Serviërs verder onder druk gezet Texel klaagt niet VS zetten eerste stap in ïandelsoorlog met Japan Buitenland Myanmar heft huisarrest Aung San Suu Kyi voorlopig niet op Terug naai" Bangladesh Meciar raakt steeds verder geïsoleerd Onderzoek naar corruptie binnen Spaans politiekorps k/OENSDAG 16 FEBRUAR11994 Staking Franse vissers verwatert parijs De nu al ruim twee weken durende staking van de Fran se vissers lijkt te verwateren. Het stakingscomité riep de vissers gisteren tijdens een tumultueuze bijeenkomst in het Bretonse Guilvinec op vandaag weer uit te varen. Het was echter nog on duidelijk in hoeverre er gehoor zal worden gegeven aan de op roep. Onderzoek naar moord in Togo la lomé De Togolese machthebber Gnassingbé Eyadéma heeft gisteren een onderzoek toegezegd naar de dood van drie oppo santen die zondag werden ontvoerd en een dag later dood wer den gevonden. Volgens leden van de oppositie was de drievou dige moord gevolgd nadat de slachtoffers herhaaldelijk met de dood waren bedreigd door soldaten en leden van Eyadéma's ge- le heime politie. •e ^Tsjechische president Havel breekt rib praag President Havel van de Tsjechische Republiek heeft tij- pjdens een recent bezoek aan Thailand een ongelukje gehad en Jeen rib gebroken. Journalisten die met de president meereisden, Ivertelden dat Havel was uitgegleden in de badkamer in het ko- -Jninklijk paleis in Bangkok. ;.|jKabul bestookt ondanks bestand oilkabul* Ondanks een vierdaags staakt-het-vuren dat gisteren for- afcneel in de belegerde Afghaanse hoofdstad Kabul van kracht Ivverd, is het gebouwencomplex van het ministerie van defensie zinnet artillerie bestookt. Volgens een woordvoerder van president was de beschieting het werk van de manschappen van Pjmilitieleider Rashid Dostum. "tDewinter lijsttrekker Vlaams Blok brussel» Het Vlaams Blok heeft Filip Dewinter, de feitelijke lei- -j^der van de partij, aangewezen als lijsttrekker voor de gemeente raadsverkiezingen in Antwerpen in oktober. De extreemrechtse ypartij hoopt zo de grootste partij in de Scheldestad te worden. jjBij de parlementsverkiezingen van 1991 behaalde de partij in JAntwerpen 25 procent van de stemmen. Benetton shockeert opnieuw De Italiaanse kledingfabrikant Benetton heeft een adver tentiecampagne gelanceerd waarmee het bedrijf opnieuw shoc keert. Gisteren werden de eerste affiches aangeplakt waarop een met bloed doordrenkt hemd en militaire broek zijn afgebeeld '6 die volgens Benetton behoren aan Marinko Gagro, een Bosniër die in juli sneuvelde in de buurt van Mostar. 'Rostov ripper' terechtgesteld rostov aan de don De Russische seriemoordenaar Andrej Tsji- ,0 katilo, beter bekend als de 'Rostov ripper', is maandag in de Zuidrussische regio Rostov aan de Don geëxecuteerd. Tsjikatilo q werd in de gevangenis van Novotsjerkassk met een schot in de 'l nek terechtgesteld nadat president Jeltsin een gratieverzoek had |3 afgewezen. De man werd in 1992 schuldig bevonden aan het 1 verkrachten en beestachtig vermoorden van 52 jongens, meisjes en vrouwen in Rusland, Oekraïne en Oezbekistan. Vermoed wordt dat hij veel meer op zijn geweten heeft. Jonge vader ziet af van naam Duivel 'Itokvo Een Japanse vader ziet na zes maanden strijd met de au- '7|toriteiten af van zijn plan om zijn in juli geboren zoon Akuma ^6 (Duivel) te noemen. Toen het gemeentehuis bij de aangifte wei- .Sigerde om het kind onder die naam in te schrijven, haalde de 30- •Oljarige Shigeharu Sato zijn gelijk bij de rechtbank. De man is de •^'publiciteit rond de zaak zat en zal zijn zoon over enkele dagen '5 inschrijven ondereen andere naam. Brazilië ontruimt goudzoekerskamp Rio pejaneiro» De Braziliaanse regering heeft een groep politie- Elektronicaconcern dient klacht in l/ASHINGTON Rtr-DPA-ANP .OÓe Verenigde Staten hebben gisteren een klacht van het elek tronicaconcern Motorola aan-. 5(jegrepen om het slepende han- ,3 elsconflict met Japan op .2lcherp te zetten. De handelsge- ant van de Amerikaanse rege ling, Mickey Kantor, liet weten o$at er sancties tegen Japan ko nijnen omdat dat land zich niet .3(lieeft gehouden aan de in 1989 gemaakte afspraak om Mo torola eerlijke kansen te geven 9C p de Japanse markt voor mo biele telefonie. mannen opdracht gegeven een nieuw goudzoekerskamp bij de grens met Venezuela te ontruimen. In juli richtten goudzoekers een bloedbad aan in Haximu, een dorp van Yanomami-india- nen. Daarbij werden zestien indianen gedood. ePr«se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur NPA Nederlandse Pers Associatie Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International YANGON Rtr-ANP-IPS Aung San Suu Kyi, de Myanmarese (Burmese) winnares van de Nobelprijs voor de Vrede, blijft nog zeker tot volgend jaar onder huisarrest. Dat heeft een woordvoerder van de militaire junta, de Staatsraad voor Herstel van Orde en Gezag (Slorc), in Yangon (Rangoon) gezegd nadat een Amerikaanse delegatie haar had bezocht. Suu Kyi mag al sinds 1989 haar huis niet verlaten. Volgens de Myanmarese wet kan iemand maximaal vijfjaar huisarrest krijgen. Hoewel Suu Kyi in 1989 werd gearresteerd, ging haar deten tieperiode van vijfjaar pas in 1990 in, aldus de woordvoerder. Onlangs had een generaal ver klaard dat de oppositieleidster mogelijk over en kele maanden vrij zou komen. Tijdens haar de ontmoeting met haar bezoe kers zwoer Suu Kyi nooit haar land te verlaten. Wel is ze bereid met de militaire leiders over an dere kwesties te praten. Het Amerikaanse Con greslid Bill Richardson, de VN-afgezant in Myan mar, Jehan Raheem, en een verslaggever van de The New York Times ontmoetten haar. De militaire junta heeft Suu Kyi eerder gezegd dat haar huisarrest wordt opgeheven als ze be reid is het land te verlaten en zij zich niet langer met politiek inlaat. De oppositieleidster weigert dat pertinent. „Ze hebben geprobeerd me onder druk te zetten op een manier die geen enkel zichzelf respecterende regering ooit zou doen. Het idee iemand uit zijn land te verdrijven is voor mij geheel onaanvaardbaar", aldus Suu Kyi. De bezoekers zeiden dat de Nobelprijswinna res in goede gezondheid verkeerde. „Ze ziet er gezond uit en houdt zich strikt aan een schema van oefeningen en meditatie", aldus Richardson. Suu Kyi (48) werd onder huisarrest geplaatst nadat zij een campagne had geleid voor demo cratie. In 1990 won haar Nationale Liga voor De mocratie (NLD) de verkiezingen. De militairen weigerden echter de macht over te dragen. In 1991 kreeg Suu Kyi de Nobelprijs voor de Vrede. Vorige maand werd de bewaking rond haar huis opgeheven, maar ze mag haar woning nog steeds niet verlaten. Als oppositieleidster en dochter van de natio- nele volksheld Aung San, die in de jaren '30 en '40 tegen de Japanners en Britten vocht, is ook Suu Kyi uitgegroeid tot een volksheldin. Waarne mers menen dat ze gedetineerd blijft omdat de militaire junta geen massale betogingen voor de mocratie wil riskeren. „Het regime kan zich de vrijlating eenvoudig niet veroorloven", aldus een Myanmarees. Myanmarese dissidenten in het buitenland beschuldigen de Slorc ervan de wereldopinie te misleiden. Het bezoek van Richardson is een po ging om de aandacht af te leiden van de schen dingen van de mensenrechten in het land. aldus de oppositie. VN en NAVO oneens over controle zware wapens Alle zware wapens van de Bosnische Serviërs rond Sara jevo die na het verstrijken van het NAVO-ultimatum nog operationeel zijn, zullen worden gebombardeerd. Met deze waarschuwing heeft Washington gisteren de belege raars van de Bosnische hoofdstad de duimschroeven ver der aangedraaid. TNO verrichtte gisteren op Texel metingen terwijl de luchtmacht bom bardementsoefeningen hield als voorbereiding op mogelijke acties in Bosnië. foto anp arthur bastiaanse SARAJEVO-WASHINGTON AFP-Rtr-DPA Ook NAVO-commandant Mike Boorda, verantwoordelijk voor NAVO-operaties in Bosnië, liet er geen misverstand over be staan dat de Serviërs hun artille rie voor 21 februari echt uit handen moeten geven. „De wa pens kunnen niet worden ge bruikt. En als ze proberen ze te rug te krijgen, zullen ze ervoor moeten vechten", waarschuwde hij voor het Amerikaanse televi siestation CNN. De harde verklaringen komen op een moment dat tussen VN- commandanten in Sarajevo en de NAVO meningsverschillen zijn gerezen over de controle op de zware wapens. Het conflict hangt als een donkere wolk bo ven het ultimatum van het bondgenootschap. Hoge VN-of- ficieren menen dat het voldoen de is als de Serviërs melden waar hun geschut staat opge steld. Deze wapens kunnen ver volgens met radars in de gaten worden gehouden. Om verdere wrijvingen te voorkomen heeft de VN-vredes- macht een informatiestop over het verloop van de demilitarise ring ingevoerd. Ze weigert sinds gistermorgen nog mededelin gen te doen over het aantal wa pens dat onder haar toezicht is gesteld. Tot nu toe is, voorzover na te gaan, een handjevol door beide partijen ingeleverd. De Servische commandant Mladic zei gisteren dat zijn troe pen hun artillerie rond Sarajevo niet zullen weghalen, zolang er geen algeheel vredesakkoord is. „We zullen onze mensen niet zonder verdediging laten. Niets kan ons dwingen hen in de steek te laten in het aangezicht van fanatieke moslim-eenhe den." Volgens politiek leider Karadzic, die overigens al vaker door zijn generaals is gene geerd, zullen wel enkele stuks zware artillerie worden terugge trokken. De VN-vredesmacht voert on dertussen versterkingen aan uit Kroatië om de wapenstilstand in Sarajevo zeker te stellen. Een groep van 170 Scandinavische blauwhelmen arriveerde giste ren met 20 pantserwagens als eerste in de Bosnische hoofd stad. Russische, Jordaanse en Slowaakse VN-troepen zijn on derweg. Britse troepen in mid- den-Bosnië zijn stand-by. Staking tegen regering van Wit-Rusland Ruim 30.000 arbeiders hebben gisteren in Wit-Rusland (Be larus) gestaakt om het aftreden van de regering en nieuwe ver kiezingen te eisen. Dat heeft de leider van de staking, het parle mentslid Sergej Antontsjik, ge zegd. Duizenden demonstranten verzamelden zich op het Onaf hankelijkheidsplein in de hoofdstad Minsk. De actievoer ders dreigen met een algemene staking, als hun eisen over een week niet zijn ingewilligd. De vakbonden en de opposi tie zeggen dat de regering van Vjatsjeslav Kebitsj corrupt, pro- communistisch en tegen econo mische hervormingen is. Het stakingscomité zei de komende week een estafettestaking te zullen houden, op 23 februari gevolgd door een algemene sta king als zijn eisen dan niet zijn ingewilligd. Vakbondsleiders besloten in staking te gaan nadat het Wit- russische parlement vorige maand parlementsvoorzitter Stanislav Sjoesjkevitsj verving. Sjoesjkevitsj werd beschouwd als een economisch hervormer, maar hij kampte met sterke te genwerking door het parlement dat nog stamt uit het Sovjet tijdperk. De luchtmacht en de gemeen ten Texel en Vlieland hebben gisteren geen enkele klacht ont vangen over schade of overlast van de oefenbombardementen op het militaire terrein de Vlie- hors. F-16's wierpen gisteren tussen beide Waddeneilanden in totaal acht zware bommen af. De oefeningen in precisie- bombarderen worden de ko mende twee weken uitgevoerd door piloten .van de basis Vol- kel. Zij doen vanaf 1 april in NAVO-verband dienst boven Bosnië-Hercegovina. De barre weersomstandighe den leidden maandag tot uitstel van de training. De ontploffin gen van de 500 ponds high ex plosives waren door de gunstige weersomstandigheden zelfs nauwelijks op Texel te horen. Staatssecretaris van defensie Frinking schortte op 20 januari na overleg met burgemeester en wethouders van Texel alle regu liere oefeningen op tot na 15 september. Alleen voor de pilo ten die voor hun inzet boven Bosnië-Herzegowina trainen, maakte hij een uitzondering. Noord-Korea staat inspectie nucleaire installaties toe De klacht van Motorola be treft een kwestie die niet recht streeks aan de orde was bij het overleg tussen de Amerikaanse president Clinton en de Japanse premier Hosokawa van vorige week. Bovendien heeft de Ame rikaanse regering laten weten dat het tijdstip van de beslissing over de klacht 'zuiver toeval' is. Dat neemt niet weg dat Was hington de eerste gelegenheid te baat neemt om Japan duide lijk te maken dat het niet onge straft kan blijven weigeren con cessies te doen. WENEN-WASHINGTON Rtr-DPA Noord-Korea heeft ingestemd met inspecties door het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) van zeven van zijn nucleaire installaties. Dit heeft het IAEA gisteren bekendge maakt. De Amerikaanse rege ring juicht het besluit van Py ongyang toe-. Noordkoreaanse afgevaardig den gaven in Wenen het groene licht voor de inspecties waar het IAEA om had gevraagd. Die zul len zo spoedig mogelijk plaats vinden. „Het doel van de in specties is na te gaan of nucleair materiaal in deze installaties niet is weggehaald sinds eerdere bezoeken", aldus een zegsman. Het akkoord voorkomt dat de VN-Veiligheidsraad economi sche sancties moet afkondigen om Pyongyang te dwingen in specties toe te staan. Er is niet gesproken over inspectie van de twee omstreden nucleaire in stallaties bij Yongbyon. De LAEA wil in deze installaties onder zoeken of het land over meer plutonium, de grondstof voor kernwapens, beschikt dan is op gegeven. new delhi De eerste 360 van meer dan 56.000 in India verblijvende boeddhistische vluchtelingen uit Bangladesh zijn gisteren naar hun vaderland teruggekeerd. De Chittagong Hill Tribe, een stam die afkomstig is uit het berggebied in het zuidoosten van Bangladesh, werd tientallen jaren gele den door islamitische kolonisten verdreven. foto epa irandweer rukt uit lis gedupeerde Foor benzine zorgt tbilisi ap ACHTERGROND BRATISLAVA RUNA HELLINGA CORRESPONDENT üs een Georgiër ontdekt dat ijn huis in brand staat, is zijn erste gang naar het benzine- tation. Vreemd? Nee, heel ge- toon. Brandstof is namelijk in e door burgeroorlog geteis- erde Transkaukasische repu- iliek zo schaars geworden dat e brandweer pas uitrukt als ij benzine krijgt voor de tocht taar de brand en terug naar de izerne. Vorige week zijn vier gebou- en totaal uitgebrand omdat loc Ie brandweer geen kans zag ze e bereiken, aldus woordvoer- -'e er Valiko Gogolasjvili van het 9prinisterie van binnenlandse 7 aken. Eerder deze week rantsoe- 9 leerde Georgië de elektriciteit, jlurgers krijgen nog maar vijf giur per dag stroom. Het ge- övaar voor brand is daardoor Soegenomen omdat veel men- f en hun huizen verwarmen net provisorische olie-, hout- n kolenkacheltjes. barcelona ruud de wit De Slowaakse premier Meciar is niet goed in het maken van vrienden, laat staan in het in stand houden van vriendschappen. Dat vinden niet alleen zijn vijanden, maar inmiddels ook een groot deel van zijn partijgenoten in de Beweging voor een Democratisch Slowakije (HZDS). Autoritair en machtsbezeten op het dictatoriale af, een man die politiek bedrijft met behulp van afpersing en omkoping, zo schilderen zijn tegenstanders hem. Zijn reactie op de leegloop van zijn fractie in het parlement is typerend genoeg. In plaats van de hand in eigen boezem te steken omdat de ene na de andere trouwe bondgenoot hem de rug toekeert, wil de premier nu vervroegde verkiezingen houden met het doel parlementariërs die hun fractie verlaten, uit het parlement te zetten. Op die manier kunnen ze worden vervangen door mensen die wel bereid zijn zich aan de partijlijn te houden. - Flet idee van vervroegde verkiezingen is een wanhoopsdaad. In een dik jaar tijd heeft de HZDS zoveel parlementariërs verloren, dat de partij die aanvankelijk bijna de absolute meerderheid in het parlement had, nu niet eens meer in staat is om samen met een andere partij een coalitie te vormen. Zeer recent keerden ook minister Jozef Moravcik (buitenlandse zaken) en vice-premier Kovac Meciar hem de mg toe. Weliswaar zijn zij niet uit de HZDS gestapt, maar hebben een eigen groep in de fractie opgericht. De problemen worden nog versterkt, omdat ook De Slowaakse premier Vladimir Meciar heeft gisteren aangekondigd dat hij zal voorstellen parlementsver kiezingen uit te schrijven voor eind juni. Voor de tele visie zei Meciar dat hij een wet zal indienen die ver vroegde verkiezingen mogelijk maakt. Als deze wet niet wordt aangenomen, moet volgens de premier het Slowaakse volk zich in een referendum over zijn voor stel uitspreken. Meciars coalitiepartner, de nationalistische Slowaakse Nationale Partij (SNS), uit elkaar gevallen is. Zes van de veertien SNS-afgevaardigden onder leiding van partijleider Ludovit Cernak hebben zich afgesplitst, omdat ze genoeg hadden van het autoritaire gedrag van de premier. Dat dwingt de premier voor de zoveelste keer in een jaar te zoeken naar nieuwe coalitiepartners. Maar de enige echte gegadigde, de Partij voor Democratisch Links (SLD) voelt niets voor samenwerking. De SLD wil op de eerste plaats niet met de nationalisten in een regering, en op de tweede plaats, aldus fractieleider Milan Ftacnik, niet met Meciar. De SLD verwijt de premier een verkeerd economisch beleid. Naast zijn premierschap beheert Meciar ook nog het ministerie van privatisering en het Fonds voor Nationaal Eigendom. Daarmee heeft hij alle belangrijke economische functies in handen, en het eindresultaat leidt volgens de oppositie tot corruptie en machtsmisbruik. Daarnaast is Meciar er volgens Ftacnik voor een groot deel voor verantwoordelijk dat Slowakije in het buitenland nauwelijks nog meetelt. Dat de Britse premier Major tijdens het NAVO-beraad over het Partnerschap voor. Vrede in een toespraak wel Tsjechië, Hongarije en Polen noemde, maar Slowakije vergat of bewust oversloeg, heeft in Bratislava een schok veroorzaakt. De onafhankelijkheid was immers niet bedoeld om van de internationale politieke kaart te worden geveegd. Naast de slechte economie is Meciar's beleid tegenover de Hongaarse minderheid daaraan voor een deel debet. Maar dat weerhoudt hem niet om tegenover de Hongaren een koers te blijven varen die in het buitenland met zorg wordt bekeken. Maar dat beleid leidt, concludeert Ftacnik, af van de werkelijke problemen van het land en daar is het de premier op dit moment om te doen. Helaas is de afbrokkelende parlementaire meerderheid geen garantie dat de politieke crisis op korte termijn wordt opgelost. Zelfs als het Slowaakse parlement de huidige regering met een motie van wantrouwen weet weg te stemmen, is de kans op vervroegde verkiezingen klein. De Grondwet voorziet namelijk niet in die mogelijkheid. Om toch vervroegde verkiezingen te kunnen uitschrijven, moet de Grondwet worden gewijzigd en daarvoor is een tweederde meerderheid nodig. Of het lukt zoveel stemmen bijeen te krijgen, betwijfelt Ftacnik ten sterkste. „Ik vrees dat weinig mensen graag voor hun eigen ontslag stemmen". streken dankzij zijn goede rela ties met aannemers, die werk zaamheden voor de Guardia Ci vil uitvoerden. Vooral het weekblad Cambio 16 heeft deze week veel bezwa rend materiaal tegen Roldan boven water gebracht. Volgens dit weekblad is Roldan er in veertien jaar overheidsdienst in geslaagd een onroerend goed- imperium op te bouwen met een waarde van tien miljoen gulden. De PSOE van premier Gonza lez heeft bedongen dat het pri- vé-bezit van Roldan buiten het onderzoek van de commissie blijft. correspondent Een commissie van het Spaanse parlement gaat een onderzoek instellen naar de financiën van de Guardia Civil gedurende de jaren dat Luis Roldan daar di recteur was. Het instellen van de commissie komt na berich ten in de Spaanse pers dat Rol dan zich flink heeft verrijkt. Roldan werd eind vorig jaar op eigen verzoek van zijn func tie ontheven, nadat de eerste berichten in de media waren verschenen over zijn wel erg opvallende welvaart. In de me dia is gesuggereerd dat Roldan enorme bedragen heeft opge- Israëli's willen weg uit Gaza JERUZALEM NPA Honderden Israëlische kolonisten in de Gazastrook willen weg. maar de regering is voorlopig niet bereid compensatie te betalen. Premier Rabin zei dat gisteren tijdens een bijeenkomst van de par lementscommissie voor buitenlandse zaken en defensie. In de Ga zastrook wonen bijna 5.000 Israëli's. Rabin wil geen uiitocht aan moedigen. De Israëlische regering wii de nederzettingen gebruiken als drukmiddel bij haar onderhandelingen met de PLO.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7