Lange wachtlijst voor muziekonderwijs Den Haag: 'Liverpool van Nederland' Cultuur Kunst Poëzie tegen depressies Rol stedelijk museum op symposium Lakenhal Pinkpop jubileert met 25 bands Vereniging Open Monumenten op stapel Jackson vrijgesproken van plagiaat OENSDAG 16 FEBRUARI 1994 chef annemiek ruygrok, 071 -356472, plv.-chef jan rijsdam, 071 -356472 Koreaanse dans in het Arsenaal eiden De vereniging Nederland-Korea en het Rijksmuseum oor Volkenkunde organiseren op zondag 20 februari een optre- van de Koreaanse danser Cho Won-Kyung. Hij zal onder een confucionistische dans, een waaierdans en een trom- neldans uitvoeren. Het optreden begint om 14.30 uur in het Ar- ;enaal van de Rijksuniversiteit Leiden. Toegang kost 5 gulden, onder de 18 jaar en bezoekers met cjp- of 65+pas be- alen 3,50 gulden. Alfred Kossmann in Burcht Literair iiDENArjan Berben spreekt op donderdag 24 februari met de Alfred Kossmann onder de titel 'Een halve eeuw schrij Kossmann werd in 1922 in Leiden geboren. Hij publi- ;eerde romans, novellen, gedichten, essays, reisverhalen en kri- jeken. Zijn oeuvre staat centraal in het gesprek, maar ook zijn thema's zullen aan bod komen. In de pauze en na speelt pianist Kees Wennekendonk in de sociëteit. Burcht Literair begint om 20.15 uur en toegang kost 10 gulden. Kaartjes voor openlucht concert In park De Paauw in Wassenaar wordt op zondag 12 juni een openlucht concert gegeven door het Brabants Kameror kest. Het orkest zal werken uitvoeren van Bach en Vivaldi. In de pauze is in de Spiegelhal van het raadhuis een kopje koffie ver krijgbaar. Als het slecht weer is zal het concert binnen in de con certzaal worden uitgevoerd. De voorverkoop van entreebewijzen voor dit concert begint in de pauze van de koffieconcerten in De Paauw op 6 maart en 7 april. Exposities in de regio regio Tekeningen, schilderijen en linosneden van de Leidse kunstenaar Gerard van den Berg zijn tot 11 maart te zien in het gemeentehuis van Leiderdorp. De expositie is van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur en woensdagavond van 18.30 tot 20.00 uur te bezichtigen. In verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp zijn van 25 februari tot en met 6 april aquarellen van J. Pret te zien. Kunstuitleen SBK Rijnstreek in Alphen aan den Rijn houdt van 18 februari tot 6 maart een expositie van ,nieuwe kunstwerken in de collectie. Er is werk te zien van onder anderen R. van Iersel, G. van Oosten en E. Vijlbrief. Helm in Louvre nieuwer dan gedacht parus Een bezoeker bekijkt een gouden helm die het Louvre- museum in Parijs in 1986 aankocht. De curatoren dachten toen dat deze hoofdbedekking uit de derde eeuw stamde en eigen dom is geweest van de Griekse koning Saitapharnes. Inmiddels is bekend dat de Rus Israel Ruchomovsky de helm, met details uit Homerus' Ilias, eind vorige eeuw maakte. Het voorwerp maakt deel uit van de tentoonstelling 'Jeugd in het museum' in het Louvre. foto afp Muziekscholen: 'Groepslessen geen oplossing Muziekscholen hebben gemiddeld een wachtlijst van een paar honderd kinderen. Om die rij wachtenden weg te werken, moeten de cursisten eerder in grote groepen les- krijgen. Dat zegt drs. J. van Muilekom, directeur van de Vereniging voor Kunstzinnige Vorming, een landelijke organisatie van instellingen voor kunstzinnige vormge ving. aar de muziekscholen hier in de regio zien geen heil in deze oplossing. wachtlijst, die wordt in de loop van het jaar opgebouwd. Maar in september kunnen alle wach tenden altijd geplaatst worden", zegt Prinsen. ,,Op dit moment staan er 72 mensen op." Som mige lessen, zoals instrumenta le verkenning, worden op de muziekschool in groepsverband gegeven. „Leerlingen die een den haag regio anp/alice van schuppen B. Prinsen, directeur van de Streekmuziekschool in Leiden schrikt van deze gegevens. De Streekmuziekschool heeft rond de 2600 leerlingen, maar heeft geen problemen met de wacht lijst. „Wij hebben wel een instrument gekozen hebben, krijgen na een jaar of drie indi vidueel les. Anders komt de kwaliteit in het gedrang", aldus Prinsen. Streekmuziekschool Alphen aan den Rijn telt ongeveer 1700 leerlingen en er staan 125 men sen op de wachtlijst. „De lengte van de wachtlijst is heel ver schillend", vertelt directeur L. Peijs. „Dat hangt van het instru ment af. Sommigen staan al twee jaar op de wachtlijst voor saxofoonles, maar voor cello, hobo en trompet zijn bijvoor beeld geen wachtlijsten." Peijs vindt dat het lesgeven in grotere groepen geen oplossing biedt voor het probleem. „Dat is het paard achter de wagen span nen. Je kunt het aantal leerlin gen per les niet onbeperkt uit breiden. Sommige lessen wor den bij ons al in groepsverband gegeven, maar lesgeven in gro tere groepen beïnvloedt de re sultaten." Peijs ziet een aantal oorzaken in de groeiende belangstelling voor muziekonderwijs. „Muziekscholen zijn meer klantgericht en timmeren aan de weg. Muziekonderwijs is meer gemeengoed geworden. Mensen krijgen ook meer vrije tijd, onder meer door deeltijd banen en de vut. Wij merken dat door het groeiende aantal aanmeldingen van volwasse nen." Peij£ kan niet veel aan de wachtlijst doen. „In verband met de subsidie die wij krijgen, zitten we vast aan een maxi maal aantal docenten en lesu ren. Wij mogen dus niet uitbrei den." Muziekschool Bollenstreek in Lisse kent geen wachtlijst. „Wij kunnen alle leerlingen direct plaatsen", aldus directeur A. Murphy. De muziekschool telt nu zo'n 350 leerlingen. „Wij zijn zeker niet voor het lesgeven in groepen, met uitzondering van de Algemene Muzikale Vor ming", verklaart Murphy. „Ieder individu is anders en heeft spe ciale aandacht nodig." Wekelijks maken ruim 220.000 leerlingen gebruik van de cursussen aan één van de 180 muziekscholen die ons land rijk is. Een eenvoudig reken sommetje leert dat zo'n 36.000 kinderen niet aan de bak ko men, zegt Van Muilekom. Het cijfer is enigszins geflatteerd omdat er ook een groot aantal potentiële leerlingen is dat zich niet aanmeldt gezien de lange wachtlijst. Uit cijfers blijkt dat buiten de muziekschool rond de 150.000 kinderen muziekon derwijs krijgen. Muziekschool Rijnakkoord was in verband met ziekte van de di recteur niet bereikbaar voor commentaar. Overzicht 'Beatstad nummer 1in Historisch Museum den haag koos van wees Zelfs voor niet-Hagenezen moet het een feest der herkenning zijn. Het Haags Historisch Mu seum zet vanaf zaterdag de re putatie van de Hofstad als ba kermat van de Nederpop in his torisch perspectief. Met illustra tiemateriaal van groepen als The Haigs, The Motions, The Golden Ear-rings en Tee Set, met een heuse platenbar en met echte instrumenten van Servaas, hofleverancier aan de Haagse beat. Voor zover bekend wordt daar mee voor het eerst in een mu seale omgeving serieus aan dacht besteed aan popmuziek. Voor de vaste bezoekers van het deftige museum aan de Haagse Hofvijver is het even wennen, erkent ook conservator Elke Pluijmen, de samensteller van de expositie. „Maar dit is zo on losmakelijk verbonden met de Haagse cultuur, zo typisch Haags, dat je hier als historisch museum onmogelijk aan voor bij kunt gaan", aldus de conser vator. Pluijmen is de afgelopen maanden diep in de archieven gedoken om de oorzaken te achterhalen van de explosie van popgroepen die Den Haag be gin jaren zestig de bijnaam 'het Liverpool van Nederland' (Hit week) bezorgde. „Rudy Bennett van The Motions zei het laatst heel simpel: 'In Amsterdam werd vooral gepraat over mu ziek, in Den Haag werd muziek gemaakt'. Ik denk dat je dat vooral kunt verklaren uit de buurtcultuur hier, en de vele mogelijkheden die er toen wa ren om met je bandje ergens op te treden. Je had hier de rol- schaatsbanen eh de jeugdhon ken, en Scheveningen was door Zwolsman plat gegooid. Om er toch nog wat te laten gebeuren werden bandjes uitgenodigd daar te komen spelen. Haagse bandjes konden daardoor overal aan de gang. Dat had je in andere steden veel minder." Daarnaast speelde de om vangrijke Indische bevolkings groep in Den Haag een rol van betekenis, meent Pluijmen. „Vanaf het midden van de jaren vijftig speelden hier die Indo- De Golden Earrings haalden later de 's' van hun naam, maar ze bleven tot op de dag van vandaag optreden. bandjes. Dat heeft een enorme invloed gehad op Haagse jonge ren. Ze zagen Indische jongens in glitterpakjes muziek maken die ze hier niet kenden, meestal Amerikaanse muziek vermengd met krontjong. Ze zetten zich daar wél tegen af, maar vonden het aan de andere kant ook ver schrikkelijk mooi. En ze wilden zelf op dat podium staan, zelf met gitaren aan de gang." Rivaliteit Tijdens de voorbereidingen van 'Haagse Popmuziek' viel haar op dat de onderlinge rivaliteit tussen de buurten een belang rijke rol speelde bij de populari teit van de bandjes. De buur ten met de meeste bandjes wa ren de Zuiderparkbuurt en het Valkenboskwartier. Kwam je in de richting van de Laan van Meerdervoort dan waren dat 'kakken'. In Den Haag heb je al tijd een vrij sterke scheiding ge had tussen wat wordt gezien als de elite en het gewone volk. Dat speelde ook bij die bandjes, waarvan de aanhang elkaar vaak opzocht om eens lekker te knokken. Iedere groep had zijn eigen achterban. 'De Earring is voor de meisjes, de Q is voor de jongens, en de Kick is voor de bielen', zei Wally Tax (zanger van de Amsterdamse Outsiders) ooit. De expositie beslaat de periode 1960-1980, en gaat voorbij aan ARCHIEFFOTO pr Shocking Blue steeg met 'Venus' tot grote hoogte, zelfs in de VS. ontwikkelingen die later plaats vonden. Het hoogtepunt was toen ook wel voorbij, aldus Pluijmen. Haagse groepen als Shocking Blue en de Golden Earring vierden successen in het buitenland, Supersister en Livin' Blues deden het goed in eigen land, maar aan de enor me hausse aan Haagse bandjes en de positie als 'beatstad num mer 1was een einde gekomen. In de tentoonstelling in het Haags Historisch is een grote rol weggelegd voor muziekhandel Servaas, die de Haagse bands vaak op de pof voorzag van in strumenten. „Servaas is er wel bij gevaren", zegt Elke Pluijmen. „Iedere groep kwam bij hem. Hij verleende niet alleen kre diet, maar had ook instrumen- archieffoto pr ten en versterkers die je zelf kon bouwen. Dat was voor die be ginnende groepjes heel aantrek kelijk, want dat was veel goed koper." Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7: 'Haagse Popmuziek', terugblik op de Hofstad als beatstad nr. 1Tot en met 15 mei, di tm 11-17, za t/m 12-17.. Depressieve Britten moeten hun pillen weggooien en gedichten gaan lezen. Op grond van een onderzoek van de universiteit van Bristol adviseren Britse art sen hun patiënten voortaan een paar regels van bij voorbeeld de dichters Keats of Browning te lezen, meldt de krant Daily Telegraph. Het literaire recept zou op den duur het slikken van pillen overbodig maken. De alternatieve medicatie zou een aanzienlijke bespa ring kunnen opleveren voor het nationale gezond- heidsssyteem. De Britten besteden per jaar tweehon derd miljoen gulden aan anti-depressiva. „Ik zou denken dat poë zie absoluut superieur is aan elke tablet. Net als mu ziek hebben gedichten een therapeutische werking", reageerde de voorzitter van de Britse Medische Associa tie, A. Macara, op de studie. Vleugel Horowitz beschikbaar voor Muziekconcours DEN HAAG ANP Deelnemers aan het Schevenin gen Internationaal Muziek Con cours 1994 voor piano kunnen op de dagen van de halve fina les en de finale spelen op de Steinway-concertvleugel van de legendarische pianist Vladimir Horowitz. Het concours vindt plaats tussen 7 en 17 maart, de dag van de finale. Bij alle concerten, waar ook ter wereld, speelde Horowitz, die in 1989 is overleden, op zijn eigen vleugel. De Amerikaanse pianist van Russische oorsprong werd op zijn reizen door een vaste pianostemmer begeleid. Het moederbedrijf van Stein- way in Hamburg heeft Horo witz' vleugel in beheer. Behalve concoursdeelnemers kunnen ook andere serieuze muzikanten het instrument be spelen, aldus de organisatie van het concours. Arpeggio Trio in Voorschoten voorschoten Het Nederlands Arpeggio Trio geeft op vrijdag 18 februari een concert in de serie Muziek in het Kruispunt in de kerk aan de Schoolstraat in Voorschoten. Het trio bestaat uit Dieks Visser (fluit), Taetske Kleijn (harp) en Han Kapaan (hobo). Het Neder lands Arpeggio Trio zal werken ten gehore brengen van onder anderen G. Ph. Telemann, Sig- tenhorst Meijer en Loeillet. Door medewerking aan de kerstconcerten in Voorschoten en Leiden verwierf het Arpeggio Trio bekendheid in de regio. Han Kapaan is hier bekend door zijn individuele medewer king aan vele muzikale evene menten. Het Arpeggio Trio con certeerde onlangs in Saudi-Ara- bië. Het concert begint om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt 7,50 gulden. De op brengst van de serie Muziek in het Kruispunt is bestemd voor het vluchtelingenwerk. Munten gestolen I ST.PETERSBURG AP 1 Drie Romeinse munten zijn ge stolen uit een vitrine van het j Hermitage-museum in St.Pe- tersburg. Het museum zou niet j genoeg geld hebben voor een degelijke beveiliging van de waardevolle stukken. Vladimir Matvejev, de hoofdcurator van de Hermitage, zei dat de mun ten dateren uit het begin van de jaartelling en dat de waarde er van wordt geschat op 1100 gul den. Het bestuur van de Vereniging van Belangstellenden in De La kenhal organiseert op zondag 20 februari een symposium over de rol van een stedelijk museum in de huidige samen leving. Het symposium maakt deel uit van het jubileumpro gramma van de vereniging, die dit jaar 75 jaar bestaat. Op het symposium wordt onder meer besproken of een stedelijk museum zich moet beperken tot het beheren van de stedelijke collectie, of dat een stedelijk museum bezoe kers ook in contact moet bren gen met nationale kunst en cultuur. Verder wordt de vraag gesteld of een stedelijk muse um een plek zou moeten zijn waar stadsgenoten elkaar ont moeten en de stedelijke ont wikkelingen op het gebied van lamst en cultuur ter discussie stellen. Sprekers op het symposium zijn: J. Blom, hoogleraar ge schiedenis aan de universiteit van Amsterdam, A. Coenen, directeur Research voor Beleid in Leiden, H. van der Linden, voormalig wethouder van cul tuur in Leiden en P. van Zon neveld, medewerker vakgroep Nederlands aan de Leidse Uni versiteit Het symposium begint om 15.00 uur in de 'Grote Pers' op de eerste verdieping van stede lijk museum De Lakenhal. Op vertoon van een geldig toe gangsbewijs tot het museum is het symposium gratis toegan kelijk voor alle belangstellen den. geleen npa Initiatiefnemers verwachten 350.000 leden AMSTERDAM NPA Onder de Nederlandse bevolking bestaat een groot draagvlak voor de oprichting van een landelijke vereniging voor cultuurmo numenten. Als de werving goed wordt aan gepakt, kan zo'n vereniging 350.000 leden krijgen. Gesterkt door deze uitkomsten van een onderzoek gaat een initiatiefgroep het ko mende halfjaar de oprichting van de Ver eniging Open Monumenten voorbereiden. De ledenwerfcampagne begint op 10 sep tember, de volgende Open Monumenten dag op 10 september. Voorzitter U.F. Hylkema van de initiatief groep maakte gisteren in Amsterdam be kend dat de nieuwe vereniging net zo drempelloos en toegankelijk zal moeten worden als de 725.000 leden tellende Ver eniging tot Behoud van Natuurmonumen ten. Uit het onderzoek is gebleken dat be langstellenden voor het lidmaatschap onge veer 38 gulden per jaar over hebben. Vol gens Hylkema heeft een aantal grote bedrij ven al te kennen gegeven de nieuwe vereni ging te willen sponsoren. Als alles meezit, wordt na vijf jaar gerekend op inkomsten van tussen de 20 en 25 miljoen gulden per jaar. Hylkema, voormalig interim-directeur van de Rijksdienst voor de Monumenten- - zorg, wees gisteren verder op de 700 vereni gingen en stichtingen die zich inzetten vobr het behoud van cultureel erfgoed. Hij herin nerde aan de 700.000 deelnemers aan de jaarlijkse Open Monumentendag. Ondanks dit enthousiasme heeft monumentenzorg op dit moment echter te weinig greep op de eigen belangenbehartiging. „We zijn op achterstand geraakt en de nieuwe vereniging moet daarom net als Na tuurmonumenten een functie als aanjager en stimulator krijgen", aldus Hylkema. Hij wees op een recent rapport van het minis terie van wvc waaruit blijkt dat de sector monumentenzorg de komende tien jaar een injectie van 3,6 miljard gulden nodig heeft. „De laatste jaren is er echter alleen maar bezuinigd en gezien de zorgelijke eco nomische situatie zal daar niet gauw veran dering inkomen." De initiatiefgroep wil onder meer een tijdschrift uitgeven en net als de Britse Na tional Trust speciale erfgoedwinkels en be zoekerscentra in monumenten inrichten. Voor verdere activiteiten wordt gedacht aan de bevordering van de openstelling van monumenten, beheer van monumenten die niet door bestaande organisaties be schermd kunnen worden en de ontwikke ling van evenementen en activiteiten in de historische omgeving. Het voorlopige contactadres is Sint Anto- niebreestraat 69,1011 HB Amsterdam. Het Landgraafse popfestival Pinkpop heeft voor de vijfentwintigste editie, op maandag 23 mei, 25 bands op het affiche staan. Het voorfestival Rocking Kolonia groeit met acht acts uit tot een volwaardig festival op eerste pinksterdag, terwijl een dag later op Pinkpop zelf zeventien bands op treden, verdeeld over twee podia. Organisator Jan Smeets maakte gisteren de eer ste vijf bands uit het hoofdprogramma bekend: het Amerikaanse Rage Against the Machine, dat vorig jaar met groot succes het uitgevallen Alice in Chains verving, de folk-rockgroep The Levellers, de hip-hopformatie Arrested Development, de door de critici juichend ontvangen nieuwelingen van Morphine en de Londense jazzdance-forma tie Galliano. Verder zijn Buro Pinkpop en Mojo Concerts in onderhandeling met The Breeders, Smashing Pumpkins en de uit Zwolle afkomstige Prodigal Sons. „Het gaat zoals altijd om het geld en de plaats op de affiche", zegt Smeets, die niet wil zeggen welke andere groepen hij op zijn ver langlijstje heeft staan. Naast Prodigal Sons aast Smeets op nog drie andere bands van vaderland se bodem. „Maar namen noem ik pas wanneer hun handtekeningen onder de contracten staan." Pearl Jam, de meest succesvolle vertegenwoor diger van de Seatlle-sound, komt in elk geval niet. Smeets: „Zanger Eddie Vedder trouwt een week voor Pinkpop en zijn aanstaande heeft geen zin om de wittebroodsweken in Europa door te bren gen." Rocking Kolonia is ook dit jaar alleen toeganke lijk voor Pinkpop-bezoekers die overnachten op de festivalcamping. Daarvan worden er dit jaar 20.000 toegelaten, tweeduizend meer dan vorig jaar. Er is meer ruimte voor tenten, doordat op de camping geen auto's meer mogen staan, er ook wordt gecampeerd op het terrein van de drive-in bioscoop Autokino en Rocking Kolonia verhuist naar het festivalterrein op de draf- en renbaan. De Pinkpop-gangers moeten hun auto's parkeren op de voormalige steenberg aan de Mensheggerweg. Een pendelbus brengt de bezoekers naar het festi valterrein op de draf- en renbaan. De vijfentwintigste editie van Pinkpop wordt vrijwel geheel uitgezonden op tv, een coproduktie van NOS, VPRO en Vara. Mart Smeets, die enkele jaren de presentatie verzorgde, maakt plaats voor VPRO-programmamaker Bram van Splunteren. De voorverkoop voor Pinkpop en Rocking Kolonia begint zaterdag 5 maart. De prijs van het toe gangskaartje is met vijf gulden verhoogd tot f 55. Voor Rocking Kolonia en een plaats op een van de festivalcampings komt daar 25 gulden bij. DENVER DPA Een jury van een districtsrecht bank in Denver heeft gisteren de beschuldiging verworpen dat de Amerikaanse popster Mi chael Jackson de hit 'Dange- róus' heeft gestolen van een liedjesschrijfster. De jury had minder dan drie uur nodig om tot zijn uitspraak te komen. Jackson had maandag ontkend het lied te hebben gekopieerd. Om zijn onschuld te bewijzen had de popster toen zelfs ter plekke delen van 'Dangerous' en van een andere hit ('Billie Jean') gezongen. Hij wilde daar mee illustreren hoe bepaalde songs ontstaan. De popster was aangeklaagd door de 38-jarige Crystal Cartier. Zij zegt 'Dange rous' in 1985 te hebben ge schreven en een opname ervan een aantal jaar later aan een concertmanager van Jackson te hebben overhandigd. Volgens een van Jacksons advocaten kwam de jury tot zijn uitspraak omdat Jackson het nummer een maand eerder had opgenomen dan Cartier. Bovendien zou de jury zwaar hebben laten mee wegen dat Jackson en zijn musi ci nooit gebruik maken van mu ziek en/of teksten die hun on gevraagd worden aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9