seizoen om de prijzen gespeeld zou kunnen worden. In plaats van reden tot hoop op betere tijden, zag hij PSV echter steeds meer in de knoop raken. Hij stoorde zich aan het tragisch slechte voetbal, aan simpele nederlagen en aan de weinig professionele bele ving van zijn ploeggenoten. Daarnaast meende hij dat de leiding bleef falen, recent nog toen PSV naast de Braziliaan Ze Elias greep.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25