ratis poepschep hondenbezitters 'Nieuw gemeentehuis wordt veel te groot' Het is beslist geen huwelijksbureau De Kaag kan afval scheiden na aanschaf nienwpontje Rijn- en Veenstreek 'Winkeliers beschermen tegen concurrerende marktlieden' Schaatsers actief in regio De boer op Verkopers kaarten 'goed doel' oplichters ÉJDAG 18 FEBRUARI 1994 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356413 tnwoudse werkgroep komt met rapport Oeg gratis poepschep voor alle hondenbezitters, scherpe itroie op de betaling van de hondenbelasting en poep- e zones. Dat zijn de belangrijkste onderdelen van het deft van de Rijnwoudse werkgroep hondenpoep. De itgei ep, waarin mensen die zich groen en geel ergeren aan 1 oi idenpoep samen werken met hondenbezitters, heeft teren een rapport met aanbevelingen overhandigd aan [ieuwethouder M. Vorenkamp-van de Westeringh 4b). zijn woonplaats. Samen met een stuk of vijftien andere Rijn- ake wer'(groeP 's een initiatief woudenaars heeft hij zich de af- i Johan den Houdijker uit gelopen maanden gebogen over J zerswoude-Rijndijk. Den een structurele aanpak van de udijker strijdt al enkele jaren poep in de hele gemeente. o< en de overdaad aan honden- De club heeft gekozen voor 1 ;p rond sporthal De Cirkel in een kleinschalige aanpak. Geen hondentoiletten en poepzuigers dus, en geen pleidooi om achter iedere boom een agent neer te zetten. Wel heeft de groep in al le kernen gebieden aangewezen waar het verboden moet zijn voor honden of waar het verbo den moet zijn om te poepen. Daarnaast zijn alle geschikte uiüaatplaatsen op een rijtje ge zet. In grote lijnen komen de aanbevelingen erop neer dat begraafplaatsen verboden moe ten worden verklaard voor alle honden, dat poepen verboden wordt op terreinen waar kinde ren spelen, en dat groenstroken waar niet wordt gespeeld wor den aangewezen als uiüaat- plaats. Om hondenbezitters de mo gelijkheid te geven 'ongelukjes' in poepvrije zones op een een voudige manier te verhelpen, moet de poepschep tot de stan daarduitrusting van de uitlater gaan behoren. Door iedereen die hondenbelasting betaalt een gratis schep te geven, hoopt de werkgroep het taboe op de poepschep te doorbreken. Daarbij moet de gemeente dan wel zorgen voor voldoende vuil nisbakken om de uitwerpselen in te gooien. Vorenkamp gaf gisteren aan dat de gemeente bereid is geld te steken in de aanpak van de hondenpoep. ,,We hebben er wat geld voor in de begroting", aldus de wethouder. Het idee van de werkgroep om inkom sten via de hondenbelasting volledig ten goede te laten ko men aan de hondenbezitters, ging haar nog wat te ver. De werkgroep hoopt op die manier het aantal 'zwarte honden' te rug te dringen. De club denkt namelijk dat veel Rijnwoudse hondenbezitters geen honden belasting betalen. Ook het op nieuw invoeren van de honden- penning wordt als goed middel gezien om iedereen tot betalen te bewegen. Het voorstel van de werk groep wordt op zijn vroegst in mei besproken in de Rijnwoud se commissie milieu. h Assimilatielampen tuinder gestolen laar Bij een tuinder aan de Oostkanaalweg in Ter Aar zijn in nacht van woensdag op donderdag 25 zogenoemde assimila- v aielampen gestolen. De lampen hingen in een kas en bevorderen ng »t groeien van het gewas. De daders konden bij het bedrijf ko- Ko ien via een bevroren sloot. Vervolgens hebben ze de kas open- afd 'broken. In de kas werd de stroom uitgeschakeld en de leidin- >ka ;n doorgeknipt. De waarde van de lampen is ongeveer 500 gul- mo en per stuk. isi nsluiping in Alphense woning phen aan den run Een insluiper heeft gisteren op brutale wijze jn slag geslagen in een woning aan de De Smethstraat in Al- jen. Terwijl de bewoners thuis waren werden uit de hal twee ssen gestolen. In de tassen bevonden zich onder meer een 0 jrtefeuille met bescheiden en een portemonnee met honderd h' aden. 'aarverbod op Nieuwkoopse Plassen nd euwkoop De gemeente Nieuwkoop heeft gisteren een vaar- n erbod afgekondigd voor de Nieuwkoopse Plassen. Deze maat- en ïgel is genomen omdat het ijs sterk genoeg is om er op korte I irmijn schaatstochten te houden. Tevens dient het vaarverbod d Is bescherming van de natuur. Als het ijs wordt stukgevaren be- o| laat ook de mogelijkheid dat de walkanten worden beschadigd. eld uit huis gestolen ude wetering Uit een huis aan de Schoener ii gisteren 1000 gulden gestolen. Het geld was in een kast opge- orgen. De inbrekers kwamen het pand binnen na het openbre- en van de voordeur. Irandje bij de Meerkreuk 'e wetering Door nog onbekende oorzaak is gisteravond ind kwart over acht brand ontstaan onder een luifel bij de lormalige kleuterschool aan de Meerkreuk in Oude Wetering, jder de luifel stond een groot aantal kunststof tafels en stoe- n. De brandweer van Roelofarendsveen was snel ter plaatse het brandje te blussen. De schade bleef beperkt. nbraak in Hazerswoude-Dorp azerswoude-dorp Een televisie, videorecorder en een compu- ;r was de buit van een inbraak in een woning aan het Hendrik tvercampplantsoen in Hazerswoude-Dorp. De daders braken :en raam open om zich toegang te verschaffen. Jacobswoude wil aanvraag vergunningen meer in eigen hand houden jacobswoude marieta kroft Jacobswoude wil de afgifte van standplaats- en ventvergunnin gen meer in eigen hand hou den. Marktlieden die vanwege de concurrentie een bedreiging zouden kunnen vormen voor de plaatselijke middenstander zou den op grond van een nieuwe regeling van de gemeente een vergunning geweigerd kunnen worden. Volgens burgemeester W. van Beek zou het best kunnen dat, gezien de economische reces sie, de aanvragen voor vent- en standplaatsvergunningen in de toekomst toenemen. Veel ge meenten in Nederland worden al geconfronteerd met een forse toename. Jacobswoude wordt weliswaar nog niet overstelpt door aanvragen, maar dat kan, aldus Van Beek, veranderen. Het gevaar dreigt dan dat vooral in kleine kernen als Rijnsaterwoude en Hoogmade waar toch al bijna geen winkels zijn, marktlieden ook nog eens de overgebleven middenstan ders wegconcurreren. Een marktkoopman heeft veel lagere exploitatiekosten dan een win kelier en kan zijn produkten dus ook goedkoper aan de man brengen. „In Rijnsaterwoude hebben we maar één super markt", geeft de burgemeester een voorbeeld uit de praktijk. „Stel dat daarnaast een markt koopman met kruidenierswaren gaat staan, dan zou die winke lier wel eens genoodzaakt wor den om zijn zaak te beëindigen. Dat moeten we zien te voorko men, want dan raakt dat dorp toch een belangrijke voorzie ningkwijt." Het nieuwe beleid betekent niet dat kleine kernen als Rijnsaterwoude en Hoogmade ter aar/koudekerk aan den run Op de landijsbaan van de IJs club Ter Aar wordt zondag het clubkampioenschap verreden. Om negen uur begint de jeugd met de titelstrijd en om half elf zijn de leden vanaf 16 jaar aan de beurt. Schaatsliefhebbers in Koude kerk kunnen vanavond al aan de slag op de baan aan de Grut tolaan. Op het programma staat een kortebaanwedstrijd voor le den en inwoners. Aanvang 19.30 uur. Morgen is er een fa milie-estafette. De eerste rit is 19.30 uur. Maandagavond komen de snelle mannen naar het dorp langs de Oude Rijn, want de KNSB heeft een nationale afval- wedstrijd aan Koudekerk toege wezen. Liefhebbers kunnen zich inschrijven bij telefoonnummer 01714-12387 en tot half acht aan de baan. De eerste rit is om half acht. in de toekomst verstoken blij ven van kraampjes. Een bloe- menkraam zou bijvoorbeeld, in het geval van Rijnsaterwoude, best mogen omdat ze geen be dreiging vormt voor de plaatse lijke supermarkt. De regels waaraan venters en marktlieden zich tot nu toe aan moesten houden, stonden op gesteld in de algemene plaatse lijke verordening (APV) van de gemeente Jacobswoude. Op grond van die verordening kon een vergunningaanvraag alleen worden geweigerd als de open bare orde of de verkeersveilig heid in gevaar kwam. Met eco nomische motieven hield de APV geen rekening. De raadscommissie algemeen bestuur en financiën praat vol gende week over het nieuwe vent- en standplaatsenbeleid voor Jacobswoude. Houtzager treedt op in DickSies alphen aan den run Maartje Houtzager en haar band treden morgenavond op in Jazzcafé DickSies in Al phen aan den Rijn. De zan geres brengt jazz-, soul- en bluesnummers ten gehore. Vanaf 22.30 uur is iedereen welkom. 'riendschapsvereniging Rijnland Contact opgericht phen aan den run van kuilenburg en reactie op de veel te dure emiddelingsbureaus. Dat is )lgens Gonnie Bakker de aan- iding van het oprichten van de iendschapsvereniging Rijn- nd Contact in Alphen aan den ijn. „Als je soms hoort hoeveel eld mensen kwijt zijn die een ilatie zoeken. Veelal loopt het ok nog op een teleurstelling it. Dat is triest en duwt men- in dan nog verder de put in. ovendien zijn dergelijke bu- eaus ook alleen maar bereik- aar voor mensen met veel eld. Onze vereniging richt zich an ook op de minima." Rijnland Contact is een initia- iefvan de 41-jarige Piet Schou- ;n uit Alphen. Samen met ionnie Bakker „mijn leeftijd eg ik niet, dat moet een verras ing blijven" wil Schouten de ereniging uitbouwen door liddel van diverse activiteiten. >e opening komende zondag 0 februari van soos 't Zoldertje an Groenestein 80 in Alphen is en van die mogelijkheden om le vriendschapsvereniging neer in de aandacht te bren- en. De soos is ingericht op de older van het huis van Schou- en. Een bestuur is er nog niet, naar dat is volgens Bakker een westie van enkele weken. ,,In- niddels hebben zich al vijftig nensen uit Alphen en omge- ing als lid opgegeven. Daar noet toch een bestuur uit te ha- en zijn. Voorlopig trekken Piet th ik nog even alleen de kar tot ïen en ander wat meer op de fails staat." Volgens Bakker is de vriend- Schapsvereniging beslist geen verkapt huwelijksbureau. „Als ïr door onze activiteiten relaties ïntstaan is dat prima, maar het s zeker niet de hoofdzaak. Al- eenstaanden verkeren vaak in ïen isolement. Wij hopen met )nze vereniging iets te bieden, vaardoor mensen die om de ïen of andere reden alleen staand zijn een mogelijkheid Gonnie Bakker: „Het is geen verkapt huwelijksbureau, maar als er een relatie uit voorkomt is dat best wel leuk." FOTO HOLVAST/MARKLAMERS hebben om met vrouwen en mannen die in dezelfde positie verkeren in contact kunnen ko men. Een uurtje babbelen kan vaak heel verfrissend zijn in ie mands bestaan", legt de Al phense het nut van Rijnland Contact uit. Zowel Schouten als Bakker hebben ervaringen met huwe lijksbureaus. „Het nadeel is dat je nooit weet wat je te wachten staat. Plotseling word je gecon fronteerd met een man of vrouw die vol verwachting op de stoep staat. Soms weet je niet hoe snel je die persoon weer weg moet werken. Zeer gênant zowel voor de man of vrouw in kwestie als voor ons. Zelf doe ik een dergelijke stap dan ook nooit meer." Dergelijke toestanden zijn volgens de Alphense niet moge lijk bij een vriendschapsvereni ging. „Niet voor niets staan er twee keer in dë maand bijeen komsten in de soos op het pro gramma. Je leert elkaar daar in alle rust kennen, zonder dat er een dwang is dat je men hem of haar een relatie moet zien op te bouwen. Als dat er in zit komt het vanzelf, maar hoeft niet in een middag of avond geregeld zijn." Daarnaast organiseert de ver eniging activiteiten zoals zwem men, bioscoop- of theaterbe zoek of wandelen. Op 26 febru ari staat de eerste wandeling in de Hoekse Waard op het pro gramma. „Piet en ik zijn beiden wandel- en natuurliefhebbers, vandaar dat dit als eerste activi teit uit de bus rolt. Nu beden ken wij nog een programma, maar het is wel de bedoeling dat ook de leden met idee"en komen." Volgens Bakker biedt de ver- woubrugge Boer zijn in de verkiezingstijd komt goed uit. En dan vooral als je een stuk land hebt langs een doorgaande autoweg. Dankzij zijn grondbezit op de hoek van de Oudendijkseweg in Wou brugge, kan hij volop reclame maken voor zijn partij. FOTO'S LOEK ZUYDERDUIN alphen aan den run/ter aar marieta kroft Inwoners van Alphen aan den Rijn, Nieuwkoop, 'Ier Aar en Liemeer worden de laatste tijd regelmatig bena derd door oplichters. Een groepje verkopers/venters verkoopt kaarten voor een 'goed doel', zoals 'redt de zeehondjes' of voor een an dere milieubeweging. lien kaarten kosten acht gulden. Uit onderzoek van de politie is inmiddels geble ken dat het geld helemaal niet bij een milieubeweging terecht komt. maar in de zak van de verkopers. In kleine letters op de kaarten staat ook. zij het zeer onduidelijk, dat het om commerciële ver koopdoelen gaat. Al enkele jaren hebben de ze oplichtingspraktijken plaats, weet politiewoord voerder H. Schimmel. De po litie heeft wel namen van en kele verkopers op grond van nummers op kentekenplaten op het oog. „Voor het venten is echter geen vergunning nodig. We konden ze dus niet aanhouden", zegt Schimmel. Nadat het de afgelopen maanden telefoontjes regen de op het politiebureau, heeft het politie-district con tact opgenomen met de offi cier van justitie. Deze heeft de politie toestemming gege ven mensen die betrapt wor den op de verkoop van kaar ten voor een 'goed doel', aan te houden. Aanhouding is niet mogelijk op grond van de gegevens die de politie al in huis had. De politie Rijn- en Aarlan- den roept iedereen op die wordt benaderd door verko pers van ansichtkaarten voor een goed doel. de politie te bellen. Alleen dan kan ze op treden. Hazerswoudenaar vergelijkt plan met rijksnonnen runwoude. ruud sep De kamers voor de ambtenaren zijn gemiddeld veertig procent groter dan de rijksgebouwen dienst als minimum voor schrijft. En het aantal vergader en spreekkamers is veel te hoog ingeschat. Als de gemeente aan de minima van de rijksgebou wendienst vasthoudt en de be staande westvleugel niet van de hand doet, hoeft het Rijnwoud se gemeentehuis slechts mini maal te worden uitgebreid. Ver groting van het gebouw kan zelfs helemaal achterwege blij ven wanneer Rijnwoude enkele afdelingen elders onderbrengt. Initiatief Dat concludeert de Hazers- woudse ingenieur J. de Jong. Hij heeft op eigen initiatief het pro gramma van eisen voor het Rijnwoudse gemeentehuis ver geleken met de normen van het Rijk. In een gisteren verstuurde brief aan burgemeester en wet houders doet hij verslag van zijn bevindingen. De Jong verzoekt het gemeentebestuur het be sluit om voor 11 miljoen gulden een nieuwe vleugel aan het ge meentehuis te bouwen nog eens tegen het licht te houden. De Jong liet begin deze maand al eens van zich horen tijdens een bezoek van burge meester en wethouders aan Ha zerswoude-Dorp. Hij stelde toen vast dat de gemeente bezig was zich met het nieuwe ge meentehuis een Rolls Roys aan te schaffen. Personeelswethou- der M. Vorenkamp-van de Wes teringh (WD) en gemeentese cretaris H. Blom daagden hem na afloop van de bijeenkomst uit zijn beweringen te onder bouwen. De Hazerswoudenaar heeft dat nu vol overgave ge daan. Verspilling In zijn berekeningen wordt vooral in de werkruimten radi caal het mes gezet. De kamer van de burgemeester kan van de geplande 35 naar 21 vierkan te meter, de gemeentesecretaris gaat zelfs van 35 naar 16. De an dere medewerkers ondergaan hetzelfde lot. Volgens de ijverige ingenieur kan het niet zo zijn dat het personeel in een tijd van bezuiniging meer ruimte krijgt toebedeeld dan de rijksgebou wendienst voorschrijft. Volgens hem is het gemeentebestuur op deze manier „heel hard bezig gemeenschapsgelden te verspil len". Fatsoenlijk Als de gemeente de westvleugel niet afstoot, is volgens de bere keningen van De Jong een uit breiding van 200 tot 300 vier kante meter voldoende om ie dereen binnen het gemeente huis fatsoenlijk onder te bren gen. Ter vergelijking: de nieuw te bouwen vleugel heeft een op pervlakte van 2350 vierkante meter, 1000 vierkante meter meer dan de westvleugel die staks overbodig wordt. Wethouder Vorenkamp, die tijdens een lijsttrekkersdebat deze week in Hazerswoude- Dorp met de berekeningen werd geconfronteerd, kon nog niet reageren op de cijfers. Wel zegde zij toe het huisvlijt van De long serieus te bestuderen. Eilandbewoners krijgen twee minicontainers eniging ruimte aan jong en oud. „De maatschappij wordt steeds individualistischer, daarnaast de afbraak van wao en dreigen de uitholling van de aow en dergelijke. Dat brengt mensen in een isolement. Ook zij zijn welkom. We kunnen niet die problemen oplossen, maar er wel toe bijdragen dat mensen dat isolement doorbreken." De kosten om lid te worden van Rijnland Contact bedragen vijftig gulden per jaar. Informa tie bij Gonnie Bakker, telefoon 01720-90810 of Piet Schouten 01720-30448 (na 20.00 uur). de kaag marieta kroft Zo snel mogelijk nadat het nieuwe pontje van De Kaag in de vaart is genomen, beginnen de Kagers met het scheiden van afval. De verwachting is dat het nieuwe pontje, dat nog in aan bouw is. eind april of begin mei het huidige vaartuig vervangt. Dat pontje doet nu al 35 jaar trouwe dienst tussen Kaagei land en Buitenkaag, maar is af geschreven. In tegenstelling tot alle ande re inwoners van Alkemade de den de Kagers het groente-, fruit- en tuinafval nog samen met het overige huisafval in een vuilniszak. Het probleem was dat de vuilniswagen niet op het eiland kon komen. Het pontje kon die zware wagen niet heb ben. Het nieuwe pontje kan dat gewicht wel verdragen. Om het afval te scheiden, krijgen de ei landbewoners twee minicontai ners. Ambtenaren van Alkemade houden zich momenteel druk bezig met het berekenen van de kosten. Volgens A. de Kok van de gemeente Alkemade is de ge meente duurder uit met het nieuwe systeem. Hoeveel, is nog niet bekend. Hij sluit niet uit dat als gevolg van de gescheiden in zameling van afval, de afvalstof fenheffing met ingang van 1 ja nuari omhoog gaat. Alkemade scoort erg hoog in de provincie als het gaat om het scheiden van afval. In 1992 be stond 38 procent van het huis afval uit GFT. Alkcmade nam van alle gemeenten in Zuid- Holland een derde plaats in. De score van vorig jaar is nog niet bekend. Nu ook de inwoners van Kaageiland gescheiden gaan inzamelen, bestaat er een grote kans dat het percentage GFT nog verder stijgt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17