NK-indoor: karikatuur Stefan Edberg pakt titel in Stuttgart Tennis op leven en dood, met het mes op tafel Sport Maase domineert ook in Verenigde Staten Kleine: goede generale Baffi boekt vijfde zege Bowlers Verboon zijn nu haantje de voorste MAANDAG 21 FEBRUARI 1994 Hazeleger sterk op dertig kilometer schoorlDe Bataven Jan-Dirk Hazeleger en Paul Overbeek zet ten gisteren in Schoorl een goede stap op weg naar de marathon van Botterdam. Hazeleger won de plaatselijke dertig kilometer in 1.35.43 voor Overbeek, die een tijd van 1.37.17 realiseerde. Hazeleger liep een constante race waarin hij ondanks de koude de voorsprong op Overbeek goed kon vasthouden. Ter voorbe reiding op het nationaal kampioenschap, over twee weken in Wieringermeer, presteerden Bataven Jan Kortekaas, Casper Ra- venshergen en I ienk van Velzcn uitstekend in de Amersfoorter Bergcross. Kortekaas eindigdeals twaalfde in demannencross over elf kilometer, zes plaatsen en met 36.55 een halve minuut voor Ravensbergen. Nationaal veteranenkampioen Henk van Vel/en bevestigde zijn titel alweer met winst. Theo van der Veer zocht het dichter hij huis met een tweede plek in de Woerdense Molenvlietcross. Na tien kilometer en 34.04 had hij een minuut achterstand op thuisloper Rien van der Wilt. Christie verliest van landgenoot Birmingham De Engelse sprinter Linford Christie is voor het eerst in zes jaar op de 60 meter verslagen door een landgenoot. Tijdens de open nationale kampioenschappen indoor in Bir mingham eindigde hij zaterdag als tweede op de 60 meter, ach ter Michael Rosswess. De wereld- en olympisch kampioen over 100 meter had in een belangrijke wedstrijd over 60 meter voor het laatst van een landgenoot verloren in 1988, toen Lincoln As- quith sneller was. Overigens moest de fotofinish de winnaar aanwijzen. Zowel Rosswess als Christie liet 6,56 noteren. Marion Borst snelste in Hoogmade hoogmadeBij de clubkampioenschappen op natuurijs van schaatsclub I loogmade heeft Marion Borst de overwinnng be haald. De Leiderdorpse eindigde voor Simone van Schie en Yvonne Borst. Bij de mannen was de eerste plaats voor Bram van der Poel. Achter hem werd Dick van Goozcn tweede en Jeroen de Vlieger derde. In de leeftijdsklasse van dertien, veer tien en vijftien-jarigen was er bij de meisjes een overwinning voor I lelcen van Goozen. Bij de jongens in deze categorie was er 'ngvoor Jeroen Kraan. Van Goozen beste van Zuid-Holland den haag Gisteren werden de Zuid-Hollandse kampioenschap pen voor de junioren op de Uithof verreden. Hier eiste Heieen van Goozen de eerste plaats voor zich op. Zij reed tevens twee nieuwe baanrecords, zowel op de 500 en de 1000 meter. Bij de jongens in deze categorie werd Stefan van Goozen derde. Jonge shorttrackers presteren goed. leiden» Bij de Zuid-Hollandse kampioenschappen voor de junio ren shorttrackers is er afgelopen zaterdag goed gepresteerd door de leden van de ijsclub l eiden, de IHCL. Bij de pupillen meisjes was er een overwinning voor l.eonie 'l urk gevolgd door Liesbeth Mau-San. De overwinning bij de pupillen jongens was er voor Cees Juffermans tweede werd Olaf Arold gevolgd door Johnie Slingerland. De eerste en de tweede plaats bij de junioren meis jes waren respectievelijk weggelegd voor de zusjes Melanie en Maureen de Lange. De Nederlands kampioen bij de jongens, Harold Jansen, was in Den Haag ook oppermachtig en werd Zuid-hollands kampioen. Hij werd gevolgd door Dick van Goo zen en Derk van BerkeL Buiten werd er energiek strijd gevoerd voor het behoud van de accommodatie Houtrust, binnen straalden de Ne derlandse atleten enkel gezapigheid uit. De NK-indoor vormde een karikatuur van een echt kampioenschap. Bo ven een woud van deelnemers stak slechts de kruin van een enkeling uit. Die van Luc Krotwaar en Marcel Laros bijvoorbeeld. Beiden voldeden op de 3000 meter nipt aan de EK-norm. Geen eremetaal regioatleten den haag wilmar kortleever Elly van Hulst deed hetzelfde in een even unieke als bizarre ra ce. De 34-jarige Rotterdamse liet zich gangmaken door louter mannen en bleef met een hoop gevende 8.59.18 op de 3000 me ter binnen de eis van de atletie- kunie. De kersverse verspringkam- pioen Frans Maas daarentegen heeft alle plezier in de atletiek verloren. De bijna-dertiger wordt achtervolgd door een chronische achillespees-kwets uur en is wellicht voor de laatste keer in een zandbak terecht ge komen. ,,Op deze manier top sport bedrijven is niet leuk meer. Ik werk me elke dag uit de naad, maar krijg er bitter weinig voor terug. Zo weinig, dat ik me afvraag of het nog wel zinvol is om door te gaan. Stop pen is wellicht nog het beste," sprak de Zeeuw verbitterd. Voor een troosteloze coulisse zette Maas zijn afdruk na een weinig imponerende afstand van 7.63 meter neer. „Ik heb met veel pijn moeten springen. Ik heb injecties en ontstekings remmers gekregen, maar het heeft allemaal niet geholpen. Het heeft geen zin meer zo. Ik denk dat ik maar voorgoed ga rusten." Alle weerbaarheid bij Frans Maas lijkt verdwenen. Ja renlang heeft de Europees in- doorkampioen van 1988 krom gelegen voor de sport. Veel er voor opzij moeten zetten en moeten laten. „Vooreen habbe- krats. Financieel staat er ge woon niet genoeg tegenover." Beroepsatleet Maas had zich daarom al voorgenomen om na dit seizoen te stoppen. Afge knapt op het vaak asociale ka rakter van de topsport. „Een af scheid na de EK-outdoor in Hel sinki had ik wel mooi gevonden. Nu, met die peesblessure, stop ik liever meteen. Maar mis schien dat ik er morgen toch weer anders over denk." Ook voor Elly van Hulst dreig de de NK op een fiasco uit te draaien. De veelvraat, waar het medailles betreft (67 nationale titels), zag bij gebrek aan vol doende deelneemsters (drie, waarvan twee amper sneller dan elf minuten) de 3000 meter van het affiche geschrapt. In haar wanhopige jacht op een EK-startbewijs kwam de atletie- kunie haar echter tegemoet. De 1CNAIJ ensceneerde een buiten gewone race met vier mannen, die de Rotterdamse makelaar volgens het scenario naar Parijs loodsten. „De Europese en de Interna tionale Atletiekfederatie hebben dit jaar voor het eerst geen li mieten gesteld voor de EK in Parijs. De inschrijving is dus open. We kunnen in principe sturen wie we willen. Daarom is besloten om de tijd van Van Hulst te honoreren met een start in Parijs, ook al verbieden de reglementen een dergelijke 'gemengde' limietjacht," sprak technisch directeur Bert Paauw. Scepsis Van Hulst voelde zich na haar 3000 meter bevrijd. Ontdaan van limietstress. Ze had de bui tenwacht gedemonstreerd dat ze nog niet is afgeschreven. Ze had na al die jaren weer eens af gerekend met alle scepsis en heisa rond haar persoontje. „Het is wel heel even iets anders om tegen mannen te lopen. Ik was best gespannen, omdat ik Elly van Hulst wordt door Hagenaar Najib 'gehaast' in haar limietpoging voor het EK op de 3000 meter. De Rotterdamse moest met de Hulst slaagde in 8.59,18. die jongens niet kende. Achteraf viel het reuze mee. Ik heb best makkelijk en ontspannen gelo pen. Ik heb me niet helemaal bloot hoeven geven. Ik kan nog harder. In de slotfase kende ik mijzelf weer. Het ging net als vroeger," aldus Van Hulst, die met een EK-ticket een aardige compensatie kreeg voor een ge miste titel. Eenzelfde startbewijs vielen neelopen omdat er te weinig inschrijvingen v i bij de indooratletiek bekaaid af dit weekeinde. Voor het eerst sind* lang werden er geen medailles veroverd. Was in vorige jaren'l Yvonne van Dorp meestal in> staat de misere te maskeren, het* afgelopen weekeinde was de klap voor de Leidse dubbel zo hard. Na een teleurstellend op-, treden op het ver- en het hink- stapspringen stelde bondsarts: Els Stolk de diagnose van een scheurtje in de achillespees, een^ blessure die van Dorp waar schijnlijk al eerder had opgelo-. pen. Ruud van Maurik (AAV '36) was* dit weekeinde de beste regioat-* leet. De Alphenaar die vorig jaar.' nog tweede werd, liep zijn eer-; ste indoorwedstrijd en is aan' het verhuizen, maar werd inJ een tijd van 8,21 wel vierde op,- de 60 meter horden. Saskia En-, gels behaalde voor het eerst in, haar jonge atletiekcarrie"re dei finale in een senioren-NK. Met een tijd van 2.17,23 plaatste de.' atlete van De Bataven zich za terdag als vijfde voor dej eindstrijd. Zondag werd het na" een mindere start een mooie zesde plaats in 2.18,52 voor de' studente bewegingsweten-, schappen. Op de langere afstanden waren! het De Bataven die goede pres-! taties neerzetten. Joost la Lau dubbelde de 3000 en de 1500 meter. Op de langere afstand liep hij ondanks een zware ver koudheid sneller dan ooit in door (8.16,75). Dit kostte de Lei- I denaar zaterdag wel zoveel kracht dat hij een dag later op - de halve afstand wel clubgenoot Michel Versteegen moest laten.; voorgaan. Versteegen liep dan. ook een uitstekende tijd van} 3.52,53 (tegen La Lau 3.53.44). Luc Krotwaar (7.54.02) en Mar cel Laros (7.54.56) ten deel. De 26-jarige Krotwaar koestert ech ter geen EK-ambities en laat de meeting schieten. De Eindhove- naar prefereert een wegwed strijd in Alphen aan de Rijn. „Ik wil me de komende jaren volle dig op de wegatletiek wijden. Een EK-indoor past niet in mijn programma," lichtte Krotwaar zijn besluit toe. Kamiel Maase heeft zijn eerste wedstrijd voor zijn universiteit in het Texaanse Austin uitste kend afgesloten. De Leidenaar won in een wedstrijd van de South-Wesl Conference - een wedstrijd tussen acht Texaanse universiteiten - de vijf kilometer en was bovendien de snelste op de Engelse mijl tijdens de afslui tende afstands-estafette. rustig gestart, hard liepen. Ik heb dus maar versneld en won uiteindelijk met meer dan een ronde voor sprong op alle tegenstanders, inclusief de nummer twee die naar het scheen cross-country kampioen was." Op de krakke mikkige 170-metei baan in I ord Worth zegt de tijd van 14.06,60 meer dan de ruime winst. Maase plaatste zich voorwaar delijk voor de nationale univer siteitskampioenschappen. Op de Engelse mijl kwam Maase daags na zijn uitstekende vijf ki lometer tot 4.07,0. Met Maase in de ploeg won Texas University dan ook de wedstrijd. stuttgart anp Boris Becker heeft zijn vorm van Milaan de ze week in Stuttgart niet vast kunnen hou den. Een dag na zijn overwinning op aarts rivaal Michael Stich zette Goran Ivanisevic de veel besproken jonge vader de voet dwars (3-6 6-3 6-3). De 22-jarige Kroaat slaagde na die vooral in mentaal opzicht knappe prestatie er niet in het niveau in de volgende partij langer dan een set vast te houden. Met 4-6 6-4 6-2 6-2 won Stefan Ed berg zijn 39ste titel. Ivanisevic lokte de ommekeer in de eindstrijd van zondag min of meer uit door op setpoint in de tweede set zijn gebruike lijke aces (hij sloeg er 58 in de aanloop naar de finale) af te wisselen met een dubbele fout. De Kroaat werd zichtbaar nerveus en raakte de controle op zijn slagen kwijt. In Parijs en Peking wonnen respectieve lijk Martina Navratilova en Yayuk Basuki. De overwinning van de 23-jarige Indonesi sche op de Japanse Nagatsuka lokte in de Chinese hoofdstad slechts een handjevol toeschouwers. De 37-jarige Navratilova trok in Parijs heel wat meer belangsteling. Ze behaalde door winst met 7-5 6-3 op de veertien jaar jongere Franchise Julie Halard haar 167ste enkelspeltitel sinds 1973. Bij dat record komen ook nog eens 163 ti tels in de dubbel. Door de winstsom van 800.000 gulden komt ook een ander record binnen handbereik van de nog altijd ambi tieuze Amerikaanse; het overschrijden van de twintig miljoen dollar aan prijzengeld. Wellicht gebeurt dat bij de Open Franse kampioenschappen eind mei. „Twee keer winnen in Parijs. Het klinkt als een sprook je. Maar wie weet", vond de Amerikaanse die nog steeds van plan is aan het einde van het jaar te stoppen. rotterdam rob van der zanden Joost Winnink is proftennisser. Dat klinkt heel wat, maar in te genstelling tot vakbroeders als Richard Krajicek, Paul Haarhuis en Jan Siemerink moet hij elke week de eindjes weer aan elkaar knopen. Het leven van de mees te tennissers gaat niet over ro zen, al wordt weieens de indruk gewekt dat in deze sport het geld voor het opscheppen ligt. Joost Winnink is 22 jaar, komt uit Peize in Drente en is nooit doorgebroken. Dat is geen schande, want spelers van zijn kaliber lopen er wel meer in Ne derland. Goede tennissers die jaren achtereen vechten voor een belegde boterham, maar nooit de top halen. Elk jaar als het ABN/Amro wereldtennistoernooi in aan tocht is, duiken ze op. De verge ten zonen van het nationale profcircuit. Afgelopen weekein de stonden ze er weer. Op de bijbaantjes van Ahoy'. Ze pro beren via het kwalificatietoer nooi een plekje te krijgen tussen de groten, die vanaf vandaag aan het echte werk beginnen. Meestal mislukt dal, want zo sterk zijn de Nederlandse sub toppers niet als ze worden ge confronteerd met de subtop pers uit het buitenland. Bovendien, dit voorportaal van het hoofdtoernooi staat be kend als een slagveld waar op leven en dood om een punt wordt gevochten. En je moet sterk in je schoenen staan om in deze tweedaagse jungle dagen te overleven. In het Icwalificatietoernooi moet een speler de halve finale halen. De laatste vier van de 32 gaan door. Zij zijn de 'qualifiers' die meteen op maandag aan de bak moeten. Daar hebben ze geen zijn ai dolgelukkig dat ze erbij ho- de verliezen tegen Boris Becker of John McEnroe krijgen ze al zo'n achtduizend gulden. „Dat is een vermogen voor jongens als wij," zegt Joost Win nink. Hij lacht erbij, want van de acht Nederlanders die zater dag en zondag een gooi deden naar het hoofdtoernooi, was hij de enige die slaagde. Huib Troost, Femon Wibier, Ralph Kok, Sander Groen, Hendrik Jan Davids, Menno Oosting en Tom Kempers vielen af. Het meren deel van het achttal had overi gens een wild card nodig om te kunnen worden toegelaten tot de kwalificaties, zo laag staan zij op de wereldranglijst. Winnink, die vijf jaar geleden nog competitie speelde voor het Leidse Unicum en nu bij De Metselaars zit, staat op de we reldranglijst ergens rond num mertje 260. Naamloos dus. Maar vandaag staat hij even in de schijnwerpers. Hij vindt het een uitdaging om eens te spelen tegen jongens die hij 'alleen van de tv kent'. Nog nooit stond speelde hij in een echt ATP- toernooi zoals Rotterdam. „Ik kan heel goed tennissen", zegt Winnink niettemin met een stalen gezicht. „Dat heb ik de afgelopen twee dagen ge woon bewezen." Hij beleefde het mooiste weekeinde uit zijn loopbaan, maar moest er diep voor gaan. Zaterdagochtend om half zeven ging de wekker af in huize Winnink. Hij speelde op een dag twee zware driesetters tegen de Duitser Dreekman en landgenoot Oosting. Om acht uur 's avonds was hij thuis. Zondagochtend, de spieren nog wat stram, moest hij voor zijn derde wedstrijd tegen Hendrik Jan Davids. Inzet: een plaats in het hoofdtoernooi. Het werd een duel zoals dat utrecht jeroen alkemade schaatsmedewerker De oude vos Piet Kleine is zijn streken niet verloren. Zaterdag avond won de oud-Olympisch kampioen wederom een mara thon, dit keer in Utrecht. De postbesteller uil Kerkenveld mag dan wel de 42 levensjaren zijn gepasseerd maar he{ rijdpn op de schaats ls hij nog steeds niet verleerd. In de twaalfde marathon om het KNSB-cup klassement vocht hij voor wat hij waard was. En met succes; hij verwees in de laatste ronde zijn medevluch ters naar het tweede plan. Hans Pieterse, Jan Eise Kromkamp en Jurgen Meijer eindigden respec tievelijk op de tweede, derde en vierde plaats. Het marathon-peloton dat zich in Utrecht had verzameld voor de 150 ronden lange tocht bestond slechts uit veertig deel- neemers. Alle toppers waren overigens wel aanwezig. De plaatsen één tot en met vijf bin nen het KNSB-cup klassement zijn nog niet echt verdeeld en aangezien volgende week de laatse marathon, en dus de fina le, wordt verreden, zijn alle top pers genoodzaakt om zich iede re marathon weer van voren te laten zien. Het karige deelne mersveld in Utrecht werd mede veroorzaakt door de grote uit smijter, die voor vandaag op hetJ programma staat, het Neder- lands kampioenschap over 100 kilometer in Giethoorn. Piet Kleine behoort daar zeker tot de kanshebbers. De vijfhbndefö kleuifiönd'é',v toeschouwers kr^en van de yijL potentiele clipwinnaars geen hartverwarmende acties te zien. Niemand werd ruimte gegund. Kleine liet zich door de weer- stand niet ontmoedigen. Hij zette een paar keer de aanval in. Pas 20 ronden voor het einde kreeg hij succes. Via een krachtinspanning die zelfs voor marathonbegrippen als uniek kan worden be- schouwd, haalde de Kerkenvel- der de buit binnen. Hij nam eerst zijn medevluchters op sleeptouw en vervolgens sloeg; hij genadeloos toe in de eind- sprint. Bij de dames stond er dit weekeinde een wedstrijd over 40 ronden op het programma.,- De zege was voor gewezen kernploeglid Sandra Zwolle, zij werd op gepaste afstand ge volgd door Jolanda Grimbergen en Alida Pasveer. Grimbergen voert bij de dames nog steeds het klassement aan. In de eerste drie weken van het Europese wielerseizoen heeft Adriano Baffi al vijf zeges be haald. Zondag won de 32-jarige Italiaanse sprinter in Benidorm de Grote Prijs Luis Puig. De wedstrijd eindigde zoals gebruikelijk de laatste jaren in een massasprint. Het scheelde overigens weinig, want pas in de laatste meters achterhaalde het peloton een vluchtgroepje met Erik Dekker, de Duitser Schur, de Spanjaard Zabala en de Italiaan Colombo. Baffi re kende af met de Fransman Jala- bert en de Australiër Anderson. De Franse belofte Brochard zegevierde zaterdag in de 26e Ronde van Haut-Var. Vijftien ki lometer voor de streep in Dra- guignan demarreerde de 26-ja- rige coureur op een helling bij zijn vluchtgezellen Seigneur en Pensee vandaan. De Spanjaard Aitor Garmen- dia zegevierde in de vierdaagse Grote Prijs van Lissabon. Hij verdrong met de tweede plaats in de slotetappe, drie seconden achter zijn landgenoot Marcos Serrano, de Portugees Jorge Sil- va van de eerste positie. Silva leidde vanaf de proloog. Gilbert Duclos-Lassalle, nog, een half jaar verwijderd van zijn veertigste verjaardag, deed in de 46ste editie van de Grote Prijs van Aix-en-Provence van zich spreken. Duclos-Lassalle kwam met de Franse kampioen Jacky Durand voorop. In de sprint a deux beet de oude meester fel genoeg van zich af om de dag prijs binnen te halen. i het net Hendrik Jan Davids. „Zo'r alleen in de kwalificaties wordt gespeeld. Het mes op tafel, enorme rallies, snoekduiken naar de bal. een partij waar de vonken vanaf vlogen. „Zo'n wedstrijd zie jij komende week niet op het centre-court," zegt die met 4-6, 7-5, 6-4 Dat kon wel eens overleeft, kloppen. ..IIet ls slissende dat je ii gek maar in zo'n be- wedstrijd gaat dat geld ri het hoofdtoernooi krijgt door je hoofd spelen. Ik kom er nu door. maar meestal kost het mij geld om aan kwali ficaties mee te doen. Normaal speel ik een Challenger of een Satellite-toernooi waar je nog wat geld vangt, desnoods in de dubbel. Dit soort kwalificaties is zwaar, je verdient bij een neder laag maar een paar honderd gulden. En dat terwijl om je heen het eigenlijke toernooi wordt opgebouwd. Je hoon ge zaag en hamers van timmerlie den en jij speelt al een tennis toernooi. een raar idee." Volgens Winnink kan een ten nisser niet te lang op het niveau van kwalificatietoernooien blij ven steken. „Dat kun je niet be talen en mentaal is de rek er dan ook uit. Je moet er snel een keer doorkomen of gewoon de lagere toernooien gaan opzoe ken. Zelf speel ik de kwalifica ties van Rotterdam en Het Melkhuisje. Op de US Open heb ik het ook nog geprobeerd, maar het wordt al snel te duur al die reizen." Vanaf vandaag hoort Winnink er een beetje bij. Alle spelers die in een hoofdtoernooi staan - waar dan ook ter wereld - ver schijnen het jaar daarop met fo to en biografie in de dikke spe- lersgids, de media-guide. Mis schien is dat nog maar het be gin voor Joost Winnink. Het bowlingteam van Verboon Versservice mag zich na dit weekend 'haantje de voorste noemen'. In de eerste klasse van de nationale vijfmans-lea- gue behaalde zij in Vlaardingen de volle negen punten. Vooral de 3-0 zege op koploper Helle- voetsluis was er eentje om in te lijsten. De overwinningen op Rotterdam Hofplein en Volen- dam (tweemaal 3-0) waren voor de goed in vorm zijnde Leide- naren meer dan een logisch ver volg. Jan Cornet smaakte het genoegen in zes games de hoogste serie van 1214 pins te maken. Ook de hoogste game-| kwam in handen van Cornet 31 (235 pins). Marius van Kalkeren J was goed voor een serie van 1154 pins. Zijn hoogste game/ was ditmaal 219 pins. Op de ranglijst neemt Verboon met 42 punten nu de eerste plaats in. Op één punt achterstand volgt Hellevoetsluis. Met nog één ronde te gaan - in Volendam - kan het Leidse team de play-offs inmiddels niet meer ontgaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22