Ziekmeldingen met helft gedaald Het onvoorspelbare voorspellen Binnenland Nauwelijks verzet bij ontruiming dvocaten niet eens met wetsvoorstel scheidingen Keuringen moeten aan wettelijke eisen voldoen 'Europol moet in toekomst ook uitvoerend politiewerk doen' Zaïrezen toch weer niet uitgezet )NDERDAG 17 FEBRUAR11994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau NPA Nederlandse Pers Asso eeuwarden verbiedt demonstratie CP 'arden De CP'86 krijgt geen toestemming zaterdag in ■uwarden te demonstreren. Burgemeester Apotheker vindt motto van de demonstratie, 'Eigen volk eerst', een provoca- Hij acht de kans groot dat het op ongeregeldheden zal uitlo- •n omdat antifascisten een tegendemonstratie hebben aange- jndigd. Het is de burgemeester ook in het verkeerde keelgat ichoten dat de partij nationalisten uit België en Duitsland had ;enodigd en dat een eigen ordedienst de demonstratie zou ileiden. Twee weken geleden verbood de burgemeester van j rnhem een CP'86-demonstratie in zijn stad. B( lejaard echtpaar in Venlo vermoord flLOEen bejaard echtpaar is in de nacht van dinsdag op loensdag in zijn woning in Venlo-Oost vermoord. Dat heeft de olitie gisteren meegedeeld. Een 44-jarige inwonende zoon, die imaval had gevierd, trof de stoffelijke overschotten van zijn 78- je vader en 80-jarige moeder aan toen hij 's nachts thuis- im. Over de dader (s) of het motief is niets bekend. deer geld voor stadswachten [recht Er komt meer geld voor de stadswachten. Op een con- :es over veiligheid op straat beloofde staatssecretaris Kosto van ptitie daarvoor eenmalig 1,8 miljoen gulden extra uit te trek- in. De tientallen steden waar de stadswacht nu functioneert, pgen het geld ook besteden aan uitbreiding van de wijkteams, e bewindsman zei 5,4 miljoen gulden te hebben vrijgemaakt ior criminaliteitspreventie en slachtofferzorg. Stadswachten atrouilleren in uniform, maar hebben geen wapens of arresta- ebevoegdheden. Dominee blijft nog even op Perron Nul )tterdam Dominee Visser blijft zich voorlopig inzetten voor e verslaafden op Perron Nul. Eind vorig jaar maakte hij dat hij ch wilde terugtrekken. Er zou een stichting moeten komen die jn werk zou overnemen. Als voorzitter van de stichting, die iaduct zou gaan heten, werd politiecommissaris T. Reitsma ge- iemd, maar die trok zich een paar dagen later terug. Volgens sser is de verslaafdenzorg op Perron Nul afhankelijk van de olitieke ontwikkelingen na de verkiezingen en wil hij daarop achten. i lieuwe helikopters voor luchtmacht euwarden De Koninklijke Luchtmacht heeft gisteren twee van drie nieuwe reddingshelikopters op de vliegbasis Leeuwarden gebruik genomen. De helikopters van het type AB-412 moe- n jachtvliegers opsporen die boven zee zijn neergestort. Ze orden ook ingezet om patiënten van de Waddeneilanden naar et vasteland te vervoeren. Daarvoor heeft het ministerie van fVC medische apparatuur laten inbouwen. De drie nieuwe he- topters hebben in totaal 37,6 miljoen gulden gekost. Bonden bieden kleine opening bij metaal-CAO den haag anp De vakbonden zijn bereid om een onderdeel van de VUT-af- spraken in de metaal- en elek trotechnische industrie op ter mijn te schrappen. Het gaat om de regeling, waarbij mensen met 40 dienstjaren vervroegd kunnen uittreden. Voorwaarde is wel dat de werkgevers per spectief bieden om de VUT op middellange termijn in stand te houden, zo heeft bestuurder Swart van de de Industrie- en Voedingsbond CNV gisteren ge zegd. De bonden zijn overigens niet erg optimistisch over de kans dat de vastgelopen gesprekken hiermee ook echt weer op gang komen. In een persbericht schrijven zij dat de werkgevers vereniging FME „nog steeds niet bereid is in te gaan op de alleszins redelijke opstelling van de bonden". Overigens houden de vak bonden vast aan hun looneisen. De CNV-bond wil een salaris verhoging van één procent. Vol gens bestuurder Swart wil de bond bij afspraken over werkge legenheid en instandhouden van de vut eventueel interen op die looneis. Amsterdam In Amsterdam zijn gisteren zes gekraakte panden aan de Nieuwezijds Kolk ontruimd. De politie had rond de vierhonderd ME'ers achter de hand en zette een waterkanon in, maar er was slechts een handjevol mensen in de panden aanwezig en de ontruiming verliep zonder noemenswaardige incidenten. De panden moeten wijken voor luxe appartementen, een parkeergarage en een hotel. foto anp GAK en werkgevers oneens over oorzaak spectaculaire daling Het aantal ziekmeldingen in Nederland is sinds de invoe ring in januari van de Wet terugdringing ziektever- zuim/ARBO met bijna de helft - 44 procent - gedaald. Dat maakte bestuursvoorzitter H. Peperkamp van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK) gisteren bekend. Orde van Advocaten vindt onjuist dat de overheid niet »er bijdraagt in de kosten echtscheidingen waarover partners het eens zijn. Vol- s de orde mag de minder iphtige burger niet de >rden van tier'altesover- rsend streven naar bezuini- >it blijkt uit een reactie van Orde van Advocaten op het svoorstel dat minister sch Ballin van justitie maan dag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Kern van het voorstel is dat echtgenoten die het eens zijn over de scheiding een overeen komst kunnen sluiten bij een bemiddelaar (notaris of advo caat). Zij moeten volgens het wetsvoorstel ieder vierhonderd gulden bemiddelingskosten be talen. Justitie draagt niet bij in de kosten, ook niet als de schei denden minder verdienen dan de inkomensgrens van 54.000 gulden die wel geldt voor steun van de overheid bij rechtszaken. Bij echtscheiding 'op tegen spraak' moet wel een advocaat worden ingeschakeld. den haag anp-npa Peperkamp vermoedt dat de af name het gevolg is van de nieu we wet, maar werkgevers ont kennen dat. Zij zeggen dat on dernemers zieke werknemers bij een griepje gewoon niet meer ziek melden. Dat is sim peler en goedkoper, zo redene ren zij. Als gevolg van de nieuwe wet moeten werkgevers de eerste twee tot zes ziekteweken van hun personeel zelf betalen. Vol gens Peperkamp zouden veel ondernemers niet weten dat zij desondanks een zieke vanaf de eerste ziektedag bij de bedrijfs vereniging moeten aanmelden. De werkgeversorganisaties re ageerden uitermate veront waardigd op deze vermoedens. „Veel te snel geconcludeerd", aldus het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO). „Ondermaats en goedkoop", al dus het. Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). „Onverstandig en volstrekt on gepast", aldus het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond (KNOV). Volgens de werkgeversorgani saties ervaren ondernemers de aanmelding bij een korte ziekte als een 'wassen neus': de be drijfsvereniging komt immers pas in actie na twee of zes we ken, afhankelijk van de grootte van het bedrijf. In principe zeggen de nieuwe cijfers dan ook helemaal niets over het werkelijke ziektever zuim. „Wil je daar echt inzicht in krijgen, dan zullen de cijfers via grootschalige steekproeven boven tafel moeten komen", al dus N. van Kesteren van het NCW. De werkgevers verwachten niet dat de kosten die gemoeid zijn met het verzuim opeens la ger zijn geworden. Hun wens het verzuim terug te dringen via allerlei prikkels (bijvoorbeeld inleveren van vrije dagen bij ziekte) is ook niet plotseling van de baan. De Industriebond FNV daar entegen vindt dat werkgevers daar nu niet meer op moeten aandringen. De bond is uiter mate gelukkig met de bevindin gen van het GAK. Voor het ministerie van socia le zaken komt de daling niet als dingsbereidheid van invloed, een verrassing. Volgens een maar is nog niet bekend hoe die woordvoerder zijn zowel een factoren zich tot elkaar verhou- echte daling van het ziektever- den. zuim als een daling van de mei- den haag anp De aanstellingskeuringen moeten in de toekomst aan wettelijke regelingen vol doen. Partijen (artsen en werkgevers) dragen zelf de verantwoordelijkheid voor de uitwerking. Dit schrijven staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) en de ministers Hirsch Ballin (justitie), De Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) en Kok (financiën) in een brief aan de Tweede Kamer. Bedrijven en artsen kijken vaak onvoldoende naar de functie waarvoor iemand wordt gekeurd, terwijl dat juist het doei van de keuring is, zo schrijven de bewindslie den. Volgens hen bestaat het risico dat werkgevers een te groot belang aan de keuring hechten omdat zij meer ver antwoordelijkheid hebben gekregen voor het welzijn en de gezondheid van hun per soneel. 'ïeevaller kan )lopen tot 6 miljard rijk kan in 1996 beschikken olpl r 2,6 miljard aan extra belas- 4[inkomsten als de fiscus er in f't igt door het bedrijfsleven jl zwegen rente te achterhalen, (lister Kok van financiën wil geld via lastenverlichting te- geven aan burgers en be- Jfsleven. jjWolgens een onderzoek van w belastingdienst wordt door bedrijfsleven jaarlijks 1,7 jard aan rente-inkomsten zwegen. Kok heeft met de iken afgesproken dat ze die jomsten aan de fiscus gaan J irgeven. Dat leidt tot een irdeel voor de schatkist dat 1 i oplopen tot 800 miljoen laf 1996. Voor dit jaar wor- I de extra belastinginkom- 'n geraamd op 150 miljoen, >r volgend jaar op 500 mil- n. laarnaast beschikt Kok nog Jr een bedrag van 1,8 miljard extra belastinginkomsten, t is het blijvende deel van de evaller van vier miljard die ig jaar werd geboekt. In to- ihul l is er dus dit jaar bijna twee 'itn jard te verdelen. Volgend jns r is dat 2,3 miljard en vanaf fes 62,6miljard. ibc x is nog geen besluit geno- )fi n over de manier waarop het i f: ra belastinggeld zal worden (ggeven. Het kabinet spreekt vrijdag over. De voorkeur Kok en de PvdA-fractie gaat naar een verlaging van het f in de eerste belasting- jf. De PvdA-fractie wil ook geringere huurstijging voor sen met een laag inkomen, it CDA voelt er meer voor ilastingmeevaller te gebrui- voor een verlaging van de hevelingstoeslag die bedrij- op het loon moeten beta- Om het koopkrachtverlies ;evolg van deze maatregel te •llen, zou ook het tarief in iagste belastingschijf om- moeten. Ook de sociale lers zijn voorstander van operatie, omdat ze meer in oplevert. Hirsch Ballin pleit bij opening al voor meer bevoegdheden den haag «anp-npa Europol moet in de toekomst toestemming krijgen ook uit voerend politiewerk te doen om de lidstaten te ondersteunen in de strijd tegen de georganiseer de misdaad. Daarom moeten de lidstaten van de Europese Unie overwegen gezamenlijke opspo ringsteams op te zetten. Dat zei minister Hirsch Ballin van justi tie gisteren tijdens de opening van het Europol-gebouw aan de Raamweg in Den Haag. Op dit moment mag de Eu ropese politie-organisatie Euro pol alleen informatie uitwisse len en zich uitsluitend richten op de drugshandel en het wit wassen van geld. Volgens Hirsch Ballin zal dat al snel on voldoende blijken. „De georga niseerde misdaad beperkt zich immers niet tot deze activitei ten. De organisaties zoeken Steeds meer terreinen voor hun activiteiten." Uitbreiding van de bevoeghe- den ligt volgens de minister echter nog ver weg. „Dat reali seer ik me, maar het is naar mijn mening wel de richting die we met Europol op moeten. De minister pleitte ook voor samenwerking met Oost- europese landen, zoals Polen, Tjechië en Hongarije, om hen te helpen met de opbouw van een goed politie-apparaat waardoor infiltratie door georganiseerde criminaliteit in die landen en de Westeuropese landen beter kan worden bestreden. Hoewel Europol gisteren werd geopend, is het nieuwe bureau al een maand actief. De coördinatoren van de diensten haastten zich gisteren dan ook om de eerste successen te mel den. Zo wist de Griekse politie onlangs na een telefoontje met Europol precies wie ze op een schip met zestig kilo cocaïne aan boord moest arresteren. Eveneens door contact met Tegenstrijdige informatie Unhcr noopt Kosto tot ander besluti amsterdam anp Staatssecretaris Kosto van justi tie heeft gisteren op het laatste moment besloten om dertig Zaïrezen, van wie enkelen met kinderen, niet op het vliegtuig naar Togo te zetten. De recht bank in Amsterdam besloot dinsdag in kort geding dat dat wel mocht. Aanleiding voor Kosto's be sluit is tegenstrijdige informatie van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties (Unhcr) over de si tuatie in Togo. De staatssecreta ris heeft Buitenlandse Zaken ge vraagd hem nader te informe ren. Op last van de rechter zijn de Zaïrezen inmiddels van het Grenshospitium overgebracht naar een opvangcentrum. In het kort geding van dins dag gebruikte Justitie een ver klaring van een vertegenwoor diger van de Unhcr in Togo. De vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris in Den Haag meldde Justitie dinsdagavond echter dat de zegsman in Togo niet bevoegd was uitspraken te doen. Lubbers blijft bij uitspraak over gasprijs den haag anp Premier Lubbers blijft erbij dat de gasprijs voor de tuinbouw omlaag kan. Hij stelt ook dat hij deze belofte, vorige week ge daan in een zaal vol tuinders in Bleiswijk, kan waarmaken. Volgens Lubbers heeft zijn optreden in Bleiswijk ook niets te maken met partijpolitiek, maar alles met het algemeen belang voor de werkgelegenheid in deze sector. Lubbers zei dit gisteren tijdens het vragenuur tje in de Tweede Kamer. De premier diende met zijn ant woord het GroenLinks-kamerlid Van Ojik van repliek. Die stelde dat „de gasprijs meebeweegt met het CDA in de opiniepielin- gen". Volgens Lubbers is er alle re den voor de Gasunie om de slechte positie van de glastuin bouw in de prijsonderhandelin- gen mee te nemen. De premier maakte daarbij wel de kantteke ning dat aardgas in de toekomst zeker duurder zal worden, maar dat de prijs op korte termijn 'wel meevalt'. Lubbers verwacht een lagere gasprijs op grond van de tijdelijk lagere olieprijzen. Hij zei met zijn uitspraken de Gasunie niet voor de voeten te lopen. „Het algemeen belang is niet alleen de Gasunie, maar het belang van een hele sector", al dus Lubbers. De Gasunie houdt in het overleg over de gasprijs voor tuinders vooralsnog vast aan een fikse verhoging van de ta rieven. De tuinders betalen nu 21 cent exclusief BTW per ku bieke meter. 'Asielzoekende' Belg is een rechts-extremist den haag npa De Belg die politiek asiel in Ne derland aanvroeg, blijkt een rechts-extremist te zijn. De 53- jarige Herbert Verbeke heeft zijn verzoek inmiddels ingetrok ken. Justitie zet hem zo snel mogelijk het land uit, omdat er gevaar dreigt voor verstoring van de openbare orde. Gisteren ging de Belg in het asielzoekerscentrum Rijsbergen achter de tralies, omdat hij tij dens een persconferentie zijn rechts-extremistische gedach- tengoed wilde delen met jour nalisten. Justitie noemt het op treden van de Belg een 'publici teitsstunt'. „Asielzoekers zijn juist gevlucht voor extremisti sche regimes. Die man zou be hoorlijk wat onrust kunnen ver oorzaken", aldus een woord voerder van Justitie. De broer van Verbeke, Sieg fried, heeft al de nodige onrust in Nederland veroorzaakt. In oktober 1992 spande een aantal organisaties, waaronder de An ne Frank Stichting, een kort ge ding tegen hem aan vanwege de verspreiding van racistische pamfletten. Een jaar later startte de Anne Frank Stichting een succesvolle civiele procedure om de publi- katie van het boek 'Het dagboek van Anne Frank: een kritische benadering' te verbieden. Daar in probeert Siegfried Verbeke aan te tonen dat het dagboek een vervalsing is. Studenten van de politieschool hijsen de vlag ter ere van de opening van het Europol-gebouw in Den Haag. foto anp den, twee tot drie weken nodig Europol liepen de Franse en Belgische politie elkaar kort ge leden niet voor de voeten bij de aanpak van een drugsbende. En binnenkort wordt vanuit Neder land en met de hulp van Euro pol de aanval geopend op een bende 'witwassers' van drugs gelden. Europol is sneller dan andere politie-netwerken. Waar Inter pol, met 180 aangesloten lan- heeft om informatie te leveren, kunnen de officieren van Euro pol vragen binnen twee drie uur beantwoorden. Op dit moment werken er zestig mensen in het Europol gebouw. waar voorheen de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) was gevestigd. Op den duur zullen dat er zo'n drie- tot vierhonderd worden. Nationale-Nederlanden schakelt natuurkundige in voor risicoberekening Steeds grotere en hevigere rampen (over stromingen, aardbevingen, tornado's, branden) en alle schades vandien bezor gen verzekeraars immense hoofdbre kens. Hun 'gewone' manier van werken blijkt er niet tegen opgewassen. Daarom nam 's lands grootste verzekeraar, Natio- nale-Nederlanden, een ongebruikelijke stap. Het bedrijf nam een natuurkundige in dienst en laat hem 'chaotische syste men' bestuderen. amsterdam raymond peil Het concern blijkt zo tevreden m^t de on orthodoxe aanpak dat de tijdelijke aanstel ling van de natuurkundige een vast - part time - dienstverband is geworden. Volgens directeur actuaris (verzekeringswiskundi- ge) drs. P. Kuys was de stap nodig omdat het bedrijf nieuwe manieren van kansbe rekening en risicodekking zoekt voor cata strofes. Kuys: „De concrete aanleiding om eens over de schutting te kijken deed zich voor op 25 januari 1990: de orkaan winden in Nederland en de aansluitende februa ristormen. Wij hebben onze verzekerden 500 miljoen gulden uitgekeerd." Deze schade drukte de verzekeraars met de neus op de vraag of zich veranderingen in het klimaat voordoen. „Hoe vaak komen der gelijke catastrofes voor, wat voor uitwer king hebben zij op de schade zelf. Dat is deskundigheid die wij traditioneel niet in huis hebben", aldus Kuys. Vlinder Het klimaat is volgens de theoretische na tuurkundigen een 'chaotisch systeem'. Na tional's natuurkundige drs. J. van Zwol: „Deze systemen hebben onder meer als kenmerk dat kleine veranderingen enorme gevolgen kunnen hebben." Ter illustratie haalt hij het bekende voorbeeld aan van 'de vlinder' van de meteoroloog Lorenz: als in Tokyo een vlinder zijn vleugels uitslaat, kan dat in New York een storm tot gevolg hebben. Daarmee is tevens hèt probleem van de verzekeringsmaatschappijen verwoord. Rampen in chaotische systemen kun je niet voorspellen. Van Zwol: „De intensiteit van weersinvloeden en hoe vaak zij terug keren, dat is niet altijd even duidelijk. Ex treme gebeurtenissen als hevige aard- of zeebevingen of vulkaanuitbarstingen ko men niet vaak voor. Maar je kunt wel de kansen inschatten op grond van historisch materiaal. „Je moet het je voorstellen als een enorme pan crisissoep, met zes of zeven ballen daarin. De kans dat je in één schep een of twee ballen treft is bijzonder klein. Eens in de zoveel jaar doet zich een klimaatcata strofe voor. Maar het kan ook twee keer kort achterelkaar." Zo berekende Van Zwol dat in het plaatsje Euskirchen (zuidoostelijk van Limburg) een ferme aardschok zeer zeldzaam voor komt. Dat gebeurde desondanks kort ach ter elkaar, in respectievelijk 1950 en 1951. Dat is voor Nationale-Nederlanden een in teressant gegeven, omdat Roermond op dezelfde breuklijn ligt. Gezien sterk uiteenlopende schaderisico's en de grote onvoorspelbaarheid is het wei nig verwonderlijk dat Nederlandse maat schappijen aardbevingsschade niet verze keren. Dankzij Van Zwols berekeningen heeft Nationale-Nederlanden meer zeker heid dat het verantwoord is om bepaalde schades niet te dekken. Branden Behalve natuurgeweld is brand een van de grootste schadeposten voor verzekeraars als Nationale-Nederlanden. Van Zwols ster rees toen bleek dat de grote branden rond Sydney, begin dit jaar. volgens een door hem voorspeld patroon verliepen. Van Zwol wijst erop dat zijn inschatting was gebaseerd op de logische samenhang van een aantal bekende feiten. „Voor een goe de 'fik' heb je brandbaar materiaal nodig. Dat is er, als je een hele tijd geen brand hebt gehad, in een droog gebied." Veel branden in Australië waren aangesto ken. Dat feit is in vakliteratuur terug té vin den. Een belangrijke oorzaak van de enor me omvang van de branden zijn de euca lyptusbomen. De vluchtige stoffen in de bast exploderen bij grote hitte en de bran dende stukken schors en takken, ver ge dragen door opstijgende warme lucht, ver oorzaken in de wijde omgeving talloze nieuwe brandhaarden. Voor Van Zwol was de omvang van de branden dan ook geen verrassing Kuys is enthousiast over de resultaten van Van Zwols werk. „Als ik zie wat voor con clusies kunnen worden bereikt, wordt dit een vast onderdeel van de risicobeheer sing. We weten veel meer. En dit is nog maar het topje van de ijsberg."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5