Leiden Goekoop pleit voor Leiden als 'railstad' Parkeren blijkt grootste probleem voor Leidenaars Zangtalent krijgt kans in The Duke Riagg heeft concurrent in TinTurel Twee miljoen voor Zijlpoort Vrouw van Geertsema in de truienhandel Krakers bovenwoning VSB-bank willen contract Molen De Valk breidt uit WOENSDAG 16 FEBRUAR11994 Politie yi q De Leidse politie is op de vingers getikt. I O Twee agenten hebben een vrouw uit Oegstgeest onbehoorlijk behandeld. Gokkast A Q Jacobswoude gaat I -7 gokkast in snack bars verbieden. A/la// markeert hoogtepunt van chaos 'Leiden graaft zich naar de toekomst.' Met de onthulling van een poster met die tekst op het Stationsplein gaf mi nister J. Maij-Weggen gisteren het startsein voor de bouw van twee tunnels onder en langs het NS-station. Karwei en, die vele miljoenen guldens duurder uitvielen dan aanvankelijk was becijferd. „Leiden zorgt voor een goede ?n! scheiding tussen autoverkeer en openbaar vervoer", zei minister Maij. „Dat mag ietsje duurder zijn." De voorbereidende werkzaam heden voor de tunnelbouw zijn al een tijdje geleden begonnen. Een echt startsein was het dus niet. toen de minister met de wethouders Van Rij (PvdA) en Walenkamp (CDA) aan een touwtje trok om een gordijn van twee Leidse stadsvlaggen voor de poster te verwijderen. „Wij zijn blij dat u hier het, eh, het hoogtepunt van de chaos komt markeren", zo omschreef bur gemeester Goekoop het bezoek van de minister aan Leiden. Knooppunt De burgemeester greep het be zoekje van de minister van ver keer en waterstaat aan om te pleiten voor een wijd vertakt net van sneltramverbindingen vanuit Leiden. Want de ver nieuwde stationsomgeving, met een tunnel voor bussen, fietsers en voetgangers, een tunnel voor autoverkeer, een veilig voetgan gersgebied en een compact busstation, is het waard uit te groeien tot een echt vervoers knooppunt. Leiden kan een 'railstad' worden, betoogde Goekoop. Hij vroeg een railtje naar Katwijk en Noordwijk en een railtje naar Zoetermeer. „En een railtje naar een nieuw vlieg veld Zestienhoven, als u dat bouwt." Eerste De burgemeester benadrukte dat Leiden de eerste stad is, waar zo'n grote operatie aan station en ondergrondse infra structuur in gang wordt gezet. Wethouder Walenkamp kon een grijns niet onderdrukken. Leiden heeft het hem dan toch maar geflikt. De kapitale ver bouwing van het NS-station en de aanleg van twee peperdure tunnels is aan de gang, terwijl Amsterdam voorlopig moet wachten op zijn ondergrondse busstation. „Dit project is veel eerder boven 'de grond geko men dan soortgelijke projecten in de zogenaamde grote ste den", zei Goekoop. Dat deed de CDA-wethouder voor verkeer kennelijk veel deugd; Leiden, sneller dan een echt grote stad. Vrouw van snorfiets getrokken leiden Een 40-jarige Leidse is gisteravond van haar snorfiets ge trokken op de Jan van Houtkade. Dat gebeurde toen een passe rende fietser haar handtas uit haar fietstas wilde trekken. De be oogde buit bleef met een hengsel om het stuur hangen waar door de Leidse ten val kwam. De tasjesrover is na een tweede, mislukte, poging de tas te ontvreemden lopend gevlucht. De po litie is op zoek naar getuigen die de dader en de vrouw om streeks half acht hebben gezien. Tachtig cd's gestolen leiden Uit woningen aan de Tomatenstraat en de Oude Singel zijn in totaal tachtig cd's gestolen. In een studentenhuis aan de Oude Singel kon de dader naar binnen lopen en onopgemerkt veertig schijfjes meenemen. Ook in de Tomatenstraat is inge broken. Daar worden eveneens veertig cd's gemist. Vergeefse greep in kassa leiden Een 30-jarige Leidenaar probeerde gistermiddag vergeefs de kassa leeg te halen bij een wasserette in winkelcentrum De Kopermolen. Toen de winkelierster even achter was deed de man een greep in de kassa. Hij werd echter opgemerkt door een 64-jarige voorbijgangster, die meteen de politie waarschuwde. De man, die eerder voor soortgelijke vergrijpen is veroordeeld, is aangehouden. De Zijlpoort wordt in oude luis ter hersteld. In de poort en de verdedigingswal wil de gemeen te Leiden een horecagelegen heid vestigen, met óp de wal' een terras. „Zo verlevendigen wij dat stukje van de oude Ha ven", aldus wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening). De gemeente heeft al drie ge gadigden voor een horecagele genheid in de Zijlpoort. Maar een keuze wordt er voorlopig niet gemaakt. Eerst gaat de ge meente de historische verdedi gingspoort opknappen. Dat kost een half miljoen gulden. Vervol gens moet er nog eens ander half miljoen gulden worden ge stoken in de aanleg van de his torische wal met terras. Van Rij ziet het al helemaal voor zich. „Steigertje erbij, dan hebben we commerciële horeca op een mooie plaats in de stad." WD vindt steun in enquête NIPO Zeventien procent van de Lei denaars ziet de parkeersituatie als hét probleem in de stad, te gen gemiddeld drie procent in het land. Een autoluwe binnen stad staat met zes procent op de vijfde plaats, na verkeersveilig heid (zeven procent), huisves ting (zeven procent) en open baar vervoer. Dat blijkt uit een gisteren ge presenteerde enquête, die on derzoeksbureau NIPO in op dracht van de WD heeft gehou den onder 150 Leidenaars. De plaatselijke WD-lijsttrekker A. Geertsema ziet de uitkomsten als een ondersteuning van zijn eis om meer parkeerplaatsen en minder autoluwe straten in het centrum. Ook hoeft niemand hem meer te vertellen dat hij niet weet wat er leeft onder de bevolking. Uit de NIPO-enquête, die ook in Eindhoven, Den Haag, Maas tricht, Leeuwarden. Groningen en Almere is gehouden, blijkt namelijk dat het parkeerpro bleem in die andere steden stukken veel minder speelt. Op de vraag waar de nieuwe ge meenteraad het eerst wat aan moet doen, antwoordde in die zeven steden slechts drie pro cent spontaan 'parkeren'. Ook wilden de onderzoekers 'mogelijke werkterreinen' van de gemeenteraad leren kennen. De ondervraagden mochten aangeven waaraan extra veel aandacht besteed moest wor den. Bovenaan eindigde crimi naliteitsbestrijding met 79 pro cent, werkgelegenheid volgde paul v m der kool) Natuurlijk was de plaatselijke media niet weg te slaan bij minister Maij-Weggen tijdens haar bezoek aan het centraal station. De wethouders Walenkamp (links) en Van Rij (rechts) volgen haar op de voet. foto henk bouwman 'Kom ervoor uit dat je WD'er bent'. Onder dat motto wil de vrouw van de Leidse WD-lijst trekker A. Geertsema het land voorzien van kobaltblauwe sweatshirts met voorop èn ach terop het nieuwe logo van de partij. Het logo voorop heeft de grootte van een hand, achterop vult het de rug. Tijdens een verkiezingsavond in de Stadsgehoorzaal, met lan delijke èn regionale kopstukken, konden WD'ers ze voor 29,50 bestellen. Mevrouw F. Geertse ma had daarvoor wervende posters in de gangen gehangen. De komende dagen pakt ze het groter aan: na de kieskrin gen in de buurt, wil ze ook de rest van het land nog even bel len. Want met de 105 truien die ze tot nu toe heeft afgezet, is ze niet tevreden. Ze vindt het vooral jammer dat het partijbureau zo afwij zend reageerde op haar aanbod om in één keer een einde te ma ken aan de wildgroei van witte, oranje en blauwe WD-truien en sweatshirts en massaal te kiezen voor het kobaltblauwe sweatshirt van F. Geertsema: „Dat partijbureau had natuur lijk duizenden sweatshirts moe ten bestellen, maar vertikte dat." met 65 procent, vervuiling/ver loedering stad met 64 procent en verkeersveiligheid met 62 procent. De parkeersituatie sloot het lijstje met 61 procent, maar dat percentage is nog al tijd twintig procent hoger dan gemiddeld in de zeven onder vraagde steden. Uit het feit dat criminaliteit op dit tweede lijstje zo hoog scoort, voelt de WD zich ge steund in de eis dat het Leids- /Voorschotense district er poli tiemensen bij moet krijgen: „Meer politie op straat helpt bij de bestrijding van de criminali teit en bezorgt de inwoner van Leiden een veiliger gevoel." On veilig lijkt Leiden overigens niet: in de zeven steden noemde ge middeld 82 procent de crimina liteit als aandachtspunt. Sociale dienst staat er goed op leiden paul van der koou Tijdens een werkbezoek, gister middag, is WD-Kamerlid R.LO. Linschoten onder de indruk ge raakt van de enthousiaste ma nier waarop de Leidse sociale dienst fraude aanpakt. „De neu zen staan de goede kant op", meldde hij gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in de Stadsgehoor zaal. Vergeleken met een paar jaar geleden, toen hij ook al langs kwam bij de Leidse sociale dienst, zou er sprake zijn van een 'complete omslag'. Ook de WD zou daaraan hebben bijge dragen door keer op keer te ha meren op het aanpakken van uitkeringsfraude. leiden eglantine Toekomstige zangers en zange ressen krijgen 8 maart de kans van hun leven. In Jazzcafé The Duke kunnen ze die dag optre den met een live-band en voor echt publiek. „Het evenement is bedoeld voor mensen die goed kunnen zingen, maar nog geen podiumervaring hebben", zegt initiatiefnemer Dick Hermsen. Hij is coördinator van de af deling Lichte Muziek van de streekmuziekschooj in Leiden en organiseert samen met The Duke de zangsessie. „Iedereen mag optreden. Het is wel de be doeling dat je jazzliedjes zingt of iets in die richting", licht Hermsen toe. En je moet van tevoren opgeven welke stukken je gaat doen. Maximaal mag je drie liedjes zingen. Er zijn geen voorrondes of be paalde criteria. „We moeten nog even afwachten hoe groot de toeloop is. Dan kunnen we altijd nog zien of we gaan selec teren", aldus Hermsen. Je hoeft ook geen cursist te zijn van de afdeling pop of jazz van de mu ziekschool, benadrukt de initia tiefnemer. De live-band bestaat uit Dick Hermsen zelf op gitaar, Robin Koerts op basgitaar en Rob Car- ree slagwerk. „We komen alle maal van het conservatorium, dus in principe kunnen we ie der lied spelen", lacht Hermsen. De optredens in The Duke zul len aan elkaar gepraat worden door zanger/presentator Edwin Meijster. Hermsen is van plan om van de amateuroptredens in The Duke een traditie te maken. Dit jaar is op 3 mei al de volgende gelegenheid voor nieuw talent Onzekerheid over tijdstip van actie gen. Hij geeft ook geen com mentaar op het huuraanbod van de krakers. Later Volgens politiewoordvoerder R. Blom is er nog onzekerheid over het tijdstip van de kraakactie. Omwonenden zeggen dat het pand een nacht later is gekraakt dan nu wordt aangenomen. Voor de VSB-bank is het tijdstip van belang. Wanneer krakers een pand langer dan 24 uur be wonen, kan de politie hen er niet zonder meer uitzetten. De eigenaar moet dat dan via de rechtbank voor elkaar krijgen. Verder zegt de VSB-bank dat er al een huurcontract was gete kend met een nieuwe bewoner. De politie onderzoekt nu of dit klopt. Krakers hebben vrijdagnacht een woning aan de Leidse De Sitterlaan gekraakt. De boven woning is eigendom van de on dergelegen VSB-bank. Volgens de krakers stond, het huis al 'zeer geruime tijd' leeg. Zij heb ben inmiddels laten weten graag een 'betaalbaar huurcon tract' te willen afsluiten met de eigenaar. De VSB-bank bevestigt dat het bovenhuis altijd aan parti culieren wordt verhuurd. Vol gens M. Antonisse stond de wo ning echter nog niet lang leeg. „De krakers moeten eruit," vindt hij. Welke stappen de VSB-bank daartoe onderneemt, wil de woordvoerder niet zeg- eglantine weumans Bart van der Windt van psycho- logenpraktijk TinTurel denkt dat ziekenfondsen in de nabije toekomst de kosten voor parti culiere psychische hulp gaan vergoeden. „Momenteel wordt alleen behandeling door het Riagg vergoed", legt hij uit. Sommige zelfstandige psycho logen hebben een regeling ge troffen met ziekteverzekeraars, maar doorgaans moeten cliën ten zelfde therapie betalen. nodig"; legt Ingrit Hoogen- doorn uit. Eerstelijnspraktijken als Tin Turel bieden kortdurende hulp verlening in de vorm van pak ketten met een vast aantal uren therapie. „De verzekeraar weet zo precies waar hij aan toe is wat de kosten betreft en zal daarom sneller geneigd zijn de behandeling te vergoeden", al dus Van der Windt. TinTurel houdt met haar prij zen rekening met het feit dat de cliënten zelf moeten betalen. Een zitting kost tussen de vijftig en negentig gulden, afhankelijk vah het inkomen van de betrok kenen. „Als het geld een pro bleem is, kan daar trouwens al tijd over gepraat worden", zegt Hoogendoorn. De oprichters van TinTurel hebben destijds een gat in de markt ontdekt. Het Riagg kampt met enorme wachtlijsten. „Wij hebben geen wachtlijst. Mensen die vandaag bellen kunnen morgen al terecht", zegt Geer- brands. We proberen zo ook de kloof die er is tussen huisarts en psygoloog te overbruggen, legt Van der Windt uit. De medewerkers verwachten niet snel een wachtlijst te krij gen. „Het is niet de bedoeling dat mensen hier gigantisch lang blijven hangen", zegt Hoogen doorn. We bieden therapieën aan met een vast aantal uren en dus stromen cliënten redelijk snel door", legt ze uit. De enorme wachtlijst is niet de enige klacht die vaak ge hoord wordt over het Riagg. Ook zouden veel mensen zich daar niet serieus genomen voe len. „Wij gaan echt op iedere psychische klacht in. Niemand komt zon ar bi^ee^^hulpir stantie aankloppen", aldus Hoogendoorn. TinTurel is erg voor een per soonlijke aanpak van cliënten. Iedereen die zich aanmeldt krijgt een gratis kennismakings gesprek en er wordt individueel bekeken wat de beste vorm van therapie is. „Mensen vinden het Riagg vaak te onpersoonlijk, te groot en te bureaucratisch", zegt Geerbrands. Hoogendoorn wijst op het flexibele karakter van TinTurel. „We zijn een kleine groep en kunnen zo makkelijk inspringen op problemen die we vaak te gen komen", zegt ze. Het trai ningscentrum werkt met the magerichte groepen. Op het ogenblik lopen de assertiviteits- trainingen en de cursus 'Hoe kom ik van hyperventilatie af heel goet leiden Het molenmuseum De Valk heeft er over een maand een rosmolen bij. De door een paard aange dreven molen is een geschenk uit 1972 van het Legermuseum. Dat museum, dat nu in Delft is gevestigd, zat destijds nog in het Pesthuis in Leiden, waar ook de rosmolen stond opgesteld. Het museum De Valk biedt een overzicht van molens uit de Leidse omgeving en de geschiedenis van het malen van graan. Be zoekers kunnen ook zien hoe de molenaar vroeger gewoond heeft en bekijken hoe de korenmolen werkt. In Nederland zijn er nog maar vier rosmolens, waarvan er binnenkort dus één in het molenmuseum is te bezichtigen. foto hif.lco kuipers om aan het publiek te tonen wat ze kunnen. „Alles zal afhan gen van het succes van de op tredens", zegt Hermsen. Iedereen die dinsdag 8 maart graag wil optreden in The Duke kan zijn of haar liedjes opgeven aan Dick Hermsen. Iedere maandagavond is hij tussen 20.00 en 21.00 uur telefonisch te bereiken op de muziekschool: 071-141041. De optredens in The Duke aan de Oude Singel in Leiden beginnen om 21.30 uur. Smartegeld voor vrijgesproken ontuchtverdachte Een 34-jarige Leidenaar die au gustus vorig jaar werd vrijge sproken van ontucht heeft een schadevergoeding van 20.000 gulden gekregen. De man heeft drie maanden onterecht in hechtenis gezeten. In die perio de is hij door medegevangenen mishandeld. De schadevergoeding is be doeld als 'smartegeld' en om gederfde inkomsten uit werk te dekken. De advocaat van de Leidenaar, T. Putto, had de rechter om een vergoeding van 30.000 gulden gevraagd. De 34-jarige man werd 12 mei opgepakt nadat zijn collega, te vens zwager, een aanklacht te gen hem had ingediend. De aangever betichtte de man er van zijn 12-jarige zoontje seksu eel misbruikt te hebben. Na 92 dagen hechtenis werd de man vrijgesproken. Direct na de rechterlijke uit spraak dook hij onder omdat hij werd bedreigd door familie van het misbruikte kind. Een half jaar later verblijft hij nog steeds op een adres buiten Leiden Te rugkeer naar zijn woonplaats lijkt hem onmogelijk, gezien de aanhoudende dreigementen. De man is van plan te verhui zen. „Een paar weken geleden zijn mijn ramen nog in- geggooid. Het is in leiden voor mij gewoon niet veilig." De toegekende schadevergoe ding is voor de Leidenaar dan ook allerminst een genoegdoe ning. Veel liever had hij gezien dat de Leidse politie de ver meende ontucht nader uit zocht. „Het gaat mij niet om het geld, dat vergoedt weinig. De psychische schade die ik in drie maanden heb opgelopen is niet in geld uit te drukken. Het zou voor mij pas een genoegdoe ning zijn als er opnieuw werd gezocht naar de echte dader en die ook werd gevonden. Maar dat gebeurt dus liclciu

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15