.Leiden Soberheid troef in zwembad De Zijl Moutbedrijf haalt klagende buurtbewoners binnen Afvaltransport wordt goedkoper Studenten en wetenschap in 'Leiden zoals het was' Milieuraad streeft naar 'afvalpreventie' Vloer voor nieuw orgel Pieterskerk WA ALLURE WASAUTOMAAT Uitvoering: programmakeuzeknop voor 14 basisprogramma's Verbruik: slechts 1,9 kWh stroom en liter water bij 5 kg. kookwas 95°C Nü INCLUSIEF 3 jaar volledige garantie Digros opent volgende week noodwinkel in Stevenshof |vk |«n pe noodwinkel van de Digros in Stevenshof opent volgende Iweek woensdag haar deuren. tijdelijke vestiging is verre- n op het grasveld, schuin te- inover het Digros-filiaal in vinkelcentrum De Stevens- bloem. Het interieur van die zaak brandde vorige maand vol ledig uit. Brandstichting was hiervan de oorzaak. De noodwinkel, binnen twee dagen uit de grond gestampt, heeft een oppervlakte van 1000 ierkante meter en doet qua rootte niet veel onder voor de eigenlijke supermarkt aan de overkant. Het assortiment zal vrijwel hetzelfde zijn. Alleen de slager verhuist niet mee naar het tijdelijke onderkomen. De personeelsleden, die hu nog assisteren in de filialen van Digros aan het Diamantplein, de Langegracht en in Wasse- keren volgende week op de basis in de Stevensbloem te rug. Woensdag om 10.00 ont vangen ze de eerste 500 klanten met bloemen. herstelwerkzaamheden aan het zwartgeblakerde filiaal in De Stevensbloem hebben in tussen vertraging opgelopen. De vloer blijkt door de overlast aan rook, roet en water dermate' ernstig beschadigd dat vervan ging noodzakelijk lijkt. Dat zou betekenen dat de heropening minstens een maand wordt uit gesteld. Aanvankelijk zag het er naar uit dat begin juni de poor ten weer open konden. Directeur Mooij van Diastatische Produkten leidt omwonenden rond door de fabriek: „Wij overschrijden geen normen van de hinderwet." foto hielco kuipers Vragen SP over sluiting bank De sluiting van het bankfiliaal van de Jtabo aan het Wagner- plein in Leiden houdt niet al leen het gemoed van de stich ting Leefbaar Zuidwest bezig. Ook de Socialistische Partij (SP) maakt zich zorgen over het ver dwijnen van de vestiging. De SP deelt de verontwaardiging van Leefbaar Zuidwest over de plot selinge sluiting, doordat vooral de oudere buurtbewoners niet meer dichtbij huis 'gewone geldzaken' kunnen regelen. De SP heeft schriftelijke vragen gesteld aan het Leidse college van B en W. De fractie wil onder meer weten of het college iets gedaan heeft om het filiaal van de Rabo aan het Wagnerplein te behouden. Tevens vraagt de SP of het mogelijk is dat het college een nieuwe geldvoorziening schept in het winkelcentrum. leiden Met uiterste precisie wordt in de Pieterskerk één van de balken die de vloer van het nieuwe orgel gaat steunen tus sen de pilaren geplaatst. In sep tember komt het nieuwe Engelse orgel dat in 1883 gebouwd is door de beroemde orgelbouwers Thomas Hill Sons. De aankoop van een nieuw orgel is nodig omdat het Van Hagerbeer orgel in de Pieters kerk gerestaureerd wordt. Het instrument wordt teruggebracht in de oude staat van 1643. Het orgel is dan niet meer geschikt voor muziek uit de 18e en 19e eeuw. Met de restauratie is een bedrag van 2,5 miljoen gulden gemoeid. Het Engelse orgel is op het ogenblik in Roodenschool. Or gelbouwer Sicco Steendam res taureert daar het instrument. Als het orgel in september komt, duurt het nog tot de kerst voor het bespeeld kan worden. De vloer is volgende week al klaar. foto hielco kuipers De toekomst van het bedrijf Diastatische Produk ten aan de Rijndijk ligt in handen van de Ameri kaanse aandeelhouders. Dat vertelde directeur J.E. Mooij gistermorgen aan een groepje omwo nenden dat al jaren protesteert over geur-, stof- en lawaaioverlast. Het bedrijf, dat een nieuwe hinderwetvergunning heeft aangevraagd, moet flink investeren om de overlast binnen de perken te houden. „En als het produkt daardoor te duur wordt zullen de aandeelhouders die investeringen niet goedkeuren." De omwonenden waren bij Diastatische Pro dukten op uitnodiging van de directeur. Mooij wilde met de rondleiding voor mensen die vaak bezwaar hebben gemaakt tegen overlast van het bedrijf, de relatie met de buurt wat verbeteren. Want Diastatische Produkten wil, zo zei hij, „in goede overeenstemming met de buurt moutex- traxt en moutpoeders blijven produceren." De di recteur besteedt inmiddels, naar zijn zeggen, driekwart van zijn tijd aan het zoeken van goede manieren om stofuitstoot en stankoverlast tegen te gaan. Maar nog voordat de rondleiding langs dam pende ketels, spoelbakken en silo's begon raakte Mooij al in een felle discussie met een van de om wonenden, A. Verboon. „Wij hebben hier al jaren overlast. Het bedrijf voldoet al die tijd niet aan de eisen in de hinderwet", zei Verboon. „Ik wil de sfeer niet verpesten door kritische vragen te stel len, maar het aantal autobewegingen is wél toe genomen en de fabriek is wél uitgebreid. Mensen hebben daar last van. En dan spreek ik heus niet alleen voor mezelf." Verboon haalde een aantal maanden geleden handtekeningen op in de buurt tegen Diastati sche Produkten. Maar daar had Mooij niet zo'n boodschap aan. „Ik had ook bewoners van de Rijndijk op kunnen trommelen die hier een heel ander verhaal zouden vertellen. Een heleboel mensen in deze buurt weten niet eens dat ons be drijf bestaat. En metingen hebben uitgewezen, dat wij geen normen in onze huidige hinderwet vergunning overschrijden." Mooij was teleurge steld dat er maar drie mensen van de Rijndijk op zijn uitnodiging waren ingegaan om het bedrijf eens van binnen te bekijken. Na alle klachten en bezwarenjiad hij meer bezoek verwacht. WITGOED telefoon verkoop rcparolie 07I 215I5I OPENINGSTIJDEN Ma van 13 00-18 00 u, Di t/mVr 09 30-18 00 u, Donderdog van 9 30-2) 00 Za van 09 30-17 OOu QjauKnecht T, Afvaltransport per vrachtwagen is een stuk goedkoper dan vervoer per trein, maar zal na 1 juli 1994 niet tot tariefsdaling leiden. De kosten die bespaard blijven worden ge reserveerd voor een schadeclaim die het containerbedrijf ACTS via het PROAV (Pro vinciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid-Hol land) naar de Gevulei (Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en omstreken) zal doorschuiven. „We verwachten dat de de kostenbespa ringen tegen de schadeclaim zal wegval len", zegt F. Delemarre van de Leidse reini gingsdienst. ACTS heeft recht op een scha devergoeding omdat het PROAV het con tract met dit bedrijf voortijdig zal beëindi gen, op verzoek van de gemeente Leiden. Vrachtwagenvervoer van de afvalinzame ling aan Gabriël Metzustraat naar het over slagstation aan de Haagweg zou niet langer rendabel zijn vanwege werkzaamheden rondom het station. Door de te verwachten verkeersomleidingen zou het na 1 juli effi ciënter zijn om de vrachtwagens recht streeks naar de vuilverbranding in Amster dam te brengen. De overige acht Gevulei-gemeenten heb ben met de overgang naar wegtrnapsort in gestemd, maar willen niet opdraaien voor de schadeclaim, die ze op zes ton schatten. Zij stellen dat de gemeente Leiden verant woordelijk is voor de verbouwing van het station en dus ook voor de hiermee gepaard gaande verkeersomleidingen. Delemarre: „Als er geen schadeclaim be taald hoeft te worden dan is er inderdaad sprake van een meevaller, maar daar is het ons niet om te doen. We gaan niet per vrachtwagen vervoeren om de tarieven te verlagen." Het afval is de laatste vier jaar, na sluiting van de Leidse verbrandingsovens, bewust op een relatief dure manier vervoerd. De Gevulei koos destijds voor (duur) transport per trein, om het milieu te sparen. Vervoer over de weg brengt volgens de Gevulei 'aan zienlijk lagere kosten' met zich mee. Een woordvoerder van het PROAV zegt dat een eventuele schadeclaim zeker wordt doorgeschoven naar de Gevulei. Hij is er echter 'heilig van overtuigd' dat die een stuk lager zal uitvallen dan de bij Gevulei verwachte zes ton. ACTS-directeur Hoekwater wil zich niet uitlaten over de hoogte van de door hem in te dienen schadeclaim. Mogelijk zal daar een deel van de kosten van de aanleg van een geluidswal bij worden opgeteld. „De schadeclaim is contractueel vastgelegd, ik weet niet precies om welk bedrag het gaat. We moeten apart bezien of de kosten van de geluisdwal daarbij meegenomen wor den." De geluidswal is vorig jaar voor enkele tonnen aangelegd, op verzoek van omwo nenden. Behalve ACTS hebben ook de Ge vulei en het PROAV geld in deze wal gesto ken. Hoekwater is verder verbaasd dat het contract met ACTS wordt opgezegd vanwe ge vertragingen. „Ik kende dat argument niet. Van onze vervoerder heb ik geen enke le klacht gehad over vertragingen, die ont staan door verkeersomleidingen. Wij rijden buiten de spitsuren en hebben tot nu toe geen last van de gewijzigde verkeerssitua tie." Hoekwater denkt dat de verbreking van het contract met ACTS eerder een 'financië le kwestie' is. „Die scheidingsvergistingsin- stallatie is er voorlopig nog niet. Dus ik denk dat het transport naar andere plaatsen nog tot 1997 of 1998 door moet gaan." 'N EERLIJKE ZAAK De Swaak zaken vindt u op de Haarlemmerstraat tussen de Pelikconstr en de Haven te Nu ruime parkeergelegenheid Haarlemmerstraalpofkeeigaro- ge en Kaosmarkt leidennaars geteld: Lorentz, Kamer- lingh Onnes en Einthoven. Veel facetten van de universi taire wereld komen aan bod. Aandacht ook voor bijvoorbeeld het beroemde protest van Cle- veringa in 1941 tegen het ont slag van de joodse professor Meyers, de successen van Njord en de komst van de vrouwelijke studenten. De turbulente jaren zestig worden evenmin verge ten. Leidse tradities blijken niet temin zeer taai, want een insti tuut zoals Minerva heeft toch de tand des tijds doorstaan, con cluderen de makers van afleve ringvijf. De zojuist verschenen afleve ring vijf van de serie 'Leiden zoals het was' heeft de studen ten en de wetenschap tot on derwerp. De Leidse Universiteit is niet alleen de oudste, maar ook de beroemdste universiteit van Nederland. Dit bolwerk van wetenschap heeft een roerige geschiedenis achter de rug. Tus sen 1860 en 1960 groeide de universiteit van een paar hon derd studenten naar 18.000 en van 50 professoren naar bijna 2000 wetenschappelijke mede werkers. Ook werden in deze periode drie Nobelprijswin- LEIDEN ERNA STRAATSMA De Leidse Milieuraad-wil een commisie instellen die gaat onderzoeken hoe de afval stroom verminderd kan wor den. In zo'n groep moeten rijksambtenaren, milieu-acti visten, milieutechnologen en andere wetenschappers deel nemen. Aan de Leidse wet houder van sociale zaken en milieu. 1. Laurier, is gevraagd zo'n commissie op korte ter mijn in het leven te roepen. De beoogde commissie zou moeten onderzoeken hoe de huishoudelijke en bedrijfsma tige afvalstromen beperkt kunnen worden. „Het voorko men van ontstaan van afval is uiteindelijk de werkelijke op lossing van de afvalproblema- tiek", schrijft voorzitter van de milieuraad. R. van Lint, in een brief aan de wethouder. 'Afvalpreventie' is in Leiden, stelt Van Lint, nog een 'onontgonnen terrein". „Naar de mening van de Leidse Milieuraad dient daarin de komende collegeperiode drastisch verandering te ko- RIJDAG 18 FEBRUAR11994 I 1 Af, HENNYVAN EGMOND. 071-356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 (h ernieters aangehouden .71ieiden» De Leidse politie heeft opnieuw drie mannen aangehou- f den op verdenking van vandalisme tijdens de nieuwjaarsviering. I Zij hebben bekend die nacht in de omgeving van de Gooimeer- laan telefooncellen en bushokjes te hebben vernield. De man- I nen, een van 22 en twee van 23 jaar, zijn na verhoor door de po- litie weer vrijgelaten. Zij zouden samen voor 30.000 gulden scha- de hebben aangericht. Vorige week hield de politie al 23 jonge ren aan die in de nieuwjaarsnacht vernielingen hadden aange richt op de Marnixstraat. Scholen bestolen uiden Drie Leidse scholen zijn de laatste twee dagen slachtof fer geworden van inbraak en insluiping. Uit een school aan de Damlaan verdween gisteren een polstas met eurocheques en een rij - en kentekenbewijs. Het personeel verdenkt een man die 's middags binnenkwam met een wat warrig verhaal dat hij iets wilde weten over het inschrijven van leerlingen. Tijdens een open dag op een school aan de Endegeesterweg, een dag eerder, werd ook een tas met cheques en pasjes ontvreemd. En in de nacht van woensdag op donderdag verdwenen uit het kantoor van een school aan de Herengracht geldkistjes met in totaal 650 gulden inhoud. I Open dag Concordia i leiden De muziek-en showband Concordia houdt zaterdag 19 februari open dag in het clubgebouw aan de Langegracht 59-61 L in Leiden. Tussen 11.00 en 12.00 uur maakt het jeugdorkest een muzikale rondgang door de stad. De senioren repeteren in het clubgebouw, waarna om 13.30 uur het tamboerkorps een optre den verzorgt en om 15.00 uur het orkest van Concordia een con- eert geeft. Van 11.00 tot 17.00 is er in het clubgebouw een rom melmarkt. Kamminga zit forum voor leiden Jan Kamminga, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV), zit maandag 28 februari een po- litiek forum voor in de Leidse Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. I Politici van de verschillende partijen zullen antwoord geven op de vraag of en wat ondernemers wijzer worden van de politiële De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Zeven miljoen gulden voor accommodatie met twee baden Van zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat wordt geen subtropisch zwemparadijs gemaakt maar een sober recreatiebad dat geschikt is voor gezinsgebruik. Sport fondsen Nederland (SFN) heeft berekend dat voor de verbouwing van het huidige combibad ruim acht miljoen gulden nodig is. Burgemeester en wethouders denken blijkens het raadsvoorstel echter dat zeven miljoen gul den voldoende is. Ongeveer de helft van dat be drag was al opzij gezet voor de overkapping van het buitenbad van De Zijl. De andere 3,5 mil joen gulden wil de gemeente halen uit de verkoop van sport- grond in de stad. Steeds meer veldsportclubs fuseren waar door hun interesse in velden ook afneemt. Burgemeester en wethouders beloven dat ze geen fusies zullen afdwingen. Maar ze zeggen er direct bij dat ze 'onderbespeling' van velden niet toestaan. De sobere keuze wordt het college ingegeven door de aan wezigheid van 'moderne multi functionele zwembaden' in om liggende gemeenten zoals Lei derdorp, Voorschoten, Wasse naar en Oegstgeest. Daardoor kan De Zijl volgens het college nooit 'regionale betekenis' krij gen. Het bestaande diepe buiten bassin van De Zijl moet verdwij nen. Daarvoor in de plaats komt een zwemzaal met daarin twee baden van elk zo'n 300 vierkan te meter. In het ene bassin ko men 'speelelementen', zoals paddestoelen en een wa terkreek; het andere bad is vooral bedoeld voor het baan tjes trekken. Bedoeling is om het nieuwe gedeelte in het verlengde van het bestaande bad te bouwen waardoor de gehele accommo datie voor bezoekers kan wor den opengesteld. Door de wijzi gingen zijn ook andere looprou tes nodig. De entree wordt dan ook verplaatst. Verder wordt De Zijl verrijkt met zonnebanken en een 'beperkte' sauna. In het te vernieuwen zwem- complex, denken de adviseurs van SFN, moeten zeven extra personeelsleden aan het werk. Burgemeester en wethouders achten een uitbreiding met mi nimaal twee voldoende. Ook qua energiekosten is het college optimistischer dan SFN. Gerekend wordt op een forse stijging van de inkomsten. De zwemsportverenigingen kun nen straks meer uren huren omdat het recreatiezwemmen zich in het nieuwe bad zal con centreren waardoor het 'oude' bad meer beschikbaar komt. Het aantal recreatiezwemmers neemt toe van 58.000 naar 160.000 per jaar, voorspelt het college. Opvallend is dat SFN hierover juist optimistischer is en uitkomt op 233.000. De ge middelde entreeprijs per be zoek wordt vijf gulden. Polder Zoeterwoudse boe ren willen niet dat de Gelderwoudse Polder resen/aat wordt. „Het ge bied bloedt dan dood", zo vrezen zij. Poepschep Werkgroep in Rijn- I woude wil gratis poepschep voor honden bezitters

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13