Partijleider Brinkman en de AOW-bevriezing ...en m'n nieuwe Vectra heeft zelfs centraal vergrendelde toerenteller met in kleur gespoten elektrische antenne op de raambekrachtiging... Sorry hoor, maar die onverwacht lage prijs brengt me ook zo van m'n apropos. Schrijvende Lezers Bewaaromstandighedei) in Lakenhal verdienen de hoogste prioriteit Zeg, gaat het wel goed met je? DINSDAG 15 FEBRUAR11994 w Het artikel van uw redacteur Sjaak Smakman: "Bevriezing van de AOW is niet nodig" in dit blad van 2 februari j.l., geeft mij aanleiding tot een reactie. Hij schaart zich achter D66, die premiebetaling wil invoeren voor die ouderen, die naast hun AOW-pensioen nog een flink particulier pensioen ontvangen. Het CDA wil met het geld van de bevriezing extra banen scheppen (voorzitter Van Vel- zen) terwijl premier Lubbers de opbrengst van de bevriezing wil inzetten voor lastenverlichting. De PvdA wil van jaar tot jaar be zien of de bevriezing (zoals in 1994) nodig is, terwijl de WD de AOW wil uitzonderen van de bevriezing van de (overige) uit keringen, zonder in te gaan op de financiering. Twee conclusies kunnen wor den getrokken: 1. de AOW is gedegradeerd van een volksverzekering tot een Staatspensioen: 2. de politici zijn niet meer in staat of bereid de werkelijke problematiek van de AOW aan de kiezers uit te leggen. De ouderen-bonden hebben gelijk. De AOW is geen 'uitke ring', maar een basis-ouder domspensioen! De AOW heeft ten doel een algemene, de ge hele bevolking omvattende, ver plichte verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ouder dom. De premie wordt geheven over het inkomen van alle inge zetenen, die nog geen 65 jaar zijn en is vrijwel onzichtbaar gemaakt sinds de 'fiscalisering' in 1990 (Oort). De hoogte van het pensioen is gekoppeld aan het wettelijk minimumloon. De pensioenbetalingen in een be paald jaar worden gefinancierd met de in dat jaar geheven pre mies. De Staat garandeert de uitbetaling. Dit zogenaamde 'omslagstelsel' wijkt af van het 'kapitaaldek kingsstelsel', dat voor de parti culiere pensioenopbouw wordt gehanteerd. De AOW-er heeft wel recht op het door de Staat verplicht gestelde en gegaran deerde pensioen, maar er staat niet een geïndividualiseerd op gebouwd kapitaal tegenover, 't het pensioen kan wor den betaald (zoals bij het kapi taaldekkingsstelsel). Dit omslagstelsel van de AOW vertoont enkele belangrijke zwakheden, die de politiek bij de invoering in 1957, bewust of onbewust, voor lief heeft geno men. Wanneer in een tijd van grote werkloosheid en uitzon derlijke arbeidsongeschiktheid (zoals nu het geval is) de inko mens van een groot deel van de premiebetalers dalen en/of het aantal 65-plussers sterk stijgt (zoals na 2009 het geval zal zijn wegens de naoorlogse geboor tegolf en nu al het geval is door de gemiddeld hogere leeftijd, die de bevolking bereikt), dan is een veel hogere AOW-premie nodig om het ouderdomspen sioen te betalen. Om deze pre mie-stijging wat in te dammen, is de Wet Koppeling met Afwij kingsmogelijkheden ingevoerd. Die wet bepaalt, dat de uitkerin gen kunnen worden bevroren, als er meer dan 82,6 niet-wer- kenden zijn op 100 werkenden. De meeste politici zijn kennelijk in paniek geraakt. Zij vrezen, dat de lonen en prijzen niet in de hand gehouden zullen kun nen worden, zodat ook het AOW-pensioen (zonder her haalde bevriezing) omhoog zal gaan, met alle gevolgen voor de hoogte van de AOW-premie. De AOW is speelbal geworden van de politiek en van een volksver zekering gedegradeerd tot een Staatspensioen, waarmee de politici alle kanten op kunnen. Het CDA spreekt over de "op brengst van de bevriezing" alsof dat bedrag rechtstreeks in de schatkist vloeit en daarmee an dere leuke dingen gedaan kun nen worden, zoals lastenver lichting of banen scheppen. Dat komt op de kiezer over als poli tieke prietpraat. De "opbrengst van de bevriezing" is het be drag, dat de premiebetalers (be neden 65 jaar) niet hoeven te betalen. Als de politici vinden, dat de koopkrachtdaling van de premiebetalers, die optreedt als de AOW-premie verder omhoog gaat, om macro-economische redenen onwenselijk is, dan zal de Overheid zijn garantiever plichtingen moeten (blijven) nakomen en het ontbrekende CDA-lijsttrekker Brinkman. bedrag zelf in het AOW-fonds moeten storten. Compensatie zal dan moeten worden gevon den door op de eigen over heidsuitgaven extra te bezuini gen. Dan wordt politieke duide lijkheid geschapen! De politici zullen tegenwerpen, dat zij in hun programma's reeds voor miljarden guldens bezuinigingen aankondigen. De vraag is echter, hoeveel zij wil len bezuinigen op eigen uitga ven. Welke politicus pleit voor een drastische vermindering van het aantal leden van de Tweede Kamer (met kwaliteits verbetering), wie pleit voor ver mindering van het aantal minis ters, staatssecretarissen en di recteuren van de departemen ten? Wie roeit het naast elkaar en tegen elkaar in werken van de departementen uit? Wie ver eenvoudigt echt de wetgeving en zet het mes in de wassende stroom van departementale cir culaires? De politici snoeien lie ver in andermans tuin dan in hun eigen tuin! Nu de Tweede Kamer-verkie zingen naderen, horen wij de politici pleiten voor lastenver lichting voor het bedrijfsleven, met name voor het midden- en kleinbedrijf. Deze bedrijfstak wordt juist nu overspoeld met een serie bureaucratische rege lingen, die allemaal veel geld kosten. Zoals de bonus-malus regeling WAO, het opengevallen WAO-gat, de milieu- en ARBO- wetgeving, de Wet Terugdrin ging Ziekteverzuim en de al lochtonen registratie. Allemaal goede bedoelingen, maar er is onvoldoende gelet op de gevol gen voor het midden- en klein bedrijf. Daarvan moest toch de uitbreiding van de werkgelegen heid komen? Die zal er zó niet komen. In Nederland ontbreekt een duidelijk gecoördineerd wel- vaartsbeleid. Nederland gaat gebukt onder partijpolitiek, po litieke compromissen en ver sluiering van de werkelijke situ atie. Ik hoop, dat als de heer Brink man premier wordt, hij in staat zal zijn om het roer radicaal om te gooien. Waterscheiding helpt! ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Maar daarvoor is absolute dui delijkheid naar de kiezers nood zakelijk. Als hij hiervoor niet de ruimte zou krijgen, moet het CDA de oppositie kiezen, zoals het oud-kamerlid Gualthérie van Weezei in Elsevier van 5 fe bruari j.l. bepleit. Hij zegt: "Het vermijden van oppositie is bij het CDA doel op zich gewor den". Als ik een collega van de heer Brinkman zou zijn, zou ik hem schrijven: "Amice, dat kost stemmen!" 'Lakenhal dreigt kostbare col lectie mis te lopen' en 'Toe stand onduldbaar'. Artikelen vorige week in deze krant stel den de alarmerende situatie in stedelijk museum De Lakenhal aan de kaak. Als in cultuur geïnteresseerde stadgenote wil jk reageren op het artikel "Toestand Lakenhal is onduldbaar", in uw katern Cultuur Kunst, in de krant van 3 februari j.l. Allereerst wil ik mijn waardering uitspreken over het artikel, waarin jan Rijsdam de aan dacht vestigt op de slechte toe stand van het gebouw De La kenhal, waarvan niet alleen de voorwerpen in het museum, maar ook de medewerkers te lij den hebben. Het is van groot belang dat er voldoende ruimte is, ook dienen de klimatologische omstandig heden verbeterd te worden. Dit kan alleen wanneer daarvoor de benodigde middelen beschik baar komen. Ik ben het ermee eens dat de collectie van De La kenhal een hoge kwaliteit heeft. Tot zover kan ik geheel instem men met de strekking van het artikel. Ik heb me echter geërgerd aan de alinea, waarin vermeld wordt dat momenteel de zes schilde rijen van Swanenburgh geres taureerd worden, voor een be dragvan 120.000,-. Als het museum - terecht - zo'n belang hecht aan aanpak van de slechte bewaaromstandighe den, is het nuttiger prioriteit te geven aan verbeteringen op dat gebied, die immers de collectie in zijn geheel ten goede komen, dan voor een dergelijk bedil een zo gering deel van de c| lectie te laten restaureren. Al j ren wordt het in een groot da van de museumwereld zinloj en ook economisch onverai woord geacht voorwerpen restaureren en deze vervolge terug te plaatsen in omstandi heden die mede oorzaak van de noodzaak van die n Waarom niet de 120.000,- bruikt om een begin te mak met die broodnodige verbei ring van de bewaaromstand heden? Het bedrag zal beslist niet v< doende zijn, maar is zeker als een druppel op de gloeieni plaat te beschouwen. Er kunm heel wat voorzieningen wordt getroffen in de vorm va schaf van klimaatbeheersing apparatuur, tochtstrip, z vloeipapaier, zuurvrij kartonnt dozen, enz., die de objecten b schermen tegen vervuiling de invloeden van het klima beperken. Een ander punt i hoogte van het bedrag, dat de restauratie van de schilder en gemoeid is. Hoeveel t eens belangrijke en urgent servering behoevende voorwe pen uit de collectie kunnen dat geld niet behandeld wo den! Het gaat tenslotte om 2 1000 uur werk, uitgaande een (redelijk hoog) uurloon vt een goede restaurator 100,-. Bovenstaande is g in de lijn van het "Deltapl: voor Cultuurbehoud" v Ministerie van WVC. oud-lid raad P. Lever, bestuur AEGON, Leiden. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan ii ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam, en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de dactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Het pakket standaard extra's op de Opel Vee is zo royaal, dat we ons goed kunnen voorstellen dat even van uw apropos wordt gebracht. Neemt u bijvoorbeeld de Vectra Expression m o.a. z'n standaard stuurbekrachtiging, centrale deurvi grendeling, elektrisch bedienbare ramen vóór, een tc renteller en een elektrische antenne! Voor een prijs die zo gunstig is, dat deze voi de nodige verwarring zal zorgen. En dan hebben het nog niet eens over het rijplezier dat de Vectra biec Vectra GLS 1.6i (v.a. ƒ38.950,-) heeft o.a.: Opel-veiligheidspakket stuurbekrachtiging elektrisch bedienbare ramen vóór centrale deurvergrendeling met "safe-lock" getint glas metallic-fmicalak in delen neerklapbare achterbank met skiluik elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels hoofdsteunen achter 6-speakersysteem en elektrische antenne toerenteller speciale veloursbekleding in hoogte verstelbare bestuurdersstoel verstelbare lendesteunen pp de voorstoelen verwarmingsuitstroomkanalen achter verlichte make-up spiegels aan beide zijden binnenverlichting met vertriiagde uitschakeling. Vectra Sportive 1.8i (v.a. ƒ39.450,-) heeft o.a.: Opel-veiligheidspakket lichtmetalen "6Jx 15 "-velgen stuurbekrach tiging elektrisch bedienbare ramen vóór centrale deurvergrendeling net "safe-lock getint glas in delen neerklapbare achterbank met skilui brede "195/60R15"-banden sportstoelen 6-speakersysteem en elektrische antenne toerenteller speciale "Petit Pointbekleding in hoogte verstelbare bestuurdersstoel achterspoiler leren stuur 't verstelbare buitenspiegels in carrosserie kleur. OPEL -6 Voor wie me Mede door z'n riante comfort en toonaangi vende veiligheidsvoorzieningen wordt elke genoegen! Of dat nu privé of zakelijk is. Dus als u de verwarring weer te boven ben gaat u dan snel naar de Opel dealer voor een niets verhullende proefrit met de Vectra. 'eldzaken. Prijzc Vectra Expression 1.6i (v.a. ƒ36.950,-) heeft o.a.: Opel-veiligheidspakket stuurbekrachtiging elektrisch bedienbare ramen vóór centrale deurvergrendeling met P O D CV) "safe-lockgetint glas in delen neerklapbare achterbank met ski luik 6-speakersysteem en elektrische antenne toerenteller speciale "Cornet "-bekleding in hoogte ver- Opel Vectra 4-/5-deurs 16i, vanaf J yj (J> stelbare bestuurdersstoel vanbinnen uit verstelbare buitenspiegeb in carrosseriekleur. Normale prijs Éxpression-pakket f2610-. Nu: f1000,-. Uw voordeel: ruim 60%!

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22