'Grens met Macedonië niet dicht' Hollanditis heeft plaatsgemaakt voor blinde heldenmoed Buitenland Franse verslaafden krijgen van overheid methadon Zjirinovski weet breuk in partij te voorkomen Pijnlijke schrijffout op nieuw Frans bankbiljet Moskou stelt voorwaarden aan hulp ex-Sovjetstaten Thatcher boos over gebruik van 'haar' juwelen 'Het kost jaren om schade te herstellen' Verdriet om jonge Palestijn VRIJDAG 18 FEBRUAR11994 :e Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur NPA Nederlandse Pers Associatie Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Voorrang voor volksgezondheid PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Franse voorstanders van een pragmatischer drugbeleid heb- pen, zo lijkt het, een historische overwinning behaald. Na jaren lang fel verzet vanuit de politiek gaat Frankrijk nu toch op rede lijk grote schaal met de ver strekking van methadon aan ernstige heroïne-verslaafden ex perimenteren. Minister Simone Veil (sociale zaken en volksgezondheid) maakte gisteren bekend dat er nog voor het einde van dit jaar ten minste duizend plaatsen ko men in methadon-program- ma's verspreid over het hele land. Tot nu toe werd in Frank rijk slechts op zeer kleine schaal met de verstrekking van het he- roïne-substituut geëxperimen teerd. In tal van andere Europese landen, waaronder Nederland, zijn methadon-programma's al jaren gemeengoed. Veel Franse politici wezen de gecontroleer de verstrekking van methadon tot voor kort om principiële re denen volstrekt van de hand omdat het moreel verwerpelijk zou zijn en werd gezien als een uiting van onmacht. Ook zaken als de omruil van gebruikte in jectiespuiten zijn voor de Fran sen nog steeds moeilijk te verte ren. Onder druk van 'het veld' lijkt de Franse politiek nu toch lang zaam maar zeker een wat prag matischer richting te willen in slaan en het belang van de volksgezondheid voorrang te geven boven dat van de crimi naliteitsbestrijding. Tal van art sen en volksgezondheidsdes- kundigen pleiten daar al jaren voor. De Russische rechts-extremist Vladimir Zjirinovski is er giste ren in geslaagd een opstand binnen zijn Liberaal-Democra tische Partij te bezweren. Bin nen de LDP was verzet gerezen tegen zowel de schandalen die Zjirinovski oproept als tegen zijn extremistische uitlatingen. De tweede man van de partij, Viktor Kobelev, dreigde woens dag met een andere afgevaar digde op te stappen en de rest van de fractie met zich mee te slepen. Kobelev, die de admini stratie van de partij beheert, dreigde een boekje open te doen over de financiering van de LDP. Na het dreigement maakte Zjirinovski zijn afvallige mede lid uit voor 'crimineel' en 'smeerlap', maar na een heftige discussie in de wandelgangen van de Doema (de Tweede Ka mer van het parlement) werd de Uizie gisteren bijgelegd. Uitein delijk ging het slechts om een 'kleine ideologische onenig heid', zeiden de hoofdrolspe lers. Wel moest Zjirinovski een deel van zijp absolute macht binnen de partij afstaan aan Ko belev. Deze zei dat hij er gema tigder standpunten op na houdt dan Zjirinovski, en als nummer twee van de partij 'het recht heeft hem te bekritiseren'. Zji rinovski beaamde dat. De nationalistische leider wil het volk echter laten geloven dat het conflict alleen was be doeld om mogelijke KGB-infil- tranten te ontmaskeren. Want die zouden zich ongetwijfeld achter de partij-dissidenten scharen. Koninklijke goedkeuring voor Grondwet Brussel De Belgische koning Albert II heeft gisteren in het ko ninklijk paleis in Brussel zijn handtekening gezet onder de nieu we Belgische Grondwet. Daarmee is een voorlopig einde geko men aan de twintigjarige strijd om de Grondwet te wijzigen en België om te vormen van een unitaire staat in een federatie, fo to ep a Chinese dissident weer vast peking China heeft de dissidente journalist Li Guiren, die vorig jaar met medisch verlof vrij kwam, opnieuw gevangen gezet. Dat heeft de mensenrechtenorganisatie Asia Watch gisteren bekend gemaakt. De 50-jarige Li werd woensdag in de centraal-Chinese stad Xian opgepakt door agenten in burger, die verklaarden dat hij terug moest naar de gevangenis om het restant van zijn straf van vijf jaar uit te zitten. Doden door paniek op Chinees station peking Tientallen mensen zijn dinsdag op het station van Hengyang in China om het leven gekomen toen er paniek uit brak onder de wachtenden. Toen enkele reizigers op een brug over de sporen struikelden trachtten velen haastig het station te verlaten. Daarbij werden vele gestruikelde medereizigers ver trapt. Efrain Goldenberg premier in Peru lima» De Peruaanse president Alberto Fujimori heeft minister Efrain Goldenberg (buitenlandse zaken) benoemd tot premier. Goldenberg wordt de zesde minister-president in Peru in drie ëneenhalf jaar. De nieuwe premier vervangt Alfonso Bustaman- te, die vorige week zijn ontslag indiende. Griekse TV spreekt Nederland tegen Het journaal van de Griekse staatstelevisie heeft gisteren tegengesproken dat de grens met Macedonië is gesloten. De Nederlandse regering bevestigde na klachten van chauffeurs bij de verladersorganisatie EVO dat de grens was gesloten. De maatregel zou een vervolg zijn van het woensdag afgekondigde embargo tegen de voormalige Joegoslavische deelrepubliek. Het Griekse journaal toonde lange rijen vrachtwagens, maar dat zou het gevolg zijn van pro blemen met de papieren van de chauffeurs, in wier paspoort een douanestempel van Macedonië staat. Ook aan de Macedoni sche kant van de grens zouden zulke rijen staan. De Europese partners van Griekenland zijn verontrust over de Griekse maatregelen tegen Macedonië. In de Macedonische hoofd stad Skopje stonden lange rijen bij de benzinepompen ondanks verzekeringen van de regering dat er voldoende reservevoorra- den zijn. Griekenland mikt door sluiting van de haven van Thes saloniki voor Macedonië vooral op beperking van de olieleve ranties aan het buurland. Bulgarije heeft Macedonië het gebruik van zijn haven Burgas aan de Zwarte Zee aangeboden. Volgens havendirecteur Dimitar Alexijev heeft Burgas voldoende capaciteit om alle goederen die Macedonië uil invoeren, te ont vangen. Volgens Alexijev heeft Macedonië al eerder gebruik gemaakt van de haven, 380 kilo meter ten oosten van de hoofd stad Sofia, toen het Thessaloniki niet kon gebruiken voor het ver voer per schip van steenkool, staal en graan. Bij de bekendmaking van het embargo woensdag had de Griekse premier Papandreou niet over het sluiten van de grens gesproken. De Griekse media juichten zon der uitzondering het besluit van de regering toe en voorspelden dat het tekort aan brandstof binnen twee weken in Macedo nië voelbaar zal zijn. Een verzoek van Denemarken aan de Grieken om het embargo te herzien werd gisteren direct afgewezen. „Wij zijn beter in staat de problemen in het ge bied te beoordelen dan Dene marken", zei regeringswoord voerder Venizelos. Met HIV besmet bloed al in 1983 bekend in Europa PARUS AFP-Rtr De Raad van Europa heeft al in 1983 gewaarschuwd voor de ge varen van besmetting met het AIDS-virus via bloedtransfusies. „Maar niemand schonk er aan dacht aan en niemand waar schuwde de patiënten. Men vond AIDS niet belangrijk ge noeg", zegt de Franse afgevaar digde Jean-Yves le Deaut. Hij reageerde hiermee op de publi- katie van het tien jaar oude rap port van de Raad in de krant France Soirvan gisteren. De westerse autoriteiten ne geerden het advies van de Raad artsen, donors en ontvangers, zoals hemofiliepatiënten, te in formeren over de risico's van bloedtransfusies. Als in Frank rijk het advies was opgevolgd, was het aantal $IDS-patiënten nu niet zo groot geweest, aldus Le Deaut, die tijdens de vorige socialistische regering deel uit maakte van een parlementaire commissie van onderzoek naar AIDS. Ook de Franse regering had vlak voor het rapport van de Raad een advies uitgebracht met aanbevelingen, dat even eens werd genegeerd door de gezondheidsautoriteiten, aldus Le Deaut. Bij het ministerie van volksgezondheid was niemand bereikbaar voor commentaar. Frankrijk heeft het grootste aantal AIDS-patiënten in Euro pa. In het midden van de jaren '80 raakten 100 tot 200 mensen per maand via bloedtransfusie besmet met het dodelijke HIV- virus. Meer dan 1.250 hemofi liepatiënten kregen zo met AIDS besmet bloed toegediend. Vierhonderd van hen zijn in middels overleden. Vorig jaar werden twee hoge gezondheidsfunctionarissen veroordeeld tot celstraffen om dat zij transfusies toestonden met bloed waarvan zij wisten dat het met het HIV-virus was besmet. De slachtoffers eisen dat ook de verantwoordelijke politici worden gestraft. PARUS HANS GERTSEN correspondent Apetrots waren ze afgelopen na jaar bij de Banque de France op het nieuwe biljet van vijftig franc. Het biljet waarop de schrijver annex piloot Antoine de Saint-Exupéry, de schepper van De Kleine Prins, is afge beeld, werd met veel bombarie aangekondigd als 'onvervals- baar'. Of dat zo is moet nog blij ken, maar vast staat dat het bil jet in elk geval wel een genante drukfout bevat. De naam van Saint-Exupéry is namelijk fout geschreven. De eerste E van de naam van de in 1944 verongelukte piloot en we reldberoemde schrijver heeft op het biljet een accent aigu mee gekregen, terwijl het om een 'stomme' E gaat. Volgens het dagblad Libération zijn al ten minste 200 miljoen biljetten met drukfout en al van de per sen gerold. Hoewel er ernstiger rampen denkbaar zijn, zit de Banque de France behoorlijk in de maag met de blunder. En met het feit dat de 'vergissing' pas onlangs, vijf maanden na de lancering, werd ontdekt na een tip van een gebruiker. In eerste instantie probeerden woordvoerders van de bank het probleem te bagatelliseren als zijnde een kinderziekte die al leen de eerste serie parten zou hebben gespeeld, maar volgens Libération drukt de Staatsdruk kerij nog steeds 'foute' biljetten door. De drukkerij zou officieel nog steeds niet op de hoogte zijn van de pijnlijke vergissing. Het 'schoonheidsfoutje' is des te pijnlijker voor de Banque de France omdat de bank met het nieuwe, 'onvervalsbare' biljet dat tal van technische foefjes bevat de internationale collega's op een forse technologische achterstand meent te hebben gezet. De Banque de France hengelt namelijk nadrukkelijk naar een droomorder: het druk ken van het toekomstige Eu ropese geld. De bank heeft be wezen de drukkunst te beheer sen. Nu het schrijven nog. moskou AFP-Rtr minderheden. Moskou dringt aan op invoering van het dub bele staatsburgerschap in die landen. Ook komt er een nood plan voor evacuatie van de Rus sen in geval van oorlog of etni sche conflicten. Dit programma, dat vier mil jard gulden gaat kosten, moet nog dit jaar worden ingevoerd. De grootste Russische minder heden bevinden zich in Kazach- stan (40 procent van de bevol king). Letland (33 procent). Est land (28 procent), Kirgizstan (26 procent) en Oekraïne (21 pro cent). De afgelopen maanden heeft president Jeltsin steeds vaker de nadruk gelegd op de rechten van de Russen buiten hun land. Moskou overweegt de levering van hulp, energie en grondstof fen te beperken aan ex-Sovjet- republieken die niet de rechten van hun Russische minderhe den respecteren. Deze maatre gel is opgenomen in een ont werpprogramma van het minis terie van buitenlandse zaken ter bescherming van de dertig mil joen Russen buiten Rusland. Het dagblad Izvestija meldde dat gisteren. Het ministerie wil dat 20 tot 30 procent van de Russische hulp aan het 'nabije buitenland' de Russische term voor de vroegere republieken van de Sovjetunie rechtstreeks ten goede komt aan de Russische Een boze Margaret Thatcher heeft er bij de Britse premier Major op aangedrongen dat zijn echtgenote Norma op houdt 'haar' diamanten hals ketting te dragen. Het collier, dat behoort tot de collectie van Downing Street, was het sie raad dat de voormalige pre mier graag droeg tijdens offi ciële optredens. Dit hebben Britse media gemeld. Thatcher riep Major op er voor te zorgen dat mevrouw Major voortaan een andere ketting draagt, schreef het aan de jet set gewijde blad Tatler. Majors bureau wilde gisteren niet reageren op 'roddelpraat jes', maar Thatchers dochter Carol bevestigde volgens be richten de woede van de 'IJze ren dame'. „Helaas zijn deze juwelen gegeven aan de pre mier als premier", zei journa list Carol Thatcher volgens The Sun. „U kunt zich de boosheid van mijn moeder voorstellen toen ze zag dat Norma Major ze droeg. Anderzijds zou het tamelijk vreemd staan als John Major ze droeg." De halsketting, die volgens berichten 280.000 gulden kost te, werd aan Thatcher gegeven door een staatshoofd in het Midden-Oosten. De gift werd automatisch opgenomen in de collectie van het bureau van de premier. Major heeft tijdens een woedend telefoontje van Thatcher beloofd dat zijn vrouw in de toekomst een an der stuk uit de juwelencollectie zal dragen. Aldus het blad Tat ler. Liwa ontwaakt uit nachtmerrie van aardbeving messiliah Palestijnse vrouwen rouwen om de 19-jarige Marwan al-Saadeh, die gisteren in de buurt van Messiliah, op de Westelijke Jordaanoever, werd doodgeschoten door Israëlische militairen. De jongeman was lid van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Ook woensdag kwam een Palestijn om toen het Israëlische leger in Hebron het vuur opende op een groep stenengooiers. foto reuter musa el-shaer De inwoners van het Indonesische stadje Liwa hebben afgelopen nacht op straat geslapen nadat ze waren opgeschrikt door een reeks kleine na schokken. Het dodental van de aardbeving woensdagochtend is opgelopen tot 184. Bijna ze venhonderd mensen zijn zwaargewond geraakt. Ook de huizen die de beving hebben doorstaan, bleven verlaten. De mensen hielden zich op straat warm onder plastic en dekens of in tenten die het Indonesische leger heeft aangevoerd. „Ik ben nog steeds bang. De grond blijft maar schud den", zei Ridwan, een inwoner van Liwa. De Indonesische president Suharto zei dat zoveel mogelijk artsen en verplegers naar het rampge bied in westelijk Sumatra moeten gaan om de slachtoffers bij te staan. Dokters in het stadje ma ken zich zorgen over het uitbreken van epidemie ën. „Ik ben ongerust omdat het tekort aan water kan leiden tot diarree en andere ziekten", aldus de arts Kusmandi. Gisteren bereikten de eerste hulpgoederen het stadje in het vulkanische gebergte: rijst, pasta, de kens en medicijnen. Het leger kon melden dat de weg naar de provinciale hoofdstad Bandar Lam- pung was hersteld. De weg slingert zich door een diepe vallei en was op veel plaatsen overspoeld met stenen en aarde. Agus Trisana, een 32-jarige koffieboer kan nog steeds niet geloven dat Liwa heeft opgehouden te bestaan. „Ongelofelijk, het kost zeker vijftien jaar om deze schade te herstellen", verzucht hij, wij zend op de puinhopen. Mohamed Toyib hoopt dat zijn gewonde zoon nu naar een ziekenhuis kan worden gebracht. Deze, in verband gewik keld, leeft gelukkig nog. Toyib verloor evenwel zijn huis en zijn enige koe. De boer Triana erkent dat niemand nog aan de toekomst denkt. „We denken nog niet aan het verbouwen van koffie of groenten. Morgen, zo God wil." Terwijl Liwa weer met de buitenwereld is verbon den, zijn reddingswerkers er nog niet in geslaagd het kleine eiland Pisang te bereiken. De hoge zee maakte de boottocht van normaal een half uur onmogelijk. Het lot van de 1.500 eilandbewoners is nog onduidelijk. De aardbeving met een kracht van 6,5 op de schaal van Richter heeft in Liwa naar schatting driekwart van alle gebouwen ver woest. Rond 75.000 mensen zijn dakloos. Inwoners van Liwa doorzoeken na de aardbeving het puin van hun woning. foto reuter ennymurabreni DEN HAAG PAUL KOOPMAN Het ministerie van defensie heeft speciale telefoonlijnen opengesteld voor familiele den van Nederlandse blauwhelmen in Bos nië. Naarmate de tijd van het NAVO-ul- timatum verstrijkt, worden de gesprekken met ambtenaren van het departement steeds emotioneler. Wat te doen als maandag onverhoopt luchtaanvallen beginnen en Serviërs tot wraakacties overgaan? Hoe goed be schermd zijn de Nederlandse militairen die vrijwel ongewapend voedselpakketten ver voeren en communicatieverbindingen leg gen? Aan welke risico's staat de Luchtmo biele Brigade bloot die uitgerekend kort na het verstrijken van het ultimatum aan een riskante tocht naar de belegerde enclaves Zepa en Srebrenica begint? Deze bange vragen liggen nogal voor de hand omdat aan het nieuwe Bosnië-scena- rio, waartoe de NAVO op initiatief van Frankrijk en de VS vorige week besloot, on voorzienbare risico's kleven. Hoewel de Serviërs sinds gisteravond plotseling haast lijken te maken met het terugtrekken van hun zware wapens rond Sarajevo, is nog onduidelijk of zij het NAVO-ultimatum ge heel zullen nakomen. Zo niet, dan is de verdragsorganisatie het aan zichzelf ver plicht luchtacties uit te voeren. - De vraag is of de Serviërs er been in zien de VN-blauwhelmen inclusief de Nederlan ders de oorlog te verklaren. Het feit dat het ministerie van defensie een evacuatie plan heeft klaarliggen voor terugtrekking van de troepen uit Bosnië, bewijst dat met die optie in elk geval serieus rekening wordt gehouden. Tijdens het kamerdebat over het NAVO-ul- timatum deze week was hoegenaamd niets te merken van knikkende knieën, verdeeld heid of aarzeling. Dit maakt in elk geval één ding duidelijk. Ongemerkt heeft de Ne derlandse buitenlandse politiek als het om militaire interventies gaat, sinds de 'Hollanditis' in de jaren tachtig een reu zenzwaai gemaakt. Vastberaden heeft de regering steeds een actievere militaire rol in Bosnië bepleit, ook als andere lidstaten openlijk terugtrek kingvan de eigen troepen overwogen. En heel opmerkelijk: het Nederlandse rege ringsstandpunt werd in de Kamer steeds unaniem gesteund. Van Groen Links tot en met de Centrumdemocraten. Een verklaring voor deze eenstemmigheid kan zijn dat de duizenden Nederlandse mi litairen die in Bosnië zijn gelegerd, daar niet als hedendaagse Rambo's ijzer lopen te vreten, maar veeleer als 20ste-eeuwse Florence Nightingales proberen de honge rende en bedreigde bevolking te voeden en nog enigszins tegen het oorlogsgeweld te beschermen. „Wat in elk geval is bereikt, is dat de kinde ren in Sarajevo weer op straat kunnen spe len", memoreerde defensieministerTer Beek gisteravond in de Kamer. Dat is in derdaad goed nieuws in een stad waar eer der deze maand winkelende burgers aan flarden werden geschoten. De beelden die de Amerikaanse nieuwszender CNN van deze slachting maakte, heeft ook de pu blieke opinie in Nederland niet onberoerd gelaten. Blijkens onderzoeken wordt het uitzenden van de Luchtmobiele Brigade naar een van de gevaarlijkste brandhaar den ter wereld, breed gesteund. Maar het Bosnië-beleid in post-Hollanditis Nederland heeft tegelijkertijd iets onwe zenlijks., Alsof een deel van de werkelijk heid met opzet vooraf is verduisterd. Vra gen over risico's van de operatie mochten en mogen eigenlijk niet worden gesteld. Onvoorwaardelijk en volledig is de steun in het parlement voor het uitvoeren van het NAVO-ultimatum waaraan ook Nederland se F- 16's kunnen deelnemen. Generaals als bevelhebber Couzy, die voorzichtig heb ben gewezen op de risico's van bombarde menten in een regio waar zich op de grond te weinig en onvoldoende bewapende mi litairen bevinden, zijn met warme instem ming van de Kamer tot zwijgen gemaand. Deze bijna blinde heldenmoed heeft er voor gezorgd dat een debat over de wense lijkheid en gevolgen van de NAVO-tactiek, ingeval de Servische warlords het ultima tum toch aan hun laars lappen, achterwege is gebleven. Zo is niet de vraag gesteld of de Serviërs er wellicht belang bij hebben luchtaanvallen uit te lokken. Dat zou im mers in hun optiek uiteindelijk kunnen re sulteren in de evacuatie van de blauwhel men uit Bosnië, waarna zij de kans krijgen de oorlog uit te vechten zonder de hinder lijke aanwezigheid van VN-soldaten en westerse cameraploegen. Het is te hopen dat het niet zo ver komt. Want daarmee wordt niet alleen de ergste vrees van ongeruste familieleden bewaar heid, maar wordt ook het failliet van de Nederlandse Bosnië-politiek getekend. Het voortijdig beëindigen van de humanitaire hulp in Bosnië is altijd afgeschilderd als het zwartst denkbare scenario. Evacuatie van de blauwhelmen betekent in feite hetzelf de.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7