Actiekrant tegen extreem rechts van deur tot deur Randstad Euthanasiefilm nazi-Duitsland brengt kijker in verwarring Protest tegtf verplaatsing Rotterdams, tippelzone BOUWPLANNEN? «ca ni ntr_ «rbvcu Voorschotense woningen twee uur zonder stroom Cito-toets volgend jaar in nieuw jasje Gestrande Russische driemaster krijgt van alle kanten hulp SieMatic SieMatic Keukencenter Leiderdorp 1 WOENSDAG 23 FEBRUARI 1994 Het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam vertoont van 3 tot en met 16 maart 'Ich klage an', een pro-euthanasiefilm uit nazi-Duitsland. Hoewel het een propagandafilm uit 1941 is waarmee Joseph Goebbels zich persoonlijk heeft be moeid, moet de kijker op het puntje van zijn stoel gaan zit ten om de rolprent als zodanig te herkennen. „Ich klage an" van Wolfgang Liebeneiner lijkt in de eerste plaats een mooi verfilmd, goed gespeeld en redelijk af gewogen melodrama, met voornamelijk normale, sym pathieke personages die heel menselijke emoties hebben met dito teksten. Verwijzingen naar het nationaal-socialisme moeten met een lantaarntje worden gezocht. Alleen voor degenen die zich realiseren dal de nazi's in 1941 al 70.000 psychiatrische patiënten had den 'ge-euthaniseerd', is de film sinister en verwarrend. Centraal staat een vrouw, lianna, die tijdens haar zwan gerschap hoort dat ze de ver lammende en dodelijke ziekte multiple sclerose heeft. De zeer levenslustige vrouw vraagt arts en huisvriend Lang haar leven te beëindigen om dat ze niet wil leven als een vleesklomp. Die reageert ont steld: „Een arts is een dienaar van het leven. Hij moet het om elke prijs behouden." Ten slotte vraagt Hanna haar man, ook een arts, het zelfde. „Je moet me helpen Hanna te blijven, tot het eind, als je werkelijk van me houdt". Thomas wil er aanvankelijk niet van horen omdat hij hoopt een middel tegen multi ple sclerose te vinden. AJs Lang echter constateert dat I lanna nog maar twee ellendi ge maanden te gaan heeft, dient Thomas zijn naar adem snakkende vrouw een dosis medicijnen toe waaraan ze bezwijkt. Hel levert een aan grijpende en ingetogen films cène op. Terwijl de onwetende Lang elders in huis piano speelt, sterft Hanna in de ar men van een onmiskenbaar liefhebbende echtgenoot. Ze is blij dat de dood komt. Thomas vertelt Lang dal hij Hanna 'verlost' heeft, maar Lang beschuldigt hem van moord en zegt de vriendschap op. De huishoudster hoort de Hoofdrolspeelster Heidemarie Hatheyer beschuldigingen slaat alarm. Het slot speelt zich af in de rechtszaal. Lang blijkt daar bij gedraaid en wil juist een getui genis in het voordeel van zijn vriend afleggen. Een kind dat hij met de grootste moeite heeft weten te redden, zit nu volslagen hulpeloos en idioot in een inrichting. De ouders die hem aanvankelijk dank baar waren, verwijten hem nu dat hij het kind niet rustig heeft laten sterven. Hoewel er geen uitspraak wordt gedaan, eindigt de film in hel voordeel van Thomas Heyt. Als er bij de kijker ge noeg begrip voor zijn onbaat zuchtige handelen is ge kweekt, is het slotwoord voor hem: „Ik voel me geen aange klaagde meer. Nee, nu klaag ik aan. Ik klaag een paragraaf in de wet aan die het artsen en rechters onmogelijk maakt om de ifiensen te dienen." De meeste dingen die in de film ten voordele van eutha nasie worden gezegd, zouden ook nu uit de mond van on verdachte voorstanders van euthanasie kunnen komen. Het is allemaal bedekt en klinkt begrijpelijk en redelijk, al hoeft men het er niet mee eens te zijn. Was Adolf Hitler een lief hebber van slogans en stamp werk, Goebbels verborg zijn propaganda het liefst een beetje. Zijn films moesten niet alleen opvoeden, maar ook ontspannen. En niemand mocht ontstemd raken. De nazi was dan ook tevreden over 'Ich klage an': „Fantas tisch gemaakt en zeer natio- naal-socialistisch", schreef hij in zijn dagboek. De film zou euthanasie in elk geval be spreekbaar maken, dacht hij. En dat was natuurlijk een stap in de 'goede' richting. Lie beneiner heeft altijd gezegd dat zijn film uitsluitend ging over euthanasie op verzoek. De toegang is gratis. eh De krant „Centrum Democraten daarom niet!", een een malige uitgave met een oplage van een half miljoen, zal de komende dagen in 33 steden worden verspreid. AJs het lukt doen vrijwilligers dat van deur tot deur. In de krant maakt de groep AFA (Anti-Fascistische Aktie) kort voor de gemeenteraadsverkiezingen duidelijk waarom stemmen op CD en Centrumpartij '86 uit den boze is. utrechtanpdam en Utrecht verschijnt de extra pagina amsterdam In Leiden. Den Bosch, Breda, waarin de plaatselijke Eindhoven, Rotterdam, Amster- kaart wordt gebracht. De Toerist geeft Amsterdam een 7,9 Voor 60 procent van de toe risten klopt het beeld dat ze vooraf van Amsterdam hadden met hun eigen ervaringen. Na een bezoek is 8 procent negatie ver, maar 31 procent enthou siaster over de stad. Meer dan de helft van de toeristen zegt binnen vijf jaar nog eens terug te komen. treemrechtse kandidaten wor den met naam en toenaam ge noemd. Menigeen heeft, zo meldt de krant, de rechtbank al van binnen gezien. De AFA, een samenwerkingsverband van twintig plaatselijke en regionale groepen, heeft de uitgave mede samengesteld omdat traditione le politieke partijen weinig ver zet plegen tegen CD en CP'86. Duidelijk „Integendeel, ze worden toene mend geaccepteerd. Hun stand punten vinden steeds meer be vestiging. Het zou eerder horen dat luid en duidelijk gezegd wordt dat vreemdelingen of asielzoekers niet ons werk in pikken en niet onze sociale ze kerheid leegroven. Of dat Ne derland niet te vol is", aldus een woordvoerder. In 45 gemeenten doet de CD mee aan de verkiezingen, CP'86 staat in 19 gemeenten op de lijst. Toeristen geven Amsterdam als rapportcijfer een 7,9. Bijna een kwart van de bezoekers loopt 's avonds niet met een rustig ge voel over straat. Nederlanders voelen zich het onveiligst wat de kans op diefstal betreft. Toe risten denken bij de hoofdstad vooral aan „mooi, gezellig en grachten". Dat blijkt uit een on derzoek van de VVV in Amster dam dat gisteren is gepresen teerd aan wethouder P. Jonker. Amsterdam is veel gelegen aan het toerisme dat jaarlijks twee miljard gulden oplevert en 30.000 mensen van werk voor ziet. In een eveneens gisteren uitgebrachte nota, pleit Jonker voor onder meer regionale sa menwerking in de toeristen branche en uitbreiding van het aantal hotels in de goedkopere klasse. Hij wil dat de rijksmusea voortaan ook op maandag open zijn en de winkels op zondag zijn geopend. Ook moet er een betere oplossing komen voor de veelvuldig vervloekte wielklem en het tekort aan halteplaatsen voor toeristenbussen. Het imago-onderzoek van de VW is gedaan onder 2500 toe risten, in de periode van pasen 1992 tot pasen 1993. Al eerder werd bekend dat Amsterdam vorig jaar 10 procent minder toeristen trok, wat een omzet daling van 150 miljoen gulden tot gevolg had. Mokum kelder de de afgelopen jaren op de ranglijst van Europese toeris tensteden van de vierde naar de zevende plaats. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. voorschoten Vierhonderd woningen rond de Voorstraat en de Schoolstraat in Voorschoten hebben gisteravond twee uur zonder stroom gezeten. Een transformatorhuisje aan de Voorstraat had door overbelasting vlam gevat. De huizen werden op een ander stroomnet aangesloten. Vandaag zou de schade worden her steld. leiden derk graver teL 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck 0 Leerlingen die zich deze week over de Cito-toets buigen, zijn de laatsten die hem in deze vorm maken. Vanaf volgend jaar wordt het vak wereldoriën tatie aan de test toegevoegd, een verzamelnaam van aard rijkskunde, biologie en geschie denis. De eerste twee jaar gebeurt dat nog als proef, maar in 1997 telt het vak mee in de uitslag. „De toets wordt ei ker op. Zo hoeft niet te weten Buren leefde, iets kunnen vertellen over alge mene kenmerken van een be paalde periode", zegt G. Joosen van het Instituut voor Toetsont wikkeling, dat ieder jaar de vra- niet moeilij- een leerling Anna van hij moet wel gen opstelt. Volgens Joosen hebben de basisscholen aangedrongen dat het vak wereldoriëntatie wordt opgenomen in de toets. „De scholen willen graag weten hoe hun leerlingen presteren voor wereldoriëntatie in verhouding tot andere scholen." En aan de hand van het landelijke gemid delde - bijgehouden door het instituut - kan een school dit nagaan. „Een makkelijke reken som leert dan of ze daar onder of boven zitten en of ze de les sen moeten aanpassen." De huidige toets bestaat uit 180 meerkeuzevragen. Met we reldoriëntatie erbij worden dat er volgend jaar 240. Voor het beantwoorden van die vragen, krijgen de leerlingen er dan ook een ochtendje bij. De gemeente Rotterdam zich opnieuw voor een j sche hindernis geplaatst nrf overlastgevende tippelprosTe tie aan te pakken. Op 15 n dient voor de president va rechtbank in de Maasstad n" kort geding, waarin B en W iar moeten verantwoorden vociar, plannen aan de Keilewt? ml Rotterdam-West een nit tippelzone in te stellen. omliggende bedrijven aai Keileweg en de stichting Bi genbehartiging Keileweg .e' ben de procedure aan ges ntn' led. De voorbereidingen voo?nv nieuwe gedoogzone voor tijFon prostitutie zijn in volle ganjpn I het perceel Keileweg plaatst gemeentewerken Pal dezer dagen wachthokjes ?r11 prostituées. Ook komen erFn twintig parkeerkolomfr s voorzien van verplaats?- schotten. Zo ontstaan 'af\i)11( plekken', die beschutting f.j' ten bieden, alsmede enige111!? ligheid voor de tippelaarster01 In de dagvaarding voof0S! kort geding beschuldigt re0'1, man mr. H. Smit namens dfe 11 gen partijen de gemeente ^°sc de overlast van heroïne- eiF111 pelprostitutie te willen ver]#110 sen naar de Keileweg. Die \^aai nu sinds halverwege de Prc tachtig gedoogd aan de GPS 1 Jonghweg, maar veroorPuw veel ongemak voor bewé00 van de wijk Middelland. DPe ken Bospolder, Tussendijk* Delfshaven vrezen de du F11 worden van een uitwaaier-foe vanaf de Keileweg, die gens zelf in een industriegi0 ligt. jP° Ook in de jaren tachtig fc01"' Rotterdam geprobeerd o{0n zelfde lokatie een vermaak1)vv trum annex eroscentrum tPn0 liseren. Daartoe waren, aaA1 te kelijk in het geheim, afspiult gemaakt met een invloel'0'? exploitant van gok- en seljjg zen. Deze vroegste planned'' teren van 1982 en voorzagr 1 het grootschalig centrum L'er Rossa. De komst van dit£d' centrum sneuvelde ondeNet juridisch bombardement^11 vijftien procedures. 525 447 >laa Referendum Zestienhoven gewild Rotterdam Bijna driekwart van de Rotterdai rendum over de toekomst van luchthaven Zestienhoven. Een op de vijf inwoners vindt zo'n volksraadpleging niet nodig, zo blijkt uit een verkiezingsonderzoek in opdracht van Radio Rijnmond. De enquête onder 307 stemgerechtigden is uitgevoerd door het bureau Wemar Marktonderzoek. Langendijk vertrekt bij Air Holland badhoevedorp» De „redder" van de luchtvaartmaatschappij Air I lolland, drs. P. Langendijk (51vertrekt in de loop van dit jaar als directeur. Bij zijn aantreden beoogde hij een jaar te blijven en drie a vier dagen per week aan de wederopstanding van de schepping van John Block te werken. I let is tot nu toe twee en een half jaar van zeven dagen per week geworden. Langendijk had zich ten doel gesteld Air I lolland weer een goede organisatie en een behoorlijk marktaandeel te verschaffen. Nog duizenden zakjes gif in zee den haag In de Noordzee drijven waarschijnlijk nog duizenden zakjes met het landbouwgif Apron Plus richting Noordduitse en Deense kust. Dit heeft minister Maij van verkeer en waterstaat op vragen van het Pvda-kamcrlid Ockels geantwoord. Maij schat dat het om 30.000 a 45.000 zakjes gaat. Alle Noordzeelanden zijn gewaarschuwd. Sinds 24 december vorig jaar ligt in de Rotterdamse Jobsha ven het Russische zeilschip de Mir (vrede). Een affiche aan boord laat zien hoe de Mir er in volle glorie uit kan zien. Daar is niet veel van over. De vallende sneeuwvlokken zijn witter dan het wit waarmee het schip ooit is geverfd. Het fregat is gestrand in Rotterdam als gevolg van een wurgcontract tussen de Russi sche eigenaar en de Duitse ex ploitant. Het kan geen kant op in afwachting van een financiële oplossing. Kapitein Victor Antonov hlijft echter lachen. „Ik ben hoopvol dat we over een tijdje weer kun- zegt hij in zijn goed verwarmde kantoor aan boord van het schip. Dat het er warm is, dankt hij aan de in spanningen van het hulpcomité Mir dat zich het lot van het schip en de 23-koppige beman ning heeft aangetrokken. Motor achter het comité is Syb van Vellinga, werkzaam bij de Rotterdamse rivierpolitie. Hij was betrokken bij de verzending van hulpgoederen vanuit Rot terdam naar Sint Petersburg en kwam daardoor in contact met de kapitein van de Mir, die de Russische stad als thuishaven heeft. Het zes jaar oude zeilschip, opleidingsship voor de koop vaardij, is eigendom van het Warenhuisje vol gestolen spullen De Rotterdamse politie heeft op twee adressen in de Maasstad voor tienduizenden guldens aan gestolen spullen in beslag geno men. Volgens de politie gaat het om zoveel goederen dat er een mini-warenhuis mee kan wor den ingericht. Er zijn twee ar restaties verricht. Aanleiding voor de inval in de twee woningen was de aanhou ding van twee vrouwen van 28 en 35 jaar. Zij waren op heter daad betrapt hij het stelen van ondergoed en bestek in een wa renhuis. Op het bureau beken den de in Rotterdam woonach tige dames zich al langer met winkeldiefstallen bezig te hou den. Toen de politie een kijkje ging nemen in hun woningen wer den daar talloze gestolen goe deren ontdekt met een totale waarde van enkele tienduizen den guldens. Het gaat om be stek, kleding, speelgoed, onder goed en borden, soms nog met het prijskaartje eraan. Er was een politiebus nodig om alle spullen naar het bureau te kunnen brengen. Als de her komst is achterhaald zullen de goederen worden teruggegeven aan de benadeelde warenhui zen. Verhoor moet uitwijzen of de twee dievegges vanuit de woningen de spullen doorver- Een mooi 1.1).: geen handgrepen meer te zien. Sommige mensen houden van veel tierlantijnen, u misschien van strakke lijnen. Dit verwerken wij in ons I.D het Individueel Design. Een compleet voorstel van een keuken die speciaal voor u is ontworpen. In uw stijl, bijvoorbeeld deze strakke greep- l loze SieMatic keuken. I SieMatic biedt keus uit 42 keuken- series in 18 verschillende prijsgroepen, dus ook voor uw budget. f Kom even langs. Het SieMatic keuken- ideeènboek lig! voor u klaar. 't Liefst een SieMatic. Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 (le etage Mijnders Meubelen) Openingstijden: ma. 13.00-17.30, di. t/m vrij. 9.30-17.30, zat tot 17.00 uur, do. avond koopavond Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden. Russische bedrijf Aflacom. De commerciële exploitatie van de Mir is in handen gegeven van het Duitse bedrijf Inmaris Pe restrojka Sailing. Volgens een contract tussen beide firma's dat in 1998 afloopt, hoeft Inma ris niet op te draaien voor het onderhoud van de Mir. Maar het bedrijf strijkt wel de op brengst op wanneer er met het schip geld wordt verdiend. Wurgcontract Van Vellinga spreekt van een wurgcontract. „Er zijn door bei de partijen geen strafbare feiten gepleegd. Maar er is natuurlijk geen enkel bedrijf dat geld wil steken in het opknappen van het schip, terwijl de verdiensten ergens anders heen vloeien. De kapitein en zijn bemanning zijn daarvan de dupe." Al ruim twee maanden heeft de bemanning geen salaris ont vangen. Het geld dat nodig is om het schip weer vaarklaar te maken, is er evenmin. Antonov: „De motoren zijn nog goed, maar hebben een verplichte on derhoudsbeurt nodig. Verder moeten de masten, de ra's en de railing worden gerepareerd. Zolang dat niet gebeurt, kunnen we niet weg." De kapitein wijst ook op de afbladderende verf en de veie roestplekken die her en der op het schip zichtbaar zijn. Hierdoor lijkt de Mir niet zes, maar twintig jaar oud. Alle hoop is nu gevestigd op de komst van directeur Alexan der Koslov van Aflacom. Hij wordt binnen veertien dagen in Nederland verwacht om met een oplossing te komen, ofwel met een zak vol geld om de re paraties te kunnen betalen en de bemanning salaris te geven. Daarvoor is een miljoen gulden nodig. „Mijn mannen werken gewoon door, ze vervelen zich bepaald niet, maar hun gezin nen krijgen natuurlijk ook geen geld meer. Op den duur zullen ze teruggegaan en een andere baan zoeken zegt Antonov. Dank zij de inspanningen van Syb van Vellinga hebben de op varenden van de Mir genoeg voedsel om nog twee maanden voort te kunnen. De veiling Ba- rendrecht levert verse groenten. Het GEB heeft deze week het schip kosteloos aangesloten op het elektriciteitsnet en diverse bunkerbedrijven hebben gasolie Ook zijn videofilms en Russi- vriendelijk geweest geen haven- sche boeken gebracht. „Ik ben geld te vragen. In Vlissingen langzamerhand touw voor de Mir dan voor m'n baas. Ik woon praktisch op het schip zegt Van Vellinga. Zijn acht man sterke hulpco mité is constant in touw om sponsors te vinden voor de Mir. Het Gemeentelijk Havenbedrijf wordt zaterdag een benefiet concert gegeven waarvan de opbrenst voor de Mir is. On langs leverde een bedrijf 1500 li ter verf. Zodra het weer beter wordt, gaat de bemanning daar mee aan de slag. Kapitein Antonov vindt het zo nutteloos langs de ke;i|s „Het is een van de snelset 2< schepen ter wereld. Ik /e]j prachtige prijzen mee pri., nen. Het is een prim. Qf; voor de opleiding van k^jet Maritieme opleidingen i1 nje pa zitten te springen o^,| mi schip te mogen gelje Daarom is het z zonde'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18