Niemann sleurt landgenote mee in val Spanning wordt Carla Zijlstra te veel Schipper had al gewaarschuwd voor goldrush Koss Olympische Winterspelen op na verwijdering beenmerg Kristen Talbot krabbelt snel VRIJDAG 18 FEBRUARI 1994 Samaranch looft gebaar van Koss ullehammer Antonio Samaranch heeft de olympische deelne- I mers opgeroepen de slachtoffers van de burgeroorlog in Saraje- vo te steunen De voorzitter van het Internationaal Olympisch I Comité (IOC), die woensdag een bliksembezoek aan de Bosni sche hoofdstad bracht, prees Johann Olav Koss voor zijn donatie i van 60.000 gulden aan Olympic Aid. een Noors project dat tot i doel heeft de minderbedeelde landen te helpen. Het fonds steunt onder meer Sarajevo, dat in 1984 de Olympische Winter spelen huisvestte. Samaranch verzocht andere sporters ook iets I te doen. Deur voor ijshockeyprofs op een kier ullehammer» De wereldijshockeybond (IIHF) loopt met (gehei me) plannen rond om het olympische toernooi in 1998 in de Ja panse plaats Nagano anders in te kleden. Gedacht wordt, naar analogie van Barcelona met de Amerikaanse NBA-sterren, aan een evenement met zes 'dreamteams'. Canada. Rusland, Vere nigde Staten, Zweden, Tsjechië en Finland mogen in die optie hun selectie versterken met spelers uit de Noordamerikaanse profcompetitie (NHL). Een ander idee behelst het houden van een voor-olympisch toernooi met de zes andere A-landen. De beste twee van deze kwalificatie mogen in Nagano ook mee doen, naast de al genoemde zes topnaties. In dat geval wordt ge speeld in twee groepen van vier. Satan kwelt Italiaanse ijshockeyers ullehammer De Italiaanse ijshockeyers hebben bij het olympi sche toernooi van veel tegenstanders iets te vrezen, maar voor Satan beefden ze. De 19-jarige Slowaak. op dit niveau debute rend aan de zijde van onder anderen de doorgewinterde NHL- prof Stastny, scoorde gisteren driemaal. De bijna tweemaal zo oude aanvoerder Stastny, Palffy en Kontsek hadden ieder twee keer succes. Miroslav Satan was uitblinker in het duel met de Azzurri, die maar vier treffers konden stellen tegenover de tien Slowaakse. Slowakije, dat na de splitsing van Tsjechië als C-land moest beginnen, was oppermachtig en bracht dat met name in de eerste periode tot uitdrukking: 6-0 na 13 minuten en 17 se conden. Peperdure bob trager dan Oranje-slee ullehammer» Geld is ook niet alles. Dat ondervindt Brian Shimer, de Amerikaanse bobsleeër. De 31-jarige houder van de wereld beker heeft in Ullehammer de duurste bob van alle deelnemers aan de Olympische Winterspelen. De 'sigaar' kost liefst één mil joen gulden, maar raast langzamer door het ijskanaal dan de on geveer 40.000 gulden kostende bob van Rob Geurts. De Neder lander liet gisteren tijdens de afsluitende trainingen voor de ra ces op de ijsbaan van Hunderfossen van morgen en zondag de 21ste (54.13) en zestiende (54,14) tijd afdrukken. De student uit de Verenigde Staten bleef met zijn peperdure slee steken op de 26ste (54,22) en negentiende (54,24) tijd steken. Oud-skister Gretchen Fraser overleden sun valley Gretchen Fraser, de eerste Amerikaanse die een gou den medaille veroverde bij olympische skiwedstrijden, is giste ren in Sun Valley overleden. De Amerikaanse, die 75 jaar oud werd, veroverde in 1948 goud op de slalom in Sankt Moritz als mede zilver in de combinatie. In Calgary was ze een 'klei nes klieken', dat het liefst gillend van de zenuwen het stadion was uitgerend. Vier jaar later in Albertville spanden de weergoden te gen haar samen. Maar nu, in Hamar, pasten de stuk jes van de puzzel feilloos in elkaar. Een mooie hal, su persnel ijs en zelf was ze in bloedvorm. Op 27-jarige leeftijd was Gunda Nie mann klaar voor een olym pische goldrush. Wat kon er mis gaan? hamar wybren de boer npa-verslaggever SNa een sterke ope ning was ze een vol le ronde onderweg, toen ze een blokje raakte en onderuit gleed. Op vrijwel dezelfde plek waar Dan Jansen kapseisde, kwam een abrupt einde aan haar droom om drie keer goud te binnen te halen. Ineens gleed mijn voet weg. Het was of ik een shock kreeg. Ik was rade loos, wist niet meer wat te doen". blikte Niemann later met betraande ogen terug op haar dramatische val. Opstaan en verder schaatsen, flitste het door haar heen. Het zou haar ongetwijfeld nog op het erepodium hebben ge bracht. Maar toen ze wilde aan zetten. zag ze tegenstander Sei ko Hashimoto met een van pijn vertrokken gezicht in de kus sens liggen. Dus schaatste Nie mann terug, boog zich bezorgd over de Japanse, maar die zei slechts: skate, skate, skate, go Coach Gaby Fuss repte zich naar de plek des onheils. „Doorgaan", schreeuwde ze te gen haar pupil. Maar Niemann was totaal ontredderd, wist niet eens meer in welke baan ze ver Duitsland moet startplaats inleveren op 5000 nieter Vol afschuw wacht Gunda Niemann het ogenblik af, dat zij haar tegenstander Seiko Hashimoto onderuit gaat glijden. der moest. De buitenbaan, gok te ze. Fout dus. Diskwalificatie was het gevolg. „Terwijl ik mijn race afmaakte probeerde ik te denken, maar mijn hoofd was leeg. Ik wilde huilen, maar kon het bijna niet. Pas nu dringt het tot me door, mag ik nu mis schien huilen." De officials van de Duitse schaatsbond wisten maar al te goed hoe de kaarten lagen. Nie mann zou niet bij de eerste zes tien eindigen, waarmee de Duitsers een startplaats voor de vijf kilometer zouden verspelen. Dank zij de knappe prestatie van Claudia Pechstein op de 3000 meter was weliswaar één ticket op de langste afstand vei lig gesteld, maar het teleurstel lende optreden van Fleike War- nicke deed de DESG-bobo's het hart in de keel slaan. Als Wamicke niet de top-zes- tien zou halen, zou slechts één rijdster op de 5000 meter de eer van de Bondsrepubliek mogen verdedigen. Ze konden Pech stein. gistermiddag winnares van het brons, onmogelijk van de lijst halen ten faveure van ti telkandidate Gunda Niemann. De val dreigde de drievoudig wereldkampioene op voorhand niet van één, maar zelfs van twee gouden medailles te bero ven. Uit voorzorg dienden de Duitsers een protest in tegen de diskwalificatie van Niemann. Haar uitglijder zou te wijten zijn geweest aan een markerings blokje dat binnen de baan lag. De Harense hoofdscheidsrech- ter Louw Hekkema draaide driemaal de videoband af, maar constateerde geen reglementai re en organisatorische onjuist heden. De diskwalificatie bleef van kracht. Ondertussen dook de ene na de andere rijdster on der de tijd van Warnicke door. Twaalfde stond Warnicke en op dat moment telde Fuss nog zeker zes namen die de 'crucia le' tijil zouden kunnen verbete ren. ..Ik probeerde Gunda al voorzichtig voor te berijden op een nieuwe klap, zelf had ik dc' moed al opgegeven", sprak de trainster naderhand. Tot haar grote opluchting zag ze, dal Warnicke uiteindelijk op een vijftiende plek bleef steken. Mei dank ook aan de diskwalificatie van de Italiaanse Belci. De Duitsers hadden hun twoe startbewijzen en Niemann was gered. Want aangezien de be wuste vrijkaartjes niet naamsgo- bonden zijn. kan de Erfurtse de plaats innemen van Warnicke. Onder het mom van 'de besten horen te rijden' stond die haar plaats af aan haar vriendin. Zo veel vriendschap, liet Niemann op haar beurt weten, wil ze over een week niet onbeantwoord la ten. „Ik hoop dat ik mijn team genoten kan bedanken met een gouden medaille." De val van Niemann maakte de weg naar de olympische titel vrij voor de Russische Svctlana Bashanova, eerder dit jaar al verrassend tweede bij hei Euro pees kampioenschap „Gunda is normaal gesproken de beste, maar vallen hoort nu eenmaal bij de sport", oordeelde de ver rassende winnares. De medaille glom er voor haar niet minder om. „Goud is goud." Emese I lunyady. de winnares van het zilver, kon een opbeu rend woord voor baar onfor tuinlijk rivale maar met moeite over de lippen krijgen. De Weense spreekt in select gezel schap al geruime tijd haar ver denkingen uit. over (vroegeri dopinggebruik door Niemann. Subtiel merkte Hunvady op dat zij drie jaar terug, bij het WK op het buitenijs van Hamar, door een val de titel had verspeeld. „Toen stelden jullie deze vragen ook niet. Vallen kan iedereen overkomen. Sneu. maar het hoort erbij." hamar renze lolkema npa-verslaggever Het is Henk Gemser niet ge gund. Zes jaar geleden in Cal gary dacht hij als bondscoach van de mannenploeg goud te kunnen delven met Leo Visser, Hein Vergeer en Gerard Kern- kers. Het trio faalde. Als leider van de vrouwen in het olympi sche Hamar glipte Gemser gis teren het goud weer door de vingers. Door de tuimeling van Niemann had Carla Zijlstra his torie kunnen schrijven voor Ne derland. Maar opnieuw werd een schaatsdag met een rouwrand omlijnd. Zijlstra besefte dat maar al te goed. In plaats van een glas vol champagne, kreeg zé een gifbe ker voorgeschoteld. Intense spanning blokkeerde de 24-jari- ge Groningse student bewe gingswetenschappen vanaf de start. De martelgang duurde 4.23,42 minuten. Voor Zijlstra, Nederlands beste lange-af- standrijdster, een desillusie. De tranen stonden haar na afloop in de ogen, toen enkele Neder landse journalisten verhaal kwamen halen. „Jongens, het spijt me. Ik kan er ook niets aan doen." Acht van de tien best geklas- seerden verbeterden hun per soonlijk record. Wanneer Zijl stra (negende) dat had gepres teerd - ze reed in januari nog 4.17,36, gisteren goed voor goud - was er voor het NOC*NSF een reden geweest om een gezellig samenzijn te vieren. „Onze fa voriet heeft gefaald." Gemser kwam binnen. Hij plaatste Zijl stra in het rijtje Dan Jansen en Gunda Niemann. „Haar gedrag is te verklaren. Carla wordt blijkbaar zó beheerst door de spanning, dat ze niet meer zich zelf kon zijn. Ie zag dat aan de lichaamstaal. Het was mat, die drie kilometer. Het is onbehoor lijk om dat als verwijt te gebrui ken, feit is dat ze heeft gefaald." Annamarie Thomas blaast uit na haar knappe 3000 meter, die haar vlakbij het erepodium bracht. foto Zijlstra zelf zei dat ze overval len werd door te hoge verwach tingen. „Dat was voor het eerst dat ik zoiets voelde. Ik was aan de start nog vol vertrouwen. Maar ook ik ben blijkbaar maar een mens. Dit is een anti-cli max, dit is het laatste wat ik ver wacht had. Ik miste felheid in mijn slag. Pechstein ging hard weg, maar daar schrok ik niet van. Ik dacht dat ik haar via de binnenbochten wel weer bij kon halen. Als zoiets niet lukt, raak Carla Zijlstra kan het niet langer aanzien, terwijl Henk Gemser een laatste blik werpt op de teleurstellende rondetijden van zijn pupil. foto anp ra ymond ruitinc je toch wel van slag. Maar we kunnen er lang en breed over praten, ik heb gefaald. Dit is mijn eigen schuld." In 1992 reikte Zijlstra op de afzichtelijke baan van Albertvil le twee keer tot een vierde plaats. „Achteraf', sprak de zichtbaar aangeslagen Gemser, „is het goud ons door de vingers geglipt. Het gaat primair om de sporter, maar je mag genist we ten dat ik hiervan verschrikke lijk baal." Zo kon het gebeuren dat .An namarie Thomas de eerste Ne derlandse werd, op de rijfde plaats. De Friezin, die medaille kansen worden toebedacht op de olympische 1500 meter, snelde zich in 4.19,82 naar de fi nish. „Het verbaast me dat ik zo dicht bij het podium sta", sprak Thomas na afloop ontspannen. „Ik was heel relaxed, had van ochtend niet het gevoel dat van middag de Olympische Spelen voor mij zouden beginnen. Dat is denk ik ook het verschil tus sen Carla en mij. Ik stond niet onder druk. Zoveel spanning als Carla voelt, heb ik eigenlijk nog nooit meegemaakt." Haar prorinciegenoot Tonny de Jong reed evenmin als Zijl stra geen persoonlijk record. De Jong kwam uit op 4.25,88, waar door ze als elfde werd geklas seerd. „Ik had gehoopt een pr (4.25,20, red.) te rijden. Maar nu ik in de buurt bleef, ben ik best tevreden." npa-verslaggever Een groep geneesheren staat voor een medisch raadsel. Hoe is het mogelijk dat Kristen Tal bot nu alweer op eigen benen staat. De medici van het John Hopkins Hospital in Baltimore gaven de schaatsster geen schijn van kans deze Olympi sche Spelen te halen; de sprint ster zelf zag die kans wel. Dus start ze morgen op de 500 me ter, rijf weken na een ingrijpen de operatie. Begin december, toen Kristen Talbot (23) in Noorwegen we reldbekerwedstrijden afwerkte, bleek dat haar broer Jason aan een ernstige vorm van leukemie leed. „Mijn moeder, zelf zuster in een ziekenhuis, durfde me niet te bellen in Hamar, bang dat ze was dat mijn voorberei ding op de trials (selectiewed strijden voor de Spelen, red.) in duigen zou vallen", vertelt ze deze week in Hamar. Testen wezen uit dat slechts een beenmergtransplantatie het leven van Kristens vier jaar jon gere familielid zou kunnen red den. De schaatsster - ze stond op het punt zich voor de derde maal in haar loopbaan te kwali ficeren voor de Winterspelen - twijfelde geen moment. De vol gende race was niet langer on derwerp van gesprek. Jasons doodsstrijd genoot vanaf dat moment prioriteit. Haar overige drie broers Ryan (9). Matthew (5) en Andrew (3) lieten zich vervolgens net als hun oudste zus medisch keuren. Die test moest de meest geschikte been- merg-donor aanwijzen. Alleen Ryan zou een risici-faktor zijn. „Ik wilde me sowieso beschik baar stellen. Mijn jongere broer tjes kon ik dat niet aandoen. Heeft Johann Olav Koss in aanloop naar de Win terspelen een spel gespeeld? De Noorse alleskun- ner zegt zelf van niet. Hij klinkt oprecht. De Ne derlandse schaatsers geloven hem. Bart Veld kamp. behalve concurrent ook vriend van Koss: „Ik ken hem goed. Hij was de weken vooraf een hoopje ellende. Piet Schipper is een andere mening toegedaan. De inwoner van Haarlem, die op freelance-basis bondscoach is van de Zwitsers, en de Noren op hun trainingskamp in Davos elke dag heeft gade geslagen, is niet verrast door de goldrush van Koss. „Elke schaatser heeft zijn twijfels. Dat geldt voor Ritsma, Zandstra en ook Koss. Maar de on zekerheden waren bij onze Noorse vriend lang niet van die omvang als bijna iedereen nu denkt. Er was niets met Koss aan de hand. De Noren wisten exact waar ze mee bezig waren, die had den alles tot op de millimeter in hun kop. Elke technische verandering, elke wijziging aan het materiaal. Ik heb ze elke dag kunnen observeren en het hele spel in Davos van nabij meegemaakt. Ik heb dat steeds gezegd, maar men was in deze kwestie Oostindisch doof." Schipper maakt het slot van het Noors-Neder landse duel, dat die naam totnogtoe eigenlijk niet verdient, niet meer mee. Zijn enige pupil in Ha mar, Martin Feigenwinter, werd 28ste op de rijf kilometer en mag daardoor niet meedoen aan de 10.000 meter. Daarop had Schipper, die op 48-ja- rige leeftijd zijn olympische debuut maakte, gere kend. Zijn ticket voor de terugvlucht op donder dag was al lang besteld. Schipper is uit Hamar vertrokken naar het Italiaanse Collalbo, waar Zwitserse junioren dit weekeinde in actie komen. „Ik kan me daar nuttiger maken dan in Hamar. Ik ben liever bij die jonge gasten dan dat ik Fei genwinter vergezel op zijn vakantie. Er zit bij de Zwitserse junioren een doorbraak aan te komen." Dat hij geen rol speelt in het gevecht om de olympische prijzen en iemand begeleidt, van wie er in Nederland dertien in een dozijn gaan, deert Schipper niet. „Of het nou om een clubrijder, een Zwitser of een topper gaat, maakt me niet uit. Ik vind het trainen van schaatsers van elk niveau leuk. Dat ik geen coach ben van Dan Jansen, Koss of wie dan ook vind ik absoluut niet frustrerend." Schipper is een bezig baasje. Hij is voor tachtig dagen per jaar ingehuurd door de Zwitserse schaatsbond, die twintig serieuze en daarnaast nog wat recreatieve leden telt. „Bij dat aantal van tachtig dagen doe ik er zelf uit een soort hobby nog zeventig bij. Voor de rest heb ik mijn eigen pedicure/massage-praktijk en ben ik schaatstrai- ner bij de Universiteit van Amsterdam. Soms wordt het me wel eens te veel. Het trainen van schaatsers is een fluitje van een cent. maar al het gereis is een probleem. Na het schaatsseizoen ben ik gesloopt. Ik weet niet of ik met mijn werk in Zwitserland doorga. Mijn vrouw protesteert niet, maar ik moet wel overleggen of het verant woord is en blijft." Niet op deze leeftijd, althans. I n ik hen kerngezond." Op 11 ja nuari, twee dagen na de on danks alles succesvol verlopen Amerikaanse trials, leverde Kris ten Talbot haar lichaam veertig minuten over aan de medische wetenschap. De transplantatie lukte. „Nu afwachten hoe het verder afloopt. Er is een kans van tachtig procent dat Jason het overleeft." Terwijl de Olympische Spelen de droom van menig Ameri kaan is, was Kristen Talbot tot vlak voor haar bewondcrcn- waardige daad nauwelijks be kend in haar moederland. „Het is voor dc derde keer dat ik naar de Olympische Spelen ga. maar ik heb nog nooit zo veel publici teit gehad als nu. Het doet eer lijk gezegd pijn dat dit reden moet zijn voor die extra aan dacht." Aan de andere kant heseft Talbot dat ze een voorbeeld functie heefi. „Die hebben top sporters nu eenmaal. Ik heb on gelooflijk veel brieven gehad, uit liet hele land. Dat begon al toen ik in het ziekenhuis lag, waar ik maar twee dagen ben geweest. Het heeft me eerlijk gezegd alle maal wel een beetje verbaasd. Elke zus zou dit toch voor haar hrocr hebben gedaan? Het is belangrijk dat mensen zich la ten onderzoeken en testen zo», dat ze zich kunnen laten regi streren als donor. Ik adviseer daarom ook iedereen om bloed te geven. Dat zijn dingen die heel belangrijk kunnen zijn voor anderen." Talbot is inmiddels volledig gerevalideerd. Op het olympi sche ijs van Hamar kon ze weer als vanouds trainen. „In het be gin was het moeilijk om van huis te zijn, maar nu gaat het prima. Jason en ik bellen elkaar regelmatig, maar dat deden we eigenlijk altijd al. Ik heb een week pijn gehad in mijn heup en, daarna was het over." 'Elke zus zou dit toch voor lutar broer Itehhen gedaan?'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23