Valentijnsdag brengt Dan Jansen weer onheil Het mysterie van de perfecte mijl Olympische Winterspelen Oranje-sprinters zakken door het ijs Fins ijshockeyteam temt 'Rode Machine' OINSDAC 15 FEBRUARI 1994 Samaranch naar Sarajevo ULLEHAMMER Juan Antonio Samaranch is gis teren uit Lillehammer vertrok ken voor een bezoek van twee dagen aan Sarajevo. De voorzit ter van het Internationaal Olympisch Comité wil op deze wijze zijn steun betuigen aan de veelgeplaagde bevolking van de stad, waar tien jaar geleden de Olympische Winterspelen wer den gehouden. Samaranch heeft gezelschap van twee IOC- leden, de Belg Rogge en de Mexicaan Vazquez, algemeen 'directeur Carrard (Zwitserland) en de Ethiopiër Kidoune, raad- Igever voor internationale zaken. Extreme kou velt zelfs Noren De Noren zijn veel gewend, maar een temperatuur van 28 graden onder nul geeft ook de koudebestendige Scandinaviërs de nodige problemen. Bij het olympisch skilopen in Lilleham mer moesten gisteren ruim honderd van de veertigduizend toeschouwers worden behan deld wegens bevriezingsver schijnselen, vooral aan de voe- n. Volgens een hulpverlener van het Rode Kruis bevonden zich onder de slachtoffers veel kin deren. Tijdens de vroege och tendmars naar het parcours weiden honderden ouders met baby's en peuters in verband met de extreme kou al terug naar huis gestuurd. Het organi satiecomité heeft voor de ko mende dagen een dringend be roep gedaan op de Noren hun kleine kinderen thuis te laten. Oostenrijkse bobber betrapt op dope-gebruik LILLEHAMMER De Oostenrijkse ploeg bij de Winterspelen is opgeschrikt door een geval van doping. Bobber Gerhard Rainer blijkt bij een dopingcontrole in Oosten rijk te zijn betrapt op gebruik anabolica. De 33-jarige ge ndarme uit Igsl bekende dat hij na een langdurige blessure de natuur een handje had gehol pen. Hij werd meteen uit het team gezet. Hem wacht een schorsing van twee jaar. Zijn maat Hubert Schosser start nu met Markus Einberger in de tweemansbob. Bus komt niet hl ULLEHAMMER Het openbaar vervoer tijdens de Olympische Winterspelen zorgt telkens weer voor problemen. 300 toeschouwers kregen hun entreegeld terug omdat zij door lange files bij de bushaltes nooit bij de afdaling arriveerden. Zon dag wachtten honderd toe schouwers van het kunstrijden bij het amfi-theater vergeefs op de bus. HAMAR GOVERT WISSE Dan lansen heette gisteren het wild, waarop in de olympische schaatshal door de internatio nale pers werd gejaagd. Aleks- ander Golubev, winnaar van het goud op de 500 meter, had over belangstelling ook niet te klagen. De Nederlandse sprin ters hoefden slechts vier jour nalisten te woord te staan in een achteraf-zaaltje. Dat was alleszeggend. Na het zilver van jan Ykema in 1988 leveren de Oranje sprinters op een heel enkele eruptie na (Van Velde vijfde in Albertville) treurige achterhoe degevechten. De 500 meter in Hamar 1994 vormde geen uit zondering. Van Velde (21ste), Loef (24ste), Van der Vlies (31ste, wel een PR) en 'halve allrounder' Schreuder (37ste) speelden geen enkele rol. Volgens het NOC*NSF wordt een sporter pas geselecteerd, als hij een kans maakt op een plaats bij de eerste acht. Die regel klopt in het geval van de sprinters, als je de uitslagenlijst op zijn kop houdt. Ze leken gis teren vooral hun best te doen om bij de laatste acht te eindi gen. Ykema riep na zijn zilve ren Calgary-tijd van 36,76, dat zijn Nederlands record het ein de van de eeuw wel zou halen. De Fries gaat vermoedelijk ge lijk krijgen. Na hem is het nog geen landgenoot gelukt om een 36'er te rijden. Gerard van Velde leek Ne derland als sprintnatie twee jaar geleden weer op de kaart te zetten. Het Gelderse talent knalde in Albertville naar de vijfde plaats op de 500 meter en bleef op de 1000 meter een honderdste verwijderd van brons. Sindsdien is wat hem betreft de tijd blijven stilstaan. In 1992 raffelde hij de 500 me ter op het Franse fondant-ijs af in 37,49. Dat was op een bui tenbaan. Gisteren was hij in door op het betere Hamar-ijs slechts vierhonderdste sneller. De slagerszoon trok daarna de enige juiste conclusie: „Dit was slecht." Wopke de Vegt bleef als altijd voorzichtig, toen hem werd ge vraagd of zijn pupil is achter uitgegaan. „Als je puur naar de resultaten kijkt, is hij niet voor uit gegaan. Dat andere woord (achteruit) durf ik niet in mijn mond te nemen", aldus de sprintcoach, die daaraan toe voegde, dat Van Velde in de training soms knappe dingen laat zien. Bovendien was hij eind vorige week in Hamar met 37.00 in een testwedstrijdje sneller dan zijn pr van 37,04. Helaas voor De Vegt is nog nooit iemand kampioen in een training geworden. De vraag is of Van Velde goed kan omgaan met de spanning. De Vegt heeft daar 'eigen ideeën' over, maar hield die voor zich. De schaatser zelf gaf aan, dat hij moeite heeft met het presteren onder druk. „Ik wilde vandaag te graag. Ik was eigenlijk juist te gretig, te gehaast. Daardoor ging het mis. Ik lag al meteen twee me ter achter, verloor daardoor de concentratie en begon te hak- Arie Loef feliciteert Nico van der Vlies (rechts), die als enige Nederlan der met een persoonlijk record op de 500 meter van het ijs stapte. foto anp ken." Van Velde blijft technisch toen Gerards voordeel. Op dit een zwakke schaatser. De Vegt: snelle ijs is techniek van veel „Het is een coördinatief ver- meer belang. Van Velde reed haal met hem. Hij heeft zijn echter te veel achterwaarts en tijd nodig. In Albertville was met een hoge kont." het ijs slecht en kwam het meer aan op kracht. Dat was Amerikaanse topfavoriet laat goud glippen in laatste buitenbocht Emotieloos kwamen de woorden over zijn lippen. „Over vier jaar ben ik 32. Te oud om het nog een keer te probe ren. Het is over." Dan Jansen hield zich gistermiddag lange tijd groot, zei dat het leven verder ging, maar verliet na een korte denkpauze in de kleedkamer toch als een gebroken man het Vikingschip. De man die vooral de af gelopen jaren op topsnelheid over het ijs scheerde, zal zijn naam nooit in de boeken terug vinden als olympisch kampioen. HAMAR WYBREN DE BOER Robin hing gedesillusio neerd over de ba- bflffl lustrade nas.de Rus- Schaatsen sische dubbelslag (goud Voor Golubev, zilver voor Klevsjenja), teamge note en regerend olympisch kampioene Bonnie Blair schud de meewarig het hoofd en TV- verslaggeefster Leah Poulos, ge trouwd met Jansens coach Peter Mueller, zat huilend achter haar monitor. Beneden zaten de ver slagen sprinter en zijn coach zwijgend naast elkaar op een bankje. De tragiek van zijn sportieve carrière blijft voor altijd met Va lentijnsdag, 14 februari. Op die dag, zes jaar geleden, overleed zijn zuster Jane aan de gevolgen van leukemie; waarna een ont goochelde Jansen zijn olym pisch avontuur in Calgary zag eindigen in twee valpartijen. Gisteren, twee Winterspelen verder en nog altijd zonder titel, was het weer 14 februari. En weer ging het mis. Jansen ge dachten waren na afloop vooral bij zijn familie. „Mijn ouders, mijn vrouw, mijn dochter Jane, hen had ik zo graag goud willen schenken." Tot driehonderd meter koerste hij regelrecht op de titel af. Zijn opening van 9,82 was maar een fractie boven zijn snelste honderd meter ooit (9,75). „Het was geen superrace geworden, maar wel de winnen de race. Absoluut zeker", aldus Mueller. Bij het ingaan van de laatste bocht raakte zijn pupil echter uit balans, herstelde zich razendsnel, maakte enkele me ters later nog een misslag en perste nog eenmaal alles uit zijn lijf. Maar Mueller wist honderd meter voor de streep de uit komst al. „Twee zulke fouten herstel je niet. Ik wist dat het voorbij was." Omgeven door tientallen TV- camera's, honderden telelenzen en minstens zovele notitieboek jes, verborg de coach zijn tra nen achter een gitzwarte zonne bril. „Dan is de grootste 500- meterrijder filler tijden, maar hij heeft geen titel. Ik kan het bijna niet geloven, maar het is waar." Jansen liet zich enige minuten zien, trachtte te glimlachen, gaf kort tekst en uitleg en vluchtte weer de kleedkamer in. Bij monde van een perschef liet hij zich vervolgens verontschuldi gen. „Ik kan het niet opbrengen nu een persconferentie te ge ven." Anderhalf uur daarvoor was hij door de stadionspeaker nog aangekondigd als 'ultieme favo riet'. Dat straalde Jansen ook aan alle kanten uit. Met een bij na arrogante zelfverzekerdheid begon hij aan zijn warming-up. „Ik wist zeker dat ik een wereld record ging rijden", bekende hij naderhand. Mueller had even min aandacht voor de concur rentie. „De vraag was niet of Dan goud ging halen, de vraag was wat voor tijd hij ging ma ken." Alle factoren leken mee te werken. Jansen lootte de gunsti ge laatste buitenbocht en ge noot het voordeel om in rit twee, op een nog gave, niet uit- Dan Jansen maakt een misslag op het moment van de waarheid: „In mijn hele carrière heb ik nog nooit problemen gehad met de laatste buitenbocht." getrapte baan, te mogen rijden. Drie van zijn vier Japanse riva len moesten hun race daarente gen met een binnenbocht af sluiten. Voor Mueller was het aanleiding om de oorzaak voor het falen van de wereldkam pioen bij hogere machten te zoeken. „Niets in het leven ge beurt zonder reden. Kennelijk heeft het zo moeten zijn." De enige aardse verklaring die hij en Jansen konden vinden, was de uitzonderlijk harde ijs vloer. „In mijn hele carrière heb ik nog nooit problemen gehad met de laatste buitenbocht. Op dë plaats waar ik nu een misslag maakte, heb ik nog nooit een misslag gemaakt. Mijn techniek was perfect, ik voelde me fan tastisch, ik miste alleen de grip op het ijs", zei Jansen. Vrijdag rest hem een laatste kans om eenmaal in zijn carriè re toch het olympisch podium te mogen betreden. „Ik heb zo veel gedaan om dat te bereiken. Ondanks de teleurstelling mag ik nu niet opgeven", sprak Jan sen zichzelf moed in. Maar vol gens Mueller wordt het een zware klus om zijn oogappel mentaal weer fit te krijgen. „Goud op de kilometer zou Dan happy maken, maar het neemt niet weg dat vandaag onze 'spe cial day' had moeten worden. Ik denk dat er vanavond een lang en emotioneel gesprek komt." Zelfs de drie podiumgangers leefden met hun Amerikaanse collega mee. „Jansen blijft toch de beste sprinter van ons allen", sprak zilveren-medaillewinnaar Sergei Klevsjenja. Zijn landge noot Alexander Goloubev, tij dens het laatste WK slechts ze vende en tiende op de 500 me ter, werd de verrassende olym pisch kampioen. Dat levert hem in eigen land 150.000 Ameri kaanse dollars, van het Russisch olympisch comité en een bonus van sponsor Reebok op. Indeling 1500 meter luistert nauw HAMAR WYBREN DE BOER NPA-VERSLAGGEVER In theorie is het eenvoudig, weet Falko Zandstra. „Je start op negentig procent, twee rondjes vol doorrammen en in de laatste driehonderd meter je techniek be waren." Maar de praktijk is een heel ander verhaal: dan is het geringste foutje fataal. Wereldrecordhouder Rintje Ritsma vindt het 'een stress-afstand'. Ook de weten schappers menen: niets is zo moeilijk als een perfecte 1500 meter rijden. „We weten vrij nauwkeurig hoe de fysio logie en de spierstructuur van een goede stayer of een topsprinter eruit ziet. Maar hoe de ideale 1500-meterrijder eruit ziet, dat is nog een vraag", zegt Ab Krook. „Het is geen sprinten en het is geen stayeren. Zelf ben ik ook heel nieuwsgierig naar de ideale lichaamsbouw is. Het antwoord heb ik nog steeds niet gevonden, niemand trou wens." Toch heeft de Loosdrechtse trainer een speciale band met de metrische mijl. Die afstand lag hem als actief schaatser het bes te en later als coach boekten zijn pupillen hun opvallendste resultaten eveneens op de 1500 meter. Olympisch goud en zilver bij voorbeeld in 1980 voor Annie Borckink en Ria Visser. En nu in Hamar brengt Krook vier 'milers' aan de start (Zandstra, Ritsma, Straathof en Hersman) die allen medaille kandidaat zijn. Een verklaring? Krook: „Die is er niet. Deze jongens hebber d'r aanleg voor. Puur toeval." Traditie kan Nederland niet ontzegd wor den op de middellange afstand. Het begon al in 1893, op 11 januari om precies te zijn. In Paterswolde zette Jaap Eden die dag het eerste officiële wereldrecord op de mijl in de boeken: 2.35,0. Nadat de Haarlemse sportavonturier de mondiale toptijd vier jaar later had aangescherpt tot 2,25,5 werd er lange tijd echter niets vernomen van de Hollanders op de mijl. Na 71 jaar wachten en vijftien recordver beteringen (van voornamelijk Noren en Russen) sloegen de opvolgers van de legen darische Eden evenwel keihard terug. Tus sen 1966 en 1971 regeerden Ard en Keessie de internationale ijspistes en in het bijzon der de 1500 meter. Beiden schreven drie re cordverbeteringen op hun naam. Schenk nam de laatste voor zijn rekening, wat meteen een legendarische tijd opleverde. Op 16 januari 1971 doorbrak de blonde Apollo in Davos de 'onneembaar' geachte twee-minutenbarrière: 1.58,7. Hans van Helden raasde vijf jaar later al weer beduidend sneller rond (1.55,61), maar na hem kon ons land op de mijl nog slechts figureren. „Het is dus onjuist om te stellen dat Nederlanders geboren 1500-me terrijders zijn. Integendeel zelfs, zou ik bijna zeggen", aldus Schenk. Het mysterie van de mijl wist hij, ondanks zijn successen, ook nooit te onthullen. „Sommigen leren 'em uiteindelijk goed rijden, anderen houdep er hun hele carrière problemen mee." Wellicht zouden de huidige coryfeeën Ritsma en Zandstra in staat zijn om, net als Schenk, een nieuwe barrière te slechten. Ware het niet dat zij gevangen zitten in de allroundtraditie, meent coach Krook. „Als ze specifiek voor de 1500 meter zouden trainen, verwaarlozen ze de vijf en tien kilo meter. Dan wordt je geen wereldkampioen allround. Het is wel duidelijk waar wij voor kiezen." Wanneer het schaatsen eenzelfde specia lisatie zou kennen als de atletiek verdwenen volgens Krook alle huidige wereldrecords binnen afzienbare tijd uit de statistieken. „De grenzen in het schaatsen zijn nog lang niet bereikt, op geen enkele afstand. Als Falko en Rintje specifiek zouden trainen voor de 1500 meter, wie weet reden ze dan nu v/el onder de 1.50." Naar het antwoord op zulke vragen zoekt wetenschapper Jos de Koning, verbonden aan de faculteit bewegingswetenschappen van de VU in Amsterdam. Vier afstanden kennen voor hem geen geheimen meer („daar kunnen we per individu op 1 pro cent nauwkeurig de eindtijd voorspellen"), maar de code van de metrische mijl heeft De Koning nog niet kunnen ontcijferen. „Geen discipline is zo specifiek als de 1500 meter. De overgang van anaerobe inspan ning naar aerobe is nergens zo grillig als op dit nummer." De Koning: „Het anaerobe gedeelte moet je je voorstellen als een brandstoftankje in je spieren, wat je direct beschikbaar hebt. Op de 500 meter volstaat dat tankje voor de hele race. Op de vijf en de tien kilometer bepaalt het aerobe gedeelte, dat is energie leveren via zuurstofopname, negentig pro cent van de tijd de prestatie. Alleen op de 1500 meter is de verhouding tussen anae- rob en aerob fifty-fifty. Het kleinste foutje betekent een ernstige verstoring van die ba lans. In dat geval rijd je een verloren race." Ritsma en Zandstra dreunen onafhanke lijk van elkaar het superschema op, wat moet leiden tot goud. „Openen in 24,6, dan rondjes 27,4 en 28,6 en eindigen met 29,8." Ritsma trekt eigenhandig de conclusie. „Ja, we gaan toch een keer naar die 1.50 toe." De jongste Nederlandse deelnemer aan de 1500 meter, Martin Hers man, bereidt zich op de mountain-bike voor op de moeilijkste van alle schaatsafstanden. foto npa harry tielman ULLEHAMMER RTR/ANP ^Het Finse ijshockey team heeft tijdens de tweede speelron de in Groep A geen IJshockey enkel ontzag ge toond voor titelhou der Rusland. Met 5-0 werd de voormalige 'Rode Machine' gis teravond van het ijs geveegd. Eerder versloeg het opvallend sterke Finland in de openings wedstrijd Tsjechië met 3-1 Met Duitsland, dat gisteren met 2-1 won van Noorwegen, zijn de Finnen nog zonder puntverlies in groep A. Tsjechië boekte een ruime zege (7-3) op Oostenrijk, dat evenals het gast land nog puntloos is. Rusland heeft een jong, expe rimenteel team naar de Winter spelen afgevaardigd. Van de kampioensploeg uit Albertville (1992) is niet één speler aanwe zig. Alle toppers zijn in de afge lopen twee jaar naar profcom petities in het buitenland ver huisd, vooral naar de Ameri kaanse NHL. De Russische kweekvijver blijkt stilaan leeg geroofd. Zelfs topcoach Tichon- ov. die de nationale ploeg van de voormalige Sovjetunie naar vele titels leidde, lijkt van het huidige spelersmateriaal geen succesvolle gevechtseenheid te kunnen maken. In de eerste wedstrijd van Rusland tegen Noorwegen (5-1) bleven de zwakke punten bij de titelverdediger nog verborgen. Finland toonde gisteravond de kwetsbaarheid van de Russen, vooral in verdedigend opzicht, op ondubbelzinnige wijze aan. Na een rustige eerste periode (1-0) kreeg het duel een verras sende wending. Met flitsend aanvalsspel liep Finland in het tweede deel uit naar 5-0. Noorwegen moest winnen van Duitsland om een kans te behouden op de vierde plaats, die recht geeft op een startbe wijs voor de kwartfinales. De eerste drie plaatsen zijn in Groep A vrijwel zeker weggelegd voor Rusland, Tsjechië en Fin land. Hegen, bezig aan zijn vier de Olympische Spelen, opende in de dertiende minuut de score voor de Duitsers. Een afstands chot van Stefan in de 25ste mi nuut betekende 2-0. Daarna viel Duitsland stil. In de slotfase van de tweede periode verkleinde Dahlström de achterstand. On danks een massaal offensief van het agressieve en soms grimmi ge Noorwegen bleef de gelijk maker in het laatste deel uit.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19