D 'Ik begrijp niets van dat Hollandse leedvermaak' Rtv show "Wij zeiken niet, bij ons wordt gewerkt' 'We zijn niet op zoek naar geile verhalen' 'Ik vraag me af of het wel een succes wordt' WOENSDAG 23 FEBRUARI 1994 Bill van Dijk stoort zich aan reacties op Cyrano NEI Bill van Dijk is terug uit Amerika. Meer dan honderd keer speelde hij op Broadway in New York de titelrol in Cyrano, the uit te sluiten nog t daar War i terug t icaL Op v t eerder liek feit; trad een Neder- i lang in de States op. „ik heb i nooit allee op de in New York eld. Het was of andere manier als tweede huis. Boven dien was mijn vrouw erbij, dat scheelde enorm. De omgang met de Amerikaanse collega's ook al geen probleei ties zijn naai i slag. Goed, die eerste paar weken leefde ik natuurlijk wel met een zekere spanning. We hadden nel die problemen met de werk vergunning gehad, toen we de druk van de première kregen. Ma i dat gew eds geweldig het erk, waarbij as te merken hoe het publiek mij omhelsde. Bovendien is werken op Broad way heel goed voor je carrière. Daar komen ook Filmproducers haar je kijken. Voorbeelden te over. Br zijn nu al drie theater- agen /illen v ken. Hen van hen is zelfs een hele grote die onder anderen Sir John Gielgud onder zijn hoede heeft." Wil dal zeggen, dat hij al broedt op plannen voor zijn le ven na CyranoPretlichtjes in de ogen van Van Dijk. De vraag quasi ontwijkend zegt hij niet r verschaft Bill van Dijk vooralsnog geen opheldering. „Daarover kan ik nu nog echt niets zeggen. In elk geval heb ik met deze rol van Cyrano een goede naam opgebouwd." Over een paar weken begint Bill aan nog eens een half jaar Cyrano. Met ingang van 9 maart staat Van Dijk in het Amster damse theater Carré, waar hij zes maanden lang te zien zal zijn in de Amerikaanse versie van deze musical, geschreven door Ad en Koen van Dijk. Maar daarna wordt het tijd voor iets anders, zo vindt ook Van Dijk. „Als ik in Nederland weer iets aanpak moet dat wel heel iets anders worden. Maar aan de andere kant zou het logisch zijn om deze rol in Londen te gaan spelen. Of daar sprake van is? Tja. Op 11 mei worden de no minaties bekend gemaakt voor Tony Awards, de grote Ameri kaanse theaterprijzen en wie weel helpt dat." Zachtjes uitgedrukt reageerde Bill van Dijk nogal verrast op de stemming die enkele maanden geleden in Nederland de kop opstak naar aanleiding van de recensies in de Amerikaanse gunstig oordeel over Cyrano werd geveld. „Ik kreeg zelfs ver ontruste telefoontjes uit Neder land. Maar voor mij was er niets aan de hand. De New York Ti mes was erg kritisch en dat is normaal. Ze kunnen het daar niet hebben dat een buiten landse produklie op Broadway staat. Bloodbrothers kreeg op voor een Tony Award. Geen let ter hebben ze daarover geschre ven. Het leedvermaak van een aantal mensen in Nederland over die kritiek begrijp ik niet. Het lijkt wel of ze ernaar heb ben lopen zoeken. Maar van Jeroen Krabbé, die ook vaak in Amerika zit, kreeg ik een leuke brief. En Karei Appel, ook een landgenoot die het daar heeft gemaakt, reageerde na de voor stelling met: lekker power. Dat het de laatste tijd een beetje slecht ging met de kaartverkoop had te maken met het weer. Elk theater loopt nu slecht. Maar als je onze omzet vergelijkt met die van andere shows, dan gaat het bij Cyrano nog goed." Telefoon Qua entourage verschilt het Ne- wyorkse theater hemelsbreed van het Nederlandse. En de doorsnee Newyorker legt een gans ander gedrag aan de dag dan de Nederlandse theaterbe zoeker. „Ik moet er nog steeds aan wennen dat de pauze daar maar tien minuten duurt. Het publiek krijgt nauwelijks de kans iets te drinken. En dan zit ten er zelfs nog mensen in de zaal met een draagbare tele foon. Verder lopen ze soms de zaal in en uit als het ze uitkomt, afhankelijk van bus of trein, een gedrag dat je ook aantreft in bioscopen. Maar een echte rot- ervaring heb ik daar niet opge daan. Afgezien dan van het ge doe met de bonden. Zo wilde ik een videoband maken van het degengevecht, omdat ik die op name in Nederland wilde ge bruiken. Het mocht, maar ik ge- i Dijk: „Werken op Broadway is goed loof dat ik dan wel iets van hon derd mensen moest betalen. En de producenten en de agenten? Ach, je hoort allerlei verhalen Winterspelen-equipe NOS heeft maling aan mediageweld CBS 1 commando's zijn :akelijk vriendelijk - dri slig omhoog... Ze moeten iels >en aan het invallende licht., staat een vervelende Japa- et I itel mag er over- ;en... Toe maar... Niet zomaai al doen, heeft geen enkele zin goed shot". Marlijn Lin- je had c NOS-regisseu denberg gaat geroutineerd te werk. Hij heeft zich prominent geposteerd in de kleine reporta gewagen, die pal naast het Vi- kingskipet in Hamar staat. Ge zeten voor 40 monitoren houdt Lindenberg, tevens chef d'equi- ^pe van de NOS-ploeg, het zicht op alle 15 camera's die zijn ge richt op de schaatspiste. In de bedompte, rokerige ruimte, worden tussen de be drijven door ook aanwijzingen gegeven aan do geluidsman, .lui één v .in de vier mensen in de regiekamer en aan de twee mensen die de techniek nauw lettend in de gaten houden. En dan is er ook nog iemand die verantwoordelijk is voor de slow-motion beelden, die na el ke ril worden getoond. Linden- berg hoort en ziet alles. Grote werk Onwillekeurig zullen buiten staanders die Lindenberg voor het i het werk v delijden met hem krijgen. De man wordt tijdens uitzendingen geen rust gegund. Maar langza merhand wordt toch duidelijk dat de regisseur ondanks de hectische omstandigheden volop plezier beleeft. En blijk baar kan hij de toets der kritiek ruimschoots doorstaan, want Lindenberg is door de Europese omroeporganisatie wederom benaderd voor het grote inter nationale werk. Op hem en nie mand anders was de keuze ge vallen om de TV-regie van de olympische schaatswedstrijden te verzorgen. Zijn beelden wa ren over de hele aardbol te zien. Dat wil zeggen: bijna wereld wijd. Want bij het Amerikaanse CBS en bij de Japar 15 gee genoegen te Zij- hebben langs het ijs ra's neergezet en mengen hun materiaal met dat van de NOS. Over extra gesproken: de NOS steekt niet meer dan zo'n vijf miljoen in de Spelen en ver zorgt met 34 man (inclusief chauffeur) 170 uur (live)beel- den. CBS trekt de beurs in ver gelijking daarmee wel erg ruim hartig open: ruim 500 miljoen gulden om het recht te verkrij gen alle evenementen uit Lille- ha i Har te Daardoor kunnen Mart Smeets: „Wij van de NOS zijn veel beter dan CBS." FOTO »NPA 1.400. De Amerikanen en de Nederlanders hebben één ding gemeen: ze hebben hun intrek genomen in het International Broadcast Centre (IBC) in Lille- hammer, waar totaal 5.500 ra dio- en televisiejournalisten werken. De NOS huurt een aan tal kleine ruimtes, terwijl de Amerikanen zo'n beetje de ge hele kelderetage (5000 vierkante meter) van het vier verdiepin gen tellende gebouw bevolken. Veel vertrouwen hebben de Amerikanen niet in hun gasthe ren. Niet alleen hebben ze hun eigen toiletpapier laten over vliegen, ook de eigen vertrouw de popcornmachine maakte de oversteek richting Noorwegen. En hoe zitten ze erbij? Nou, legt de Noorse hostess uit die de rondleidingen in het gebouw verzorgt: „Dat is nogal een pro bleem." Waarna ze op lichtelijk geïrriteerde toon vertelt dat de CBS-mensen absoluut geen pottenkijkers dulden. De deu ren blijven hermetisch gesloten. Behalve zo nu en dan voor de kantinejuffrouw. Maar dan moet ze wel een goedgevulde hamburger bij zich hebben. Machtsvertoon Het machtsvertoon van CBS wekt binnen de NOS-ploeg nauwelijks jaloezie op. Wel wordt met scheve ogen gekeken naar de prachtige boerderij, die CBS voor de somma van 80.000 gulden per maand heeft ge huurd. Het liefelijke houten stulpje, waar 's avonds immen se schijnwerpers op staan ge richt, neemt een prachtige en stategische positie in recht te genover de springschans in Lil- lehammer. Vanuit deze boerde rij komt het ontbijtprogramma voor de Amerikanen. De Amerikanen mogen ze dan zo ongeveer Lillehammer en Hamar veroverd hebben, de NOS-ploeg onder leiding van prod u een te/regisseuse Moni que Hamer laat zich niet door de CBS-invasie imponeren. In de gehuurde piepkleine ruimtes van het JBC-gebouw worden dagelijks de uitzendingen ver zorgd van Studio Lillehammer (dagelijks op Nederland 2, 22.15 uur). In een van de montageka mertjes waar de asbakken al maar voller raken werkt Mart Smeets aan zijn bijdrage van kwart over tien. Vlak voordat Studio Lillehammer de lucht in gaat, heeft Smeets zijn zaken rond. „Dat zijn we wel van hem over onaangename mensen, maar ik heb er niet één ont moet." Van Dijk zegt dat producent Joop van den Ende met name onder zijn buitenlandse colle ga's veel waardering heeft ge collecteerd. De manier waarop Van den Ende hen tegemoet trad was ongekend. „Op het premièrefeest bijvoorbeeld kre gen we allemaal een jasje ca deau van loop. Een cadeautje van een producent... Zoiets is in de hele geschiedenis van Broad way nooit gebeurd. Bill van Dijk speelde week in, week uit in zes van de acht voorstellingen. Voorwaar een druk bestaan, maar gaandeweg wist hij er een hem passend rit me te vinden om niet al te zeer door Cyrano geleefd. „Ik heb tussendoor nogal wat andere voorstellingen kunnen zien, zoals Kiss of the spiderwoman en zelfs de eerste repetities van Sondheims Passion. Pal tegenover het Neil Simon Theater, waar Cyrano draaide, ging ook een nieuwe produktie van My Fair Lady in première. „Daar hebben we geen echte concurrentie van ondervonden. Het publiek daar kwam vooral om Richard Chamberlain te zien, want die had al tien jaar niet op Broadway gestaan. Ik heb hem trouwens nog ont moet. De manier waarop dat ging kun je echt één van de bij verschijnselen noemen van het werken op Broadway. Doordat je een hoofdrol hebt krijg je een zekere bekendheid en word je door andere hoofdrolspelers voor vol aangezien. Ie zit bij voorbeeld in een restaurant en dan is daar een ober die het leuk vindt je even voor te stellen aan een Jerome Robbins of Christopher Plummer. Zulke mensen komen soms ook even bij je in de kleedkamer kijken. Dat is iets, daar droom je alleen Los van alle glitter en glamo is het Amerikaanse theater e< keiharde wereld, waarin volgei Van Dijk vóór alles het adagiu The survival of the fittest gel |7.3 „In het begin was il even onder indruk van de br voure waarmee ze het tone 7.5 opgingen. De Roxane ging eli avond zo enorm loose', toonde zo'n enorme inzet. Zo<È8.0 die zingt. En dat zes keer p week. Ik ben daar wel eens |B.1 meegegaan, maar dat merk later aan je stem. Ik geloof dat dat heb geleerd: overlev loose gaan zonder daarbij (j|8.3 controle over je stem te verb zen. Ik heb daar dan ook lessi gehad van geweldige lerare 8. Daardoor heb ik die i optreden fysiek en psychist aangekund. Je moet in zeke mate egocentrisch zijn, ande haal je het niet." Straks Van Dijk hoopt ré de Amerikaanse mentalite op de rest van de cast over brengen. Hij twijfelt er niet a; dat het hem lukt. „Ik heb troi wens al van regisseur Edi Habbema gehoord dat het n 19. veau in Nederland de laats maanden weer sterk is gesti gen. De kracht die de voorste20.( ling in New York uitstraalt zuli20T ook hier gaan ervaren. Dat ka trouwens nauwelijks anders, je nagaat dat het orkest net groot is als in New York en er ook meer mensen op het neel staan. In principe zal É2. voorstelling ook op ander tails nauwelijks verschillen. 9.2 Seksgesprekken in Veronica's Amazones lversum npa cretaresseu. Tomlows eerste gasten mo- vrouwen waar gesprekken mee zijn Rond de teppan yaki, de bakplaat in een Japans restaurant, raakte regisseur Geert Tomlow met een vriendin in gesprek over seks. Het had wel iets geinigs vond hij, zo laat op de avond in een ontspannen sfeer en vlaJcbij een Japanse kok en andere gas ten over iets intiems als seks te praten. Daar zit een programma in, was de con clusie van Tomlow. Met collega Peter Gersen is hij het idee gaan uitwerken en Veronica was direct en thousiast over de formule. Resultaat: Ama zones, een late mg/if-praatprogramma waarin drie vrouwen die hetzelfde beroep hebben openhartig vertellen over hun er varingen, voorkeuren en dromen op ge bied van seks. Een programma waar je laat op de avond samen op de bank met een goed glas whisky in de hand naar kijkt, zo hoopt Geert Tomlow. Hij praat vijf weken lang met de vrouwen in het Amsterdamse café Dantzig. De gasten oefenen allemaal beroepen uit, die volgens Tomlow een link met seks hebben. Zo praat hij in de eerste uitzen ding met de bardames Petra, Judith en Ruby, die bijna dagelijks met flirtende mannen geconfronteerd worden. In de volgende uitzendingen zijn het verpleeg kundigen, fotomodellen, studenten en se cretaressen. Tomlows eerste gasten i gen dan openhartig zijn, erg verrassend zijn hun ideeën over seks niet. Petra wil graag door een man versierd worden. „Wat dat betreft ben ik ouderwets. Een Ruby meent dat een vrouw meer van seks kan genieten dan een man omdat een vrouw minder prestatiedrift heeft. En dan haar dooddoener dat een man niet knap hoeft te zijn als hij van binnen maar „We hebben gekozen v een bepaald beroep om wat lijn in het programma aan te brengen. Drie willekeu rige vrouwen in een uitzending kan voor de kijker verwarrend zijn. Maar het beroep is niet meer dan een handvat. De drie vrouwen zitten zo in elk geval op dezelfde golflengte" vertelt Tomlow. Het programma moet volgens eindre dacteur Peter Gersen mensen aanzetten om makkelijker en opener over seks te praten. „Dat gebeurt te weinig. Binnen re laties blijken nog veel misverstanden te bestaan over seks. Mensen die voor het eerst met elkaar naar bed gaan, geven te weinig aan wat ze wel en niet willen. In bladen wordt weliswaar veel aandacht be steed aan seks, maar het onderwerp wordt vaak slechts zijdelings aangestipt." De redactie heeft gekozen uit zo'n 150 gesprekken mee zijn ge voerd. Tomlow vond de send openhartig. „Maar we waren op zoek naar vrouwen die ook iets zinnigs tellen hebben over seks. Het moeten geen platte anekdotes zijn, geen geile verha len." Tomlow houdt zich in het program ma bewust op de achtergrond. „Als ze me iets vragen geef ik eerlijk antwoord, maar1 ik meng me zo weinig mogelijk in het ge sprek. Ik hou de bal in het spel en mijn gasten moeten vooral met elkaar in de slag." Geert Tomlow viert met Amazones zijn televisiedebuut. Hij werkte jarenlang als regisseur voor programma's van De Heili ge Koe tot Zeg 'nsAAA. „Bij dit programmal is het presenteren een kwestie van zorg vuldig zijn en geen ondertoontje hebben. Het moet geen sensatie worden, maar een eerlijk gesprek over seks. Om er geen on deronsje van te maken is gekozen voor een mannelijke presentator", legt Tomlow uit. „We hebben voor de opnames ook niet dagenlang met elkaar gepraat. Het is beter om elkaar niet te goed te kennen. Dan blijk je makkelijker over seks te kun nen praten voor de camera." (Eerste uitzending dinsdag 1 maart 22.40 uur op Nederland 2) gewend. Mart is vaak net voor de streep klaar", weet Linden- berg. Vriend en vijand zijn het er over eens dat Lindenberg goed werk levert, zelf doet hij daar wat bescheidener over. „Ach", meent hij, „dit jaar laten we geen huzarenstukje zien. Het is niet slechter of beter dan an ders", zegt Lindenberg rustig achterover leunend vanachter zijn bureau in de redactieruim te, waar Heinze Bakker op dat moment bezig is de teksten voor de avonduitzending te controleren. Luttele ogenblikken voordat Studio Lillehammer de lucht in gaat, loopt Monique Hamer met een poederdoos naar pre sentator Smeets. De Amerika nen hebben daar een schmin- ker voor meegenomen. Door al lerlei strenge vakbondseisen moet iedereen zich daar maar ook in Europa bij zijn leest houden. Een regisseuse re gisseert en poedert dus niet. Tegen middernacht, in de re laxruimte van een hotel, komt de ploeg dagelijks na vele uren werk even op adem. Smeets doet, na gedane arbeid, wat minder bescheiden over de ver richtingen van de NOS-ploeg. „Dit is televisie", doelend op het avondpakket. „Dat is de kracht van wat wij de laatste ja- •ren doen. We hebben een zeer sterke ploeg met allemaal jonge mensen. Ik ben een soort opa. We hebben verreweg de beste cameramensen. Die hebben zo veel gevoel. Wij zijn veel beter dan CBS, zeker als je ziet wat zij doen met zoveel mensen. Kijk, alle mentaliteitsverschillen die je in Hilversum ziet, die zie je bij ons niet. Bij de NOS hebben we de opvoeding gehad: niet zeiken, maar werken." NOS-regisseur Martijn Lindenberg aan het werk in Hamar. „Op vier... Attentie één.. Kom FOTO Rob van Hulst tot eigen verwondering spelleider Wie van de drie Stomverbaasd was hij, toen de AVRO hem vroeg deel te nemen aan een screentest voor de pre sentatie en spelleiding van Wie van de drie. Het roemruchte TV-programma werd in het ver leden gepresenteerd door le gendarische spelleiders als Her man Emmink en Flip van der Schalie. Wie had gedacht dat Rob van Hulst zou worden be naderd? Hij in elk geval niet. „Ik wist niet wat ik hoorde. Ik ben geen presentator, maar een acteur. Daarom ben ik ook ta melijk onbevangen naar die scr eentest gegaan. Ik ben natuur lijk dolblij dat ze mij hebben ge kozen. Wie van de drie is een spel met een behoorlijke ge schiedenis. Ik heb laatst nog eens wat oude afleveringen te ruggezien." Toch betwijfelt de 37-jarige acteur of zijn aanpak zal aan slaan. Van Hulst is voorlopig ge contracteerd voor acht afleve ringen. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik grote angst heb of het wel een succes zal worden." De kijkers moeten wat hem betreft maar even vergeten hoe hij de afgelopen jaren gestalte gaf aan de geniepige dokter Eric Koning. „Wat mij te doen staat, is me als presentator zoveel mogelijk wegcijferen. Het gaat om de panelleden, die moeten het maken. Bovendien ben ik ook niet zo'n gelikte presenta- „Ik hoop dat de mensen mij een kans geven", vervolgt de Rob van Hulst, binnenkort presentator van Wie van de Drie. Amsterdammer. „Ik heb er na melijk heel veel zin in. Ook om dat ik nu werk heb gevonden. Veel mensen denken wel dat ik mijn brood verdien met de rondleidingen door de rosse buurt in Amsterdam, maar dat is een aardigheidje. Ik ben werkloos." Wie van de drie werd voor het

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10