Ring van Vuur slaat weer toe in Indonesië Vakbeweging lijkt tot inzicht te zijn gekomen Feiten &Meningen Meten met twee maten bij rampen WÊFmim Een partij bakstenen en een aantal golfplaten Asielzoekers moeten ook toeristenbelasting betalen DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 Twee aardbevingen, twee verschillende reacties. Toen vorige maand de inwoners van Los Angeles ruw uit hun slaap wer den gewekt door de oprispingen van Moeder Aarde stonden de televisiecame ra's bij wijze van spreken al klaar voor de eerste Angelinos geschrokken uit hun bed waren gekropen. Het nieuws over de aardbeving, waarbij zo'n 50 doden vie len, beheerste dagenlang de media. De materiële schade was dan ook Fiks en le verde spectaculaire beelden op van plat gewalste auto's. Maar dat kon ook moei lijk anders in het hartje van het voor Amerikaanse begrippen dichtbevolkte California. Hoe anders verliep het gisteren toen het zuidelijke puntje van het Indonesische eiland Sumatra werd getroffen door een verwoestende aardbeving, met een zelf de kracht als die van een maand geleden in Los Angeles. De berichten over het aantal slachtoffers zijn nog onvolledig. De Sumatranen beschikken in veel min dere mate over woningen die zijn ge bouwd om aardschokken te doorstaan. Het dodental en het aantal gewonden liggen dan ook vele malen hoger dan in de Verenigde Staten het geval was. Maar de getroffen Indonesiërs blijven buiten beeld. Persbureaus en televisie stations laten het afweten. Dat heeft in eerste aanleg natuurlijk te maken met de geïsoleerde ligging van de provincie Iximpung ver weg van studio's, vlieg velden en de zogenaamde 'beschaafde' wereld. Maar het heeft ook te maken met de onuitgesproken, maar niet minder reële mediawet, dat westerse slachtoffers bij verkeersongelukken, natuurram pen en oorlogen vele malen interes santer zijn dan slachtoffers uit de Derde Wereld. Tien doden in Amerika hebben meer 'nieuwswaarde' dan duizend over stromingsslachtoffers in Bangladesh. Het blijkt moeilijk die houding te door breken. Br schuilt ook logica in het feit dat het Westen in eerste instantie vooral aandacht voor zichzelf heeft. Ook hier geldt dat het hemd nader is dan de rok. De verhoudingen zijn echter wel scheef. Het leed is in de Derde Wereld bij ram pen of het nu gaat om overstromin gen, zoals in 1992 op Flores, of aardbe vingen, zoals nu op Sumatra, vele malen groter dan in de veel beter uitgeruste 'Herste Wereld'. Dat blijkt ook telkens weer in de aantallen slachtoffers. Hoe scheef de verhoudingen zijn, bleek eind december wel toen Nederland durfde te spreken van een 'nationale ramp' nadat een paar honderd Limburgers natte voe ten hadden gekregen door de wassende Maas. HANS JACOBS Inwoners van Liwa krijgen eerste hulp in een geïmproviseerd noodhospitaal. De 'Ring van Vuur', de seismische boog die door de Indonesische archipel loopt, heeft weer toe geslagen. Bij de aardbeving woensdag in Zuid-Sumatra zijn zeker 131 doden en een duizendtal gewonden gevallen. Maar een etmaal na de verwoestende schok komen de berichten uit het berg achtige rampgebied slechts langzaam binnendruppelen. „De toestand is zeer verward", aldus de plaatselijke functiona ris Tarmizi Ali. „We vrezen dat het dodental verder zal stijgen." De vijf minuten aanhoudende beving verraste de inwoners van het afgelegen district Liwa in de provincie Lampung woensdag kort na middernacht in hun slaap. Veel mensen zouden zijn bedolven onder het puin of zijn verpletterd onder vallende ste nen. De toegangswegen tot de stad Liwa zijn versperd door modderlawines als gevolg van de aanhoudende regen. Legereenheden en hulpverle ners zijn op weg naar het ramp gebied, maar tot dusver is slechts één reddingsploeg erin geslaagd Liwa te voet te berei ken. Driekwart van de huizen in de regio, die tienduizenden in woners telt, is verwoest. Open bare gebouwen, wegen en brug gen zijn vernield. De belangrijk ste markt van Liwa zou tot de grond toe zijn afgebrand door de vuurzee die volgde op de be- ren ving. Stroomvoorziening en te lefoonverbindingen zijn uitge vallen. Volgens metereologen in Jakarta had de schok een kracht van 6,5 op de schaal van Richter, waarmee zij van vergelijkbare sterkte was als de jongste aard beving in Los Angeles. Het epicentrum bevond zich in de bergen aan de zuidelijke kust bij de baai van Semangka, aan de straat van Soenda die Java van Sumatra scheidt. Ook in de Indonesische hoofdstad Het stadje Liwa, de hoofdstad van West-Lampung op Sumatra, i: ren zwaar getroffen door een aardbeving. Jakarta en in Singapore was de schok voelbaar. Voor de Indonesiërs was het de vierde aardbeving in een maand tijd. De zwaarste tot dusver haalde 6,8 op de schaal van Richter en kostte het leven aan zeven mensen op het afgelegen eiland Halmahera in de Molukken. In 1992 kwamen op het eiland Flo res zo'n drieduizend mensen om het leven nadat een aardbeving een vloedgolf veroorzaakte. „We kunnen natuurlijk geen aardbevingen voorspellen, maar er zijn 25 gebieden die er gevoe lig voor zijn", aldus een functio naris voor mijn- en energieza ken in Jakarta. Zij vormen een boog van Aceh (Atjeh) in het noordwestelijke puntje van Su matra, door Java naar Bali tot aan de Molukken. Deze 'Ring van Vuur' volgt een lijn van vul kanen waarvan een aantal nog regelmatig lava en giftige gassen uitspuwt. „Het getroffen gebied ligt aan de gevoelige Banda- boog", zegt seismoloog Van Ge- - - nd van het KNMI in De Bilt, „een complex systeem van breuken die onder elkaar door lopen". Heel Indonesië is één groot seismisch gebied, waar aardbe vingen en vulkaanuitbarstingen regelmatig voorkomen. De be roemdste ramp was de uitbar sting van de Krakatau in 1883 in de straat van Soenda. Door de 'iste- daarop volgende vloedgolf kwa- 70 AP men meer dan 36.000 mensen om. Maar de vulkanen van Java, waar 60 procent van de 185 mil joen Indonesiërs woont, dragen ook bij aan de vruchtbaarheid van de landbouwgrond in het ge bied, doordat regen en rivieren de rijke lava en as over het land spoelen. JAKARTA-DEN HAAG Rtr-DPA-ANP BELASTING BELICHT Tweewekelijkse rubriek o In veel gemeenten in Nederland moet een toerist toeristenbelasting betalen. Dit is bedoeld als fi nancieel meevallertje voor de gemeente waarmee die extra toeristische voorzieningen kan betalen. Maar moet een asielzoeker ook toeristenbelasting betalen? De gemeente Sleen (D) vindt van wel. Het doet wat raar aan om een asielzoeker als toerist te zien. In de gemeente Sleen werden de asielzoekers echter opgevangen in een bungalowpark dat deels voor 'gewone' toeristen wordt gebruikt. Gemiddeld bleven ze daar zo vijf zes maanden voordat ze geplaatst werden in een asielzoekerscentrum. De parkhouder verhuurde de va kantiebungalows aan het minis terie van WVC, de rest van de bungalows werd aan 'echte' toeristen verhuurd. Omdat elke gulden er een is, houder de gemeente toeristenbelasting betalen voor elke overnachting van de asielzoekers. Het gaat om een bedrag van in totaal 13.500 gulden. Dat schoot de parkhouder in het verkeerde keel gat. Vluchtelingen als toeristen aanmerken ging hem te ver. De park-exploitant klopte vervolgens aan bij het gerechtshof in Leeuwarden. De daar dienst doende rechter is de in fiscale kringen bekende rechtsgeleerde prof.mr. E. Aardema. Die zal met zijn wetenschappelijke visie toch wel een vluchte ling van een toerist kunnen onderscheiden, zou je zeggen. Ook Aardema zal zich wel even achter zijn oren hebben gekrabd, toen hij het probleem voor zich I de park- op tafel kreeg. Hij was dan ook de eerste om te bekennen dat een vluchteling niet bepaald naar Nederland komt om vakantie te vieren. „Van toe risme kan in redelijkheid niet worden gesproken als van huis en, haard berooiden zich aan de Ne derlandse poort melden om hier een menselijker bestaan op te bouwen", aldus de rechter. Maar (gemeente)wet is wet, ook voor een rech ter. Daarin staat duidelijk dat degene die niet in het bevol kingsregister van de gemeente is opgenomen toeristenbelasting moet betalen wanneer dat in een gemeentelijke verordening wordt bepaald. En dus vallen asielzoekers daar ook onder. Daarnaast staat nergens in de wet dat de betaler van toeristen belasting ook echt vakantie moet vieren. De rechter moest de parkhouder dus teleurstellen. Alleen door de wel te wijzigen kan een aanslag toeristenbelasting worden voorkomen. Op kamervragen van D66 heeft minister Van Thijn van binnenlandse zaken inmiddels laten weten dat hij niet van plan is om bij wet te rege len dat de asielzoekers verplicht moeten worden vrijgesteld van de belasting. Wel vindt hij het wenselijk dat de gemeenten een terughoudend beleid voeren. De gemeenten zouden immers zelf kunnen besluiten de asielzoekers geen toeristen belasting te laten betalen. Gemeenten als bijvoor beeld Leiden en Haarlem, waar ook vele asielzoe kers verblijven, incasseren hiervoor geen dubbel tje toeristenbelasting... Koopkrachtverlies niet langer taboe De vakcentrales FNV en CNV hebben zich definitief bekeerd tot het 'marktmo del' om voor werkgelegenheid te zorgen. Als je werknemers goedkoper maakt, dan nemen ondernemers vanzelf meer men sen in dienst. Dat is de kern van het ad vies voor het te voeren economisch be leid van de Sociaal-Economische Raad (SER) aan het volgende kabinet. Werkgevers pleiten al langere tijd voor het verlagen van de loonkosten als mid del in de strijd tegen de alarmerende werkloosheid. Werknemers in de SER hebben zich daar nu bij aangesloten en nemen daarbij het risico van verlies aan koopkracht op de koop toe. Alle SER-leden willen voor deze operatie 15 miljard uittrekken. Dat bedrag wordt voor een deel vrijgemaakt door de be vriezing van het minimumloon en de uitkeringen (6 miljard) in de komende kabinetsperiode. De vakcentrales ontkennen met klem dat ze deze koppeling voor de komende vier jaar loslatén, maar in het SER-advies staat de maatregel wel degelijk inge boekt. Anders gezegd: zonder ontkoppe ling wordt het bedrag van 15 miljard ge woonweg niet gehaald. Overigens is wettelijk vastgelegd wan neer er wèl en niet kan worden gekop peld, dus de 'knieval' van de vakbewe ging heeft weinig praktische betekenis. Naast de ontkoppeling ontvouwt de SER een rijk geschakeerde menukaart aan be zuinigingsmogelijkheden: het schrappen van subsidies, minder ambtenaren, het verhogen van leges, het invoeren van AOW-premie voor bejaarden met een mugmm £§SSg Koopkrachtverlies is voor de vakcentrales niet langer tabc aanvullend pensioen enzovoorts. Bij de vakbeweging is verder een eco-tax op energieverbruik favoriet terwijl de werk gevers opteren voor 7 miljard bezuini gingen op de sociale zekerheid. Met de bijeengesprokkelde 15 miljard kunnen de loonkosten op verschillende manieren worden verlaagd. Maar er is in de SER niet afgesproken of de werkge verslasten met voorrang worden ver laagd óf dat de premies en belastingen voor de werknemers worden verlaagd. Als de werknemers netto (schoon) meer overhouden, vertaalt zich dat vooral in economisch slechte tijden in lagere looneisen zo leert de praJctijk. Op die manier dalen de loonkosten voor de werkgevers terwijl de koopkracht van de werknemers op peil blijft. Maar het gekke is dat de vakbeweging in de SER geen koopkrachtgaranties heeft geëist, behalve dan voor de uitkeringen en minimumlonen. Deze moeten op peil worden gehouden door een verlaging van het belastingtarief in de eerste schijf. Van deze lastenverlichting profiteren na tuurlijk ook de beterbetaalden, maar of die opweegt tegen de extra matiging van de looneisen waar de SER nu voor pleit, is zeer de vraag. De voorziene loonstij ging, van gemiddeld twee procent, die gelijke tred houdt met de prijsstijgingen, vindt de SER te hoog. Als de looneisen daadwerkelijk verder zakken, en veel sec toren zitten in ruil voor werkgelegen- heidsafspraken al op de nullijn, moet de algemene lastenverlichting voor werkne mers wel zeer substantieel zijn om de koopkracht op peil te houden. Dat gaat wringen, want voor het scheppen van banen is het veel effectiever om juist de werkgeverslasten te verlagen. Koopkrachtverlies voor de vakcentrales is dus niet langer taboe. Dat is opmerke lijk, vooral omdat er geen garantie tegen over staat dat er banen bij komen. Blijk baar vertrouwen de vakcentrales er op dat de markt zijn werk doet, zodra de loonkosten voor de werkgever omlaag zijn gegaan. Het is niet verwonderlijk dat een aantal bij de FNV aangesloten bonden (nog) niet met dit ontwerp SER-advies kunnen leven. Per saldo zijn er weinig typische vakbondsstandpunten terug te vinden in de gemeenschappelijke aanbevelingen. De vakbeweging is alleen herkenbaar als 'een deel van de Raad' dat pleit voor ver dergaande arbeidstijdverkorting en 'een deel van de Raad' dat pleit voor een eco- tax. Wie de gemeenschappelijke aanbe velingen leest, kan er niet onderuit dat de vakbeweging veel water bij de wijn heeft gedaan. Minder ambtenaren, flexi bele arbeidstijden, minder subsidies, be loning naar prestatie en het creëren van (nieuwe) loonschalen tussen de laagste CAO-lonen en het huidige minimum loon. Je zou haast gaan denken dat de vakbeweging niet zozeer door de bocht is gegaan, maar tot nieuwe inzichten is gekomen. DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Natuurrampen zijn in Indonesië een be kend verschijnsel. Overstromingen, vulkaanuitbarstin gen en aardbevin gen behoren bij het ritme van het leven. Niettemin kunnen ze grote schade en veel leed aanrichten. Veel daarvan ont trekt zich echter aan neming. Dat was bij voorbeeld het geval op het eiland Flores, dat in december 1992 werd getroffen door een vloedgolf. Onze redacteur John Oomkes was deze maand op Flores en stelde vast dat de schade nog niet is hersteld. Na een wijde bocht over de Baai van Maumere legt de oude Fokker Friend ship van Garuda aan voor een vlekkeloze landing op de lucht haven van de be langrijkste haven stad van Oost-Flo- res. „U rijdt met mij mee?", vraagt een aimabele Indone siër, „Er staat een chauffeur op mij te wachten om me naar het hotel te brengen." Onderweg naar het drie kilome ter verderop gelegen Maumere stelt onze gastheer zich voor. Gemiddeld eens per vier weken neemt hij in Flores poolshoogte om met eigen ogen vast te stel len hoe het herstel van de haven vordert. De chauffeur blijkt in het dagelijke leven als opzichter te vertoeven in de Direksie Keet op het haventerrein. De tussen persoon die 'Jakarta' maande lijks verslag uitbrengt, is als wa terbouwkundig ingenieur aan het Technologisch Instituut van Soerabaja verbonden. Zijn stop woorden zijn 'Pronk' en 'Delft'; de harde opstelling tegenover Indonesië van de Nederlandse minister van ontwikkelingshulp maakte een studiereis naar het Hollandse 'Mekka van de water bouw' onmogelijk. Maumere werd in december 1992 getroffen door een zware zeebeving. Omdat het episch centrum van de zwaarste schokken zich net als bij de aardbeving gisteren op Sumatra zo'n dertig kilometer uit de kust bevond, werd de zwaarste schade aangericht door een twintig meter hoge vloedgolf. Op Centraal en Oost-Flores vie len meer dan 2.000 slachtoffers. Grote delen van het eiland wa ren wekenlang onbereikbaar omdat de enige doorgaande, onverharde, weg ernstig was be schadigd. Duizenden daklozen stonden er aan het begin van de regentijd alleen voor. Na twee weken werden alle buitenlandse toeristen op het eiland in één centraal, vanuit de in Jakarta gevestigde diplomatieke dien sten, gecoördineerde helikop ter-luchtbrug uit Flores wegge haald. In de Jakarta Times, de enige Engelstalige krant die buiten de hoofdstad nog wel eens wordt verkocht, stond afgelopen maand een redelijk kritisch ver slag van de wijze waarop de van Maumere wordt langzaam her- FOTO JOHN OOMKES herstelwerkzaamheden op Flo res waren aangepakt. Eilandbe woners klaagden over het hoge symbolische karakter van de hulpverlening. Duizenden woonden anderhalfjaar na de schok nog steeds in tenten; an deren vertelden slechts een par tij bakstenen en enkele golfpla ten te hebben gekregen tenein de zelf provisorische voorzie ningen te treffen. Vooral in Maumere bleef geen baksteen op de andere staan. De Rooms-Katholieke kerk Flores werd halverwege vorige eeuw door de Nederlanders van de Portugezen overgenomen op voorwaarde dat de katholieke missie er het alleenrecht op ker stening zou behouden is de grootste van het eiland, maar wankelt als het spreekwoordelij ke kaartenhuis. Alléén1 inliet havenkwartièr'is de renovatie goed op schot ge komen. Onze Javaanse gastheer constateert iedere maand hoe pijlers van beton en metaal met een lengte van vijftig meter in £c de ondergrond worden gedrild. Het herstel van de oeverbe- schoeiïng verloopt moeizaam maar gestaag. Flores de Portugese bena ming verwijst naar de bloemen pracht is een buitengewoon exotisch eiland. De bevolking is vriendelijk, voorkomend, be hulpzaam. Alleen in Maumere drukken de gezichten, zelfs van de allerkleinsten, een voortdu rende staat van neerslachtig heid uit. „Wij zijn hier om iets van hoop te bieden", zegt de in genieur, „Maar ik heb hier in Maumere nog nooit iemand spontaan zien lachen." Ik durf het onderwerp 'Pronk en de ontwikkelingssamenwerking' nauwelijks nog aan te roeren. Plaatsvervangende schaamte is een lastig te communiceren be- gnp-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2