Confessionelen houden vast aan aparte classes Gereformeerde gezindte: onbehagen over bevoordeling van vreemdelingen Kerk Samenleving Askruisje Wereldraad pleit voor bescheidener levensstijl DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 BUITENLAND KORT Suriname De Heilige Stoel en Suriname hebben diplomatieke betrek kingen aangeknoopt. Op die wijze kunnen de wederzijdse vriendschappelijke relaties en samenwerking versterkt worden, zo maakte een woordvoerder van het Vati- caan gisteren bekend. In Su riname wonen circa 355.000 mensen. Ongeveer 81.000 van hen is rooms-katholiek. Geweld Twee blanke kerken in Zuid- Afrika houden vast aan het gebruik van geweld als een oplossing voor de,problemen in het land. De (kleine) Ne- derduitsche Hervormde Kerk en de Afrikaner Protestantse Kerk, een rechtse afsplitsing van de (grote) Nederduits- Gereformeerde Kerk, weiger den een verklaring te onder tekenen waarin geweld wordt afgezworen. Dat heeft prof. Heyns, vice-voorzitter van de NGK, gisteren tegen het ANP in Zuid-Afrika ge zegd. Hij bemiddelt tussen de extreem-rechtse Afrika ners enerzijds en de rege ring-De Klerk en het ANC anderzijds. Een grote min derheid van de NGK-leden behoort tot extreem-rechts, maar de kerk wordt gedomi neerd door gematigde blan ken. Alleen via gesprekken met deze blanken is het vol gens Heyns mogelijk tot een oplossing te komen voor hun verlangen naar een blank thuisland. Zendeling Zeven buitenlandse zende lingen, die op 10 februari sa men met drie Chinese chris tenen in de provincie Henan waren gearresteerd, zijn af gelopen dinsdag China uit gezet. Gisteren zijn ze in Hongkong aangekomen. Daar zei één van de drie Amerikanen in de groep, D. Balcombe, dat hij juridische stappen gaat nemen tegen de Chinese autoriteiten die hem hebben uitgewezen. Balcombe is al meer dan twintig jaar actief in de on dergrondse kerk in China. Het was voor het eerst dat hij werd gearresteerd. ,,A1 ons geld en al onze persoonlijke bezittingen zijn ons afgeno men", aldus Balcombe voor de radio in Hongkong. Joods Agentschap De voorzitter van het Joods Agentschap, Simcha Dinitz, heeft besloten zijn ambt voorlopig neer te leggen na dat hij van bedrog is be schuldigd. Het openbaar mi nisterie van Jeruzalem be schuldigt hem er volgens Is raëlische kranten van een creditcard van zijn organisa tie voor persoonlijke aanko pen te hebben misbruikt. Di nitz, die de beschuldigingen ontkent, was vroeger de am bassadeur van Israël in Was hington. Sinds zeven jaar staat hij aan het hoofd van het invloedrijke Joods Agent schap, die zich internatio naal inzet voor de immigra tie van joden naar Israël en een belangrijke schakel vormt tussen de joden in Is raël en in andere landen. Verkeersongeluk De 89-jarige Franse kardi naal Francois Marty, tot 1981 aartsbisschop van Parijs, en zijn chauffeur zijn gistermor gen bij een verkeersongeluk inVillefranche-de-Rouergues om het leven gekomen. Zij kwamen met hun Lelijke Eend onder een trein. De kardinaal zat zelf achter het stuur. Vanaf 1968 was Marty aartsbisschop van Parijs. Hij was de voorganger van mgr. Jean-Marie Lustiger. In 1930 werd hij tot priester gewijd. KOUDUM ANP De Confessionele Vereniging houdt vast aan haar stand punt dat er in de concept-kerkorde van de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland niet alleen verenigde re gionale vergaderingen moeten zijn, maar ook aparte her vormde en gereformeerde classes. Dat staat in een handreiking bij de concept-kerkorde van de hand van de confessionelen. toegestuurd aan alle hervormde gemeenten in Nederland, die de ontwerp-kerkorde momenteel in hun kerkeraden bespreken. De Vereniging wijst erop dat kerkeraden via de classicale ver gaderingen de bevoegdheid hebben zich uit te spreken over de vraag of hun voorkeur uit gaat naar federatie of naar fusie van de drie Samen op Weg-ker- ken, zoals die in de ontwerp- kerkorde naar voren komt. Bij Voorzitter ds. J. ter Steege van de Confessionele Vereniging, een richting in de Nederlandse Hervormde Kerk die de nadruk legt op de zeventiende-eeuwse belijdenisgeschriften, overhan digde het eerste exemplaar van deze brochure gisteren in Koudum aan ds. W.B. Beekman, voorzitter van de hervormde sy node. De handreiking wordt een federatie kan samenge werkt worden in die mate waar in men dat zelf wenselijk acht. „Zonder de druk van een frus trerende fusiebeweging zal het gesprek van hervormden met gereformeerden en evangelisch- luthersen op zinvolle wijze ge voerd kunnen worden", aldus de brochure. De Werkgroep Kerkorde heeft een aantal van de op 4 mei 1993 aan de synode aangeboden amendementen van de Confes sionele Vereniging bij de ont werp-kerkorde ter harte geno men. Zo worden de lutherse en gereformeerde belijdenisge schriften niet langer in één adem genoemd en wordt de openbare belijdenis van het ge loof nu expliciet genoemd als voorwaarde voor het vervullen van een kerkelijk ambt ge noemd. De confessionelen doen niet alleen een voorstel om naast de verenigde regionale vergaderin gen hervormde en gereformeer de classes te laten bestaan, maar ze houden ook vast aan hun andere niet gehonoreerde amendementen. Zo zou de Ver eniging de nieuwe kerk graag 'Verenigde Hervormde Kerk in Nederland' noemen, omdat het landelijk kerkverband voor her vormden vanouds van grote be tekenis is. Verder doen de con fessionelen een aantal wijzi gingsvoorstellen die de beteke nis van de openbare belijdenis van het geloof beter laten uitko men. lisse De '40 dagen-tijd' voor Pasen is gisteren begonnen met Aswoensdag. Tijdens de avondvieringen in de rooms-katholieke kerken werd het zogenaamde askruisje uitgereikt. In de Maria-kerk in Lisse gebeurde dit gisteravond door pastoor J.GJ. Straathof, deken van de Bollen streek. Met het ritueel wordt de 'vergankelijkheid van het leven' uitgedrukt. De as wordt in kruisvorm op het voorhoofd van de gelovigen aan gebracht, waarbij de priester de volgende woorden uitspreekt: 'Denk eraan mens dat je maar stof bent, en dat je tot stof zult wederkeren'. Be keer u en geloof in het evangelie, laat de nieuwe liturgie daarop volgen. De 40-dagen tijd voor Pasen is vanouds een periode van bezinning op het leven. foto dick hogewoning REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Zuidhorri; N.A. Eigen- raam te Warff um-Breede; te Waarder: D.J. Budding te Elspeet. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: G.J. van der Ende, Lethmaetstraat 29, 2802 KA Gouda; T.G. van der Linden, Nieuwekamp 4, 3512 KP Utrecht; mw, E.C. Littooij, Scholekster 13, 3972 PT Drieber- gen-Rijsenburg. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Oldeboorn (SoW): drs. H.F. de Vries te Mariënberg. Aangenomen: naar Kollum: J. van Buuren te Soest; naar Loppersum (part-time)-. D.C. Groenendijk te Ou- demirdum c.a. Beroepbaarstelling: mw. J.M.B. de Greet- van der Plaat, M. van Reigers- bergenweg 4, 4254 EE Sleeuwijk, tel. 01833-1010; C.G. Kant, van der Beekstraat 59, 4265 HS Genderen, tel. 04165-2434. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Zwolle-Zuid (voor het werk onder doven en slechthoren den): J.W. Boerma te Onnen: te Vleu- ten-De Meern i.s.m. Maarssen-Breu- kelen: R.H. Knigge, kandidaat te Kampen; te Ten Post i.c.m. Garrels- weer: G. Timmermans, kandidaat te Kampen. Aangenomen: naar Veenendaal (2e pred.plaats): D.J. van Diggele te Oos- terwolde i.c.m. Wijnjewoude, die be dankte voor Haarlem en Monster. Bedankt: voor Almelo: D.J. van Digge le te Oosterwolde (Fr.) i.c.m. Wijnje woude. Anglicanen reageren met hervorming op miljoenenverlies LONDEN DPA 'Stemmen op CD past niet bij het christen-zijn DEN HAAG ANP De vraag hoe je je tegenover vreemdelingen moet opstellen wordt door de Centrumdemo craten op de spits gedreven. Maar de aard van de onvrede wordt volgens scriba ds. P. den werpen van gesprek zijn onder meer hoe met buitenlanders in gesprek te gaan en de vraag of Kerk, beaamt dat. Persoonlijk de uniciteit van het christelijk geloof tolerantie ten aanzien van andere wereldgodsdiensten uitsluit. SGP-fractievoorzitter Van der Butter van de Christelijke Gere- Vlies constateerde afgelopen za- formeerde Kerken ook in zijn terdag op een verkiezingsbij kerk 'als probleem gevoeld'. Hij kan meevoelen met mensen die wrok koesteren tegen asielzoe kers die voorrang krijgen bij de toekenning van een huis, terwijl zij op hun beurt lager op de wachtlijst belanden. Zijn kerk is erg voorzichtig met een stemad vies, maar drukt haar leden wel op het hart op een christelijke partij te stemmen. Op 26 maart zal de omgang met vreemdelin gen centraal staan op een con ferentie van christelijke gerefor meerde ambtsdragers. Onder eenkomst in Amersfoort dat er in brede lagen van de bevolking, dus ook in de 'gereformeerde gezindte' waartoe het grootste deel van zijn achterban be hoort, onbehagen is over de wij ze waarop allochtonen worden bevoordeeld boven de eigen be volking. Velen hebben daar ge noeg van en willen op Janmaat gaan stemmen. Van der Vlies raadt dat de kiezers ernstig af. Stemmen op de CD past niet bij het christen-zijn, vindt hij. Ir. J. van der Graaf, secretaris heeft hij een 'geweldige afkeer' van wat Janmaat beoogt. Hij meent dan ook dat vanaf de kansel een radicaal nee moet klinken tegen elke vorm van ra cisme. In die lijn kan ook een negatief oordeel over de Cen trumdemocraten worden uitge sproken. Tegelijk waarschuwt hij ervoor te doen alsof al lochtonen heilig zijn. „Bepaalde vormen van criminaliteit gaan juist ook niet buiten allochto nen om", aldus Van der Graaf. Positieve discriminatie van buitenlanders keurt hij af. Hij meent dat 'het probleem van de allochtonen voluit besproken moet worden', want verdringing van de gevoelens die er ten aan zien van buitenlanders leven werkt volgens hem averechts. Met een hervorming van de or ganisatie probeert de Angli caanse Kerk van Engeland het hoofd te bieden aan een verlies van meer dan 800 miljoen pond (ongeveer 2400 miljoen gulden). Een gisteren in het leven geroe pen commissie van geestelijken en leken zal voorstellen formu leren voor de noodzakelijke ver anderingen. De verliezen ont stonden door speculaties met bouwgronden in de jaren tach tig- De geplande hervormingen volgen op de aankondiging van de financiële commissie van de anglicanen om in de komende twee jaar hun bijdrage aan de salarissen van priesters en an dere werknemers in de kerk te halveren. De kerkleiding betaal de tot op heden 41 procent van de 155 miljoen pond (465 mil joen gulden) die in 43 bisdom men aan salarissen wordt uitge keerd. GENEVEEPD van de gereformeerde bond in Net als de christelijke gerefor- Nederlandse Hervormde meerde predikanten roepen bondsdominees op te stemmen op een christelijke partij. Som migen noemen daarbij expliciet de RPF of SGP, maar over het algemeen wordt geen concreet stemadvies gegeven. Ouderling D. de Wit, praeses van de Gere formeerde Gemeenten in Ne derland in Gouda, gelooft niet dat allochtonen worden bevoor deeld boven de eigen bevolking. Er wordt weinig over buitenlan ders gesproken in zijn kerk. Een stemadvies wordt evenmin ge geven. „Iedereen voelt zich denk ik wel een beetje onbe haaglijk bij zoveel buitenlanders met andere culturen in ons land", zegt hij, „maar we zullen daar geen actie tegen onderne men." Zonder verandering van de le vensstijl in de industrielanden is geen oplossing voor de klimaat crisis mogelijk. Dat is het stand punt van voorzitter K. Raiser van de Wereldraad van Kerken. De opwarming van de aarde en de aantasting van de bescher mende ozonlaag hangen nauw samen met sociale en economi sche rechtvaardigheid, meent hij. Hij heeft dat gisteren in Ge- nève verklaard bij de presenta tie van de studie 'Versnelde kli maatverandering - teken van gevaar, bewijs van geloof. De studie wijst er op dat de industrielanden verantwoorde lijk zijn voor 90 procent van de schadelijke drijfgassen die lei den tot het broeikaseffect. De hoofdoorzaak van de klimatolo gische problemen is niet zozeer de overbevolking in het Zuiden, maar eerder overconsumptie en energieverspilling in de rijke landen, aldus Raiser. Hij vraagt zich af of deze problemen op te lossen zijn binnen het huidige economische systeem. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijek COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B.M. Essenberg, G P. Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse c Telefoon02521-19353, Fax 02521-19610. POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.30-17.00 uur- Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17,00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) peracc.giro autom.bet. per maand 29,30 per kwartaal 85,55 f 84,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 erige landen op aanvraag HET WEER Het blijft winteren Na de messcherpe kou van begin deze week kon gistermiddag nau welijks meer van winterweer wor den gesproken. De nacht was in de westelijke provincies al vorstvrij ge bleven en in de middag leek het plotseling voorjaar bij een strak blauwe lucht en felle zon. De hoog ste temperatuur kwam uit Zeeland met 8 graden, Santpoort-Noord en Haarlem meldden respectievelijk 5 en 7 graden bij sterk afgenomen wind. De verassend hoge tempera tuur werd niet zoals gebruikelijk in geleid door opdringende warme lucht vanaf de Atlantische oceaan, maar kan volledig worden toege schreven aan de dynamische pro cessen in het krachtige Noord-Eu- ropese hogedrukgebied. In het centrum van het hoog zien we opvallende tegenstellingen. Aan de grond is het zeer koud; in Zuid- Noorwegen, niet ver van de kern, werden minima van -30 gehaald. Maar op enige hoogte is de lucht relatief warm. In een luchtdruk maximum daalt de lucht langzaam en warmt daarbij op, een proces dat je enigszins kan vergelijking met de dalende bewegingen bij föhn. Gevolg was een snelle opwar ming van de lucht boven ons land, waarbij de krachtige instraling van de zon dat proces nog versterkte. De grondweerkaart van de komen de dagen blijft vrijwel hetzelfde, maar in de hogere luchtlagen zien we iets veranderen. Vanuit Zuid- Rusland trekt een koudeput naar het westen, die niet van ons land komt te liggen. Bij een koudere bovenlucht blijft het vrij zonnig, maar nu moet een veel dikkere koude luchtlaag wor den opgewarmd. Dat zal te merken zijn aan de middagtemperatuur, die weer omlaag gaat. Vanmorgen zagen we al iets van die afkoeling. Op veel plaatsen vroor het matig met Nieuwe Wetering -5.3 graden en Schiphol -5.6 graden. Het koudst werd het in het noorden en oosten van het land met plaatselijk -9 graden. Het heldere weer blijft voor koude nachten zorgen. De ko mende drie tot vier dagen liggen de minima tussen-5 en-10 graden. Op langere termijn zien we een we deropstanding van het Scandina visch hogedrukge- bied, zodat het nog wel een tijdje blijft winteren in Nederland. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en bijna overal droog. Eerst kans op mist. Morgen in Ierland en Schotland nu en dan regen. Maxima van 11 gra den in Ierland tot circa 4 in het oosten. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Middagtempera tuur van +3 graden aan de kust tot iets onder nul in de Ardennen. Noord- en Midden-Frank- In het westen wolkenvel den en in de loop van mor gen kans op regen of sneeuw. Naar het oosten toe droog en flinke perio den met zon. Middagtem peratuur ongeveer 5 gra den, langs de westkusten oplopend tot 8 graden, in het midden van Frankrijk ruim 10 graden. Portugal: In het zuiden perioden met zon en droog. In het noorden wolkenvelden en morgen nu en dan wat regen. Maxima langs de westkust ongeveer 14 graden, in de Algarve 17 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en Iets afnemende neerslagkansen. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: Aan de Costa's geleidelijk wegtrekkende buien en toenemende zonneschijn. In het binnenland morgen toenemende be wolking, in het noorden gevolgd door re gen. Maxima langs de Middellandse Zee van 13 bij Barcelona tot 19 bij Malaga. Canarische Eilanden: Droog en aan de zuidelijke stranden zonnig. Elders ook wolkenvelden maar droog. Maxima in het zuiden-ongeveer 21 graden. Marokko: Westkust: Geleidelijk perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot iets boven de 20 nabij Agadir. Tunesië: Veel bewolking en enkele regen- of on weersbuien. Plaatselijk grote neerslag hoeveelheden. Middagtemperatuur on geveer 16 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en van daag waarschijnlijk droog. Morgen toe nemende bewolking en in de westelijke helft van tijd tot tijd regen. Middagtem peratuur in het uiterste zuiden ongeveer 12 graden, naar het noorden toe enkele graden lager. In de Franse Alpen veel zon en droog. Temperatuur op 2000 meter vandaag tussen de -7 en -3 gra den. In de Pyreneeën bewolkt en in de loop van morgen boven de 1200 meter toenemende kans op sneeuw. Mallorca en Ibiza: Vandaag nog wisselvallig met wolken en een enkele bui. Morgen droog nu en dan zon. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Italië: In het noorden en midden eerst nog droog en kans op zon. In het zuiden be wolkt, een enkele regen- of onweersbui en plaatselijk veel wind. Morgen ook in het midden buien. Maxima in het noor den rond 5 graden, nabij Rome 12 en op Sicilië en Malta circa 15 graden. In de Italiaanse Alpen en de Dolomieten waar schijnlijk droog maar wel bewolkt. Tem peratuur op 2000 meter oplopend naar ongeveer -5 graden. Griekenland en Kreta: Wisselvallig met van tijd tot tijd regen, in het noorden en'in de bergen eerst sneeuw. Geleidelijk iets minder koud met morgen maxima van 9 bij Thessalo niki en 15 op Kreta. Turkije en Cyprus: Kusten: Wolkenvelden afgewisseld door zon. Bijna overal droog. Iets warmer met maxima meest tussen de 10 en 15 gra- Duitsland: Helder en tamelijk zonnig weer. Middag temperatuur van plus 2 graden in het westen tot min 4 in het oosten. Tempe ratuur in de Beierse Alpen op 1500 me ter dalend naar ongeveer -6 graden. Zwitserland: Droog en naast wolkenvelden ook gere geld zon. Temperatuur op 2000 meter dalend en morgen uiteenlopend van -6 graden in Wallis tot -10 in Graubünden. Oostenrijk: Perioden met zon en droog maar in het oosten meer bewolking en kans op lichte sneeuwval. Temperatuur op 2000 meter rond -10 graden. lumtemp. Middagtemp. Wind xowriBfi IB6 SÏXJfl WEERRAPPORTEN VRIJDAG 18 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.48 Zon onder 17.55 Maan op 10.31 Maan onder01.44 Waterstanden IJmuiden Hoog water 07.42 20.03 Laag water 03.36 15.45 Weerrapporten 16 februari 19 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam onbew. zo4 6 0 0.0 De Bilt 5 0 0.0, Deelen o3 5 -4 0.Ö' Eelde ozo 4 3 -6 0.0. Eindhoven o2 5 0 0.0' Den Helder ozo3 3 -1 0.0 Rotterdam o3 7 -1 0.0, ozo 3 2 -5 00 Vlissingen no 2 6 2 0,0' Maastricht ono4 -1 00 Aberdeen onbew. windst 3 0.0 Athene zwaar bew. no 6 7 4 00 Barcelona zwaar bew. ono8 13 8 0.3 o4 1 -9 0.0 Boedapest ozo 1 -1 -9 0-p Bordeaux zwaar bew. ozo 3 11 4 0,0 Brussel zwaar bew. verand 9 0 00 Cyprus onbew w6 14 9 0.& -1 0.4' Dublin o3 6 Frankfurt 02/ -1 -6 00 zwaar bew./ wzw 21 00, Helsinki grondmist zw3 -2 -8 01 Innsbruck licht bew 1 -9 0.0 Istanbul no 5 3 -1 45 half bew. o3 0.0' Kopenhagen onbew zzo8 1 -4 0.0 Las Palmas n 10 21 i6 o.o; licht bew. n2 13 6 4.0' onbew.' zo 2/ 0Ü wl 8 3 0.2 Luxemburg o3 5 -2 0.Ö, Madrid nnw 3 9 5 2.f Malaga regen nw5 14 8100.0 Mallorca no 8 16 3 0.0 Malta no 3 19 9 0.1 zwaar bew nl -3 -8 0.4 München ono2 -1 0.0 Nice ozo 7 10 2 0.0 Oslo wnwl -9 0.1. half bew. n2 7 0 0.Ó, Praag o2 -1 0.Ó half bew. nno3 11 2 5.0 Split nietontv. Stockholm zw2 -2 O.O. Warschau o2 -2 0.0 Wenen z 3 -3 0.0 0 2/ o.o Bangkok half bew. z2 35 27 O.O Buenos Aires half bew. zw7 0.0 Casablanca regenbui/ w5/ 10 22.0 Johannesburg zwaar bew. o2 18 11.0 Los Angeles zwaar bew. zzw2 16 12 0.0, New Orleans licht bew 15 11 O.O New York licht bew. nw 11 3 -3 0.0' Tel Aviv half bew. wzw 7 19 10 09 Tokyo zwaarbew. nnw 5 12 5 .0.1 licht bew. wnw3 -9 0.0. zwaar bew. 06 17 6 0.0 Vancouver regenbui o7 9 5 0.0'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16