'Auto's verplicht laten beveiligen' 'Onze prognoses zijn net weersvoorspellingen' Binnenland Veel ouderen slikken Winkeldieven gebruiken striptease Staking bij Smit Rotterdam opgeschort tot nader overleg verjaarde medicijnen Bij de VVD zijn ze al helemaal in de jubelstemming Werkgevers moeten zelf werkstress terugdringen Kabinetsplan om lasten te verlichten valt goed Jmaandag 21 FEBRUAR11994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau NPA Nederlandse Pers T Moord Roemeense asielzoeker opgelost J Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteren in de Bijl mermeer een 23-jarige Roemeen aangehouden op verdenking van moord. De man heeft bekend dat hij zaterdagmorgen een 23-jarige landgenoot heeft doodgestoken in de Bijlmer. Het slachtoffer is overleden door messteken in combinatie met on derkoeling en het uitblijven van hulp, aldus een woordvoerder van de Amsterdamse politie. De Roemenen waren vrijdagavond samen gaan stappen. Miljoenenschade door brand hardenberg Door een hevige brand in een winkelcentrum in Hardenberg zijn gisteren acht winkels zwaar beschadigd. De schade loopt volgens de brandweer in de miljoenen. De brand brak rond het middaguur uit in een café. Om zes uur had de brandweer het vuur onder controle. Er is niemand gewond ge raakt. Groninger komt om door kou carnwerd Een 48-jarige man uit het Groningse Garnwerd is gistermorgen in een Gronings ziekenhuis overleden aan de ge volgen van ernstige onderkoeling. Hij werd zaterdagavond ge vonden op het ijs van een sloot langs de Oostumerweg in Garn werd. De politie vermoedt dat de man onderweg naar huis on wel is geworden en toen op het ijs is gevallen. Man bekent moord in Odijk oduk Een 36-jarige man uit Hollandsche Rading heeft vrijdag avond bekend dat hij een paar uur daarvoor een 58-jarige man uit Odijk heeft doodgestoken. Dat heeft de politie van Zeist mee gedeeld. Het slachtoffer belde vrijdag in de namiddag aan bij een woning aan de Singel in Odijk, niet ver van zijn huis. Tegen de bewoner stamelde hij nog 'ik ben gestoken' en toen viel hij dood neer. Verdachte en slachtoffer waren kennissen. Over het moordmotief is niets bekend. Deel natuurgebied Drente afgebrand EMMENIn een natuurreservaat tussen Zuidoost-Drente en de Duitse grens zijn het afgelopen weekeinde enkele hectaren hei de en bentgras afgebrand. Een schaapskooi met een kudde schapen bleef gespaard. Omdat zeker zes brandhaarden zijn ge vonden, denkt de brandweer aan opzet. Geloof hindert integratie nauweli jks den haag De integratie van turken en Marokkanen ondervindt nauwelijks belemmering door het geloof of de gezinssituatie. Ouders of geloofsgenoten trappen wel eens op de rem, als kin deren in hun ogen te snel vernederlandsen. Maar echt gehin derd wordt de integratie in de Nederlandse samenleving daar door niet. Dat is de conclusie van een onderzoek dat het Risbo- instituut in Rotterdam in opdracht van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) heeft verricht Volgens Justitie kan het aantal diefstallen minder den haag npa Autofabrikanten moeten verplicht een standaard-beveili ging tegen diefstal inbouwen in nieuwe auto's. Daardoor zal het aantal autodiefstallen binnen vijftien jaar, de tijd waarin het autopark zich vernieuwt, aanzienlijk vermin deren. Dat concluderen ambtenaren van het ministerie van justitie in een rapport dat binnenkort verschijnt. deze dieven afschrikken. Verze keraar Aegon biedt klanten sinds kort gratis een dergelijk 'no start'-systeem aan, waarbij de blokkering met een pincode wordt opgeheven. Inmiddels zijn veertien 'no start'-systemen door TNO goedgekeurd. De ge middelde prijs is vierhonderd gulden. In Duitsland is de auto beveiliging al verplicht. Ten opzichte van andere Eu ropese landen valt het met de autodiefstallen in Nederland (30.000 per jaar) nog mee. Elk jaar worden vier op de 1.000 in woners boven de 15 jaar slacht offer van autodiefstal. In Enge land en Italië zijn dat er 25, in Frankrijk 24 en in België tien op 1.000. De Nederlandse politie vindt zestig procent van de gestolen De onderzoekers van de divisie criminaliteitspreventie menen dat een internationaal voorge schreven beveiligingspakket de effectiefste oplossing van het probleem is. Oplossingen die niet internationaal en voor alle auto's gelden, leiden veelal tot verschuiving van de autocrimi naliteit. Het overgrote deel van de diefstallen wordt gepleegd door gelegenheidsdieven, conclude ren de onderzoekers die zo'n honderd publikaties over auto diefstal inventariseerden. Voor al de gelegenheidsdieven kun nen worden afgeschrikt door een betere beveiliging. Zo zou een systeem dat de motor elek tronisch blokkeert al veel van auto's terug. De autodief is vaak een man onder de 35 jaar. Hij steelt vaak voor de 'kick', om stoer te doen voor vrienden, of voor een verzetje (joyriding). Daarnaast zoeken ze soms een auto voor een eenmalige rit (na een avondje stappen), of voor langdurig persoonlijk gebruik. Soms worden auto's gestolen als vluchtauto voor een overval. Professionele overvallers laten vaak een auto stelen. Een ander deel van de auto's wordt op bestelling gestolen. De auto krijgt een ander chassis nummer of wordt gestript en in onderdelen verkocht. Volgens de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) zijn er in Neder land 126 bendes die auto's ste len. Hoewel Oost-Europa vol gens de onderzoekers een groeiende afzetmarkt is, waar schuwen zij voor overschatting daarvan. Weliswaar worden daar jaarlijks honderden gesto len auto's uit Nederland aange troffen, maar harde cijfers over massale export ontbreken voor alsnog. zwolle anp De Nederlandse politie speurt naar een bende die stripteases gebruikt als afleidingsmanoeuvre om winkels te beroven. Vrijdag sloeg de groep toe bij een drogisterij in Groningen, zaterdag was ze actief in drie Zwolse supermarkten. Vol gens de politie is 'een aanzienlijk bedrag' gesto len, maar hoeveel wordt niet gezegd. De bende bestaat uit circa tien mannen en vrouwen. Bij binnenkomst in de winkels doen ze zich voor. als klanten. Snel daarna gaan de vrouwen over tot de striptease terwijl de man nen het kantoor binnendringen om geld te ste len. In twee winkels is de truc gelukt. In een su permarkt had personeel de truc door en ging rond de overvallers staan. Daarop vertrok de bende. Bij een drogisterij in Groningen heeft de bende vrijdag tijdens een kortstondige striptea- se-show een bedrag van 5.000 gulden uit de kluis gestolen. Rotterdam Eén van de bemanningsleden van een sleepboot getooid met slaapzaak en nachtkleding verlaat het terrein van het Rotterdamse havenbedrijf Smit in de Scheurhaven nadat de blokkade is opgeheven. FOTO ANP PAUL STOLK rotterd am anp De directie van Smit Haven sleepdiensten en de vakbonden hebben vandaag een poging ge daan het overleg over de reor ganisatie bij het bedrijf vlot te trekken. Vanmorgen was er een gesprek waaraan ook het Ge meentelijk Havenbedrijf en wet houder R. Smit (Haven en Be drijven) meededen. Er wordt geprobeerd een be middelaar te vinden voor het het een reorganisatie wil door voeren omdat het slecht gaat. Daarop brak een staking uit en werden de Nieuwe Waterweg en het Calandkanaal geblok keerd waardoor geen scheep vaartverkeer van en naar Rotter dam mogelijk was. Ruim dertig boten van Smit hebben zater dag meer dan twaalf uur het scheepvaartverkeer geblok keerd. Alleen een veerboot uit den haag anp Veel ouderen nemen medicij nen te lang in. Ze hebben vaak pillen en poeders in huis waar van de arts of apotheker geen weet heeft en die bovendien nog zijn verjaard. Verder wor den in veel gevallen diverse ge neesmiddelen door elkaar ge bruikt. Dat blijkt uit het onderzoeks rapport 'Oud en wijs' van het bureau Koppedraijer en Part ners in samenwerking met de Rijksuniversiteit van Utrecht. Er zijn honderd 65-plussers uit Diemen en Betondorp onder zocht. Ouderen weten weinig over hun levensfase en ziekten die daarbij horen. Dat komt volgens de onderzoekers omdat oude ren weinig informatie halen uit brochures, tijdschriften of tele visieprogramma's. Ze vinden die informatie vaak onbetrouw baar en hechten veel meer waarde aan mondelinge toe lichting van de apotheker. Om beter medicijngebruik bij ouderen te bevorderen, pleiten de onderzoekers voor voorlich ting en periodiek huisbezoek, waarbij de huisarts kan contro leren welke medicijnen in huis zijn. Ook zou er een geneesmid delenpaspoort moeten komen waarin precies staat wat de ou dere slikt. utrecht npa chische' redenen in de WAO raakt, gaf tijdens een enquête van keuringsartsen niet minder dan 58 procent van de afge- keurden zélf de geestelijke be lasting op het werk als oorzaak aan. Het staat vast dat in de ge reorganiseerde bedrijven de werkdruk hoog is opgelopen. Meer dan de helft (55 procent) van de werknemers ondervindt daar klachten van. Volgens W. Brouwers, hoofd van de AK- ZO-gezondheidsdienst, heeft Nederland een koekje van eigen deeg gekregen door in CAO's veel vrije tijd op te nemen. De Nederlanders moeten daardoor ontzettend hard werken om op een internationaal goed gemid delde uit te komen. Nederlanders zijn volgens Brouwers 'stressgévoeliger' dan veel andere volken omdat we een kleine 'frustratietolerantie' hebben. „Een gevolg van de ja ren zeventig en tachtig, toen de welzijnsmaffia regeerde en we zo in de watten zijn gelegd dat we nu geen antwoord hebben op tegenslagen", aldus Brou wers. De Arbeidsinspectie kan werk gevers op de vingers tikken voor werkstress, een belangrijke oor zaak van ziekteverzuim. Een be drijf dat niet genoeg doet aan het voorkomen van stress zal daarop worden aangesproken. De nieuwe Arbeidsomstandig hedenwet (ARBO-wet) die per 1 januari van kracht is geworden, dwingt werkgevers tot anti- stressmaatregelen. Werkstress kost de economie miljarden en leidt tot onaan vaardbare maatschappelijke el lende. Zeker nu iemand via de WAO binnen hooguit enkele ja ren op bijstandsniveau kan be landen. M. Kompier, coördina tor van het stressonderzoek bij TNO en schrijver van het Hand boek Werkstress, wijst erop dat veel stress voortkomt uit dage lijkse kleinigheden als het niet vrijelijk kunnen opnemen van vrije dagen en het niet functio neren van computers, printers en ander gereedschap. Hoewel 31 procent van de afgekeurde werknemers officieel om 'psy- Licht uit, spot aan. Tromgerof fel. Als een heuse televisiester, zij het wat houteriger, daalt WD-lijsttrekker Frits Bolkestein het gangpad af. Dan vuurwerk en trompetsgeschal. De zaal klapt enthousiast. De partijlei der maakt met de vingers van beide handen onwennig het victorieteken. De nummers twee en vier op de WD-kamer- lijst, Terpstra en Jorritsma, kus sen hem op beide wangen. De onvermijdelijke tuilen bloemen worden uitgereikt en er wordt een filmpje vertoond: „Maak van de WD een sterke nummer twee". Tot slot een toespraak van de lijsttrekker: „Wij gaan drie verkiezingen winnen". Groot applaus. Einde. Het verkiezingscongres van de WD in Venlo straalde zater dag een zelfvertrouwen en een eenheid uit waaraan het de par tij lange tijd heeft ontbroken. Stilletjes werd hier en daar zelfs al gehoopt dat de WD de groot ste partij van Nederland wordt. „Dat zou toch fantastisch zijn: premier Bolkestein", zei een ka merlid. Volgens de jongste opiniepei lingen staat de WD op een winst van twaalf zetels. De WD zou met 34 zetels de tweede partij van Nederland worden, slechts drie zetels kleiner dan het CDA. Nog maar één keer in haar geschiedenis heeft de WD hoger gescoord, in 1986 toen de partij met 36 zetels in de Kamer kwam. „Het WD-programma moet richtinggevend worden voor het komende regeerakkoord. Daar- Vuurwerk en het victorieteken bij het kiezingen. bij gaat het er in de eerste plaats om uitzicht te bieden op volle dige werkgelegenheid", zei Bol kestein. Volgens hem draait elke partij die dat uitzicht wil bieden zonder daarbij de sociale zeker heid drastisch te hervormen, de kiezer een rad voor ogen. De WD wil die hervorming berei ken door de invoering van een WD-congres afgelopen zaterdag. De liberalen maken zich op voor een stevige winst de komende kamerver- basisstelsel in de sociale zeker heid. Daarbij moeten alle uitke ringen voor nieuwe gevallen, met uitzondering van de AOW worden verlaagd van 70 naar 60 procent van het wettelijke mini mumloon. Bolkestein werd op de alge mene ledenvergadering tot lijst trekker van de WD gekozen. Na hem staan achtereenvolgens Terpstra, Dijkstal, Jorritsma en Linschoten. Hoewel er over de ontwerplijst van het WD- hoofdbestuur urenlang werd gedebatteerd cn gestemd, ver anderde uiteindelijk niet veel. Zo mislukte een lobby om landbouwspecialist I'. Blauw hoger op de lijst te krijgen dan Directeur Zalm van het Centraal Planbureau: den haag carel goseling den haag anp Werkgeversorganisaties, vakbe weging en politiek hebben het afgelopen weekeinde overwe gend met instemming gerea geerd op het kabinetsbesluit van vrijdagnacht om vanaf vol gend jaar vijf miljard uit te trek ken voor lastenverlichting. De keuze om zowel burgers als bedrijfsleven te laten profite- fen, wordt aangeduid als een l'goede mix' die bovendien de werkgelegenheid ten goede komt. Coalitiepartners CDA en PvdA kunnen zeer wel leven met het pakket dat op tafel is gel egd. Alleen de oppositiepar tijen WD en D66 plaatsen kriti sche kanttekeningen bij de aan wending van de belastingmee valler. FNV-voorzitter Stekelen burg is 'niet ontevreden', maar de vakcentrale vindt wel dat de maatregelen effect moeten heb ben op de werkgelegenheid en ook een zekere correctie van koopkrachtverschillen teweeg moeten brengen. Ook de werk geversorganisatie VNO is 'posi tief'. De vakcentrale voor mid delbaar en hoger personeel MHP betreurt het dat niet is ge kozen voor verlaging van de overhevelingstoeslag. Het druk ken van de loonkosten via die weg heeft volgens een woord voerder immers het gunstigste effect op de werkgelegenheid. Het KNOV is het eens met het kabinet. Gerrit Zalm, directeur van het Centraal Planbureau (CPB), is 'geërgerd'. Zijn medewerkers hebben de com puters nog maar net een eerste voorspelling van het verloop van onze economie in 1995 laten uitspuwen en nu al worden in politiek Den Haag de vlaggen uitgesto ken. Dat is veel te vroeg, zegt Zalm. De eerste CPB-prognoses voor volgend jaar geven een economische groei aan van 2,5 procent. Veel meer dan de één procent groei van 1994 en ook meer dan tot nu toe voor de periode 1994-1998 voorspelde gemid delde groei van 1,75 procent. In politiek Den Haag lek ten de gegevens uit, waarna uit tal van monden opti mistische geluiden klonken over de komende jaren. Het eerder door het CPB aangegeven 'behoedzame scena rio' kon de kast weer in. Zalm: „Na 1993, met een nulgroei, en dit jaar met één procent groei krijg je hoe dan ook een conjunctureel herstel in 1995. Maar er is geen aanleiding om nu eufo- n'sch te worden. Toen wij in 1993 een nulgroei hadden, heeft ook niemand gezegd dat die zes jaar zou aanhou den. Net zo min als wij dat nu zeggen voor 1994. In 1995 komen we boven de twee procent uit, maar de werkloosheid stijgt gewoon verder". Zalm erkent dat er 'gelukkig' een aardig economisch herstel aankomt. Maar daar mag de politiek zich niet op blindstaren. De plannen voor de komende vier jaar moeten niet worden herzien. „Er is geen reden om het behoedzame scenario over boord te zetten. Dat is ook niet verstandig. Door van het behoedzame beeld uit te gaan, voorkom je de ko mende jaren tegenvallers. Het kan altijd meevallen, maar 1995 zegt nog niets over de komende vier jaar. Onze zorgen zijn nog niet weg. Het CPB heeft net de verkiezingsprogramma's van CDA, PvdA, WD, D66 en Groen Links doorberekend. Zalm ziet een aantal gemeenschappelijke kenmerken. Overal staat de werkgelegenheid centraal. Bovendien proberen alle partijen de lasten te verlagen voor de laagste inkomensgroepen. Ook worden de lasten ver schoven van arbeid naar milieu. Vooral de plannen om de werkgelegenheid op te krik ken, zullen volgens Zalm een bijdrage leveren aan de verdere verhoging van de economische groei. Tegelijk is het hem echter opgevallen dat de partijen voor de banengroei bereid zijn forse inkomensoffers van de burgers te vragen, ook van degenen die een uitkering hebben. „De groei van het aantal banen komt echt niet gratis binnen. De partijen willen behoorlijke ingrepen. In 1989 lieten ze allemaal de uitgaven meer stijgen dan de bezuinigingen opbrachten. Nu zien we een reductie van uitgaven èn lagere lasten ten behoeve van de werk gelegenheid." Het is bekend dat plannen waarin inkomensmatiging een grote rol spelen in de CPB-computermodellen goed scoren ten aanzien van de banengroei. Dat is ook een vast kritiekpunt op het CPB-werk. Zalm raakt daarvan niet onder de indruk. „Maatregelen zoals lastenverlich- Harwich met 1.500 passagiers werd doorgelaten. De staking werd zaterdagavond beeïndigd. Het overleg tussen partijen moet vóór 10 april zijn afge rond. Het havenbedrijf maakt een analyse van de Rotterdamse marktsituatie in de sleepvaart. Ook worden de financiële pro blemen bij Smit Havensleep diensten geïnventariseerd. Ten slotte wordt een oplossing ge zocht voor het arbeidsconflict bij Smit. Controle KLM op nepbom faalt schiphol bill meyer Bij een test van de Rritse veilig heidsdienst op de Londense luchthaven lleaüirow zijn vier luchtvaartmaatschappijen, waaronder de KIJV1. er niet in geslaagd een 'nepbom' te on derscheppen. Volgens de Britse krant Sunday Times verborg de veiligheidsdienst nepbommen, met de springstof semtex, een ontsteking en elektrische draad jes, in de bagage van passagiers. Deze bagage passeerde onge hinderd de veiligheidscontroles van de KLM, Virgin. United Air lines en American Airlines op Heathrow. Toen de zaak aan het licht kwam. kreeg de betrok ken medewerker van American ontslag. Een woordvoerder van de KLM ontkent dat er bij de lest, die regelmatig door de Britten wordt uitgevoerd, gebruik is ge maakt van semtex. Bovendien zouden de gebruikte materialen niet aan boord van het KLM vliegtuig zijn geweest. FOTO ANP RUUD HOFt de 17de plaats die hem was toe bedacht. Zijn bijna-naamge- noot en defensiespecialist LD. Blaauw had wel enig succes en steeg van 31 naar 22. Opmerke lijk was ook de 28ste plaats die de Apeldoornse wethouder Es- sers-Huiskamp wist te verove ren. Op de ontwerplijst kwam zij niet bij de eerste 40 voor. ting, zeker als het om werkgeverslasten gaat. leiden tot lagere kosten van de arbeid en dat is goed voor de werkgelegenheid. Ook andere modellen op de wereld geven dat aan. Als je de prijs van arbeid goedkoper maakt, wordt er meer gebruik van gemaakt. Dat is nu eenmaal een economische wetmatigheid." Hij geeft toe dat er ook een andere methode is om banengroei te bereiken, namelijk door meer goedkope banen te scheppen in de door de overheid gefinancier de sectoren. Toch blijft de vraag hoe 'hard' aic politieke wensen allemaal zijn. De partijen konden hun ideeën immers bij het CPB toetsen en hun concept verkie zingsprogramma's vervolgens bijstellen om hij de defi nitieve CPB-uitdraai goed voor de dag te kunnen ko men. Zalm: „Wij proberen met de partijen mee te denken. Wij helpen ze ook met onze kennis en geven aan hoe zij een doelstelling het best kunnen bereiken. Voor een partij is het onmogelijk zelf te becijferen wat een be paalde maatregel oplevert. Maar zij hebben hun eigen ideeën en afwegingen. Daar treden wij niet in. Onze rol is technisch en neutraal. Wij willen ook niet in een poli tiek spel terechtkomen. Onze mensen werken net zo graag voor de WD als voor Groen Links". Zalm: „Onze prognoses zijn net zo onzeker als die van het KNMI, vooral als het gaal om prognoses waarin geen overheidsbeleid is verwerkt. Wat we wel redelijk kunnen, is het effect aangeven van een bepaalde over heidsmaatregel. Niet perfect, maar wel met veel minder onzekerheden". Eén op drie CD-stemmers is christen den haag npa Eén op de drie mensen die zegt op de Centrumdemo craten te stemmen, noemt zichzelf christen. De rooms katholieken zijn in de groep het best vertegenwoordigd Van alle CD-stemmers is één op de vier katholiek. Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Interview, waarvan de resultaten gisteravond in het KRO-televisieprogramma Kruispunt zijn bekendge maakt. Van het totale aantal GD kiezers is vijf procent Neder lands hervormd, drie procent synodaal gereformeerd en 24 procent katholiek. Eén pro cent heeft een ander geloof Bijna 2,5 procent van alle kiesgerechtigden zegt CD te stemmen, drie procent weet het nog niet maar sluit de CD zeker niet uit. Mgr. H. Ernst van het bis dom Breda en dr. H. van Munster, voorzitter van de bisschoppelijke adviesc om missie justitia et Pax, zijn ge schrokken van het grote aan tal katholieken dat CD uil stemmen. Ernst wil de CD- stemmers niet uit de kerk zetten. Van Munster vindt dat katholieke C.D stemmers 'zichzelf buiten de kerkge meenschap plaatsen. En dat

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3