De Ruiter voelt zich nog geen Eddie the Eagle Sprookje van Torvill en Dean kan jury niet meer bekoren QQO 00- Olympische Winterspelen Wiberg wint voor vorst en vaderland DINSDAG 22 FEBRUARI 1994 Freestyle-skiër sluit loopbaan afin de achterhoede WINTERSPELEN inciJ Michiel de Huiter kreeg geen belletje van zijn minister president. Al mocht het toch een historisch moment he ten, dit eerste olympische optreden van een Nederlandse skiër sinds de slalom van een barones in 1936. Wel 'hing' zijn vrouw Margriet Segers aan zijn portable-telefoon. „Hoi schat. Oat was het dan. Hoe is het met de kids?" Nog een paar dagen en De Ruiter, vader van drie kinde ren, heeft weer alle tijd voor het gezin waar hij zo graag over praat. In tien spannende seconden besloot hij een tienjarige carrière als acrobaat op de ski's. LILLEHAMMER PAUL BERKHOUT NPA-VERSLAGGEVER Mei de kids was alles goed, geluk- mmgm kig. Opmerkelij- HtV.W ker leek het dal Michiel de Ruiter WlEM ook nog hele- Vrije „ijl «lei m'l!l1 heel was. De nietsvermoe dende toeschou wers in het Kanthaugen-stadion zagen wit rond hun neus na een paar uurtjes freestyle skicn. Wonderbaarlijk was het hoe sporters als draaitollen door de lucht vlogen, beangstigend hoe sommigen landden. Sonja Rei- chart maakte een doodsmak in de sneeuw en bleef bewusteloos liggen, Jean-Marc Bacquin brak bijna zijn nek maar voltooide ondanks een hersenschudding de wedstrijd. ,,Voor geen goud zou ik dit doen", sprak chef de mission Ard Schenk. De Ruiter (30) slikte man moedig toen hij de ongelukken zag. In tien jaar was hij schade vrij gebleven. „Ik kom wel eens op mijn rug terecht, maar dan hoest ik een keer en ga verder. Vandaag gebeurden lelijke din gen die ik anders nooit zie. Niet leuk dat het deze sport over komt hij het officiële debuut op de Winterspelen." Freestylers nemen een aan loopje, kaatsen van een schans af en voeren vijftien meter bo ven de grond adembenemende hoogstandjes uit. „Zo sta je aan de start en zo hang je op je kop", aldus De Ruiter. Gevaar lijk vindt hij het niet. „Routine wordt hel nooit. Maar de vorm, de houding, daar zit je helemaal in. Ie bent in staat een stap ver der te denken. Als ik in de lucht hang, ben ik al bezig met de landing. Het enige risico is dat je in een dubbele schroef ver dwaald en er niet meer uit komt." Het is de reden dat De Ruiter nooit dubbele schroeven deed. Hij had wel een sensatio nele sprong in voorbereiding. „Ik beheerste hem onvoldoen de. Ik wilde niet laatste worden, dan krijg je dat Eddie the Eagle- effect." Hij wilde hij zijn af scheid geen anti held zijn. Die stunt zal De Ruiter ook nooit meer elders uitvoeren. Gisteren beleefde hij zijn twee laatste sprongen van zijn leven op een internationale wedstrijd. Alleen bij het Nederlands kam pioenschap in mei is hij nog Mooi zag het er niet uit, maar alles bleef heel bij Michiel de Ruiter. van de partij. „Alleen omdat ik het leuk vind voor de tiende keer de titel te pakken." Hij keek ontnuchterd om naar de 'belangrijkste wedstrijd van zijn loopbaan'. Droeg het nummer acht nog als een relikwie op zijn borst. „Heel raar. Helemaal nu ik niet de finale heb gehaald, terwijl ik zeker weet dat ik de capaciteiten daarvoor heb. Ik wilde hier donderdag bij de bes te twaalf staan. Ik kan het, maar op de één of andere wijze ging het mis. Dat is naar. Maar ik val niet in een gat, er zijn zo veel andere dingen waarnaar ik uit kijk. Ik wil niet meer acht maan den per jaar op reis zijn." Misschien wordt hij in de toe komst wel een voorvechter van FOTO AFP deze acrobatiek in Nederland. De Ruiter leerde de sport zelf pas op zijn twintigste kennen. Sprongetje voor sprongetje. Een laatbloeier die daarmee niette min een voorloper was. Als voormalig trampoline-springer ^VERSLAGGEVER Kunstrijden Het publiek was op hun hand, het Engelse jurylid liet de magische 6.0 el oplichten, genoeg, layne Torvill en Christopher Dean flirtten tien jaar na Sarajevo naar een twee de olympische titel, maar het Engels ijsdanspaar liep een blauwtje. De staande ovatie voor hun l ets face the music and dance' kon de geest van de Bolero niet uit het Amfitheater Geen olympische zege zal de ze veertien dagen zo onderbe licht zijn en worden als die van Oksana Gritschuk en Yevgeny Platov. De 31ste februari 1994 z.il namelijk niet de geschiede nis ingaan als het moment van hun olympische victorie, maar als de avond waarop de magie layne Torvill (36) en Christop her Dean (35) in de steek liet. In de Nordlyshallen (Noorderlicht hal, red.) - de lokale aanduiding voor het Amfitheater - viel gis teren het doek voor het Engelse koppel, dat hel ijsdansen een decennium terug een nieuw tijdperk invoerde. Dat zij als dertigers nog de strijd met de jongste generatie konden aanbinden, mocht op zich al een mirakel heten. Al hadden de beide routiniers daarvoor een eenvoudige ver klaring. „Tijdens die vier minu ten van onze kiir zijn we hevig verliefd op elkaar. Dat straalt over naar de toeschouwers", al dus Torvill. Die 240 seconden op het ijs vormen overigens niet meer dan een dun laagje kla tergoud over een voor het grootste deel strikt zakelijke ver houding. Zodra ze het ijs verlaten heb ben, blijkt de hand tussen de beide in Nottingham geboren schaatsgrootheden lang niet zo innig. Terwijl Torvill zich al ruim tien jaar lang, na elke wed strijd, in de armen werpt van haar Amerikaanse echtgenoot Phil Christiansen, wandelt Dean van de ene naar de ander schoonheid. In oud-kunst- schaatsster )U1 Trenary heeft hij inmiddels zijn vierde levensge zellin gevonden. Op het ijs kon echter nie mand het zo goed met hem vin den als Torvill. Samen ontke tenden zij begin jaren tachtig een revolutie in het ijsdansen. Hun gepassioneerde vertolking van Ravels Bolero was op tech nische gronden in strijd met na genoeg alle wetten die in het ijs dansen gelden, maar hun optre den oogstte overal ter wereld een staande ovatie. Het leverde hen in 1984 de olympische, de Europese en de wereldtitel op. „Ze zijn de besten aller tijden; ijsdansen is Torvill en Dean", merkte nota bene Ludmilla De Amerikaanse kampioenen Elizabeth Punsalan en Jerod Swallow liggen hopeloos in de knoop tijdens de fi nale ijsdansen, die zij als vijftiende en laatste paar afsloten. foto rtr Vlasova, choreografe van het duo Gritschuk-Platov, op. Zij en vele ijsdansparen met haar vreesden echter, dat in het Am fitheater van Hamar het verle den zwaar zou meetellen in de jurywaardering voor het Britse paar. Begrijpelijke, maar onte rechte vrees. Na de Olympische Spelen van 1992 in Albcrtville kondigde Hans Kutschera, voorzitter van de sectie kunstschaatsen van de ISU, aan dat er regels opgesteld zouden worden om te voorko men dat ijsdansen zou uitgroei en tot een 'overdramatisch the- ateroptreden, waarin techni sche vaardigheden onderge schikt zijn'. I let leek een duide lijke vingerwijzing naar Iorvill en Dean. die kort daarvoor had den aangekondigd de professio nele ijsrevues de rug toe te ke ren om nogmaals hun geluk in het wedstrijdcircuit te beproe- Het Engels koppel liet zich niet afgeschrikken door Kut- schera's woorden. „De ISU wil terug naar de traditionele waar den van het ijsdansen en vol gens ons is dat een goed stre ven", paaide Dean de ISU-offi- cials. Samen met zijn ijsprinses studeerde hij maanden op een juiste choreografie. „Voor we de ideale uitvoering bedacht had den, zijn er heel wat ideeën in de prullenbank verdwenen." Tien jaar na de Bolero pre senteerde het duo begin januari in Sheffield, bij de Engelse titel strijd, hun nieuwste act. Onder OS OP TV VANDAAG 17.30-18.30 BBC 2 Kunstrijden op de 19.00-22.30 EURO Schaatsen; short track schaatsen (1000 m mannen en 3000 m. koppelkoers vrouwen). 20.30-20.55 Ned 2 Hoogtepunten van de dag. 21.00-21.45 Did 2 Hoogtepunten van vandaag, schaatsen (shorttrack kwalifi catie) en iishockey (A5-B6). 21.00-21.55 Ned 2 Schaatsen (short track kwalificatie) en ijshockey (B5-A6). 22.15-22.45 Ned 2 Studio Lilleham- 22.30-23.30 EURO IJshockey: B5-A6. 22.50-23.50 Ned 2 IJshockey: B5-A6 (samenvatting) en schaatsen (shorttrack kwalificatie) 23.30-00.00 EURO Special met alle m- 00.30-01.30 EURO Skispringen: 120m. teams. 01.30-02.30 EURO IJshockey: A5-B6 02.30-03.00 EURO Special met alle in- 03 30-05.00 EURO IJshockey: B5 A6 05.00-06.00 EURO Schaatsen: short track kwalificatie 07.00-07.30 EURO Special met alle in formatie 07.30-08.00 EURO Informatie 08.00-09.00 EURO Skispringen: 120m. teams. 09.00-10.00 EURO Schaatsen: short track kwalificatie 09.05-09.25 Ned 2 Samenvatting van de vorige dag en vooruitblik op vandaag. 09.03-17.45 Did 2 Skiën (reuzensla lom mannen), biathlon (7.5 km., vrou wen), Noordse combinatie Skispringen (90 m. teams), biathlon (10 km. man nen), ijshockey (kwartfinale) en Schaat sen (1000 m. vrouwen). 09.25-11.30 Ned 2 Skiën: reuzensla lom mannen le run) en biathlon (7.5 km, vrouwen). 10.00-11.30 EURO Biathlon: 7.5 km leri 13.05-14.55 Ned 2 Noordse combina tie Skispringen (90 m. teams), skiën (reuzenslalom mannen, 2e run) en biathlon (10 km. mannen). 13.30-14.15 EURO Sk.en reuzensla- i. 2e ri 14.15-15.00 EURO Biathlon: 10 km. 14.55-15.55 Ned 2 IJshockey: B2-A3 15.00-17.30 EURO IJslio. key. B._' AS 15.15-16.50 BBC 2 Samenvattingen en reportages. 16.00-17.30 Ned 2 Schaatsen: 1000 de klanken van Irving Berlin's 'Lets face the music en dance' waren de emotie en dramatiek weliswaar grotendeels verdwe nen, maar technisch en artistiek toonden Torvill en Dean aan nog altijd wereldklasse te zijn. „We zijn weer dicht bij de per fectie". wist Dean toen al te melden. De jury moest overstag. Negenmaal verscheen de ultie me 6.0 op het scorebord. Kort na Sheffield werd het le gendarische koppel enkele we ken later in Kopenhagen echter alweer met beide benen op de grond gezet. Weliswaar eisten Torvill en Dean in de Deense hoofdstad de Europese titel op, maar de wijze waarop die tot stand kwam wees allerminst op suprematie. Ondanks de hoge waarderingscijfers, meende geen enkel jurylid dat de Engel se routiniers op 1 hoorden. De 'rock en roll'-uitvoering van Gritschuk en Platov stal de har ten van de kenners. De BBG-reporter meldde de natie op besliste toon, dat het sprookje uit was, de Russische delegatie-leden feliciteerden el kaar al met de zege. maar na minutenlang gehussel met de cijfers bleek de titel toch voor Groot-Brittannië te zijn. „Het was hogere algebra en ik snap het nog steeds niet", sprak Yev geny Platov. Voor T&D-trainster Betty Callaway was het een wij ze les. „Zo veel geluk hebben we geen tweede keer. Er moet meer snelheid en dynamiek in onze uitvoering." Een maand lang trainden Torvill en Dean achter gesloten deuren in de ijshal van Milton Keynes, honderdvijftig kilome ter ten noorden van Londen. „Onze kiir is voor tachtig pro cent veranderd ten opzichte van het EK", zei Callaway voor Ha- mar. Op zijn beurt stelde het publiek gisteravond verheugd vast dat het koninklijk ijsduo zich bekeerd had tot hun ver trouwde stijl vol passie en ero tiek. Alleen de jury liet zich tien jaar na Sarajevo niet nog een keer verleiden. Een jaar geleden was Pernilla Wiberg de wanhoop nabij. Een zware val zette haar loopbaan op de lange latten op het spel. „Iedereen die over de Olympi sche Spelen begon, lachte ik uit." Zij was in gedachten al bij een carrière als zangeres, „Mijn tweede liefde." Gisteren kwamen echter de ko ning en koningin van Zweden vol vertrouwen naar Haljell. Niet om haar te horen zingen, maar om een herboren Pernilla te bewonderen. „Ik wilde hen niet teleurstellen", zei Wiberg en zij slalomde naar goud in de combinatie. Het ski-circus verhuisde giste ren naar een nieuwe olympi sche berg en daar golden ande re wetten. Hafjell bracht drie 'nieuwe' landen op het gletsjer ijs in het olympisch stadion. Wi berg verdreef de hatelijke nul op het Zweedse conto. Vreni Sch neider troostte de ontluisteren de Zwitsers met zilver, Alenka Dozvan, pas 18 jaar, bezorgde Slovenie de eerste olympische medaille uit de historie. Het trio had één ding gemeen: zij gleden naar beneden op ski's van Ros- signol, het succesvolste ski- merk ter wereld. Aan Amerikaanse rauwdouwers en Katja 'Kamikaze' Seizinger was de race tussen de poortjes niet besteed. Aan Schneider, de koningin van de slalom, en Wi berg des te meer. Zij vochten een bloedstollend duel uit. Hun favoriete tijdverdrijf is breien. In dit olympische breiwerkje liet het duo geen steek vallen. Wiberg (23) won twee jaar gele den in Albertville reeds de titel in de reuzenslalom. Voor die discipline en voor de afsluiten de slalom geldt zij na gisteren ook als favoriete. Schneider lijkt haar grootste concurrente te blijven. Lillehammer '94 Muurbloempjes De Noorse sportvrouwen zijn muurbloempjes op het olym pisch dansfeest. Terwijl de mannen als helden worden ver eerd, worden de ski-sters en schaatssters van het gastland genegeerd. Maar zij pikken dat niet langer. De zilveren medaille in de estafette ski-lopen - vlak achter de Russinnen - hebben de vrouwen strijdvaardig ge maakt. „De journalisten hebben hun gevoel voor realiteit verlo ren. alleen goud telt nog", sprak Anita Moen, de slotloopster. De supporters steunen hen, daarvan getuigden de 40.000 toeschouwers in het Birkebei- nerenstadion. „Maar de media tonen geen enkel vertrouwen in ons. Zij durfven te beweren dat het vrouwenteam geen toe komst heeft." Noorwegen versloeg in de esta fette verrassend genoeg Italië, dat werd aangedreven door Ma- nuela di Genta (zij maakte de snelste rondetijd van alle deel nemers) en Stefania Belmondo. De suggestie dat de Azurri uit vorm waren, maakten de Vi king-vrouwen razend. Geen en kele Noorse journalist durfde overigens met de zilveren-me daillewinnaressen in discussie te gaan. Mijlpaal Ljubov Egorova evenaarde door het estafette-goud een olym pisch record. Zij werd na de schaatsster Lydia Skoblikova de tweede vrouw met zes olympi sche titels. Egorova (27) moest hard werken voor die mijlpaal. De Noorse vrouwen leidden bij het ingaan van de laatste vijf ki lometer verrassend genoeg, al bedroeg de voorsprong slechts een seconde. De 30 kilometer, donderdag, kan Egorova op ze ven gouden medailles brengen. „Ik vind het moeilijk mezelf op nieuw op te laden", aldus de Russin. Pijnlijk De vergissing was slordig, dom, maar vooral heel pijnlijk. Dat de International Herald Tribune in de uitgave van gisteren de voor naam van schaatser Ritsma ver anderde in Tintje, dat was tot daaraan toe. Maar dat het dag blad diezelfde Ritsma verwarde met de bij een auto-ongeluk overleden Renske Vellinga, was pijnlijk. Volgens de Herald droeg de Nederlandse ploeg rouwbanden ter nagedachtenis aan de zaterdag overleden Rint- je Ritsma. De Russische skiloopster Ljubov Egorova vierde gisteren het feit dat zij als tweede vrouw haar zesde olympi sche titel veroverde. Op de 4x5 kilometer voor landenploegen hield zij haar ploeg uit de greep van de Noorse vrouwen. Egorova maakt met de 30 kilometer nog voor de boeg in Lillehammer kans op haar zevende gouden gouden medaille. foto epa veerde hij soepel naar de frees- tyle-top. „De Canadezen leren het direct op de ski's. Maar veel atleten hier hebben hun wortels in het turnen, het schoonsprin- gen of de trampoline". Talenten in Nederland kunnen het straks ook meteen in de praktijk leren. In Groningen is een water schans in aanbouw. „Dat geeft onze sport een enorme duw in de goede richting", aldus De Ruiter. Alle Oranje-sporters en -bege leiders in Lillehammer zwaai den hem uit. John Drost, de re- serve-remmer. maakte nerveus foto's toen De Ruiter met zijn rode helm in glijvlucht naar be neden kwam. De Nederlandse rol in Lillehammer was daar mee uitgespeeld deze Winter spelen. Geurts 24ste in de bob, De Ruiter 17de op ski's, Neder land lijkt nog altijd een schaats land bij uitstek. De freestyle skiër twijfelt er echter niet aan dat eens het groepje niet- schaatsers groter is. Hij besloot daar vanavond, toen hij een biertje dronk en zijn loopbaan overdacht, maar op te proosten. „Dan denk ik toch blij terug aan deze Winterspelen", zei De Ruiter, die het feest tol de slui tingsceremonie wil mee bele ven. „Het olympisch dorp, al die sporten, ik vind het fantas tisch." Hij geniet van elk mo ment en genoot van zijn wed strijd. „De entourage was waan zinnig, het gevoel ontzettend goed. Een perfecte dag, als ik die tien seconden in de lucht even vergeet." Voor de 15.000 swingende toeschouwers waren het echter die spectaculaire se conden die hun dag perfect maakten. 2. Fedotkina (Rus) 2.02.69. 3 2 03.41. A Biair (VSt) 2 03. 2.03.70. 6 Bi 2.04,02. 9 2.04.00. 8. Dascalu ihimoto (Jap) 2.04,98. 2.05.18. 11. Baier (Dui) 2 05,9 o (Jap) 2.06.54, 16 Tabata 9. 17 Le May (Can) 2.07,19. 18 IPol) 2.07.44. 19. Antal B.50, 24 Morton rilova (Rus) 2.08,65, .09,53, 27. Bailey a (Can) 2.09,97, 29 3.05,1 1.28,7 (Zwi) 1.36,4 (1.28.91/1 36.38). 3. Dov; (1 28.67/1 5. Ertl (Dui la (Fra) 3.1 3 10.14. 10. 37,97). 4. Gallizio (ItaO 3 08.78. 6. Koren (Slw) 3 (Fra) 3.10.02. 8 Gerg 3.10.10. 9. Vogt (r - (VSt) 3.10,15. SKILOI Oesova/S|oelin (Rus) 3.8, 3. Torvill/Dea 4.8. 4. Rahkamo/Kokko (Fin) 8.0. 5. Mo-"1 te/Lavanchy (Fra) 10,0, 6. Krilova/Fec (Rus) 12,0, 7. Romanova/Jarotsjenko 14,0, 8. Mrazova/Simecek (Tsj) 16.Cpn Goolsbee/Schamberger (Dui) 18,0 (WRu) 22,0,12 Drobiazko/Vanaga; 3 Slergiadoe/Ratsgoeljajev (Oez Rusland 9 7 3 1Ska Noorwegen 8 6 2 i<?t; Ver. Staten 4 3 0 t Duitsland 4 2 6 1ïv, Italië 3 3 8 14 Canada 2 2 2 S Oostenrijk 1 2 2 Zwitserland 1 2 0 t Zweden 1 0 0 v.. Kazachstan 0 2 0 Zei Nederland 0 1 3 Frankrijk 0 1 2 VI Japan 0 1 1 +k Wit-Rusland 0 1 0 *n Finland 0 0 2 Slovenië 0 0 1 i ik Gr.Brittannië 0 0 1 PROGRAMMA 5.30 U 21.00 58 - 6A Shor 19.00 Hamar 1000 3000 m koppelkoer: MORGEN 09.30 Hafjell Reuze che 13.30 2e manc Biathlon 10.00 Lillehammer Regering stelt geld beschikbaai LILLEHAMMER De Noorse regering heeft L miljoen kronen (1,875 miljin; gulden) beschikbaar gesö!: voor Olympic Aid. „Wij hebie ons laten inspireren door debll tie die gestart is door lohla Olav Koss". verklaarde prerjts Gro Harlem Brundtland voo L Noorse televisie. „We vonjs het bedrag dat het Noors Cpn pische Comité had gegevein miljoen kronen) niet voldqic de."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22