Geurts is geheimzinnigheid bobbers beu 999 Leeftijd heeft geen vat op skiloopsters Olympische Winterspelen Duitse kunstrijdster gewond afgevoerd Remmer John Drost gooit zijn gewicht in de strijd WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 tfQi Dampend ijlt de Russische Ljoebov Jegorc op de vijf kilometer klassieke stijl. Gedrieën zijn ze 96 jaar, de snelste skiloopsters op de olympische Cross country klassieke stijl. De jongste won, de Russin Ljoebov Jegorova is 'pas' 27. De Italiaanse Manuela di Centa (31) kreeg zilver, de Finse Marja-Liisa Kirvesniemi (38) brons. Ze ogen kras, sport is goed voor lichaam en geest. Uitgerekend benjamin Jegor ova sprak als enige van het trio over stoppen. Thuis wachten de overige zaken des levens. Ze wordt in elk geval lerares, mis schien ook moeder. De studie pedagogiek aan de universiteit in Sint Petersburg vraagt al vele jaren om afronding, manlief in Tomsk heeft de hoop op naza ten nog niet opgegeven. „Hij heeft de laatste jaren heel wat moeten missen", zo gaf Jegoro va haar gehoor in Lillehammer reden tot hilariteit. ,,Maar, he laas voor hem, nu telt eerst de studie." Gezinsuitbreiding hoeft ech ter een lange sportcarrière niet te belemmeren, zo bewijst se nior Kirvesniemi al jaren. De Finse heeft twee kinderen, haar man zorgt voor het huishouden, ma sport.^Ze is in Lillehammer aan haar zesde Olympische Winterspelen bezig. Al in Inns bruck, 1976, was ze present. „Gezond leven, dan kun je lang mee", zo luidt haar geheim. Jegorova leeft ook verstandig, ze houdt van een goede Russi sche stamppot, liefst door moe der klaar gemaakt. „Zelf kan ik niet koken, nooit tijd voor ge had." Jegorova houdt overigens van alles wat Russisch is. „Toen de vlag van de Sovjetunie werd vervangen door de Russische, heb ik stevig moeten slikken." Voor Rusland wint ze haar me daille in Lillehammer, in Albert - ville stond nog GOS achter haar naam. „Deze medailles zijn me veel meer waard. Jegorova liep gisteren na 1900 van de 5000 meter in eerste po sitie. „Ik wist toen al dat ik zou gaan winnen." De voorsprong van 3,8 seconden op Kirvesnie mi was aan de finish opgelopen tot 27,2. De Finse moest de tol voor haar leeftijd betalen, Di Centa rukte op naar de tweede plaats. De Italiaanse eindigde 19,5 se conden achter Jegorova. Een marge die voor de achtervolging niet ononverkomelijk is. Di Centa won zondag de 15 kilo meter vrije stijl met 1 minuut en 18 seconden voorsprong. De Russin is een typische loopster van de oude stijl. Di Centa be heerst de schaatstechniek beter. WINTERSPELEN HOXI Rusland 3 4 1 8 Noorwegen 2 3 0 5 Ver. Staten 2 0 0 2 Italië 1 1 2 4 Duitsland 1 0 0 .1 Oostenrijk 0 1 0 1 Finland 0 0 2 2 Canada 0 0 2 2 Japan 0 0 1 1 Nederland 0 0 1 1 PROGRAMMA VANDAAG 15.00 IJshockey Oostenrijk-Rusland A 17.30 Tsjechië-Duitsland A 20.00 Noorwegen-Finland A MORGEN 10.30 Skilopen 10 km mannen klassie 11.00 Ski Super G mannen 12.30 Ski lopen 10 k 'Het materiaal is kostbaarder clan goud' Eens kende de bobslee geen geheimen. Hoe dikker de mannen waren, des te sneller kwam de slee beneden. Rob Geurts slikt, luttele dagen voor zijn olympisch de buut, liters caloriedrank om aan gewicht te winnen. Maar daarmee alleen kan hij als eenzame bobber van Oranje zelfs niet in het spoor blijven van de topteams, met hun wetenschappers, multinationals en sleeën vol computers. hunderfossen npa-verslaggever ■■^■1 'Hunderfossen' zo heet de betonnen slang die in de heu- ■M veis rond Lilleham- Bobslee mer ligt verborgen. Geurts wandelt er een tikje gespannen over de ijs baan. Zaterdag is zijn grote dag. Vandaag test hij een nieuwe set schaatsen. Een laatste poging om de kloof met de elite te dichten. Een noodsprong die is gedoemd te mislukken. Televi sie-camera's verdringen zich zowaar rond hem. Publiek is er nauwelijks. Noorwegen boeit het riskante gerammel door een ijskanaal niet. Per truck boemelen de sleeën en hun bemanning naar boven. De witte fïberglas-bolide van Nederland I heeft een plaatsje gevonden naast San Marino, een niet noemenswaardige op ponent. Op het plateau bij de start overschaduwt het blinken de racemonster van prins Albert van Monaco het degelijke karre tje van Armenië. Insiders snuf felen langs de sleeën. Geurts heeft er geen aandacht voor. Hij wil naar beneden. Desnoods begeeft Geurts zich op glad ijs om zijn achterstand van een seconde in te lopen. De laatste jaren speurt hij geobse deerd naar betere ijzers, waarbij vooral de legering (de verschil lende elementen van het staal) legitiem middel. Hij kocht via, via ('nee, ik kan niet zeggen hoe') een oude set Zwitserse ijzers. Hij vijlde in het geniep stulcken van oude DDR-schaat- sen af. „Die stukjes heb ik laten analyseren", zegt hij. „Gevaar lijk? Ach, dat weten zij toch niet." De eerste tien jaar begreep Geurts niets van dat geheimzin nige gedoe over staal. „Ik dacht: staal is staal. Nu ik me er in ver diep, ontdek ik dat er wel dui zend soorten zijn. Met steeds andere eigenschappen. De stan daard-setjes kosten 7000 mark, maar", lacht hij, „daarmee wint niemand." Het DDR-staal, ontworpen op de Flugzeugwerft in Dresden, bleek niet te betalen. „Het is kostbaarder dan goud", zegt Geurts. „Daarna ben ik op zoek gegaan naar materiaal dat in de buurt kwam van die legering. Bij bedrijven gaan informeren. Uiteindelijk heb ik nu een set i andeti reci Kandidaat-remmer John Drost, coach Falkenberg en Rob Geurts proberen het maximale rendement uit de Oranje-bob te halen. foto npa harry tielman die niemand anders heeft. Al leen ben ik bang dat de Duitse fabriek waar ik het laat maken, mijn materiaal heeft doorge speeld aan hun teams. Je ver trouwt niemand als het om zul ke dingen gaat." Om het bobben hangt een waas van geheimzinnigheid, sinds de Oostduitsers in 1976 met een supersonisch sleetje al het goud roofden. Geurts er vaart dat nog aan den lijve. De grote landen Zwitserland en Duitsland laten hun slee geen moment alleen. „En informeren bij een concurrent hoef je niet te doen", zegt hij. „Dan kijken ze je zwijgend aan en tikken op hun voorhoofd." Talloos zijn de pogingen van grote auto-fabrikanten om een positie op de markt te verove ren. Het was in een tijd dat spionnen met foto-camera's rond traingingsbanen slopen. Opel kwam met een bob, ont wikkelingskosten meer dan een miljoen gulden, die zo snel was, dat ie onbestuurbaar werd. De Amerikanen probeerden met behulp van Ford een stuurwiel uit. De Sovjet-bob eiste dodelij ke slachtoffers, omdat bij een crash de klap onvoldoende werd opgevangen. Alleen de DDR slaagde er in, niet geremd door enige financieel gebrek, de Ferrari onder de ijsmobiels te ontwerpen. Inmiddels is die ontwikkeling aan banden ge legd door de federatie, die de materiaalslag als oneerlijke con currentie beschouwt. Elk schroef) e wordt zogenaamd ge controleerd. Maar in details kunnen nog fracties worden ge wonnen. Niet de bob zelf, maar zijn vering, besturing en zijn schaatsen maken het verschil. „Ik weet dat er overal dingen gebeuren", zegt Geurts. „Maar wat? Mijn coach Falkenberg (ex-DDR, red.) heeft me uitge- dat de Duitsers advering hebben e stuurinrichting. Ik ken he lordeel niet, maar ik kan even lin aan zulk spul komen. We A wel weet is dat alleen WedéjxV i Huber beter sturen, ma: ik op zich blij dat ik Olympische Spelen stop. Hi meer je weet, des te minder pl aan beleeft." Hij weet zich bij voorbi kansloos, op het ijs van Hun- I derfossen. Hoe zeer hij zich ootji verdiept in het materiaal, welk?; risico's hij ook neemt. Zelfs ala hij zijn matige start verbeten zal er verschil blijven. De Z\vit de Duitsers hebben di traditie en de know-how. D( Amerikanen hebben Chrysle en IBM achter zich. Hun nieu we Bodyn-slee ten opzichte vai een standaard-bob is, aldus pi loot Shimer 'het verschil tussei een Lada en een Porsche'. Di hele zomer hebben zij getest op een simulator, die de baan van Hunderfossen nabootste. Rob Geurts werkte toen sportschool. Hij is gelukkig me wat hij uit de beperkte moge lijkheden heeft gehaald. Trot vertelt hij dat de Canadezen zijn slee willen kopen. „Mijn bob wel snel", zegt hij. „Maar is 1 snel genoeg?" Als hem word|| gevraagd of hij zijn met enkele foefjes wil ruilen te gen één van die pronkstukken op het startplateau, glimlachi hij flauwtjes. „Natuurlijk", hij. Hun beroep i: gek genoeg zijn zij ingehuurd om snelheid te maken. Zij slaan elkaar als kameraden op de schouders, maar zijn eigenlijk rivalen. John Drost en Robert de Wit, de bijrijders van bobber Rob Geurts, beoefenen onge remd hun ongerijmde sport. Vandaag strijden zij met elkaar om een plaats in de bob. Een duel van spierbundels en explo siviteit. De koude oorlog begon gisteren al. „Hé dikke", zei tienkamper De Wit tegen sportschoolhou der Drost. „Jij bent zwaarder, ik ben sneller." En het moet ge zegd, Drost is van het hele veld de zwaarste remmer (een tradi tionele benaming, van remmen is pas sprake na de finish). „Vroeger waren het allemaal zwaargewichten'verontschulr digt de man die in 1984 al een Olympische Spelen beleefde zich. „Nu zie je ook veel lichte, snellejongens." De Wit en Drost doen weinig voor elkaar onder. Hun starttij den verschillen nauwelijks. Na de training van vandaag hakt Ditmar Falkenbergh, de coach, de knoop door. „Heel simpel, wie nu het snelst start, doet za terdag mee. Geen probleem. Deze jongens kunnen dat alle bei heel goed accepteren." Drost, een brok graniet: „Het zal spannend worden. Op zich doet het me niet zo veel hoor, maar nu ik er over nadenk, ja, word ik wel wat r XXL Ijshockeyers hebben behoefte aan grote maten. Kledingleve- rancier Tackle, in wiens tenues alle olympische teams zich hul len, was dat even vergeten. Het Finse bedrijf had de shirts uit besteed aan'de Canadese com pagnon, maar schijnbaar is XXL een rekbaar begrip. Pas vorige week kwam Tackle tot de con clusie dat de shirts wat krap wa ren uitgevallen voor brede schouders. De schade viel mee. Twee naaisters slaagden er in in Lillehammer '94 tien dagen met de hand alle shirts van tussenstukken te voorzien. Bob-baantje Holland heeft geen bob-baan, maar door de medewerkers in Hunderfossen wordt Neder lands gesproken. Nicolette van Schalkwijk is in het media-cen trum bij de glijbaan gestatio neerd. „Leek me eerst niet zo leuk, dat bobben. Maar ik begin er al een beetje kijk op te krij gen". Haar moeder is Noors, zelf woont ze in Groningen. „Ik sol liciteerde naar een baantje en ben aangenomen. Het is welis waar vrijwilligerswerk, maar het levert indirect toch veel op. Ik heb cursussen gehad, gratis eten, leuke ervaringen en voor dit kostuum is al 25000 kronen (bijna 10.000 gulden) geboden door souvenirsjagers". Maar Ni colette is niet van plan het te verkopen na de Spelen. „Mis schien één van mijn pins wel", zegt ze, wijzend op haar pet. „Dit speldje met die camera schijnt ook geld waard te zijn." OS OP TV VANDAAG 17.30-18.15 EURO Nieuws. 18.15-20.00 EURO IJshockey: Tsje chië-Duitsland, live. 20.00-22.30 EUROJJshockey: Noorwe gen-Finland, live. 20.30-21.00 Ned 2 Hoogtepunten van de dag. 21.00-22.00 Ned 2 IJshockey: Tsje- chié-Duitsland en Noorwegen-Finland. 21.00-22.00 BBC 2 IJshockey (Rus land-Oostenrijken Tsjechië-Duitsland). 22.15-22.50 Ned 2 Studio 22.50-23.10 Ned 2 IJshockey: Not chië-Duitsland, I 03.00-03.30 EURO Nieuws. 03.30-04.00 EURO Eurospcrtnews. 04.00-06.00 EURO IJshockey: Noorwe gen-Finland, hoogtepunten. hamar De Duitse kunstrijder Ingo Steuer draagt zijn gewonde partner Mandy Woetzel van de olympische ijspiste. De onfortuinlijke Duitse kwam met haar kin op het ijs terecht. De overwinning bij het paarrijden ging naar het Russische paar Jekaterina Gordejeva en Sergej Grinkov. foto afp 09.00-10.30 EURO IJshockey: Tsje chië-Duitsland. 10.03-17.40 Did 1 Reportages en in terviews, Cross Country (10 km. man nen), Skiën (Super G mannen), Cross Country (10 km. vrouwen), Schaatsen (3000 m. vrouwen) en ijshockey (Slowa- kije-ltalië). 10.05-10.25 Ned 2 Samenvatting van de vorige dag en vooruitblik op vandaag. 10.25-10.55 Ned 2 Cross Country: 10 10.30-12.00 EURO Cross Country: 10 10.55-13.00 Ned 2 Skiën: Super G 12.00-13.30 EURO Skiën: Super G 13.05-13.40 Ned 2 Cross Country: 10 13.30-14.00 EURO Cross Country: 10 13.45-16.45 Ned 2 Schaatsen: 3000 14.00-15.00 EURO Schaatsen: 3000 15.00-17.30 EURO IJshockey: Slowa- informatie. 08.00-09.00 EURO Skiën: Freestyle, 1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22