Omstreden bouwplan Menken van de baan Regio Leerlingen 'Agnes': doe baby's katoenen luier om Muurvast Bommengooier vecht gevangenisstraf aan 'We komen elke dag bij elkaar over de vloer' Zoeterwoude geschok; door ontucht-affaire G6 WOENSDAG 23 FEBRUAR11994 s koenekoop. 071 -35641 j oecstceest liesbeth b Afsluiten van de De Kem- penaerstraat, een informatie- hoek in de Oegstgeester biblio theek, leerlingen van de basis school met een papierprikker en de baby's weer in katoenen luiers. De scholieren van de vijf de klas van het atheneum van het Agnes College maakten gis teren hun eigen milieubeleid voor de gemeente Oegstgeest. Tijdens een jongerendag in het gemeentehuis probeerden zij met talloze telefoontjes, een be groting en overredende ge sprekken in de wandelgangen hun plan aantrekkelijk genoeg te maken om het aan de ge meenteraad voor te leggen. In diverse zalen van het ge meentehuis vergaderen 's mid- dags groepjes jongeren over milieumaatregelen. I loewcl de scholieren al vanaf negen uur 's ochtends vergade ren met politici, ambtenaren en belangengroepen, zindert de raadszaal 's avonds van span ning. Waar anders de publieke tribune gevuld is met onberis pelijke Oegstgeestenaren, zitten en hangen nu giechelende tie ners. Burgemeester S. Scheen- stra past zich snel aan. „Laten we elkaar maar bij de voornaam noemen; ik ben Sjoerd Scheen- stra", stelt hij zichzelf voor. Geen leerling waagt het echter de man met de ambtsketting zo joviaal te benaderen. Stemming over de plannen levert na een uur vergaderen geen meerderheid op voor één idee. Schecnstra schorst de ver gadering. „Ga maar lobbyen of- zo. We moeten een absolute meerderheid voor één plan hebben." Twee van de groepen voegen het plan voor de katoe nen luiers en de informatiehoek in de bibliotheek samen. „We hebben genoeg geld voor allebei de plannen", beredeneert Just. Met de kleinst mogelijke meer derheid gaan de scholieren ak koord met het plan. Olivier, die eigenlijk in een andere groep zit, stemt ook voor de luiers en de informatiehoek. „Overlo per", klinkt het van de publieke tribune. De gemeenteraad van Oegstgeest beslist binnenkort of de plannen van het Agnescolle- ge ook echt haalbaar zijn. Medaille voor Leiderdorper leiderdorp» Leiderdorper W. van der Vliet is vanmiddag konink lijk onderscheiden. Wethouder C. Huigen speldde hem de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op. Van der Vliet was veertig jaar in dienst bij Akzo in Sassen- heim. Verder besteedde hij veel van zijn vrije tijd aan het druk ken van het blad van de rooms-katholieke kerk in Leiderdorp, en de organisatie van hel jaarlijkse bejaardenuitstapje. Verder ver richte hij vakbondsactiviteiten en was hij secretaris van de volks tuinvereniging. Sieraden gestolen voorschoten Sieraden, geld, medicijnen en een jas zijn gis terochtend gestolen uit een woning aan de Rembrandtlaan i: Voorschoten. De daders braken een deur open. leiden/leiderdorp» En toen hield het op. De schuit Madeleine kwam gisteren vast te zit ten in zicht van de Spanjaardsbrug tussen Leiden en Leiderdorp. Op de achtergrond het verdient. Dit dure stukje Leiden is als het wa- Waardeiland, dat in deze dagen van flinke re aan de rest van de stad vastgevroren, vorst de naam 'eiland' eigenlijk niet meer foto dick hogewoning Zuivelgigant breidt uit op kleine schaal leiden/leiderdorp» roy k De 22-jarige Leidenaar die is veroordeeld wegens het afste ken van diverse vuurwerkbom men in zijn woonplaats en Lei derdorp gaat in hoger beroep tegen zijn straf. De man, die nog altijd vastzit, kreeg onlangs een gevangenisstraf van een halfjaar van de Haagse politie rechter. Advocate M. van Strien van de Leidenaar hoopt het ge rechtshof ervan te kunnen over tuigen dat de officier van justitie bij de rechtszaak een fout in de tenlastelegging heeft gemaakt. Hij sprak van een 'vuurwerk- bom die is gefabriceerd uit 200 strijkers' die de Leidenaar rond de jaarwisseling in de St. Aag tenstraat heeft laten ontpoffen. Van Strien voert aan dat de bom niet bestond uit strijkers maar uit kruit uit die strijkers. AI tijdens de behandeling van de zaak door de politierechter voerde ze eerdere uitspraken aan waaruit zou moeten blijken dat deze verkeerde omschrij ving tot vrijspraak moet leiden. Politierechter Kalblfleisch be steedde weinig aandacht aan dit pleidooi. Hij noemde het 'een inventieve ingeving', maar ver oordeelde de Leidenaar deson danks tot zes maanden. Raads vrouw Van Strien hoopt dat het hoger beroep snel dient. „Mijn cliënt heeft al een tijdje in voor arrest gezeten en nu nog altijd in de cel I let beroep heeft wei- nig zin meer als hij nog maar een maandje moet zitten." De fel omstreden, forse uitbreidingsplannen van zuivel fabriek Menken/Van Grieken in Wassenaar gaan niet door. De directie wil wel uitbreiden, maar dan op veel kleinere schaal. Verder wil de zuivelgigant maatregelen nemen om het vrachtverkeer door het dorp te verminde ren. over uitbreiding. Die kan veel efficiënter." De Wassenaarse stichting Rust om Meiland is steeds fel gekant geweest tegen de uit breidingsplannen van Menken, die ten koste zouden gaan van natuurgebied. Bovendien vrees de de stichting toename van het vrachtverkeer door Wassenaar. Directeur Luycks hoopt en ver wacht dat de Stichting Rust om Meiland zich veel beter in de nieuwe plannen zal kunnen vinden. „Ze zullen aanmerkelijk beter passen in het natuurge bied." Over de Het inmiddels vier jaar oude bouwplan van Menken/Van Grieken voldoet volgens direc teur R. Luycks niet meer aan de huidige eisen. Het was de be doeling om een flink gebouw met drie etages neer te zetten op 1,36 hectare natuurgebied. De reden om het plan in te trek ken heeft volgens de directeur niets te maken met de huidige slechte economische situatie. „Er is in vier jaar tijd veel ge beurd in de zuivelwereld. We hebben andere ideeën gekregen mens wil de directeur nog niets loslaten, omdat er nog steeds driftig aan wordt gesleuteld. Hij denkt het definitieve bouwplan 'binnen een paar maanden' te kunnen presenteren. Tegen die tijd wil Luycks de Stichting Rust om Meiland uitnodigen om een en ander toe te lichten. Volgens Luycks is zijn bedrijf ook druk bezig om iets te doen aan het probleem van het vrachtverkeer. „We zijn met Rijkswaterstaat en de gemeente Wassenaar in overleg over een keerlus op de Rijksstraatweg ter hoogte van het dierenpark. Nu kunnen de vrachtwagens rich ting Noordwijk en Katwijk, daar niet keren. Daarom rijden ze door het dorp heen." Over de bouwplannen van Menken is de afgelopen twee jaar veel te doen geweest. In au gustus 1992 verleende het Was- Voorschotens-Stompwijks dubbelhuwelijk houdt al veertig jaar stand Ze woonden acht jaar lang met twee gezinnen in één boerderij zonder ooit ruzie te maken. Te genwoordig zijn ze buren, en wonen ze op een steenworp(je) afstand van elkaar. De Voor- schotense broers Piet (65) en Kees Zonneveld (64) trouwden veertig jaar geleden met de zussen Mien en Bep uit Stomp- wijk. Met zijn viertjes kunnen ze nog altijd uitstekend met el kaar overweg. Ook de kinderen zijn aan elkaar verknocht. „We komen nog steeds bijna elke dag even bij elkaar over de vloer. En als het wel eens heel slecht weer is, dan bellen we", zegt Mien. Het dubbele huwe lijksjubileum wordt morgen in besloten kring gevierd. In een tijd dat het moeilijk was om aan huisvesting te ko men, woonden de broers Zon neveld met hun vrouwen en negen kinderen in de boerderij die ze samen runden, even achter een rijtje woonhuizen aan de Papelaan-west. Nu zit ten Piet en Mien er met hun tweetjes. Kees en Bep wonen in het huis recht tegenover de boerderij. Nog steeds hebben ze het melkveebedrijf, al heb ben ze met het oog op hun leeftijd veel taken uit handen gegeven. Ze doen het wat rusti ger aan. De boerderij is de afgelopen jaren steeds verder ingeklemd geraakt in de woonwijk. Door de versnippering kwamen de boerderij met de stal, en het land maar liefst 300 meter uit elkaar te liggen. De koeien we ten het al als de staldeur open gaat. „Ze lopen al vanzelf de goede kant op." Piet leerde Mien 47 jaar gele den kennen in Stompwijk, tij dens een dansavondje. Die kunst had hij onder de knie ge- De broers Zonneveld mogen hun v kregen bij Evert Castelein in Leiden. De ene keer was er een dansavondje in het Bondsge- bouw in Voorschoten, soms in Het Blesse Paard in Stompwijk. Het was zo ongeveer het enige wat er in het weekeinde te doen was. „Mijn moeder zei nog zo: 'je moet nooit geen meid uit de danskit halen'." Maar Piet ging voor de bijl. Toen Mien eenmaal bij de fa milie Zonneveld thuiskwam, nam ze ook haar zus mee, die i toe graag op die manier weer met Kees* in contact kwam. Het duurde niet lang of ook Kees en Bep waren'een stel. De liefde tussen hen werd overigens nog op de proef gesteld, toen Kees naar Indonesië moest om zijn dienstplicht te vervullen. Ze schreven veel met elkaar. „Dat hield je daar op de been. Heel veel jongens om mij heen heb ik door een hel zien gaan, om dat het vriendinnetje afhaak te", aldus Kees. kopje thee. Van links naar rechts: Piet, Mien, Bep en Kees. Bep en Mien kwamen zelf niet van een boerderij. „Onze vader was machinist van het gemaal in de Geerpolder." Het afscheid van het knusse Stompwijk, waar iedereen el kaar kent, viel de zussen niet zwaar. „Nee, het was helemaal niet moeilijk. De Dobbewijk is ook net een klein dorp. Dat komt doordat de wijk achter de spoorbaan ligt. Daardoor zit je hier vrij afgesloten", zegt Bep. Voor het zware werk op de foto loek zuyderduin boerderij hoefden de vrouwen niet op te draaien. Dat wilden Piet en Kees niet. „Daar zijn vrouwen niet voor", weet Kees. Nee, Bep en Mien zorgden voor de kinderen en het huis houden, en daar hadden ze hun handen vol aan. „We helpen wel eens met hooien. Maar ik ken wel vrou wen die op de boerderij alles deden. Maar die hebben het al lemaal in hun rug", aldus Bep. ïeidij chte hl"1 college een bouwver gunning voor de nieuwbouw. Dat hadden B en W volgens de stichting Rust om Meiland nooit mogen doen. Het bezwaar schrift van de stichting werd volgens B en W echter te laat in gediend. De Stichting Rust om Meiland wacht de nieuwe uitbreidings plannen van Menken /Van Grie ken gewoon af. „De procedure begint nu weer helemaal op nieuw. Zolang Menken bouwt op dat deel van het terrein waarop geen natuurbestem- ming rust is er niks aan de hand. Maar grote bouwplannen passen daar niet. We hebben toch al zo weinig natuurgebied. Waarom zou je een van de meest boeiende stukken dan gaan bebouwen", aldus secreta ris P.B. Vriezen. Maquettes van oud Voorschoten één dag te kijk voorschoten Het CDA-Voorschoten houdt op zaterdag 26 februari een ma quette-tentoonstelling van beeldbepalende Voorschotense monumenten. Daarmee wil het CDA 'zijn wens kracht bijzetten om het authentieke dorpsge zicht te behouden'. Voorschote naar J. Trippe heeft de meeste bouwwerken gemaakt. Op de tentoonstelling is de maquette van de voormalige Zilverfabriek voor het eerst te zien. Ook wordt de in aanbouw zijnde maquette van Ter Wadding ge toond. De expositie wordt van 10.00 tot 16.00 uur gehouden in het Ambachts- en Baljuwhuis in de Voorstraat. De toegang is Lijsttrekkers Warmond op lokale televisie De drie lijsttrekkers van de War- mondse politieke partijen ver schijnen zondag 27 februari op de lokale televisie om hun ver kiezingsprogramma's toe te lichten. Het programma begint om 11.00 uur. Ook wordt erin uitgelegd hoe een stemcompu ter werkt. Warmond Lokaal TV zendt uit op het kanaal van Omroep Rijnland. Verkeerde foto voorschoten Bij het verhaal over de bouw plannen voor de Laurentiushof in Voorschoten, dat gisteren in deze krant stond, is per abuis de verkeerde foto geplaatst. Op de foto stond een andere bouwlo catie in de Vlietwijk: een plek aan de Jan Steenlaan waar ba sisschool het Palet heeft ge- zoeterwoude-dorp roy klopper Zoeterwoude-Dorp is geschokt door de ontucht-affaire waarbij volgens de politie acht jongetjes tussen de zes en tien jaar zijn betrokken. De handelingen zouden zijn uitgevoerd door de 40-jarige eigenaar van een snackbar in het centrum van Zoeterwoude. De man is giste rengearresteerd. De politie bevestigt dat een aantal jonge leerlingen van ba sisschool Westwoud op het bu reau is geweest. Een woordvoer der van de recherche wil niet kwijt wat de reden van dit be zoek was. „We hebben de ou ders bescherming van hun pri vacy beloofd, en daar houden In het dorp doen evenwel vele verhalen de ronde over de snackbarhouder die naar schat ting ruim een jaar geleden in Zoeterwoude neerstreek. Veel Zoeterwoudenaren weten al dik een week van de verdenkingen tegen de man. „Nogal logisch, kinderen stonden voor zijn zaak te roepen welke dingen hij had gedaan", aldus een klant van een winkel in het centrum. De eigenaresse van dezelfde winkel staat in een zeer nauwe relatie met de ouders van een van de slachtoffertjes. Zij weet hoe met welke beloften de ver dachte de jongetjes soms lokte. Hij zou ze hebben meegeno men naar een ruimte naast het winkelgedeelte van de snackbar waar hij ze betastte. De politie is bang dat de zaak uit het verband wordt gerukt. „Het grote aantal aangiften maakt deze zaak misschien gro ter dan hij is; daarmee bedoel ik dat er geregeld veel ergere din gen gebeurenaldus een re chercheur. Volgens de vader van een van de slachtoffers zat de verdachte met zijn hand in de broek van de jongens. „Hij deed het zelfs als er klanten in de winkel wa ren. Die zeiden dan dat hij niet zo gek moest doen." De 9-jarige zoon vertelde thuis in eerste in stantie dat de snackbareigenaar zijn vriendjes had betast. Daar op zochten zijn ouders contact met andere ouders. Vervolgens vertelde de jongen dat het ook bij hemzelf was gebeurd. „Hij vond het in nogal moeilijk c Volgens de politie is ook e mes in het spel geweest. een en ander zich heeft al speeld wil de recherche nog j kwijt. De politie spreekt sti berichten tegen van een si- rechtelijk verleden van de T dachte. In het dorp wordt P suggereerd dat hij in Zutpheil eens is veroordeeld wegensL tucht. De recherche heeftL nagetrokken en concludeertr er niets van klopt. Politiewo^i voerder R. Colijn: schoon, hij is ve een ander. De verdachte een naam die in zijn land 1 herkomst net zo vaak voorkf als Jansen in Nederland." fc Directrice J. Baars bij de snackbar gelegen bi school Westwoud aa zichtstraat weet te melden p gisterochtend een aantal lingen op het appèl o „Enkele ouders belden te melden dat hun kinderej verband met deze zaak na politiebureau moesten. Op|e| moment hoorde ik er voofï eerste keer van. We hebben) eerder contact gehad rnetl politie." De exploitante van de br menzaak naast de snadr wordt helemaal ziek van verhalen over haar buurrL „Dit moet iemand zijn gevm, die een hekel aan hem heefG is niets bewezen, en iedei,| verklaart hem al schuldig. HL een ontzettend aardige iVj Hij zit hier ongeveer een )aa|>n ik was erg blij met hem. Hij^n altijd in voor een geintje. tn Zoeterwoude-Dorp telt tL snackbars. De exploitant val andere eetgelegenheid tend meteen te maken me gevolgen van de kwestie mee hij niets te maken hf8 „Een vrouw belde me mep* vraag of mijn zaak wel de dag open was. Toen ik vf*1 waarom, vertelde ze me dr* een verhaal had gelezen oj kabelkrant over een gearresi I de snackbarhouder. Nou. ir 1 hier nog." Ook de snackbaren de verdachte was gisterenh woon geopend. jjs Schaatswedstrijden in de regL leiderdorp/stompwuk Op de Leiderdorpse ijsbaan achter de Mauritssingel zijn vanavond om zes uur clubkam pioenschappen voor de jeugd van 8 tot en met 15 jaar. Mor genavond vanaf zeven uur zijn er kortebaanwedstrijden voor iedereen van 16 jaar en ouder. Vrijdag zijn er marathonwed strijden voor het district. De da mes starten i avonds, de heren om kwart f. acht. ti< De ijsclub Nut en Vermaal Stompwijk houdt zaterdag zondag kortebaanwedstriPer op de ijsbaan aan de Dr.ful Noortstraat. De jeugd van IJ en met 17 jaar is zaterdag de beurt. De wedstrijd bt,. om 10.30 uur. Een dag latéU den de Stompwijkse r LENEN MET LAGE RENTE? REKEN MAAR OP DE GKB LEIDEN! - Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071-167777 -fax071-167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16