Leiden Wethouders hielden tegenvaller geheim In de toekomst geen fietsen meer voor station Van Leydenschool in kou Paterbrug wordt in oude luister hersteld Geding om naam Kamsteeg Leiden DINSDAG 15 FEBRUARI 1994 jCHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Zwart A a De Zoeterwoudse I wethouder R. Ho- genelst vecht tegen ge ruchten. „Iemand wil me zwartmaken." Stembureau A r Het stembureau I 3 voor ouderen in Oude Wetering staat veel te ver weg. [De Leidse wethouders Tjeerd van Rij (PvdA) en Joop i Walenkamp (CDA), die samen verantwoordelijk zijn voor de Stationsontwikkeling, hebben in 1991 een aantal ha maanden belangrijke financiële informatie achtergehou- den over de bouw van de tunnel. De cijfers, waaruit bleek dat de tunnel geen 95 maar 190 miljoen gulden kostte, kwamen in september binnen. Maar pas enkele maan den geleden werden ze geopenbaard, zo blijkt uit het ui terst leeswaardige boek De historie van een bestuurlijke LAT-relatie van de Leidse journalist Frank Vermeulen. Vermeulen heeft voor het boek, dat hij in opdracht van de gemeente Leiden schreef, de beschikking gekregen over tal van vertrouwelijke documenten. Bovendien voerde hij gesprekken met vele betrokkenen. In 1991, zo vertelt Van Rij in het boek, maakte hij zich zorgen over de haalbaarheid van het plan voor de Stationsomgeving. Uit berekeningen van Gemeen tewerken Rotterdam, waar veel meer ervaring is opgedaan met dit soort grootschalige projec ten, bleek dat Leiden niet al te best had gecijferd. Het tunnel project wordt twee keer zo duur als geraamd. De Rotterdamse cijfers slaan in als een bom. ,,Ik heb toen besloten om die berekeningen niet direct be kend te maken. Dus niet tegen iedereen te gaan roepen: jon gens, we zitten met een enorme tegenvaller. We gingen gewoon door. Het belangrijkste was nu: eerst ons imago versterken in de richting van de rijksoverheid. Ik moet toegeven dat ik me in die periode wel eens zorgen heb gemaakt over de haalbaarheid van de plannen", vertelde Van Rij tegen schrijver Vermeulen. Besloten wordt de gemeente raad te overrompelen, onder meer met een fraaie folder die was bedoeld voor potentiële subsidiegevers. De folder wordt gelijktijdig met de berekeningen aan de gemeenteraad gepresen teerd. „We hebben de gemeen teraad toen bewust een beetje verrast", vertelt Van Rij. „Joop Walenkamp en ik hebben in perfecte harmonie ons geloof in het project uitgestraald. In wer kelijkheid wisten we niet of het ooit zou lukken. We hadden geen cent, maar dan ook geen cent, subsidie binnen. Toch werkte dat uitstralen van ge loof." Desgevraagd zegt Van Rij nog steeds achter de in 1991 geno men beslissing te staan. „Het heeft goed uitgepakt, dat kun je nii zien", aldus de wethouder. „Als we op dat moment deze te genvaller direct bekend hadden gemaakt, was het project afge blazen. Het was een periode dat er alleen maar slecht nieuws over het station te melden was. Walenkamp en ik besloten te wachten en het slechte en het goede nieuws in één keer te presenteren." Mislukken Vermeulen constateert in het boek dat er twee momenten zijn geweest waarop het hele Inbreker bekent na een jaar leiden Een 21-jarige inbrekér uit Kudelstaart heeft zich gisteren bij de Leidse politie aangegeven en twee inbraken in woningen aan de Opaalstraat bekend die hij een jaar geleden gepleegd heeft. De man, een bekende van de politie, werd ook verdacht van de inbraken. Hij beweerde dat hij een jaar in het buitenland heeft gezeten. In Luxemburg zou hij bij een inbraak 200.000 gul den hebben buitgemaakt en daarvoor twee jaar gevangenisstraf hebben gehad. Lekkage in flat Bachstraat leiden Bewoners van de eerste verdieping van de flat aan de Bachstraat hebben vannacht de brandweer ingeschakeld omdat hun plafonds begonnen te lekken. Het water bleek afkomstig uit een woning op de derde verdieping, na een deur geforceerd te hebben bleek er vijf centimeter water te staan. Dat was afkom stig van een losgeraakte waterslang van de combiketel in de badcel. Het water werd door de brandweer weggepompt. Bromfietsdief na achtervolging gepakt leiden Een Leidenaar, een Alphenaar en een inwoner van Hoogmade hebben gisteravond door een snelle actie kunnen voorkomen dat de bromfiets van de Leidenaar werd gestolen. De Alphenaar en de Hoogmadenaar waren op bezoek bij de Leide naar in zijn woning aan de Lage Rijndijk. Op dat moment ont vreemdde een 20-jarige Leidse dief de bromfiets van de Leide naar. De actie werd gezien en na een achtervolging kon de dief op de Willem Barentzstraat worden gepakt. Hij is aan de politie overgedragen. Leerlingen van de Lucas van Leydenschool hebben gisteren noodgedwongen een dagje vrij gehad. De openbare school aan de Vliet heeft de hele dag zon der verwarming gezeten. Ver moedelijk hebben vandalen het elektriciteitskastje aan de bui tenkant van het schoolgebouw onder handen genomen. In het kastje bevindt zich het veiligheidssysteem dat ervoor zorgt dat bij brand de stroom automatisch uitvalt. Door het stationsproject dreigde te mis lukken. De eerste keer was een interne strijd binnen de PvdA- fractie om het leiderschap daar van de oorzaak. De tweede keer lag minister Maij-Weggen dwars die een subsidieverzoek weigerde. In 1988 en '89 is de PvdA be zig met het afsluiten van een periode. Dick Tesselaar, jaren lang de onbetwiste leider van de machtige PvdA, heeft aange kondigd na de verkiezingen in het voorjaar van 1990 af te tre den. In de zestien raadsleden tellende fractie strijden Marietje van der Molen en Henriëtte van Dongen om het leiderschap. Te pas en te onpas laat een deel van de PvdA-fractie weten wei nig te zien in miljoeneninveste ringen in een autotunnel. Bij de presentatie van het verkiezings programma laten de toenmalige wethouders Paul Bordewijk en Van Dongen weten dat de soci aal-democraten kiezen voor an dere prioriteiten. Vier dagen later stelt fractie voorzitter Steven de Vreeze een limiet aan de gemeentelijke bij drage: maximaal tien miljoen gulden mag de tunnel Leiden kosten. En iedereen beseft dat dat te weinig is. Van der Molen, sinds een jaar verantwoordelijk wethouder, weet dat Leiden het dubbele in de tunnel moet ste ken om het stationsproject te kunnen realiseren. Het beteken de haar politieke einde, al had ze dat pas later door: „Begin december ging het college van B en W op retraite in Noordwijk. Ik was even een boodschapje aan het doen, ik was m'n gel vergeten of zo. Het college zat inmiddels aan het diner. Het Leidsch Dagblad was gekomen met als opening: Af treden Van der Molen. Ik werd meteen behandeld als een me laatse." „In december 1989 dacht ik na de beslissende fractieverga dering dat ik het gered had. Ik dacht dat ik naar het rijk kon om de onderhandelingen over het station te openen. Toen ging het AZL dwarsliggen!..). Ik kwam er bovendien te laat ach ter dat er een richtingenstrijd gaande was binnen de PvdA tussen de harde en de zachte sector. Daarbij kwam dat er kennelijk een strijd woedde om het leiderschap. Tesselaar zou niet meer terugkeren. Het ging tussen mij en Van Dongen. Daar kwam ik te laat achter. Ik neem het mezelf nog steeds kwalijk dat ik toen onvoldoende heb opgelet. Ik had het toch moeten zien, want ik had er als het ware voor doorgeleerd, ik ben immers politicologe." Van der Molen kwam na de verkie zingen niet meer terug als wet houder. Het stationsproject ligt een jaar op z'n gat en door het gedonder in de PvdA is de rela tie met het AZL, een van de be langrijkste partners in het pro ject, danig verstoord. Chantage Met het aantreden van het nieuwe college krijgt het sta tionsproject ook twee nieuwe verantwoordelijke wethouders: de PvdA'er Van Rij en de CDA'er Walenkamp. Zij verlaten het uitgangspunt dat er met de NS, de NZH en het AZL overeen stemming moet worden bereikt over het totale project voordat kan worden voortgegaan. Met het AZL wordt een iapar- te ntentieverklaring overeenge komen. Als het ziekenhuis mee betaalt aan een busroute over het AZL-terrein, werkt de ge meente mee aan de realisatie van het Medipark, het plan om een bedrijvenpark te maken voor allerlei aan het ziekenhuis gerelateerde instellingen. AZL- eveneens een toren. Het gebied daartussen wordt het domein van de voetgangers, de bussen (aan de linkerzijde) en de taxi's (rechts). Aan de lin kerzijde nabij het spoor naar Utrecht is ook nog een kantoorgebouw geprojecteerd, rechts is ruimte voor een megabioscoop, foto hielco kuipers bestuursvoorzitter Peters, nu di recteur van Medipark, blikt niet al te vrolijk terug op de over eenkomst. „Allemaal, chantage, die intentieverklaring van de gemeente", zegt hij in het boek. Nu er een overeenkomst is met het AZL moet de NZH over de brug worden getrokken. De NZH heeft namelijk een belang rijke adviserende stem bij het ministerie van verkeer en wa terstaat als het gaat om open- baarvervoersubsidies. De busonderneming wil best meewerken aan de stations plannen, maar eist de garantie dat het openbaar vervoer er ook iets aan heeft. Het blijkt dat de nieuwe busroute via de Ter- weeltunnel onder het spoor door en over het AZL-terrein langer is dan de bestaande. De bussen moeten 600 meter meer rijden en dat levert een verlen ging van de reistijd op van drie minuten. En dat kan nauwelijks een verbetering van het open baar vervoer worden genoemd. Toch gaat de NZH overstag. De wethouders beloven de extra jaarlijkse kosten van 180.000 gulden te betalen en vanaf dat moment staakt de busmaat schappij het verzet. Feestje De laatste stap is minister Maij- Weggen zover te krijgen een forse subsidie te verstrekken voor de aanleg van de autotun nel. De lobby is al eerder op gang gekomen. Walenkamp en Van Rij benaderen hun partijge noten in de Tweede Kamer en Leidse ambtenaren paaien hun collega's bij Rijkswaterstaat. Al snel zijn de ambtenaren over tuigd van de verbeteringen voor het openbaar vervoer van de autotunnel. Want dat is de voorwaarde voor het geven van subsidie. Begin 1992 is de Lakenhal het decor voor een laatste lobby bijeenkomst. Alle belangrijke sleutelfiguren die iets in de melk te brokkelen hebben zijn vernielen van dit systeem is de centrale verwarming uitgeval len. Hierdoor is het water in één van de buizen in de gymzaal bevroren en is de leiding ge sprongen. Volgens W. Hogenbirk, de di recteur van de school, is de schade beperkt gebleven. „Bin nen één dag kan alles gerepa reerd zijn", meent hij. Als er iets met de hoofdleidingen was ge beurd, waren de gevolgen groter geweest. De kinderen zitten vandaag gewoon weer in de schoolbanken. leiden Met de hand wordt gebeiteld om de boomstammen die bij de Witte Singel om de verbinding tussen de nieuwe wijken en binnen- herbouw van de Paterbrug worden gebruikt een authentiek uiterlijk te stad te maken. De huidige brug was dringend aan vervanging toe. geven. De Paterbrug, vernoemd naar het Paterstraatje die erop uit- Het is de bedoeling dat de Paterbrug in oude luister wordt hersteld, komt, werd in 1913 aangelegd. Er moest een brug komen over de foto henk bouwman er. Tot verbazing van Van Rij: „Wat vindt nou de echtgenote van een directeur van Rijkswa terstaat eraan om in Leiden op een feestje te komen? Ik dacht altijd dat je mensen met argu menten moet overtuigen, maar gewoon een gezellige bijeen komst werkt kennelijk ook." Er is een hapje en een drank je. De Zuidhollandse Commis saris der Koningin komt langs en burgemeester Cees Goekoop houdt een gloedvolle toespraak. Er onstond een gevoel van ver- bondheid bij alle aanwezigen, aldus Van Rij. De tijd was rijp, een maand later ging de subsidie-aanvraag de deur uit. Aan minister Maij werd een bijdrage van 110 mil joen gulden gevraagd voor de tunnel. Een paar maanden later komen - via informele kanalen - optimistische berichten. De minister wil in de buidel tasten. Maar in mei valt een brief van Maij op de mat: De subsidie wordt geweigerd. Het ministerie geeft 100.000 gulden om te on derzoeken of de plannen niet wat goedkoper kunnen. „Ik voelde me verraden en gepakt. Ik was laaiend", aldus Van Rij. Overleg Er volgt overleg op alle fronten. Tweede Kamerleden worden benaderd, alle topambtenaren die het plan eerst steunden eveneens. Er wordt opnieuw ge studeerd en het subsidieerzoek daalt tot 89 miljoen gulden. Het is uiteindelijk een motie, inge diend door de Tweede Kamer fracties van PvdA en CDA, waar door minister Maij op haar schreden terugkeert. Ze zegt de Kamer toe het project te steu nen met een bedrag dat ligt tus sen de 60 en 80 miljoen gulden. Er wordt onderhandeld en in ju li 1993 krijgt de gemeente Lei den het definitieve besluit: het Rijk steekt 81 miljoen gulden in de tunnel voor het Leidse Sta tion, waardoor later dat jaar de eerste spa de grond in kan. leiden frank buurmanverder uit. Een van die zoons is de vader van Walter Kamsteeg. „In Leiden heeft nooit een auto bedrijf onder de naam Kam steeg bestaan. Ik vind het pret tig om daarvoor mijn eigen naam te gebruiken. Het is een klein bedrijf, dat nu een jaar be staat. De klanten weten dan met wie ze te maken hebben.", zegt Walter Kamsteeg. Volgens hem - Walter Kamsteeg is sinds 1978 in de automobielbranche werkzaam - heeft hij het volste recht om de naam Kamsteeg te gebruiken. „Ik ben een regel rechte afstammeling. Volgens mij werkt er bij Kamsteeg Zuid niet eens iemand meer die Kamsteeg heet." Directeur Kreek van Kamsteeg Zuid: „Ik kan U verzekeren dat bij ons bedrijf nog wel degelijk mensen met de naam Kamsteeg wer ken." Walter Kamsteeg mag zijn naam niet gebruiken voor zijn autobedrijf aan de Zoeterwoud- seweg in Leiden. Dat is de me ning van het autobedrijf Kam steeg Zuid, een grote Volkswa gen/Audi-dealer met het hoofd kantoor in Oegstgeest, en verder vestigingen in Voorschoten, Katwijk en Leiderdorp. Kam steeg Zuid spande een kort ge ding aan tegen Walter Kam steeg, dat vandaag voor de Haagse rechtbank heeft ge diend. Aanleiding is de verwar ring die zou kunnen ontstaan als de naam Kamsteeg wordt gebruikt door een bedrijf dat los staat van Kamsteeg Zuid. De opa van Walter Kamsteeg richtte het bedrijf op in Oegst geest. Twee zoons zetten het bedrijf voort en breidden het Bevroren GFT Voor de tweede keer deze winter bestaat de kans dat het GFT-afval in de bruine container bevriest De Dienst Milieu en Beheer doet ondanks dat haar best uw GFT-container toch te legen. U kunt ook proberen bevriezen van GFT te voorkomen. - Houd de GFT-container zo lang mogelijk binnen (schuur, garage). - Houd de container uit de wind (dicht tegen het huis aan). - Zorg dat het GFT zo droog mogelijk in de bak gaat en verpik "iedere portie" in papier (krant). Kranten onder in de bak voorkomen vastvriezen aan de bodem van de bak. Zo komen we samen de winter wel door! Wethouder Van Rij tevreden met nieuw ontweip In de toekomst zullen er geen fietsen meer voor het Leidse station staan. Het is een van de uitgangspunten in het nieuwe ontwerp voor het stationsge bied, die de Leidse PvdA-wet- houder T. van Rij, verantwoor- Idelijk voor het project, erg aan spreken. „De architect Kilsdonk heeft het probleem op twee ma nieren aangepakt. Er komen nauwelijks palen op het plein, zodat je je fiets daar niet aan vast kunt zetten. Of je moet een ketting van meer dan twee me ter hebben. Bovendien komt er deels onder de grond een open bare fietsenstalling voor zón 3.500 fietsen', aldus Van Rij. De Leidse wethouder is tevre den met de door Kilsdonk geko zen oplossingen. Vooral de fiet senstalling spreekt hem aan. De stalling komt aan de rechterzij de van het station (gezien vanuit de stad) op het dak van de tunnel. Het is de bedoeling dat de stalling voor een deel on der het maaiveld ligt. Om de stalling sociaal veilig te houden wordt het bovenste deel geheel van glas, waardoor iedereen erin kan kijken. Boven het dak komt de taxistandplaats, zodat er altijd controle is. „Het is echt een vondsfmeent Van Rij. Naast de fietsenstalling is ook de megabioscoop gepland, waar in totaal 1.600 mensen naar de film kunnen. Het concern MGM is nog steeds uitermate geïnte resseerd in het plan en onder zoekt op dit moment de haal baarheid. Onderdeel van deze studie is ook een eventuele bouw over het spoor heen. Kilsdonk heeft een relatie wil len leggen tussen het Stations plein en de zeven Leidse musea. Bij het busstation voor de VW komen ook zeven beelden te staan die verwijzen naar de mu sea. In dit plan is ook een poging gedaan de fietsers te weren van het voetgangersplein. Dat ge beurt door de fietsroute en het voetgangersgebied voor een groot deel ongelijkvloers te ma ken. Een belangrijk onderdeel van het nieuwe ontwerp is wat Kils donk het stedelijk dak noemt. Het is een soort glazen overkap ping die de looproute van sta tion naar de stad markeert. Als alle plannen worden uit gevoerd, komt er 40.000 vier kante meter kantoor bij in het gebied, honderd woningen en 4.000 vierkante meter horeca- en congresruimte. Van Rij ver wacht dat het hele plan. inclu sief de kantoortorens, tegen het jaar 2000 is afgerond. Met de Haagse projectontwikkelaar Boek geeft inzicht in realisatie stationsproject Leiclen Mabon wordt gesproken over de realisatie van de gebouwen. Het nieuwe ontwerp van Kils donk vormt de basis voor die discussie. De 335 meter lange tunnel moet september 1996 klaar zijn. Eind februari wordt het project gegund aan een aannemer. Overigens zal de ge meente in het stationsgebied een informatiepunt openen. Daar zullen geïnteresseerden kunnen zien hoever het project gevorderd is en wat er eventueel wordt gevonden bij de graaf werkzaamheden. „Er is tenslot te een spoorhaven geweest, dus misschien wordt er wel wat ge vonden, aldus Van Rij.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11