Leiden WBL boos op Kredietbank f Nederland moet tolerant blijven Politie maakt einde aan demonstratie tegen auto 'Paaltjens is onze Marx' Open Dag SP biedt gratis bus Licht doet het weer i MAANDAG 14 FEBRUAR11994 I CHEF HENNYVAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Koude start 9 Zesenvijftig klassieke auto's begonnen giste ren in een koud Noordwijk aan de rit naar Monte Car lo. De start van Monte Carlo Challenge trok veel bekijks. Gentherapie A Leidse onderzoekers I V/ hebben een nieuwe stap gezet op weg naar het genezen van kanker. Weer is gentherapie het toverwoord. idi Tamme discussie over migratievraagstuk in vol Leids Volkshuis inl 0e| leiden monica wesseling va <0| Haal een aantal politieke kop- 1 <j stukken bijeen en stel ze de 1 i prangende vraag of Nederland open moet blijven voor migran- M ten. Het lijkt een garantie voor Ej een spannende middag vol po- 1114 litiek vuur. Lijkt, want zaterdag en middag in het Leidse Volkshuis vei was de discussie eigenlijk be- ^et' droevend mat. Natuurlijk maak- ten de WD'er Wiebinga, minis- ter Pronk en lijsttrekker Rabbae van GroenLinks hun standpun- ten duidelijk, maar op het ir( maatschappelijk probleem van dsj toenemend racisme durfde nie- b®| mand in te gaan. Centraal stond de vraag of ve» 'we- een volksverhuizing uit ar- 00 me landen naar West-Europa N accepteren. Wiebinga, woord lid voerder minderhedenbeleid van A de WD, doet dat niet. „Er dreigt lle! woningnood in Nederland. Bo vendien is de werkloosheid nog steeds schreeuwend hoog. We kunnen niet accepteren dat mi granten banen innemen die an ders door Nederlanders zouden kunnen worden vervuld. Neder land kent nu nog geen rassen- rellen, maar we moeten alle zei len bijzetten om Nederland een tolerant en goed land te laten blijven. Het tomeloze leed in andere landen moeten we daar aanpakken door vrede en wel vaart te brengen" De linkse partijen zien een andere oplossing in het ver schiet. Rabbae riep op tot ruim hartigheid. „We hebben in West-Europa nog voldoende woningcapaciteit en welvaart om mensen in nood te kunnen opvangen." Net als ontwikke- lingssamenwerkingsminister Pronk vindt Rabbae dat er een duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tussen echte vluchtelingen - zij die een oor log ontvluchten - en migranten. Voor migranten moet er een quoteringssysteem komen. Pronk: „Zorg daarbij voor een flexibel toelatingssysteem. Door allerlei groepen mensen heel absoluut de toegang te weige ren, ontstaat een grotere stroom illegale migranten. Een niet-ri- gide toelatingsbeleid houdt mensen uit de illegaliteit. Dat is van groot belang, want alleen dan is het probleem beheers baar. Ten aanzien van gezinsher eniging - een groot aantal mi granten komt in dat kader naar Nederland - vindt Pronk dat de ondergrens is bereikt. „Om hu manitaire redenen kunnen we de regels daarvoor niet verder verscherpen." Hulp Opvang van vluchtelingen of economische migranten is niet de uiteindelijke oplossing van het probleem. De opmerking van Wiebinga, dat er met man en macht moet worden gewerkt aan het oplossen van vredes vraagstukken, werd dan ook po- litiek-breed en zaalbreed onder schreven. De WD'er ziet niets in het verhogen van de bedragen voor ontwikkelingshulp teneinde de economische migratie te voor komen. „Beter is het de han delsbelemmeringen te slechten. Als de armere landen vrijer han del kunnen bedrijven, gaat het hen economisch vanzelf beter." Rabbae zet daar kanttekenin gen bij. „Als de invoerrechten op sinaasappels heel laag zijn en die op jus d'orange hoog, maak je het de ontwikkelings landen onmogelijk zelf een fa briekje voor sinaasappelsap op te zetten. Dat is dus een ave rechtse vorm van vrijhandel." Pronk onderschrijft dit. De minister waarschuwt ove rigens ook nadrukkelijk voor de nadelige effecten op korte ter mijn van verhogen van ontwik kelingshulp en instellen van vrijhandel. „Er zijn altijd men sen voor wie een vrijere handel nadelig uitpakt. Bovendien ver ruimt het geven van geld aan een arm land, ook de mogelijk heden van de inwoners om het land uit te gaan. Ontwikkelings hulp en vrijhandel leiden op de korte termijn dus tot een verho ging van het aantal migranten." Pronk ziet zelf die verhoging niet als een probleem. Hij be pleit het gelijktijdig met het ge ven van hulp maken van afspra ken over de quotering van het aantla migranten. „Mensen hier een bepaalde tijd een opleiding laten volgen is ook een vorm van ontwikkelingshulp." Uitspraak over saneren schulden valt verkeerd De Woningbouwvereniging Leiden (WBL) en de Ge meentelijke Kredietbank zijn elkaar in de haren gevlogen over de manier waarop schulden moeten worden gesa neerd. Bank-directeur J. Siebols verwijt de woningbouw verenigingen, dat zij zich in deze 'onprofessioneel' op stellen. Die opmerking is directeur J. Boggia van WBL in het verkeerde keelgat geschoten. Hij heeft wethouder J. Laurier (sociale zaken) om opheldering gevraagd over de kritiek. leiden erna straatsmaVolkskrant, een brief 'op hoge poten' gestuurd naar Siebols. In recente interviews in de 1 Volkskrant en het gemeentelijke blad Sleutelschrift verwijt Sie- bols overheidsinstellingen 'on voldoende medewerking' bij I schuldsaneringen. In tegenstel ling tot commerciële bedrijven zouden energiebedrijven en woningbouwverenigingen zel den bereid zijn tot kwijtschel ding van schulden. Dat maakt het voor mensen met schulden onmogelijk ooit met een schone lei te beginnen. Boggia heeft in januari, na le zing van het verhaal in de Na de daaropvolgende publica tie in het gemeentelijke blad, waarin Siebols met name de houding van Leidse woning bouwverenigingen hekelt, stuurde hij ook een boze brief naar de verantwoordelijk wet houder, Laurier. Boggia: „Toen ik dat verhaal in Sleutelschrift las brak m'n klomp. Ik betyrist ten zeerste dat wij 'onprofessioneel' wer ken. Wij hebben een sociaal be leid op het gebied van schuldsa nering. Wij voeren een beleid dat rekening houdt met met de Distributiecentrum kranten overvallen leiden De 67-jarige beheerder van een krantendistributiecen trum aan de Bachstraat is zaterdagmorgen overvallen door twee mannen. Ze bedreigden hem omstreeks half vijf met een mes en dwongen hem de salarissen van bezorgers af te staan. Dit lever de de mannen een bedrag van ongeveer 900 gulden op. Tevens namen ze de portemonnee van de Leidenaar mee, waar een be drag van 40 gulden in zat. Daarna werd de man opgesloten. Alcoholcontrole levert weinig op leiden Uitgebreide alcoholcontroles op de Lammenschansweg en de Lelylaan leverden de politie in de nacht van zaterdag op zondag slechts één overtreder op. Van de 99 gecontroleerde au tomobilisten op de Lammenschansweg bleek niemand in over treding, op de Lelylakn kreeg één van de 33 bestuurders een be keuring. De blaasproeven werden gehouden tussen 01.00 en 04.00 uur. Gewonde fietser is geheugen kwijt leiden Een 21 -jarige Leidenaar die zaterdagnacht naar huis fietste is in de Schoolstraat onwel geworden en gewond geraakt. De man is, na een avondje stappen, in de Schoolstraat gestopt voor een plaspauze en weet zich vanaf dat moment niets meer te herinneren. Zijn moeder trof hem later in de nacht gewond voor de deur van hun woning aan de Vijf Meilaan aan. De man had een ontbloot bovenlijf en een hoofdwond. Hij is voor be handeling naar het ziekenhuis overgebracht. mogelijkheden en onmogelijk heden van onze klanten." De directeur wil niet nader ingaan op het schuldsanerings- beleid van de WBL omdat dit 'er niet toe doet'. Hij verwijt Sie bols de woningbouwverenigin gen niet rechtstreeks met zijn kritiek te confronteren, maar dat middels krante-artikelen te doen. „Als er problemen zijn dan kunnen we overleggen. Maar op mijn brief aan hem heb ik nog geen reactie gekre gen." Gedragscode Siebols, tevens voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet - waarbij alle vijftig Nederlandse kredietbanken zijn aangesloten - zegt dat de WBL niet 'loyaal meewerkt' aan de 'gedragscode schuldregeling'. Daarin staat dat een afbeta lingsregeling voor een maxima le periode van drie jaar moet gelden. De schuld die dan over blijft dient kwijtgescholden te leiden Bewoners van Meerburg kun nen zaterdag met een bus gratis van buurthuis Matilo naar het stadhuis aan de Breestraat. Het is een actie waarmee de SP pro testeert tegen de achteruitgang van het openbaar vervoer voor de wijk Meerburg. Lijn 60/61 rijdt na acht uur 's avonds niet meer en er zijn plannen de hele busverbinding te laten verval len. Het SP-promotieteam doet zaterdag heel Leiden aan. Lijst trekker Cor Vergeer doet een 'elfwijkentocht'. In de Stevens hof speelt hij jeu de boules met wijkbewoner John van der Bom om op de noodzaak van meer sportvoorzieningen te wijzen. Aan de Boshuizerkade neemt Vergeer met de voorzitters van voetbalclubs strafschoppen, uit protest tegen de gemeentelijke plannen om voetbalvelden op te offeren aan woningbouw. Start en finish van de SP-tocht zijn bij molen De Valk. leiden eglantine wel)mans Een demonstratie tegen de auto is afgelopen za terdag heel snel in de kiem gesmoord door de po litie. Een groepje van dertig mensen, verenigd in het samenwerkingsverband De Auto De Stad Uit, liep rond half drie steeds heen en weer over het zebrapad tussen de Blauwpoortsbrug en de Haar lemmerstraat. Met borden met teksten als 'Bin nenstad Autovrij' en folders probeerden de actie voerders automobilisten van hun gelijk te overtui gen. Een kwartier na aanvang van de demonstratie dreef de politie de actievoerders uiteen. Volgens een woordvoerder van de politie was er geen toe stemming gevraagd voor de actie en hinderden de demonstranten het verkeer zodanig dat ingrij pen noodzakelijk was. Serge Polman, één van de deelnemers aan de actie, zegt dat de demonstra tie volkomen legaal was. „Iedereen mag over een zebrapad lopen." De politie dreef de groep actievoerders van de Blauwpoortsbrug naar de Turfmarkt en vervol- worden om cliënten de kans op een nieuwe start te geven. Siebols: „Bij tachtig procent van onze cliënten kunnen wij een lening verstrekken om al hun schulden af te betalen. Bij de resterende twintig procent kunnen wij slechts een gedeel telijke krediet verstrekken. Dan is het nodig om crediteuren te vragen om een deel van de schuld te laten vallen. Maar de WBL antwoordt op die verzoe ken altijd met een 'nee'. Dat is strijdig met de gedragscode, waar alle commerciële instellin gen zich wel aan houden." In de gemeente Leiden is de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) de enige over heidsinstelling die bereid is schulden na drie jaar te schrap pen. Siebols: „We hebben in 1986 langdurig onderhandeld met de WBL, met de voorganger van Boggia, maar zij bleven 'nee' zeggen." Van deze starre houding zijn woningbouwverenigingen en andere niet-commcerciële orga nisaties uiteindelijk zelf de du pe, stelt Siebols. „Geef je die cliënten geen nieuwe start dan komen de problemen later als een boemerang terug, bijvoor beeld in de vorm van een faillis sement." Siebols heeft nog niet gerea geerd op de brief van Boggia 'omdat hij daar niet de tijd voor kreeg'. „Voordat ik een ant woord klaar had, had hij al een brief aan Laurier gestuurd." Sie bols vindt dat het nu aan de wethouder is om te reageren op de kritiek van de WBL. Laurier deelt de kritiek van de Kredietbank. „De woningbouw corporaties hanteren niet het regime dat de gemeente voor staat. Het is heel triest dat een instelling zoals de WBL, die een sociale doelstelling heeft, zo'n beleid voert. En ook heel merk waardig dat commerciële be drijven wel bereid zijn om schulden na drie jaar kwijt te schelden." LWG/De Groenen-kandidaten Bernhard Stöxen en Jacques de Coo onhulden gisteren de tweede strofe van een gedicht van Piet Paaltjes bij de autowasstraat naast de bus-fietsbrug tussen de Stevenshof en de Hoge Mors. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden liesbeth buitink De bezetenheid van Leiden Weer Gezellig (LWG) voor Piet Paaltjens heeft niets te maken met het oude verzet van de po- gens naar de Morsweg. Volgens de demonstran ten zijn er bij het ingrijpen van de politie klappen gevallen aan de Morsweg. Een woordvoerder van de politie heeft verklaard dat er hooguit wat ge duwd is. De Auto De Stad Uit wil volgens Polman duide lijk maken dat een autoluwe binnenstad niet vol doende is. De auto is bijzonder milieu-onvriende lijk en moet gewoon verdwijnen uit het stads beeld, vindt hij. „Je moet gewoon kunnen fietsen en lopen zonder omver te worden gereden." De functie van de auto moet overgenomen worden door meer openbaar vervoer en taxi's, zegt Pol man namens de actievoerders. Hij wijst op een initiatief van de Digros die mensen uit De Ste venshof gratis vervoer biedt naar de binnenstad. John Klein, ook één van de demonstranten, zegt dat de actie vooral bedoeld is om te laten zien dat er andere meningen zijn dan die van de winke liers. „Zij roepen het hardst dat ze de auto niet uit de binnenstad willen, maar in andere steden waar het centrum autovrij is, lopen de zaken echt niet slechter", weet hij. leiden De politie zal tevreden zijn over de actie tie vorrride een onderdeel van de verkiezingscam- van GroenLinks, zaterdag op de hoek Stille pagne van GroenLinks, de partij die fietsers een Mare/Stille Rijn. Leden van de partij repareerden er warm hart toedraagt. gratis fietslichtjes. Een lastig karweitje nog, dat ge- foto henk bouwman friemel met dunne draadjes in de vrieskou. De ac- litieke partij tegen de 'Leide- naartjes' die de binnenstad van ongewenste parkeerplaatsen moet vrijwaren, verzekert Jac ques de Coo lachend. Met een piepklein plastic borrelglaasje Berenburg staat hij bij de Bur gemeester Van Tolweg bij de onthulling van de tweede Piet Paaltjens plaquette. „De libera len hebben Thorbecke, het CDA heeft Abraham Kuyper, de com munisten hebben Marx. En wij hebben Piet Paaltjens." Leiden Weer Gezellig gebruik te gisteren met lijstgenoten De Groenen de onthulling als een kleine verkiezingsstunt. Tussen de Rijndijk en de Hoge Mors weg, aan de kant van de Ste venshof, hangt nu de tweede strofe van Paaltjens 'Immortele IX': „En halverwegen /tussen De Vink en de Haagsche Schouw,/ Daar brak hij, zes we ken later zowat,/ Den eed van vriendentrouw." In 1987 kreeg de eerste strofe een plekje op de hoek van de Hooigracht en de Nieuwe Rijn. De eerste drie kandidaten van de LWG/De Groenen-lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen waren gisteren bij het autowas- straatje naast de bus- en fiets brug present om de Leidse vlag voor de plaquette weg te trek ken. Lijsttrekker Margje Vlas veld had zich daarvoor losge maakt van het rondbrengen van folders. „We gooien in groot deel van de stad foldertjes in de bus. Ook als er zo'n NEE-NEE sticker op de brievenbus zit", verwijst ze naar de stickers te gen folders en huis-aan-huis bladen. „Mensen die zoiets op de brievenbus plakken zijn pre cies onze doelgroep. Ik kan wel begrijpen als ze boos zijn wan neer we toch een foldertje in de bus gooien, maar ik kan het niet laten." Haagse Hogeschool Woensdag 23 februari '94 van 14.00 tot 18.00 uur Morsestraat i •Voeding en Diëtetiek (vt) Wegastraat 44 Beleid, Bestuur Management Opleidingen (vt+dt) •Opleiding tot Verpleegkundige fut dt) Opleiding tot Verpleegkundige in de Maatschappelijke Gezondheidszorg (vt) Opleiding van Kader in de Gezondheidszorg (dt) Bewegingstechnologie fut) Helenastraat 15 •Sociaal Pedagogische Hulpverlening fut dt) Maatschappelijk Werk en Dienstverlening (vt dt) Sa#ïerhorst 105 Culturele Maatschappelijke Vorming (vt dt) Personeel Arbeid (vt dt) (vt=vo!tijd, dt=deeltijd) Inlichtingen en aanvraag brochures: 070-3499810

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7