Ouderen Oude Wetering boos na keus stembureau 'Er is al een lijst met vijftig vraagouders' Rijn- en Veenstreek Gratis cursus verantwoordelijk geld uitgeven in Alphen Kunstenaars praten mee over kunstwerk CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356413 DINSDAG 15 FEBRUAR11994 alphen aan den run eglantine weumans Veel mensen leveren hun hele leven strijd met hun huishoud boekje. Alphen aan den Rijn is één van de drie gemeentes in Nederland die een gratis bud getcursus verzorgt. Sociale Za ken van Alphen kan met de cur sus 'Uitkomen met inkomen' voor veel mensen een uitkomst zijn die voortdurend het ene fi nanciële gat met het andere dichten. „De cursus is er voor bedoeld om de mensen hier weg te houden", zegt Astrid Juf fermans van Sociale Zaken. Ze werkt op de afdeling schuldbe middeling en geeft samen met haar collega Riet Broekema, een bijstands-maatschappelijkwerk- ster, de cursus. De cursus bestaat al zes jaar, maar pas de laatste twee jaar zit er structuur in. „Vroeger werd de cursus gegeven als er tijd voor was. Nu doen mijn collega en ik twee keer per jaar de les sen in verantwoordelijk geld uitgeven", zegt Juffermans. De cursus loopt prima.- „De laatste keer hadden we zoveel aanvragen dat er mensen op een wachüijst zijn geplaatst". Voor de komende cursus die 8 maart begint, geldt een maxi mum van 28 deelnemers. „Er kunnen alleen inwoners van Al phen meedoen", benadrukt Juf fermans. Het is de bedoeling dat cur sisten leren een jaarbegroting te maken. Als je ver van tevoren weet wat je inkomsten zijn, is het makkelijker om keuzes te maken, legt Juffermans uit. „Dat is toch nog altijd het grootste probleem voor men sen: waar geef ik wat aan uit". De cursisten krijgen aan de hand van algemene lessen prak tische oefeningen. Zo zijn er speciale formulieren om op een rijtje te zetten welke inkomsten je hebt. „De cursisten zetten ook een voorbeeldhuishouden op waarmee ze oefenen en ze krijgen huiswerk mee", licht Juffermans toe. De cursusleidsters besteden ruim aandacht aan verzekerin gen. „Het blijkt dat veel mensen veel te hoge premies betalen of niet weten welke verzekering ze best kunnen missenzegt Juf fermans. Huursubsidie en kin derbijslag zitten ook in het pro gramma. Veel mensen weten niet wanneer ze ergens voor in aanmerking kunnen komen. Een aantal van de deelnemers aan de cursus zijn al eerder met Sociale Zaken in aanraking ge komen. Mensen die bij schuld bemiddeling terecht komen, wordt meestal gevraagd om aan de cursus mee te doen. „De rest van de deelnemers heeft heel concrete redenen, zoals een verwachte inkomensdaling of een veranderende gezinssa menstelling". weet Juffermans. Wie belangstelling heeft of meer informatie over de cursus wil kan bellen met Astrid Juffer mans (tel. 01720-81385) of Riet Broekema (tel. 01720-81548). Tot 4 maart kunnen mensen zich opgeven. Populieren weg alphen aan den run Zeventig populieren in het Dijk- slootgebied in Alphen moeten er eind volgende week aan gelo ven. Het gaat om bomen die staan tussen de Zegerbaan en de Vaarsloot, en in de aangren zende groensingel langs de Ak- kerwinde en de Zeewinde. De snelgroeiende populieren worden gekapt om andere bo men de kans te geven om te groeien. 'Bij slecht weer ga ik niet stemmen. Dat is mij te ver Bewoners van het seniorencomplex aan de Saskia van Uylenburchlaan in Oude Wetering zijn diep teleurgesteld in en boos op de gemeente Alkemade. Die stuurt de ou deren die tijdens de gemeenteraadsverkiezingen willen stemmen, helemaal naar het enkele kilometers verderop gelegen ontmoetingscentrum De Spreng aan de Kerk straat. En dat terwijl er in de onmiddellijke nabijheid an dere stembureaus worden ingericht, namelijk in basis school De Wegwijzer, bij de ouderenwoningen Gogher- weide en in de mavo aan de P. de Jongstraat. oude wetering marieta kroft Afgelopen vrijdag kregen de in woners van Alkemade hun stembiljet in de bus. Daarop stond aangegeven dat ze hun stém moeten uitbrengen in De Spreng. „Ik schat dat het een half uur lopen is", zegt een van de verontwaardigde bewoners J. Hogenboom (62). „Ik moet alles lopende doen. Ik mag niet fiet sen en ook niet autorijden. Ik wil anderen ook niet lastig val len om mij te rijden." En H. Ganzevles (73): „Voor mij is het niet zo erg. Ik kan nog fietsen. Maar mijn vrouw zit in een elektrische rolstoel. Ze zegt nu al dat als het weer slecht is, ze niet gaat stemmen. Kleine stuk jes, zoals naar Gogherweide kan ze nog wel rijden. Maar de Kerkstraat is veel te ver." Erg boos over het feit dat de gemeente zo weinig rekening houdt met de ouderen is ook mevrouw H. Krijger (69). „Ik vind het heel erg", zegt ze iet wat emotioneel. „Mijn man en ik zijn nog goed ter been. Maar er zijn hier zoveel mensen die geen kant op kunnen. Ik weet zeker dat als het glad is en koud, er een heleboel niet gaan. Ik hoorde gisteren dat mijn zoon die op de Schoener woont, naar de Wegwijzer moet om te stem men. Dat is naast ons. Waarom sturen ze ons daar niet heen? Er staat wel op het stembiljet dat we het bureau waar we moeten stemmen, kunnen veranderen. Maar dan moeten we eerst he lemaal naar het gemeentehuis." Bij de gemeente Alkemade wordt schuldbewust gerea geerd. Daar hebben de bewo ners van de 28 appartementen echter helemaal niets aan, want het kan niet meer veranderd worden. „Behalve wanneer de bewoners naar het gemeente huis komen om eën ander bu reau uit te kiezen", zegt C. Koe man van de afdeling burgerza ken. „Maar dat is nog verder weg." Ze legt de keuze van de stembureaus uit: „We moesten een bepaalde scheiding trekken want anders dreigden de drie andere bureaus overvol te ra ken. Dat is uiteindelijk een hele verdrietige verschuiving gewor den omdat de oudere mensen daarvan de dupe werden. Het is knullig en heel vervelend." Bij de volgende verkiezingen worden de bewoners van het seniorencomplex niet weer naar de Kerkstraat gestuurd, beloofd Commotie over stembiljetten jacobswoude Ook in Jacobswoude heeft de verspreiding van stembiljet ten tot commotie geleid. De ze gemeente heeft alle stem biljetten voor één huisadres in één enveloppe gedaan. De enveloppe is gericht aan de gene wiens stembiljet voor aan ligt, tegen het venster aan. Deze is dus weer verant woordelijk voor de versprei ding van de stembiljetten on der zijn huisgenoten. „Stel dat ik op vakantie was geweest", merkt een Rijnsaterwoudenaar op. „Dan was die enveloppe blij ven liggen. Mijn huisgenoot maakt mijn persoonlijke post niet open. Zij zou dan wel in de veronderstelling zijn ge weest dat er voor haar geen stembiljet was binnengeko men." Volgens T. Meester van de gemeente Jacobswoude is over deze manier van ver spreiden zorgvuldig nage dacht. „Het is goedkoper om alle stembiljetten voor een huisadres in één enveloppe te doen, dan om ze allemaal apart te laten bezorgen. We hebben daarbij gekeken of de huisgenoten een relatie met elkaar zouden kunnen hebben. Twee mensen met verschillende namen en uit eenlopende leeftijden op één adres hebben wel twee enve loppen gekregen. Mogelijk was de één een kostganger. Een bijkomend voordeel om voor de enveloppe te kiezen is dat die minder snel zoek raakt tussen allerlei andere folders en papieren die in de brievenbus terecht komen." Volgens Meester heeft de ge meente in haar advertentie in een plaatselijk huis-aan- huis-blad aangekondigd dat de stembiljetten zouden worden verspreid. Daarin werd tevens aangegeven dat degene die er geen een heeft gehad, contact moest opne men met de gemeente zodat er voor een duplicaat kon worden gezorgd. De gemeente Jacobswoude is van plan de stembiljetten de volgende keer op dezelfde manier te verspreiden. Koeman. Dit jaar hebben er nog twee verkiezingen plaats. Overi gens neemt het aantal stembu reaus in de toekomst af, waar door voor veel mensen de af stand naar een bureau toe neemt. De gemeente wil name lijk elektronische stemmachines aanschaffen. „Het stemmen gaat dan veel sneller, waardoor we met minder bureaus toe kunnen. Minder mensen hoe ven dan te worden ingezet en dat is goedkoper." jacobswoude Zomaar een kunstwerk aan schaffen omdat de plaatselijke politici die zo mooi vinden, kan binnenkort niet meer in Ja cobswoude. Een of twee des- kundige(n) ofwel kunstenaars worden voortaan betrokken bij de aanschaf van een kunstwerk. Samen met de welzijns-wet- houder en een ambtenaar moe ten ze eerst een hele studie ver richten naar de beste plek, het soort kunst, de kosten en de se lectie van een werk en kunste naar, voordat ze de raad mogen adviseren tot aankoop over te gaan. Bij die afweging moet deze commissie ook overleggen met de provincie Zuid-Holland over de voorwaarden voor het ver krijgen vah subsidie. Juist in dat overleg is hef volgens welzijns wethouder C. de Lange (CDA) belangrijk dat er kunstkenners bij zijn betrokken. In het verle den werd er volgens hem bin nen de gemeente nogal eens naast het subsidiepotje van de provincie gegrepen omdat er niet werd voldaan aan de crite ria van de provincie. Voorbeel den daarvan zijn de circa tien jaar oude Turfsteker in Wou- brugge en de 'De kinderen van Van Puffelen' zoals het kunst werk in Leimuiden wordt ge noemd. Zodra de gemeente een keer een meevaller heeft, stort de ge meente 100.000 gulden in het potje 'kunstopdrachten'. Dat geld mag de selectiecommissie besteden. Bovendien stelt het college voor om 1 procent van de bouwkosten van grote ge meentelijke objecten te beste den aan de aanschaf van kunst. Een voorbeeld van een groot bouwwerk is het gemeentehuis. De commissie welzijn buigt zich volgende week over het nieuwe kunstbeleid van Ja cobswoude. VRIJE TIJD Optreden Alphense amateurmuzikanten krijgen vrijdag 18 februari weer de kans om met profmusici op te treden. Dat gebeurt in het jongerencentrum Madonna. Ie dere amateur mag een kwartier optreden met een prof naar keuze. Het evenement begint om 21.00 uur. Madonna bevindt zich aan de Olympiaweg 2a in Alphen. Popgroep In jongerencentrum Het Kasteel treedt 18 februari om 21.00 uur The Bob Color op. Het swingen de achttal brengt deels eigen en deels gecoverde liedjes ten ge hore. Kaarten kosten 12 gulden 50: 15 gulden op de avond zelf. Zij zijn verkrijgbaar bij Disque- Aarhof/Het Kasteel en Velvet Music in Leiden. Het jongeren centrum ligt aan de Concertweg 1 in Alphen aan den Rijn. Postzegel beurs Postzegelverzamelaars kunnen vrijdag 18 februari terecht in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofarendsveen. De Ruil- vereniging Alkemade houdt daar van 19.00 tot 22.00 uur haar maandelijkse ruil- en con tactbijeenkomst. Het eerste uurtje is voor de jeugd. De en tree bedraagt één gulden, kin deren 50 cent. Leden hebben gratis toegang. Oproep Jongerencentrum Madonna zoekt jonge bands die legen on kostenvergoeding op willen tre den in het gloed nieuwe mu ziekcafé. Belangstellenden kun nen op vrijdagavond contact opnemen met Madonna. Vrij dag 25 februari komt Rikkert Meilof met zijn akoestische band. Het jongerencentrum ligt aan de Olympiaweg 2a in Al phen. Niet-rokerscursus De Stichting Aktieve Gezond heidszorg Alphen aan den Rijn verzorgt 22 februari een intro- duktie-bijeenkomst van de cur sus STÓP-MI i itoki N De cursus bestaat uit acht lessen en begint op maandag 7 maart. De bijeenkomst wordt gehouden aan de Henri Dunantweg 18 in Aphen. Om 20.00 uur begint de introductie en de toegang is gratis Snelle rijders op de foto hazerswoude/roelofarendsveen/leiqerdorp» Bij snelheidscontroles zijn gisteren 160 bestuurders betrapt. De snelle rijders werden met de camera betrapt op de Achthovenerweg in Leiderdorp, de Hoogeveensweg in Hazerswoude-Dorp en op de Alkemadelaan in Roelofarendsveen. De hoogste snelheid werd gemeten in Ha- zerswoude. Daar raasde een automobilist voorbij met een snel heid van 132 kilometer per uur. De toegestane maximum-snel heid bedraagt daar 80 kilometer per uur. Bellers duperen tennisclub hazerswoude-dorp De Hazerswoudse tennisclub Tehado is fi nancieel benadeeld door mensen die op kosten van de vereni ging in het clubhuis 06-nummers hebben gebeld. De club kreeg van de PTT een rekening van 1700 gulden voor kosten die zij zelf niet heeft gemaakt. Het bellen gebeurde op momenten dat het clubhuis was afgesloten. Uit voorzorg is de telefoon nu afgeslo ten. Inbraak in gemeentelijk pand alphen aan den run Uit een pand van de gemeente Alphen aan de St. Jorisstraat is voor 9000 gulden aan computerapparatuur gestolen. De inbraak is gepleegd in de nacht van zondag op maandag. Om binnen te komen braken de daders een deur aan de achterzijde van het pand open. Apotheek Alkemade verhuist naar nieuw onderkomen Apotheek Alkemade verhuist vrijdag en zaterdag van de We teringlaan naar de Rembrandt van Rijrftingel in Oude Wete ring. „Om het maar populair te zeggen: mensen die binnen ko men, lopen stonden gelijk met hun buik tegen de balie", legt apotheker E. Kuyck de verhui zing uit. „Er was dus niet veel privacy. Als er iets was dat echt gevoelig lag, zoals bijvoorbeeld incontinentie, namen we de klanten wel mee naar boven. Maar om oudere mensen de trap op te sturen, was ook niet alles." Samen met de plaatselij ke dierenartsen en een tandarts trekt de apotheek in het nieuwe gebouw naast het voormalige LTS-gebouw. „Ons nieuwe onderkomen heeft een open karakter", vertelt de apotheker. „Iedereen die binnenloopt, ziet wat onze me dewerkers allemaal doen. We hebben verschillende eilandjes, waardoor het mogelijk wordt met iemand een gesprek te voe ren zonder dat een ander mee luistert." De nieuwe apotheek heeft ook een Consumenten In formatie Centrum met folders, naslagwerken en ander infor matiemateriaal over gezond heid en geneesmiddelen. Elke veertien dagen komt de apo theek bovendien uit met een in formatiekrant. Tot en met aanstaande vrij dag kan iedereen nog medicij nen halen bij de apotheek aan de Weteringlaan. Vanaf zater dag kan men terecht bij de apo theek aan de Rembrandt van Rijnsingel in Oude Wetering. Het huidige pand aan de Wete ringlaan is verkocht. Het ge bouw wordt ingericht als prak tijkruimte voor een fysiothera peut. Op zaterdag 26 februari houdt Apotheek Alkemade sa men met de dierenartsen, tand arts en mondhygiënist open huis. Iedereen kan van elf tot drie uur een kijkje komen ne men. Gastouderproject in Rijnwoude Marjoleine Steensma; „De gastouders worden voortdurend bijgeschoold en begeleid. Tenslotte zijn wij ver antwoordelijk voor de kinderen." foto ben de bruyn runwoude/wadpinxveen kees van kuilenburg Het heeft enkele jaren geduurd maar binnenkort is het zover. Dan heeft ook de gemeente Rijnwoude een gastouderpro ject. Een initiatief dat als proef voor een jaar wordt opgezet door de Stichting Gastouder project Waddinxveen. Binnen dit project kunnen ouders hun kinderen bij gastouders onder brengen, als zij zelf bijvoorbeeld studeren of werken. Daarvoor betalen zij een uurvergoeding. De aanzet voor een gastou derproject is destijds al gegeven in de voormalige gemeente Benthuizen", vertelt bureau coördinator Marjoleine Steens- ma. „Door de herindeling met Hazerswoude en Koudekerk kwam dat er niet van. Later heeft de gemeente Rijnwoude nog met ons gesproken, maar die hadden aanvankelijk andere ideeën. Eind 1992 klopten ze opnieuw bij ons aan met het verzoek of wij het project wilde opzetten. Uiteindelijk heeft het nog een jaar geduurd voor het zover was." Gistermiddag werd het contract tussen de gemeen te en de stichting gëtekend. Het project in Waddinxveen draait al vanaf 1986. Sinds kort ■is ook de gemeente Zevenhui- zen/Moerkapelle aangesloten. Volgens coördinator Steensma, die anderhalf jaar bij de stich ting werkt, is het project in bei de gemeente een succes. „Vorig jaar brachten we in Waddinx veen ruim 140 kinderen tussen 0 en 12 jaar bij gastouders on der. Dat kan zijn voor enkele uren, maar ook langer. Dat hangt af van de behoefte van de ouders." De gemeente Rijnwoude is op de valreep aangehaakt bij de Waddinxveense stichting. „Het beleid van het ministerie van wvc is er nu opgericht om de projecten niet meer te laten groeien, maar alleen plaatselijk uitbouwen. Rijnwoude was eind vorig jaar dus precies op tijd met de mededeling dat ze mee wilden doen", aldus Steensma. De start in Rijnwoude is voor zichtig. Marjoleine Steensma: „We hebben met de gemeente de afspraak dat we er naar stre ven om in het eerste jaar 20 kin deren bij gastouders onder te brengen. Daarna wordt bekeken of we verder gaan. Wat de be langstelling van de ouders be treft zal dat zeker lukken. Er is gepeild naar de behoefte in Ha zerswoude. Koudekerk en Bent huizen. Dat leverde een lijst met 50 vraagouders op. Daarnaast hebben we al telefoontjes van mensen die als gastouder willen fungeren." Al komt niet iedereen die zich opgeeft in aanmerking. „Als stichting ben je veantwoordelijk voor de kinderen. Met eventue le kandidaten wordt eerst ge sproken. Dan wordt bekeken of de gastouders pedagogische kwaliteiten hebben, of er vol doende ruimte in huis is en of het voldoet aan onze veilig heidseisen. Daarnaast begelei den we de gastouders door middel van cursussen, video training en thema-bijeenkom sten waar aan de orde komt wat je met kinderen kunt doen. Wat dat betreft doen we er alles aan om de kwaliteit van de gastou ders te verhogen. Want kwaliteit staat voorop." De minimumleeftijd om als gastouder in aanmerking te ko men is 18 jaar. Een maximum is er niet. „De gemiddelde leeftijd van de gastouders ligt zo tussen de 30 en 50 jaar. Ouders die zelf nog kleine kinderen hebben of van wie de kinderen al de deur uit zjjn", legt Steensma uit. „Maximaal mogen er maar vier kinderen in een gezin worden ondergebracht. Daarbij zijn de eigen kinderen inbegrepen. An ders wordt het een klein dagver- b lijfje." De stichting speelt alleen een bemiddelende rol en legt de contacten tussen de vraag- en gastouders. „Daarna bepalen zij zelf de tijden en dergelijke in een contract. Ook de financiële afwikkeling verzorgen zij zelf. Wel bepalen wij de tarieven, die ook weer afhankelijk zijn van verschillende factoren. Als een kind al om een uur of zeven wordt gebracht en mee ontbijt is dat uiteraard duurder dan en kele uurtjes in de middag." IIIQIË&I Het beeldhouwwerk De Turfsteker in Woubrugge, is een voorbeeld van een misgelopen bijdrage van de provincie. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15