Een indrukwekkend beeld van de jodenvervolging <-A M Oude woorden de SDAP, rokkenjager, bon vivant en cynicus. Alles wat hij betekende en al het geld dat hij ooit verdiende, offerde hij op bij zijn pogin gen joden te redden uit het oorlogsgeweld. Kort nadat Duitsland in 1939 Polen bin nenvalt, trekt Oskar Schindler vanuit' zijn ge boorteplaats Zwittau (in het toenmalige Su- detenland in het huidige Tsjechië,) naar Kra- kau, Polen. Hier wil hij z'n geluk in de lucra tieve oorlogshandel beproeven. Via zijn con necties met de nazi's krijgt hij de leiding over een onteigend fabriekje in Zablosvie (in de volksmond Emalia genoemd), dat emaillen potten en pannen aan het Duitse leger levert. Zijn personeel haalt hij voornamelijk uit het nabij gelegen concentratiekamp Plaslóv: joodse arbeidskrachten. Dan verandert de met de nazi's samenwer kende zakenman Schindler in een barmharti ge Samaritaan. Hij helpt zijn joodse werkers aan een ongekende luxe, zoals een dagelijks 2.000 calorieën-dieet en elementaire medicij nen, zodat ze de werkdruk aankunnen. Zijn accountant - en in feite de man die de fabriek leidt - Isaac Stern (in de film gespeeld door top-acteur Ben Kingsley) dringt er bij Schind ler op aan meer mensen uit het kamp te re- cruteren om zo hun kans op deportatie te verkleinen. Als de Duitsers in 1944 haast ma ken met de Endlösung wendt Schindler zijn rijkdom en zijn vrienschap met kampcom mandant Amon Göth aan om joodse arbei ders vrij te kopen. Dat gaat volgens een mede door Stern opgestelde lijst: Schindler's List. Op die manier redt Schindler naar schatting twaalfhonderd mensen. Als de oorlogshandelingen steeds dichter Duitsland naderen, wordt de fabriek ver plaatst naar Brinnlitz. aan de grens met Tsjecho-Slowakije. De mannen en vrouwen die voor Schindler werken, gaan in speciale treinen naar Brinnlitz. De vrouwentrein komt echter 'per abuis' in Auschwitz-Birkenau te recht. De vrouwen slaan al onder de gevrees de douches als het 'misverstand' nog juist op tijd door Schindler kan worden rechtgezet. Hoeveel goed werk Schindler in de oor logsjaren ook deed, onomstreden is hij niet. Logisch. Tenslotte stond hij zakelijk en privé met één been ook aan de Duitse kant. In de film draagt hij permanent een klein haken- kruisje op zijn altijd even onberispelijke maatkostuums. Een man met een dubbel le ven dus. Als hij, op bezoek in het kamp, van twee joodse meisjes een verjaardagscadeau krijgt, kust hij hen innig op de mond. Voor deze 'onreine daad' roept kampcommandant Göth hem op het matje. Göth is Schindlers tegenpool. Hij had de satanische gewoonte iedere dag bij het op staan naar zijn balkon te lopen en de eerste de beste die in zijn blikveld kwam neer te schieten. Een getuige: „Hij liep altijd rond met twee grote honden. Zodra hij ze los liet, vielen ze aan en besprongen mensen. Dan ging hij er naar toe en maakte de stakkerds genadeloos af." Göth en Schindler hebben veel gemeen ge had: hun krachtige lichaamsbouw, hun reli gie en hun voorliefde voor vrouwen, drank en het kaartspel. Helen Hirsch, Göths joodse huishoudster en door hem Lena genoemd, fascineert beide mannen. Haar naam wordt dankzij een bizarre speling van het lot als een der laatste aan Schindlers lijst toegevoegd. Tijdens een bloedstollend spelletje blackjack vraagt Schindler aan Göth de huishoudster als inzet van het kaartspel. De kampcom mandant stemt toe en verliest: 'Lena' is ge red. Berooid Aan het einde van de oorlog is Schindler vol komen berooid. Zijn geld ging voornamelijk op aan drank en vrouwen. Dat zou niet ver anderen. Begaan met zijn situatie, zamelden joden wier leven hij redde, bij voortduring geld in voor Schindler. Het was nooit genoeg. Een overlevende: ..Wij hadden meer tijd no dig om het bij elkaar te krijgen, dan hij om het op te maken." De dankbaarheid van de 'Schindler-joden' was groot. Zo schonken ze hem aan het eind van de oorlog een gouden ring met daarin een spreuk uit de talmoed: 'Wie een mensenleven redt, redt eigenlijk de hele mensheid'. Het gebaar, zeggen overle venden, maakte diepe indruk op Schindler. Toen een van hen later nog eens informeerde naar het geschenk, boog Schindler verlegen het hoofd en zei: 'Jenever....' Na een jarenlang verblijf in Argentinië waar hij zich vestigde als fokker, keerde Schindler terug naar Duitsland om er op een sjofele etage in Frankfurt in 1974 te overlij den. De geneugten des levens hadden hun tol geëist. Volgens zijn wens werd hij begra ven in Jeruzalem, op een kerkhof bij de Hinnom-vallei. Waarom...? Joe Sterngast is een van de joden die dankzij Schindler de oorlog overleefde. Hij omschrijft Schindler als een emotionele, eenzame man, die grote diensten bewees aan de joden. Een voorval uit 1944: „We zaten vas^ in het het kamp Gross-Rosen. We werden naakt, in de vrieskou, onder een gigantische paraplu ge zet. Omdat we dicht tegen elkaar aan schurk ten. brak het scherm. Volgens een Poolse be waker betekende dat ons einde. Vijf minuten later kwam een SS-officier echter vertellen dat we naar een warm onderkomen gebracht moesten worden. We stonden op de 'Schind- ler-lijst'." Spielbergs film baseert zich inhoudelijk vrij nauwkeurig op het in 1982 verschenen boek Schindler's Ark van de Australische schrijver Thomas Keneally. Het werk werd bekroond met de Boofcer-prijs. Keneally ontmoette bij toeval een van de nabestaanden, een van de overlevende Schindler-Juden toen hij een le- derwarenzaak in Beverly Hills bezocht. De ei genaar was Leopold Pfefferberg. Het boek opent met: „Hier hoorde ik voor het eerst over Oskar Schindler, de Duitse bon vivant. speculant, charmeur... en over zijn redding van mensen van een veroordeeld ras gedu rende de jaren die we nu kennen onder de naam Holocaust." Keneally voerde zo n vijf tig gesprekken met overlevenden die nu ver uit elkaar wonen in landen als Australië, Is raël en Amerika. Daarnaast sprak hij met (la tere) zakenpartners van Schindler en met diens weduwe Emilie. Ook mocht hij docu menten en brieven inzien. Met Pfefferberg bracht hij een bezoek aan de locaties die ook in Spielbergs film een prominente rol spelen: Krakau, Plaslóv, Zablosvie (waar de fabriek Emalia nog steeds staat) en Auschwitz-Bir kenau. Pfefferberg inmiddels 81 jaar en ook in de film te zien kijkt terug: „Het is een ver haal over een buitengewone man die nooit een held geweest is. Iemand die van het le ven hield. Waarom zou hij z'n hoofd in de oven steken? En toch deed hij het. Hij verloor al z'n geld en toch ook weer niet. Hij inves teerde het in de levens van de mensen die hij redde." Tja. waarom deed Oskar Schindler 'het' al lemaal?! Grote duidelijkheid daarover is er niet. Enig houvast biedt een herinnering van 'Schinkier-jood' Bejski, die hem omschrijft als een 'spontane avonturier' en zegt: „Oskar stelde zich op het standpunt dat je mensen die je kent moet helpen. En dat hij ons ken de. kwam door het werk in zijn fabriek." Pfefferberg herinnert zich een gesprek dat hij samen met de auteur van het boek met rabbi Menasha Levartov ook een van de overlevenden had. levartov zei: „Ik zou als rabbi maar in één God moeten geloven: de Almachtige. Maar ik moet toegeven dat er voor mij twee Goden bestaan. Die tweede is Oskar Schindler." Acteur Liam Neeson (die eerder speelde in Husbands and Wires van Woodv Allen) ver tolkt de rol van Schindler. Neeson over zijn personage: „Als ik Schindler ooit zelf had kunnen spreken was het eerste dat ik ge waagd zou hebben: "Waarom? Waarom deed je het?' Als hij dan geantwoord zou hébben waarom ik dat vroeg zou ik zeggen: 'Er zijn zoveel mensen die je als een heilige zien, maar er zijn ook een paar sceptici die bewe ren dat je het deed om je eigen hachje te red gisseur Steven Spielberg (46 jaar) een nieu- fase bereikt in zijn toch al zo imposante irrière. Zijn Grote Naam stoelde tot-nu-toe (sterke verdiensten als spektakelmaker. Als mkunstenaar werd hij nimmer serieus ge- )men. Derhalve wist Spielberg ook nog )oit de Oscarvoor de beste regisseur te win- en. 'Schindler's List' lijkt die reputatie dras- (ch te veranderen, wat met eerdere serieuze mdrama's als The Color Purple en Empire f The Sun niet lukte. Spielberg heeft deze (er radicaal afgezien van bijna alle naar (etsappigheid zwemende trucs waarmee ollywood al te vaak serieuze onderwerpen ti zeep helpt. De eerste erkenning voor de ieuwe" Spielberg is er al: buitenlandse film itici beloonden 'Schindler's List' met drie ilden Globes', volgende maand wordt daar igetwijfeld een partijtje 'Oscars' (twaalf no- inaties) aan toegevoegd. De film is gebaseerd op het leven van Os- ir Schindler, die een rol van betekenis eelde langs de zijlijn van de Tweede We- Idooriog. en wiens activiteiten ten gunste n de joodse slachtoffers van het nazi-re- em nog altijd met veel mysterie zijn omge- n. Spielberg: „Ik heb het verhaal willen be- indelen zoals een verslaggever een bepaald (derwerp covert: mezelf volledig dienstbaar (maakt aan het 'verhaal' zelf. En natuurlijk, was me van meet af aan duidelijk, diende t met de grootst mogelijke eerbied en af- andelijkheid te gebeuren. De holocaust ent zich niet voor melodrama. Voor de ensen die ermee te maken hebben gehad, dien de wonden nooit helen. En voor de ensen die er zelf niet mee te maken heb- gehad, is er geen moment dat je zeggen t: 'Nu weet ik het wel!' Want wat je je er •k bij voorstelt, het is altijd nog erger ge eest!" Derhalve draaide Spielberg de film in screet zwart-wit. „Omdat alles wat in mijn (Heugen refereerde aan de Tweede Wereld- (flog en de vernietigingskampen afkomstig as van foto's en documentaires die immers eneens in zwart wit waren opgenomen." Spielberg is zelf van joodse afkomst en oeide op met verhalen over de holocaust, (el van zijn familieleden verloren het leven de Duitse en Poolse kampen. Schindler (links) en accountant-bedrijfs leider Isaac Stern (ge speeld door Ben Kingsley) werkend aan de 'Schindler List', toro s UNIVER SAL PICTURES den'. Maar ik zou het alleen durven vragen als ik een paar borrels op had." Kritiek Spielberg heeft er zich over verbaasd dat Hollywood - waar in de jaren veertigen vijftig uit Europa gevluchte joden zich tot domi nante filmproducenten opwerkten - in het verleden zo bitter weinig aandacht geschon ken heeft aan de hartverscheurende tragedie van de holocaust. Het onderwerp werd steeds als 'niet-commercieel' terzijde gelegd. En als het in latere decennia alsnog bij de kop werd gepakt, durfden producenten nooit zo ver te gaan als nu Spielberg die met zijn camera de slachtoffers volgt tot in de gaska mers. Maar daar doet zich het mirakel voor dat de Amerikaan inmiddels zwaar werd aan gerekend door de Fransman Claude Lanz- mann, maker van de monumentale docu mentaire Shoah. In plaats van gas komt er in eens water uit de douches. De naar de dood geleide joden behouden het leven. Lanz- mann noemde die scène een gospe, een vlucht in een vals soort happy end. Bij zijn bezoek aan Amsterdam (Nederlandse pre mière) afgelopen donderdag, verdedigde Spielberg zich tegen deze aanval. „De scène waartegen Lanzmann bezwaren heeft, is des ondanks aan authentieke getuigenissen ont leend. Er heerste tyfus in de kampen en de gevangen hadden soms luizen. Daarom wer den die douches soms wel degelijk ook ge bruikt om louter hygiënische redenen. Maar ik begrijp Ixinzmann wel. Natuurlijk heeft hij gelijk als hij stelt dat ten aanzien van de con centratiekampen het suggereren van ieder soort 'happy ending' uit den boze is. Omdat er al te veel mensen rondlopen die beweren dat de douches van Auschwitz nooit voor vergassing zijn gebruikt. Het is om exact die reden dat na die ene miraculeuze redding we nogmaals een groep joden de cabines binnen zien gaan, waama we hun overblijfselen wel degelijk als rook uit de schoorstenen zien ko men. Dat lijkt me duidelijk genoeg voor ie dereen die de film ziet." Over zijn motivatie om deze film te maken, zei Spielberg in Amsterdam: „Ik deed dit voor mijn ouders, mijn grootouders, voor de over levenden en de getuigen van de holocaust. Ik heb eerst The Color Purple en Empire Of The Sun moeten maken als opstapjes om vervol gens dit aan te kunnen. Sinds 1982 liep ik met het plan voor deze film. maar ik moest er eerst rijp voor worden. Als ik er geld aan over zou houden, schenk ik het weg aan de oor logsslachtoffers. Ik hoop in elk geval dat de film terecht zal komen bij de middelbare scholieren. Ter onderwijzing van hen die morgen andere mensen zullen onderwijzen." Vanaf 3 maart draait in de Nederlandse bioscopen een film die in Amerika al zoveel opzien baarde dat er maar liefst twaalf nominaties op een 'Oscar' uit voort kwamen: 'Schindler's List'. De film handelt over een Duitse zakenman (Oskar Schindler) door wiens toedoen naar schatting 1200joden in de oorlogsjaren werden gered van de gaskamers. Het is een indringende, huiveringivekkende produktie (uitgevoerd in zwart-wit) van Steven Spielberg, de meest succesvolle filmregisseur aller tijden. Nog nooit - aldus de critici - werd de jodenvervolging zo gedramatiseerd en geënsceneerd als Spielberg nu heeft gedaan met 'Schindler's List'. et in de Verenigde Staten uit sluitend juichrecensies over de film Schindler's List, heeft Steven Spielberg maakt meesteriverk: 'Schindler's List' Steven Spielberg met een figurant(je) tij dens de opnamen van 'Schindler's List'. ZATERDAG 19 FEBRUAR11994 Onze Taal Haalt u wel eens een geparfumeer de en verdunde (alcoholische) op lossing van alkalische zouten en schuimvormende extracten in huis? Als je het zo zegt, lijkt het vreselijk chemisch, maar het is gewoon de verklaring zoals we die in een woor denboek vinden voor 'shampoo'. Verklaring is misschien niet het juiste woord: het verklaart niets en maakt een eenvoudige zaak alleen maar ingewikkelder. 'Voor hoofd wassingen' staat er verder nog bij. En ook: 'bep. soort tapijtreiniger'. Nooit geweten dat we ons haar wassen met alkalische zouten en schuimvor mende extracten. Maar toch is het zo, vol gens het woordenboek. En tapijten worden dus ook gereinigd met zouten en extracten, maar misschien niet precies dezelfde zou ten en extracten. Ik kom erop doordat ik opzocht of het woord 'shampookussentje' in het woorden boek staat. Nee, dat staat er niet in. En in een paar oudere woordenboeken kan ik het evenmin vinden. Blijkbaar is het sham pookussentje geen gevestigd onderdeel meer van onze taal. Het is er trouwens niet zo lang geweest. Maar er was een tijd. niet eens zo lang geleden, dat het shampookus sentje algemeen bekend was. Het had in derdaad een beetje de vorm van een klein bol kussentje: plastic, vijf zeven centime ter lang, ongeveer twee centimeter breed, met aan het ene uiteinde een soort flipje dat je eraf kon draaien voor een éénper soons portie alkalische zouten en schuim vormende extracten voor hoofdwassingen. Wanneer zal dat geweest zijn? Ik schat zo van 1960 tot dito. Daarna zijn weer net zo plotseling verdwenen als ze gekomen zijn. Het shampookussentje moet dus een tijdgenoot geweest zijn van de knipperbol, die ook ergens in de jaren zestig opgedoken is: binnen de kortste keren stond heel Ne derland er vol mee. maar om onduidelijke redenen zijn ze ergens in de jaren zeventig weer verdwenen. Samen met het shampookussentje en de knipperbol zijn ook de woorden 'shampookussentje' en 'knipperbol' weer verdwenen. Je ziet ze nooit meer en de laatste generatie die ze gekend heeft, begint al behoorlijk grijs en kaal te worden. Als ik de proef op de som neem en aan enkele twintigjarigen vraag wat een shampookus sentje is. kunnen ze maar één betekenis be denken: een kussen waarop iemand gesla pen heeft die juist zijn haar gewassen heeft en dat daardoor nu sterk naar shampoo ruikt. Het zijn maar twee voorbeelden uit duizen den. Want er verdwijnen woorden bij de vleet. En dat is maar goed ook, want anders zouden we op een gegeven moment ge woon te veel woorden krijgen. De instroom is namelijk enorm. Per jaar komen er dui zenden nieuwe woorden bij. Het verdwijnen van woorden gaat meestal onopvallend. Geruisloos vertrekken ze door de achterdeur. Ze worden stilaan vergeten, steeds minder mensen kennen ze, en dan komt er een moment dat echt niemand zo n woord meer kent. Voor het zo ver is, is er een tussenstadium dat alleen ouderen zo n woord nog kennen, terwijl de jeugd er al niet meer van gehoord heeft. Ie kunt ze zo aanwijzen, de woorden die bezig zijn te verdwijnen, omdat ze al leen nog bekend zijn bij de oudere genera ties. Mijn grootmoeder had nog bikkels ge kend. ulevellen gesnoept en een lodde- rijndoosje in haar tas. maar zij was dan ook van 1880, De bikkels, de ulevellen en de lodderijndoosjes zijn ondertussen voorgoed verdwenen, en daardoor ook die woorden. Bij degenen die van 1900,1910 of 1920 zijn. leven echter ook nu nog heel veel woorden die latere generaties niet meer gebruiken, en vaak ook niet meer kennen. Zoals bad koetsje, banddoek. kamizool, kogelflesje, mclksalon, onderlijfje, peekoffie, reticule, sajet, schrijfmouw, tafzij, trijp en vliegenier. Waar men zijn haar mee waste voordat er shampoo was, weet ik niet. Misschien ge woon met groene zeep. Het zou me trou wens niets verbazen als groene zeep bij na der inzien ook bestaat uit alkalische zouten en schuimvormende extracten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 39