Pulp gevluchte vrouwen komt nauwelijks op gang Leiden organiseert belastingcongres Haagsche Schouwbrug volgend jaar zomer klaar Een boek voor de prijs van een rol drop Schaatspret I [CHTERGROND leiden Overal in de Leidse regio kon het afgelopen weekeinde worden geschaatst. Niet alleen op de vele sloten en vijvers konden baantjes worden getrokken, maar ook op de gemeentelijke ijsbanen in en rond Leiden. Op de ijsbaan in de Stevenshof werd overigens een beperkt toela tingsbeleid gevoerd. Omdat het ijs van slechte kwaliteit was, werden alleen kinderen tot veertien jaar toegelaten. F07 henk bouwman Overbodig 9 Sanering van de bo dem aan de Handels- Iweg in Alphen is overbo dig. De vervuiling valt mee. leiden eglantine weumans Leiden valt dit jaar de eer te beurt om het landelijke belas tingcongres te organiseren. Op 19 maart zal er in de Stadsge hoorzaal worden gesproken over de steeds hoger wordende gemeentelijke belastingen. Sprekers zullen op de bijeen komst ingaan op de vraag hoe het nu precies zit met die stij gingen en of er iets aan te doen valt. Deskundigen op belastingge bied als L. Stevens, hoogleraar Europees belastingrecht, C. van Marie van de Ombudsman en R. Verkuijlen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten laten hun licht schijnen over de ideeën die zijn geuit om de in komstenbelasting te verlagen en ter compensatie de gemeente lijke heffingen te verhogen. Ver tegenwoordigers van CDA, WD en GroenLinks zullen zich in de discussie mengen. Het zijn drukke dagen voor de afdeling belastingen van de rechtswinkel. Op 1 april moeten alle belastingaangifteformulie- ren binnen zijn bij de belasting dienst. Van 21 februari tot 7 april zijn er extra spreekuren voor mensen die hun aangifte biljet willen laten invullen. De rechtswinkel helpt iedereen met een brutogezinsinkomen tot 56.650 gulden gratis. Jaarlijks kloppen er zo'n vijf tienhonderd mensen met belas- tingvragen aan bij de rechtswin kel. Duizend van hen laten hun hele aangiftebiljet invullen. ,,Ze hebben wat we noemen bilje tangst, ze zijn fiscaal gehandi capt", zegt J. Wagenaar van de Leidse rechtswinkel. Veel men sen raken in paniek door de enorme hoeveelheid vragen op het formulier, die overigens niet eens allemaal op hen van toe passing zijn, weet hij. Er komen vooral ouderen en allochtonen naar de spreeku ren. „Allochtonen sturen vaak veel geld naar familie in het bui tenland en dat maakt de aangif te ingewikkeld", legt Wagenaar uit. Een flink aantal cliënten komt ook met een specifiek probleem. „Sommigen hebben een nieuw huis gekocht, een er fenis gekregen of zijn net ge scheiden", somt Wagenaar op. De rechtswinkel aan de Ketel- boetersteeg is iedere dag van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Ie dereen die op de spreekuren wil komen of bij het congres aan wezig wil zijn kan bellen: 141516. Bouw begint in mei leiden hans koenekoop De bouw van de nieuwe en bre dere Haagsche Schouwbnig be gint in mei. Nu bijna alle finan ciën rond zijn en de gemeente Leiden een bouwvergunning heeft ontvangen, moet het gat in de Haagsche Schouwweg zo snel mogelijk worden gedicht. Zomer 1995, nog vóór de bouw vakvakantie, moet de ophaal brug klaar zijn. De nieuwe brug kost onge veer zeven miljoen gulden. De provincie besloot onlangs 800.000 gulden mee te betalen aan de brug. Katwijk Alleen over een financiële bij drage van de gemeente Katwijk bestaat nog steeds onduidelijk heid. Aanvankelijk reageerden burgemeester en wethouders van de kustgemeente negatief, maar door een pleitbrief van de Katwijkse Vereniging voor Indu strie en Handel (KVIH) is het college van B en W toch weer gaan nadenken over een schen king. Aan de bredere Haagsche Schouwbrug kleeft een econo misch voordeel voor Katwijk. Er kunnen namelijk grotere sche pen de bedrijvan aan de Oude Rijn bereiken. Samen met de vernieuwing van de brug wordt ook het kruispunt Haagsche Schouw weg/Hoge Morsweg aangepakt. Hier zal een rotonde worden aangelegd. Voor het verkeer ver andert er verder niet zoveel. Ondanks dat de brug twee me ter breder wordt, komen er net als vroeger twee rijstroken voor autoverkeer. Het aparte brugge tje voor de fietsers verdwijnt. Er keert een fietspad voor twee richtingen voor terug. Aan beide zijden van de nieuwe brug komt een voetpad. Afstand De bediening van de brug zal niet gebeuren vanuit een brug wachtershuisje. Het openen en sluiten wordt op afstand be paald via een camera. In dit ge val is dat ook hard nodig, want het bedieningspaneel van de Haagsche Schouwbrug komt te staan in het huisje bij Schrij- versbnig (Overgang Zijlsingel en Herensingel). 'Duppie' per Leidenaar voor Zuid-Afrika leiden loman leefmans In navolging van de gemeen te Culemborg moet ook I,ei den een dubocltjc per inwo ner, totaal dus ongeveer 11.500 gulden, beschikbani stellen voor de actie 'Geef Zuid-Afrika een eerlijke kans'. Dat vindt het raadslid van GroenLinks, Rianne Peeters. Zij heeft een ver zoekschrift daartoe hij het college van B en W ingele verd. De gemeente Leiden probeert haar inwoners te bewegen op 2 maart naar de stembus te gaan voor de ge meenteraadsverkiezingen. Ook is de actie erop gericht tegen discriminatie en vreemdelingenhaat te laten stemmen. In Zuid-Afrika hebben 27 april voor het eerst democratische verkie zingen plaats JAAI NDAG 21 FEBRUARI 1994 )ce|et specifieke hulpverleningsproject voor alleenstaande ljaifouwelijke vluchtelingen met oorlogstrauma's in Leiden befomt nauwelijks op gang. In september vorig jaar had- Jen er al tientallen vluchtelingen in Leiden moeten arri- ljs|ren, maar nu pas worden hier enkele vrouwen gehuis- oocSt. Het project is opgezet door de Stichting HARA. Het probleem is dat het project zich vooral richt op So- 3r lalische vrouwen, maar dat de Centrale Opvang Asiel- bekers (COA) nauwelijks vrouwen uit dit Afrikaanse land 8 iaar Leiden stuurt. eglantine weumans .ad mei 1993 stelde de gemeente ietJiden 65.000 gulden beschik- >t jar voor het Project Opvang rcl Hulpverlening aan AJleen- 1ptaande Vluchtelingenvrouwen 1AV). Vrouwengezondheids- trum HARA wilde aanvanke- met dit geld vooral ver dachte vrouwen uit voormalig egoslavië hulp bieden. Het dnisterie van WVC, dat het COA heeft opgericht om de op vang te regelen, gaf echter te kennen dat de hulpverlening aan Somalische vrouwen voor rang moest hebben. „Alle voorbereidingen voor onze activiteiten zijn dan ook gericht op de Somalische pro blematiek", legt HARA-mede- werkster Freshteh Ghoreishi uit, maar de COA heeft sinds het begin van het project vrijwel Politie pakt verfspuiters De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag vier eidse verfspuiters tussen de 16 en 18 jaar op heterdaad betrapt. Bet kwartet was bezig vrachtwagens en panden aan de Lam- henschansweg te bekladden met voor buitenstaanders onbe grijpelijke teksten en symbolen. De jongens krijgen alternatieve [traffen via het Halt-project. elijk eendje gaat in rook op Een 31-jarige Leidenaar is zwaar gedupeerd geraakt door ^randsichting in zijn lelijke eend, een verzamelaarsobject bij uit- jtek. Het voertuig stond geparkeerd aan de 2de Binnenvest- iracht. Onbekenden hebben in de nacht vaTi vrijdag op zaterdag iet linnen dak opengesneden en een fakkel of iets dergelijks ar binnengegooid. De schade wordt aanzienlijk genoemd. ibraak bij dienstencentrum geen Somalische alleenstaande vrouwen met kinderen doorge stuurd naar Leiden. „Die orga nisatie werkt met de "first in, first out' methode", weet Cor Smit, beleidsmedewerker van de gemeente Leiden. „De groot ste zorg van de COA is de vluch telingen te huisvesten. Ze verge ten rekening te houden met een specifieke aanbod van hulpver lening", aldus Smit. Afgelopen maand zijn er nieuwe afspraken gemaakt met de COA. De gemeente Leiden stelt nu elke maand een aantal huizen beschikbaar speciaal voor Somalische vrouwen en de COA stuurt om de twee weken ook daadwerkelijk vluchtelin gen. De Somalische vrouwen en hun kinderen vallen onder de landelijke taakstelling voor de gemeente om 209 mensen met de vluchtelingenstatus op te ne men. De voortzetting van het oor spronkelijk éénjarige project is onzeker. „Er is veel meer tijd in gaan zitten dan geplandzegt Smit. Pas na acht maanden van heen en weer praten met de COA, het ministerie van WVC, de gemeente Leiden en HARA komt de boel op gang. Zowel de gemeente als HARA treft geen blaam, volgens Smit. „Je kunt je toch afvragen of doorgaan met het project zin heeft, hoe mooi het plan ook is", zegt hij. „Ik hoop wel dat het project wordt voortgezet, anders zijn al le voorbereidingen voor niets geweest", zegt Ghoreishi na mens HARA. „De vrouwen be ginnen nu net te komen en het project begint net te draaien," benadrukt ze. De afspraak is dat de COA dertig vrouwen met hun kinderen voor opvang naar leiden stuurt. eiden» In het dienstencentrum Rosmolen in de Merenwijk is [isterochtend een inbraak ontdekt. Onbekenden hebben met jten koevoet de deuren opengebroken en diverse kasten door peilt. Daar troffen zij een geldbedrag van 275 gulden aan. Valpartij op Lange Mare pDENEen kapotgevallen zak gips leidde er vrijdagochtend toe lat een 63-jarige Leidenaar met hoofdwonden moest worden vergebracht naar het AZL. De eigenaar van het gips had alles eurig schoongemaakt maar het daarbij gebruikte water vroor in en ommezien op. De 63-jarige fietser kwam ten val op het glad- Ie stuk weg van de Lange Mare. Parkeermeter vernield eiden Parkeermeters openbreken via het glas. Het voorbeeld omt uit Alphen aan den Rijn. Daar werden er in een week tijd 7 stuks vernield. In Leiden tot dusverre een, aan de Boom- narkt. De schade bedraagt 1700 gulden, de buit 400 gulden. Dit Weekeinde werd de vernieling ontdekt. De politie vreest dat de Llphense truc verder overwaait naar de Sleutelstad. 4 1 door: Erna Straatsma Sociale vernieuwing blijft iets 'vreemds' Hoe moet het verder met iets waarbij de meeste Leidenaars nog steeds hun wenkbrauwen fronsen? Uit onlangs gehouden straatenquêtes blijkt dat zeventig procent van de burgers het begrip 'sociale vernieuwing' kent, maar wat er mee bedoeld wordt is niet altijd even duidelijk. Organisatie- en adviesbureau ODRP komt na onderzoek tot de conclusie dat er in vier jaar tijd wel wat is bereikt, maar dat sociale vernieuwing ook negatieve 'bij-effecten' heeft. De positieve kanten zitten 'm vooral in kleinschalige aanpassingen, waardoor het woon- en leefklimaat in verschillende wijken is verbeterd. 'Grotere' thema's als werkgelegenheid, onderwijs en inkomen zijn in de Leidse sociale vernieuwing tot nu toe niet zo uit de verf gekomen. Het wijkgericht werken van ambtenaren wordt door ODRP als een van de belangrijkste resultaten van sociale vernieuwing genoemd. Bewoners in de drie sociale vernieuwingswijken (Slaaghwijk, oostelijke binnenstad en I^iden-Noord) voelen zich daardoor meer betrokken bij het reilen en zeilen in hun buurt. Het gaat dan onder meer over inspraak bij kleinschalige voorzieningen zoals speelplaatsjes. Ook de zogeheten Raad Daadwinkels - 'mini-gemeentehuisjes' in de wijk - scoren goed. Minder geslaagd is de De sociale vernieuwing is na vier jaar aan een opfrisser toe, meent de Leidse PvdA-wethouder H. Koek. Ambtenaren, welzijnswerkers en een adviesbureau zijn aan het werk gezet om nieuwe plannetjes te bedenken die de kloof tussen burger en overheid verder moeten verkleinen. Iedereen is overtuigd van het nut van sociale vernieuwing, maar de meeste Leidenaars merken weinig van alle inspanningen. beperkte belangstelling van wijkbewoners voor sociale vernieuwing en de geringe reikwijdte van dit fenomeen. In elke wijk is slechts een zeer klein clubje buurtbewoners actief. De wijken die niet als sociale vernieuwingswijken zijn aangewezen voelen zich achtergsteld. Zij kampen vaak met dezelfde problemen als de Slaaghwijk, I^iden-Noord en de oostelijke binnenstad, maar ontvangen geen (financiële) steun om daar iets aan te doen. De drie uitverkoren wijken daarentegen voelen zich gebrandmerkt door het etiket dat ze hebben opgeplakt gekregen: deze wijken krijgen extra steun omdat er sprake zou zijn van een achterstandssituatie. ODRP concludeert voorts dat sociale vernieuwing zich teveel richt op materiële verbeteringen. Aan andere problemen, zoals de toenemende intolerantie van wijkbewoners onderling, wordt volgens de onderzoekers te weinig aandacht besteed. Uit de aanbevelingen blijkt dat ODRP ook worstelt met 'sociale vernieuwing'. De onderzoekers zijn op sommige punten tegenstrijdig in hun adviezen. Enerzijds stellen zij dat burgers 'verdwalen in een woud aan mogelijkheden en voorzieningen', anderzijds vinden ze (lat er een nieuw centraal informatiepunt moet komen, waar Leidenaars met al hun vragen over sociale vernieuwing terecht kunnen. Dat laatste lijkt weer in strijd met de behoefte aan een grotere 'zelfredzaamheid' van inwoners. Door het grote aanbod aan hulpmogelijkheden zouden burgers 'passief en 'verwend' kunnen worden. Het is gemeente en politiek in vier jaar tijd niet echt gelukt leiden warm te laten lopen voor 'sociale vernieuwing'. De voorstellen die ODRP doet lijken daar de komende vier jaar geen verandering in te zullen brengen. Daarvoor ontbreken de nodige sprankelende ideeën. Cinkel in tweedehands boeken opent zijn deuren 3 hderboeken zijn duur. Drie ïntjes ben je zo kwijt. Hele poie boeken met prachtige Burenplaten gedrukt op stevig irton. Of gewoon leesboeken. t winkels staan er vol mee. ers en moeders kopen er ken voor hun kinderen. Zelf bgen die niet in de winkel ko en. Als ze met hun patat-met- Byonaise-vingers aan die dure leken zitten worden ze vies. J 6 verkoper wordt dan heel erg tos. el (Gelukkig zijn niet alle winkels Itzelfde. loeiden heeft in ieder ival sinds afgelopen zaterdag ai kinderboekenwinkel waar l kinderen zelf hun boeken uit Innen zoeken. Niemand die er urt over een ezelsoor meer of inder. En voor prijzen die •or een tien-jarige aardig te (happen zijn. Okee, de boeken li niet nieuw meer. Maar wie lar op let, is een kniesoor, rtaaai Ko heet de winkel aan jj Nieuwe Rijn 94. Een klein nkeltje met kanariegele boe kkasten. Bijna alle boeken n er tweedehands, en heel jedkoop. De meeste boeken sten niet meer dan een gul- In of een knaak. Maar zelfs or twee kwartjes kun je er al k kopen. In de kast met infor- ötieve boeken staat een hele tie met kleine boekjes waar je een spreekbeurt uit haalt, oi boek voor de prijs van een I drop. Kan het mooier? Naast Nederlandse klnder- •eken heeft Kraai Ko ook k paar planken gevuld met ptenlandse kinderboeken, •oral kinderen die van huis uit igels of Turks spreken hebben •g aardig wat keus. Daarnaast Bij Kraai Ko kunnen de jeugdige klanten rustig door de boeken bladeren. heeft de winkel een paar plan ken met hele oude kinderboe ken (een mooie oude uitgave van De Negerhut Van Oom Tom bijvoorbeeld) en goedkope nieuwe boeken. De winkel is een idee van Margit van Haasteren. Lizzy Hol way en Helga van Manen. Helga had een winkel die leeg kwam, en Hzzy en Margit droomden van een winkeltje waarin de kinderen lekker hun gang kunnen gaan. Eind no vember besloten ze de knoop door te hakken en in december plaatsten ze zo hier en daar ad vertenties waarin ze tweede hands boeken te koop vroegen. Mensen kwamen met dozen vol boeken en de bibliotheek had zelfs kasten vol met oude boe ken te koop. Zaterdag was het dan zo ver. Om kwart over tien 's ochtends, een kwartiertje later dan ge pland, frunnikten de drie kers verse middenstanders het brief je 'nog één nachtje' van de voordeur. De deur ging van het slot en de klanten konden ko- i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7