099 Shorttrack-elite lost Duyvelshoff Weissflog drijft Japanse schansspringers tot wanhoop Brandweerman blust Noors vreugdevuur Openbare leven in Lillehammer ligt stil Olympische Winterspelen VOENSDAG 23 FEBRUAR11994 Lillehanimer heeft smaak te pakken in lehammer De zeventiende Olympische Winterspelen duren nog vijf dagen. Inmiddels hebben burgemeester Audun Tronen diens loco Odd-Arve Lien laten blijken dat Lillehammer zich kandidaat wil stellen voor de organisatie van de spelen van 2010. „We bewijzen dat we het aankunnen. Waarom zouden we over zestien jaar niet opnieuw de winterspelen kunnen houden?", zei de burgemeester gisteren. „We hebben goede accommadaties die we in 2010, met enige aanpassing, weer kunnen benutten." Kristiansen houdt het voor gezien hamar Hans-Trygve Kristiansen, de coach achter lohann Olav Koss, treedt dit voorjaar in dienst van het olympisch comité van Noorwegen. De schaatscoach zet een punt achter een loopbaan van negen jaar. De stap van Kristiansen (45) komt onverwacht. De Noorse schaatsbond had hem gevraagd voor de functie van technisch directeur. Bij het olympisch comité gaat de ingenieur uit Larvik optreden als 'trouble-shooter' in sportbonden. De schaatsbond is op zoek naar een opvolger voor Kristiansen. Op het lijstje van voorzitter Odd Pedersen staan onder meer de na men van de Nederlander Ab Krooken Svein-Havard Sletten, de jeugdcoach van de drievoudige gouden- medaillewinnaar Koss. Kristiansen werd donderdag wegens zijn grote verdienste voor het Noorse schaatsen onderscheiden. Heel Lillehammer hield gisteren de adem in. Het waterverbruik in de olympische stad liep tij lens de estafette ski-lopen met de helft terug: van 160 liter per seconde tot 80 liter. De tele foonlijnen zwegen: 2300 tele foontjes een kwartier voor de start, een uur later minder dan duizend. De grappige cijfers wijzen uit dat de Vikingen giste- ;n het hoogtepunt van de llympische Spelen beleefden. Nou ja, één van de hoogtepun- Het verkeer leed onder de stroom voetgangers naar het Birkebeinerenstadion. De we gen raakten verstopt door wan- laars. Vooral bussen hadden moeite de volksverhuizing te passeren. Opmerkelijk genoeg werden de toeschouwers ver zocht om te voet te gaan om het verkeer te ontlasten. Familie-trekje Als de Dalton-broers dartelen Arnold, Gunther, Norbert en ■lfried l lubert door de Winter spelen. I let Zu itserse kwartel verdringt zich rond de medail- es bij het sleetjesrijden en het pbben. Goud. zilveren brons eds in hun bezit. Ln nther heeft nog een kans te- ftd in het slotweekeinde, als Èjde viermans-bob bestuurt. J)at moet mijn gouden af scheid worden", zegt de oudste Lillehammer '94 Huber, die als enige van de broers de sprong naar de bob heeft gemaakt. Wie verwacht dat de andere Hubertjes de slee van Gunther vullen, komt bedrogen uit. Zij zijn nog nooit samen naar be neden gegaan, zelfs niet bij het tweemans-rodelen. „We zijn goede vrienden, maar gaan on ze eigen weg", aldus Gunther. De Hubers willen nu eenmaal allemaal het liefst aan het stuur zitten. Een familie-trekje. OS OP TV VANDAAG 17.30-19.00 EURO IJshockey Al-B4 17.35 17 54 Ned 2 IJshockey B2-A3 »iAl-B4. 19.00-21.00 EURO Kunstri|den op de schaats verplichte kürvrouwen. 19.25-23.00 Did 2 Hoogtepunten van vandaag, kunstrijden op de schaats (ver Dichte kur vrouwen), ijshockey (kwartfi- •Blewedstrijden). 20.00-20.25 Ned 2 Hoogtepunten van Je dag 20.30-21 55 Ned 2 IJshockey A2-B3. 81-A4 en kunstrijden op de schaats (verplichte kür vrouwen) 21.00-22.00 BBC 2 Samenvattingen formatie. 07.30-08.00 EURO Informatie 08.00-09.30 EURO Kunstri|den op de schaats: verplichte kür vrouwen. 09.00-15.00 Did 1 Reportages en in terviews, skiën (reuzenslalom vrouwen), Noordse Combinatie Cross Country (3x10 km. teams), Freestyle skiën (fina le aerials) en Cross Country (vrouwen 30 km). 09.05-09.25 Ned 2 Samenvatting van de vorige dag en vooruitblik op vandaag. 09.25-11.00 Ned 2 Skiën: reuzensla- leri 21.00-23.30 EURO IJshockey A2-B3 inBl-A4. 122.15-22.45 Ned 2 Studio Lilleham mer 22.50-23.45 Ned 2 IJshockey: B1-A4, samenvatting 23.30-00.00 EURO Special met alle in formatie 00,15-01.00 BBC 2 Samenvattingen in reportages. 00.30-02.30 EURO IJshockey: B2-A3. 02.30-03.00 EURO Special met alle in 03.30-04.15 EURO IJshockey: hoogte punten uit de kwartfinales. 04.15-06.00 EURO Kunstrijden op de schaats verplichte kür vrouwen. 107.00-07.30 EURO Special met alle in- 09.30-12,00 EURO Noordse combi na tie Skispringen (90 m. teams). 11.00-12.00 Ned 2 Noordse Combina tie Cross Country (3x10 km. teams). 12.00-12.30 EURO Freestyle Skiën: fi nale aerials. 12.00-13.00 Ned 2 Freestyle Skiën: fi nale aerials 12.30-14.00 EURO Skiën: reuzensla- n 2e n 13.05-14.30 Ned 2 Skiën: reuzensla lom vrouwen, 2e run. 14.00-14.30 EURO Cross Country vrou wen 30 km. vrouwen. 14.30-15.00 EURO Freestyle Skiën: fi nale aerials. 14.30-15.00 Ned 2 Crosscountry 30 km vrouwen, samenvatting. 15.00-17.25 Ned 2 IJshockey. W31- W32. 15.00-17.30 EURO IJshockey: om de negende plaats 15 15-16.00 BBC 2 Freestyle skiën en skiën (reuzenslaom vrouwen). 'Ik had liever in Nederland gezeten De eerste Oranje-troeven in het pokerspel om de olympi sche shorttracktitels waren snel uitgespeeld. Na ander halve minuut kansloos ronddraaien, wist Erik Duyvels hoff zich gisteravond al uitgeschakeld op de duizend me ter. Enige troost voor hem was dat hij al in de eerste ron de op de latere kampioen Kim Ki-Hoon stuitte. Twee uurtjes na Duyvelshoffs eliminatie werd ook het natio naal vrouwenkwartet uitgeschakeld. hamar wybren de boer npa-verslaggever Bij het bekend worden van de loting wist Duyvelshoff al bijna zeker dat hij zijn Waterloo in de eerste 'heat' zou vinden. Links van hem aan de startstreep meldde zich regerend olym pisch kampioen Kim Ki-Hoon uit Korea en aan zijn rechter zij de verscheen de Amerikaanse troef Eric Flaim. De volle negen ronden cirkel de de Vinkeveense marktkoop man achter zijn beide concur renten aan, zonder de Koreaan en Amerikaan ook maar één keer aan het schrikken te ma ken. „Ik kon ze bijhouden, meer niet. Ze rijden te hard. Boven dien miste ik de grip in de bochten." Een onfortuinlijke lo ting wilde hij, niet als excuus aanvoeren. „Hier rijden alleen maar kanjers. Elke loting is las tig" Duyvelshoff is niet het type dat een nacht wakker ligt van een vroegtijdige afmars. Na tuurlijk, het is een eer dat hij als enige man de nationale eer in Noorwegen mag vertegenwoor digen, maar diep in zijn hart verlangt hij alweer naar zijn woonboot aan de Vinkenveense plassen. „Ik houd niet van al dat reizen." Zelfs de Olympische Winterspelen vormen daarop geen uitzondering. „Ik had lie ver in Nederland gezeten." Gek van sport is hij evenmin. Dat neemt niet weg dat zijn ta lent onomstreden is. Op een moment dat de Nederlandse shorttrackers, ooit toonaange vend op het mondiale podium, door Aziatische krachtpatsers en Noordamerikaanse snel heidsduiveltjes naar het tweede plan waren verwezen, bleef Duyvelshof als enige Oranje-rij der op de been. Tijdens het WK in Peking vorig jaar finishte hij zelfs als zesde op de 500 meter, wat hem prompt kwalificatie voor Hamar opleverde. Morgenavond wordt een be gin gemaakt met de strijd op zijn favoriete discipline. Dan kiest Duyvelshoff ook een iets andere tactiek dan hij gister avond deed. „Ik ben een goede starter. Ik ga op kop rijden en dan moeten de anderen maar zien, dat ze me voorbij komen." De concurrentie weet evenzeer dat hij zich op de kortste af stand niet meteen de kaas van het brood laat eten. „Ik heb toch de vijfde tijd ooit op de 500 meter staan (44,00, red). Mis schien hoor ik niet bij de favo rieten, maar ik tel wel mee." Bovendien kent Duyvelshoff de olympische historie. „Hoe vaak komt het op Olympische Spelen niet voor, dat de favorie ten falen?" Dat fysieke kracht in de loop der jaren een steeds be langrijker factor is geworden op het 111 meter lange ij so vaal, schrikt de 21-jarige stylist niet af. „Als er geduwd moet wor den, duw ik net zo hard mee." Een glansoptreden van Duy velshoff in het Amfitheater van Hamar zou des te opmerkelijker zijn, omdat de voorbereiding van hem en de Oranje-equipe verre van optimaal was. Enkele weken voor in Lillehammer het vuur ontstoken zou worden, leefden bondscoach Gijs Rijne- veld en zijn olympia-gangers nog in de veronderstelling dat zij in Oslo hun trainingskamp konden opslaan. Het werd uit eindelijk een afgelegen dorpje in Zweden. Vergeetachtigheid bij chef d'équipe Egbert van 't Oever was er de oorzaak van dat het verzoek om trainingsuren in de Noorse hoofdstad te laat op de olympische burelen belandde. Vooraanstaande naties als Chi na en Korea hadden de Oslose ijspiste reeds geclaimd en wil den geen pottekijkers. Rijneveld moest hals over de kop zelf op zoek naar een alternatief. In Ly- sekil, gelegen aan de Zweedse westkust, op ruim driehonderd kilometer van Hamar, was Ne derland welkom. Het vrouwenkwartet kon in Zweden nog even sleutelen aan het samenspel op het onderdeel koppelkoers. Veel haalde dat niet uit, want Nederland ging in de halve finale in de persoon van Anke I.andman kansloos onderuit. Langlaufwedstrijd voor landen trekt 160.000 toeschouwers LILLEHAMMER RENZE LOLKEMA NPA-VERSLAGGEVER Toen de Noren twee jaar terug in Albertville de show stalen, nam niemand ze dat. Gisteren werd tijdens de 17de Winter spelen weer eens getoond hoe veel die buit hen waard is. De favoriete Noorse mannenploeg verloor op de 4x10 kilometer langlaufen weliswaar met neus lengte van Italië, maar de chau vinistische toeschouwers had den de zoveelste dag van hun leven. Tot aan Albertville 1992 bleef Noorwegen verstoken van gou den plakken in 's lands meest geliefde en beoefende sport: cross-country. Daar echter, hoog in de Franse bergen, wer den de angstaanjagende Alpen toppen door koning Harald V in hoogst eigen persoon bedekt onder een immense Noorse vlag. Noorwegen won vijf keer goud in de Savoie, genoeg voor de ganse natie om hartstochte lijk uit te zien naar Lillehammer 1994. Gisteren zwierven er 160.000 enthousiastelingen door het piepkleine Lillehammer, dat ge- woonlijl 23.700 inwoners telt. Het illustreert de geweldige po pulariteit die de sport in eigen land geniet. Dat Noren eerder leren skiën dan lopen, heeft ook Jan Jacob Verdenius gemerkt. De 20-jarige Nederlander, woonachtig in de buurt van Trondheim, vestigde zich ze ventien jaar terug in Noorwe- Silvio Fauner (links) beslist de bloedstollende finale van de landenwedstrijd 4x10 kilometer langlauf in zijn voordeel. De grote Noor Björn Daehlie moet zich gewonnen geven aan de snelle Italiaan. foto epa gen. „Ik hen Nederlander, maar voel me Noor." Verdenius werd grootge bracht op de lange latten. „Langlaufen is hier een volks sport, zoals voetbal in Neder land. Op een vrije zondag gaat iedereen skiën. Het is een per fecte recreatiesport. Je gebruikt je hele lichaam en kunt tegelij kertijd van de natuur genieten. Ik heb vooral vanwege dat laatste gekozen voor het langlaufen. En ik ben niet de enige. Björn Daehlie en Vegard Ulvang zijn ook natuurmensen. Jk ben Nederlands kampioen, maar het is een illusie om te denken dat ik kan concurreren met de Scandinaviërs. In Noor wegen heb je twee miljoen langlaufers. In Nederland mis schien duizend, van wie er vijf tig serieus mee bezig zijn." Daehlie en Ulvang brachten twee jaar terug het moederland in verrukking. Samen met hun ploegmaats beleefde het duo gisteren een qua sfeer histori sche sportdag. Van alle olympi sche wedstrijden was de lan denwedstrijd als eerste uitver kocht. „Ik hoop dat we ondanks de tweede plaats het Noorse volk en de toeschouwers in het stadion een grote dag hebben bezorgd", zei de Noorse bonds coach Inge Braaten later. „We zijn tevreden met zilver, maar in zo'n atmosfeer hadden we toch liever goud gewonnen." De entourage had inderdaad iets beklemmends. De indruk wekkende vlaggenparade, de geestdriftig gezongen lofliede ren - het vrolijke Noorse pu bliek verdiende in elk geval goud. Ondanks de bittere kou. „Ik ben onder de indnik van de ze massale belangstelling", be kende Daehlie. „Zoiets heb ik ULLEHAMMER PAUL BERKHOUT NPA-VERSLAGGEVER Masahiko Harada en Jinya Nis- hikata maken ijsjes, Takanobu Okabe is bank-employee en Noriaki Kasai werkt bij een bouwbedrijf. Als deze Japanners hun werkldoffie uittrekken, kun nen zij plotseling vliegen. In hun vaderland heten zij 'de laatste generatie'. De mensvo gels sterven uit in het land van de rijzende zon; het land waar de volgende Winterspelen wor den gehouden. Schansspringen maakt immers niet rijk. En zel den gelukkig. Deze laatste generatie moest gisteren in Lillehammer Japan het eerste goud schenken. Nooit zweefden de vier verlegen jon gemannen zo ver. Voor de ogen van miljoenen landgenoten, ge groepeerd voor de TV, voelden zij de zaligmakende hitte van de olympische vlam. „Dit zijn de gelukkigste momenten uit mijn leven", stamelde Nishikata van de ijsfabriek uit Nagano. Hij sprong 135 meter ver in de sen sationele landenwedstrijd op de heuvel boven Lillehammer. Maar de roes van de victorie verdween als sneeuw voor de zon. toen Jens Weissflog zich als een roofvogel van de schans verhief. Hij evenaarde het olym pisch record (135,5 meter), gaf Duitsland weer hoop en bezorg de Japans slotspringer angst. Harada, van de ijsfabriek uit Hokkaido, viel als versteend naar beneden. Zijn tragische val bracht Duitsland de titel, Japan slechts zilver. Harada verborg het hoofd in zijn handen en bleef minuten lang roerloos zitten. Zijn tranen stroomden over de Japanse vlag op zijn wang, mengden het wit met rood. Hij had een onbegrij pelijke fout gemaakt. In zijn haast om te winnen, sprong hij veel te vroeg het hemelsblauw tegemoet. Een beginnersfout. de wereldkampioen van 1993 onwaardig. Zo voelde hij dat ook. „Ik heb geen talent", zei hij. vol oosters zelfverwijt. Zijn jonge vrouw Keiko. ook met een vlag op haar wang, huilde met hem mee. Speciaal voor deze Winterspelen waren zij vorige maand getrouwd. Al leen op papier, want Harada ontbrak de tijd voor een brui loft. Uitstel was niet mogelijk. Hij wilde dit evenement met zijn geliefde beleven. Maar Keiko kreeg van haar ouders geen toestemming hem naar Noorwegen te volgen als onge trouwde vrouw. Nu kon zij er toch zijn, maar slechts om haar echtgenoot te troosten. De trieste ontknoping was be vreemdend. Onverstoorbaar heid zou een eigenschap van een Japanner moeten zijn. Dit ondoorgrondelijke volk schijnt alleen uit traditie te buigen. Achter het masker van beleefd heid lijken stille krachten schuil te gaan. Maar Harada. met zijn 25 jaar een gelouterd sportman, kon het gewicht van het goud niet dragen. „Ik wilde dat mijn vrouw trots op me kon zijn", snikte Harada. „Ik wilde mijn ploeggenoten niet in de steek laten, ik mocht mijn land niet teleurstellen Jens Weissflog houdt zich vast aan zijn ski's en ploeggenoot Dieter Thoma, als het tot hem doordringt dat zijn sprong voor Duitsland goud waard is. foto epa Op geesteskracht worden de lieren moeten studeren en kamikaze-piloten van Japan vooral geen gewaagde sprongen niet geselecteerd. De keus is maken. Het land telt slechts dan ook beperkt. Japanse scho- twee grote schansen, in Nagano en Hokkaido. De sport is niet populair. Bedrijven vormen de levensader van de topsport daar, maar weinigen willen deze vreemde vogels onder contract nemen. Bovendien worden vele offers verlangd. Deze olympische atle ten zijn de helft van het jaar kluizenaars in Europa. Tussen mensen die zij niet verstaan - Engels spreken zij nauwelijks. Met voedsel dat hun magen niet verdragen. Terwijl het vertrouw de vaderland vol onbegrip hun vlucht in den vreemde volgt. „Hier hadden wij helden kun nen wordenzei Kasai. Hij bleef lachen, net als Okabe en Nishikata. „Er is niets mooiers dan van een schans springen. Wij hebben hier ongelooflijke sprongen gemaakt." Maar geen sprong was zo on gelooflijk als de hypnotiserende vlucht van Weissflog. Zondag imponeerde hij de Noorse favo riet Bredesen en won hij na tien jaar weer goud. Gisteren dreef hij de arme Harada tot wan hoop. Niemand krijgt de Vlo WINTERSPELEN SHORTTRACK 1000 meter Eerste ronde, eerste serie (eerste twee nwr kwartfinales): 1 Gagnon (Can). 2 Hansen (Aus1 Tweede serie. 1 Gabel (VSt), 2 Ni meiski (Aus) Derde serie: 1 lerao (Jap). 2. Gooch IGBO Vierde serie: 1 Ki-Hoon Kim (Zho>. 2 Ftaim(VSt). 3 Duweisnott Vijfdese rie: Blackburn (C V Ejgone ita Zesde Elgetu l'i bei Tweede serie: 1 Lee. 2 Terao Derde se rie: Blackburn, 2. Kim Vierde serie: 1 Gag non. 2 Gooch Halve finales eerste serie: 1 Kim, 2 Gooch. 3 Lee, 4 Gagni >n Tweede se rie: 1 Chan 3 Campbell. 3 Blackburn -1 Terao Finale: 1 Kim H Chae 1/ilvr" Gooch gediskwalificeerd. Campbell niet ajnge men B-finale: 1 Cagnor brons». 2 Ter;' Vrouwen. 3000 meter estafette Halve finale, eerste serie (eerste twee naar fi nale): I O .na. 2 Zuid Korea Tweede serie 1 China. 2 Verenigde Staten. 3 Nederland Finale: 1 Zuid-Korea. 2 Canada. 3 Verenigde Staten China gediskwalificeerd B-finale: 1 Italië, 2 Rusland. 3 Nederland, 4 Frankri|k SKILOPEN 4x10 km: 1 itahe (De Zolt. Albarelio. Van/etta en Fauner) 1 41 15.0. 2 Noorwegen (Snert sen. Ulvang. Alsgaard en Mhlie) 1 4115.4.3 Finland tMyityl» Kirvesmemi. Risènen en tv- metsa) 1 42 IS.6. 4 Duitsland 1 44 26.7 S Rusland 1 44 29.2. 6 Zweden 1 45 22.7. 7 Zwitserland 147 12.2,8 Tsjechiêl.47 12,6, 9 Kazachstan 1 47 41.3, 10. Frankri|k 1 48.25,1. SKISPRINGEN Landenwedstrijd: 1 Duitsland (Jftckle. Duit ner Thoma Weissflog) 970.1 punten. 2 Ja pan (Nishikata. Okabe Kasai. Ha-ade) 956,'' 3 OostenrMk iKuttin. Moser, Horngache. Gold berger) 918.9. 4 Noorwegen 898 8 5 Finland 889,5, 6 Frankri|k 822,17 Tsiechiè 800,7,8 Itahe 782.3. 9 Sloveme 739,4, 10. Zweden 653.3 IJSHOCKEY Plaatsings wedstrijden Frankrijk Oostenrijk 4-4 (2-2 0-1 2-1 0-0) Frankri|k wint met 5-4 na shoot out Doelpim ten Frankri|k Maia, Poudrtar. Bnand Pa lonkowsfci en Laporte Oostennik Dallman 2 Kerth. Nasheim Strafminuten Frankrijk 10. Oostenrijk 4 Italië Noorwegen 6-3 <3-2 1-1 2-0) Doel pon ten Italië Orlando 2. Ramoser. Cam,u/oU. Topatigh, Zarillo Noorwegen Salsten. Ho't Jakobsen Strafminuten Kali# 4, NoorweK'm 4 Programma: om de negende plaats Italië f rankrijk, om de elfde plaats Oostenrijk nog nooit meegemaakt. Dit hebben we altijd graag gewild. Lillehammer heeft gisteren geweten dat de vier beste Noor se langlaufers goud kwamen zoeken. Bussen, auto's, taxi's - er was geen beweging meer in te krijgen. Het stadje raakte 's morgens verstopt. „Dit is geen dag om te werken", zei Line Ur- ke, perschef in het International Broadcasting Centre, voor twee weken het sportieve centrum van de wereld. „Zelf heb ik ook vrij genomen. Ik heb nog geen sportevenement bijgewoond, maar dit wilde ik niet missen." De feestdag werd wreed ver stoord door een kwartet Italia nen onder leiding van een brandweerman. De 43-jarige Maurillio de Zolt legde de basis voor de zege in de estafette, vierde man Silvio Fauner klopte vervolgens Daehlie in een adembenemende eindsprint. „Nu stop ik er mee", lachte De Zolt. met goud omhangen. „Dit is een prachtige bekroning van zeventien jaar keihard trainen." In Albertville gaf Daehlie zijn Italiaanse concurrent nog het advies meer wijn te drinken, wanneer de Italiaan ooit nog voor goud in aanmerking wilde komen „Ik heb inderdaad veel wijn gedronken. Hoeveel? Dat kan ik niet zeggen, dat zou mijn bond kunnen verontrusten." Daehlie: „De Zolt heeft me verbaasd. Hij had mijn vader kunnen zijn. Ik houd deze sport nooit tot mijn veertigste vol." Rusland 9 7 Noorwegen 8 7 Duitsland 5 2 Italië 4 3 Ver. Staten 4 3 Canada 2 3 Zuid-Korea 2 1 Oostenrijk 1 2 Zwitserland 1 2 Zweden 1 0 Japan 0 2 Kazachstan 0 2 Nederland 0 1 Frankrijk 0 1 Wit-Rusland 0 1 Finland 0 0 Gr. Brittannië 0 0 Slovenië 0 0 PROGRAMMA VANDAAG IJshockey Kwartfinales 15 00 Gjövik Canada Tsjecbi# 16 30lill»- hammer Finland - Vt' Staten 19 30G|övik Duitsland /weden 21 00 Lillehammer Sinwa- ki|e Ri i n) Schaatsen 16 00 Hamar 1Q00 m vtr.uwen Kunstrijden 19 00 Hamar Technisch programma /rouwen MORGEN Ski 09 30 Hafjell Reuzenslalom vr van Fichtenberg klein deze Winterspelen. Weissflog heeft na tien jaar aan de top een su perieure balans gevonden. De 29 jarige voormalige Oostduit ser is in Lillehammer bezig met zijn afscheidstoernee. Nog even en de denkbeeldige vleugels vallen van het tengere lijf. De mensvogcl verandert in een ad viseur bij een verzekeringsbe drijf, keert voorgoed terug op aarde. Zo zag de toekomst er uit. Maar zo ver zal het nooit meer komen. Vrijdag, op de kleine schans, z^l Weissflog zich vesti gen in het rijk der legenden. lo hann Olav Koss is de mythe van deze Winterspelen, Weissflog wordt de goede nummer twee. De voortekenen kunnen niet bedriegen. De eenvoudige boe renzoon zal zich met zijn laatste sprong verheffen tot het do mein der goden. 13 00 2* manche 10 00 Noords* Combi net»* l i 10 »m estafette landenteams 12 00 Frwestyi* ski liiohamm*»Spyingen. finale <m/vi Skilopen 12 30 Lillehammer 30 km vrouwen klassiek IJshockey 15 00 Gjftvik 9/10* plaats 16.30 Lillehammer 11/12* plaats In Nagano 1998 dubbele 500 m HAMAR ANP De olympische 500 meter van Nagano wordt in twee manches verwerkt. De technische com missie van de Internationale Schaats Unie zal nog tijdens de Spelen in Lillehammer een voorstel uitwerken. Dat heeft lan Charisius, de voorzitter van de technische commissie, giste ren verklaard. Met ingang van 1998 is de olympische sprint niet langer een one deaJ shot', zoals de Amerikaanse Bonnie Blair, de winnares van de 500 meter in het Vikingskipet, het uitdrukte. Met deze beslissing volgt de ISIJ het model van een aantal alpi- ne-skinummers. In principe worden de man ches op twee achtereenvolgen de dagen gereden. Elke schaat ser loot een keer de binnen- en een keer de buitenbaan. Of de winnaar wordt bepaald door beide tijden op te tellen, dan wel het goud ontvangt als hij de beste tijd maakt, moet nog wor-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23