Daehlie buigt voor nieuwe Noorse ster OQQ1 Hackl de 'platste' van alle rodelaars Olympische Winterspelen Stilleven langs langlaufpiste Condoomautomaat onvindbaar bij yvrijveilige Spelen9 ÖÖ- Spelen ontregelen elanden DINSDAG 15 FEBRUARI 1994 HUNDERFOSSEN SIP Rodelen De Duitser Georg Hackl heeft in Hun- derfossen net als twee jaar geleden in Albertville tijdens de Olympische Winter spelen het goud veroverd op het rodelen. De 27-jariger inwoner van Berchtesgaden had gisteren in de uiterst spannende strijd met zijn grote concurrent, de Oostenrijker Markus Prock, het laatste woord. In de vierde en laatste manche nam Hackl de eerste plaats over van Prock, die net als in 1992 tevreden moest zijn met zilver. Het brons ging naar de Italiaan Armin Zöggeler. Hackl was eerder in het sei zoen niet best op dreef. Na een nederlaag in de Europese titel strijd op zijn thuisbaan in Kö- OS OP TV 17.30-18.30 BBC 2 Freestyle-skièn (Buckelpiste, halve finales), rodelen (in dividueel vrouwen) en ijshockey (Zwe- den-ltalië). 18.15-20.00 EURO IJshockey: USA- Slowakije. 20.00-23.30 EURO Kunstrijden op de schaats: vrije kür paren, live. 20.15-23.30 Did 2 Hoogtepunten van vandaag, ijshockey (USA-Slowakije), kunstrijden op de schaats (kür voor pa ren) en ijshockey (Canada-Frankrijk). 20.30-21.00 Ned 2 Hoogtepunten van de dag. 21.00-22.00 Ned 2 IJshockey: VS-Slo- wakije en Rusland-Finland en kunstrij- den op de schaats (vrije kür paren). 21.30-23.30 BBC 2 Kunstrijden op de schaats (vrije kür paren) en ijshockey (Frankrijk-Canada). 22.15-22.50 Ned 2 Studio Lilleham- 22.50-23.35 Ned 2 Kunstrijden op de schaats: vrije kür paren en ijshockey (Canada-Franrijk). 00.30-01.00 EURO Nieuws. 01.30-03.30 EURO IJshockey: Canada- Frankrijk. 03.30-04.00 EURO Programma-over- Koss pakt bijna ronde op Heiden HAMAR ANP Johann Olav Koss heeft Eric Heiden bijna gelapt. De 25-jari- ge Noor legde zondag als eerste schaatser de 5000 meter af in minder dan 6 minuten en 35 se conden. Uit een gisteren door de Noorse krant Aftenposten gepubliceerde infografiek blijkt dat de achterstand van Heiden bij een rechtstreeks duel bijna een ronde was geweest. Óm precies te zijn 323 meter. Koss won goud in Hamar in 6.34,96. Met vijf keer goud was Heiden de grote man van Lake Placid (1980). Op de vijf kilome ter noteerde hij 7.02,29. Hei dens beste tijd ooit was 6.59,15, tijdens de legendarisch WK op Bislett in Oslo (1979). Voor aan vang van dit seizoen bezette de Amerikaan de 106de plaats op de wereldranglijst aller tijden. In een fictieve race tegen Koss heeft zijn landgenoot Geir Karl stad, de winnaar van het goud van 1992, een achterstand van 297 meter. Zijn 6.59,97 kwam echter tot stand op de inmid dels gedemonteerde open baan in Albertville, waar de omstan digheden allerminst ideaal wa- Hjalmar Andersen, het be wonderde schaatsfenomeen uit de jaren vijftig, was helemaal geen tegenstander voor Koss geweest. Vergeleken met het huidige wereldrecord bedroeg de achterstand, van de olympi sche kampioen van 1952 ruim twee ronden: 974 meter. Hjallis noteerde op Bislett 8.10,6. 08.00-09.00 EURO Alpine skiën (Su- per-G vrouwen, hoogtepunten). 09.00-10.00 EURO Kunstrijden op de schaats: vrije kür paren, hoogtepunten 09.35-09.55 Ned 2 Samenvatting van de vorige dag en een vooruitblik op van daag. 09.45-19.57 Did 1 Reportages en in terviews, rodelen (individueel vrouwen), free-style skiën (finale buckelpiste vrou wen en mannen), schaatsen (1500 m mannen) en ijshockey (Oostenrijk-Rus land en Tsjechië-Duitsland). 09.55-12.00 Ned 2 Rodelen: singles ÏO.OO612.00 EURO Rodelen: een-per- 12.00-12.30 EURO Freestyle skiën, halve finales buckels, hoogtepunten. 12.30-13.00 Ned 2 Skiën: freestyle fi nale buckel-piste. 12.30-14.00 EURO Freestyle skiën, fi nales buckels, live. 13.05-13.45 Ned 2 Skiën: freestyle fi nale buckel-piste. 13.45-16.00 Ned 2 Schaatsen: 1500 14.00-15.00 EURO Schaatsen: 1500 15.15-16.50 BBC 2 Rodelen (individu eel vrouwen), freestyle-skiën (Buckelpiste vrouwen en mannen, fina le) en kunstrijden op de schaats (vrije ir paren). Langlauf-techniek Alsgaard goud waard Björn Daehlie begroef zijn hoofd in de sneeuw en had het koud, stervenskoud. De zon gaf de besneeuwde den nen een glinsterend gewaad, koebellen klonken als enge lengezang, kinderen klauterden om hem heen. Duivelse pijnen had hij geleden in deze witte tempel. Een strijden de viking, bereid meer te offeren dan zijn hele ziel en za ligheid. ,,Want dat alleen is niet genoeg om te winnen. En ik haat verliezen." nigssee tegen Prock werd hij al bijna afgeschreven voor het olympische goud. Maar gisteren was de militair als vanouds op dreef in zijn als nimmer tevoren naar beneden suizende sleetje. Na drie manches stond Hackl nog 0,48 seconden achter op Prock, die met 50,224 seconden het baanrecord scherper stelde. In de slotrit nam Hackl alle denkbare risico's. Hij maakte zich nog 'platter' op zijn slee en week geen moment af van de ideale lijn. De winst die dat op leverde, was juist voldoende om Prock te verdringen van de kop positie. Hackl hield welgeteld dertienduizendste deel van een seconde over: 3.21,571 tegen 3.21,584. Hij is de eerste rode laar in de dertigjarige historie, die tweemaal goud heeft ge- LILLEHAMMER PAUL BERKHOUT NPA-VERSLAGGEVER HHpn Maar nu lag Dae- hlie uitgeput op de grond, het zwart voor ogen, Crosj-country geen gevoel meer in zijn lijf. De kampioen van de Noren wist zich verslagen. Verslagen door een lichtvoetige landgenoot, die folteringen schuwt en vertrouwt op zijn superieure langlauf- techniek. „Dit was één van mijn beste races", zei Daehlie over zijn dertig kilometer lange mar telgang bij de Olympische Win terspelen. „Maar het is nooit vanzelfsprekend olympisch goud te winnen. En zo hoort het te zijn." Vijftigduizend toeschouwers - twee miljoen minder fortuinlij ke Noren hadden hun werk neergelegd en de televisie aan gezet - waren toegestroomd naar het crosscountry skiën. De sport die het hart van Noorwe gen vormt. Zij brachten hun helden een hommage. Zij ont dooiden het ijzige Birkebeine- renstadion. Zij troostten Dae hlie, de onttroonde koning. En zongen de oppermachtige Tho mas Alsgaard toe. „Heia Norge, de overwinning is ons." Als gaard: „Toen ik dat hoorde, be gon ik het pas zelf te geloven." De verbluffende victorie van de verlegen, 22-jarige jongen uit het gehucht Lorenskog, verraste het land. Dat hij eens een groot olympisch kampioen zou zijn, daaraan twijfelde niemand. Als gaard geldt al jaren als een 'ma gie boy', geboren met ski's, ge zegend met een bijzonder talent waarvoor zelfs Ulvang (de Ver delger die zijn krachten spaar de) en Daehlie (de favoriet) res pect hebben. Alsgaard traint veel minder dan Daehlie, de man die zijn li chaam geen dag rust gunt. Als gaard nuttigt ook gerust een di neetje van hamburger, patat en cola, in tegenstelling tot Ulvang die alleen gezond voer tot zich neemt. Alsgaard heeft ontzag voor de twee volkshelden. „Ik ben bang voor Daehlie's wraak", zei hij schuchter. Maar hij beschouwt hen niet als my thische figuren die hij moet vol gen. Wel maakt Alsgaard voor het eerst dit jaar deel uit van het Noorse 'Dream Team', de ski- groep die de afgelopen twee jaar negen van de tien mondiale gouden medailles won. Hij be schikte ook over de best denk bare ski's. Geprepareerd door de tovenaar Terje-Olav Seim. Hij is hoofd van een speciale, acht man sterke afdeling die en kel en alleen speurt naar de snelste ski. Want de Vikingen la ten in hun goudjacht niets aan het toeval over. Het 'Dream Team' van succes-coach Inge Braaten werkt jaarlijks met een totaal budget van ongeveer drie miljoen gulden. Seim (36) begon twee jaar ge leden reeds met testen in de omgeving van Lillehammer. Louter voor deze Winterspelen. De afgelopen twee weken was hij met zijn mecaniciens van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in het Birkebeineren sta dion te vinden. „Voor dit werk bestaat geen school", legt hij uit. „Ik heb het geleerd door ja renlang te experimenteren. Geen race kent dezelfde voor bereiding. Altijd is er vooraf de spanning bij ons, of wij het goed hebben gedaan. Tussen de materiaalspecialisten wordt als het graf gezwegen." Vijf jaar geleden werd Seim door het Noorse team verzocht zijn gave in dienst van het land te stellen. Na de Winterspelen is hij vrij om iets anders te gaan doen. Seim zoekt zijn heil niet in de wax, het glijmiddel waar van wel zeshonderd soorten be staan. Hij geeft de ski aan de onderkant een structuur, die hij 'Steinground' noemt en die tal loze facetten kent. „Wie dat sa menvoegt met de juiste bolling, kan zijn skiër het best mogelijke materiaal geven. Smirnov (de man die nu vergeefs vocht voor goud, red.) verloor vorig jaar de wereldtitel aan ons door slechte ski's, dat is zeker. Er zijn nu eenmaal weinig mensen in de wereld met deze kennis." „Maar de echte kampioenen zijn de skiërs", benadrukt Seim. Gisteren was dat zonder meer het geval. Door de bittere kou, 's ochtends -27 graden, later -18, werd zelfs even overwogen de start uit te stellen. Teamartsen WINTERSPELEN (Can) en Sjaksjakbajev (Kaz) 37,07, (ZKo) 37,10, 15. Vostroknoetov (Rus) 16. Bachvalov (Rus) 37,24, 17. Sean Irelant Loef 37,52, 25. I 50,560 50,224 50,552), 3. Zöggele 'Op techniek' ontpopte Thomas Alsgaard zich als beste Noorse skiloper. Buiten bereik van zijn landgenoot Björn Daehlie snelde hij naar olym pisch goud op de 30 kilometer vrije stijl. foto epa waarschuwden voor de gevol gen van extreme inspanningen in deze kou, die de luchtwegen kunnen aantasten. Alsgaard, die uit voorzorg astma-medicijnen slikt, bespeurde naderhand ook pijn in zijn borst. „Tijdens de race voelde ik niets. Nu heb ik het idee dat dit niet gezond was." Ook Seim betreurde de vorst, zij het niet uit medelijden. „Als de temperaturen dichter bij het nulpunt zijn, is het veel moeilijker om een goede ski te maken. Dat had ons een enor- LILLEHAMMER Zelfs aan belangstelling is recreant op langlauflatten heeft geen oog voor de sneeuw-kunstwerken langs de olympische v overigens wederzijds, want ook de afgebeelde roofvogel kijkt een andere kant op. LILLEHAMMER RENZE LOLKEMA NPA-VERSLAGGEVER Hoe koud Noorwegen momenteel ook is, onder de warme olympische deken gebeurt meer dan me nigeen vermoedt. Althans, dat denkt de Noorse rege ring. Die stelde sex-expert Kirsten Frigstad aan om het gedrag van prostitutieklanten in kaart te brengen. Frigstad gaal overigens na de Olympische Spelen door met haar project. Ze hoopt over twee jaar met het on derzoek, waarvoor 224 duizend gulden is uitgetrok ken, klaar te zijn. De eerste fase van Frigstads' studie 'De Olympische Spelen en de sexmarkt' is inmiddels in volle gang. „Begrijp me goed, we doen dit niet om te moralise ren", aldus Frigstad, die zelf een opvangcentrum voor tippelaarsters in Oslo runt. „We zijn niet tegen sex. In tegendeel. Maar een evenement als de Ölympische Spelen is een ontmoetingsplaats voor veel nationali teiten. Een uitgelezen mogelijkheid om een dergelijk onderzoek te doen." Met vragenlijsten struint Frigstad door het olympi- sohe nachtleven. Voorts vertrouwt ze op haar eigen waarneming. „Ik wil met prostituées gaan praten en hun klanten observeren." De Noorse seksuologe maakt na drie dagen Winterspelen een vermoeide in druk. Ze lijkt avond na avond het rode licht in ver schillende gelegenheden uit te doen alvorens zelf in bed te kruipen. „Het is vermoeiend. Het werk valt op zich wel mee, maar de aandacht van de pers vreet veel energie. Geloof me, ze informeren uit alle windstre ken. Het is letterlijk 'hot news'. Vanmorgen belde nog iemand uit Zuid-Afrika, van een radio-station. Verder blijven Zweedse en Japanse journalisten me voortdu rend achtervolgen. Het lijkt wel of ik belangrijker ben dan de Spelen." Toch is het merkwaardig dat het gedrag van de doorsnee hoerenloper onder de loep wordt genomen. De resultaten van het onderzoek lijken immers voor spelbaar. „Je hebt gelijk als je zegt dat dit het oudste beroep ter wereld is. Dat er daardoor al zo veel over bekend is. Maar waar kunnen prostituées hun verhaal kwijt? Niemand hecht daar waarde aan, hier althans niet. Vandaar dit officiële onderzoek." „Noorwegen heeft alleen ervaring met de zichtbare markt, met de prostituées op straat. Niet met de man nen die altijd buiten schot blijven. Het zwijggeld is bij de prijs inbegrepen. Sport is een absolute macho-we reld. Er zal hier de komende weken voldoende vraag zijn naar seksuele gunsten. Dat wil ik gadeslaan. Ik heb een heel netwerk van taxi-chauffeurs, prostituées en ex-prostituées. Die houden me op de hoogte. Maar we zoeken niet naar namen, maar naar karakters." Dat was ook de reden waarom Frigstad zich boos maakte over een artikel in Verdens Gang, de grootste krant van Noorwegen. VG tekende begin januari een verhaal op van een nachtportier, die in Lillehammer een meisje van plezier de toegang tot een olympisch hotel had geweigerd. De hoer had volgens de krant ge poogd de portier geld te bieden om in het hotel een klant te behagen. In Noorwegen is dat verboden. De nachtwaker bleek in tegenstelling tot de prostituée niet te koop en lichtte prompt de politie in. „Maar er werd geen letter geschreven over de man die het meisje liet komen", zegt Frigstad, nog steeds gegriefd. „VG klopte dat verhaal op door er boven te zetten 'Angst voor HIV-sex in olympisch hotel'. Puur suggestief. Het was niet eens bekend of het meisje Aids had. Dat heeft de krant ervan gemaakt. Het meis je wordt als bron van ellende gezien, terwijl juist de man de oorzaak is. Mijn doel is een beeld te scheppen van de man, de klant. Die blijft onzichtbaar, als je nooit iets doet." De zeventiende Winterspelen zou overigens een vrijveilig spektakel worden. Vooraf beloofde de orga nisatie dat in elk restaurant, hotel of andere openbare broedplaats, een condoomautomaat zou worden neergehangen. „Ik heb er nog niet één gezien", rea geert Frank Nusse, ploegarts van de Nederlandse equipe in Noorwegen. „Natuurlijk zijn die automaten nodig. Ik ben als sportarts veel weg met sportploegen, niet alleen met de schaatsers. Er ontstaan in het bui tenland wel eens problemen, hoewel ik moet zeggen dat de schaatsers zich goed gedragen." Nusse is zich ervan bewust dat ook de sporters er van doordrongen moeten zijn dat het Aids-virus angstvallig snel om zich heen grijpt. „We doen veel aan voorlichting, vooral aan jongens die net komen kijken. Een kwestie van ziekte-preventie in het alge meen. Dat is vooral straks aan het einde van de Spelen belangrijk. Nu is iedereen serieus, er moet immers nog gepresteerd worden. Straks, als alles achter de rug is, wordt iedereen veel losbandiger." me voorsprong gegeven. Die voorsprong was er niette min, toen gisterochtend het Noorse rood en blauw het witte rijk boven Lillehammer omarm de. Het schuren van de winter jassen, het gewapper van dui zenden vlaggen en het gezang uit bevroren wangen vormden een lange lofzang op het duivel se spel van de sneeuwhelden. Een lofzang op Björn Daehlie, de man met magische krachten, en Thomas Alsgaard, een jon gen met een superieur talent. Tsjechië - Oostenrijk 7;3 (2-2 4-1 l-( punten Tsjechië; Horak (2), Kucera, Z Kerth, Dalfman. Strafm'inuten Tsjec Oostenrijk 16. Finland-Rusland 5-0 (1-0 4-0 0-0) Lillehammer '94 De kostbare operatie 'Red de Eland' lijkt te slagen in Lille hammer en omstreken. De eland is één van de bewoners binnen de olympische regio en wordt bedreigd door de plotse linge onrust en het drukke ver keer. De organisatie heeft 130.000 gulden uitgetrokken om ongelukken te voorkomen. Spe ciale voederplaatsen met den- ne-appels - de eland schijnt er verzot op te zijn - zijn diep in de bossen aangelegd. Met heli kopters wordt bijgehouden waar de beesten zich bevinden. Maar het kan nog gekker. Rond hoofdwegén is de urine van wolven verspreid. Dat schijnt de elanden af te schrikken. Het be treft overigens een chemisch gefabriceerd luchtje van wol- ven-urine. Vooralsnog zijn er geen slachtoffers gemeld. Niet alleen de elanden bedrei gen het transport rond Lille hammer. Ook de toeschouwers vormen een gevaar. Duizenden bezoekers meer dan verwacht verdrongen zich gisteren rond de bussen naar Kvitfjell, waar opnieuw werd geskied. Een groot aantal viel buiten de bus. De mensen met een kaartje die door de chaos een deel misten, kregen van de organisatie hun Aanslag Op rodelaar Duncan Kennedy werd gisteren opnieuw een aan slag gepleegd. De sterkste Ame rikaanse sleetjes-rijder werd in oktober in elkaar geslagen door Duitse skinheads, 's avonds na de World Cup-wedstrijd in Oberhof. Ditmaal hielp Kenne dy zichzelf bijna om zeep. Hij raakte met zijn hak de grond en verloor zijn balans. Kennedy ca ramboleerde tegen de randen van de ijstunnel en kwam na een lange glijpartij tot stilstand. De lichamelijke schade viel mee. Wel kostte het onoplet- tendheidje hem de bronzen medaille. Skiër Lasse Kjus, winnaar van het eer ste onderdeel van de combina tie gisteren (de afdaling) is met recht een Skiër. Dë'Noor is. ge boren in het plaatsje Ski, nabij Oslo. Verliefd De eerste olympisch kampioene van 1994, Manuela di Centa, kreeg veel aandacht in de Noor se media. Niet alleen haar knappe prestatie was daarvan de reden. Heel Noorwegen is voornamelijk geïnteresseerd in de vraag of Manuela nog altijd verliefd is op buitengewoon po pulaire Vegard Ulvang. Bij hun eerste afspraakje, enkele maan den geleden, haalde de foto van het paar verschillende voorpagi na's. De ski-loopster draaide een beetje heen om deze vraag. Overwerkt De meeste atleten in Lilleham- mer moeten hun grootste in- spanning nog leveren, maar de dienstverleners zijn al uitgeput. De Noorse vakbonden maken zich ongerust Over overwerk en stress onder het personeel in met name restaurants en hotels. Dagelijks komen klachten bin nen. „De werknemers hebben het gevoel dat zij geen nee mo1 gen zeggen", aldus Nina Harbo, chef van het vakbondskantoor in Lillehammer. „Terwijl een aantal bedrijven slechts uit is op. snelle winst". Ook vrijwilligers meldden zich af en toe bij haar.' „Maar helaas, wij kunnen hen niet als werknemer beschou- Noorwegen 2 3 0 5 Rusland 1 2 1 4 Italië 1 0 1 2 Duitsland 1 0 0 1 Ver. Staten 1 0 0 1 Oostenrijk 0 1 0 1 Canada 0 0 1 1 Finland 0 0 1 1 Japan 0 0 1 1 Nederland 0 0 1 1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20