Honderden doden bij stammenstrijd Ghana 1 i «4 Buitenland Indonesische ieger doodde gewonden in Oost-Timor' V 3 "1 Goedlopend en lucratief handeltje Politie Cairo doodt drie fundamentalisten Zulu-koning wil oude koninkrijk terug Veiligheidsraad achter ultimatum van NAVO Duitsland sleept Servische kampbeul voor de rechter Britse premier Major zet Brittan in tegen Lubbers blNSDAG 15 FEBRUARI 1994 Georgië rantsoeneert elektriciteit tbilisi De voormalige Sovjet-republiek Georgië, die is getroffen door een koudegolf met temperaturen van 24 graden onder nul, kan de bevolking niet meer dan vijf uur per etmaal van elektrici teit voorzien. Onderminster Cheladze (energie) kondigde aan dat particulieren voortaan twee uur in de morgen en drie uur in de avond stroom krijgen. De rantsoenering is nodig opdat zie kenhuizen, bakkerijen en de spoorwegen kunnen blijven func- Oekraïner bijt hond dood Dnepropetrovsk Een dronken man uit de Oekraïne heeft giste ren in het park van Dnjepropetrovsk een hond doodgebeten. Het incident was uitgelokt door de Duitse herder Elsa, die plot seling de man besprong. Het beoogde slachtoffer beet Elsa's keel door, terwijl de eigenaresse van de hond stond toe te kijken, zo meldde het persbureau ITAR-Tass. I Helikopter verongelukt: elf doden I moskou» Elf Russische grenssoldaten zijn zondag in Tadzjikis- I tan verongelukt toen de helikopter waarin zij zaten neerstortte. |;De helikopter was op weg naar de grens met Afghanistan, waar |"een gewonde soldaat zou worden opgehaald. Het toestel kwam terecht in een sneeuwstorm en vloog tegen een berg. Frankrijk en Israël halen banden aan jeruzalem» Frankrijk en Israël gaan op militair gebied samen werken. Deze samenwerking werd abrupt verbroken op 3 juni 1967, drie dagen voor de derde Arabisch-Israëlische oorlog, toen generaal De Gaulle een embargo tegen de joodse staat instelde. Ook hebben Israëli's vanaf 1 maart geen visa meer nodig voor een kort verblijf in Frankrijk. VS belonen Kazachstan met extra hulp Washington De Verenigde Staten hebben de hulp aan Kazach stan verdrievoudigd om de ex-Sovjetrepubliek te helpen met de overgang naar een markteconomie en de ontmanteling van kemraketten. Dat maakte president Clinton gisteren bekend tij dens een persconferentie in Washington met zijn Kazachse ambtgenoot Nazarbajev. Tijdens zijn bezoek nam Nazarbajev documenten mee waarin Kazachstan zich verplicht het Start- ontwapeningsverdrag en het non-proliferatieverdrag (tegen ver spreiding kernwapens) na te leven. Israël bestookt Hezbollah nabatiyeh De Israëlische luchtmacht heeft vanmorgen Hezbol- lah-bases in Zuid-Libanon aangevallen. Zeker twee straaljager? bestookten doelen van de pro-Iraanse beweging. Het is niet be kend of bij de aanvallen slachtoffers zijn gevallen. China pakt zendelingen op peking» De Chinese politie heeft zeven buitenlandse zendelin gen gearresteerd, drie Amerikanen, twee Indonesiërs en twee uit Hong Kong. Volgens de mensenrechtenorganisatie Amnesty In ternational wordt de groep christenen beschuldigd van het schenden van religieuze wetten. De Amerikanen zijn inmiddels weer vrijgelaten. Over het lot van de anderen is niets bekend. Bejaarde parachutist verongelukt sheridan Een 85-jarige parachutist is in de Amerikaanse staat Oregon verongelukt toen zijn parachute niet openging. Het was voor het eerst dat de man, Lee Wellington Perry, een sprong maakte. den haag anp Zeker 60 overlevenden van het 1 bloedbad in Oost-Timor in 1991 ijn later alsnog door het Indo- I Tunesische leger vermoord in zie kenhuizen. Dat zeggen de Britse jfilmer Max Stahl en de Australi- sche journalist John Pilger in 'hun documentaire Death of a \Nation, die volgende week in iGroot-Brittannië wordt uitge zonden. Indonesië heeft de nieuwe aantijgingen ontkend. In de documentaire, die in het geheim is gemaakt, wordt het Indonesische leger ervan beschuldigd 50 tot 200 gewon- laar het plaatselijke mili taire ziekenhuis Wiru Husada No. 4 te hebben overgebracht. Daar zijn ze met het desinfec- Malaria-vaccin lijkt succes washington hans de bruun correspondent Wetenschappers beschikken over een vaccin, dat mogelijk in staat is aan de uitbreiding van de gevreesde tropische ziekte malaria een halt toe te roepen. De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) en het ontwikkelingsprogram ma van de VN (UNDP) maakten gisteren in Was hington de eerste resultaten bekend van het gebruik van het vaccin, dat in 1988 is ont wikkeld door de Colom biaanse biomedicus Manuel Patarroyo. Tests op tiendui zenden malarialijders in Afri ka hebben tot nog toe goede resultaten afgeworpen. Malaria doodt per jaar on geveer drie miljoen mensen en maakt honderden miljoe nen mensen zwaar ziek, vooral in Afrika. Als het vac cin inderdaad goed werkt, komt het net op tijd. Het aantal malariagevallen in de wereld neemt toe, terwijl het virus steeds meer bestand blijkt tegen chloroquine, het tot nog toe meest gebruikte medicijn tegen de ziekte. Volgens de WHO zijn tus sen 275 en 490 miljoen men sen met malaria besmet, van wie 90 procent in Afrika. Bui ten Afrika komt de ziekte de besmetting vindt plaats via muggebeten voor in India, Sri Lanka, Afghanistan, Vietnam, Thailand, Cam bodja en Brazilië. Regering begonnen met evacuatie buitenlanders ACCRA IPS-Rtr-, De etnische strijd in het noorden van het Westafrikaanse Ghana, tussen Kokomba's en de Nanumba's, heeft aan meer dan 500 mensen het leven gekost. Dat is gisteren vernomen uit militaire bronnen. De Ghanese regering is vandaag begonnen met de evacuatie van alle buitenlan ders in het noorden van het land. Nanumba's, Gonja's, Mampru- si's en de Dagomba's. De eis van de Kokomba's stuitte op felle tegenstand van de andere groepen. Het conflict escaleerde toen een lid van de Nanumba-stam een Kokomba- man doodde bij een ruzie over de prijs van een parelhoen. Ko komba's trokken uitzinnig van woede door dorpen, staken hui zen in brand en doodden en verwondden de bewoners. De overlevenden vluchtten naar de steden Tamale en Yendi en over de grens naar Togo. In het district Tamale is een De wegen in het noorden zijn bezaaid met lijken nadat leden van de Kokomba-stam zo'n der tig dorpen hebben platgebrand. Duizenden mensen zijn voor het geweld naar het buurland Togo gevlucht. Al maandenlang is de span ning in het gebied langzaam naar het kookpunt gestegen. De Kokomba's, voor het merendeel landbouwers, ijveren al maan den voor de instelling van een opperhoofd, die hun leider zou worden maar ook die van de avondklok ingesteld. Politie en militairen patrouilleren op straat. Brigade-generaal Henry Smith heeft politici opdracht gegeven zich te onthouden van uitspraken die het etnische con flict verder kunnen aanwakke- teermiddel paraformadehyde vermoord. The Sunday Times berichtte dat de dorstige gewonden onge veer vijf tabletten met water kregen toegediend. Binnen en kele minuten stierven de mees ten onder helse pijn aan bloe dingen. Andere gewonden wer den met een steen doodgesla gen. In totaal zijn op deze wijze zo'n 60 mensen vermoord, zo schrijft Stahl in The Sunday Ti- Stahl was drie jaar geleden bij de herdenkingsdienst aanwezig en filmde het bloedbad. On langs keerde hij naar Dili terug om berichten na te trekken over systematische executie van ver dachten. peking Een groot aantal soorten Chinese sigaretten en nagemaakte merken uit het buitenland staan keurig opgestapeld op een markt in Peking. De handel vindt gretig aftrek, want er zijn zo'n 300 miljoen rokers in China. foto a assiut-algiers ap De politie in Cairo heeft giste ren drie vermeende moslim-ex tremisten doodgeschoten bij een overval op een flat in een poging een militante moslim leider op te pakken. De radicale moslim-leider werd bij de actie gedood. De man is volgens de politie de leider van een groep die op 27 december acht Oos tenrijkse toeristen verwondde. De extremistische al-Gamaa al-Islamiya (Islamitische Groep) heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de beschieting van een bus die Roemeense en Egyptische arbeiders in Assiut, 320 kilometer ten zuiden van Cairo, naar hun werk bracht. Daarbij vielen geen gewonden. De aanval in Assiut was voor zover bekend de eerste op bui tenlanders sinds de al-Gamaa al-Islamiya eerder deze maand dreigde met aanslagen op bui tenlanders die weigerden Egyp te te verlaten. In een verklaring zei de organisatie dat de aan slag deel uitmaakte van een campagne om 'investeerders en toeristen' het land uit te krijgen. De beweging heeft op 2 fe bruari toeristen en buitenlandse investeerders gemaand het land te verlaten om te voorkomen dat zij het doelwit worden van aanslagen. Op 7 februari volgde een 'laatste ultimatum'. Onder de 300 slachtoffers die sinds het begin van de geweldscampagne johannesburg» Zulu-koning Goodwill Zwelithini heeft gis teren gezegd dat de Zulu's hun oude ko ninkrijk, dat de Britten in 1887 veroverden, weer willen opbouwen. In een verklaring die hij na een bijeenkomst van duizenden Zulu's in een stadion in Durban aan presi dent De Klerk overhandigde, wees hij de nieuwe Grondwet voor Zuid-Afrika af. De Klerk maakte meteen al duidelijk dat hij niets voelt voor een zelfstandig Zulu-ko- ninkrijk. Ook Carl Niehaus van het ANC acht het uit- geslpten dat de Zulu's hun eigen vorsten dom kunnen stichten. Maar hij voegde er aan toe dat binnen een nieuw Zuid-Afrika op regionaal niveau een grote zelfstandig heid aan deze bevolkingsgroep kan worden toegekend. Het oude koninkrijk van de Zulu's bestrijkt een gebied tussen Mozambique en het thuisland Transkei. Er wonen acht miljoen mensen, van wie driekwart Zulu's. De meeste mensen wonen in de steden Pieter- maritzburg en Durban. In het verdorde hart van het gebied leiden de afstammelingen van de Zulu-strijders van koning Shaka (be gin 19de eeuw) een hard bestaan. Ze kun nen slechts overleven door de jongeren in de mijnen bij Johannesburg te laten wer ken. Onder de regering van de legendarische ko ning Shaka was het koninkrijk op het top punt van zijn macht. Shaka's leger het sterkste van de zwarte volkeren in de ge schiedenis van Zuid-Afrika veroverde het gebied van andere stammen. In 1820 be heerste Shaka een gebied tussen de huidige hoofdstad van Mozambique, Maputo, en het thuisland Transkei. Het keerpunt kwam vier jaar later, toen de eerste blanken zich in de havenstad Port Natal (Durban) vestigden. Shaka werd in Zulu-koning Zwelithi 1828 door zijn halfbroer Dingane vermoord. Die versloeg de Britten in 1838 in de slag van de 'Bloedrivier'. In 1878 versloegen de Britten de Zulu's en drongen hen terug naar het noorden. In 1887 werd Zulu-land door de Britten gean nexeerd en opgenomen in hun kolonie Na- tal. Duizenden Zulu's liepen gisteren door de straten van Durban, van wie velen in tradi tionele kleding en met speren en vechtstok- ken. Zeker één persoon werd gedood en één raakte gewond, toen de Zulu's bij het gemeentehuis van Durban begonnen te schieten. foto afp walter dhladhla De toespraak van Zwelithini maakte een einde aan de hoop binnen de Nationale Partij, dat een wig zou kunnen worden ge dreven tussen de koning en de Zulu-bewe- ging Inkatha van Mangosuthu Buthelezi. Inkatha heeft twee dagen geleden laten we ten niet aan de verkiezingen van april deel te nemen, omdat de provincies te weinig autonomie krijgen. De Nationale Partij hoopt nu dat de koning bereid is met de re gering een overeenkomst aan te gaan, als zijn status van koning op een of andere ma nier zal worden gewaarborgd. zijn gevallen, waren drie buiten landse toeristen. Een anti-terrorisme-recht- bank in Oran, west-Algerije, heeft gisteren 27 fundamenta listen tot gevangenisstraffen veroordeeld. In een buitenwijk van de hoofdstad Algiers raakte een journalist van het staatste levisiestation ENTV ernstig ge wond toen hij werd beschoten. De daders, volgens de politie ra dicale moslims, wisten te ont snappen. Unita en regering Angola staan hulpverlening toe De Angolese verzetsbeweging Unita heeft gisteren voor het eerst in een week weer toege staan dat hulpverleners voedsel overvliegen naar de door haar belegerde stad Kuito. De rege ring van president Dos Santos heeft van haar kant hervatting van de hulpverlening mogelijk gemaakt aan het Unita-bolwerk Huambo, ooit de tweede stad van Angola. „Het akkoord (over de hulp- vluchten) had voor deze men sen niet veel later moeten ko men", zei een hulpverlener de 60.000 Angelozen in Kuito, dat al meer dan een jaar door de Unita wordt belegerd. De hulpverlening werd een week geleden gestaakt toen aan het front in het centrale hoog land felle artilleriegevechten uitbraken. De gevechten maak ten een einde aan een vier maanden durende periode van betrekkelijke rust in de burger oorlog, die na het mislukken van een in 1991 gesloten vre desakkoord weer in alle hevig heid is losgebarsten. Hulpvluchten naar Malanje, waar ook zwaar honger wordt geleden, moesten gisteren wor den gestaakt toen Unita-troe- pen 's morgens vroeg een bom bardement uitvoerden. Als eerste stap heeft de rege ringspartij Nationaal Democra tisch Congres het partijlid voor het district Sabobo geroyeerd. Hij was tevens woordvoerder van de Kokomba's. Het is niet de eerste keer dat de Kokomba's, die oorspronke lijk uit Togo naar Ghana zijn ge trokken, slaags raken met het boerenvolk van de Nanumba's. In 1981 kwamen bij soortgelijke onlusten meer dan driehonderd mensen om het leven. De rellen dreigen de toch al slechte relatie tussen Togo en Ghana verder te belasten. Vori ge maand beschuldigde Togo de regering in Accra ervan dat Togolese dissidenten die in Ghana waren opgeleid, de grens waren overgestoken om het be langrijkste legerkamp van de hoofdstad Lomé aan te vallen. -si -zm yiM 1 WASHINGTON De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteren ingestemd met het ultimatum van de NAVO om luchtaanvallen uit te voe ren op Servische stellingen rond Sarajevo, tenzij die hun zware wapens binnen tien da gen overdragen aan de VN. Al leen China, en in mindere ma te Rusland, pleitten voor een nieuwe resolutie die de strij dende partijeq zou oproepen tot een staakt-het-vuren. De Russen hebben grote problemen met het ultimatum en met eventuele luchtaanval len en hadden om de bijeen komst van de V-raad gewaagd. Maar Moskou lijkt zich voor alsnog neer te leggen bij de si tuatie, al waarschuwde am bassadeur Vorontsov alle be trokken partijen 'af te zien van acties die het vuur van de oor log weer kunnen doen oplaai en'. De Amerikaanse VN-ambas- sadrice Madeleine Albright be nadrukte dat VN-secretaris- generaal Boutros Ghali de vol ledige bevoegdheid heeft om tot luchtaanvallen te besluiten. „Daar is geen verdere raadple ging van de Veiligheidsraad voor nodig. De raad zelf heeft die bevoegdheid bij de secre taris-generaal gelegd. De Bosnische ambassadeur Mohammed Sacirbey loofde het besluit van de NAVO en hij prees NAVO-secretaris-gene- raal Manfred Wömer en Bout ros Ghali voor hun inspannin gen. „Beter laat dan nooit, be ter een beetje dan helemaal niets", zei hij. De commandant van de VN-troepen in Bosnië, luite nant-generaal Michael Rose, heeft ontkend dat er verschil van mening bestaat tussen de NAVO en de VN over de wijze waarop de Bosnische Serviërs bij Sarajevo hun zware wapens onder controle van de VN moeten plaatsen. Hoge officie ren van de VN-vredesmacht lieten gisteren doorschemeren dat wat hen betreft het vol doende is wanneer de Serviërs melden waar hun artilleriege- schut staat opgesteld. De NAVO wil dat de Serviërs hun zware wapens inleveren bij de VN. BERLUN HANS HOOGENDUK Duitsland wil de afgelopen weekeinde gearresteerde 38- jarige Serviër Dusko Tadic strafrechtelijk vervolgen. De man wordt beschuldigd van doodslag en medeplichtigheid bij volkerenmoord. Hij was volgens ooggetuigen een van de beulen in het kamp Omars- ka in het noorden van Bosnië, waar ongeveer 12.000 Bos- niërs, hoofdzakelijk moslims, werden vastgehouden, gefol terd, verkracht en gedood. Anderhalf jaar geleden schokten TV-beelden uit het kamp de hele wereld. Tadic zou in de kamphiërarchie een ondergeschikte rol hebben ge speeld, maar zijn wreedheid was volgens overlevenden on gehoord. De mensen die de terreur overleefden, len al sinds tijden bewijzen voor een proces tegen de mar telaars uit ex-Joegoslavië. Tadic was als vluchteling naar Duitsland gekomen en leefde sinds enkele maanden ongestoord in München. Een Duits TV-team spoorde hem aan de hand van getuigenver klaringen op en tipte de poli tie. Een speciale eenheid ar resteerde Tadic het afgelopen weekeinde. Het zogeheten wereldrecht op basis van de Conventie van Genève over de rechten van de mens maakt het mogelijk dat hij in Duitsland terecht staat. De Bosnische Serviër kan maximaal levenslang krijgen. Er is niet overwogen de Serviër uit te leveren aan het VN-tri- bunaal ter berechting van oor logsmisdadigers uit het voor malige Joegoslavië, dat in Den Haag is gezeteld. LONDEN Rtr Sir Leon Brittan moet de nieu we voorzitter van de Europese Commissie worden. Dat vindt de Britse premier Major in elk geval. Hij is een lobby begon nen om de rest van Europa ach ter de Britse kandidaat te krij gen, die de Fransman Delors moet gaan opvolgen. Volgens naaste medewerkers heeft Major alle leiders van de EU-lidstaten, inclusief zijn Ne derlandse ambtgenoot Lubbers die zelf 'in' is voor de positie in Brussel, een brief geschreven over zijn steun aan Brittan. De huidige commissaris voor bui tenlandse handel zou 'een zeer sterke kandidaat' zijn, meent Londen. Een besluit over de op volging van Delors wordt hal verwege dit jaar genomen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5