Rozenkraag en sleutelketting Opmerkelijke Cubaanse inzending op Berlinale 'Richard III': virtuoze oefening in het kwaad; Cultuur&Kunst Expositie van Vermeer in Washington en Den Haag Tekeningen Stevenson missen diepte Samenwerking NDT en Haags Conservatorium Raad voor de Kunst: actie tegen doodvonnis Rushdie DINSDAG 15 FEBRUAR11994941 Kunstenaars ontwerpen waardigheidssymbolen voor 'Euroburger' Het lijkt onwaarschijnlijk dat een hoogwaardigheidsbe kleder binnenkort rondloopt met de 'keten' van ontwer per Titia Ex om zijn hals. Het sieraad dat Ex ontwierp voor de expositie 'Tekens en Ketens' in het Arnhemse Gemeentemuseum bestaat uit een groot rond plateau van plexiglas met daarin hondertwintig houdertjes met zijden roosjes. ARNHEM HENK MEUTGEERT In de tentoonstellingscatalogus draagt' theatermaker Gerardjan Rijnders de rozenkraag, al wordt het op de foto niet helemaal duidelijk of hij hel geheel nu ook werkelijk draagt of dat het gewoon aan een paar onzicht bare touwtjes aan het plafond hangt en hij er zijn hoofd een voudigweg doorheen heeft ge stoken. Titia Ex is één van de zeventig ontwerpers die een 'eigentijds waardigheidssymbool voor de Euroburger van nu' hebben ge maakt. In het Arnhemse Ge meentemuseum zijn hun ke tens en tekens, maar ook de kis ten en kussens waarin en waar op ze dienen te worden opge borgen te zien. Het is een kleu rige, hier en daar verrassende tentoonstelling geworden waar voor Threes Moolhuysen, werk zaam bij het TC Design Cen trum in Schiedam en eerder verbonden aan het Rotterdamse Museum Boymans van Beunin- gen, tekende. Threes Moolhuysen heeft van huis uit iets met waardigheids- symbolen. Haar vader was bur gemeester en in de catalogus haalt ze herinneringen op aan de dagen dat hij zijn ambtske ten droeg. Een heel ritueel, zo blijkt uit haar verhaal. Extra's Een halsketting of een ring kun nen, gezien de geschiedenis van deze voorwerpen, op zichzelf al een symbool van waardigheid zijn. Omdat bijna iedereen te genwoordig deze sieraden draagt (een zegelring bijvoor beeld heeft niets meer met waardigheid te maken) moet er dus iets extra's worden toege voegd om deze die symbolische waarde terug te geven. Juist aan die extra's ontbreekt het bij een aantal van de tentoongestelde voorwerpen bij 'Tekens en Ke tens'. Er blijven dan wel mooie sieraden over, maar je vraagt je wel af waarom juist die nu als een waardigheidssymbool moe ten worden opgevat. Anders is het met de sieraden die wèl verwijzen naar bepaalde tekenen van waardigheid. De 'ster' lijkt bijvoorbeeld zo'n symboolfunctie te hebben. Her man Hermsen ontwierp een speld die nog het meest lijkt op de Amerikaanse sherrif-ster en stanste er de leters 'NL' uit bin nen een kring van Europese sterretjes. Petra Bormann maakte een halsketting die be staat uit kussentjes met sterren erop en Karin R'Hila ontwierp een ster die bevestigd is op een lintje. Ook het fenomeen 'keten' duikt regelmatig op, zelfs letter lijk in het ontwerp van Sjef Hendrickx die twee handen in 'schudhouding' bevestigde aan een fikse ketting met vervaarlij ke haak. Ook de rijksappel (Ruudt Peters), de scepter (Win nie Teschmacher) en de sleutel (Els Deumens en Janneke Yff) ontbreken niet. En de set ringen die Katrin Laville maakte is wel heel bijzonder; zij ontwierp dit sieraad voor onder anderen een timmerman (ring met zaagje of met schuurpapier) en een naai ster (ring met speldenkus sentje). Minstens zo leuk als de ten toonstelling is de catalogus met foto's van Michaël Perron. De National Gallery of Art in Washington en het Mauritshuis in Den Haag organiseren de eerste overzichtstentoonstelling van de zeventiende eeuwse schilder Johannes Vermeer. In samenhang daarmee wordt de komende twee jaar een aantal van zijn schilderijen gerestau reerd, waaronder de twee be roemdste, 'Gezicht op Delft' en 'Meisje met de parel', zo heeft het Mauritshuis meegedeeld. De expositie in Washington is van november 1995 tot februari 1996, in het Mauritshuis van maart tot juni 1996. Hoeveel werken getoond zullen worden, is nog niet duidelijk. Het Mau ritshuis spreekt over een wezen lijk aantal van de zeldzame schilderijen. Het totale oeuvre van Vermeer (1632-1675) is niet groter dan ruim dertig schilde rijen. Het Mauritshuis verwacht in Den Haag 250.000 bezoekers. Van Vermeer zijn geen schil derijen meer in particulier bezit. Voor de tentoonstelling zullen de doeken uit musea in West- Europa en de VS moeten ko men. Het Mauritshuis heeft drie Vermeers in bezit. Naast de twee genoemde is dat ook nog 'Diana en haar gezellinnen', een van zijn vroegste werken. Het publiek zal de van de schilderijen vanaf 10 m|^ in een speciaal daarvoor inge. richt atelier kunnen volgen. He,6 Mauritshuis wil met de presert6-^ tatie 'Vermeer in het licht' he) publiek een beeld geven van de ze museumtaak die gewoonlijl achter de schermen wordt uir6-^ gevoerd. Een internationale bej gleidingscommissie van restate ratoren en kunsthistorici bege^-2 leidt de restauratoren. !7.5 Het Mauritshuis verricht oo| een uitgebreid onderzoek naa» de technische conditie van all) schilderijen van Vermeer. Daaifö.l aan werkt een groot aantal in ternationale instellingen mea De gegevens worden opgeslqs.3 gen in een databank. Het 01^8.4 derzoek moet duidelijkheid ge ven over de wijze waarop Ven meer zijn effecten bereikte. Het fenomeen 'keten' duikt letterlijk op in het ontwerp v bevestigde aan een fikse ketting met vervaarlijke haak. KUNST RECENSIE BEN WAGEMAKER Expositie: Nicky Stevenson, tekeningen en objecten van papier maché. Tot 28 febr, di t/m vr 11.00 - 18.00 u, za 10.00 - 17.00 u, zo 13.00 - 16.30 u. Zóne, Nieuwstraat 17b, Leiden. Wie de ontwikkelingen in de kunst volgt weet dat weelde 'in' is. Zo staan in oa Rotterdam en Haarlem 'bankjes' van Dora Dolz, die vorig jaar nog met de Judith Leysterprijs onderschei den werd. Het zijn (gebakken) kleisculpturen in felle kleuren, symmetrisch van bouw en voor zien van ornamentele krullen. Hoewel men, gelet op het mate riaal, geen groot zitcomfort moet verwachten zijn ze toch geschikt om even op te verpo zen. Het zijn 'gebruikssculptu- ren'. En daarmee belanden we op het grensgebied van kunst en toegepaste kunst. De nu in 'Zóne' exposerende Nicky Stevenson komt duidelijk uit de hoek van de toegepaste kunst, ook haar werk kan weel derig genoemd worden. Maar of ze zich, als Dolz, op genoemd grensgebied begeeft mag be twijfeld worden. Bollen in schreeuwend rood, blauw en geel die (waren ze niet van pa pier) als onorthodoxe vazen te bestempelen zouden zijn, verra den haar opleiding keramische vormgeving. Hun gekrulde voetjes herhalen zich in lijn in het boloppervlak, de kroonvor- mige openingen accentueren de ornamentele stijl het meest na drukkelijk. Zonder twijfel heeft het wer ken met papier maché te ma ken met een verleden als decor ontwerpster. Op een goudkleu rig zuiltje (een typisch toneelat tribuut) staat een bord waarojf. de "afbeelding van een zeemeerj min prijkt. Kennelijk heeft Stej venson iets met vissen want ofj al haar tekeningen komen ze te rug. Staartvinnen dienen zie®, j aan als waaiers die in en om elL'. kaar krullen, wulpse vissenbek» ken dingen om aandacht. Wié regelmatig een Chinees restau) rant bezoekt herkent ze, en hef is mede om die reden de vraag of Stevenson er verstandig aaij doet zich als kunstenaar te prei senteren. Haar tekeningen en papier maché objecten drageil nog te veel sporen van d^ kunsttoepassing. De tekeningen zijn daarbij vlak, missen diepte en willen zo uitgesproken 'ver sieren' dat elke andere dimensil ontbreekt. Een schoenmakeU heeft een mooi vak, maar hij doet er verstandig aan zich bu zijn leest te houden. Threes Moolhuysen wilde dat daarin vrouwen die zelfstandig een beroep uitoefenen de siera den dragen, maar het werd een ,,mix van bekende Amsterdam mers en markante vrouwen", aldus de tentoonstellingsmaak ster. Zo zien we Gerardjan Rijn ders met zijn kraag van rozen, Joop Braakhekke met een kus sentje cm zijn hals, Marthe Röl- ing met ketting in haar Starfigh- ter en Erwin Olaf met een gou den ei in z'n mond. Verder veel mensen uit de kunstwereld en ook de families Ferron en Mool huysen zijn goed vertegenwoor digd in het overigens prachtige boekwerk. 'Tekens en Ketens, Kussens en Kisten'. Waardigheidssym bolen van 74 kunstenaars tot 22 maart in het Gemeentemu seum Arnhem. Open: dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag van 11 tot 17 uur. Daarna in de Kunsthal Rotterdam. Catalogus met kleurenfoto's van Michaël Fer ron: 65 gulden. BERLIJN «NPA Even leek het of oude tijden wa ren weergekeerd op de 44e edi tie van de Berliner Filmfestspie- le. Achter de tafel in de pers ruimte zat een regisseur uit een communistisch land die diplo matiek laverend probeerde zo wel de aanwezige pers als zijn officiële achterban thuis te vriend te houden. Het was een scène waarvan we dachten dat we die qooit meer zouden zien, maar die dankzij de Cubaanse regisseur Tomas Gutiérrez Alea toch nog een reprise beleefde. Gutierrez Alea, in ons land bekend van de Marquezver- filming 'Cartas del Parque'. laat in Berlijn overigens een heel op merkelijke film zien, waarvoor ook bij een Nederlandse distri buteur belangstelling bestaat. 'Fresa y Chocolate' (Aardbei en chocola) gaat over de moeilijke positie van homoseksuelen op Cuba, een onderwerp dat nog niet zo lang geleden absoluut taboe was op het eiland. Gutiér rez Alea laat een geroutineerde nicht met dissidente ideeën ver liefd worden op een jonge, in d( (heteroseksuele) liefde gefrus treerde radicaal rriet een inge kankerde afkeer van alles wa homoseksueel en contrarevolu tionair is. Een gezochte combinatie op het eerste gezicht, maar de film weet heel subtiel aannemelijk te maken dat de twee via een ge deelde liefde voor de literatuur toch naar elkaar toe groeien, al blijft een traditioneel happy end achterwege. Talent doet tot nu toe op de 44e Berlinale volop van zich spreken. Met name de competi tie, traditioneel een zwak on derdeel in Berlijn, blijkt de eer ste dagen van een prettig ni veau. Behalve het Cubaanse 'Fresa y Chocolate' maakte vooral de door de Australiër Pe ter Weir gemaakte Hollywood- produktie 'Fearless' grote in druk. Fearless', binnenkort ook in Nederlandse première, kent een prachtige hoofdrol van Jeff Bridges als overlevende van een vliegramp die als een soort Je- zusfiguur door het leven gaat, elk gevoel voor de realiteit kwijtgeraakt is en bovendien geen enkele angst meer kent. Het voorlopige hoogtepunt van de Berlinale draaide echter buiten de competitie. In een bijprogramma werd van de Russische regisseur Jurij Mamin (in ons land bekend door 'The Fountain') 'Venster op Parijs' vertooncb een briljante komedie waarin een aantal inwoners van St.Petersburg per ongeluk ont dekt dat een achter een kast verborgen raam hen linea recta in Parijs brengt. Dit fantastische gegeven werd door Mamin ge bruikt voor een spiritueel spel met de verschillen tussen (voor malig) Oost en West. Al gauw pendelen inwoners van St.Pe- tersburg en Parijs door het raam heen en waqr om in een voor hen vreemde wereld van de ene verbazing in de andere te tui melen. De kans bestaat gelukkig dat ook dit Russische ldeinood in Nederland te zien zal zijn. Amsterdam krijgt Mondriaan AMSTERDAM ANP De kring Amsterdam van de Koninklijke Notariële Broederschap heeft een vroege tekening van Piet Mondriaan geschonken aan de gemeente Amsterdam. De tekening, waarop de kaarsenfa briek achter het Rijksmuseum staat afgebeeld, maakt deel uit van de tentoonstelling Mondriaan aan de Amstel 1892-1912, die donderdag in het Gemeentearchief wordt geopend. Er zijn ruim zestig werken, voor een groot deel afkomstig uit het buitenland te zien. Het is de eerste keer dat de Amsterdamse periode van Mondriaan in een tentoonstelling aan bod komt. Met de presentatie in de hoofdstad wordt het Mondriaan-jaar officieel geopend. Later in het jaar zijn er onder meer exposities in het Haags Gemeentemuseum. van muziek van een reeks van componisten van voor de 17e eeuw, zoals Henry Purcell, Francois Couperin en Jacob Van Eyck. Solitaire wordt gedanst op muziek van Johann Sebastian Bach. Negentien musici van het Ko ninklijk Conservatorium voeren de muziek live uit, zowel vanuit de orkestbak als op het podium. De Roo heeft gebruik willen maken van de bijzondere ba- rokafdeling van het conservato rium. Zowel Hoche als Lightfoot waren volgens De Roo meteen enthousiast voor het idee op oude (dans)muziek een nieuw ballet te maken. De Roo praat nu met het Haagse conservato rium over een soortgelijk pro ject met de afdeling elektroni sche muziek. Dat zou moeten leiden tot een ballet voor NDT 3, dat dansers boven 40 jaar herbergt. De wereldpremières van de bal letten 'A tire d'aile' van Lionel Hoche en 'Solitaire' van Paul Lightfoot moeten het begin worden van een verdergaande samenwerking tussen Het Ne derlands Dans Theater (NDT) en het Koninklijk Conservatori um in Den Haag. De muzikale achtergrond van Michael de Roo, de zakelijk leider van het NDT en voormalig docent slag werk aan het conservatorium, staat aan de basis van dit expe riment. De twee balletten vormen sa men het programma Oude Mu ziek/Nieuwe Balletten dat op 24 februari voor het eerst in het Haagse AT&T-theater wordt uit gevoerd door NDT 2, het jonge- rengezelschap van het Neder lands Dans Theater. 'A tire d'ai le' (klapwiekend) Cello centraal bij Gaudeamus ROTTERDAM ANP Het Internationaal Gau deamus Vertolkers Concours 1994, dat van 27 februari tot& en met 6 maart in Rotterdam wordt gehouden, besteedt extra aandacht aan de cello.I Dit jaar nemen negentig jon-3- ge solisten en ensembles uitP- de hele wereld aan het con-^. cours deel. ;i Het Gaudeamus Vertolkers Concours richt zich op de in terpretatie van hedendaagse! P muziek en staat open voorilv alle instrumenten, stemsoor-fe ten en kleine ensembles. Def' musici zijn vrij om te spelenuj wat zij willen, als dat maark van na 1940 en liefst van napc 1980 is. Er moeten zes wer-i ken worden uitgevoerd, j!r waarvan twee van een Ne-^J derlands componist. kr Het concours vindt plaatsw in het Rotterdams Conserva-Pr torium en in De Doelen. f L THEATER RECENSIE DIRK WILLEM ROSIE 'Richard III' van William Shakespeare. Ge zelschap: Toneelgroep Amsterdam. Verta ling: Gerrit Komnj. Regie: Gerardjan Rijn ders. Decor: Paul Gallis. Met: Pierre Bck- ma. Hajo Bruins. Fred Goessens. Lineke Rijxman, Marjon Brandsma, Sigrid Koetse, Kitty Courbois. Hans Kesting, Peter Oost hoek. Rik van Uffelen e.a Te zien: 18 tot 20/2 Rotterdam, 24 tot 27/2 Amsterdam. 1 tot 3/3 Utrecht. 4 tot 6/3 Den Haag, 9 tot 12/3 em 23tot 26/3, Amsterdam. Kunstschilder Theo Bitter overleden De Haagse kunstenaar Theo Bitter is afgelopen zondag op 79-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het Haags Schilder kundig Genootschap Pulchri Studio, waarvan Bitter sinds 1945 lid was, meegedeeld. Theo Bitter schilderde, maakte aquarellen, tekende, maakte decors voor de Haag se Comedie, muurschilderin gen, kleurdrukken en illu streerde boeken. In 1951 ont ving hij een prijs van de Roc kefeller Foudation die hem in staat stelde enige tijd in de VS te werken. Daarna werkte hij veel in Zuid-ltalië. Bitter was mede-oprichter van de naoorlogse schildersgroepen 'Verve' en Fugare'. Aanvankelijk werkte hij in een naiëf-realistische stijl. Na een korte neo-abstracte pe riode kwam hij in de lyrisch- realistische richting terecht. De laatste tijd bereidde hij een tentoonstelling in Pul chri Studio voor. Deze expo sitie, die hij samen met beeldhouwster Wibbine van Roon-leiders zou houden, gaat door. Van 19 maart tot en met 7 april. DEN HAAG ANP De Nederlandse regering moet de zaak-Rushdie voorleggen aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag en het co mité van ministers van de Raad van Europa. Dat bepleit de Raad voor de Kunst in een brief aan de ministers d' Ancona (cul tuur) en Kooijmans (buitenlandse zaken) Gisteren was het precies vijf jaar geleden dat de Iraanse lei der Khomeiny het doodvonnis uitsprak over de Britse schrijver Salman Rushdie. Zijn boek De Duivelsverzen zou godslasterlijk zijn. Eerder verklaarden de beide bewindslieden dat het niet aan Glasprijs voor Sybren Valkema De Amerikaanse Glass Art Society heeft aan de Blariciimse glaskun stenaar Sybren Valkema haar hoogste onderscheiding, de Lifetime Achievement Award' toegekend voor zijn langdurige bijdrage aan de kwaliteit van de glaskunst. Valkema (1916) neemt de onderscheiding op 17 maart in Oak land, Californië in ontvangst. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst van de Glass Art Society, die in 1965 is opgericht om de ontwikke ling van de glaskunst wereldwijd te bevorderen. Sybren Valkema is een van de pioniers van de moderne vrije glaskunst, die losstaat van de tradities en cultuur van de glasfabrie ken. Hij doceerde aan de Rietveld Academie in Amsterdam en leid de daar de glasopleiding. Koningsgekte zit de Engelsman in het bloed. Charles en Di zijn nu de publieke speeltjes, maar 400 jaar geleden was de royalty- honger ook al niet te stillen. De gekleurde visie op de geschie denis van Richard III door Willi am Shakespeare heeft een inte- Nederland is initiatieven te ne- ressant stuk opgeleverd. 'Ri- men. Dat is, zo schreven ze eind chard III' is een oefening in het december, voorbehouden aan kwaad. Er zijn in de literatuur Groot-Brittannië, omdat Rush- wel meer toneeltirannen die die de Britse nationaliteit heeft, vrolijk om zich heen hakken, De raad is het daar niet mee maar geen ander personage eens. Onderhand mag geen springt zo virtuoos met de na- middel ongebruikt worden gela- bestaanden om. De hem omrin- ten. gende baronnen speelt Richard gewiekst tegen elkaar uit. Hij De raad dringt er op aan op wekt hun vertrouwen door op korte termijn te onderzoeken of het goede moment gul, vroom, Groot-Brittannië inderdaad niet vaderlijk of onderdanig te lijken bereid is de zaak voor te leggen en hij dwingt steeds weer gezag aan het Internationale Hof van af met zijn doortastende optre- Justitie en het comité van mi- den. Zijn leven bestaat uit het nisters. Als dat het geval is advi- zetten van vallen; na de klap seert de raad met klem toch via ontdoet Richard zich achteloos, Nederlandse kanalen stappen te 0f met een sarcastische opmer- ondernemen bij de twee instan- king, van het kadaver, ties. De vrouwen pakt hij anders aan. Met eindeloos gevlei weet hij de rouwende weduwen van zijn slachtoffers in te palmen. Het was'toch allemaal voor hun bestwil, of voor dat van hun prille dochters, dat hij wat ech telijke koppen liet rollen, zo fleemt Richard. En hij komt er nog mee weg ook! Je gaat die man alleen nog maar meer ha ten om zijn gegoochel met woorden, om zijn onnavolgbare sociale intelligentie, om dat uit blijven van die klap in zijn smoel. Dit stuk staat of valt met de man die Richard speelt. Het Pierre Bokma, Hugo Koolschijn staat (en wankelt geen mo ment) dankzij Pierre Bokma, die zijn Albert van Dalsumring nog maar weer eens heeft opge poetst met een weergaloze schurk. Bokma is mooi, maar hij maakt zich afstotelijk als het gedrocht Richard, hinkend en verlamd aan een arm. En die gesuggereerde lelijkheid over stijgt hij dan weer in een dia loog met een prinses die hem - de duivel in persoon - haat en toch. tegen wil en dank, aan trekkelijk gaat vinden. Deze Ri chard is geen platte moorde naar, Pierre Bokma maakt van hem een prijsacteur, een poli tiek zwaargewicht, een paarde- handelaar. Deze man is zijn omgeving steeds een slag vóór, boereslim en ongebreideld. En dat laatste doet hem de das om. Totaal geïsoleerd sterft de laatste gekroonde York, geregen aan het Lancaster-zwaard van de nieuwe koning. 'Richard III' van Toneelgroep Amsterdam staat in de traditie van Gerardjan Rijnders die be gon met 'Hamlet' en die eens in de zoveel tijd een groot gemon teerde, sterk gestileerde klassie ker oplevert. Deze voorstelling is niet zo gekunsteld als 'Andro mache' van Racine indertijd, maar Rijnders komt er nog steeds rond voor uit dat de kunstvorm theater een broertje dood heeft aan het naturalisme. Joop Admiraal doet tot hilariteit van de toeschouwers een jong prinsesje, het decor van oplo pende, schuivende praktikabels en bewegende lichtbundels ver telt alles wat men over de plaats van handeling weten moet. Ver bluffend mooi zijn de kostuums en de rijkversierde haartooien. De in zwarte klokjurken gesto ken mannen houden het mid den tussen een Urker v een bewaker van de Tower, dej vrouwen brengen kleur metj hun ondraagbare staatsie-ro-i bes. In de scènes zelf wordt voor-} namelijk gesproken. I^aat^ Shakespeare, Komrij, Bokma enl Toneelgroep Amsterdam hun' gang maar gaan. Tussen de scè-J nes zwengelt Rijnders het spet met daverende overgangen steeds opnieuw aan. Hij present teert zijn visie met zó veel over-j tuiging dat je e zit te kijken. r ademloos naai^

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8