Water en vuilafvoer gaan in prijs omhoog Onze Top 5 van deze week. Dobberend hotel Binnenland Mannen laten patiënt zich bijna dooddrinken Tweespalt over wettelijke inkrimping vissersvloot Treinreizigers krijgen straks 's avonds geen koffie en koek meer Soepje in de ijzige kou Zus van Jolanda wil nog een nieuw proces O O 0 99 99 1.79 3.69 5.95 10-19 FEBRUARI DAGELIJKS 10-17 UUR, 14 T/M18 FEBRUARI OOK 19-22 UUR. 2 DINSDAG 15 FEBRUAR11994 Rotterdam Krachtige sleepboten brachten gisteren de eerste van vier hotelboten over de Nieuwe Wa terweg naar eindbestemming Moerdijk. Elk van de vier drijvende hotels zal daar plaats bieden aan 250 asielzoekers. foto anp john de pater Twee jongens gepakt voor brand pier scheveningen» Een 15-jarige Hagenaar en een 16-jarige Gouwe naar zijn gisteren aangehouden voor brandstichting op de Sche- veningse pier. De twee hadden zich gemeld als getuigen. De brand brak zondagmiddag uit en legde een groot deel van de pier in de as. De schade is vier ton. Puttenaren verdacht van moord putten Een 22-jarige man uit het Gelderse Putten is vorige week door de politie aangehouden op verdenking van moord op een 23-jarige vrouw uit die plaats. Drie andere Puttenaren, van 33 tot 58 jaar, zijn zondag aangehouden. Het slachtoffer werd zondag 9 januari aan het eind van de middag dood aangetroffen in het huis van haar oma. Ze was om vier uur uit haar ouderlijk huis naar de woning van haar grootmoeder gefietst. Zaanstad spoort uitkeringsfraude op I Amsterdam De sociale dienst van Zaanstad heeft vorig jaar voor !l ruim twee miljoen gulden aan uitkeringsfraude opgespoord. De dienst onderzocht de gegevens van 2.500 klanten; 170 van hen ;j waren in overtreding. Controleurs onderzochten vooral de 'witte ;l fraude', dat wil zeggen van mensen die naast een uitkering nog andere inkomsten hebben maar die niet melden. In 1992 werd I 72 en in 1991 50 keer proces-verbaal opgemaakt voor fraude. Kamervragen over sta-treinen den haag In hoeverre valt de sta-trein van de Nederlandse Spoorwegen te rijmen met de uitspraak van minister Maij (ver keer) dat iedere treinreiziger in 1996 een zitplaats heeft? Dat wil Tweede-Kamerlid Lankhorst van GroenLinks weten. NS willen vanaf 29 mei een speciale sta-trein inzetten op het traject Rot terdam CS-Vlaardingen Centrum. Lankhorst wil weten of het plan van de NS past in Maij's beleid om de kwaliteit van het openbaar vervoer te verbeteren. Studenten politie-academie onderzocht den haag Studenten aan de Nederlandse Politie Academie (NPA) worden sinds kort door de Binnenlandse Veiligheids Dienst onderzocht op hun eventueel criminele achtergrond. Zo moet worden voorkomen dat criminelen infiltreren bij de poli tie. Deze maatregelen heeft minister Van Thijn van binnenland se zaken gisteren gemeld in de Kamer. Echte agenten foeteren nepagenten uit winschoten Drie carnavalvierders uit Winschoten hebben giste ren een fikse uitbrander gekregen van de politie voor het in scè ne zette van een overval. De nepagenten beroofden vrijdag te midden van winkelend publiek een man van een koffer en na men hem mee in een auto. Volgens omstanders ging de 'overval' met veel geweld gepaard. Niemand greep in omdat het een net een echt politie-optreden leek. Gisteren bleek het een carnavals- grap. Aanhoudingen voor autodiefstallen zwolle Rechercheurs van de politie Ijsselland hebben negen tien mannen uit Oost-Nederland aangehouden in verband met de diefstal van personenauto's. De auto's werden verkocht in het voormalige Oost-Duitsland en Polen. In totaal zijn 42 wagens ontvreemd. Particulieren en verzekeringsmaatschappijen zijn voor 750.000 gulden gedupeerd. Dat heeft de politie gisteren be kend gemaakt. Kabinet probeert Eerste Kamer te overtuigen Gas en stroom zullen de komende jaren niet echt duur der worden, maar drinkwater zal zo'n 35 procent in prijs stijgen en de burgers zullen rond twintig procent meer moeten gaan betalen voor de verwerking van hun afval. De ministers Kok van financiën en Alders van VROM hebben dit de Eerste Kamer laten weten. den haag-amersfoort npa-anp water die ze gebruiken. Daar- Kok en Alders dringen er bij de Eerste Kamer op aan snel ak koord te gaan met de belasting op grondwater en afval. Die be lasting moet zo'n 600 miljoen gulden per jaar opleveren. De ministers geven toe dat uitstel van de belasting gunstig is voor de koopkracht en de lastendruk. Aan de andere kant ontstaat er een financieel gat in de begro ting als de belasting op grond water en afval er niet komt. Het kabinet denkt de water leidingbedrijven 34 cent te laten betalen voor elke kuub grond- naast wordt gedacht aan een heffing van 28,50 gulden voor elke ton gestort afval. Doordat de nieuwe heffing wordt door berekend aan de burger, draait die er uiteindelijk voor op. De nieuwe lasten komen bovenop de al gestegen gemeentelijke reinigingsrechten. Alders en Kok erkennen dat de belasting eigenlijk weinig van doen heeft met milieu overwegingen. Het gaat gewoon om het geld. Zo zal de belasting op grondwater, die doorwerkt in de prijs van drinkwater, het wa terverbruik met hoogstens zo'n 5 procent terugdringen. Kok en Alders overwegen wel om ook de voedings- en genot middelenindustrie een belas ting op te leggen voor het grondwater dat die gebruikt. Ook het water dat wordt ge bruikt om papier- en zuive ringsslib te reinigen, zou belast moeten worden. Bij de uitspraak dat gas en stroom de komende jaren niet echt duurder worden tekenen de ministers wel aan dat de prij zen sterk afhankelijk zijn van de ontwikkelingen rond olieprijzen en dollarkoers. Dat zijn zaken waarop het kabinet geen in vloed heeft. Overigens heeft met name Alders de afgelopen tijd herhaaldelijk gezegd dat energie te goedkoop is. Een groot aantal industriële bedrijven vindt juist het tegen overgestelde. Als de gasprijs voor tuinders omlaag zou gaan, dan moet die voor de grootver bruikers ook naar beneden, vindt de Vereniging Kracht werktuigen. Daarvan zijn 2.500 bedrijven lid die samen 75 pro cent van het Nederlandse ener- gieverbuik voor hun rekening nemen. de vereniging reageert daar mee op uitspraken van premier Lubbers. Die zag vorige week tijdens een bijeenkomst van tuinders in Bleiswijk ruimte voor een lagere gasprijs voor deze noodlijdende sector. „Het kan niet zo zijn dat deze uit spraken alleen van toepassing zijn op de glastuinbouw. Im mers het hele bedrijfsleven ver keert momenteel in moeilijke economische omstandigheden, vergelijkbaar met die van de tuinders". Poging tot doodslag op gehandicapte DEN DOLDEfl-UTRECHT» NPA Alleen door ingrijpen van een toevallig langskomende leerling-verpleegkundige heeft de Dennendal-bewoner het zeer hoge alcoholpromil lage van 5.4 overleefd. De man bracht zaterdagmiddag 5 februari een bezoek aan een café-restaurant in Den Dolder. Twee 46-jarige Utrechters en een 19-jarige man uit Zeist boden hem daar een borrel aan. Toen de man daarna weg wilde gaan, werd hij tegengehouden en kreeg vervolgens in totaal vijf glazen jenever en elf glazen wodka toegediend. Toen de 25-jarige barkee per, die als medeplichtige wordt beschouwd. het slachtoffer de deur uitzette, kwam een leerling-verpleeg kundige het café binnen. De ze ontfermde zich over het stomdronken slachtoffer en bracht hem naar Dennendal, waar de bewoner even later in coma geraakte. In een zie kenhuis in Amersfoort red den artsen zijn leven door drie uur lang zijn bloed schoon te spoelen met een dialyse-apparaat. „Als die leerling-verpleeg kundige niet toevallig het ca fé was binnengekomen, was de man waarschijnlijk dood gegaan", aldus de politie. Een medewerker van Den nendal deed vorige week aangifte, waarna de drie mannen en de barkeeper af gelopen weekeinde werden aangehouden en verhoord. Ze worden verdacht van po ging tot doodslag. De man woont in een woongroep op Dennendal en mag zelfstandig het dorp in. „De mensen in Den Dolder weten dat je voorzichtig met onze bewoners moet om gaan. De barkeeper had be ter moeten weten", aldus de directie van Dennendal. Naar aanleiding van huiszoekingen Zeeland Een wettelijke inkrimping van de vissersvloot is onvermijdelijk als blijkt dat Zeeuwse vissers toch de toegestane vangstquota hebben overschreden en vis buiten de veilingklok om heb ben verkocht. Dat zeggen woordvoerders van PvdA en WD naar aanleiding van het onderzoek van het Openbaar Ministerie in Zeeland naar frau de bij de gemeentelijke visafslag in Vlissingen. Met een kleinere vloot is visfraude uitgesloten, menen beide partijen. Het CDA is tegen wettelijke sanering van de vloot. Ambtenaren van de Algeme ne Inspectie Dienst (AID) heb ben gistermorgen huiszoeking Schutte voor vijfde keer lijsttrekker GPV den haag anp Fractievoorzitter Schutte trekt voor de vijfde achtereenvolgen de keer de lijst van het Gerefor meerd Politiek Verbond (GPV) bij de komende kamerverkie zingen. Schutte (54) maakt sinds 1981 deel uit van de Tweede Kamer. De in april scheidende GPV- partijvoorzitter Blokland (50) is de hoogstgeplaatste GPV'er bij de Europese verkiezingen. Hij neemt de tweede plaats in op de gezamenlijke lijst van SGP, GPV en RPF. De drie kleine christelijke partijen zijn mo menteel in het Europees Parle ment vertegenwoordigd door SGP'er Van de Waal. verricht op vijftien adressen in Zeeland. In België werd op twee plaatsen een inval gedaan. Uit. het Vlissingse stadhuis en op de visafslag werd de administratie meegenomen over de afgelopen drie jaar. Burgemeester Van der Doef en wethouder Meijers ont kenden gisteren met Idem dat de gemeente of de afslag mee werkt aan een 'grijs circuit'. De Rijksrecherche stelt op verzoek van justitie in Middel burg intussen een onderzoek in naar het lekken van informatie aan de NOS over de huiszoe kingsactie. Burgemeester Van der Doef werd 's morgens 'over vallen' door een tv-ploeg van Nova, die ruimschoots voor het tijdstip van de actie in Vlissin gen aanwezig was. De burge meester was toen nog niet op d.e hoogte van de actie. De burgemeester denkt dat de beelden van Nova bij tv-kij- kers de indruk achterlaten dat bij het Vlissingse gemeentelijk visbedrijf gesjoemeld wordt. „Ik vind het uitermate schadelijk voor betrokkenen dat in zo'n eerste fase dit soort indringende media de indruk van schuldig heid moet versterken terwijl daarvoor nog geen spoor van bewijs is geleverd". 'Banenpool is voorbeeld voor Europa' De banenpools en het jeugd werkgarantieplan kunnen tot voorbeeld dienen voor een Eu ropese aanpak van de werkloos heid. Ook deeltijwerk is een be langrijk wapen. Dat zei Euro pees commissaris Flynn van so ciale zaken gisteren na afloop van een werkbezoek aan Neder land. Verder is volgens hem een energieheffing een mogelijkheid om de economie te stimuleren zonder de sociale zekerheid af te breken. Deze zogeheten ecotax is vooral bij werkgevers omstreden. Die zien daarin een ongewenste vorm van lasten verhoging. Flynn bezocht Ne derland als eerste land tijdens een rondreis langs alle lidstaten van de Europese Unie. De com missaris geeft daarbij tekst en uitleg over het Witboek, het werkgelegenheidsplan van voorzitter Delors van de Eu ropese Commissie. Bij de ge sprekken met onder meer pre mier Lubbers en veretegnwoor- digers van werkgevers en werk nemers uitte de FNV kritiek op het Witboek. Dat is volgens de FNV niet veel meer dan een analye van de problemen, ter wijl concrete maatregelen teveel aan de lidstaten worden overge laten. Van een gecoördineerd Europees sociaal-economisch beleid komt op die manier wei nig terecht, aldus de FNV. Rotterdam Veel daklozen brengen in deze ijzige tijd de nachten door in speciale opvangcentra. Maar niet voor iedereen is daar plaats. Het Leger des Heils in Rotterdam deelde daarom vannacht warme soep uit aan de ongelukkigen die buiten de vorst moeten trotseren. foto anp amsterdam anp Wie in de dubbeldekker stapt of 's avonds met de trein reist, kan over enige tijd wellicht nauwe lijks nog aan koffie, thee, brood jes en koeken komen. Wagons- Lits Rail Service, overweegt met de Rail Tender deze treinen te mijden omdat de omzet van de nieuwe koek-en-zopiewagentjes zwaar tegenvalt. Daarnaast heeft Wagons-Lits een vacatu restop ingesteld. In november waren er bij het bedrijf nog bij na honderd vacatures. Die wor den voorlopig niet opgevuld. De Nederlandse Spoorwegen willen pas reageren als Wagons- Lits met definitieve plannen komt. Volgens de NS wordt de service aan de reiziger overigens niet minder omdat op de sta tions en de perrons zelf steeds meer verkooppunten van koffie en andere waren komen. Rover, de vereniging van rei zigers in het openbaar vervoer, spreekt in een reactie van 'voor- om nu al de omzet goed te kun- barige maatregelen, die volko- nen beoordelen. De Rail Tender men haaks staan op het klant,- Service had te kampen met een vriendelijke imago dat NS na- valse start, omdat de beloofde streeft'. Volgens Rover is de pe- warme happen door een tech- riode van proefdraaien met de nisch mankement nog niet wor- nieuwe koffiekarretjes te kort den geleverd. Rover meent dat een goede commerciële aanpak nen drank en etenswaren te met betere informatie aan de mogen verkopen. De NS eisen reizigers, bijvoorbeeld via de dat Wagons-Lits ook op bepaal- omroepinstallatie in de trein, de de (verliesgevende) treindien- omzet kan verhogen. sten werkt. Dat verlies wordt Wagons-Lits betaalt aan de min of meer verrekend in het NS geld om in de intercity-trei- contract. Justitie 'vergat' moord op baby Evelien veroordeeld voor de moord op baby's. Verder wordt gemeld dat alle verdachten inmiddels in hoger beroep zijn gegaan. Dat maakt de lezers duidelijk dat de rechtsgang tegen de eerder ver oordeelden weer helemaal open ligt en dat ze dus alsnog kunnen worden vrijgesproken. Een en ander bleek gisteren in een kort geding dat de veroordeelden hadden aangespannen. Na de TV-uitzending van Sonja Barend, afgelopen zater dag, waarin Jolanda haar ver haal vertelde, belden honderd mensen de stichting Korrelatie. Onder hen waren veel incest- slachtoffers die hulp wilden. Slechts één beller geloofde Jo landa niet. Voor de anderen was juist het ongeloof dat Jolanda in. eerste instantie ontmoette, zeer herkenbaar. Veel bellers meld den ernstige vormen van incest waarbij verschillende mensen als slachtoffer en/of dader be trokken waren. Uit de telefoon tjes bleek dat het verhaal van Jolanda geen uitzondering is. Korrelatie heeft door de jaren heen al vaker bizarre incestyer- halen aangehoord, inclusief ge dwongen abortussen. Er moet een nieuw proces ko men waarin de moord centraal staat op de baby van Evelien, de zus van Jolanda uit de Eper in cestzaak. Dat heeft advocaat G. van Driem gisteren gezegd. Van Driem dient deze week bij het gerechtshof in Arnhem een klacht in over de manier waar op Justitie Evelien heeft behan deld. „Justitie had geen oog voor haar beschuldigingen aan het adres van de verdachten. Alle aandacht ging uit naar Jolanda. Evelien heeft geen eerlijk proces gehad. De moord op haar baby is op de zitting niet eens in de tenlastelegging gekomen. Die moord moet alsnog worden ver volgd", aldus Van Driem van morgen voor de KRO-radio. de advocaat wees de officier van justitie daar al tijdens het pro ces op maar de officier ging er niet op in, aldus Van Driem. Het boek 'Mijn verhaal' van Jolanda wordt overigens niet uit de handel gehaald. In de tweede druk komt \yel te staan dat de veroordeelden, onder wie Jolan- da's ouders en ex-man, niet zijn WS Kiwifruit, 500 gram Ctl Sinaasappelsap, pak 1 liter cn Achterham, verpakt ca. 125 gram, per 100 gram Verkade Sultana of San Francisco, diverse smaken, duopak AM Conqueror sherry, medium dry, dry of cream - fles 0.751 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 2,79 7.45

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3