Sport 'Ik wilde het even alleen uitzoeken' e thuiskomst van Chad Lion-Cachet PSV hulpeloos op bevroren mat *nuU:«4 Van Dorp op medaillejacht IZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 SPIEROUK. 071-356464. PLV -CHEF ROBONDERWATER. 071 -356463 Van Heusden o c. KeePer Arian van jL O Heusden van Noordwijk denkt aan een transfer naar Engeland. Trainer Maurits Ei- Z O kenhout van de LOHC-vrouwen heeft meerdere verklaringen voor het succes van zijn team. Becker legt Stich zijn wil op stuttcart Waar Richard Krajicek vorig jaar in de finale net niet aan toekwam, gelukte Boris Becker gisteren wel: Michael Stich in Stuttgart verslaan. De confrontatie van de Duitse aartsrivalen werd in anderhalf uur met 6-3 7-6 (7-4) beslist in het voordeel van de jonge vader die sinds zijn terugkeer steeds beter is gaan spelen. ..Ik moet U vragen beide spelers fair te behandelen en tijdens het spel rustig te blijven", verzocht scheidsrechter Rudi Berger meermalen. Want het was uiteraard geen gewone tennis wedstrijd. De atmosfeer op de volgepakte tribunes leek eerder op die van een boksgala. Zware loting Eltingh en Haarhuis rotterdam Wim Buitendijk bekeek de loting voor de 21e editie van het ABN Amro World tennistoernooi, dat maandag begint, met gemengde gevoelens. „Ik kan niet zeggen dat ik sta te jui chen", zei de toernooidirecteur gisteravond nadat als openings- Sartijen onder meer Stich - Eltingh en Becker - Haarhuis uit de okaal waren gehaald. Jan Siemerink, de derde Nederlander in het hoofdschema, kreeg Ronald Agenor als eerste opponent. De Haïhaan geldt als een gevaarlijke outsider. Onlangs won hij in Milaan van Stich. Bij winst komt Siemerink, inmiddels op de wereldranglijst terugge vallen naar de 105e positie, tegen Becker of Haarhuis te staan. Nieuw onderzoek Nelissen Groningen» Danny Nelissen wordt aan een nader onderzoek on derworpen om vast te stellen of hij nou wel of niet profwielren ner kan blijven. Dat is het resultaat van een gesprek tussen hart specialisten van de ziekenhuizen van Veldhoven en Maastricht. Beide medische 'partijen' staan tot dusver niet op één lijn in het geval-Nelissen, bij wie in Veldhoven hartritmestoomissen zijn geconstateerd. Een tegenonderzoek in Maastricht wees geen verontrustende onregelmatigheid van de hartfunctie op. Nieuwe testen, die twee weken in beslag zullen nemen, moeten uitsluit sel geven. Cees Priem, de directeur-sportief van deTVM-ploeg waarbij Nelissen onder contract staat: „Dat onderzoek wordt door een neutrale commissie, bestaande uit doktoren van een ander ziekenhuis, beoordeeld. Hun bevindingen zijn bindend." Inmiddels is Nelissen weer voorzichtig in training gegaan. Cambuur verrast in Friese derby heerenveen» Twee doelpunten in de slotfase na twee wissels g ven vrijdagavond de Friese voetbalstammenoorlog een sensatio nele wending. Cambuur boog in het uitverkochte Abe-Lenstra- stadion een achterstand tegen Heerenveen om in een verrassen de overwinning: 1-2. Uit de laatste vier wedstrijden haalde de formatie van opportunist Korbach zeven punten. Jan Siemerink en Frits Don tijdelijk gescheiden Het gebeurde een paar weken geleden tijdens het tennis toernooi van Marseille. Jan Siemerink speelde in de eer ste ronde tegen de Tsjech Martin Damm en tussen zijn oren was het weer eens oorlog. Zijn hersenpannetje kookte er van over. Hij dacht aan veel meer dingen dan alleen die wedstrijd en zag ook veel meer voorwerpen dan alleen die bal. Siemerink werd er gek van. Hij her kende zichzelf niet meer. rotterdam rob v Yvonne van Dorp gaat op me daille-jacht. De atlete van AV Holland doet dit weekeinde bij de Nederlandse indoorkam- j pioenschappen in Houtrust Den Haag een gooi naar de titel bij het verspringen en de hink- stapsprong. Haar clubgenote Margriet Loos neemt deel aan het onderdeel hoogspringen, loost la Lau van De Bataven be proeft zijn geluk op de 1500 en 3000 meter. Zijn clubgenoot Michel Versteegen beperkt zich tot de 1500 meter. Op de 60 me ter verdedigt Martijn de Lange de eer van de Leidse vereniging. Bij de vrouwen komt Saskia En gel uit op de 800 meter. Alphe- naar Ruud van Maurik (AAV '36) waagt zich aan de 60 meter hor den. Het NK betekent zijn eer ste binnenoptreden van het sei zoen. Het zou een onvermijdelijke ne derlaag worden. Eentje met ge volgen ook. Voor Siemerink zelf en voor zijn prive'-coach Frits Don, die sinds een jaar de hele wereld afreist met de linkshan- der uit Rijnsburg. De meester en zijn pupil hadden na het du el niet veel woorden nodig. Don zei: „Ik geloof dat het beter is dat ik wegga." Siemerink knikte instemmend. Don vertrok. Na die gedenkwaardige maandag in Zuid-Frankrijk werkten ze niet meer samen. Al zo'n twintig dagen zoekt Jan Siemerink het allemaal zelf uit. De scheiding heeft een voorlo pig karakter, zegt-ie. Jan Siemerink (23) kiest zijn woorden zorgvuldig in een ver laten playerslounge van Ahoy' waar volgende week het AB- N/Amro-toernooi begint. Hij heeft er net een training op zit ten. Zonder Don, die op dat moment gewoon thuis zit. Siemerink zucht. „Ik ben een gevoelstennisser, maar ook een gevoelsmens. In Marseille was ik mezelf niet meer. Ik zat hele maal vast en het werd me even te veel. Het is mooi dat Frits en ik eigenlijk tegelijk aanvoelden dat dit het moment was om voorlopig uit elkaar te gaan. Hij ging naar Nederland en ik ben nu al tweëeneenhalve week al leen. In Milaan en Stuttgart was hij er niet bij. Ik heb hem ge vraagd om volgende week in Rotterdam weer te komen." Siemerink zegt genoten te hebben van de vrijheid in de af gelopen weken, maar wil dat niet vertaald hebben als een diskwalificatie van Don. „Ik wil de het gewoon even alleen uit zoeken. Zelf uitmaken wat goed of slecht voor me is. We zitten een seizoen lang dag-in dag-uit op eikaars lip. Voor het eerst werk ik met Frits als echte pri- ve'-trainer die altijd meereist. Dan komen er momenten dat opmerkingen je irriteren en dat je bij een aanwijzing opeens denkt 'nu even niet'. Dat vind ik volkomen logisch, niks drama tisch. De relatie coach-pupil is een beetje als een huwelijk en daarin botst het ook wel eens omdat je even te veel met elkaar bezig bent. Ik ben trouwens niet de makkelijkste om te coachen." Verhelderend Siemerink meent dat de tijdelij ke scheiding een verhelderend effect heeft. Maar zonder coach de wereld in is het ook niet, weet hij. Het is een dilemma waar hij mee worstelt. Wat wil- ie nou eigenlijk? Die vraag stelt hij zichzelf ook wel eens. Hij discussieert voortdurend met zichzelf over de toekomst die sportief veel meer moet bren gen dan tot op heden. Een de bat dat veel energie kost, geeft hij volmondig toe. Hij brengt een vlakke linker hand naar boven. „Dit is mijn talent." Met zijn rechterhand gaat hij er een paar centimeter onder zitten. „Zo speel ik." Hij wil zeggen: dat verschil moet kleiner worden. „Het gat is al kleiner dan jaren geleden. Ik heb een zekere basis gevonden, dat heb ik aan Frits te danken. Maar de rechterhand moet nog dichter bij de linkerhand, be grijp je?" Het moet en zal eruit komen. „Ik heb genoeg zelfdiscipline om in mijn eentje te werken, dat is geen probleem. Als je 's avonds voor de spiegel staat, moet je jezelf eigenlijk niet de vraag hoeven stellen of je die Jan Siemerink: „Ik ben een gevoelstennisser, maar ook een gevoelsmens." dag voor honderd procent hebt getraind. En trouwens: wat is honderd procent eigenlijk? Ik moet geen zes uur aan een bal- lenmachine staan. Soms heb ik in een uur de ballen zo perfect geraakt dat ik daar een geweldig gevoel aan overhou. Daar gaat het om. Ik weet gelukkig dat ik mezelf nooit iets hoef te verwij ten als het gaat om bezieling en inzet." Krajicek Hij leerde het profbestaan als groentje bij Frits Don. Later trainde hij samen met Richard Krajicek onder Rohan Goetzke. Twee jaar geleden keerde hij te rug bij zijn 'oude liefde'. De Rijnsburger kan niet zeggen hoe het in de toekomst verder gaat. Hij zal Rotterdam en daarna Key Biscayne weer met Don af werken. Daarna vertrekt de spe ler zonder zijn trainer voor de Aziatische tour en speelt de ATP-toernooien van Osaka, To kio. Hong Kong en Seoul. Het worden zware tijden. Niet in de laatste plaats omdat Mar seille ook in een ander opzicht een breekpunt betekende. Om dat Siemerink in '93 finalist was in het indoortoernooi vergooide hij dit jaar met zijn vroege ne derlaag een hoop punten voor de wereldranglijst. Hij maakte een vrije val die pas stopte bij nummer 105. Dat was even slik ken voor de man die drie jaar geleden doorbrak met een 24ste plaats en daarna jarenlang bi vakkeerde rond nummertje vijf- dg. „Toen ik begin deze week op Teletekst keek. moest ik toen even slikken." bekent Sieme rink. „Voor mezelf weet ik dat het geen graadmeter is voor mijn vorm. die is goed, maar toch. Ic wordt even wakker ge schud hoor." Het gevolg is dat Siemerink nu op de toernooien waar hij eerst rechtstreeks in het hoofd - schema kwam nu opeens ver oordeeld is tot de kwalificaties. Om het hoofdtoernooi te halen moet hij tegenwoordig eerst ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN drie potjes winnen van spelers die hij soms niet eens van naam kent. In het tennisjargon noe men ze dat klünen. Het is een beetje als schaatsen over land of zwemmen op het droge. Vorige week haalde hij het hoofdtoer nooi niet in Stuttgart, al was zijn nederlaag legen de sterke Rus Kafelnikov geen schande. Siemerink, die overigens voor Rotterdam rechtstreeks is toe gelaten, weet weer waar hij staat. Vier jaar geleden dacht hij dit soort onaantrekkelijke voor toemooitjes wel gehad te heb ben. „Nu sta ik er weer gewoon tussen. Ach. ik moet weer vech ten voor mijn plekkie en daar word je nooit slechter van." Met overgang naar DIOK gaat droom in vervulling MVV in slotfase naar overwinning, 2-1 MAASTRICHT HENRI V ieiden janet van duk Op aanbiedingen van de Engel se topclubs Harlequins en Wasps ging rugbyer Chad Lion- Cachet niet in. Ook de Japan ners van Tokyo Gas klopten ver geefs aan bij de bijna 25-jarige Zuidafrikaan. Lion-Cachet koos voor het Leidse DIOK. Want het was de hoogste tijd om een gro te droom werkelijkheid te laten worden: hij wilde 'back to my roots', terug naar het land waar zijn familie vandaan komt. En daarmee heeft de Leidse vereniging een topper in huis gekregen. De fotograaf wil hij wel even vertellen waar en hoe hij hem op de foto moet zetten, hij gedraagt zich zeer voorko mend. maar eigenlijk leidt hij het interview het liefst zelf. La ter helt hij voor de zekerheid nog even op om te zeggen dat er vooral in het artikel moet staan hoe behulpzaam de men sen op het Leidse stadhuis zijn geweest. Chad Lion-Cachet weet hoe het hoort. Voor vrouwen houdt hij de deuren open en het ver baast hem dat het in Nederland niet zo is dat mannen automa tisch de drankjes van de dames betalen. Hij doet het zelf wel'al- tijd, zelfs als hij er eigenlijk geen geld voor heeft. „Tja, ik vind het eigenlijk ook niet zo nodig." Zijn verleden draagt hij letter lijk bij zich. Uit een plastic mapje haalt hij een krante-arti- kel over zijn overgrootvader, een sierkunstenaar over wiens werk het Drents Museum in As sen dit voorjaar een expositie houdt. Met hem begon ook de naam Lion-Cachet. Op dit mo ment dragen volgens zijn ach terkleinzoon twaalf mannen de ze familienaam. Allemaal wo nen ze in Zuid-Afrika. Chad brengt de naam terug haar Ne derland. „Ik wil zien waar het allemaal begonnen is. Ik zie het als een onderdeel van mijn ont wikkeling, van mijn opvoe- ding." Met het land waar zijn familie vandaan komt heeft hij eigenlijk zijn hele leven een speciale band gehad. Een grote droom van hem is ook om voor het na tionale rugbyteam uit te komen. Dat moet kunnen - zijn ouders veranderden nooit van nationa liteit en dus kan hij een Neder lands paspoort krijgen. „Maar eerst is er DIOK, daarna zien we welverder." Chad is in dit opzicht een vreemde eend in de bijt. Zijn ouders peinzen er niet over om Johannesburg te verlaten, zijn enige zus is getrouwd met een Zuidafrikaner en woont inmid dels in Australië. Dat zij niet ook de wens heeft om naar Neder land te gaan, verbaast Chad niet echt. „Zij is dochter, niet een man in de familie. Dat is an ders, denk ik." Ook al heeft hij altijd geweten dat hij ooit naar Nederland zou gaan, een hekel aan Zuid-Afrika heeft hij niet. „De veranderin gen die daar nu worden doorge voerd, zijn goed. Maar het zal allemaal nog wel even tijd kos ten voordat alles goed gaat." De situatie is er anders dan kranten en televisie beweren, stelt Chad Lion-Cachet. „Blanken en zwar ten doen best veel samen. Het zijn vooral de zwarten die tegen de zwarten vechten." Religie Chad begon op zijn zevende met de sport, die in Zuid-Afrika 'bijna een religie' is. Hij bleef spelen, ook toen hij in 1987 een beurs kreeg voor een jaar high- school in de Verenigde Staten. Daar combineerde hij rugby met American football. Om er al snel achter te komen dat rugby een veel leukere sport is, ook al wordt het in Amerika op een la ger niveau gespeeld dan hij ge wend was. Rugby is een 'creatiever' spel. vindt hij. „Het spel is ook vloeiender, het gaat continu door. Bij American football moet je steeds stop pen." Toen hij terugkwam - 'dat jaar in Amerika was niet slecht voor mijn spel, maar vooral heel erg goed voor mijn persoonlijke ontwikkeling' - ging hij naar de universiteit van Kaapstad, waar hij aanvoerder werd van het rugbyteam. In 1992 kon hij - al weer dankzij een beurs - zijn studie vervolgen in Oxford. Ook daar werd hij captain van het universiteitsteam. Dat won in december de belangrijke Varsity Match. Nederlandse belangstelling had Chad al eerder gekregen: toen hij een jaar of wat geleden met een Engels gelegenheids team op Sicilië tegen Oranje speelde. Hij maakte toen onder meer kennis met bondscoach John van Altena en DIOK-speler Yves Kummer. Vervolgens ver telde hij na de overwinning in de Varsity Match tegen verschil lende interviewers dat hij graag in Nederland wilde gaan spelen. Deze week stapte Chad Lion- Cachet het land van zijn over grootvader binnen. Het is beter nog dan hij dacht. Beweert hij. „Fantastisch, beautiful Ieder een is zo goed. En ik wil in de grachten zwemmen." Vooralsnog oefent Chad, die af en toe nog even overwipt naar Oxford waar hij in juni af studeert, nog op het droge tij dens de trainingen van DIOK. Donderdagavond was hij voor het eerst bij de groep. „Het is er goed georganiseerd, iedereen is erg aardig." Er wordt wel vol gens een ander patroon ge speeld als hij gewend is, 'maar daar zal ik gemakkelijk aan kun nen wennen'. En dan moet het rhaar gebeuren, dat de Leidse club voor de zesde achtereen volgende maal de landelijke titel pakt. „Dat is nu het belangrijk ste." Aan Chad Lion-Cachet zal het niet liggen. „Ik ben gemoti veerd, ik wil graag. Ik hou ervan om te winnen en DIOK is een winning team. Ik voel dat ik bij DIOK hoor." npa-verslaggever Bijna had PSV gisteravond de leiding genomen in het klasse ment der gelijke spelen. Uitein delijk werd het toch weer een nederlaag. Drie minuten voor tijd kreeg MVV in de barre kou de winnende bal voorbij Van Breukelen: 2-1 Bijna had de keeper hoogst persoonlijk alsnog voor een puntje gezorgd. In blessuretijd ging Van Breukelen mee naar voren toen Koeman een corner mocht nemen. Uit de hoek schop werd de bal door Van Breukelen mooi ingekopt, maar net niet mooi en effectief ge noeg: collega Van Grinsven kon redden. Daarmee kreeg de wedstrijd een uitslag die verdiend was. Op het bevroren gras was MW bijna voortdurend de betere en offensiever voetballende ploeg. Aad de Mos had dat iets anders gezien. „Voor rust hadden wij de meeste kansen, maakten we ook een goal. Na rust wonnen zij de meeste duels en lieten wij ons te ver terugdringen. Maar heide tegentreffers kwamen voort uit persoonlijke fouten." De Mos vond de uitslag zon de, vooral voor Klas Ingesson. De Zweed smaakte het genoe gen om PSV aan de leiding te brengen. Het doelpunt, in de elfde minuut, was bovendien van mooie kwaliteit. Tot die tijd en niet zelden ook daarna maakte Ingesson een hulpeloze indruk: de hardloper had op het bevroren gras eigenlijk weinig te zoeken, zoals hij zelf al enige tijd het idee heeft dat hij bij PSV nog maar weinig heeft te zoe- Het PSV-doelpunt was mede te danken aan een andere ge frustreerde aankoop, Eric Meij er. De sterke Limburger zette met zijn formidabele kopkracht de aanval in die na wat butsen tot de goal van Ingesson leidde. Meijer won voor nist alles in de lucht en dat was van belang. Voetballend kwam PSV niet in de buurt van MW-keeper Van Grinsven, wel met lange trap pen en doorkopballen van Meij er. Dat de Limburger mocht starten leek iets te maken te hebben met het feit dat tegen zijn voormalige club werd ge speeld. Meijer was beter dan Kieft en veel beter dan I.amptcy (gewis seld voor Kalusha). De beste voetballer deed echter weer eens bij de tegenstander mee, Hans Visser. De prachtige tech nicus leek het niks uit te maken dat er eigenlijk op een onbe speelbaar veld werd gespeeld. Visser inspireerde zijn ploegge noten vooral te blijven combi neren en passeren. En dat deed de ploeg van Sef Vergoossen. Na rust ging MW nog wat of fensiever spelen dan het al deed. De gelijkmaker kon der halve moeilijk uitblijven, temeer daar de aanval Scheepers- l^nckohr-Roelofsen, gevoed door Visser, goed bleef spelen. PSV werd gedwongen 'vrou- wen-en-kinderen-eerst-voet bal' te gaan spelen, met gele kaarten (Koeman, Meijer, Van der Gaag) en vooreerst de gelijkmaker tot gevolg Die goal viel na een kwartier. Koeman trok de doorbrekende Lanckohr neer (geel), de vrije trap leidde alsnog tot de 1-1. Benneker won het luchtduel met Numan, de voorzet werd door de vrijstaande lanckohr per volley binnengevlogen. Het laatste half uur leek een status quo bereikt. Tot dan Ben neker drie minuten voor tijd toch een mogelijkheid kreeg. Koeman en Van Tiggelen gin gen beiden in duel met Roelof- sen, Benneker zag de bal tol zijn vreugde voor de voeten vallen; zonder nadenken knalde hij de bal voorbij Van Breukelen: 2-1 Chad Lion-Cachet: „Ik voel dat ik bij DIOK hoor." FOTO LOEK ZUYDERDUIN MW: Van Grinsven; Benneker, Delahaye, Thai en Joordens; Bee rens, Libregts, Lanckohr en Visser; Roelofsen en Scheepers. PSV: Van Breukelen; Van der Gaag, Koeman en Van Tiggelen; Wouters, Ingesson, Numan en Heintze; Lamptey (72. Kalusha), Kieft en Meijer.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23