Leidsch Dagblad Nederlanders laten de kerk links liggen Transvaal is Transvaal niet Mandela voor VARA-uitzending in Nederland Oud-burgemeester Katwijk tijdelijk in Sassenheim GOED NIEUWS Definitieve heropening STEVENSBLOEM Leiden LET OP DE FEESTAANBIEDINGEN Zoeterwoude tevreden over negende plaats Straathof BiqSTOL DONDERDAG 17 FEBRUAR11994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40392 LOSSE NUMMERS 1,60 Economie in de lift 3 Volgens het CPB zal het de Nederlandse economie de komende ja» ren beter vergaan dan tot nu toe werd aangenomen. Niger 9'Kunst langs de Niger' in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Lei den toont schatten uit zes Westafrikaanse landen. Confessionelen /i De Confessionele I O Vereniging wil ook binnen de Verenigde Pro testantse Kerk vasthouden aan hervormde classes. Islam rond 2000 vierde religieuze stroming SCHIPHOL/DEN H Nelson Mandela is vanmorgen op Schiphol aangekomen voor een tweedaags bezoek aan Nederland. De ANC-voorman zei naar Nederland te zijn gekomen omdat het één van de eerste landen was die de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika steunde. ,,Het is een genoegen een land te bezoeken dat zo veel voor ons betekent." De voornaamste reden van Mandeia's be zoek is een TV-uitzending van de VARA, vanavond, onder het motto 'Geef Zuid-Afri ka een eerlijke kans'. Daarin wordt geld in gezameld voor voorlichting aan de zwarte Zuidafrikanen, die eind april voor het eerst naar de stembus mogen. Mandela, volgens de algemene verwach ting de toekomstige president van Zuid- Afrika, is gast van de Nederlandse regering. Hij logeert in het Catshuis. Morgen zal Mandela op het Catshuis ont bijten met PLO-leider Yasser Arafat, die bezoek brengt aan Nederland om te praten over het Nederlandse haven project in de Gazastrook. De ontmoeting heeft plaats op initiatief van Mandela. Het werkontbijt begint al om zeven uur 's mor gens omdat Arafat vanwege de islamitische vastenmaand ramadan na zonsopgang (07.48 uur) niet meer mag eten. Arafat wordt vanavond in Nederland verwacht. Pagina 6: Buthelezi wijst ANC-aanbod af. Het geloof verliest in Nederland steeds meer terrein. Bij na de helft van de Nederlanders beschouwt zich als niet kerkelijk. De ontkerkelijking verloopt steeds sneller, zo blijkt uit het rapport 'Secularisatie in Nederland 1966- 1991'. Deze studie van het Sociaal-Cultureel Planbureau is vandaag gepubliceerd. groeid tot de vierde religieuze stroming van Nederland. De is lam telt dan naar verwachting meer gelovigen dan de synodaal gereformeerden. Nederland is na de vroegere DDR het meest geseculariseer de land van Europa. In 1991 ge loofde nog 55 procent van de Nederlandse bevolking in God, in Oost-Duitsland was dat 25 procent. Polen, het geboorte land van paus Johannes Paulus II, is met 94 procent religieus koploper in Europa. In 1991 beschouwde 52 pro- Het rapport voorspelt dat in het jaar 2020 rond driekwart van al le Nederlanders niet kerkelijk is. In 1958 behoorde nog driekwart van de bevolking tot een kerk genootschap. Ook de mate waarin mensen naar de kerk gaan zal afnemen: in 2020 be zoekt nog slechts 40 procent van de kerkelijken het godshuis. Dat is nu nog rond 43 procent. Na 1970, maar vooral na 1980 zijn veel rooms-katholieken buitenkerkelijk geworden. Ter wijl de aantrekkingskracht van het christendom vermindert, neemt het aantal 'andersden kenden' in Nederland gestaag toe. Sinds 1971 groeide het aan tal mohammedanen van 54.000 tot 460.000 in 1990. De islam zal rond het jaar 2000 zijn uitge- kerkge- i 1970 nog 57 AUTOVERHUUR PRANGERS verhuurt luxe en bestelauto^ va ƒ35 ex. per da2f 071-89 4040 De verwachtingen in een vergeten Leidse volksbuurt SASSENHEIM/KATWUK Oud-burgemeester C.A. Bos van Katwijk is met ingang van l maart benoemd tot waarne mend burgemeester van Sas senheim. CDA'er Bos vervangt de Sassenheimse burgemeester H. de Jonge, die ruim een jaar geleden ziek werd. Hoe lang Bos in Sassenheim blijft, is niet be kend. De 70-jarige Bos was van 1975 tot 1988 burgemeester van Katwijk. Voor die tijd werkte hij bij de Vrije Universiteit van Am sterdam. Van 1963 tot 1972 zat hij in de Tweede Kamer voor de CHU. Bos maakte verder deel uit van de Raad van Europa. Momenteel bekleedt hij nog een zetel in de Europese Soci aal-Economische Raad en zit hij in het bestuur van de Wereld omroep en de Stichting Zeeha ven IJmuiden. Bos legde in 1988 zijn functie als burgemeester neer omdat hij 65 jaar werd. Of Bos straks weer plaats maakt voor burge meester De Jonge is nog niet bekend. Volgens een woord voerder van het ministerie van binnenlandse zaken hangt dat af van de gezondheid van De C.A. Bos. foto dick hocewoning Jonge. Die kan twee jaar in de Ziektewet blijven. Enkele maan den voor het verstrijken van die termijn moet wel duidelijk wor den of De Jonge weer aan het wérk gaat of dat er een vacature voor een nieuwe burgemeester ontstaat. Pagina 17: 'Sassenheim is een aardige verrassing'. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Het was een wijk van overalls en opgestroopte mouwen. In Transvaal, daar sappelde Jan met de Pet voor zijn bestaan. Hij haalde bonen af voor de conservenfabriek van Nieuwen- huizen aan de Morsweg, of schrapte wortelen. Het was een wijk ook van volle waslijnen en kindergeschrei. In Transvaal, daar woonden de grote gezin nen. Of sterker nog, eigenlijk was de hele buurt één grote, be hulpzame, gezellige familie. Bu ren hielpen bij de bevalling. En hele straten tegelijk dansten op de muziek van een passerend Orion 'klapt' op landingsbaan VALKENBURG Een Orion van de Koninklijke Marine is gistermiddag bij een mislukte landing met een enor me klap op de landingsbaan van hel marinevliegkamp Val kenburg terechtgekomen. Het toestel werd daarbij flink be schadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Doordat het landingsgestel niet werkte, raakte een propeller de baan. Dat gaf een enorme knal. Bij de tweede landingspo ging verliep alles weer vlekke loos. Op het toestel vlogen twee ervaren vliegers. Een woord voerder van het ministerie van defensie acht de kans dan ook niet groot dat de vliegers 'verge ten' zijn het landingsgestel te gebruiken. Een speciale com missie stelt een onderzoek in. Maar voor de buitenwacht vijk van lompheid uisten. In Trans vaal, daar kwam de brave Leide- naar 's avonds liever niet, uit vrees voor een pak slaag. Hij noemde de wijk Hakbijlenbuurt en liep er met een wijde boog omheen. Dat is twintig, misschien wel dertig jaar geleden. De fabriek van Nieuwenhuizen is al lang afgebroken en heeft plaatsge maakt voor een flatgebouw. Studenten en werkende jonge ren hebben zich inmiddels in groten getale gevestigd tussen 'de gewone man'. En er wonen nu ruim zeventig Turken en Marokkanen in de wijk. Enorme gezinnen zijn er bijna niet meer. Het is thans een wijk met weinig kinderen. Ruim de helft van de achttienhonderd Trans- valers is alleenstaand. „Trans vaal is Transvaal niet meer", zegt Rie van der Steen op zachte toon. „De saamhorigheid is Politie vangt geen drugs, maar schelpenvissers NOORDWUK Enkele illegale schelpenvissers hebben de politie van Noord- wijk gisteravond flink bezig ge houden. De politie, die was gea larmeerd door de aanwezigheid van verdachte voertuigen op het strand die flinke balen met zich meevoerden, dacht in eerste in stantie aan een grote drug vangst. Politie en douane rukten met groot materiaal uit om een onderzoek in te stellen. De aanhouding behelsde ech ter niet meer dan de 'vangst' van enige illegale schelpenvis sers met ongeveer duizend kilo Zandvoortse schelpen. in buurthuis Het Mierennest aan de Morsweg. Elke donder dag haalt ze daar herinneringen op met andere oer-Transvalers: Bep Mieloo bijvoorbeeld en Mien van der Leek. Of Annie de Boer en Nel van der Heijden, twee vrouwen die met hun man meetrokken naar een andere plek in Leiden, maar die hun wijkje niet kunnen vergeten. Daar, in het Mierennest, be gint ook de eerste aflevering van een serie artikelen over Trans vaal, Stembureau 12. Het Leidsch Dagblad ging twee we ken lang op onderzoek uit in de wijk, die ligt ingeklemd tussen de Morsweg en de spoorlijn Amsterdam-Den Haag. Om te ontdekken hoe de Transvalers aankijken tegen de naderende raadsverkiezingen. Wat zijn vol gens hen nijpende problemen in de wijk? Wat heeft het ge meentebestuur gedaan om deze op te lossen? En van welke poli tieke partij verwachten ze het meeste heil? Transvaal heeft ons steeds minder te bieden, zeggen de be zoekers van de ouderensoos. Er zijn bijna geen winkels meer en de bushaltes zijn verdwenen. Dus lópen de bejaarden re nood centra. Een achterbuurt nog steeds niet, achtergebleven niemand die daar wat beert te doen." cent van de Nederlandse bevol king zich gelovig, terwijl 16 pro cent een uitgesproken atheïs tisch standpunt heeft. Het Plan bureau onderscheidt vier groe pen Nederlanders: de buiten kerkelijken (28 procent), de ont- kerkelijkten, die wel gods dienstig zijn opgevoed (33 pro cent), de randkerkelijken (28 procent) en de mensen die fre quent naar de kerk gaan (11 procent). Het aantal Nederlanders dat lid is van een kerkgenootschap, is tussen 1958 en 1991 gedaald van 76 naar 43 procent. Onge veer 14 procent van alle Neder landers nam in 1991 ten minste eenmaal per maand deel aan een kerkelijke activiteit. Hierbij is het bijwonen van kerkdien sten niet inbegrepei Van de leden van nootschap ging procent één keer of vaker per week naar de kerk. In 1991 is dit 31 procent. Van de jonge rooms-katholieken (17-30 jaar) ging in 1991 nog slechts 3 pro cent eenmaal per week naar de kerk. 'Pinner' krijgt kiap met knuppel LEIDEN WIM KOEVOET Dankzij het heldhaftige optre den van een 23-jarige stadsge noot heeft een 46-jarige Leide- naar de duizend gulden weer terug, die hem op klaarlichte dag afhandig was gemaakt door een onbekende man met een knuppel. De Leidenaar stond gister middag om half drie bij de geldautomaat van het post kantoor aan de Breestraat. Vlak voordat het geld uit de gleuf kwam, kreeg hij een klap met de knuppel op zijn achter hoofd. Het slachtoffer viel voorover, maar was toch tame lijk snel weer op de been. Hij zette de achtervolging in, maar was toch te duizelig om het tempo van zijn belager bij te houden. De 23-jarige jongeman, die alles had zien gebeuren, nam op zijn fiets de achtervolging over. Op de Pieterskerkgracht sprong de achtervolger vanaf zijn fiets op de overvaller. Hij pakte hem de knuppel en het geld af. De overvaller ver dween daarop. Hij zou op de Langebrug nog even hebben staan praten met vermoedelijk twee betrokkenen. HET WOORD IS AAN Louis Paul Boon Ik van ons is een eiland, omslo ten door verraderlijk water. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur 15,17,18,19 Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig Heldere nacht en minimumtempe ratuur omstreeks -6 graden. Over dag zonnig en maximumtempera tuur van 0 graden in Groningen tot 5 in Zeeland Wind uit oost tot zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3, langs de kust overdag af en toe vrij krachtig, 5. Duitsland levert Sassenheimse oplichter uit SASSENHEIM CONNY SMITS Een 50-jarige man, verdacht van oplichting, bedrog en ver duistering, is vanochtend over gedragen aan de politie in Sas senheim. De man was in 1989 met de noorderzon vertrokken, nadat hij door vijf verschillende personen was beschuldigd van oplichting. Zij hadden via de man, die in Sassenheim kantoor hield als fiscaal-juridisch advi seur, levensverzekeringen afge sloten of geïnvesteerd in bui tenlandse projecten. Er stond echter nooit iets tegenover de door hen overgemaakte bedra gen. De man verdween in 1989 na een faillissement spoorloos. Begin dit jaar werd hij aange houden in Düsseldorf. Vanoch tend werd hij uitgeleverd aan Nederland, waar hij zal worden vervolgd. EUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i troosteloos straatje in Transvaal. Nog geen achterbuurt volgens de bewoners, maar wel achtergbleven gebied. foto loek zuyderduin weg." En in haar stem hoor je Van der Steen is een trouw de heimwee naar vroeger. bezoekster van de ouderensoos Pagina 15: Kilometers lopen met een volle boodschappen- woensdag 23 februari a.s. ZOETERWOUDE Zoeterwoude is toch tevreden met de ne gende plaats van dorpsgenoot Jeroen Straathof, gisteren op de 1.500 meter tijdens de Olympische Spelen in Lillehammer. Het gemeentebestuur liet gisteren een brief be zorgen in het Holland House in Hamar met felicitaties voor de Lillehammer '94 schaatser. Sassenheimer Mar tin Hersman eindigde op de naar Hamar. achtste plaats. De afstand werd gewonnen door de Noor Koss, Pagina 27: 'Als er Hollanders voor de Nederlanders Ritsma en rijden, wordt er niet getapt'. Zandstra. In Zoeterwoude werd van de schaatsmijt een ware happening gemaakt in café de Meester. Driehon derd Zoeterwoude- naren zorgden voor een echte Thialf- sfeer. Eerder op de dag was er een vliegtuig vertrok ken met Neder landse supporters en familieleden van de schaatsers n. controle bezorging! Na de eerste 2 weken I betaal Ik mijn abonnement: Q Per maand automatisch I 29.30) Per kwartaal via acceptgiro 85.55) I automatisch 84,55) Nr. bank/giro: Of bel 071-128030 Mandela werd verwelkomd door ANC-vertegenwoordiger Magugu (midden) en de Zuidafrikaanse ambassadeur in Nederland. Kinderschaatsen v.a. 29.- Dames kunstschaatsen v.a. 60.- Schalen ijshockeyschaatsen 85.- Hoge en lage noren met leder schoen. Normaal 69.95 LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGR0S) Donderdag koopavond

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1