VN eisen opening vliegveld Tuzla „Hoezo nu geen deposito?" 5MÏ Buitenland Boze reacties homo 's op besluit Lagerhuis Van den Broek bemiddelt tussen Athene en Skopje houdt weer ucleaire inspectie tegen 'akistaanse troepen maken inde aan gijzelingsactie Iraakse ballingen melden executies in gevangenis £ohl roept partij op tot vechtlust Hoeveel bananen kost een nieuwe Mercedes autobus? INSDAG 22 FEBRUARI 1994 Dagobert' neemt contact op frlun Een Berlijnse advocaat heeft gisteren gezegd dat hij al weken contact heeft met 'Dagobert'. de tevergeefs oor de Duitse politie gezochte afperser van het warenhuiscon- - eni Karstadt. De advocaat zei dat het om een ongeveer 50-jari- e, niet meer werkende beambte gaat die in een hoekhuis in de linnenstad van Berlijn woont. Volgens de advocaat is het 'Dago- rt' niet om het geld te doen. maar wil hij zichzelf en het pu- iliek vermaken. Oppositie Togo eist zege op ome» Een jubelendeTogoleseoppositie heeft afgelopen nacht |e overwinning opgeëist in de eerste verkiezingen van het land ïoor een parlement met meer partijen. Volgens de jongste uit lagen van de nationale kiescommissie krijgt de oppositie 39 van Ie 81 zetels in de nieuwe volksvertegenwoordiging, twee meer lan de partijen die president Eyadema steunen. Fransman gedood in centrum Algiers arus» Moslim-fundamentalisten hebben gisteren een Franse loekhandelaar gedood in het centrum van Algiers. De Fransman sde 29ste buitenlander die is vermoord sinds fundamentalisten i september niet-Algerijnen betrokken bij het politieke geweld ihet Noordafrikaanse land. Daarbij zijn in totaal al ruim 2.000 lensen om het leven gekomen. Vrouw van 60 bevalt van dochter eruzalem Een 60-jarige vrouw uit een niet nader aangeduid luropees land heeft in een Israëlisch ziekenhuis het leven gc- ichonken aan een gezonde dochter. De vrouw had over haar eeftijd gelogen om met bevruchte donoreicellen te worden ge ïmplanteerd. De vrouw had opgegeven 48 te zijn. Bosnische Serviërs voor het blok gezet De Verenigde Naties willen op 7 maart het vliegveld van Tuzla in het noordoosten van Bosnië-Hercegovina her openen voor de aanvoer van humanitaire hulp. Na het ultimatum van de NAVO voor Sarajevo, lijken de Bosni sche Serviërs met deze deadline opnieuw voor het blok te worden gezet. Hun leider Karadzic is bereid tot onder handelingen over het openstellen van de luchthaven, maar een uiterste datum was nog niet genoemd. Sarajevo Rtr-ANP-afp-npavolgende stappen die moeten worden genomen om tot een Europese diplomaten en verte- \Teedzame oplossing van het genwoordigers van de VS be- Bosnische conflict te komen, spreken vandaag in Bonn de Het Westen wil het succes in Sarajevo uitbuiten om ook el ders in het oorlogsgebied verbe teringen door te voeren. De 'Sarajevo-formule' moet worden uitgebreid tot de viff andere veiligheidszones: Tuzla, Goradze. Srebrenica. Bihac en Zepa. Op die manier wordt voorkomen dat geschut dat bij Sarajevo is weggehaald aan an dere frontlijnen wordt ingezet. ..Het zou dom zijn wanneer we niet nagaan of het ook elders werkt", zei een VN-functionaris. Frankrijk zal nog deze week de Veiligheidsraad verzoeken de Bosnische hoofdstad onder VN- gezag te stellen, zoals ook Mos kou heeft gewaagd. Bovendien wordt gesproken over de instel ling van nog drie -veilige gebie den'. waarbij de steden Mostar. Vitez en Maglaj worden ge noemd. Ook de VN-gezant in voormalige Joegoslavië. Akashi, en sir Michael Rose, comman dant van de blauwhelmen in Bosnië, steunen het idee het ul timatum elders toe te passen. Rusland voelt echter niets voor nieuwe ultimatums om de belegering van andere steden in Bosnië op te heffen. I let Westen kan die mening niet negeren. Door het succes van zijn vre desinitiatief vorige week speelt Rusland weer een belangrijke rol in de pogingen een vreedza me oplossing te vinden voor de burgeroorlog in Bosnië. Het Westen blijft ondertussen ondanks de medewerking van de Serviërs aan de demilitarise ring van Sarajevo op zijn qui-vi- ve. De Amerikaanse president Clinton waarschuwde gisteren nogmaals dat als hel nestand wordt geschonden, het Westen 'zeker en snel' zal antwoorden. Ook VN-secretaris-generaal Boutros Ghali, wil de dreiging van luchtaanvallen handhav en. De Verenigde Staten zijn gis teren aparte onderhandelingen begonnen met de Kroaten en Bosnische moslims. Een over eenkomst tussen deze twee par tijen zou elk een sterkere positie geven ten opzichte van de Ser viërs. Leeftijdsgrens verlaagd tot 18 jaar, niet tot 16 jaar ENEN AFP-Rtr oord-Korea heeft alsnog voor aarden verbonden aan een in- iectie van nucleaire installaties het land. Het verlenen van vi- aan inpecteurs van het Inter- itionalc Agentschap voor oomenergie (IAEA) hangt vol- ns Pyongyang af van vooruit ing bij gesprekken met de Ver- igde Staten. De woordvoerder van het nerikaanse ministerie van litenlandse zaken zei in een dat de VS niet met oortl Korea zullen onderhan den, totdat het land de nucle aire inspecties toelaat. Het IAEA ziet toe op de toe passing van veiligheidsvoor schriften in nucleaire installa ties van de 120 lidstaten en op de naleving van het non-prolife ratieverdrag ter voorkoming van de verspreiding van kernwa pens. Noord-Korea wordt ervan verdacht kernwapens te hebben ontwikkeld of daarmee bezig te zijn. Vorige week ging Py ongyang akkoord met een in spectie van zeven nucleaire in stallaties uit vrees voor econo mische sancties door de Vere nigde Naties. iijzelnemers gedood; scholieren ongedeerd Drieduizend activisten hielden gisteravond een wake bij het Britse parlement, dat op dat moment debatteerde over verlaging van de leeftijd waarop homoseksuele relaties tussen mannen zijn toegestaan. De homo's pleitten voor 16 jaar, het parlement ging niet verder dan 18 foto reuter andr( camara brussel-athene-den haag anp-afp-npa Europees commissaris Van den Broek gaat bemiddelen in het conflict tussen Macedonië en Griekenland. Op deze manier hoopt de Europese Commissie het dagelijks bestuur van de Europese Unie een einde te maken aan de grensblokkade die Athene vorige week heeft in gesteld tegen de voormalige Joegoslavische deelrepubliek. Ondanks de Griekse actie toonde Macedonië zich gisteren bereid het vorig jaar gestrande overleg met Athene te hervat ten. Griekenland bleef echter bij zijn standpunt en liet weten dat de blokkade in overeenstem ming met de wetgeving van de Europese Unie is. „Niet Grie kenland heeft afbreuk gedaan aan de solidariteit binnen de Unie, maar degenen die de on buigzaamheid van de Macedo nische leiders hebben ge steund". aldus minister Papou- lias (buitenlandse zaken). Athe ne omschrijft de eenzijdig afge kondigde handelsblokkade als een kwestie van nationale vei ligheid'. De Europese Commissie dreigt openlijk Athene voor het Hof van Justitie te slepen omdat het embargo in strijd is met de Europese verdragen. De andere elf EU-landen vinden boven dien dat Griekenland met zijn eenzijdige actie een smet werpt op het halfjaarlijkse voorzitter schap van de Europese Unie, dat het sinds januari bekleedt. Volgens een bezorgde staatsse cretaris Dankerl is de bcmidde ling van Van den Broek nodig omdat de ruzie tot 'een gevaar lijk probleem' begint uit te groeien. Van den Broek reist morgen eerst naar Skopje om na te gaan of de Macedonische regering bereid is haar grondwet en de nationale vlag aan te passen. Volgens Dankert tou Grieken land bereid zijn het embargo op te heffen als hiervoor een bcvre digende oplossing kan worden gevonden. Pangalos denkt al aan een nieuw embargo, ditmaal tegen Turkije. In het dagblad Messim- vrini zei hij gisteren dat dit land zich in de kwestie-Cyprus als 'een misdadiger' gedraagt en dat 'het uur is gekomen' om stappen te nemen. Hij wil een handelsembargo en maatrege len om de verkoop van wapens en hoogwaardige technologie aan Turkije stop te zetten. londen Rtr-NPA MABAD AFP-Rtr istaanse elitetroepen heb- gisteravond de schoolkin- eren bevrijd die in de Afghaan- ambassade in Islamabad terden gegijzeld. De drie gijzel- emers werden gedood. De kin- eren en hun onderwijzer ble- en ongedeerd. De drie Afghanen overmees- irden zondagmorgen in Pes- awar een schoolbus met 73 inderen en dwongen de bus aar de hoofdstad Islamabad te jden. Voor het Pakistaanse arlement lieten zij een aantal ijzelaars vrij en trokken zich vervolgens met hun resterende gijzelaars terug in de ambassa de. De Afghanen eisten vijf mil joen dollar losgeld en een heli kopter, in ruil voor de vrijlating van de schoolkinderen. Aanvankelijk hadden de da ders voedselhulp geëist voor de bevolking van de door een bur geroorlog verscheurde Afghaan se hoofdstad Kabul. De leiders van de twee belangrijkste Af ghaanse facties, premier Gul- buddin Hekmatyar, en zijn ri vaal, commandant Ahmed Shah Massud, veroordeelden de gij zelingsactie. Boze en teleurgestelde demonstranten heb ben afgelopen nacht geprobeerd het Britse parlementsgebouw te bestormen nadat het Lagerhuis een voorstel had verworpen om homoseksuele contacten vanaf 16 jaar toe te staan. Ongeveer 4.000 activisten, onder wie popzanger Boy George, hielden gisteravond voor het parlement een vreedzame wake terwijl binnen een verhit debat werd ge voerd over een wetsvoorstel voor aanpas sing van de minimumleeftijd waarop ho moseksuele contacten voor mannen zijn toegestaan. De stemming onder de demon stranten sloeg om in woede toen ze hoor den dat uiteindelijk was besloten de leeftijd slechts te verlagen tot 18 jaar. Dit compromisvoorstel, dat de steun van premier Major en minister Howard (binnenlandse zaken) had, werd met 427 tegen 162 stemmen aanvaard. Eerder had het Lagerhuis met 307 tegen 280 stemmen een voorstel verworpen van de Conservatie ve oud-minister van volksgezondheid Edwi- na Currie. Deze wilde de minumumleeftijd nu nog 21 jaar op 16 jaar stellen, gelijk met heteroseksuelen. Edwina Currie betoogde dat homoseksu elen worden gediscrimineerd ten opzichte van hetero's. „Als een jongen met 16 jaar oud genoeg is om te besluiten dat hij met een meisje wil slapen", zo sprak ze, „is hij ook oud genoeg om dat besluit te nemen als hij anders geaard is". „Onze persoonlijke moraliteit is onze ei gen zaak", zei Currie, die de steun had van de oppositionele Labourpartij en Liberaal - democraten, maar voor de taak stond wei felende Conservatieven over de streep te halen. Ze noemde de leeftijd van 21 jaar 'belachelijk hoog' en hekelde de wet 'die in de praktijk niets voorstelt en van jonge Eo-* mo's criminelen maakt'. Tegenstanders zeiden dat jongens later volwassen worden dan meisjes. „Wat u wilt", sprak Tony Marlow tot partijgenote Currie, „is dat wij sodomie van jongeren goedkeuren". Woordvoerders van homoseksuele actie groepen toonden zich verbitterd over de uitslag. „Dit is geen compromis, dit is dis criminatie", zei Peter Thatchell van OutRa ge. „Als het parlement doorgaat ons te be handelen als criminelen, zullen wij ons als criminelen gedragen. Het wordt lijd dat wij ook eens mensenrechten krijgen." TEHERAN AP waniyeh hadden ongeveer drie maanden geleden plaats, zo verklaarden de shi'itische gees telijke ayatollah Mohammed Bakr al-Hakim en de mensen rechtenactivist Hussein Sha- rastani. Veel slachtoffers werden in massagraven gelegd, maar ook werden de afgelopen weken honderden lijken bezorgd bij fa milieleden, klaarblijkelijk om de shi'ieten te intimideren. Van onafhankelijke zijde zijn de executies niet bevestigd. In het gevangenkamp Radwa- niyeh ten zuidwesten van Bag dad heeft hel regime van de Iraakse president Saddam Hus sein onlangs zo'n 2.000 gedeti neerden ter dood gebracht. Dat meldden Iraakse ballingen in Iran. De meesten waren shi'ie ten die waren opgepakt na de mislukte opstand in het zuiden na de Iraakse nederlaag in de Golfoorlog in februari 1991. De massa-executies in Rad- MBURG NPA-DPA-Rtr-AFP Het doel is de overwinning, een tweede plaats." De bood- :hap van hun partijvoorzitter n kanselier Helmut Kohl was eel duidelijk voor de ongeveer .000 gedelegeerden op de eer- Ie dag van het partijcongres an de CDU in Hamburg. Het öngres duurt tot morgen. Met en minutenlange ovatie chaarden ze zich onvoorwaar- elijk achter het onvermijdelij- e: I lelmut Kohl is de CDU en e enige die in staat is een ver- iezingsnederlaag te voorko- ten. ohl had gisteren anderhalf uur odig om zijn partij duidelijk te taken dat zijn wil wet is. In elk eval tot op 16 oktober de stem- len bij de algemene verkiezin- en zijn geteld. Kohl: „De bood- :hap van dit congres moet lui en dat wij eensgezind vechten, echten en nog eens vechten oor de zege, ook al hebben we u de wind tegen", cht maanden voor de verkie- ingen voor de Bondsdag geven teilingen aan dat de regerende hristcn-democraten afsteve- en op een duidelijke neder- iag. Een overwinning is echter "logelijk, zo hield Kohl zijn ge- oor voor. Hij kan het weten, i'ant de kanselier won, steeds a aanvankelijke achterstand, rie landelijke verkiezingen op en rij. •e kanselier onderstreepte dat ij. net als zijn sociaaldemocra- sehe uitdager Rudolf Schar ing. een eerlijke campagne wil. )e geest van zijn politieke rivaal 'Vecfdc de hele dag door het lamburgsecongresgebouw. kohl beseft terdege dat hij zijn mgere streekgenoot zwaar eeft onderschat. Niet alleen eeft Scharping de SPD-rijen eten te sluiten, steeds meer iezers zien hem wel degelijk als Iternatiefvoor Kohl. Duitsland, in het hart van Euro- FRANKFURT JOHN EISENHAMMER THE INDEPENDENT Hoeveel bananen kost een splinternieuwe Mercedes auto bus? En hoeveel koffiebonen kost een vrachtwagen? Dat zijn vragen waarover de financiële dienst van Daimler-Benz zich in alle ernst buigt in een po ging om de bedroevende ver koopcijfers van Mercedes op te vijzelen. En deze vindingrijke aanpak heeft al vruchten afgeworpen. Onlangs werd met Ecuador een opmerkelijke ruilhandel afgesloten ter waarde van 130 miljoen gulden: bananen voor autobussen. Al twee jaar on derhandelde Mercedes zonder succes met de twee Ecua- doraansc steden Quito en Gu ayaquil over de levering van 1.000 autobussen. Maar het ontbrak de steden aan het no dige geld. Totdat er afgelopen zomer uit onverwachte hoek hulp kwam in de vorm van het bananen-besluit van Brussel en de Europese Unie, dat de import van bananen uit I,a- tijnsamerikaanse landen be moeilijkt. Plotseling zat Ecuador in de maag met een enorme berg ge le bananen, die snel bruin en beurs dreigden te worden. De Duitsers de grootste bana- nenverslinders van Europa protesteerden luidkeels tegen het bananenbesluit van de Eli, maar Mercedes zag een gou den kans. De autofabrikant bood aan de bananen te kopen in ruil voor de levering van autobus sen. Inmiddels heeft Mercedes al genoeg bananen in Rusland en het Verre Oosten afgezet om de eerste honderd auto bussen te betalen. Door dit succes heeft Merce des de smaak te pakken gekre gen. In deze harde tijden waar in veel landen met financie ringsproblemen kampen, heeft Mercedes een soort internatio nale ruilmarkt voor tussen handel op poten gezet. Zo wor den honingmeloenen uit Hon duras en koffiebonen uit Nige ria afgenomen in ruil voor Mercedes vrachtwagens. Ge droogde ananassen uit Colom- bia worden geruild voor on derdelen voor een AEG ener giecentrale. Mercedes haalt nergens de neus voor op. „Wc kopen alles, zolang het de ver koop van Daimler produklen maar bevordert", zegt finan cieel directeur Klaus Haag. VERTALING MARGREET HESLINGA De Duitse bondskanselier en CDU-voorzitter Kohl neemt het applaus van zijn partijgenoten in ontvangst. foto epa moet ook uitstekende banden hebben met de VS en de Oost- europese landen. Bijna terloops noemde hij de vele telefoontjes die hij 'vanwege de Sarajevo- crisis had gevoerd met Boris Jeltsin en Bill Clinton'. Een in ternationale nieuwkomer als Scharping kan daar uiteraard niet aan tippen, was de niet uit gesproken boodschap. Maar ook voor de aanpak van de binnenlandse problemen had Kohl Scharping gewogen en te licht bevonden. Als de Duit sers nu eens ophouden met jammeren, de armen uit de mouwen steken, zich eindelijk realiseren dat met de eenwor ding een droom in vervulling is gegaan en natuurlijk Kohl kie zen, komt alles wel in orde. De congresgangers waren het met hem eens. Vijf doden bij gevechten Jemen AMMAN AP Ondanks een zondag gesloten verzoeningsakkoord tussen de Jemenitische president Ali Ab dullah Saleh en zijn vice-presi dent Ali Salem al-Beidh zijn gis teren gevechten uitgebroken tussen aanhangers van beide leiders. De gevechten in Abyan, 320 ki lometer ten zuiden van de Je menitische hoofdstad Sana, kostte vijf mensen het leven. Saleh. die het noorden verte genwoordigt, en Beidh, de ver tegenwoordiger van het zuiden, sloten zondag in aanwezigheid van de Jordaanse koning Hus sein een overeenkomst die moet leiden tot oplossing van hun geschillen op politiek, eco nomisch en militair gebied. De problemen vloeien voort uit de eenwording van Noord- en Zuid-Jemen in mei 1990. Beidh weigert al een half jaar als vice-president te worden be ëdigd en eist dat eerst hervor mingen worden doorgevoerd. Hij beschuldigt het noorden er van het land te willen overheer- Omdat de Postbank Kapitaalrekening met 5,3% meer opbrengt. Dc Rustbank kapitaalrekening met i opnemen. Zelfs eerste minimum inleg van f25.000,- biedt bedrag boven dc f25.000, als u dit een de ideale combinatie van zeer hoge rente (nu 5,3%*) én alle opnamevrijheid maand van tevoren reserveert. Hetzelfde principe geldt ook voor U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag dc Leeuwrekening. waarbij het minimum Sparen doe je gewoon bij de Postbank. "Rcnlevergocdinu per I februari 1994 inlcgbedrag op f 10.000. ligt en de rente nu 4,8%* is. Voor een aantrekkelijke rente hoeft u dus geen deposito te nemen. fcapitem/rckttMFg Girorekeninghouders die een Kapitaal- of Ivccuwrckcning willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje En wie cr eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen het nummer is tAA (0201 591 8282 POSTBANK

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5