'Er zijn zoveel goede keepers in Nederland' 'Speelsters hebben alles voor elkaar over' Sport In Amerika geen kaart meer voor duels Oranje Alphen ontloopt degradatie ^enables neemt Bryan lobson als assistent Amateurvoetbal afgelast Het balletje moet wel heel raar gaan rollen wil de eerste- klassetitel de vrouwen van de Leidsche en Oegstgeester Hockey Club (LOHC) dit seizoen ontgaan. De nog altijd ongeslagen formatie van trainer/coach Maurits Eiken hout steekt halverwege de competitie met kop en schou ders boven de concurrentie uit. Het gat met de nummer twee op de ranglijst, Rood-Wit, bedraagt maar liefst ne gen punten. OEGSTGEEST STEFAN FAAS HOCKEYMEDEWERKER De 28-jarige beroepstrainer Ei kenhout heeft meerdere verkla ringen voor het succes van zijn ploeg. „Hockeytactisch en tech nisch steekt het bij ons goed in elkaar, maar onze grote voor sprong hebben we uiteraard te danken aan het feit dat de an dere ploegen elkaar punten af snoepen. Een echte nummer twee is er dan ook niet." Waar de mannenploeg van LOHC enkele jaren geleden in een dal terecht kwam, was er bij de vrouwen een stijgende lijn te bespeuren. Nadat het team in '91 naar de eerste klasse was ge promoveerd, volgden twee sei zoenen waarin het met een ver dienstelijke tweede plaats ge noegen moest nemen. De gedreven oefenmeester zegt al vijf jaar gelden tot het huidige taktisch plan te zijn ge komen. „We hanteren een zeer aanvallend spelconcept en zet ten de verdediging voortdurend vast op eigen helft. Dat brengt Frank Leistra keepers-trainer vrouwen-selectie LEIDEN Frank Leistra is door bonds coach Bert Wentink aange trokken als keepers-trainer voor de nationale vrouwen selectie. De voormalig hoc key-international zal een keer per week de doel vrou wen van Oranje onder zijn hoede nemen. De groep bestaat, met de rentree van de van een dij been-blessure herstelde HGC-spits Wietske de Ruiter, uit negentien speelsters. De ze week werkte de groep de eerste training af op weg naar een oefenwedstrijd te gen de Verenigde Staten, die voor 15 maart op de agenda staat. Na dat duel valt één speelster af. Met de selectie richt Wentink zich op de we reldkampioenschappen, die in juli in Dublin (Ierland) worden gehouden. In de voorbereiding is een testserie tegen Korea opgenomen. Pas kort voor het WK brengt de bondscoach de selectie terug tot zestien speelsters. natuurlijk wel de nodige risico's met zich mee. Voorts heb ik ge werkt aan een bijzonder uitge balanceerd team met vijftien speelsters, die in de wedstrijd alles voor elkaar over hebben." Tevens zorgde de LOHC'er pur sang er voor dat in alle linies een goede vervangster inzetbaar is. Werklust Over de toekomst in de over gangsklasse, het een na hoogste niveau in hockeyland, is Eiken hout niet optimistisch. „Ik denk dat als de trainingsmentaliteit zo blijft, het het volgend seizoen toch heel lastig zal worden. Ik heb het dan voornamelijk over de leergierigheid en de werk lust. Nu bemerk ik een sfeer van 'het zal zondag toch wel luk ken'. Het is trouwens merk waardig dat als ik ze op donder dagavond een bepaalde trai ningsopdracht geef er praktisch niets van wordt gebakken, ter wijl ik dat patroon 's zondags toch perfect terug zie." In onlangs gespeelde oefen duels met overgangs-klassetop- pers is er vooralsnog geen reden tot ongerustheid. „In onze voor bereidingen speelden we gelijk tegen Victoria (2-2) en Alecto (1-1). In die wedstrijden valt dan op dat het voor ons moei lijk is om onder de druk van de tegenstander uit te komen." Eikenhout, die naast zijn dienstverband bij LOHC ook bemoeienis heeft met het Zuid hollands jongens A-team, con stateert overigens dat er uit de jeugd de eerste drie jaar nauwe lijks doorstroming naar de hoofdmacht zal plaatsvinden. „We zullen het in die periode echt van dames 2 moeten heb ben. Ook moeten we in de buurt gaan scouten voor even tuele aanvulling. Ik verwacht trouwens niet dat er volgend jaar veel afhaken, hooguit twee of drie die afstuderen. Over gangsklasse-hockey is voor de meesten immers een uitda ging" Eikenhout, die al vanaf zijn elfde jaar lid is van Leiden, han teert zelf nog zelden de stick. „Ik zou het ook niet willen op het niveau waarop heren 1 mo menteel zit. Als je hoofd- en overgangsklasse hebt gespeeld, dan krijg je toch een eigen idee van het hockeyspel. Het wordt dan moeilijk om onder een coach of trainer met afwijkende gedachten te moeten preste ren." WEGENS ZIEKTE VAN GERT JAN ONVLEE KOMT Dl RU BRIEK 'ACHTERLIJN' VAN DAAG TH VERVALLEN. iTERDAG 19 FEBRUAR11994 Het Nederlands elftal is kenne lijk populair in de Verenigde Staten. In 5e voorverkoop is geen kaart meer te krijgen voor de interlands die Oranje tijdens het komende WK-voetbal in Washington en Orlando speelt. Zelfs de Hollandse gemeen schap - in Washington bijna 1000 man, in Orlando de helft - kan met geen mogelijkheid nog aan losse kaarten komen. Waar alle kaarten zijn geble ven is een raadsel. Ook het WK organisatiecomité heeft er geen enkel zicht meer op wie de toe gangsbewijzen precies in han den heeft. De officiële lezing is dat 65 procent van de kaartjes is afgezet op de Amerikaanse markt en dat de rest is verdeeld over WK touroperators, voetbal bonden en sponsors. De praktijk is echter anders. De kaartverkoop is zelfs een re gelrechte chaos. Alleen al in Ne derland bieden maar liefst 37 reisorganisaties kaarten aan. Volgens de Amerikanen is dat echter volstrekt onmogelijk. Be halve de KNVB krijgen slechts de speciale WK touroperators Reisburo Roever, Ai rt rade en sinds kort Road Air Sports Travel vanuit de Verenigde Sta ten via de officiële kanalen toe gangsbewijzen. „In Amerika is, als je de weg weet, best nog aan kaarten te komen", zegt directeur loop Le ver van Lever Reizen. Lever - en met hem tal van collega's van andere reisorganisaties - vliegt regelmatig naar Amerika op en neer om bij relaties contracten af te sluiten voor de overigens nog niet eens gedrukte kaarten. Voor particulieren is het ech ter vrijwel onmogelijk nog losse kaartjes op de kop te tikken. Zij zijn - indien tenminste het risi co wordt genomen zonder gel dig toegangsbewijs de oversteek te maken - aangewezen op de z^varte markt. „Daar vallen straks ongetwij feld nog wel wat zaken te doen", zegt een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Washington. „We wijzen landgenoten die hier wonen ook steeds op die mogelijkheid als ze bij ons aankloppen om kaarten. De Amerikanen willen zelf ook de wedstrijden graag zien. Weliswaar hebben ze meestal absoluut geen verstand van voetbal, maar ze zijn nu eenmaal helemaal gek van top sport." In squashcompetitie SQUASHMEDEWERKER De vrouwen van Alphen hebben zich door een hardbevochten 4- 1 overwinning op Kampong 2 gevrijwaard van degradatie uit de eerste divisie. LSRC verloor van degradatiekandidaat Victo ria 3, dat conform de verwach ting met twee sterke invalsters uitkwam. Het werd maar 2-3 en dat betekent dat LSRC dinsdag aan een overwinning thuis te gen Hillegom genoeg heeft om de plaats in de eerste divisie vei lig te stellen. Alphen begon met een 0-3 ne derlaag van Jacqueline den Adel tegen Inge van der Broek, 6-9, 4-9,2-9 maar zag dat verlies door Ingrid Merkenhof hersteld door een 9-0, 10-8, 9-4 overwin ning op Marian van Legenburg. Daarna moest de Alphense nummer een, Angelique Koom- en, tot op de bodem van haar kunnen gaan om Danie Dehiep van dë winst af te houden. Dat lukte na 5-9, 9-5, 1-9 dankzij een variatie van kort-lang spel met 10-8, 9-7. Nog waren daar na de bibbers nog niet uit de benen want Andrea Steffes, de nummer vier van Alphen, kon pas in de laatste game tegen Evelien van Loen doordrukken. LSRC moest het hebben van de nummers 4, Elly Tuithof, en twee, Anja van Grondelle. Zij zorgden voor de winstpunten. Elly Tuithof behoefde geen ga me af te geven en Anja van Grondelle maar een. Kitty Klaassen en Brigitte Corsius wa ren niet opgewassen tegen de Victoriaanse hulptroepen. Dat verlies resulteerde in de 2-3 overwinning van Victoria. In de tweede divisie had Dek ker Squash geen moeite met de reserves van Alphen, 5-0. Alleen Frieda Juray gaf een game weg aan Lianne Ykelenburg, 9-2, 5-9, 9-2, 9-6. Jacqueline van Wijk, Maddy Asselbergs en Henriette Bethe waren in drie games klaar met hun tegenstandsters. De mannen van Dekker Squash pakten in de tweede di visie precies zeven punten meer dan Kampong 2 en dat beteken de een 3-2 overwinning. Tegen over het verlies van Ton Rijsber- gen tegen Hyeras, 5-9, 2-9, 9-10 en Marco van der Berg tegen Jas, 0-9, 2-9, 9-5, 5-9 stond de winst van Ton Creighton tegen Verzijl, 9-0, 9-1, 9-0 en Carel de Bruyn tegen Pon, 9-0, 0-9, 9-5, 9-4. SPORT OP TV zaterdag 12.05-12.40 TV 5: Monlagne: bergsportmaga- 13.00-18.02 Did 1Sport extra: tennis (ATP- toernooi van Stuttgart, halve (inale mannen-en kelspel). 14.00-18.00 Super: Sportmaga2ine: met auto- en motormagazine, kunstri|den op de schaats en boksen (portret van Chris Eubank). 18.38-18.48 Ned 2: Sport|Ournaal. 18.45-19.10 RTL -t-: Sport. 19.10-19.50 Did 1; Sportschau: Bundesliga- voetbal. 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 19.40-19.55 BBC 2: Sport. 20.15-20.45 BBC 1 Big break: quiz waarin de kandidaten worden bi|gestaan door top-snook 2230-23.10 BRT 1: Sport op zaterdag. 22.45-23.05 BBC 1: Sport. 22.45-01.00 EURO: Tennis: ATP-toernooi van Stuttgart, halve finale. 23 05-00.15 BBC 1Match ol the day - The road to Wembley: voetbalmagazine (FA Cup voetbal. 5e ronde). zondag 07.20-08.30 BBC 2: Match of the day-The road to Wembley 12.05-13.00 Ned 2: TV Sport. 13.55-18.15 Did 2: Sport Extra: rechtstreeks verslag van het ATP-toernooi van Stuttgart. 16 00-18.00 BBC 1. Match of the day-The road to Wembley: FA Cup voetbal 5e ronde (Bolton Wanderers of Arsenal-Aston Villa). 17.30-18.00 RTL 5: WK voetbal: serie in het kader van de WK "94. 18.00-18 05 RTL 5: Snowreport. 18.05-18.40 RTL 5: Sport: voetbal, o.a. En gelsecompetitie 18.10-19.10 BBC 2: Rugby special: vijflan- den-toernooi, Engeland-lerland en Wales- Frankrijk. 18.45-19.10 RTLSport. 19 30-20.00 BRT 1 Sport. 19 45-20.30 BRT 1Sportweekend. 22 00-22.50 BBC 2: Match of the day The road to Wembley, met Engels bekervoetbal 4e 23.00-01.00 EURO: Tennis: ATP-tennis. 23.05-23.50 Ned 2. Studio Sport: Italiaanse en Spaanse voetbalcompetitie. si, irjan van Heusden overweegt 'transfer' naar Engeland SCOREBORD OETBAL ;n - Cambuur 1-2 (0-0). 68. Reg- 1-0, 81. De Gier 1-1, 86. Meijer 1-2. ndsrechter: Luinge. Toeschouwers: QOO (uitverkocht). Gele kaart: Tammer, jtop (Heerenveen). Rijpma, Abma buur). - PSV 2-1 (0-1). 12. Ingesson 0-1, In! Lanckohr 1-1, 87. Benneker 2-1. iGf leidsrechter: Temmink. Toeschouwers: 00 Gele kaart: Koeman, Meijer, Van der ER ïg(PSV). 5 UITENL. VOETBAL /Hlasek (VSt/Zwi)"- Black/Stark (Zim/VSt/1) 7-6 6-4, Cannon/Talbot (VSt/ZAf) - Bauer- /Van Emburgh (VSt) 6-3 6-3 Oklahoma City. Vrouwen, 300.000 gulden Tweede ronde: Schultz (Ned/6) - Steven (VSt) 6-4 6-2, Cacic (VSt) - McNeil (VSt/4) 6-4 6-2, Adams (VSt) - Harvey-Wild (VSt/8) 6-1 3-6 6-1. Dubbelspel, kwartfinales-. Bollegraf/Adams (Ned/VSt) - Morton/Paynter (Aus/VSt) 4-6 b-3 6-4, Fendick/McGrath (VSt/1) - Chris- tea/Reece (Roe/VSt) 6-2 6-1 Peking. Vrouwen, 300.000 gulden Kwartfinales: Meier (Dui) - Strnadova (Tsj) 6-4 6-2, Basuki (Ind) - Miyauchi (Jap) 6-0 0-6 7-6, Dechaume (Fra) - Nagatsuka (Jap) i, v.-i. SIiiivi-I (VSt) I .inp la Clai 4-6 7-5 6-1. Parijs. Vrouwen, 800.000 gulden Kwartfinales: Halard (Fra/8) - Probst (Dui) 2-6 7-5 6-4, Katerina Maleeva (Bul/5) - Courtois (Bel) 5-7 6-3 6-2. SPORTPRIJSVRAGEN Lucky 10, vrijdag 18 februari 5 - 6 - 11 - 16 - 22 - 24 - 29 - 34 - 37 - 39 - 45 - 51 - 54 - 56 - 60 - 63 - 73 - 74 - 76 uttgart. Mannen, 4,5 miljoen gulden «artfinales: Bruguera (Spa/2) - Boetsch a) 6-3 6-2, Ivanisevic (Kro/4) - Leconte i) 6-1 5-7 6-4, Edberg (Zwe/3) - Gust- 0n (Zwe) 6-3 2-6 6-3, Becker (Dui/7) - 5ch (Dui/16-3 7-6. 42cf liladelphia. Mannen, 1,5 miljoen gulden eede ronde: Courier (VSt/2) - Flach (VSt) 6-3, Grabb (VSt) - Martin (VSt/4) 6-4 6-4, Chang (VSt/3) - Hlasek (Zwi) 4-6 36-3, Stark (VSt) - Lendl (VSt/5) 6-3 op- ve Lendl. ibbelspel, kwartfinales: Eltingh/Haarhuis 3CI ed/2) - Keil/Pate (VSt) 6-2 6-1, Courier- CRICKET Nairobi WK voor B-landen, derde speelronde: Nederland wint met 70 runs van Ierland: 235/8 tegen 165 all out. Stand: 1. Neder land 3-6, 2. Papoea NG 3-5, 3. Ierland 3- 3, 4. Maleisië 3-2, Gibraltar 4-0. Neder land geplaatst voor kwartfinales. oi e Engelse bondscoach Terry enables heeft Bryan Robson enoemd in de begeleidingsstaf an de nationale ploeg. De 37- in' irige Robson is voormalig aan- 'an oerder van het Engels elftal. Hij jr5 ehoort nog altijd tot de selectie an kampioen Manchester Uni- ïüfel. Robson speelde negentig in lands. Hij krijgt de gelegen- Bid het seizoen af te maken bij lanchester, dat op jacht is naar Bn drieslag: kampioenschap, 'ACup en League Cup. Venables is de opvolger van iraham Taylor, die na de uit- ES chakeling voor de wereldtitel- 'a trijd in de Verenigde Staten oor Noorwegen en Nederland 369 liende te vertrekken. Venables m Beft ook de ervaren trainers I 'on Howe en Dave Sexton op enomen in zijn begeleidings- roep. De nieuwelingen zijn tot het ea inde van het huidige voetbal- MV seizoen parttimers. Venables maakt zijn debuut op 9 maart, bij de interland op Wembley te gen Europees kampioen Dene marken. Robson en Howe, de laatste was al assistent van de vroegere bondscoach Bobby Robson, zullen dan naast hem op de bank zitten. Sexton, on der wie Venables 25 jaar gele den nog voetbalde bij Chelsea, fjeeft de leiding over de ploeg onder 21 jaar. Howe maakte drie WK's mee als coach, Rob son als speler. Na het seizoen zal Venables, voormalig trainer van onder meer Tottenham Hotspur en Barcelona en onlangs in op spraak gekomen wegens ver meende financiële malversaties, een plan lanceren voor de ko mende twee jaar. Engeland hoeft geen kwalificatiewedstrij den te spelen voor de Europese titelstrijd van 1996, want het land neemt de organisatie op zich. flst nptie, die van de landelijke B-ju nioren en het landelijk vrou- 'e KNVB heeft alle wedstrijden wenvoetbal gaan niet door. Te- oor zaterdag en zondag in het vens hebben alle afdelingen de mateurvoetbal afgelast. Ook de wedstrijden voor zaterdag en uels in de Coca Cola-competi- zondag afgelast. »fst zou Arjan van Heusden elke dag trainen, maar zijn ib oefent maar drie keer per week. De doelman van jordwijk leeft voor z'n sport, want 'voetbal is het mooi- jewat er is'. Zijn grote wens om betaald voetbal te spe- lijkt in vervulling te gaan. De Engelse club Port Vale fel de speler van Noordwijk voor volgend seizoen vast- i voetballoopbaan van Van jusden verloopt tot nu toe ftI)igens planning. Via de jeugd 1[an Koudekerk kwam hij bij RC terecht. In Alphen speelde in de hoogste junioren- &ns. „Toen werd me duidelijk ik wel aardig kon keepen, 16'at ik misschien wel wat kon w ireiken in het voetbal." De toekomst van de Alphe- aar bleek echter niet in Alphen in den Rijn te liggen. „Ik opte bij m'n overgang van ju- jforen naar senioren in het eer- e (e komen. Maar ARC trok >n keeper aan. Die werd na- jurlijk niet gehaald voor de ink. Ik ben toen naar RCL ge lan Heusden had zijn plan al jtrokken. „Ik gaf mezelf twee 24$arde tijd om bij een zaterdag- no irsteklasser terecht te komen. CL maakte een slecht jaar d.i [jor, degradeerde naar de vier- klasse. Voor mezelf liep het iter. Ik speelde me in de kijker - j Noordwijk en kon na een "•er ijzoen bij RCL al naar de eerste t ei Aan de Duinwetering nam hij plaats in van Rob van Dijk, naar Feyenoord ging. „Ik isijeb het eerste seizoen veel ge- erd. Als ik mijn spel van nu 'u irgelijk met dat van vorig jaar, en ik flink vooruitgegaan. Dat imt omdat je steeds meer spelsituaties al hebt meege maakt." Sterke punt van de Alphenaar is het uitlopen, de één-tegen- één situatie. „Voor het doel ben ik vrij sterk. Een aantal dingen kan beter; de coaching, de trap pen van de bal van de grond, de spelhervatting." Van Heusden werkt aan die verbeteringen met Jaap van Kesteren, de kee perstrainer van Noordwijk. „Voor elke training neemt hij mij een half uur onder handen. Ik vind het prettig stevig te trai nen, om te beesten." Volgende stap De volgende stap in de plan ning van Van Heusden is de overgang naar het profvoetbal. Vorig jaar wilde Haarlem de doelman al inlijven en ook Sparta toonde belangstelling. „Met Sparta had ik al min of meer overeenstemming over een tweejarig contract. De club zou binnen drie dagen uitsluit sel geven. Toen ik na negen da gen nog niks had gehoord, be sloot ik bij Noordwijk te blij ven." Volgend seizoen lijkt een over- staf naar het betaald voetbal voor de hand te liggen. Van Heusden speelde zich via het Nederlands amateurelftal in de kijker van een aantal clubs. Bij het Engelse Port Vale, een top club in de tweede divisie, train de de Alphenaar enkele dagen mee. En vorige week lieten de Engelsen weten zaken te willen doen. LOHC kan titel niet meer ontgaan Ik denk dat als de trainingsmentaliteit zó blijft, het het volgend seizoen toch heel lastig FOTO HOLVAST/MARKLAMERS Maurits Eikenhout: zal worden." Eikenhout geeft niet graag iets uit handen, zeker niet iets waar hij lang aan gewerkt heeft. De vraag of de hoofdklasse voor wat betreft de vrouwen ook tot z'n ambities behoort, vindt hij lastig. Nu Eikenhout zijn doel stellingen bij de vrouwen heeft gerealiseerd, vindt hij het een uitdaging de mannen weer op peil te brengen. „Ik ben op het ogenblik hard bezig om het he- renhockey uit de put te halen. In het verleden is er te weinig gebruik gemaakt van de eigen kweek. Talenten vertrokken naar andere clubs. Ik vind dat een club als deze hoog moet spelen. Het gaat er nu veelal te soft aan toe. De goede hoc keyers moeten meer aandacht krijgen en dat zou wel eens ten koste kunnen gaan van het soci ale aspect." Trainerspapieren vindt de technisch adviseur van LOHC niet noodzakelijk in de hockey- wereld. Een afgeronde cursus jeugdhockey is op en al wat hij aan trainersdiploma's bezit. Ei kenhout: „Ooit wil ik nog wel eens een B-cursus gaan volgen. Nu ontbreekt mij de tijd daar nog voor. Het gaat mij dan niet om dat papiertje, maar alles wat je daar nog leert is mooi meege nomen." Of Eikenhout het spel net zo lang volhoudt als zijn vader, die met zijn 59 jaar nog steeds speelt bij Hudito, lijkt aan geen twijfel onderhevig. „Ik zie mij alleen op die leeftijd geen 52 uur training per week meer ge ven. Wel zal ik tot de laatste snik actief blijven in het hockey, waarvan ik nu eenmaal bezeten ben." De vonk is in elk geval overgeslagen naar het vrouwen team, dat de champagne al koud kan gaan zetten. De Alphenaar ziet een Engels avontuur best zitten. „Ik denk dat Nederlandse keepers beter zijn dan de Engelse. In de Pre mier League staan er wel vijf of zes buitenlandse keepers op doel. Dat zegt voldoende." Van Heusden wil met Port Vale, dat promotiekansen heeft, een overeenkomst voor een jaar aangaan. „Na drie maanden wordt besloten of ik langer blijf. Ik krijg dan een betere aanbie ding als het goed gaat." Mentaal Het is volgens Van Heusden vooral zaak mentaal overeind te blijven in het profwereldje. „In de profwereld heb je in de eer ste plaats een beetje geluk no dig en je moet ook in jezelf blij ven geloven. Je moet er steeds vanuit gaan dat je beter bent dan die ander. Dat moet je niet hardop zeggen, dat moet je uit stralen." Uitstraling en ook mentaliteit zijn volgens de keeper van Noordwijk belangrijk. „Edwin van der Sar en Ed de Goey, dat zijn echt talenten als keepers. Maar neem nou Piet Schrijvers en Hans van Breukelen, die zijn met hun geweldige instelling zo ver gekomen." Van Heusden heeft dezelfde ambities als deze 'gearriveerde' keepers. Maar het verwerven van een plaatsje bij een goede Nederlandse club, lijkt moeilijk te worden. „Alle clubs zijn al voorzien. Er zijn zoveel goede keepers in Nederland. Eens moet ik toch de overstap ma ken. Ik kan niet maar blijven wachten tot er een sterke Ne derlandse club komt, want mis schien meldt-ie zich wel hele maal niet. En, van de amateurs naar de eredivisie, dat gebeurt niet zoveel." Arjan van Heusden: „Van de amateurs naar de eredivisie, dat gebeurt niet zoveel."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25