Peilstation ouderen bedreigd 'Wat ik hoor, vergeet ik direct' 'Luchtkwaliteit in regio Schiphol tegen wordt veel slechter na uitbreiding' !f!^loeme" Randstad 13IGEN BAAS Akkoord afsplitsing Rotterdam Industriebond ov acties bij Heineken mmmm Raadslid vindt dat ambtenaa en B W meer macht hebbe Opeens is het N.B.M voor u harde realitei ZATERDAG 19 FEBRUAR11994 CHEF GERT VISSER, 07i 'Hoop gevestigd op ouderenbonden die ook achter ons staan Veel boze brieven van Leidse 85-plussers, een actiecomi té, de steun van de ouderenbonden en misschien wel een bezetting moeten het Peilstation voor Ouderen in Leiden redden. Het Peilstation onderzoekt de gezondheid en de zelfredzaamheid van Leidse 85-plusssers. De factulteit geneeskunde van de Rijksuniversiteit Leiden wil de sectie 'gerontologie' verouderingskunde van de universi teit halveren. „Dat zou het einde betekenen van het Peil station", aldus projectleider dr. G. Ligthart. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De toch al kleine groep onder zoekers 4,8 full-time mede werkers zou worden terugge bracht naar twee voltijd-plaat sen. Ligthart: „In deze tijd van vergrijzing is het onaanvaard baar dat onderzoek wordt ge schrapt dat nergens anders in Nederland wordt gedaan. De vergrijzing is een probleem dat steeds groter wordt. Een derde van de kosten van de gezond heidszorg gaat daaraan op. Ons onderzoek is maatschappelijk gezien heel belangrijk omdat we bekijken hoe oudere mensen toch zo lang mogelijk thuis kun nen blijven wonen." Het Peilstation voor Ouderen neemt de gezondheid en de leefomstandigheden van enkele honderden Leidse 85-plussers onder de loep. Dat gebeurt al zo'n tien jaar met een kleine groep onderzoekers en onder steunende medewerkers. Voor het onderzoek is ook subsidie van WVC beschikbaar waardoor nog meer mensen kunnen wor den ingezet om de 85-plussers aan huis te bezoeken. Dr. Ligthart: „Jaarlijks onder zoeken artsen, verpleegkundi gen en student-assistenten een grote groep van de in totaal ruim 1600 85-plussers in Lei den. Zij worden aan huis be zocht en gevraagd naar allerlei zaken die hun gezondheid be treffen. Maar ook andere zaken komen aan de orde: voelt ie mand zich eenzaam, is er vol doende hulp, hoe is het contact met de familie, de buren en der gelijke. De meesten vinden het leuk om mee te doen." De onderzoekers van het Peil station willen een beeld krijgen van de behoefte aan thuiszorg, verzorgings- en verpleeghuis zorg. Bovendien kunnen ze be kijken met welke maatregelen oudere mensen zo lang moge lijk zelfstandig kunnen blijven en hoe bepaalde ziektes kunnen worden voorkomen. Ligthart: „Het onderzoek is representa tief voor Nederland. Het minis terie van WVC heeft al toege-^ zegd onze subsidie te verlengen maar als de bezuiniging van de faculteit doorgaat, gaat die geld kraan ook dicht. Ze vinden dat we dan te weinig basis hebben om door te gaan." Volgens Ligthart houden de aangekondigde bezuinigingen veel ouderen bezig. „Ik ben al door verschillende mensen ge beld die vragen wat ze kunnen doen. Brieven schrijven, heb ik ze aangeraden. Verder hopen we op een actie van de oude renbonden die ook achter ons staan." LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De meeste 85-plussers in Lei den voelen zich naar eigen zeggen niet eenzaam. Opval lend is ook dat driekwart van de mensen van 85 jaar en ou der een goed geheugen heeft. De griepprik is heel zinvol voor deze groep mensen: ouderen blijken redelijk beschermd te zijn door de inenting. Wie toch griep krijgt, heeft minder last van de ziekte. Dat blijkt uit de speciale ouderenkrant van het Geheugen Leidse ouderen opvallend goed Peilstation voor Ouderen van de Leidse Rijksuniversiteit. De krant, 'Leids 85+ nieuws', verschijnt nu voor de tweede keer en geeft een overzicht van het onderzoek van het Peilsta tion. De krant wordt aan alle Leidse 85-plussers, op dit mo ment ruim 1600, toegestuurd. Volgens de onderzoekers kan bijna de helft van de Leidse ou deren goed zelfstandig functio neren: zij hebben geen proble men met opstaan, wassen en aankleden, eten en toiletbe- zoek. Iets meer dan de helft van hen heeft wel problemen met deze dagelijkse handelin gen. Het merendeel van de oude ren heeft moeite zich in en rond huis te verplaatsen. De meesten, 88 procent, maken gebruik van professionele hulp in huis. Daarnaast krijgt meer dan de helft van de zelfstandig wonende ouderen hulp van fa milie, buren en kennissen. Van de 85-plussers vindt slechts 15 procent dat zij méér hulp no dig hebben. De ouderen zijn wat hun so ciale contacten betreft, vooral aangewezen op de familie, zo blijkt uit het Leidse onderzoek. Kennissen en buren zien zij zelden. Het geheugen van de meeste ouderen, 75 procent, is opvallend goed. Het is dus niet zo dat het geheugen met de leeftijd automatisch achteruit gaat. 85-plussers die wel last hebben van vergeetachtigheid krijgen met de jaren nog meer last. Het Peilstation wil onder zoeken waarom dat zo is en bekijken wat hiertegen valt te doen. Ook geluidhinder zou groter zijn CjUUpügllC HOOFDDORP RICHARD MOOYMAN De luchtvervuiling in de regio Schiphol zal door de groei van de luchthaven aanzienlijk toe nemen, zo meent P. van Veen van het bureau Van Veen Info. De uitstoot van koolmonoxyde en verzurende stikstofoxyden door het vliegverkeer zal meer dan drie keer zoveel worden, zo betoogde hij gisteren in Hoofd dorp tijdens een studiedag over Schiphol. De onevenredige toename van de vervuiling is volgens Van Veen onder meer toe te schrij ven aan een ander gebruik van de start- en landingsbanen, waarbij veel meer getaxied moet worden. Hij is ook pessi mistisch over het terugdringen van de vervuiling door het auto verkeer, waarop een deel van de Schipholplannen is gebaseerd. Afgesproken is dat de plaatselij ke luchtkwaliteit door de groei van de luchthaven niet achter uit mag gaan. Het officiële milieurapport IMER over de groei van Schip hol biedt volgens Van Veen geen realistisch beeld van de te verwachten luchtverontreini ging. De getallen vallen veel la ger uit dan in andere studies van gerenommeerde instituten. Zo wordt volgens Van Veen niet de luchtverontreiniging meege teld die wordt veroorzaakt door het extra autoverkeer dat een grotere luchthaven zal aantrek ken. Het afnemen van de ver vuiling door schonere motoren zal volgens Van Veen gedeelte lijk teniet worden gedaan door deze groei. Ir. J. Fransen van de Stichting Natuur en Milieu betoogde gis teren dat de werkelijke geluid hinder door Schiphol veel gro ter is dan de berekeningen in het milieurapport IMER aange ven. „Het totaal aantal ernstig gehinderden door Schiphol zou gehalveerd worden, maar dat is een misleidend beeld. In werke lijkheid zal de geluidhinder in het jaar 2015 even groot zijn als in 1990." Natuur en Milieu heeft de ge luidhinder door het Nationaal Lucht en Ruimtevaartlaborato rium op een andere wijze laten berekenen. Daarbij zijn ook de vlieggeluiden van minder dan 65 decibel meegeteld, wat niet is gebeurd in de officiële bere keningen. „Het resultaat is schrikbarend", aldus Fransen. De zone met matige geluids overlast wordt volgens Fransen 2 a 3 keer zo groot. Het geluid- gehinderde gebied zal volgens de methode van Natuur en Milieu uitdijen tot ver in de duinstreek. Ook drs. W. Passchier-Ver- meer van TNO oefende indirect kritiek uit op het 'weglaten' van geluiden lager dan 65 decibel bij het berekenen van de geluid hinder. Dit is volgens haar een van de redenen waarom de hui dige berekening van geluidhin der onnauwkeurig is. De werke lijke geluidhinder kan flink af wijken van de berekende ge luidhinder, aldus Passchier. Professor dr. L. Reijnders be kritiseerde het veiligheidsbeleid van het kabinet. Volgens Reijn ders zal het risico op een nieu we Bijlmerramp door de uit breiding van Schiphol met tien tallen procenten toenemen. „Dat is dus de beloofde verbete ring van het leefmilieu", zo stel de hij cynisch vast. De risiconormen die het kabi net voor Schiphol gebruikt zou den niet worden geaccepteerd voor bedrijven als Shell Pernis of DSM. „Het verschil loopt op tot meer dan een factor 1000." Volgens Reijnders zijn de moge lijkheden om de veiligheidsrisi co's zo klein-mogelijk te maken in de uitbreidingsplannen gene geerd. Een aantal milieu- en consu mentenorganisaties begint vol gende week een campagne te gen de bloemen- en bollenteelt. De organisaties, waaronder Na tuur en Milieu, Greenpeace en de Consumentenbond, richten zich onder het motto 'Natuur lijk bloemen zonder gif tegen het omvangrijke gebruik van bestrijdingsmiddelen, kunst mest en energie in de sierteelt. Hoewel de Nederlandse tuin bouw het gebruik van bestrij dingsmiddelen al met ruim twintig procent heeft terugge drongen, zijn de organisaties nog niet tevreden. De campag ne begint donderdag 24 februa ri. De Vereniging van Bloemen veilingen in Nederland (VBN) is verbaasd over de campagne. „Ons streven is hetzelfde als dat van de organisaties", aldus di recteur R. Ie Clercq van de VNB. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te ko men. Een derde zag het gat in de markt dat nie mand anders opviel. Alle maal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Inci Karakoc van advies- en vertaalburo Inci uit Leiden. „Ik kom echt overal. Ik ga met mensen mee naar de politie als er problemen zijn met hun ver blijfsvergunning, naar het zie kenhuis, de dokter, hun werkge ver, de woningbouwvereniging of een advocaat. Dan vertaal ik en geef uitleg en advies. Ook schrijf ik brieven. Bij alles wat ik doe zorg ik voor een goede voorbereiding. Neem bijvoor beeld verblijfsvergunningen. Voordat we naar de politie gaan, heb ik een compleet dos sier. Met alle stukken die nodig zijn. Een uittreksel uit het be volkingsregister, verklaringen van werkgever of het GAK en van het ziekenfonds. Dan kan alles in één keer worden geregeld. Terwijl die mensen zelf keer op keer terug moesten omdat steeds andere stukken ontbraken. Veel van die problemen ontstaan doordat mensen elkaar niet begrijpen. Dat kan er ook toe leiden dat buitenlanders het gevoel krijgen dat ze worden gediscrimineerd. Ook al omdat bekend is dat ik mijn werk goed doe, heb ik het druk. De klanten komen niet al leen uit Leiden en omgeving, maar ook uit andere steden zoals Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam. En het zijn ook niet alleen Turken zelf ben ik ook een Turkse maar ook mensen van andere nationaliteiten. Bijvoorbeeld Marokkanen die mij toch ver trouwen terwijl ik hun taal niet eens spreek. De mensen hebben veel waardering voor wat ik doe. Ze zien dat ik veel werk voor hen verzet en zijn bereid daarvoor te betalen. Opvallend genoeg zijn juist de grote bedrijven daar het traagst mee. Naast dit advieswerk verzorg ik ook vertalingen, in alle talen. Daarvoor kan ik ook een beroep doen op freelancers. Bij het ver taalwerk gaat het om brieven, officiële stukken zoals aktes van echtscheidingen en derge lijke maar ook voorlichtings materiaal. Dat doe ik ook in op dracht van instellingen en ge meenten. Via de gemeente ga ik ook Nederlandse les geven aan een groep Turkse vrouwen. Door dit werk ben ik een ver trouwenspersoon. Ik heb een beroepsgeheim waar ik heel zorgvuldig mee moet omsprin gen. Als ik met iemand meega naar de psycholoog om te verta len, zeg ik hem dat hij mij maar moet zien als een machine die de boodschap doorgeeft, niet als een persoon. Dat ik alles wat hij zegt direct vergeet. Zo zit ik er ook echt. Toch is juist dat werk heel inspannend. Als het afgelopen is en ik ontspan weer, voel ik letterlijk al mijn spieren. Feitelijk ben ik al heel jong met dit werk begonnen. Als vijf tienjarige ging ik al mee met kennissen om te vertalen, naar de huisarts, het ziekenhuis. Al vroeg was ik me ervan bewust dat als je nergens bent als je de taal niet goed spreekt. Zelf leer de ik snel. Ik heb een goed taal gevoel, maak snel contact en ik word ook snel geaccepteerd. Voordat ik hiermee begon wilde ik bij het ministerie van justitie gaan werken om als buitenland se betrokken te zijn bij het for muleren van het beleid. Met dat idee heb ik ook een hbo-oplei- ding gevolgd aan de academie voor bestuurskunde. Daardoor ben ik ook van veel juridische zaken op de hoogte. Maar ik ben nooit bij Justitie gekomen. Wel heb ik bij een aantal instellingen in Leiden ge werkt. Maar als je bij een instel ling werkt ben je aan veel regels gebonden. Nu ben ik vrij om mijn tijd in te delen en kan ik zelf de regels bepalen. Een zelf standig bedrijf is heerlijk in dat opzicht. Het is waar dat ik daar mee als Turkse vrouw een uit zonderingspositie inneem. Bin nen de Turkse gemeenschap in Leiden accepteert niet iedereen even makkelijk dat ik een eigen bedrijf heb waar ook vreemde mannen komen. Toch zijn die zelfde mensen ook trots en zien ze in mij een voorbeeld van wat je als buitenlandse kunt berei ken." Advies- en vertaalbureau Inci is gevestigd aan de Ir. Driessen- straat 94 in Leiden, telefoon 071-127732 (fax 146399). TEKST «RUDOLF KLEUN FOTO «JAN HOLVAST/MARK LAMERS DEN HAAG MONICA WESSELING Het provinciebestuur van Zuid-Holland is akkoord met de afsplitsing van Rotterdam en een aantal kleinere ge meenten als nieuwe stadspro vincie. Over de positie van Goeree-Overflakkee indelen bij Zuid-Holland of bij Zee land wordt voorlopig geen besluit genomen. Dat hebben provinciale staten gisteren be sloten. Verleden maand moest de discussie en het besluit over die afsplitsing worden uitge steld omdat PS eerst garanties eisten over de positie van de ambtenaren. Overleg tussen de gemeente Rotterdam, de kleinere gemeenten die mee doen, de vakbonden en de provincie heeft inmiddels die garantie opgeleverd. Het is de bedoeling dat in de nieuwe provincie de 'oude' ge meente Rotterdam wordt op gesplitst in twaalf nieuwe ge meenten. Staatssecretaris De GraafF-Nauta heeft laten we ten tegen dit plan te zijn maar haar bezwaren zijn door de Staten niet gehonoreerd. Over de positie van Goeree- Overflakkee is nog geen besluit genomen. Eind maart spreken de frac ties over de positie van Goe- ree. Dan wordt ook gesproken over een eventueel nieuw te vormen provincie Haag- Heineken en de vakbonden staan nog altijd lijnrecht tegen over elkaar in de onderhande lingen over een nieuwe CAO voor 3500 van de 5000 werkne mers van het drankenconcern. De Industriebond FNV ver wacht ook op 9 maart geen ak koord en 'denlct aan de nood zaak van acties.' De bond houdt vast aan een vierdaagse werkweek en een daaraan gekoppelde uitbreiding van het aantal banen, aldus on derhandelaar Jos Duynhoven na de CAO-ronde gisteren. Heine ken wil daar absoluut niet over praten. Heineken bood de bonden tweede aan om 'waar dat kan werk uit te breiden, termijn komt Heineken 'concreet streefgetal', woordvoerder van het gisteren. Volgens de een ge aantal in de rede. schouwt dit niet voorstel. „Het gaat om vulling van een afspra" 1992. Heineken is gewoo;111 plicht dat beleid uit te voe:t 1 Pier van Scheveningen weer op SCHEVENINGEN standigheden gewerkt De pier van Scheveningen is herstelwerkzaamheden, vanaf vandaag weer open voor restaurant van Van der V; bezoekers. Afgelopen zondag genaar van de pier, is va richtte een felle brand voor ton- ook weer open. Famiüi nen schade aan. Man en macht van Van der Valk en mei hebben de afgelopen dagen, kers hebben geholpen soms onder slechte weersom- herstelwerkzaamheden. Gemeenteraadsleden vinden dat zijzelf minder macht heb ben dan wethouders, burge meesters en ambtenaren. Slechts 38 procent van de raadsleden beschouwt de raad formeel het hoogste orgaan in de gemeente invloedrijker dan het college van burgemees ter en wethouders. Dat zijn op merkelijke conclusies van een onderzoek van de Stichting Bur gerschapskunde en de Rijksuni versiteit Leiden onder bijna 600 raadsleden. Vooral raadsleden uit steden met meer dan 80.000 inwoners geloven dat zij minder te vertel len hebben dan volgens het staatsrecht zou moeten. De stel ling dat de raadsleden eigenlijk achter de feiten aanhollen, wordt door 36 procent van deze leden onderschreven. Van alle ondervraagde gemeenteraadsle den meent 35 procent dat de belangrijkste politieke besluiten niet in het openbaar in de raad, maar tijdens informeel overleg binnenskamers wordt geno men. Verder blijkt dat net iets meer dan de helft van de raadsleden de burgemeester niet door de raad of de bevolking wil laten kiezen, maar de huidige situatie wil aanhouden waarbij burge meesters worden benoemd door kabinet en koningin. Ook is ruim 50 procent van de raadsleden tegen de invoering van een referendum onder de bevolking om achteraf aange nomen raadsbesluiten goed of af te keuren. Gemeenteraadsle den van D66 en GroenLinks zijn over het algemeen wél voor stander van referendum en rechtstreekse verkiezing van de burgemeester. Iets meer dan de helft van de raadsleden vindt dat het met de veronderstelde kloof tusse ju zer en gekozene eigenli] ijr meevalt. Ruim 80 procei ia looft te weten wat er om a kiezers leeft. Van de vraagde raadsleden voe ff procent niets voor de wei n de Tweede Kamer om w( ij ders te benoemen die ge ai van de gemeenteraad zijn, is TEEKENS ADVOKATEN al 50 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten ii Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 -41 30 21, fax 071 -41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 Dr. G. Ligthart (rechts) en onderzoeker M. de Vries van het Leidse Peilstation voor Ouderen: „Ons is maatschappelijk zeer relevant: we bekijken op welke wijze ouderen zelfstandig kunnen blijven." FOTO DICK U zit al jaren in het zakenleven en u hebt heel wat contracten ondertekend. Of niet, omdat u - ook na stug onderhandelen - geen overeenstemming kon bereiken. U stont 0 perplex toen u onlangs een schadevordering ontving hoewel et a zelfs van een concept-contract nog geen sprake was. Ieder z'n vak. Teekens Advokaten weet dat u door de werking het Nieuw Burgerlijk Wetboek onverwacht vroeg gebonden r kunt raken. Vandaar dat wij u tijdens onderhandelingen over contracten graag bijstaan. Daarna adviseren wij u over sluitende formuleringen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16