Enquête: Winkelhof later dicht 'Het wordt iets heel aparts' Zoeterwoude moet 'dossier hooitas' openen VVD en D66 Oegstgeest bang voor nieuwkomers Regio Veldstra geen wethouder meer in nieuw college DINSDAG 22 FEBRUARI 1994 )IN -CHEF HANS KOENEKOOP F Flat onder water door lekkage oegstgeest Eeh lekkage in een flat aan de Lijtweg zorgde van nacht voor veel overlast. In een woning op een van de hogere verdiepingen was dc waterleiding gesprongen. I let water liep andere appartementen in en kwam ook in de meterkasten te recht. De stroom moest uitgeschakeld worden. De lekkage is verholpen en de brandweer heeft het water weggepompt. Inbrekers maken te veel lawaai zoeterwoude-rundukBewoners van de Antoniusstraat werden vannacht gewekt door inbrekers. Toen zij beneden kwamen wa ren dc vogels al gevlogen. Niet bekend is of er wal is gestolen. Motorrijder breekt schouderblad voorschoten Een 31 -jarige Leidenaar heeft gistermorgen een wervel en schouderblad gebroken bij een ongeluk op de kruising Veurseweg en Papelaan in Voorscholen. De motorrijder werd op de kruising geschept door een personenauto die volgens een woordvoerder van de politie geen voorrang verleende. De auto werd bestuurd dooreen 44-jarige Voorschotenaar. Het slachtof fer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Handtas weg uit kinderwagen voorschoten Een 33-jarige.vrouw uit Voorschoten liet zater dagmiddag om vier uur haar kinderwagen met daarin haar handtas in de voortuin van haar woning aan de Nassaustraat staan. In de handtas zaten een handtas met rijbewijs, portemon nee met inhoud, girobetaalkaarten en giropas. Toen zij om tien uur 's avonds haar las miste bleek een dief al te hebben toege slagen. Gistermorgen heeft zij aangifte gedaan. Schaatswedstrijden in Warmond warmond» De Warmondse IJsclub houdt morgenmiddag schaatswedstrijden voor de jeugd. Kinderen vanaf zes jaar kun nen zich vanaf 13.00 uur inschrijven. Ongeveer een half uur later barst de strijd los. De wedstrijden worden gehouden op de ijs baan in de Veerpolder. D66 schenkt bakje troost voorschoten De Voorschotense afdeling van D66 schenkt dinsdag 1 maart vanaf 7.15 uur gratis koffie voor vroege treinrei zigers op de stations Voorscholen en De Vink. Een dag voor de verkiezingen wil de parlij 'de treinreizigers een hart onder de riem steken', nu de NS het treinverkeer tussen Leiden en Den I laag I IS willen opheffen. D66 vreest daardoor nog langere wachttijden en nog vollere coupés en gangpaden. VVD-karavaan trekt door Voorschoten voorschoten De fractie van de WD in Voorschoten trekt zater dag 26 februari met een karavaan door het dorp. In een ver warmde mini-huiskamer kunnen de kiezers kennismaken met de WD-kandidaten voor de gemeenteraad en alles te weten ko men over het verkiezingsprogramma. De eerste slop van de ka ravaan is om 9.30 bij 't Hofflanls Huys. Daarna doen de liberalen nog zes andere plekken in hel dorp aan. Een meerderheid van de klanten van de supermarkt Al bert Heijn in de Leiderdorpse Winkelhof wil ruimere openingstijden. Dit blijkt volgens een woordvoerster van de supermarkt uit een onlangs gehouden enquête. Over de exacte cijfers wil de grootgrutter om onduidelijke re denen geen mededelingen doen. Eén kermis is a genoeg voor Lange Voort oegstgeest Omwonenden van de Lanj Voort in Oegstgeest hoevi maar één keer per jaar mis voor hun deur mee te m ken. Zoals ieder jaar hebb< burgemeester en wethoude toestemming gegeven kermis op Koninginnedag, gec ganiseerd door de plaatseliji Als Oranjevereniging. Nog mis in september, die e merciële exploitant wilde org niseren, vindt het college echt CD te veel van het goede. Daardoi el' zouden de omwonenden te ve je y geluidsoverlast te verduren loi gen. De aanvraag voor de ke mis is daarom afgewezen. Fra leiderdorp roy k De klanten van Albert Heijn kregen eind januari de moge lijkheid een vragenformulier in te vullen waarop ze hun verlan gens over openingstijden ken baar konden maken. Ze konden een keuze maken uit een half uur of een kwartier langer de winkeldeuren open houden. Ook was er de mogelijkheid een eigen optie te kiezen, bijvoor beeld handhaving van de huidi ge openingstijden, ten slotte werd het publiek gevraagd of hij het belangerijk vindt dat alle winkels in de Winkelhof op de zelfde tijden geopend zijn. Het hoofdkantoor van AH in Zaandam wil geen mededelin gen doen over de exacte uitslag. Een woordvoerster volstaat met de opmerking dat 'de meeste mensen voorstander zijn van langere openingslijden.' Over de wijze waarop de voorkeuren zijn verdeeld over bijvoorbeeld een kwartier of een half uur lan ger open, wil ze geen uitspraken doen. Naar de reden van deze vaagheid blijft het gissen. ,,We denken gewoon dat we deze cij fers het beste voor onszelf kun nen houden." Even later meldt de woord voerster echter dat de resultaten van de enquête zeker worden ingebracht bij de komende on derhandelingen tussen AH, de winkeliersvereniging en eige naar Wereldhave van de Win kelhof. Wereldhave kondigde on langs aan spoedig rond de tafel te willen met AH en de andere winkeliers, die de langere ope ningstijden niet zien zitten. De eigenaar voelt zelf ook voor een iets ruimere opening, maar stuurt aan op een compromis. Op de plek van de Kims Hoeve, een speelterein en de inmiddels gesloopte Laurentiusschool verrijst begin volgend jaar de Laurentiushof met ongeveer honderd woningen. foto loekzuyderduin Indiase architect ontwerpt Voorschotense Laurentiushof Cirkelbus breng ouderen gratis naar de stembus voorschoten Voorschotense ouderen <9Gi voorschoten judy nihof Vakmessen en ander keukengerei voor de chef kok en zijn maten? ©natuurlijk vai schoondergang 'Het is saai in de sociale woningbouw' is een van zijn gevleugelde uitspraken. Daarom wil architect Ashok Bhalotra van het bouwproject Laurentius hof in de Voorschotense Vlietwijk een leuke, fris wijkje maken, waarin de mensen zich happy voe len. Bhalotra, die afkomstig is uit India, maakte eerder furore met de ontwikkeling van het Amers- foortse Kattenbroek: een wijk vol verrassende ar chitectuur, die zijn tijd ver vooruit lijkt. Begin volgend jaar moet de eerste paal voor de Laurentiushof de grond in. Een project van pak weg honderd woningen, waarvan er vijftig -socia le huurwoningen- speciaal voor ouderen zijn be stemd. Aanvankelijk was sprake van slechts tach tig woningen. Voor Voorschotense begrippen is het een omvangrijk project. In grote lijnen is nu al duidelijk waar het naar toe moet met het gebied in de Vlietwijk, waarvoor de Kims Hoeve en een speelveld moeten wijken. De Laurentiusschool is ai gesloopt. Het is de be doeling dat er vier aparte complexen in een boog om sportschool Goedenraad komen te staan. Tus sen de boog en de sportschool komt een -niet af gesloten- binnentuin. Het grootste van de vier ge bouwen is bedoeld voor ouderen. Het wordt niet puur een 'woongebouw'. Zo wordt de beneden verdieping van het complex gereserveerd voor de Welfare (het Rode Kruis) en een praktijk voor fy siotherapie. Ook komt er op de begane grond een gemeenschappelijke ruimte, waar de ouderen met elkaar dingen kunnen ondernemen of kun nen eten. Op de twee verdiepingen erboven ko men de woningen, die bereikbaar zijn met een lift. De huurprijs valt vermoedelijk lager uit dan 700 gulden per maand. De appartementen in de overige drie complexen worden of duurdere huurwoningen, of koopwoningen van rond de 190.000 gulden. ,,Het wordt echt iets heel aparts", zegt de Voor schotense wethouder F. ten Have over de Lauren tiushof. De kinderen uit de buurt zullen minder blij zijn met de geplande woningen. Het speel veld, waarvan veel gebruik wordt gemaakt, ver dwijnt immers. „Gelukkig is er in de buurt nog voldoende plek om te spelen. Ze kunnen bijvoor beeld naar het ijsbaanterrein." De gemeente Voorschoten organiseert in de loop van maart een bijeenkomst voor omwonen den. Zij mogen dan aan de hand van de ruwe plannen meepraten over de definitieve invulling van het bouwproject Laurentiushof. ar w Koe kui om «rat ma W1 slecht ter been zijn, zelf willen gaan nen woensdag 2 gebruik maken van de cirkc col bus. Ook niet-abonnementhoi ders kunnen mee. Vervoer na eei het stembureau moet dinsdag maart tussen 10.00 en 17.00 ui ga; worden aangevraagd bij de cei hij trale post onder telefoonnun mi mer 61 45 65. Aanleiding voi n het inzetten van de cirkelbus lij; een klacht van een oudei hj< Voorschotenaar over verplaa sing van 'zijn' vertrouwde sten bureau. De man bracht voo dei heen zijn stem uit in Het Pali maar moet nu naar het verdi (ei gelegen Bondsgebouw. Raad Leiderdor] zet directeur school op straat Gemeente heslist opnieuw over bouwplannen veehouder zoeterwoude Mag de Zoeterwoudse boer F. de Jong de oversteek naar de Oostbrockpolder wagen of niet? Onder druk van de politieke partijen opent het college van B en W dossier 'hooitas' vandaag opnieuw. Aan de overkant van de Weipoortse Vliet wil De Jong een hooiberg neerzetten. Het college verleende geen vergun ning omdat het bouwwerk de openheid van de Oostbroekpol der aantast. Dc Jong vindt het college standpunt uiterst kortzichtig. „Deze stap is noodzakelijk de toekomst van mijn bedrijf en nu werken ze tegen." Boven dien voert de Zoeterwoudenaar aan dat de hooitas vanaf de Weipoortseweg straks 'ruim schoots wegvalt achter de boer derij'. ,En vanuit de polder ger zien zal hij echt niet opvallen tussen alle schuurtjes die er al staan", meent De long. ergadering kozen de raadsleden deze maand de kant van De Jong. Dal zij zich eigenlijk niet met deze zaak mochten bemoeien, lapte het CDA-raadslid J.j.M. van der Salm aan zijn laars. „De raad is de baas in Zoeterwoude, niet hel college. Het CDA vindt dat dit veel te lang duurt. De Jong is al sinds maart vorig jaar bezig. We praten wel over een bedrijf. Na al die tijd is De Jong nog geen halve steen verder." Het CDA benadrukte dat het college deze zaak snel moet af handelen. Progressief Zoeter woude en de WD sloten zich hierbij aan. De Jong runt een melkvee houderij met zo'n vijftig koeien en ongeveer vijfentwintig stuks jongvee. De Zoeterwoudenaar wil een groot stuk van zijn hui dige veestal afbreken en er een moderne jongveestal neerzet ten. Onder die nieuwe stal komt een mestopslagplaats. Het nieu- Burgemeester Leiderdorp roept jongeren op stem uit te brengen over jouw straat en jouw sport club", aldus de burgemeester. Bij de brief is een folder ge voegd met een uitleg over hoe het stemmen in zijn werk gaat. Overigens moest Zonnevylle gisteravond enigszins be schaamd. erkennen dat er een spelfout in de brief is geslopen. „Voor de eerste maal in je leven wordt je uitgenodigd om als stemgerechtigde te laten zien welke politiek koers Leiderdorp voorstaat", zo schrijft de burge meester. „Ik had die foute 't' al gezien, maar de brieven zijn al de deur uit. Niets meer aan te doen." Zonnevylle hoopt dat de boodschap desondanks over komt. hei Laat je stem horen. Met die boodschap heeft burgemeester M. Zonnevylle alle Leiderdorpse jongeren tussen de 18 en 21 jaar aangeschreven. Deze groep, die nog nooit heeft gestemd (de laatste verkiezingen waren in 1991 voor de Provinciale Sta ten), krijgt in de brief van de burgemeester op het hart ge drukt gebruik te maken van het stemrecht. Achter die eenvou dige druk op de sternmachine schuilt een groot belang. Wie niet gaat, laat aan anderen over wat er gaat gebeuren", legt Zon nevylle uit. „De gekozen ge meentebestuurders beslissen Directeur P. Kleiss van de Lc derdorpse Koningin Juliam school is ontslagen. De meenteraad heeft hierover gi teravond een besluit genome Het is nog niet bekend op well wijze de vacature wordt ingf|i< vuld. Het ontslag volgt op e slepend conflict dat volgt wethouder C. Huigen (WD/oi derwijs) is veroorzaakt do 'onverenigbare karakters bii nen de school'. Kleiss meldt zich eind 1992 ziek. Inmidde is hij volgens Huigen opg knapt, maar een terugkeer na de Koningin Julianaschool ziti naar het idee van de raad ene betrokkene zelf niet meer ii „Dan zou alles weer opnieu beginnen." Kleiss gaat op zoe naar een andere werkkring valt voorlopig in de wachtgeli regeling. Vandaag zijn alle oï ders op de hoogte gesteld va het ontslag van Kleiss. Graalhuis: van onbekend winkeltje tot trekpleister zoeterwoude brenda filippo mam Het Graalhuis in Zoeterwoude is uitgegroeid van een onbekende winkel in tweedehands- goederen tot een trekpleister waarvoor zelfs mensen uit buurgemeenten een omweg maken. Begin maart bestaat Het Graalhuis aan de Zuidbuurtseweg drie jaar. De cijfers tonen aan dat Het Graalhuis aan de weg timmert. De omzet steeg van 69.500 gulden in 1992 naar 76.000 gulden vorig jaar. Reden genoeg voor een feestje, vindt secretaris R. van der Post. Op dindag 1 maart (half twee tot half vijf 's middags) en zaterdag 5 maart (tien tot twee uur) bieden vrijwilligers elke bezoeker kofi en cake aan. Kleding gaat voor de halve prijs v en op meubelen krijgt de koper tien procent kc p ting. Met de opbrengst van de verkoop van twe i, dehands goederen steunt Het Graalhuis kleii schalige projecten in ontwikkelingslanden, gaan het liefst in zee met mensen die de situaijl daar kennen of die er familieleden hebben. Di S| weet je zeker dat het geld ook aankomt", verttj n Van der Post. Vorig jaar schonk Het Graalhuis totaal 60.000 gulden. Daarnaast geeft de stichtii permanente steun aan een Pools tehuis vo lozen. De Zoeterwoudse veehouder P. de Jong op zijn bedrijf dat volgens hem werken ze tegen, we onderkomen voor de kalve ren wordt echter zo groot dat de ihterliggende hooiberg 3 hooitas l inpasbaar, t het college „Ik heb dat verdwijr blijkt op het erf En dat is nu net1 De Jong aanraac serieus bekeken, maar er is ge woon geen ruimte. Kijk, als ik het grootste deel platgooi en opnieuw indeel, lukt het wel. Maar dal is natuurlijk van de gekke", schampert De Jong. In het bestemmingsplan Lan delijk Gebied uit 1992 zijn om alle eigendommen zogeheten 'bouwvlakken' getekend. Bin nen zo'n bouwvlak kunnen ei genaren naar hartelust bouwen en veranderen, mits de ge meente de aanvraag goedkeurt. Voor de nieuwe stal is inmid dels wel een vergunning afgege ven. Maar binnen het bouwvlak is geen ruimte voor zowel een nieuwe jongveestal als hooitas. In een reactie blijkt wethou der R. Hogenelst gevoelig voor de situatie waarin De Jong ver keert. „Hij staat met zijn rug te gen de muur. Op zijn erf kan hij geen kant meer op. In zijn geval is het absolute noodzaak dat de hooitas naar de overkant van de Weipoortse Vliet verhuist." Hogenelst benadrukt dat dit niet het collegestandpunt is. „Ik kies voor de boer en sla de eco nomische motieven hoger aan dat de landschappelijke waar den," Als De Jong zijn hooitas toch mag neerzetten, betekent dit niet dat elke boer gebouwen kan neerzetten aan de overkant van de Weipoortse Vliet. „De Oostbroekpolder is een bijzon der gaaf gebied en we zo houden." Daarom hecht het college ook zoveel waarde aan het oordeel van de afdeling Landbouw Na tuur en Openluchtrecreatie (LNO) van het ministerie van landbouw en visserij. Deze meent dat 'bebouwing de open heid van het gebied verstoort'. Daarentegen is de Agrarische Adviescommissie Bouw- en Aanlegvergunningen (AABA) wel positief. Overschrijding van het bouwvlak is acceptabel om dat dit 'noodzakelijk is voor een doelmatige bedrijfsvoering', al dus de AABA. Gevestigde orde vreest stemmenverlies D66 Leiderdorp wil geen problemen bij collegevorming leiderdorp roy k Oud-wethouder Hanneke Veldstra (D66) keert niet terug als wethouder in een vol gend Leiderdorps college. Nadat eerder andere partijen hadden aangegeven moeite te hebben met een terugkeer, meldde D66-"lijsttrekker E. Grootaarts gisteren desgevraagd dat de positie van Veldstra voor zijn partij geen heikel punt wordt bij de komende college-onderhan delingen. Veldstra, sinds 1990 wethouder ruim telijke ordening, stapte eind vorig jaar op vanwege haar politieke verantwoorde lijkheid voor de Buitenhof-affaire. Ze bleef wel in de gemeenteraad zitten, waar ze sindsdien overigens nog. maar een keer is verschenen. Gisteravond ont brak ze opnieuw op het appèl. Veldstra staat op de derde plaats van de D66-lijst voor de komende raadsver kiezingen. Haar partij heeft tot nu ge steld Veldstra als kandidaat te beschou wen voor een wethouderspost in een Officieel wordt deze lezing niet inge trokken, maar lijsttrekker E. Grootaarts verklaarde gisteren dat D66 er geen hals zaak van wil maken. „We zijn zeker niet van plan zo'n heibel te veroorzaken als vier jaar gelden bij Den Boeft." Het CDA voerde Den Boeft bij de vori ge raadsverkiezingen op als lijsttrekker, ondanks dat de raad hem eerder als wet houder naar huis had gestuurd. Bij de college-onderhandelingen schoof de partij hem naar voren als wethouder. Dit werd niet geaccepteerd door de andere partijen, waarna het CDA eieren voor z'n geld koos en C. Kerner wethouder maak te. Tot gisteren lag een herhaling voor de hand wanneer D66 zou meedoen aan de collegevorming. De overige partijen zijn weinig enthousiast over een wethoudersperiode van Veldstra. Echt harde uitspraken hierover vielen tot nu toe amper te noteren. Alleen PvdA-lijsttrekker J. Hermans liet onlangs bij de presentatie van het verkiezings programma van zijn partij weten 'het niet voor de hand liggend te vinden als Veldstra terugkeert'. „De PvdA zou er ze ker grote moeite mee hebben als deze kwestie bij college-onderhandelingen aan de orde kwam. Eigenlijk onaan vaardbaar, ja." Dit probleem lijkt nu uit de wereld. oegstgeest liesbeth buitink „U moet juist tegen mij zijn", waarschuwde Guus van Eisen van Progressief Oegstgeest (PRO) gisteravond tijdens het lijsttrekkersdebat in partycen trum La France. De waarschu wing was bedoeld voor CDA- lijsttrekker Gerda Kempen, die Van Eisen moest aanvallen op zijn programma. Kempen leek in plaats daarvan juist spreek buis van de PRO. „Waarom zou ik tegen jou zijn? De PRO toont betrokkenheid en sociale bewo genheid", verklaarde ze. Het nieuwe gezicht in de Oegstgeester CDA was de enige die vriendelijk probeerde te blij ven. Vooral WD-voorman Hil- bert Kamphuisen koos gister avond de keiharde aanval. Niet op de partijen die al in de raad zitten, maar op de nieuwkomer Leefbaar Oegstgeest (LO) die naar verwachting zeker twee ze tels zal halen. De WD vreest dat die zetels vooral uit de liberale gelederen zullen komen. En dus probeer de Kamphuisen er gisteravond alles aan te doen de kiezers bin nenboord te houden. Waar de andere lijsttrekkers de eerste drie minuten, bewaakt door een kookwekker, gebruikten om de kern van hun verkiezingspro gramma weer te geven, trachtte Kamphuisen LO vliegen af te vangen. „Het doet mij pijn om LO ,te moeten vertalen in 'lang- durigontevreden'." Ook D66-aanvoerder Matt Poelmans verschanste zich te gen de dreigende verkiezings winst van Leefbaar Oegstgeest. Hij beriep zich op het 'eerstege- boorte-recht van de bestuurlijke vernieuwipg' van zijn partij. Bo vendien zou het verkiezingspro gramma van de nieuwe partij een 'hoog D66-gehalte' hebben. Jan de Soeten (Leefbaar Oegstgeest) berispte zijn colle ga-lijsttrekkers maar één keer voor hun bijna Amerikaanse manier van aanvallend debatte ren. „Zo bent u niet aan het stemmen winnen, maar aan het stemming kweken", voegde hij Kamphuisen toe. Hij maakte wel duidelijk dat zijn partij in de startblokken

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16