Wereldbijeenkomst Adventisten Kerk Samenleving Laurentius Gemeenschap Rijnsburg viert jubileum 'Leiden voor iedereen' 'Afscheid van christelijke pedagogiek' Koudeput VRIJDAG 18 FEBRUAR11994 KORTWEG Israël De afdeling Rijnsburg en omgeving van het Genoot schap Nederland-Israël orga niseert op woensdag 23 fe bruari een lezing in het Dorpshuis aan de Kcrklaan 8 in Katwijk aan den Rijn. Uit genodigd is dr. Willem Zui- dema, schrijver van onder meer 'Gods Partner', die spreekt over het thema 'Is raël, een aanstoot of een uit daging?'. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Iedereen is welkom. Gospelcorner In de Leidse Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57 wordt vanavond weer een 'Gospelcorner' gehouden. Op het programma staan mu ziek, samenzang en solo zang. Iedereen is welkom. Koffie en thee zijn gratis. De Bethlehemskerk wordt ge bruikt door de Stichting Jo- han Maasbach Wereldzen- ding. Moker De radio-uitzendingen van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, staan volgende week in het teken van de ge meenteraadsverkiezingen. Het thema van de uitzendin gen op woensdag en zondag is 'Leiden voor iedereen'. De overdenking is van mevrouw F. Graafmans-Geerts uit Noordwijk. Moker is op woensdag 23 februari te ont vangen van 16.30 tot 17.00 uur via de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. De uit zending wordt op zondag 27 februari herhaald van 19.00 Marcello Stewart De zanger Marcello Stewart luistert komende zondag de samenkomst van de Nieuw Leven Evangelie Gemeen schap in Alphen aan den Rijn op. Als drugsverslaafde had Marcello 'een ontmoeting met Jezus en zijn leven werd daardoor radicaal veran derd'. De bijeenkomst begint om 10.00 uur in de aula van het gebouw op de hoek Ver lengde Marnixstraat/Jong- kind Coninckstraat 102. De toegang is gratis. Rejoice De baptistengemeente Al phen aan den Rijn houdt zondag een bijzondere dienst, met medewerking van het koor 'Rejoice' uit Woerden. Het koor bestaat uit ongeveer 60 mensen in de leeftijd van 17 tot 30 jaar en wordt begeleid door een combo. De dienst wordt ge leid door dominee H.G. Koekkoek en heeft plaats in de Triomfatorkapel aan de Molenwerfstraat 1. De aan vang is 18.30 uur. Gehandicapten In de Alphense Adventskerk wordt komende zondag een interkerkelijke dienst met en voor verstandelijk gehandi capten gehouden. Er wordt onder meer gesproken over het verhaal van de bruilof in Kana. De dienst wordt geleid door dominee Wilschut en het hervormd kerkkoor uit Boskoop verleent muzikale medewerking. De dienst be gint om 17.00 uur. Gospelfestival De Stichting Local Gospel- projects organiseert morgen avond in Alphen aan den Rijn het vierde regionale gospelkorenfestival. Optre dende koren zijn His Revela tion, Hope, Sound of Cele bration en Be Glad. Het festi val wordt gehouden in de Salvatorikerk en begint om 19.30 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop onder meer ver krijgbaar bij de Alphense VW. Vijfjaarlijkse generale conferentie voor het eerst in Nederland De Zevende-dags Adventisten houden volgend jaar voor het eerst hun wereldbijeenkomst in Nederland. Tijdens de vijfjaarlijkse generale conferentie in Utrecht zullen duizenden gelovigen het beleid voor de komende jaren uitstippelen. Bosch en duin «anpSpanje en Engeland zich kandi daat gesteld, maar genoot Ne- De generale conferentie wordt derland de voorkeur omdat het doorgaans in de Verenigde Sta- voor de groeiende stroom Oost ten gehouden. Alleen in 1975 europeaanse adventisten beter werd een uitzondering gemaakt bereikbaar is. en koos de kerkleiding voor De Zevende-dags Adventisten Oostenrijk. Dit keer hadden ook vormen naar eigen zeggen één van de snelst groeiende christe lijke kerken. Wereldwijd telt hun kerkgenootschap ongeveer zeventien miljoen leden. In Ne derland zijn dat er ongeveer twaalfduizend, verdeeld over ruim vijftig gemeenten. De lei ding van de wereldkerk zetelt in Washington. C. van der Ploeg van de Ne derlandse kerk is blij met de keus voor Nederland, die duide lijk maakt dat het kerkgenoot schap geen exclusief Ameri kaanse zaak is. „De Amerikanen zeggen dat altijd wel, maar on dertussen woont meer dan de helft van de adventisten buiten de Verenigde Staten." Tijdens de bijeenkomst van 29 juni tot 8 juli 1995 zullen on geveer 2500 afgevaardigden uit ruim 200 landen 'de geestelijke waarden herbevestigen' en sommige kerkelijke regels her zien. Zo zal over de toelating van de vrouw tot het ambt wor den gesproken. Vorige keer De rooms-katholieke Lauren tius Gemeenschap in Rijnsburg bestaat 25 jaar. De hele maand maart staat in het teken van de viering van dit zilveren jubile um. De festiviteiten beginnen op 6 maart met een eucharistie viering in de aula van de plaat selijke Tuinbouwschool. De mis begint om 10.30 uur en wordt opgeluisterd door het Iris-koor uit Warmond. De week daarop heeft, in de zelfde ruimte en op dezelfde tijd, een plechtige eucharistie viering plaats, waarin wordt voorgegaan door de pastores Raadschelders, Van Wel, Van Mastwijk en Kapteyn. Muzikale medewerking wordt verleend door de twee eigen koren van de St. Laurentius Gemeen schap. Na afloop van de viering is er een 'gezellig samenzijn'. De jubileum-feestavond staat gepland voor vrijdag 18 maart in de zaal van De Voorhof aan de Vliet in Rijnsburg. Het pro gramma, dat begint om 20.00 uur, vermeldt onder meer een optreden van 'Het supertrio' en de trekking van de grote loterij. De dag daarop, zaterdag 19 maart, wordt in de aula van de Tuinbouwschool vanaf 14.30 uur een feestmiddag voor de kinderen tot 10 jaar gehouden. De jongeren van 10 tot 15 jaar gaan op dinsdag 12 april bow len. Aan de vooravond van de in ternationale dag tegen racis me en discriminatie wordt op 20 maart in het kerkelijk cen trum 'De Regenboog' in Lei den een open religieuze ont moeting gehouden. Moslims, hindoeïsten, boeddhisten en christenen laten in woord, ge bed, zang en symbolen zien dat racisme en discriminatie niet verenigbaar zijn met hun religieus erfgoed. Het initiatief voor deze be zinningsbijeenkomst is geno men door de Taakgroep Kerk en Migranten van de Raad van Kerken in Leiden. De ont moeting staat open voor 'mensen van allerlei levens overtuigingen, die zich in wil len zetten voor een wereld waarin mensen elkaar aan vaarden als broeders en zus ters, ongeacht hun ras, geloof, afkomst, kleur, herkomst en seksuele voorkeur'. Na afloop van het programma is er ruim de gelegenheid om met elkaar in contact te komen. De bijeenkomst wordt ge houden van 15.00 tot 16.00 uur. Het kerkelijk centrum 'De Regenboog' staat aan de Watermolen 1 in Leiden (Me- renwijk). amsterdam Er moet definitief afscheid wor den genomen van de gedachte dat het mogelijk is een christe lijke pedagogiek te ontwikkelen. Met die boodschap aanvaardde de pedagoog dr. S. Miedema (44) zijn benoeming als bijzon der hoogleraar christelijk onder wijs aan de Vrije Universiteit (VU) te Amsterdam. Miedema's rede klonk bijna zeventig jaar nadat de theoloog prof. dr. J. Waterink aan dezelf de VU een krachtig pleidooi voor een christelijke beginsel- pedagogiek hield. Sindsdien is er in kerk, school en maat schappij echter zoveel veran derd dat 'een dergelijke benade ring nu definitief voorbij is'. Voorbij is bovendien de tijd waarin christelijke scholen hun identiteit als 'fundering of grondslag' konden aanmerken. De christelijke levensbeschou wing is uiteraard belangrijk voor deze scholen, maar is 'volstrekt gelijkwaardig' aan de onder wijskundige en organisatorische dimensies van het onderwijs, betoogde Miedema. De christelijke school is ook niet meer waard dan een ande re school. Voor ouders met een christelijke achtergrond heeft deze school een grotere 'voor- keurswaarde', maar niemand moet het volgens Miedema 'in zijn hoofd halen te spreken over een meerwaarde van de ene school ten opzichte van de an dere'. Miedema pleitte voor een re latief autonome christelijke school, die niet onderhorig is aan de kerk. Van een 'kerkge- nootschappelijke school' die leerkrachten bijvoorbeeld ver plicht verantwoording af te leg gen aan een kerkeraad, moet hij niets hebben. Ook directe ver wijzingen naar kerkelijke belij denisgeschriften doen afbreuk aan de beperkte zelfstandigheid van de christelijke school. Het christelijk onderwijs heeft te lang verzuimd om theore- tisch-pedagogische modellen te ontwikkelen, zei Miedema. Als bijzonder hoogleraar op de Hendrik Piersonleerstoel wil hij Miedema pleit v daarin verandering te brengen. De leerstoel is een initiatief van de Besturenraad protestants- christelijk onderwijs, de vakor ganisatie PCO en de Unie voor christelijk onderwijs. Hendrik Pierson was de eerste voorzitter van de Raad voor scholen met den bijbel, de in 1890 opgerich te voorloper van de Besturen raad. stuitte dat vooral op weerstand uit Zuid-Amerika. De Europese adventisten zijn voorstander. Het kerkgenootschap, dat vo rige eeuw in de Verenigde Sta ten ontstond, legf grote nadruk op een spoedige komst (adven- tus) van Jezus. Adventisten vie ren de zevende dag (zaterdag) als rustdag en zijn voor de vol- wassendoop. In Nederland zijn zij geen lid van de Raad van Kerken. Ontmoeting 'Vrouwen met een visie' In de reeks 'Vrouwen met een visie' - ontmoetingsochtenden voor vrouwen - spreekt komen de dinsdag 22 februari Willy Maasbach in de Leidse Bethle hemskerk. Zij behandelt het thema: 'Verdriet dat de Here ge bruikt om Zijn wil in ons leven te vervullen'. De ontmoetingsochtenden staan open voor christenen van alle gezindten, maar ook voor buitenkerkelijken. Vrouwen van alle leeftijden zijn welkom. De bedoeling van de bijeenkomst is 'elkaar te ontmoeten, met el kaar te zingen en elkaar te be moedigen'. De ontmoetingsochtend duurt van 10.00 tot 12.00 uur. De Bethlehemskerk staat aan de Lammermarkt (bij molen De Valk). De organisatie is in han den van de Stichting Johan Maasbach Wereldzending. 'Kleurrijk Friesland' leeuwarden «anp Religieuze organisaties in Fries land richten volgende maand het Platform Levensbeschou wing Kleurrijk Friesland op. Het platform wil de contacten tus sen christenen, moslims en hin does verstevigen en de strijd aanbinden met racisme en vreemdelingenhaat. In het platform zijn de Friese Raad van Kerken, twee hin doegroeperingen en een Turks- islamitische stichting vertegen woordigd. Het maatschappelijk activeringswerk van de kerken en onder meer het Frysk Anti- Faksisme Komitee ondersteu nen het. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Blauwkapel-Groe- nekan: C. Hoogerwerf, kandidaat te Maarsbergen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Wmsum (Fr.) (part-ti me): mevr T Hibmate Krabbendam (part-time). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te De Bilt-Bilthoven: A.H. Driest te Buitenpost; te Enschede (te vens voor het evangelisatiewerk): P.H. van der Laan te Eindhoven. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Boskoop: W. Harinck te Kapelle-Biezelinge; te Spijkenisse: A.J. Gunst te Tholen; te Meeuwen: E. a te Elspeet: te Capelle aan van Eckeveld te Zeist; te Urk: C.A van Dieren te Stolwijk. Bedankt: voor Vlissingen: J.S. van der Net te Apeldoorn. OUD GEREF. GEM. in NED. Bedankt: voor Kampen: D. Monster te Barneveld. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Rotterdam-Kra- Imgen: J. Veenendaal te Katwijk aan Zee en A. van de Weerd te Dordrecht- Centrum; te Zeist: A. Baars te Mid- delharnisen H.H. Klomp te Nun- COLOFON HET WEER Het standvastige hogedrukgebied boven het continent zorgde giste ren opnieuw voor pure verwennerij. Sommige mensen raken echt in de war van dit weer. De transparante lucht met een wel heel wilskrachti ge zon maken onmiskenbaar voor jaarskriebels los. Er zijn al terras- gangers gesignaleerd; dat voor schotje op de lente was mogelijk bij een temperatuur van 4 graden, felle zon en een wind die het liet afweten. De lucht was kurkdroog; in de loop van de middag zakte de relatieve vochtigheid naar 30 pro cent. Het leuke aan dit weertype is dat er ook voor de schaatsl iefheb ber plezier te beleven is. Na zons ondergang is de illusie van het voorjaar snel weggezakt en regeert de winter met harde hand. In die heldere lucht vriest het gemakke lijk matig en dat zorgt elke nacht voor ijsaangroei, die overdag maar weinig teniet wordt gedaan, on danks de krachtige zon. In deze droge luchtsoort zie je ook bij +5 graden geen plassen op het ijs. Vanmorgen werden in het noorden en oosten de laagste minima opge tekend met in Twente -9.2 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en in Ier land en Schotland nu en dan regen. Naar het oos ten toe droog, nu en dan zon en plaatselijk mist. Middagtemperatuur van 10 graden in west-lerland tot 4 in h Britse Eili België en Perioden droog. Middagtempera tuur iets dalend naar on geveer plus 2 gr Noord- Ook in de westelijke kuststreek j vroor het nog matig met -5.4 ii Haarlem-Oost en -4.9 graden ii Katwijk. Op de weerkaart v daag zien we een verse, winterse; kern van hogedruk boven Zuid- Noorwegen verschijnen. Tegelijk! tijd is een wervel in de bov^nlucil een zogenaamde koudeput, boveff Duitsland aangekomen. Die zorgt in Midden-Europa voor plaatselijk sneeuw en hernieuwde afkoeling» Omdat de wind de komende dagf in de oosthoek blijft, vertoont dei, temperatuur ook in ons land een] dalende tendens. De bovenlucht storing vaardigt enkele wolkenvel den af in onze richting, maar het kin MlHt if I Zondag en maandag komt de kou deput dicht bij ons land te lig_ Dat betekent een toenemende kans op lichte sneeuw, waarbij d middagtemperatuur bij hetv punt blijft steken. Een oceaanfrol lijkt kansloos bij een aanvalletjejfe het Europese koudegebied, zodaf ook begin volgende week de v terse sferen blijven overheersen rijk: Voornamelijk in t ten wolkenvelden daag kans op regen of sneeuw. Naar het toe droog en af en toe zon. Kans op mist. Middagtem- op regen. Maxima aan 14 graden bij Barcelona tot tegen de 20 graden bij Malaga en Bemdorm. Canarische Eilanden: Droog en aan de zuidelijke melijk zonnig. Elders ook maar waarschijnlijk droog. Maxima in het zuiden ongeveer 21 graden. Marokko: Westkust: Droog en vooral in het zuiden flink wat zon. Middagtemperatuur van 19 graden in het noorden tot ruim boven de 20 nabij Agadir. Tunesië: Veel bewolking en enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Zuid-Frankrijk: In het westen bewolking en van tijd tot tijd regen. In het oosten geregeld zon en alleen op morgen in de Provence kans op een bui, verder droog. Middagtempe ratuur dalend naar ongeveer 8 graden. In de Franse Alpèn perioden met zon en droog. Temperatuur op 2000 meter op morgen dalend naar ongeveer -9 graden. In de Pyreneeën bewolkt en vooral van daag boven de 1200 meter af en toe Mallorca en Ibiza: Droog en zonnige perioden. Middagtem peratuur ongeveer 15 graden. Italië: In het noorden meest droog en naast wolkenvelden ook enkele opklaringen. In het midden en zuiden wisselvallig weer met veel bewolking en een grote kans op buiige regen. Middagtempera tuur van 6 graden in het noorden tot 15 op Sicilië. In de Italiaanse Alpen en de Dolomieten meest droog en flink wat zon. Temperatuur op 2000 meter onge- Corsica en Sardinië: Veranderlijke bewolking en op beide da gen misschien een regenbui. Middag temperatuur ongeveer 14 graden. Griekenlanden Kreta: Vandaag eerst op de meeste plaatsen droog en kans op wat zon. Daarna op nieuw wisselvallig weer met veel wolken velden en buiige regen. Vooral op de Io nische Eilanden kan het stevig waaien. Tijdelijk 'ets minder koud, met middag- temperaturen van 11 graden in het noorden tot iets onder de 20 op Kreta en Rhodos. Turkije en Cyprus: Kusten: vandaag vooral op Cyprus en de Turkse kust ten oosten van Antalya flink wat zon, morgen veel wolkenvelden. Bij na overal droog. Stijging van tempera tuur, met morgen maxima van 12 gra den rond de Dardanellen tot 21 graden op Cyprus. Duitsland: Flink© perioden met zon, in de oostelijké deelstaten nu en dan ook wolkenvelden. Bijna overal droog. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond het vriespunt, vooral in Sachsen waarschijnlijk iets la ger. Temperatuur in de Beierse Alpen op 1500 meter dalend naar ongeveer -10 graden morgen. Zwitserland: In de bergen perioden met zon, in de da len kans op mist of laaghangende wol ken. Temperatuur op 2000 meter da lend en morgen uiteenlopend van -7 graden in Wallis tot -12 in Graubiinden. Oostenrijk: Vooral aan de noordzijde van de Alpen perioden met zon en droog. In Steier- op wolkenvelden en misschien wat sneeuw. Vooral in de ber gen koud met morgen op 2000 een temperatuur van circa -13 grac ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.46 Zon onder 17:1 Maan op 11.10 Maan onder02.^ Waterstanden Katwijk Hoog water 08.27 21.19 Laag water 04.17 16.57 Weerrapporten 17 februari 1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14