Gezinsmanifestatie van de baan Kerk Samenleving Kennismaking met Soefisme in Leiden Profeten die nog spreken? DINSDAG 22 FEBRUAR11994 REDACTIE DICK V UIT DE KERKBLADEN Rechter verwerpt bezwaren tegen priesteres in Anglicaanse Kerk Preek kan korter (1) De kerkdienst die dominee Tj. Doesburg aan het begin van deze maand leidde duur de 90 minuten, waarvan 20 minuten ingenomen werden door de preek. Dat was voor een enkeling te lang, schrijft hij in het blad 'Ontmoeting' van de Hervormde-Gerefor- meerde Kerkengemeenschap Leiderdorp. „Nu kan de preek inderdaad korter. Maar als je verborgen schatten in bekende bijbelteksten ont dekt, dan is het zo jammer om die te laten liggen." In de bijbellezing van Marcus 2:1- 12 ontdekte Doesburg twee keer een nieuwe opening. „Daar mag je toch niet over heen lopen. Maar goed: voor sommigen had het korter ge mogen. En dat kan!" Preek kan korter (2) Doesburg haalt in dit ver band herinneringen op aan een collega-predikant, die wel raad wist met het ver zoek van een zeer chic bruidspaar om de trouw dienst in de kerk vooral niet te lang te maken. „Ze had den de dag erg vol gepro grammeerd en dan moest die kerkdienst geen langdra dig geheel worden. Ze zou den die dag toch wel genoeg toespraken horen. Graag kort dus in de kerk. De dominee beloofde zijn best te doen. Dp de desbetreffende dag besteeg hij de kansel die nogal hoog stond opgesteld. Een tamelijk brede trap met leuning leidde naar het hoog gestoelte. Hij keek blijmoedig naar het chic bruidspaar en sprak: 'Het bruidspaar heeft mij gevraagd om hel kort te houden. Daaraan wil ik graag voldoen.' Hij draaide zich om en ging zitten op de leu ning langs de trap en zoefde met grote snelheid naar be neden. Daarna beklom hij moeizaam de trap naar bo ven. Daar aangekomen sprak hij: 'U hebt mij snel zien glij den naar beneden: dat is de weg naar de hel. U hebt mij moeizaam de trap zien be klimmen naar boven: dat is de weg naar de hemel. Amen.' Hij sprak vervolgens de zegen uil. waarmee de kerkdienst werd beëindigd." Deze korte preek maakte veel indruk op Doesburg, 'ook al was hij wat zwart wit'. „Omdat ik van nuanceringen houd besteed ik er liever wat meer woorden aan. Maar in derdaad: de preek kan kor ter." Humor De Katwijkse predikant P.I. .Stam jr. haalde onlangs in de kerkbode 'Orn de Oude Kerk' herinneringen op aan een il lustere voorganger, 'de on vergetelijke W.I.. Tukker'. Op 8 december 1961in een tijd vak dat de bevolking van de kustplaats explosief toenam, schreef Tukker in hetzelfde kerkblad over zijn worstelin gen met de snel groeiende stapel doopkaarten, waar voor hij steeds nieuwe tek sten moest bedenken. De do minee bracht ze, in weer en wind, zelf rond. „Als het zand, dal aan de oever der zee is, zo zal het zaad der kerk zijn. Ja, dat heb ik zon dag gepreekt en ik heb ook gezegd, dat talrijk kroost een zegen van Abrahams God is. Maar zelfs een ongetrouwde dominee kan wel eens zuch ten onder de talrijkheid van dat kroost... Als het zand! Ik zou wel eens willen weten, wie het bezorgen van doop kaarten uilgevonden heeft, lohannes de Doper had er vast zulke dierbaarheden niet bij. Die gaf ze allemaal dezelfde dooptekst mee: 'Be keert u, want het Koninkrijk Gods is nabijgekomen!' Daar zou ik het eigenlijk wel graag bij willen laten." Het hooggerechtshof in Londen heeft gisteren een klacht tegen toelating van vrouwen tot het priesterambt in de Anglicaanse Kerk afgewezen. Daarmee is de weg vrij voor de eerste wijding l priester, die op 12 maai De angli Paul Willian zijn klacht Bristol plaats- geestelijke uit Londen had gevoerd dat de kerkleiding verraad had ge pleegd door zo'n vergaand be sluit te nemen. „Die suggestie is zo belachelijk", zei rechter Popplewell, „dat ik er niet ver der op hoef in te gaan." Hij stond de geestelijke niet toe in hoger beroep te gaan Vorig jaar november besloot de anglicaanse synode het priesterschap open te stellen voor vrouwen. Sindsdien heb ben het Lagerhuis, het Hoger huis en de koningin, officieel het hoofd van de Anglicaanse Kerk, dit besluit onderschreven. Sacred Dance: harmonie tussen lichaam en ziel LISSE/SASSENHEIM Een moderne vorm van ge loofsbeleving is de 'Sacred Dance'. Bij deze vorm van be wegen op klassieke-, religieu ze- en volksmuziek worden li chaam en ziel met elkaar in harmonie gebracht. Wie, al dansende, kennis wil maken met deze vorm van meditatie, kan op 19 maart terecht bij de afdeling Lisse/Sassenheim van de Vrijzinnige Geloofsge meenschap NPB. 'Sacred Dance' wil zoveel zeggen als helende, heilige dans. „Ze zijn geen doel op zich, maar kunnen een middel zijn tot heelheid, harmonie en verbondenheid. Hierdoor kunnen - al is het soms in een flits - mensen in contact ko; men met de diepere werkelijk heid die achter de zichtbare werkelijkheid verborgen ligt", aldus de organisatoren. „In de dansen kunnen vele gevoelens tot uitdrukking worden ge bracht. Sommige dansen brengen je meer naar buiten, andere meer naar binnen." De kennismaking met de Sacred Dance heeft plaats in het kerkgebouw van de Vrij zinnige Geloofsgemeenschap NPB aan de Julianalaan 17, van 10.00 tot 12.00 uur. De bij eenkomst wordt geleid door Margreet Spijker-van der Laan. De kosten bedragen vijf gulden. Rooms-katholiek initiatief strandt op gebrek aan geld Hen poging om in Neder land ter gelegenheid van het internationaal Jaar van het Gezin een grote rooms- katholieke gezinsmanifes tatie te houden, is door ge brek aan geld gestrand. Be gin oktober wordt op het Sint Pietersplein in Rome, in aanwezigheid van de paus, wel een groot gezins festijn gehouden. i Rol- Het pauselijk i welijk en gezin (MEDO) i due had het plan voor een ma nifestatie in Nederland bedacht. Maar het kreeg voor de uitvoe ring ervan geen subsidie van het nationaal comité dat in Neder land de activiteiten in het Jaar van het Gezin coördineert. ME DO beperkt zijn bijdrage aan het internationale jaar nu tot een wetenschappelijk symposi um op 28 mei. Prof. dr. J. Ambaum, directeur van het instituut, vindt het 'wel jammer' dat de manifestatie voor vele duizenden katholie ken niet door kan gaan, maar respecteert de beslissing van het comité. Dit stelt onder meer Prof. dr. J. Ambaum: respect voor de beslissing van het comité. dat activiteiten, om voor subsi die in aanmerking te komen, een vernieuwend karakter moe ten hebben. „Dat kun je van een gezinsdag met sprekers niet Gezin en bepaald zeggen", aldus secreta- heeft niet ris drs. P. Cuyvers van het comi té. Het eveneens rooms-katho- lieke Instituut voor Huwelijk, Opvoeding (IHGO) ens de moeite geno- ARCHIEFFOTO ANP men subsidie aan te vragen. „Alles wat uit de Rooms-Katho- lieke Kerk komt, wordt toch als niet-vernieuwend gezien. Over tien, twintig jaar is dat wel an ders", zegt bestuurslid A. Hoog- enboom. Hij laakt de ruime de finitie van het gezin die het co mité erop nahoudt: een leefeen heid met kinderen. „Elke bom- moeder of homo-vader met kin deren wordt gelijk als een gezin gezien." Het IHGO wil dat op 19 maart (het feest van de Heilige Jozef, beschermheilige van het gezin) in elk bisdom een speciale eu charistieviering voor het gezin wordt gehouden. Enkele bis schoppen hebben al toegezegd mee te werken aan deze dienst, waarin 'gebeden zal worden voor goede gezinnen in Neder land'. Het instituut begint te vens een cursus voor 'iedereen die het gezin een warm hart toedraagt' en hoopt in oktober 'vele honderden gezinnen' te verwelkomen op een speciale familiedag. In de grote protestantse ker ken, die minder moeite hebben met andere relatievormen dan het huwelijk, gaat het Jaar van het Gezin nagenoeg ongemerkt voorbij. Het (hervormd/gerefor meerde) Samenwerkingsorgaan voor het Pastoraat zal wat extra aandacht besteden aan de ge loofsoverdracht binnen het ge zin, zegt secretaris ds. T. Loran. „Verder geen structurele aan dacht." 'Kunst en religie' centraal tijdens lezingen en workshop E.J. Kuiper uit Oegstgeest, die spreekt over 'Kunst, religie en kerk'. Professor Kuiper zal ook voorgaan tijdens de Paasdienst en reikt bij de workshop het thema van deze dienst aan. De tweede lezing wordt op 8 maart gegeven door G. Elings, een kunstschilder uit Harmeien. Hij geeft aan hoe religieuze gevoe lens kunnen worden weergege ven in vorm en kleur. Elings heeft ervaring met dit onder werp: hij was betrokken bij schilderworkshops in verschil lende kerkelijke gemeenten. Elings leidt op 22 maart ook de schilderworkshop in Oegstgeest. als in groepsverband gewerkt wordt aan een schilderij. Iedereen is welkom, ook deel nemers die nog nooit de pen seel ter hand hebben genomen. De Vereniging van Vrijzinnige I lervormden en de Nederlandse Protestanten Bond organiseren in Oegstgeest een lezingenserie met schilderworkshop rond het thema 'Kunst en religie'. De bij eenkomsten worden gehouden op 22 februari (vanavond), 8 maart en 22 maart in het Ge meentecentrum aan de Lijtweg 9 in Oegstgeest. Het gekozen thema is toege spitst op de Paasdienst, waar voor tijdens de workshop een 'kunstbijdrage' wordt gemaakt. Aan de hand van zelfgemaakte schilderijen wordt aangegeven wat Pasen voor de deelnemers betekent. De lezingenserie wordt van avond geopend door prof. dr. De Soefi-groep Leiden biedt morgenavond (23 februari) in het gebouw Verbum Dei een ken nismaking met het Soefisme aan. Tijdens deze openbare bijeenkomst staat het onderwerp 'Af stemming op klank en beweging' centraal. Met deze techniek kan 'het gevoelsleven worden verdiept' en 'het denken flexibeler worden ge maakt'. De Soefi-groep noemt dit voorwaarden om de 'Goddelijke vonk in onszelf en anderen te ontdekken'. Bij de afstemming op klank gaat het erom de gewoonte te doorkruisen om klanken met woorden te verbinden en te ervaren hoe klan ken met gevoelens samenhangen. Bij de af stemming op beweging wordt geoefend hoe een groter bewustzijn van de bewegingen van het menselijk lichaam kan worden verkregen. „Eerst is het hiervoor nodig om te observeren hoe automatisch onze bewegingen zijn en welk hecht verband er is tussen bewegen, denken en voelen. Daarna kan ervaren worden hoe vanuit het aanleren van een ander bewegingspatroon denken en voelen kunnen a aldus de Soefi-groep. De uitgangspunten van het soefisme kunnen volgens de groep onder meer bijdragen tot een beter contact tussen islam en het christendom. De soefi's gaan ervan uit dat de wereldgods diensten in verschillende tijden en onder ver schillende omstandigheden zijn gebracht. „Daardoor zijn ze uiterlijk verschillend, maar de kern van beide godsdiensten is gelijk, beide helpen ze de mens zijn wezenlijke doel in het leven te bereiken. Dat gebeurt door de mens voor te houden dat er een 'Goddelijke vonk' in hem aanwezig is en dat het doel van het leven duidelijk wordt als die Goddelijke vonk tot een vlam wordt aangewakkerd en die vlam als een licht op de weg van de mens gaat schijnen." De soefisten wijzen erop dat "tie kern van beide godsdiensten gelijk is, 'maar uit het zicht raakt op het moment dat men alleen maar Qog heeft voorde verschillen'. De kennismaking met het Soefisme begint om 20.00 uur. Het gebouw Verbum Dei' staat aan de Plantage 16 in Leiden. Een toegangsprijs wordt niet gevraagd, maar een bijdrage ach teraf wordt wel op prijs gesteld. den part-time): drs. M.N Ariesen- Holwerda, kandidaat te Rijsenhout en J. Ariesen te Rijk-Rijsenhout (SoW). Bedankt: voor Nieuwerkerk aan den IJssel (Wijk 1dr. P H van Harten te Ridderkerk; voor Oldebroek: A. van Vuuren te Zoetermeer; voor Monster: P. van der Kraan te Bles- Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: J.J. van Holten. Karper 99. 2986 PB Ridderkerk; ilitz, Van Boetselaer- straat 66-2, 1061 EB Amsterdam; H. Minderhoud, Hulsbeek 50, 6715 HE Ede; H.J. Reinders, Copierlaan BEROEPINGSWERK Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Abcoude (SoW): mevr L. J. Joziasse. kandidaat te Amster- Aangenomen naar Sassenheim: drs. T. Moll te IJsselstein (Utr Beroepbaarstelling: mevr. L.J. Jo ziasse, kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Nijkerk: A P. Feijente Heemse; te Zeist: P Groenenbergte Amersfoort-West. CHR.GEREF KERKEN Beroepen: tweetal te Putten: B. de Graaf te Nunspeet en D. van der Zwaag te Bennekom; tweetal te Spij- kemsse: H.R.H A. de Boer te Zee- wolde en J.M, Viergever te Naarden; te Werkendam-, L.W. van der Meij te Alphen aan den Rijn Bedankt: voor Meerkerk: J.P. Boiten te Schiedam. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen te Nijkerk: E Venemate Elspeet; te Ouddorp: J.J. van Ec- keveld te Zeist. Bedankt: voor Amsterdam-Noord: A. Bac te Bodegraven, voor Randburg (Zuid-Afrika): J.J. Tams te Lisse; voor Leerdam: B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam; voor Nieuwdorpen voor Poorvliet: P. Me lis te Nieuw Beijerland. GEREF. GEM. in NED. Beroepen: te Vriezenveem W, Ver- Met als thema 'Visioenen van de eindtijd' spreekt D. Steen- huis uit Nijverdal komende vrij dag in de Streekschool aan het Lammenschanspark 1 in Leiden over het bijbelboek Zacharia. Aan de hand van teksten van deze profeet trekt hij lijnen naar de toekomst. De lezing van Steenhuis is de derde in een reeks van vier. De laatste bijeenkomst staat voor 25 maart op het programma. De spreker 'beoogt op geen enkele manier propaganda te maken voor enige christelijke groepe ring, maar wil alleen wijzen op Jezus Christus, de Heiland van de wereld'. De lezingen begin nen om 20.00 uur. voor de lief hebbers is er vanaf 19.45 uur sa menzang. Na de toespraak wor den vragen beantwoord. Ook kunnen er cassettebandjes van de bijeenkomst worden besteld. HET WEER Winter bijt zich vast Er waren gisteren aanzienlijke ver schillen in winters Nederland. Rond een kleine depressiekern ten noordwesten van Texel circuleer den enkele sneeuwgebieden, waar van de eerste zijn lading boven de Wadden loste met plaatselijk 15 centimeter. Vervolgens waren de zuidelijke en oostelijke provincies aan de buurt, waar een wit spoor werd achtergelaten. Een strook tössen de Alkmaar en de Rijnmond lag precies ingeklemd tussen de storingen en daar werd geen vlok gezien. Het bleef hier zelfs nog ver rassend zonnig, maar de tempera tuur bleef haperen bij -1 graad. Vannacht ging het kwik weer fors omlaag. Boven de met sneeuw be dekte gebieden vroor het op veel plekken streng met minima tussen -10 en-15 graden. In onze regio kwam het kwik veelal niet onder -7 graden. Hier en daar vormde zich een fraaie rijpafzetting door dichte mistbanken, waarbij het zicht soms tot 30 meter terugliep. Vandaag ligt er nog een klont buien voor on ze noordwestkust, waarvan een en kel exemplaar nog over de duinen rij trekt. In de steeds vochtiger wor dende lucht kunnen vanavond weer plotseling mistbanken opdoemen. Nadat eerdere dooi-aanvallen het zuidwesten bleven steken, komt de grens met de zachte lu morgen iets ten zuiden van ons land te liggen. Een neerslagzor^ dringt op en kan in de zuidelijk' helft van het land opnieuw snet val geven. Hoever de zone tater woensdag en donderdag reikt id' niet gemakkelijk in te schattenu Wellicht gaat ook het noorden v de bijl met sneeuw, ijzel en gla<N heid. Maar de winter heeft zicht aardig vastgebeten boven onze^ geving. Nu op diverse plaatsen sneeuw ligt wordt er meer kou (P produceerd. Overdag wordt mei zonnestraling teruggekaatst eniL nachts koelt het boven een sneeuwlaag sneller af t In die situatie blijft het koudegp bied veel weerstand bieden Zo^ de te verwachten opwarming p^ de loop van de week gaan plaaL. vinden. Voor die tijd moeten onzekere beweging van het n rende warmtefront in het oog den. Dit kan verrassende versed len geven ten opzichte van eertf1 verwachtingen. Vooral voor wea\ bruikers is het raadzaam het atji Ie weer goed te volgen, zolang I strijdgebied tussen warme en k de lucht in de buurt ligt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Vandaag in het zuiden t kenvelden ook opklaringen en meest droog. Maxi mumtemperatuur van +2 langs de gehele westkust tot rond ongeveer -6 gra den in het binnenland. Het weer in het Olympisch gebied verandert weinig. Lokaal valt wat sneeuw, grote hoeveelheden wor den niet verwacht In de middaguren ligt het kwik 10 graden; nachts Engeland. Schotland, Wales en Ierland: In het oosten van Schot land en Engeland eerst opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Verder bewolkt en perioden met regen, in de hoger gele gen delen van Wales en Schotland ook sneeuw. In Ierland tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur rond 4 gra den, in Ierland tussen de 6 en 11 gra den, België en Luxemburg: Vandaag veel bewolking en perioderl met regen of sneeuw. Misschien ook ijzei Morgen enkele opklaringen en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur geleidelijk iets oplopend, met mor tioord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt. Vandaag in het noorden, morgen ook elders, van tijd tot tijd regen, boven de 1200 meter sneeuw. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 10 graden, in het uiterste noorden flink lager Spanje: In het noorden meest bewolkt en van daag m het noordwesten, morgen ook el ders, enige tijd regen. Aan de Costa's flink wat zon en op de meeste stranden droog. Middagtemperatuur van 17 gra den bij Lloret de Mar tot 20 graden aan de Costa del Sol en Costa Blanca. Marokko: Westkust: Droog. In de omgeving van Agadir flink wat zon, in het noorden wol kenvelden. Middagtemperatuur van 18 graden rond Tanger tot 23 graden ten zuiden van Casablanca. Zuid-Frankrijk: Vandaag enkele opklaringen en vrijwel overal droog. Morgen veel bewolking en vanuit het westen regen, later op de dag in de Franse Alpen boven de 1200 me ter sneeuw. Middagtemperatuur rond 15 graden, in de omgeving van Lyon iets lager. Temperatuur op 2000 meter in de Franse A'pen rond -3 graden. In de F*y- reneén vandaag eerst zon, daarna vanuit het westen bewolkt en buiige regen, bo ven de 1800 meter sneeuw. Vrij zacht met op 2000 meter temperaturen rond het vriespunt. Italië: Droog en perioden met zon. Morgen la ter op de dag in het noorden en westen kans op wat neerslag. In de Po-vlakte mogelijk mist. Maxima van 9 graden in het noorden tot circa 17 op Malta. In de Dolomieten is het beide dagen meest zonnig. In de Italiaanse Alpen komen nu WOENSDAG 23 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.38 Zonondei Maan op 15.15 Maanond Waterstanden Katwijk Hoogwater01.13 13.22 Laag water 09.17 21.46 Weerrapporten 21 februari 19uu Rotterdam halfbew Barcelona halfbew./ Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Turkije en Cyprus: Kusten: Bewolkt en perioden met regen. Morgen langs de Turkse westkust kans op opklaringen. Maxima van 10 graden rond de Dardanellen tot 18 graden op Cyprus Duitsland: Tamelijk v vooral ten zuiden van de Main via ijzel overgaand in regen In het noordwesten ook kans op enkele opkla ringen. Geleidelijk iets morgen maxima van 0 graden in het Beieren. Zwitserland: Vrij veel wolkenvelden, nu en dan ook wat zon. Op beide dagen v boven de 1000 r gaand in regen Temperatuur op 2000 meter een paar graden onder nul. Oostenrijk: ïog perio zon, verder vrij veel wolken. Op de meeste plaatsen droog of 1300 meter wat lichte sneeuw. Geleide lijk iets zachter, met morgen op 2000 in temperatuur v Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14