V erpleeghuisbedden ïaar Leimuiden Wel lijsttrekkers, geen debat in Alphen Kaasplanken, een ijshaak en een 9 dik touw onmisbaar tijdens vorst Rijn- en Veenstreek Watervogels trekken weg van Hoogmade Plan Zuid in 20 jaar twee maal zo groot 3ENSDAG 23 FEBRUAR11994 negmond. 071-356414. plv chef hans koenekoop. 071 -356413 eidooi voor gecombineerde instelling 130 verpleeghuisplaatsen die de Rijnstreek toebedeeld jgt, kunnen het beste worden gerealiseerd in Leimui- n en in verzorgingstehuis Aar en Amstel in Nieuwkoop, en Amstel moet dan wel 15 verzorgingstehuisplaat- inleveren. Deze gaan dan naar Leimuiden, waar een instelling met verpleeghuis- en verzor- moet worden gebouwd. hen aan den run/jacobswoude is de conclusie van het On- en Adviesbureau van van Nederlandse In opdracht van IGOR (Intergemeentelijk Rijnstreek) heeft bureau onderzocht waar de extra verpleeghuisbedden nnen worden gerealiseerd. j)eze discussie is in juli 1991 aangezwengeld door ver- Oudshoorn in Al Diverse opties werden in j Rijnstreekgemeenten be sproken. Overeenstemming werd echter niet bereikt. Het onderzoeksbureau is tot de bovenstaande conclusie ge komen omdat er zo de beste spreiding van de verpleeghuis- en verzorgingshuiscapaciteit wordt gerealiseerd. Bovendien heeft Jacobswoude al langer de bouw van een gecombineerd verpleeghuis op het oog. Plan nen voor samenwerking met verpleeghuis Oudshoorn zijn al gemaakt. Daarbij is nieuwbouw in Leimuiden relatief goedkoop, doordat er gebruik kan worden gemaakt van de keuken en de administratie van verzorgings- Jsclub Oud Ade houdt wedstrijden pdade» Claudia Rotteveel en Bram van der Poel zijn gister- de winnaars geworden bij de clubkampioenschappen thaatsen in Oud Ade. Bij de junioren zijn Inge en Maarten van Hulst eerste geworden. In totaal deden 44 leden van de ijs- kib mee. Vanavond worden weer wedstrijden gehouden. Hier mogen alleen inwoners van Oud Ade meedoen. De inschrij- jng is om zeven uur op het Vennemeer. De wedstrijden begin- tn om half acht. Morgenavond houdt IJsclub Oud Ade club- kmpioenschappen priksleeën voor dames, heren, junioren en jnioren. Het inschrijven is weer om zeven uur. De wedstrijden %ginnen om half acht. Jiefstal uit personenauto's jmuiden» In Leimuiden zijn in de nacht van maandag op dins- Ag twee personenauto's opengebroken. Uit een aan de Peppel- ja at geparkeerde auto werd de radiocasseterecorder gestolen, "i de Prunusstraat werd uit de auto de hoedenplank met de iarin gemonteerde speakers ontvreemd. De waarde bedraagt gulden. 'I jlphense vrouw valt tegen bus rphen aan den run Een 70-jarige Alphense vrouw is gistermor rm met onbekend letsel overgebracht naar het Rijnoordzieken- ïis in haar woonplaats. De Alphense stond op het trottoir van Concertweg en vermoedelijk door de luchtdruk van een pas- ende bus van Westnederland viel de vrouw achterover en jn tegen het voertuig terecht. liefstal borden Groene Partij ten aan den run De Groene Partij in Alphen mist tien zoge- :mde sandwichborden. De borden stonden of hingen in de '"jiurt van het Alphense station. De waarde is 1000 gulden. Itisverbinding tussen Alphen ji Schiphol sterk verbeterd jhaag monica wesseling itraal Nederland laat vanaf ieder kwartier een bus rij- tussen Alphen aan den Rijn hiphol. tegen ééns per uur Buiten de spits blijft de bus keer per uur rijden. Aan de [a bussen wordt meebetaald ir de provincies Zuid- en frd-Holland en de Luchtha- Schiphol. Ie provincie en de vervoerre- waarin onder andere de ge- pnte Alphen aan den Rijn i ng heeft, hebben al langer I wens "in tussen Alphen en r pphol een directe spoorver- ping aan te leggen. Op dit ment zijn er echter (nog) M genoeg reizigers om zo n Minding rendabel te maken, j voor de bus die elk kwartier I. worden de eerste drie jaar voldoende reizigers ver wacht. Daarom is er tot 1997 subsidie voor de bus nodig. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks be stuur van de provincie, geven 60.000 gulden. De buslijn kost per jaar 2.4 miljoen gulden. Een belangrijk deel daarvan wordt door de reizigers zelf betaald. De bus 197 zal in 60 minuten van Alphen naar Schiphol rij den. Tot nu toe reden er in de ochtendspits slechts drie bus sen naar Schiphol en gingen er 's avonds ook slechts drie terug. Nu komt er elk kwartier een in beide richtingen. De bus rijdt in Zuid-Holland over de provinci ale weg tussen Alphen en de A4. Een projectgroep onder leiding van de provincie onderzoekt op dit moment of het mogelijk is langs de weg busstroken of bus banen aan te leggen. De bus kan dan de afstand sneller over bruggen dan het uur nu. tehuis Woudsoord in Woubrug- ge- Als blijkt dat er in Leimuiden om de een of andere reden niet kan worden gebouwd stelt het onderzoeksbureau voor om de 30 verpleeghuisbedden te ver delen over de verzorgingshui zen Aar en Amstel in Nieuw koop en Aarhoeve in Ter Aar. In ruil daarvoor moeten deze hui zen verzorgingshuisbedden af staan. De vrijkomende gelden kunnen dan worden gebruikt door inwoners van Liemeer (Nieuwveen en Zevenhoven) en Leimuiden thuis de nodige zorg te bieden. Naast de 30 extra verpleeg huisbedden, krijgt de Rijnstreek ook geld om aan 15 mensen verpleeghuiszorg thuis te bie den. Als het aan het onder zoeksbureau ligt, overlegt ver pleeghuis Oudshoorn met de verzorgingshuizen in de Rijn streek over de invulling van de ze plaatsen. Gevaarlijk ijs Googerpolder roelofarendsveen Het ijs in de Googerpolder (ten noorden van de Alkemadelaan) is onbetrouwbaar. Het gemaal aan de Googermolenweg heeft te veel water onttrokken uit de sloten. De gemeente Alkemade heeft gisteren alle scholen ge beld om de kinderen te waar schuwen. Het waterschap heeft op diverse plekken bordjes ge plaatst met de tekst 'onbetrouwbaar ijs'. Volgens J. Groot van het Wa terschap de Oude Rijnstromen is er te veel water weggemalen als gevolg van ijsafzetting langs de sonar. De sonar kreeg daar door de indruk dat er bemalen moest worden. Volgens Groot is het overigens wel noodzakelijk dat het automatisch gemaal in werking blijft. „Als er helemaal niet wordt bemalen, gaat het ijs bol staan. Dat is minstens zo gevaarlijk." CDA mijdt politiek café ter aar Het CDA doet niet mee aan een debat van lijst trekkers in Ter Aar. De christen-democraten voe len niets voor een discus sie met de andere twee politieke partijen. Het po litiek café laten ze even eens links liggen. CDA- voorzitter P. Verhoef: „We kijken naar de toekomst. Daar passen op dit mo ment geen politieke dis cussies in. omdat mensen van andere partijen zich toch niet los kunnen ma ken van het verleden." Geen lijsttrekkersdebat in Ter Aar derhalve. Wel kunnen de kiezers voor vragen en opmerkingen vrijdagavond naar het po litiek café ïn De Vlinder waar de WD en het PAK vanaf acht uur aanwezig zijn om met de Teraarders van gedachten te wisse len. hoogmade Het vriest. De vertrouwde grens tussen water en land wordt tijdelijk vervangen door de grens tussen water en ijs. Steeds verder kruipt het ijs de Wijde Aa op. Onze ge vederde vrienden passen zich moeiteloos aan. Zij trekken met zijn allen de voortschreidende kust achterna. Dat zij daardoor steeds verder van het dorp Hoogmade komen te zitten, kan de watervogels niet deren. Hun supermarkt is het water, en zo lang dat niet door het ijs helemaal wordt gesloten, is er niets aan de hand. foto loek zuyderduin 'Oprakelen van verleden net zo interessant als andermans vakantiedia's' alphen aan den run ruud sep Het had het hoogtepunt moe ten worden van de aanloop naar de gemeenteraadsverkie zingen van 2 maart. Het grote lijsttrekkersdebat. Elf lijsttrek kers van elf Alphense politieke partijen met elkaar in debat, via de televisie live te ontvangen in elke Alphense huiskamer. De kijkers kwamen echter bedro gen uit. Het werd twee uur met oud zeer, holle verkiezingspraat en tussendoor een beetje colle gevorming. Wel lijsttrekkers, geen debat. Het hoofdstuk 'oud zeer' duurde ongeveer een half uur tje. De Coupépolder en de crisis rond WD-wethouder G. van As passeerden nog eens in gepast scherpe bewoording de revue. De kleine succesjes in het on derzoek naar de bekende gif stort werden door alle partijen geclaimd, het grote debacle van met name het historische debat over de kwestie werd door ie dereen op het bord van de buurman geschoven. CDA en WD presenteerden nog eens hun lijnrecht tegenover elkaar staande visies op de crisis die er een jaar geleden toe leidden dat de WD haar beide wethouders terugtrok uit het college. F. Dales (D66) bracht het ge sprek op een ander onderwerp. Volgens hem was het oprakelen van het verleden 'net zo verve lend als het bekijken van ander mans vakantiedia's'. „We moe ten kijken hoe we nu verder moeten, zonder weer in de ou de fouten te vervallen", aldus Dales. Daarmee leidde hij het twee de deel van de bijeenkomst in: het aangenaam tegen elkaar aan schurken van de toekomsti ge collegepartijen. Het moet af gelopen zijn met het 'gekissebis' vonden ook de wethouders kandidaten Korver (PvdA). J. Groen in 't Wout (CDA). M. Ma ring (WD) en T. Viezee (RP F/GPV). Samen de schouders er onder en er iets moois van ma ken. Het warme gevoel duurde ook iets van dertig minuten. Wie toen nog niet naar een andere zender was gezapt, kon in de huiskamer zien dat het publiek in opstand kwam. Twee aanwezigen beklaagden zich over de weinig interessante in houd van het debat. Zij wilden van de lijsttrekkers horen waar zij voor staan. Het voorstel werd hazerswoude-dorp» ruud sep De wijk Plan Zuid in Hazers- woude-Dorp wordt als het aan de gemeente Rijnwoude ligt de komende twintig jaar bijna twee maal zo groot. Tot 2015 wil zij nog eens 35 hectare bebouwen, aansluitend aan de huidige be bouwing. In de geplande uit breiding is plaats voor ongeveer 630 huizen. De uitbreiding is onderdeel van de gemeentelijke structuurvisie en is al gedeelte lijk goedgekeurd door de pro vincie Zuid-Holland. Voorlopig heeft de gemeente nog slechts toestemming voor een uitbreiding met 13,7 hecta re. Die uitbreiding moet groten deels ten zuiden van de lan Steenstraat komen. Tot aan de zuidrand van de enkele jaren geleden uitgebreide algemene begraafplaats mag er van de provincie worden gebouwd. De toekomstige bebouwing wordt omgeven door een nieuwe weg die de Ferdinand Bolstraat in een ruime lus verbindt met de provinciale weg. In de eerste fase van de uit breiding is plaats voor ongeveer 250 huizen. Tot 2005 mag de gemeente niet buiten de nu vastgestelde grenzen bouwen. Dat zal nauwelijks een pro bleem zijn, omdat Rijnwoude de komende jaren niet al te veel mag bouwen, en er ook in de andere kernen nog wel ruimte is. In de wat verdere toekomst kan dat echter wel eens veran deren. Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude-Rijndijk en Bent huizen lopen langzaam maar zeker tegen hun natuurlijke grenzen aan. Wil Rijnwoude daarna nog bouwen, dan valt de keuze automatisch op Hazers- woude-Dorp. Krapte De hoeveelheid huizen die de gemeente mag bouwen is een ander verhaal. Tot 2000 heeft Rijnwoude een contingent van niim 400 woningen. Voor 200 huizen liggen de plannen al klaar. De gemeente mag dus niet te hard lopen met het ma ken van nieuwe plannen. Maar na 2000 slaat de krapte pas echt toe. Dan mogen er in de hele gemeente nog maar elf wonin gen per jaar worden gebouwd. „Dat lijkt natuurlijk nergens op", vindt wethouder P. van der Werf (CDA/ruimtelijke orde ning). Maar volgens hem is er redding op komst „We moeten ervan uitgaan dat we er tegen die tijd wat contingent bij krij gen. De steden kunnen de be volkingsaanwas niet aan. Dan gaan ze toch weer kijken naar het Groene Hart Als de voorspelling van de wethouder uitkomt, zal Rijn woude na de eeuwwisseling ook aanspraak maken op het twee de deel van de geplande uitbrei ding. Dan wordt de nieuwe zuidgrens van Plan Zuid hele maal doorgetrokken naar het oosten van de wijk en wordt er ook aan de oostkant nog iets bij gebouwd. Volgens Van der Werf zal de provincie zonder proble men toestemming geven voor die tweede fase. „Als je toestem ming geeft voor de eerste fase. dan verpest je het Groene Hart niet meer als je ook de rest goedkeurt", aldus de wethou der. met applaus ontvangen. Ondanks protesten de ge spreksleider. de journalist L Heskens, kabbelde het debat vervolgens in de richting van de holle verkiezingsretoriek. Meer politie en meer gezelligheid en vooral heel goed luisteren naar de burgers. Het waren de be kende thema's waarmee de lijsttrekkers hun partij aanpre zen bij de kiezers. De Alphena ren die braaf de twee uur du rende uitzending uit zaten in de hoop uit te vinden op welke partij ze volgende week moeten stemmen, werden weer niet veel wijzer. Zwembad peilt belangstelling KOUDEKERK AAN DEN RUN De stichting PWA-bad is begon nen met een inventarisatie van de belangstelling voor het zwembad. Inwoners van Kou dekerk en Hazerswoude-Rijn dijk die de komende zomer dicht bij huis in de open lucht willen zwemmen, krijgen tot 5 maart de tijd om dat kenbaar te maken. Alleen als er genoeg mensen melden dat zij een abonnement op het zwembad willen en als er voldoende men sen zich als vrijwilliger willen inspannen,- gaat het bad op I mei weer open. Eind vorig jaar besloot de gemeente Rijnwoude het Prins Willem-Alexanderbad af te stoten. De inmiddels opge- richt stichting PWA-bad wil het bad met de inzet van vrijwilli gers heropenen. Eilandbewoners tobbend naar de overkant rupwetering marieta kroft Veehouder zijn op een eiland, vergt vooral bij vorst veel creati viteit. Want wat doe je als het pontje vastgevroren zit en de vrachtwagen die de melk komt ophalen het eiland niet kan be reiken? Wat doe je als je zelf even weg wil. terwijl het ijs nog te zwak is om erover heen te lo pen en het roeien met de boot onmogelijk wordt? De familie Clemens is zo n familie op een eiland, de Aderpolder in Rijp- wetering, die er al van alles op verzonnen. Ze kunnen alleen van het eiland af met een roei boot of een handbediende pont. Over de Ringvaart, ter hoogte van de boerderij van de familie Clemens is nu een dik touw ge spannen. Terwijl er even ver derop volop wordt geschaatst, wordt de 40 meter brede vaart ter hoogte van de boerderij door de eilandbewoners opengehou den. De vrouw des huizes, Aat trekt zich via het touw naar de overkant. „Roeien gaat nu niet", vertelt ze en wijst daarbij naar de ijsschotsen in het water. Haar zoon Kees staat aan de kant en duwt met een haak schotsen onder het ijs. „Morgen komen ze gasolie brengen. Als we er nu niks aan doen is de vaart weer dichtgevroren en kunnen we die wagen niet naar de overkant halen." De bewo ners van het enkele kilometers verderop gelegen Kaageiland hebben die problemen overi gens niet. Dat pontje vaart dag en nacht heen en weer, waar door er geen ijsvorming in de vaarweg ontstaat. Vastgevroren Kees vertelt welke moeite ze die ochtend nog hadden gedaan om de melkwagen naar de over kant te krijgen. „Het pontje was vastgevroren. Om die los te krij gen, reed ik een paar keer met de trekker de pont op en af. Dat los was, moesten we het ijs in de vaarweg kapot slaan met de ijshaak. Met een half uur waren we aan de overkant." Hij lacht erbij. De 30-jarige Kees Cle mens is geboren en getogen op het eiland en heeft weieens 'grotere toestanden meege maakt.' „Als die melkwagen echt niet naar de overkant kan, leggen we een grote slang over de Ringvaart uit. Daar moet de melk dan doorheen. Dat ge beurde in de winters van '85 en '86. Auto's reden over het ijs. Vrachtwagens, zoals die van het veevoederbedrijf Latuco, kon den dat echter niet. Aan de overkant liet de chauffeur zak ken voer achter. Met een karre tje hebben we zelf die zakken naar de overkant gehaald. We moesten tien keer heen en weer lopen." De vader van Kees, Jan Cle mens, woont al sinds zijn ge boorte, 59 jaar geleden, op het eiland. „Met ijs hebhen we wel Maar storm is voor ons eigenlijk veel beroerder. Als de vrind in het westen staat, gebeurt het wel eens dat we niet weg kun nen." Omgeslagen door de wind zijn ze echter nooit. „Als het te hard waait, ga je gewoon niet over", zegt Jan Clemens nuchter. Storm Aat Clemens haalt de herinne ring op dat haar dochter eens genoodzaakt was om in het be jaardenhuis, waar ze werkte, te blijven slapen. „Ik belde haar om te zeggen dat ze niet thuis kon komen vanwege de storm. Ze vond dat helemaal niet leuk. Maar het was onverantwoord om over te varen." Toch vindt zij opgegroeid op een boerde rij middenin Rijnsatcrwoude die vorst veel enger dan storm. „Als het ijs nergens meer te ver trouwen is, moeten wij soms nog over de Ringvaart lopen Over kaasplanken. Dat vind ik

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17