Meer ruimte voor natuur 'Geen enkele foto is een Leidenfp CO en Leidsch Dagblad Leiden Regio Journalisten voelen politici aan de tand Klachtenbureau jeugdhulpverlening Noordwijkerhout gaat op jacht naar honden K 'Huurders moeten kunnen verhuizen' VOENSDAG 16 FEBRUAR11994 Gedeputeerde Blok ziet niets in Groenfonds Zuid-Holland krijgt er de komende jaren nog ten minste 4000 hectare natuurgebied bij, verdeeld over twintig ge bieden. Het gaat voor de helft om reservaten, waarbij boeren voor natuur moeten wijken. In de andere helft van de gebieden mogen boeren blijven en krijgen ze een vergoeding om de natuur een beetje te sparen. Dat wor- M den zogenoemde beheersgebieden. Rechter akkoord met baggerdepot in Katwijk Katwijkse fotograaf exposeert in plaatselijk museum Als Als het mogelijk is wil de pro bovendien in de Alblas- ard nog eens 1000 hectare jrsgebied extra aanwijzen. 0/" Nu al heeft Zuid-Holland bijt 6000 hectare beheersgebied en een evengrote oppervlakte iservaat. Zuid-Holland heeft, net als andere provincies, weinig geld voor het aankopen 'an gronden voor natuurbe scherming. Gedeputeerde Blok gaat er echter vanuit dat de o komende jaren langzaam zeker geld vrijkomt 3 aankopen. Overigens uitte zij onlangs zware kritiek op het natuurbe leid van het rijk. In het struc tuurschema Groene Ruimte ontvouwt het ministerie van landbouw, visserij en natuurbe heer plannen voor natuurbe houd en -ontwikkeling. Al die plannen moeten worden be taald uit een nieuw Groenfonds, dat zelf geld moet kunnen le nen. Blok verwacht daar geen heil van. Nederland krijgt in to taal 100.000 hectare reservaats- en een evengrote oppervlakte beheersgebied. Net als in Zuid- Holland, zijn deze gebieden voor een deel al begrensd en moeten ze voor een deel nog worden aangewezen. PERSBUREAU CERBERUS Het Hoogheemraadschap van Rijnland mag het bag gerdepot van veertigdui zend kuub in gebruik ne men dat eerder al werd aangelegd aan de Lageweg in Katwijk. Dit heeft rechter J. Bakker van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State gisteren be slist. De rechter heeft het schap wel opgelegd dat vol daan moet worden aan een strenge stanknorm. Deze norm komt er op neer dat het depot niet meer dan ze ven dagen per jaar stank overlast mag opleveren. Aan deze norm kan door het hoog! worden voldaan, kerden woordvoerders vori ge week tijdens de zitting bij de Raad van State. Di recteur Oostingh van Oos- tingh Staalbouw b.v. heeft echter geen vertrouwen in de mededeling van het hoogheemraadschap. Hij vroeg vorige week bij de Raad van State om een ver bod op het baggerdepot. INTERVIEWS DISCUSSIE AMUSEMENT MUZIEK Kunstenaars die in het Katwijks Museum willen exposeren wor den doorgaans met een ballota gecommissie en een wachtlijst van enkele jaren geconfron teerd. Voor de Katwijkse persfo tograaf Dick Hogewoning maakte de leiding van het mu seum een uitzondering. „Dick, we hebben tijd voor je gereser veerd. We zitten niet om je te springen, maar doe je het of doe je het niet?" Zo ongeveer luidde de uitnodiging. En de Katwijkse fotograaf zei ja. Van 19 februari tot en met 26 april exposeert hij zo'n 45 foto's die hij voorname lijk voor het Leidsch Dagblad en de Katwijksche Post maakte. Al ruim voor de opening van de tentoonstelling bepaalde hij welke platen in het museum ko men te hangen. „De meeste fo to's had ik al in mijn hoofd zit ten. Ik heb bewust gekozen voor werk uit de laatste jaren. Dat vind ik nu eenmaal beter." Des ondanks veroorlooft de Katwij- ker zich zo nu en dan een uit stapje naar het verleden. Zo is zijn keuze gevallen op een prent van de Wan Chun, een schip dat in 1974 bij Castricum op de kust liep en daar enkele maan den bleef liggen. Volgens Hogewoning moet een goede persfoto zeggings kracht hebben. „Geen enkele foto is een toevalstreffer. Ze zijn, soms heel snel doordacht ge maakt." Als voorbeeld wijst hij op een foto van een chauffeur die even tevoren zijn vrachtwa gen in een sloot parkeerde. „De man, met een zorgelijke, rimpe lige kop vroeg hij of hij even mocht bellen. Heel bewust koos ik een hoek waarbij hij met zijn rug naar de auto stond. Nadat ik de eerste keer de sluiter had in gedrukt, keek hij mijn kant op waarna ik nogmaals afdrukte. De agent die daar stond had het al door. Dat is een goeie, zei hij." Het is niet de enige foto met een kwinkslag. Hogewoning toont foto's van een botsing met een trein. Terwijl de kle dingstukken aan de zijkant van de ontspoorde wagon hangen, Dick Hogewoning met twee v ten. Ik heb bewust gekozen vt i zijn foto's, die te zien zijn op de expositie in het Katwijks Museum. „De meeste foto's had ik al in mijn hoofd zit- >r werk uit de laatste jaren. Dat vind ik nu eenmaal beter." foto dick hogewoning is op de achtergrond de tekst van de geramde vrachtwagen zichtbaar: C&A de kortste weg is rechtdoor. De plaat van een 'lelijke eend je' met Duitsers die na een voetbalzege door Nederlandse supporters flink heen en weer wordt geschommeld, riep pro testen op van het Noordwijkse gemeentebestuur. Zij zagen de humor er niet van in. Met een ander 'eendje' won Hogewo ning de derde prijs bij de Zilve ren Camera in de categorie da gelijks nieuws. Een vrouw keek huilend toe hoe de vlammen haar citroën compleet verniel den. „Ik heb bewust niet voor de ernstige ongevallen gekozen. Dat zijn vaak toch niet de mooi ste platen", zegt Hogewoning. „Een schreeuwende brandweer man die tijdens het blussen om water brult, zegt veel meer." Zo maakte hij na de miljoenen- brand bij Parlevliet Van der Plas een opname van een beeld van de oprichter. Het bronzen gietsel stond ongeschonden tussen de puinhopen. „Maar het leukste om te foto graferen zijn toch wel mensen. Er zijn zoveel verschillende soorten." In opdracht van de gemeente Katwijk maakte Ho- dorpsgenoten. Enkele portret ten zijn tijdens de expositie te zien. Naast de 'koppen' van een shaggie paffende grafdelver en Marcel van Tol prijken ook Ien Dales en de Noordwijkse burge- Van der Sluijs. Hogewoning, die ooit in Kat wijk bekendheid kreeg met het vervaardigen van etsen, heeft er geen spijt van dat hij voor de persfotografie koos. Samen met zijn vrouw runde hij nog enige jaren een galerie. „Maar steeds vaker kwam er een briefje op de deur te hangen dat ik weg was voor het maken van een foto. Het is een afwisselend beroep. Het ene moment sta je bij een directeur in een deftige kamer, terwijl je een half uur later in de stromende regen een ernstig ongeval staat te fotograferen. Het ligt me gewoon het beste. Ie moet mij geen trouwreportage laten maken. Dat vind ik ver schrikkelijk." De foto's van Dick Hogewo ning zijn op donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen in het Katwijks Mu seum aan de Voorstraat 46 in Katwijk. Jongeren en hun ouders kunnen voortaan klachten over de jeugdhulpverlening kwijt. Ge deputeerde G. Brouwer van de provincie Zuid- Holland stelt maandag officieel een advies- en klachtenbureau in. Het bureau is volgens Brou wer nodig omdat de meeste mensen niet weten waar ze met vragen of klachten over de hulp verlening aan jeugdigen naai Het instellen van een provinciaal klachten- punt biedt volgens Brouwer bovendien de mo gelijkheid om de kwaliteit van de hulpverlening onder de loep te nemen. De gedeputeerde ver wacht geen enorme golf klachten, maar is wel overtuigd van de noodzaak van een klachten bureau. „De hulpverleners staan in een autori taire positie ten opzichte van de jeugd. Dat kan tot misstanden leiden. Overal w, met elkaar omgaan, kan het mis gaan." E klachtenbureau heeft nog gëen onderkomen. Ze worden nogal eens oneerbiedig omschreven als de grijze plaag, de ouderen die steeds meer onze samenleving bevolken. Maar ouderen zijn niet alleen maar hulpbehoevend en kostbaar voor de maatschappij, zo bewijst bijvoorbeeld het Gilde Leiden en omgeving. I Het Gilde Leiden werd opgericht in 1986. „Wij zijn een organisatie van ouderen, boven de vijftig jaar oud, die zijn kennis gratis ter beschikking stelt. Iedereen kan van die kennis profiteren. En aan de andere kant blijven de ouderen, vaak gepensioneerden, op een zinvolle manier bezig en zullen ze niet zo snel vereenzamen", vertelt Gilde-secretaris A. Cebol. Onder het motto dat kennis niet met pensioen gaat kan het Gilde met raad en daad bijstaan op het gebied van natuur, geschiedenis, financien, koken, gezondheid, sport, administratie, kunst, ambachten en nog véél meer. „We hebben een bestand van 110 aanbieders met 70 verschillende soorten kennis", vertelt Cebol. „Zo kan het bijvoorbeeld gebeuren dat iemand zijn kamer wil schilderen maar niet weet hoe hij of zij dat moet doen. Dan hebben wij een gepensioneerde huisschilder die komt uitleggen hoe dat op de beste manier gedaan kan worden, welke materialen je moet gebruiken, enzovoort. Het gaat dan om overdracht van kennis, want het is niet de bedoeling dat een Gildelid ook daadwerkelijk gaat staan verven." Verder organiseert het gilde stadswandelingen, die in principe op woensdag- en donderdagmiddag worden gehouden. Die activiteit - in 1988 begonnen - is steeds belangrijker geworden. Gisteren werd de tienduizendste bezoeker rondgeleid door de gidsen Jan Welling en Herman Mom, die zoals gebruikelijk van start gingen vanaf het Koetshuis van de Burcht in het hart van de binnenstad. „We hebben twaalf gidsen - Leidenaars die trots zijn op hun stad - die tijdens een wandeling van twee uur allerlei historische plaatsen laten zien in de binnenstad en daar hun verhaal bij vertellen", aldus Gilde-voorzitter B. Nieuwenhuis. De bezoekers komen uit alle delen van Nederland. Zo werd een groep Haagse bezoekers, die in Oud Poelgeest in Oegstgeest de cursus 'Pensioen in zicht' volgt, gisteren langs het Gravensteen, het Weeshuis, het stadhuis, het warenhuis van V&D (beschermd stadsgezicht) en al die andere voor toeristen onontbeerlijke bezienswaardigheden geleid. „We volgen niet altijd dezelfde route en laten vaak ook andere dingen zien. En er zijn speciale routes. Zo houden we de afwisseling er in", vertelt gids Jan Welling. Bloemetjes Aangekomen bij pleisterplaats Camino aan de Doelensteeg werd tijdens de pauze de Haagse bezoekster Marie van den Akker in de bloemetjes gezet door wethouder S. de Een op de drie Noordwijkerhout en De Zilk kan dit jaar een bezoek van de hon denbelastingcontroleur ver wachten. De gemeente stuurt een controleur op pad die een derde deel van de huizen be zoekt. Ook in 1995 en 1969 ge beurt dat, zodat over drie jaar alle Noordwijkerhoutse huis houdens zijn gecontroleerd. In Noordwijkerhout werd twee jaar geleden voor het laatst op de aanwezigheid van hon den gecontroleerd. Toen wer den alle huizen in de gemeente bezocht wat een uitbreiding van het bestand van 250 honden opleverde. Het aantal geregi streerde honden kwam daar mee op 1150. Nu is dat aantal weer gedaald tot 1025 exempla- Stationsproject In het artikel over de realisatie van het Leidse stationsproject, gisteren in deze krant, staat een verschrijving. De wethouders Van Rij en Walenkamp kregen in het najaar van 1991 de tegen vallende raming onder ogen en hielden dat geheim tot een paar maanden geleden, schreven wij. Dat moest zijn: tot een paar maanden later. Hierdoor is de verkeerde indruk gewekt dat de wethouders gedurende twee jaar een tegenvaller op de be groting van het Leidse stations project geheim hielden. In plaats van de nu gekozen controlevorm heeft de gemeen te nog overwogen oproepen te plaatsen in de krant waarmee bezitters van nog niet geregi streerde honden worden opge roepen zich te melden. Vanwe ge het geringe resultaat dat daarvan wordt verwacht, kiest men daar echter niet voor. Van een huis-aan-huiscontrole in het hele dorp in een jaar tijd ziet Noordwijkerhout af omdat dat te duur is. De man die voor de gemeente eenderde van de huizen gaat controleren rekent daarvoor een bedrag van 2.550 gulden per jaar. Deze kosten worden vol gens de gemeente volledig ge dekt door de extra inkomsten die aan hondenbelasting bin nenkomen. VRIJE TIJD Postzegel beurs De Internationale Vereniging van Postzegelverzamelaars Phi latelica houdt op donderdag 17 februari een ruilbeurs. Vanaf 19.30 uur is iedereen welkom aan de Antonie Dycklaan 1. De toegang is gratis. Opening Kinderboekenwinkel Kraai Ko aan de Nieuwe Rijn opent 19 fe bruari haar deuren. De winkel in nieuwe en tweedehands boe ken nodigt iedereen uit voor de feestelijke opening om 10.00 Gildegids Herman de Man actief op de Burchtheuvel. Vreeze (PvdA), die zich even van zijn dagelijke verkiezingsbeslommeringen had losgeweekt. „Leiden heeft de grootste en mooiste binnenstad van Nederland binnen haar singels. Het doet mij genoegen dat daar zulke deskundige gidsen van het Gilde Leiden rondlopen. U hoort eigenlijk een beetje bij het stadsbeeld", sprak de plaatselijke bewindsman goedkeurend. Mevrouw van den Akker kreeg ook nog een speciale oorkonde, speciaal voor de gelegenheid gekalligrafeerd door gids Wout Overdijk, voormalig etaleur van Vroom en Dreesmann. Niet alle tienduizend excursisten hebben overigens daadwerkelijk in Leiden rondgelopen. Sommige gidsen bezoeken namelijk dienstencentra en verzorgingshuizen met een diaserie, vervaardigd door secretaris Cebol. Op die manier krijgen de ouderen die bijvoorbeeld slecht ter been zijn toch de gelegenheid een vrijwel volwaardige i maken. Bekende" de Rembrandtroute, de Boerhaaveroute, de Hofjesroute en de speciale Kerkenwandeling langs historische kerken, die op de zaterdagen in juli wordt gehouden. De activiteiten van het Gilde vormen overigens geen concurrentie voor de beroepsgidsen van de VW. „De VW verwijst tegenwoordig zelfs mensen aan ons door. Wij richten ons op een ander publiek, lopen in compacte groepjes van hooguit tien foto henk bouwman personen. De VW-gidsen lopen met grote groepen op zondag", zegt voorzitter Nieuwenhuis. De excursies beginnen in de regel om 14.00 uur en kosten een rijksdaalder. Opgave: tel. 123744, 24 uur van tevoren. Inlichtingen over diavoorstellingen: A. Cebol, tel. 760325. Het Gilde houdt spreekuur op dinsdag en donderdag van twee tot vier uur op het adres Bevrijdingsplein 60, tel. 766695. Frank Buurman Huurders die een huis van de woningbouwvereniging willen verlaten, moeten niet verplicht zijn de veranderingen die ze hebben aangebracht terug te brengen in de oorspronkelijke staat. Volgens de stichting Leef baar Zuidwest verhuizen vooral ouderen vaak niet, omdat het terugbrengen in de staat waarin ze de woning aantroffen, soms in de tienduizenden guldens kan lopen. De ouderen zouden daardoor woningen bezet hou den die eigenjijk te groot en te duur voor hen zijn. l-eefbaar Zuidwest reageert met die stelling op een uit spraak van GroenLinkser Edith Middelkoop, die stelde dat Lei denaars die uit een te dure of te grote woningen weg willen, een verhuispremie van de gemeente zouden moeten krijgen. Leef baar Zuidwest denkt dat zo'n maatregel echter veel te duur zou worden. Soepelheid van de woningbouwvereniging zou verhuizen al een stuk goedko per maken, stelt de stichting.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17