Officieel gesprek kleine gereformeerde kerken Kerk Samenleving Nijmeegse missionaris naaste medewerker van Mandela cfer; WOENSDAG 23 FEBRUAR11994 REDACTIE DICK V BUITENLAND KORT Opvattingen 1 Veel priesters en nonnen in de Verenigde Staten zetten vraagtekens bij een aantal opvattingen van de Rooms- Katholieke Kerk. Van de non nen is 57 procent en van de priesters 44 procent voor stander van priesterwijding van vrouwen. Zij hebben ook andere opvattingen dan de kerkleiding over hel celibaat en het gebruik van voorbe hoedmiddelen. Dat blijkt uit een onderzoek dat in de Los Angeles Times is gepubli ceerd. Ondanks hun verschil len van mening met de hië rarchie. klagen weinig gees telijken de morele leerstellin gen van hun kerk aan. Bijna 90 procent zei opnieuw ge wijd te willen worden, als ze hun leven over mochten doen. Hoewel 59 procent van de priesters meende dat de RK Kerk getrouwde priesters zou moeten kunnen wijden, zei slechts 15 procent zelf te zullen trouwen als dat moge lijk was. Hén op de vijf pries ters zei katholieken er regel matig toe aan te zetten te handelen in strijd met de of ficiële morele leer van de kerk. Opvattingen (2) Hoewel de paus blijft herha len dat het gebruik van voor behoedmiddelen een 'duivel se' daad is, is volgens de en quête 44 procent van de geestelijken ervan overtuigd dat kunstmatige geboorte controle bij getrouwde stel len zelden of nooit zondig is. Bijna de helft van de pries ters en 37 procent van de nonnen keurt het gebruik van voorbehoedmiddelen al tijd of vaak af. Het gebruik van condooms als bescher ming tegen aids beschouwt 46 procent van de priesters en 33 procent van de nonnen als zondig. Ruim 40 procent van de geestelijken heeft daar geen moeite mee. Moord I let 26-jarige sektelid Lim Hong-Chon heeft bekend dat hij de Zuidkoreaanse theo loog en criticus van religieu ze sekten Tahk Myong-Hwan (56) heeft vermoord. Deze werd afgelopen vrijdag in de buurt van zijn woning in Se oul met een stalen pijp dode lijk verwond. Dat heeft het nationale persbureau Yon- hap bekendgemaakt. Lim werkt volgens de politie sinds 1990 als chauffeur en klusjes man voor de Daesungkerk. Hij is een fanatiek volgeling van de grondlegger van deze kerk. de predikant Park Yoon-Shik. Lim zei fahk te hebben vennoord omdat hij kwaad was dat deze zijn kerk en Park in een artikel had be kritiseerd. Radiozender De IJruguayaanse regering heeft de Rooms-Katholieke Kferk in haar land een ver gunning voor een eigen ra diozender verleend. Vorig jaar mei liet de Uruguayaan- se bisschoppenconferentie weten zich gediscrimineerd te voelen. Uruguay was het enige land in Zuid-Amerika dat geen rooms-katholieke radiozender kende. Deze klacht trok de aandacht om dat de regering van Uruguay de meest katholieke is sinds het begin van de eeuw. Zo wel president Luis Alberto Lacalle als de meeste van zijn ministers zijn lick. Enkelen sympathisante houdende Opii Blancopartij ir macht kwam. wachtingen ir dan ook hoog gespannen. De relaties tussen de regering en de kerk werden gekwalifi ceerd als de beste sinds het begin van de eeuw. JOHANNESBURG- Toine Hggenhuizen. in 1967 als domini caan naar Zuid-Afrika vertrokken, is nu een naaste medewerker van ANC-leider Nelson Mandela. Hij coördineert vanaf de 21e verdieping van het ANC-hoofd- bureau in Johannesburg de inkoop van materialen voor scholen, ziekenhuizen en andere ANC-instellingen. Na vier jaar priester in Viljoenshoom in de Oranje-Vrijstaat te zijn geweest, verliet hij het ambt. Hij werd personeels chef op een fabriek, maar na een jaar werd hij ontslagen omdat hij de directie niet over een staking bad ingelicht. erkte hij bij een interkerkelijke lenarbeiders uit Leso- Daarna v stichting v tho. Hggenhuizen werd redacteur van het bulletin van de Mensenrechtencommis sie, dat in de vorm van geschiedenisver halen de actualiteit aan de orde stelde. Vlak voor een grote vrouwendemonstra tie in Pretoria verhaalde het bulletin van een bijeenkomst van wel duizend vrou wen in die plaats. Op deze manier werd ook het verbod omzeild het Freedom Charter van het ANC te publiceren. Als reactie liet de regering de voorzitter van de mensenrechtencommissie op sluiten, terwijl de secretaresse vijf jaar huisarrest kreeg. „Mij konden ze zoiets niet aandoen omdat ik een Nederlands paspoort had. Dus werd ik het land uit gezet." Dat was in november 1976. Na een jaar in Nederland lezingen en tr Zuid-Afrika te hebben gegeven, vertrok Eggenhuizen naar Lon den. waar hij eerst voor het International Defence and Aid Fund en vanaf 1980 voor het ANC werkte. In het begin was hij verantwoordelijk voor de contacten van het ANC met anti-apartheidsbewe gingen in de hele wereld. Zo lukte het hem om allerlei groeperingen in de Vere nigde Staten, die van eikaars bestaan vaak niet eens wisten, bij elkaar te krij gen. Vanaf begin van dit jaar is hij werk zaam op de economische afdeling van het ANC. Wat hem na zeventien jaar afwezig heid het meest in Zuid-Afrika is opgeval len? Dat niemand er nog enige notitie van neemt dat je overal blank en zwart tegenkomt, in bussen, winkels en restau rants. In dat opzicht is de apartheid voorbij. In de tweede plaats noemt Eggenhui zen de enorme werkloosheid en de ont zettende armoede in Zuid-Afrika. De werkloosheid bedraagt naar schatting 50 procent. Er zijn geen sociale voorzienin gen en er is geen enkele bijstand. De groeiende criminaliteit, die daarvan het gevolg is. noemt hij een zeer ernstige ontwikkeling. Eggenhuizen noemt het 'onvoorstel baar' dat Zuid-Afrika jarenlang geen ge bruik heeft gemaakt van zulke talentvolle mensen als Nelson Mandela en Oliver Tambo. Pas aan het eind van hun leven werd er een beroep op hen gedaan om verzoening in het land tot stand te bren gen. 'Vrijgemaaktenen Nederlands gereformeerden zoeken toenadering BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Nieuwpoort J J. van Holten, kand te Ridderkerk; te Erica (toez.): mevr. M.M.C. van der Weide- Voor het eerst hebben de Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) en de Neder lands Gereformeerde Ker ken een officieel gesprek met elkaar gehad. Dit blijkt uit een gezamenlijk pers bericht dat beide kerkge nootschappen, die elkaar ontmoetten in Amersfoort, hebben verspreid. AMERSFOORT ANP Een breuk in de Vrijgemaakt Gereformeerde Kerken in 1967 leidde ertoe dat bijna honderd plaatselijke gemeenten zich buiten het verband van die kerk stelden. Later kozen de 'buiten- verbanders' de naam Neder lands Gereformeerde Kerken. Er zijn ongeveer 115.000 vrijge maakte gereformeerden en 30.000 Nederlands gereformeer den. Vorig jaar gaf de generale sy node van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt de deputa- ten (deskundigen) voor kerkelij ke eenheid de opdracht 'te on derzoeken of er mogelijkheden waren contacten te leggen' met de Nederlands Gereformeerde Kerken. De (Ned. geref.) com- De Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt spreking had al eerder de op dracht gekregen attent te zijn op soortgelijke signalen vanuit de Vrijgemaakte Kerken. In september wordt er verder gesproken aan de hand van de antwoorden die beide deputaat- schappen formuleren op drie vragen: 1. Waarom en waartoe worden deze gesprekken ge voerd; 2. Wat verenigt beide kerken en waarin verschillen ze; 3. wat is de visie op de gerefor meerde belijdenis. voorzitter van 'vrijgemaakte' zijde was dr. W.G. de Vries uit Zwolle, de Ne derlands gereformeerden wer den vertegenwoordigd door do minee J.C. Schaeffer te Apel doorn. Bedankt voo te Franeker en Herbayem GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Broek op Langedijk: dr D Visser te Stiens. Aangenomen naar Oldeboorn (SoW) drs. H.F. de Vries te Mariënberg. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Appingedam: J Geelhoed, kandidaat te Kampen. Bedankt voor De Bilt Biithoven en voor Bunschoten-Oost A.H. van Driest te Buitenpost; voor Rouveem G. Treurniet te Waardhuizen c.a. 05202-22831. CHR GEREF. KERKEN Beroepen te Zeist: H H. Klomp te Nunspeet. Bedankt: voor Bunschoten: D. van der Zwaagte Bennekom. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Nieuwerkerk (Zld): A. Bac te Bodegraven; te Aalst: A.J. Gunst te Tholen. Wat beweegt de christen-politicus? Het Jongerenpastoraat in Noordwijk kiest een eigen in valshoek om aandacht te beste den aan de (gemeenteraads)verkiezingen. Vertegenwoordigers van het CDA, de RPF en Groen Links worden aan de tand gevoeld over de vraag wat het betekent om als christen politiek te be drijven. De bijeenkomst is voor ieder een toegankelijk en wordt mor genavond (24 februari) gehou den op de zolder van het Buurt huis in de Noordwijkse Hoofd straat. Het begint om 20.00 uur. rooms-katho- van hen zijn n van het be- s Dei. Toen de 1990 aan de A-aren de ver- de RK Kerk Het wezen van de profetie Tussen alle pogingen om het goddelijke en het mense lijke met elkaar te verbinden, heeft de profetische erva ring haar eigen plaats. „Zij impliceert, onder wat voor noemer dan ook, een relatie tussen de eeuwigheid en de tijd, een dialoog tussen God en mens", schrijft An dre Neher in 'Het wezen van de profetie'. Hij wil in dit boek een beeld geven van wat de betekenis van de pro fetie is geweest voor het joodse volk, en ook voor de 'groten' onder de profeten zelf: Amos, Hosea, Jesaja, Je- remia en Ezechiël. 'Het wezen van de profetie' van de in 1988 overleden Neher wordt beschouwd als een 'klassiek en onmis baar' werk. Het is nu in het Nederlands uitgegeven door Gooi Sticht in Baarn. Neher, geboren in 1914 in het Franse Obernai, wordt beschouwd als één van de belangrijkste vertegenwoordigers van het hedendaagse joodse denken. Hij was onder meer hoogleraar He breeuws en Hebreeuwse literatuurwetenschap aan de Universiteit van Straatsburg en woonde lange tijd in Je ruzalem. Zijn oeuvre bestaat uit meer dan twintig boe ken waarin bij een geheel eigen lezing van de Bijbel geeft Neher probeert het wezen te onderscheiden van een vorm van profetie die slechts heel terloops op de toe komst vooruit loopt. „Haar helderziendheid is niet noodzakerlijkerwijs met de toekomst verbonden. Zij heeft haar eigen waarde, voor dit moment. Haar spre ken is geen voorspellen: zij krijgt onmiddellijk zeggings kracht. op het moment van het woord. Visioen en woord zijn, in deze profetie, op zoek naar openbaring. Wat ze blootleggen is echter niet de toekomst, maar het absolute. De profetie geeft antwoord op het verlangen r de kennis van de dag van mor gen. maar naar de kennis van God." De Bijbel omschrijft Neher als een ware optelsom van de profetie. „Alle pogingen om een verhouding BOEKBESPREKING Een voorstelling van de doop van Jezus in de Jordaan. Een afbeelding uit een 12de-eeuws Koptisch evangelieboek. (Il lustratie uit de 'Encyclopedie van de Bijbel'. God en de mens vast te stellen en te verwerkelijken, van de meest gewone tot de meest verhevene, vinden er plaats." Na een inleiding over de niet-bijbelse vormen van profetie, beschrijft de auteur de Hebreeuwse kaders van de profetie, met onder meer ruime aandacht voor de dialoog in de tijd: het verbond. In het derde en laatste deel gaat hij in op de 'geleefde profetie', zoals die is ervaren door de profeten zelf. 'De betekenis van de profetie' is niet alleen voer voor theologen en godsdienstwetenschappers. Iedereen die belangstelling heeft voor de dialoog tussen joden en christenen kan er veel waardevols in vinden. Ook verschenen bij uitgeverij Gooi Sticht in Baarn: 'Dromen en signalen'. Dit boek is verschenen op de 65e verjaardag van monseigneur Philippe Bar, de voor malige bisschop van Rotterdam. Het bevat vraagge sprekken met onder andere monseigneur Huub Ernst, Til Gardeniers en Ernst Hirsch Ballin over de toekomst van de kerk. Het gaat hier om de integrale tekst van de gesprekken die Cees Brinkhuizen met hen voerde voor een KRO/RKK-televisieprogramma. 64 p. ISBN 90-304- 0727-1. Prijs: 15,50gulden. Encyclopedie van de Bijbel Om op een eenvoudige manier complexe bijbelse be grippen te verklaren en een toelichting te geven op plaatsen en gebeurtenissen in dit boek. verschijnt bij uitgeverij Tirion in Baarn de 'Encyclopedie van de Bij bel'. Onlangs kwam hiervan een geheel bijgewerkte edi tie uit, rijk voorzien van foto's, lijntekeningen, kaarten en tabellen. De grote kracht van deze encyclopedie is dat de lezer niet wordt geconfronteerd met twintig lijvige, in lede ren band gebonden boekwerken waaraan een astrono misch prijskaartje hangt. In 297, weliswaar dikbedrukte, pagina's wordt een enorme verscheidenheid aan on derwerpen behandeld, van 'aalmoes' (gebruikt in ruime zin, zowel om gerechtigheid en erbarmen aan te dui den, als de weldaad aan armen bewezen) tot aan 'Zui- derland' (de bijbelse naam voor de Negebwoestijn). Alle kernwoorden worden niet alleen voorzien van uitleg, maar krijgen ook een verwijzing naar relevante bijbelteksten mee. Encyclopedie van de Bijbel dr. J. Waidram. - Baarn Tirion. 297 p. ISBN 90-5121 178-3. Prijs 39,50 gulden. HET WEER Aanslag op vorstgebied De temperatuurverschillen wer den gisteren opeens erg groot boven onze omgeving. Warme voorjaarslucht stroomde over Frankrijk uit; plaatselijk werd het daar al meer dan 15 gra- d.en. Tegelijkertijd bleef het in ons land de hele dag vriezen. Dit grote contrast in tempera tuur activeerde een warmte- front, dat een eerste, erg be scheiden aanval op het vorstge bied inzette. Een groot deel van de middag sneeuwde het licht, zodat ook onze regio deel ging uitmaken van besneeuwd Ne derland. Het bleef nog bij een dun poederlaagje; zowel Haar lem-Oost als Leiderdorp meldde amper 0.5 centimeter. Wel werd met deze ijsdag het wm- tergetal verder opgeschroefd. Alle dagen met een gemiddelde etmaaltemperatuur van lager dan 0 graden worden bij elkaar opgeteld, zodat aan het einde van de winter een getalswaarde kan worden toegekend. Na de koudegolf in november bleef het wintergetal staan op 38, maar de afgelopen tien dagen is deze opgelopen tot circa 62. Het begint er op te lijken, dat de novemberkou door de huidi ge vorstperiode wordt overklast, mede doordat de dooiaanvallen uiterst moeizaam verlopen. In de afgelopen nacht en och tend sneeuwde het in de zuide lijke provincies stevig door. ver der naar het noorden toe bleef de neerslag beperkt. Door het aanwezige wolkenpakket werd het minder koud dan in de afge lopen nachten, lager dan -2 graden zat er met in. In het noorden van het land. waar het helder werd maakte het kwik opnieuw een vrije val naar-10 tot -15 graden. Vandaag wordt een wat serieuzere aanslag op het vorstgebied gepleegd. De meeste neerslag wordt nog steeds voor de zuidelijke helft van het land voorzien; boven dien bestaat er kans op ijzel, als; de warme Franse lucht tot de wat hogere lagen van de atmos feer doordringt. Waarschijnlijk I komt het warmtefront boven het zuiden of midden van het land tot stilstand. Donderdag drukt de koude lucht de neerslagzone weer naar het zuiden terug. Het kwik zakt dan na enige aar zeling weer tot iets onder nul. Een derde dooiaanval, die voor vrijdag op het programma staat, lijkt meer kansen te hebben. Tegelijkertijd verscherpt de kou zich boven Scandinavië echter, zodat er een voortdurend span ningsveld blijft boven onze di recte omgeving met kans op on voorziene weersontwi kkel i ngen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: dan sneeuw. Kouder met maxima op morgen van +2 graden langs de zuidwest kust tot rond -6 graden in middaguren ligt het kwik tussen -5 en -10 graden; 's avonds en 's nachts vriest het streng tot zeer streng. België en Luxemburg: Veel bewolking en perio den met regen, vandaag regen. Middagtemperatuu Canarische Eilanden: Westkust: Droog en perioden met zon, maar vandaag in het noorden ook wol kenvelden Middagtemperatuur van 19 graden rond Tanger tot 23 graden ten zuiden van Casablanca. Tunesië: Overwegend zonnig Middagtempera tuur aan zee tussen 20 en 24 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en perioden met regen. In de Franse Alpen boven de 1200 meter sneeuw Middagtempera tuur van 10 graden in de noordeli|ke de partementen tot 15 in het zuiden Tem peratuur op 2000 meter in de Franse Ai- 3 graden. In de Pyreneeën ligt D0N0ER0AG24 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.35 Zon onder 18 06 1 Maan op 16.33 Maan onderOö.lf Waterstanden Katwijk Hoogwater 01.51 14.05 Laag water 10.11 22.49 Weerrapporten 22 ft i 19 ui e sneeuwgre d de 1500 rr nlbiza: r op de dag regen. Morgen bewolkt en enkele zuiden perioden droog Maxm Corsica en Sardinië: Af en toe zon en voornamelijk op Corsica kans op een bui. Maxima 13 tot 17 gra den Griekenland en Kreta: Perioden met zon. Morgen in het noor den van Griekenland later meer bewol king en kans op een bui. Zachter met maxima morgen tussen 15 en 19 gra- Turkije en Cyprus: Turk resten van Anta- >n droog. Elders meer bewolking en nog kans op enkele buien. Maxima van 12 graden rond de Dardanellen tot 18 graden op Cyprus. Duitsland:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14