Vrouwen krijgen niet meer altijd voorrang 1999.- Bond legt beslag op illegale boeken Rokerij Schaap naar Haringkade Junior-politici botsen met ouderen over sluitingstijd Leiden Regio Debat politici op Rijnland Bezoekers bepalen onderwerp van forum Rondreis D66 door regio WOENSDAG 23 FEBRUAR11994 15 Leids bedrijf geeft 'foutjetoe CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 IflPEN CEES VAN HOORE De Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond (KNUB) heeft enkele honderden illegale sa menvattingen en uittreksels in beslag laten nemen bij de firma Studie Versus Tijd aan de Bree- straat in Leiden. Het gaat om samenvattingen uit juridisch studiemateriaal, waarvan de KNUB vindt dat ze te letterlijk uit de studieboeken waren overgenomen. Eric Schuurmans. directeur van Studie Versus Tijd. heeft be grip voor de actie van de KNUB: „Dit was echt een foutje van on ze kant. We zullen voortaan zorgvuldiger met het materiaal omgaan." Hoeveel de schade bedraagt kan Schuurmans niet zeggen. SVT heeft een verkla ring ondertekend waarin staat dat er geen inbreuk meer wordt gemaakt op het auteursrecht. Bij overtreding geldt een dwangsom van 500 gulden per dag met een maximum van 10.000 gulden. In september deed de uitgeversbond een in val bij de firma SVT. die ook een vestiging in Tilburg heeft. Voor de juridische samenvattingen, zo bleek, waren geen auteurs rechten betaald. Veel stukken erin waren bovendien letterlijk overgenomen. De samenvattin gen werden voor een zeer laag bedrag aangeboden aan stu denten. Het ging om boeken van de uitgeverijen Gouda Quint. Kluwer. Tjeenk Willink en Wolters N'oordhoff. ..Elk be drijf dat boeken te letterlijk overneemt", loopt dit risico, al dus KNUB-secretaris R.M. Vrij. „SVT is echt over de schreef ge gaan. Dit kan niet. U moet niet vergeten dat het creatieve ani mo enorm daalt als de auteurs niet meer voor hun produkten betaald krijgen, als iedereen zo maar dingen kan overnemen uit hun werk. Ik ben niet echt blij met dit soort firma's, maar ja. ze bestaan nu eenmaal. Maar ze moeten zich wel aan de regels houden. Daar zijn we enorm alert op. Eric Schuurmans. directeur van SVT, heeft niet het idee dat hjj de uitgevers met zijn firma in de weg zit. „Meestal worden de samenvattingen die wij ma ken door de studenten naast het originele werk gelezen. Het spreekt voor zich aat je geen in breuk mag maken op het au teursrecht. Dit is er echt tussen door geslipt. De samenvattin gen die wij maken zijn slechts een hulpmiddel en nooit een vervangingsmiddel. Er zijn stu denten die na het lezen van een boek zeggen: ik maak zelf wel een samenvatting. Maar er zijn er ook. die het andersom doen. Die lezen eerst de samenvatting en gaan dan het boek lezen." LEIDEN Omroep Rijnland houdt maan dag 28Tebruari van 16-18 uur een rechtstreeks uitgezonden lijsttrekkersdebat. In de studio gaan de lijstaanvoerders van al le poltieke partijen, die in de ge meenteraad vertegenwoordigd zijn en van De Groenen/Leiden Weer Gezellig, nog een keer met elkaar in discussie. Op de dag van de gemeente raadsverkiezingen zal Omroep Rijnland de hele avond de uit slagen volgen. Radioverslagge vers zijn in loeiden en in de re gio aanwezig om het tellen bij te wonen en raadsleden om re acties te vragen. De Rijnland tv krant houdt ook de hele avond de uitslagen bij. De verkiezingsuitzending is van 18-24 uur. Omroep Rijn land is te ontvangen op 88.1 FM en 105.7 antenne. LEIDEN» WIM KOEVOET perfect beeld en geluid! Nü INCLUSIEF 3 jaar volledige garar BEELD GELUID tdefoon verloop reparatie: 071-126344 OrRIINGSTIJDEIi. Ho «at 13.00 18.00 a: Di.l/mYr. 9.30-18.00 u: Donderdag van 9.30-21.00 u Za. van 09.30 17.00u. SONY KLEURENTELEVISIE KV-2961 Hi Black Trinitron beeldbuis 60 voorkeurzenders stereo/teletekst N EERLIJKE ZAAK De Swook zaken vindt u op de Haarlemmerstraat tussen de Pelikaanstr. en de Haven te Leiden. Hu ruime parkeergelegenheid Hoarlemmerstr.porkeer garoge en Koosmorkt De Katwijkse rokerij Schaap verhuist medio mei naar de Ha ringkade. Op die plek, waar de rokerij zich vestigt, stond tot voor kort de peenschuur van Varkevisser. Onlangs gaf de pro vincie toestemming voor de bouw. Voor eigenaren Jan van Duyn en Teun Bakkenes van Rokerij Schaap kwam daarmee aan ein de aan een periode van onze kerheid. Een precieze datum voor de verhuizing kan Bakke nes nog niet geven. „Door de vorst heeft de bouw vertraging opgelopen." Bakkenes is niet bang dat hij door de verhuizing een deel van zijn klandizie zal kwijtraken. „We hebben onze vaste klanten en die komen straks ook naar de Haringkade. Ik denk zelfs dat we er beter van worden. We gaan bijvoorbeeld dichter naar de Hoornes toe. Daar zitten veel potentiële klanten." Veel Katwijkers zien de ver huizing van Rokerij Schaap met lede ogen aan. De vishandel be paalt al 130 jaar lang het beeld in de Schoolstraat. Volgens ve len is het een monumentale plek. Onder anderen T. lanssens van Groen Links heeft pogingen ondernomen om het pand te behouden. Katwijk wil de oude rokerij echter slopen en op die plaats woningen houwen. Bakkenes verlaat de School straat met gemengde gevoelens. Het is verschrikkelijk jammer dat we hier weggaan, maar de verhuizing heeft voordelen. We moesten hoe dan ook moderni seren. Straks krijgen we de be schikking over twee moderne rookkasten. Dat biedt ons de mogelijkheid om dezelfde kwa liteit te garanderen en ook het assortiment gerookte vis te ver groten." In het bijna monumentale pand aan de Schoolstraat ligt een hele geschiedenis. I let ge- houw is zeker 150 jaar oud, heeft wijlen Jan van der Plas van hel Genootschap Oud Katwijk ooit berekend. In de huidige ro kerij was eerst een timmer- schuur gevestigd, 130 jaar gele den maakte de familie Schaap er een rokerij van. Zes jaar gele den nam het duo Van Duyn- Bakkenes de zaak over van de vader van Jan van Duyn, die het op zijn beurt weer had overge nomen van de stichter Schaap. Personeelsbeleid gemeente Leiden aangepast VRIJE TUD Superbingo De Leidse voetbalvereniging LFC houdt vrijdag 25 februari in de kantine aan de Boshuizcrka- de een 'superbingo-avond'. Het spel begint om acht uur. dat. Volgens de D66'er leidt dat na twee uur tot overlast, vanwege de verhuizingen naar kroegen die nog een uur open zijn. Met hun wens om het refe rendum naast zich neer te leggen en de discussie over de sluitingstijden te heropenen namen de junioren van PvdA en CDA afstand van de stand punten van hun eigen lijst trekkers. Die melden na het juniorendebat dat ze ook in de komende raadsperiode niet willen proberen vrije slui tingstijden te bewerkstelligen. Bij de WD zitten oud en jong wel op een lijn. De WD stem de destijds tegen het referen dum en was en is voor vrije sluitingstijden. De liberalen voelen zich niet gebonden aan een referendum dat er van hen nooit had hoeven ko men. Geen der junior-politici kon een precies antwoord geven op de vraag wanneer de uil slag van een volkspeiling komt te vervallen. Ze willen dat van geval tot geval beoor delen. PvdA-lijsttrekkerTjeerd van Rij hanteert wel een dui delijk criterium. Volgens hem vormen de sluitingstijden geen 'hot item' meer. Ook in de huidige verkiezingsstrijd speelt het onderwerp een rol van ondergeschikte betekenis, meent hij. Er is daarom geen enkele aanleiding om de dis cussie te heropenen en het re ferendum als vervallen te be schouwen. Wel wil de PvdA- lijsttrekker kijken of een ver dere verruiming van de slui tingstijden mogelijk is. want het is een heerlijk jochie, dat nu eindelijk weer met plezier naar school gaat." Voor Wilma Huigen, coördinator van Pharos in de regio Den Haag, klinkt het verhaal van Wouter bekend. „Het is triest, maar in geen enkele gemeente wordt vervoer geregeld voor hoogbegaafde kinderen. En dat terwijl de kinderen en de ouders het helemaal niet makkelijk hebben. Naar schatting tussen de vijf en tien procent van de kinderen is hoogbegaafd. Op driejarige leeftijd wordt dat vaak al duidelijk. De kinderen lopen vast in het gewone onderwijs. Ze hebben een hekel hebben aan het repeteren van leerstof, die ze na een keer al doorhebben. In Zoetermeer is een speciale school voor de kinderen, maar dat maakt vervoer dus een kostbare aangelegenheid." Volgens L. Venne van de gemeente, die over leerlingenvervoer gaat, kon voor Wouter geen uitzondering worden gemaakt. „De afstand moet minimaal vier kilometer bedragen en er mag geen ergelijkbare school in de buurt zijn. Een Leids reformatorisch kind dat bijvoorbeeld in Leiderdorp naar school moet, wordt wel vervoerd. Maar de Montessorischool in Oegstgeest wordt niet als een bijzondere school beschouwd. Voor hoogbegaafde leerlingen die straks naar Woutertje Pieterse gaan zal ook geen speciaal voer worden geregeld, want dat blijft een gewone basisschool." Kunstveiling Bij veilinghuis Onder de Boom pjes aan de Nieuwslraat in Lei den wordt vanaf maandag een driedaagse kunst- en antiekvei ling gehouden. Onder de hamer van veilingmeester Aad Loen- dersloot komen onder meer meubels, klokken en Lecrdams glaswerk. Topper is een schilde rij van Jozef Israels, dat naar verwachting rond de tiendui zend gulden zal opbrengen. In totaal worden, verdeeld over maandag-, dinsdag en woens dagavond, zeshonderd kavels geveild, telkens vanaf zeven uur. Voorafgaand aan de veiling zijn op zaterdag 26 en zondag 27 februari kijkdagen van tien tot vijf uur. Voor informatie kunnen belangstellenden bellen met telefoon 071-134066. Zelfhulpgroep Fort-Leiden start begin maart een zelfhulpgroep voor vrou wen. In de bijeenkomsten leren de vrouwen zichzelf en hun ca paciteiten beter kennen. De sa menkomsten worden in het vrouwengezondheidscentrum HARA aan de Bonairestraat ge houden. Voor meer inlichtingen kan men terecht bij: Joke (071 - 219820) of Karen (071 141015). De bezoekers van de Leidse bil- hliotheek kunnen bepalen wat de onderwerpen zullen zijn van het politiek forum dat zondag 27 februari (aanvang twee uur) wordt gehouden in het gebouw aan de Nieuwstraat. Het forum, waaraan vertegenwoordigers van de diverse politieke partijen deelnemen, wordt gehouden in het kader van de komende ge meenteraadsverkiezingen op 2 maart. Het publiek kan punten op de 'praatpaal' hangen. Videocursus In het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33a in l-eidcn wordt binnenkort een cursus gehou den hoe videofilmpjes moeten worden gemaakt. De cursus is elke dinsdagochtend van half tien tot hall twaali i )e kosten van de cursus, die uit zes lessen bestaat, bedragen 55 gulden. Voor meer inlichtingen: tel. 071-149180. leiden»politiedistrict Hollands Midden en de brandweerkazerne. Omstreeks half twaalf rijdt de bus naar het Centrum '45 in Oegstgeest. 's Middags om kwart voor twee is de D66-ploeg present op de markt in Voor schoten. Half vier stopt de bus in de Leidse Merenwijk bij dc nieuwe kringloopwinkel. Dan volgt om vijf uur een gas toptreden hij Radio Rijnland. De campagne wordt 's avonds om acht uur feestelijk afgeslo ten met een bijeenkomst in ga lerie De Burcht in l eiden. Daar interviewt journalist Frank Vermeulen de Leidse D66-lijst- trekker Pex Langen berg en Ja cob Kohnstamm. Prominente leden van D66 ma ken vrijdag 25 februari een ver kiezingstocht door de Leidse re gio. Aanwezig zijn onder andere lacob Kohnstamm en Machteld Versnel (leden van de Tweede Kamer). Elida Wessel (lid Eerste Kamer), Lynde Blok (gedepute- eerde van Zuid-Holland) en de lijsttrekkers van de plaatselijke afdelingen. De rondreis begint 's och tends om half negen op het par keerterrein van molen De Valk in Leiden. Vandaar vertrekt het gezelschap in de campagnebus naar Leiderdorp voor een be zoek aan het bureau van het Mannen kunnen weer solliciteren naar leidinggevende banen bij de gemeente. Het strikte, centraal geregelde vrouwen voorrangsbeleid, dat in 1986 werd ingevoerd, is afgeschaft. Hike gemeentelijke dienst krijgt vanaf heden de vrijheid haar eigen 'voorkeursbeleid' te voeren. De vijf gemeentelijke diensten moeten in het vervolg elke twee jaar contracten afsluiten waarin zij 'streefcijfers' vastleggen, voor wat betreft de instroom van on dervertegenwoordigde groepen. Het gaat dan om vrouwen, al lochtonen en gehandicapten. Na een periode van twee jaar worden de resultaten gecontro leerd. Het absolute vrouwen voor rangsbeleid is afgeschaft omdat het in de praktijk een aantal na delen opleverde. Voor sommige, veelal technische, functies bleek het zeer moeilijk om geschikte \Touwelijke kandidaten te vin den. Dit geldt onder meer voor uitvoerende functies bij de rei nigingsdienst en voor banen waarvoor een HTS-opleiding vereist is. Bij de sociale dienst heeft het voorkeursbeleid van de afgelo pen jaren er juist toe geleid dat vrouwen - met een percentage van 62 procent - oververtegen woordigd zijn. De positieve dis criminatie van vrouwen had hier als bij-effect dat ambitieuze mannen gefrustreerd raakten door de beperkte mogelijkhe den om hogerop te komen. Derde reden voor de afschaf fing van de absolute voorkeur voor vrouwelijke ambtenaren is dat een soepeler personeelsbe leid meer perspectieven biedt voor andere doelgroepen, zoals allochtonen, gehandicapten en langdurig werklozen In de nieuwe regeling is een zogenaamd substitutie-beginsel opgenomen: wanneer de ene doelgroep niet aan bod kan ko men, komt een andere doel groep in aanmerking. De direc ties van de vijf diensten hebben zo de vrijheid te 'schuiven' met verschillende doelgroepen. Met de 'streefcijfers' voor het in dienst nemen van allochtonen mag echter niet 'geschoven' worden, omdat deze groep nog steeds zwaar ondervertegen woordigd is. De dienst cultuur en educatie kiest er vooralsnog als enige voor om de loopbaanmogelijk heden van mannen te vergro ten. Mannelijke ambtenaren kunnen binnen de dienst solli- Het lijkt aantrekkelijk om een hoogbegaafd kind te hebben, maar er kleven ook nadelen aan. Het onderwijs is er niet op ingesteld, weet Resy Roosen, moeder van de achtjarige Wouter. „Er wordt vaak gezegd dat zeer intelligente kinderen zich op den duur toch wel redden. Maar dat is niet waar. Die kinderen zijn ook een soort zwakkeren in de maatschappij. Het 0 onderwijs weet geen raad met hen. Niet zelden komt een 0j hoogbegaafd kind op een oj school voor leer- en Of opvoedingsmoeilijkheden jjj terecht", vertelt Resy Roosen. Dat lot bleef Wouter bespaard ci Op de basisschool in de Merenwijk, waar de familie Roosen woont, kwijnde Wouter weg omdat de onderwijzers oj geen speciale aandacht aan hem konden geven. „Wouter 'r moest, net als iedere leerling, 01 tafels en woordjes leren. Een kind dat al lang kan lezen elke I dag het woordje 'Aap' laten meeschrijven, dat is vragen om moeilijkheden. Wouterverloor alle belangstelling voor het [onderwijs", vertelt Resy Roosen, die zelf lerares Nederlands is op het Holtlant College. Uit een test van de Stichting Pharos, een organisatie van ouders van hoogbegaafde kinderen, bleek dat Wouter een izeer hoog IQ heeft. Op grond van een onderwijskundig advies werd hij geplaatst op de Montessorischool in Oegstgeest. Hier wordt onderwijs gegeven op verschillende niveaus en krijgen de kinderen individuele aandacht. „Hij bloeide daar direct op Eindelijk voelde hij zich geen buitenstaander meer, hoefde hij niet steeds in een droomwereld weg te vluchten." Ook bezoekt Wouter een ochtend in de week een verrijkingsklas van de Binet Stichting in Den I laag. Dat Resy Roosen veel tijd kwijt was aan het halen en brengen van haar kind, naast de zorg voor haar dochter, nam ze voor lief. Totdat ze bij tennis begin januari haar been brak. „Dat is een langdurige kwestie geworden", vertelt Roosen. Ze loopt nog altijd moeilijk en kan niet autorijden. „Met de hulp van de mensen in dc buurt kan ik het ternauwernood regelen. Ik heb écht behoefte aan leerlingenvervoer met busjes. Daar kwam Wouter echter niet voor in aanmerking omdat de Floraschool niet als een bijzondere school wordt beschouwd. De gemeente heeft als taak voor passend onderwijs in de regio te zorgen of voor vervoer. Dat gaat dus wel op voor bijvoorbeeld gehandicapte kinderen, maar dus niet voor hoogbegaafde kinderen. Ik beschouw dat als een rechtsongelijkheid." In Leiden is inmiddels wel een voorziening getroffen: een programma voor hoogbegaafden op de Woutertje Pieterse basisschool. „Maar Er zijn in Leiden miss-verkiezingen en sinds kort ook mister-verkiezingen. Maar voor een echte vleeskeuring is er de jaarlijkse gahaktballenwedstrijd in café de Vergulde Kruik. Het kroegje met de 'vreemde' evenemen ten, waar onlangs nog de Ghijsbrecht werd opgevoerd, was gisteravond het decor van de strijd om de zoge heten balbokaal. De vierkoppige vakjury (op de foto drie van hen tijdens de generale repetitie) keek naar, rook aan en proefde zestien handgedraaide ballen van evenzovele finalisten. Na ampel beraad kwamen Ad Wameling van de Kaagsociëteit, Lenie Labrijére, de kok-in-ruste Joop Eradus en de op de foto niet zichtbare Luc Lutz van Oud Poelgeest tot de slotsom dat de beste bal van 1994 afkomstig was van Ruud Van Berge Henegouwen. Com mentaar van de winnaar: „Koud kunstje", aldus de 42-jarige Leidse tandtechnicus die ook in '91 en '92 de prijs voor zich opeiste. Volgens jurylid Lutz was het niveau dit jaar over de hele linie hoog te noemen. „Vorig jaar waren er nog van die grapjassen die te veel kruiden in een bal stopten om de jury te pesten. Maar dit keer is duidelijk door ie dereen serieus geprobeerd er wat van te maken.foto hink bouwman daar kan ik Wouter niet meer heensturen. Hij is nu gewend op de Floraschool. En voor die school zou ook vervoer nodig zijn, dat dan vermoedelijk niet door de gemeente wordt geregeld", aldus Roosen. I Suggesties van de gemeente om J de leerkrachten maar met het kind te laten rijden of om een taxi te bellen, worden als onrealistisch van dc hand gewezen. „Van onderwijzers kun je dat niet vragen en taxi's I zijn erg duur. Ik vraag alleen I maar om een tijdje hulp. tot mijn been weer genezen is." Wouter dreigt nu het kind van de rekening te worden. „Zijn welbevinden hangt af van mijn welbevinden. En dat is jammer, citeren naar functies die twee salarisschalen hoger zijn. Abso lute voorwaarde hierbij is dan dat de lege plek, die de man achterlaat, wordt opgevuld door een vrouw of allochtoon. Deze uitzonderingsregeling voor mannen geldt ook in het basis- en voortgezet onderwijs. Dat maakt de terugkeer van de mannelijke schooldirecteuren mogelijk. Het voorheen geldende beleid om in het onderwijs alleen wouwen aan te nemen, totdat 70 procent van hel personeel uit wouwen bestaat, is geschrapt. Dat beleid heeft dc verhoudin gen in het onderwijs niet veran derd, omdat er traditioneel veel wouwen in het onderwijs wer ken. Het percentage wouwelijke leerkrachten (62 procent) is de afgelopen jaren niet gestegen. Er zijn wel meer wouwelijke schoolleiders. Rokerij Schaap verhuist naar de Haringkade. foto dick hocewoninc De jongste kandidaat-raadsle den van PvdA, WD en CDA voelen zich na de verkiezin gen van 2 maart niet langer gebonden aan de uitslag van het referendum over de slui tingstijden van kroegen. De Leidse bevolking sprak zich bij die gelegenheid in meer derheid uit tegen vrije slui tingstijden. D66'er Michiel Ruis was gisteravond tijdens het debat tussen de junior politici de enige die het nu bijna vier jaar oude oordeel van de bevolking nog niet naast zich wil neerleggen. Wel wil hij dat in het week einde alle kroegen tot drie uur open kunnen blijven. Nu zijn alleen café met ontheffingen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15